NARIADENIE VLÁDY 496/2010 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 354/2006 Z. z. , ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu
Statutory Text (2 Articles)
Čl. I
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č.
354/2006 Z. z.
, ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality
vody určenej na ľudskú spotrebu sa mení a dopĺňa takto
1.
V § 1 ods. 1 sa za písmeno b) vkladajú nové písmená c) až e), ktoré znejú
„c)
povinnosti fyzických osôb-podnikateľov a právnických osôb, ktoré dodávajú pitnú vodu
v rámci podnikateľskej činnosti,
d)
povinnosti fyzických osôb a právnických osôb, ktoré v rámci výkonu práce vo verejnom
záujme využívajú pitnú vodu,
e)
povinnosti fyzických osôb a právnických osôb, ktoré v rámci výkonu práce vo verejnom
záujme dodávajú pitnú vodu fyzickým osobám alebo právnickým osobám, ktoré ju využívajú
v rámci výkonu práce vo verejnom záujme,“.
Doterajšie písmená c) až f) sa označujú ako písmená f) až i).
2.
Poznámky pod čiarou k odkazom 1 a 3 znejú
„1)
§ 17 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o
zmene a doplnení niektorých zákonov.
3)
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 480/2006 Z. z. o požiadavkách
na kvalitu, získavanie, prepravu od zdroja na miesto úpravy a plnenia, úpravu, kontrolu
kvality, balenie, označovanie a uvádzanie na trh prírodných liečivých vôd.“.
3.
§ 2 sa dopĺňa písmenom h), ktoré znie
„h)
zásobovanou oblasťou geograficky vymedzená oblasť, v ktorej pitná voda pochádza z
jedného zdroja alebo z niekoľkých zdrojov a v ktorej kvalitu pitnej vody možno považovať
za približne rovnakú.“.
4.
§ 3 vrátane nadpisu znie
„§ 3
Povinnosti fyzických osôb a právnických osôb
(1)
Osoby uvedené v § 1 ods. 1 písm. a) až d) sú povinné
a)
zabezpečiť, aby dodávaná pitná voda spĺňala požiadavky zdravotnej bezpečnosti a limity
ukazovateľov kvality pitnej vody,
b)
predložiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva návrh na využívanie vodných
zdrojov alebo vodárenských zdrojov na zásobovanie pitnou vodou,
3a
)
c)
predložiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva návrh na určenie ochranných
pásiem,
4
)
d)
predložiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva návrh na úpravu pitnej vody
vrátane použitia chemických látok na úpravu pitnej vody,
5
)
e)
zabezpečiť kontrolu ukazovateľov kvality pitnej vody,
f)
zabezpečiť zaznamenávanie výsledkov kontroly ukazovateľov kvality pitnej vody a výsledky
uchovávať desať rokov,
g)
bezodkladne oznámiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva prekročenie limitov
ustanovených medznou hodnotou a najvyššou medznou hodnotou,
h)
zistiť príčiny nesplnenia limitných hodnôt a prijať nevyhnutné nápravné opatrenia
na obnovenie kvality vody; do obnovenia kvality vody vykonávať opatrenia nariadené
regionálnym úradom verejného zdravotníctva,
i)
používať pri vodárenskej úprave vody na pitnú vodu a pri distribúcii pitnej vody
len také technologické a pracovné postupy, materiály a chemické látky alebo chemické
prípravky prichádzajúce do styku s pitnou vodou, ktorých použitie schválil príslušný
orgán verejného zdravotníctva,
5
)
j)
overovať účinnosť dezinfekcie pitnej vody, ak sa pitná voda dezinfikuje.
(2)
Na osoby uvedené v § 1 ods. 1 písm. d) a e) sa nevzťahuje povinnosť uvedená v odseku
1 písm. c).
(3)
Fyzické osoby-podnikatelia a právnické osoby, ktoré vykonávajú analýzu pitnej vody,
musia byť akreditované.
5a
)“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 3a, 4, 5 a 5a znejú
„3a)
§ 13 ods. 3 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z.
4)
§ 32 zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady
č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení
neskorších predpisov.
5)
§ 13 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z.
5a)
Zákon č. 505/2009 Z. z. o akreditácii orgánov posudzovania zhody a o zmene a doplnení
niektorých zákonov.“.
5.
V § 4 ods. 4 písm. c) sa slová „geografickú oblasť“ nahrádzajú slovami „zásobovanú
oblasť alebo jej časť“.
6.
Poznámky pod čiarou k odkazom 6 a 7 znejú
„6)
§ 17 ods. 3 zákona č. 355/2007 Z. z.
7)
Príloha č. 4 k vyhláške Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 528/2007
Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na obmedzenie ožiarenia z prírodného
žiarenia.“.
7.
V § 5 sa odsek 2 dopĺňa písmenom d), ktoré znie
„d)
z vodovodných rozvodov pri uvedení nových a zrekonštruovaných stavieb do užívania.“.
8.
V § 5 ods. 7 sa na konci pripájajú tieto slová: „a o týchto opatreniach písomne informuje
regionálny úrad verejného zdravotníctva“.
9.
V § 6 odsek 1 znie
„(1)
Vzorky pitnej vody sa odoberajú tak, aby rovnomerne reprezentovali kvalitu dodávanej
pitnej vody vo verejnom vodovode v čase a priestore. Pri odbere vzoriek pitnej vody
sa postupuje podľa slovenskej technickej normy.
8
)“.
10.
Poznámky pod čiarou k odkazom 9 a 10 znejú
„9)
§ 17 ods. 2 zákona č. 355/2005 Z. z.
10)
§ 17 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z.“.
11.
V § 9 sa slová „preberá právny akt Európskych spoločenstiev uvedený“ nahrádzajú slovami
„ preberajú právne záväzné akty Európskej únie uvedené“.
12.
Príloha č. 1 znie
„Príloha č. 1 k nariadeniu vlády č. 354/2006 Z. z.
UKAZOVATELE KVALITY PITNEJ VODY A ICH LIMITY
A. Mikrobiologické a biologické ukazovatele
Por. čís.
Ukazovateľ
Symbol
ukazovateľa
Limit
Jednotka
Druh limitu
1
)
Poznámky
1.
Escherichia coli
EC
0
0
0
KTJ
v 100 ml
v 10 ml
v 250 ml
NMH
NMH
NMH
HZ
IZ
BPV
2.
Koliformné baktérie
KB
0
0
0
KTJ
v 100 ml
v 10 ml
v 250 ml
MH
MH
MH
HZ
IZ
BPV
3.
Enterokoky
EK
0
0
0
KTJ
v 100 ml
v 10 ml
v 250 ml
NMH
NMH
NMH
HZ
IZ
BPV
4.
Pseudomonas aeruginosa
PA
0
KTJ
v 250 ml
NMH
BPV
5.
Kultivovateľné mikroorganizmy pri 22
o
C
KM22
200
500
100
KTJ
v 1 ml
v 1 ml
v 1 ml
MH
MH
MH
HZ
IZ
BPV
6.
Kultivovateľné mikroorganizmy pri 37
o
C
KM22
50
100
20
KTJ
v 1 ml
v 1 ml
v 1 ml
MH
MH
MH
HZ
IZ
BPV
7.
Bezfarebné bičíkovce
BB
10
50
jedince/ml
MH
MH
HZ pitnou vodou nezabezpečovanou
dezinfekciou.
Pre dezinfikovanú vodu je limit 0.
IZ
8.
Živé organizmy
(okrem bezfarebných bičíkovcov)
ŽO
0
0
jedince/ml
MH
MH
HZ
IZ
9.
Vláknité baktérie
(okrem železitých a mangánových baktérií)
VB
0
0
jedince/ml
IH
IH
HZ
IZ
10.
Mikromycéty stanoviteľné mikroskopicky
MM
0
0
jedince/ml
IH
IH
HZ
IZ
11.
Mŕtve organizmy
MO
30
jedince/ml
MH
HZ
12.
Železité a mangánové baktérie
ŽMB
10
10
pokryvnosť
poľa v %
MH
MH
HZ
IZ
13.
Abiosestón
AB
10
10
pokryvnosť
poľa v %
MH
MH
HZ
IZ
14.
Clostridium perfringens
CP
0
KTJ
v 100 ml
IH
Vzťahuje sa na pitnú vodu upravovanú z povrchových vôd alebo z podzemných vôd ovplyvnených
povrchovými vodami. Ak sa indikačná hodnota nedodrží, zisťuje sa, či nie je ohrozené
zdravie ľudí prítomnosťou mikroorganizmov, napr. kryptosporídie.
B. Fyzikálne a chemické ukazovatele
a) Anorganické ukazovatele
Por. čís.
Ukazovateľ
Symbol
ukazovateľa
Limit
Jednotka
Druh
limitu
Poznámky
15.
Antimón
Sb
0,005
mg/l
NMH
16.
Arzén
As
0,01
mg/l
NMH
17.
Bór
B
1,0
mg/l
NMH
18.
Bromičnany
Br
0,01
mg/l
NMH
Je potrebné snažiť sa, ak je to možné bez zhoršenia kvality dezinfekcie, o nižšiu
hodnotu, ako je limitná hodnota.
19.
Dusičnany
N
50
mg/l
MH
Súčet pomerov zisteného obsahu dusičnanov delený 50 a zistený obsah dusitanov delený
3 musí byť menší alebo sa musí rovnať 1. Obsah dusitanov v pitnej vode na výstupe
z úpravne musí byť nižší ako 0,1 mg/l.
20.
Dusitany
N
0,5
mg/l
NMH
Súčet pomerov zisteného obsahu dusičnanov delený 50 a zistený obsah dusitanov delený
3 musí byť menší alebo sa musí rovnať 1. Obsah dusitanov v pitnej vode na výstupe
z úpravne musí byť nižší ako 0,1 mg/l.
21.
Fluoridy
1,5
mg/l
NMH
22.
Chróm
Cr
0,05
mg/l
NMH
23.
Kadmium
Cd
0,005
mg/l
NMH
24.
Kyanidy
C
0,05
mg/l
NMH
25.
Meď
Cu
2,0
mg/l
MH
Zvolená metóda odberu vzoriek a monitorovacie metódy musia zodpovedať aktuálnej úrovni
požiadaviek na odbery a monitorovacie metódy.
Do úvahy sa musí vziať výskyt najvyšších hodnôt, ktoré môžu mať škodlivé účinky na
ľudské zdravie.
26.
Nikel
Ni
0,02
mg/l
NMH
Zvolená metóda odberu vzoriek a monitorovacie metódy musia zodpovedať aktuálnej úrovni
požiadaviek na odbery a monitorovacie metódy.
Do úvahy sa musí vziať výskyt najvyšších hodnôt, ktoré môžu mať škodlivé účinky na
ľudské zdravie.
27.
Olovo
Pb
0,01
mg/l
NMH
Zvolená metóda odberu vzoriek a monitorovacie metódy musia zodpovedať aktuálnej úrovni
požiadaviek na odbery a monitorovacie metódy.
Do úvahy sa musí vziať výskyt najvyšších hodnôt, ktoré môžu mať škodlivé účinky na
ľudské zdravie.
Pri vykonávaní opatrení na zníženie koncentrácie olova vo vode určenej na ľudskú spotrebu
musia byť uprednostnené oblasti, kde je koncentrácia olova najvyššia.
28.
Ortuť
Hg
0,001
mg/l
NMH
29.
Selén
Se
0,01
mg/l
NMH
30.
Striebro
Ag
0,05
mg/l
NMH
Zisťuje sa pri používaní oligodynamických prostriedkov na dezinfekciu vody. Výnimka
z limitu sa neudeľuje.
b) Organické ukazovatele
Por. čís.
Ukazovateľ
Symbol
ukazovateľa
Limit
Jednotka
Druh
limitu
Poznámky
31.
Akrylamid
AA
0,1
µg/l
NMH
Zisťuje sa pri výskyte a uvoľnení z materiálu (napríklad z rozvodného potrubia) a
predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre
zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a maximálnom možnom
uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou.
32.
Benzén
C
6
H
6
1,0
µg/l
NMH
33.
Dichlórbenzény
DCB
0,3
300
µg/l
µg/l
MH
NMH
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán
verejného zdravotníctva môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej
medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. Dichlórbenzény
zahŕňajú sumu: 1,2-dichlórbenzén, 1,3-dichlórbenzén, 1,4-dichlórbenzén.
34.
1,2-dichlóretán
C
2
H
4
Cl
3,0
µg/l
NMH
35.
Monochlórbenzén
MCB
10
300
µg/l
µg/l
MH
NMH
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán
verejného zdravotníctva môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej
medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody.
36.
Celkový organický uhlík
TOC
bez význam-ných zmien
mg/l
IH
Nemusí sa stanovovať pri zdrojoch produkujúcich menej ako 10 000 m
3
denne.
37.
Pesticídy
PL
0,1
µg/l
NMH
Za pesticídy sa pokladajú: organické insekticídy, herbicídy, fungicídy, nematocídy,
akaricídy, organické algicídy a príbuzné produkty (napríklad regulátory rastu). Zisťujú
sa iba tie pesticídy, ktorých prítomnosť vo vode možno predpokladať. Limit sa vzťahuje
na každý stanovený pesticíd. Pre aldrín, dieldrín, heptachlór a heptachlórepoxid
platí limit 0,03 µg/l .
38.
Pesticídy spolu
PLs
0,5
µg/l
NMH
Limitná hodnota predstavuje súčet koncentrácií všetkých pesticídov stanovených vo
vzorke.
Za pesticídy sa pokladajú: organické insekticídy, herbicídy, fungicídy, nematocídy,
akaricídy, organické algicídy a príbuzné produkty (napríklad regulátory rastu). Zisťujú
sa iba tie pesticídy, ktorých prítomnosť vo vode možno predpokladať.
39.
Polycyklické aromatické uhľovodíky
PAU
0,1
µg/l
MMH
Vzťahuje sa na sumu PAU: benzo(a)pyrén, benzo(b)fluorantén, benzo(k)fluorantén, benzo(g,h,i)perylén,
indeno(1,2,3-c,d)pyrén.
40.
Benzo(a)pyrén
BaP
0,01
µg/l
NMH
41.
Epichlórhydrín
C
3
H
5
Cl
O
0,1
µg/l
NMH
Zisťuje sa pri výskyte a uvoľnení z materiálu (napríklad z rozvodného potrubia) a
predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre
zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a maximálnom možnom
uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou.
42.
Styrén
ST
20
µg/l
NMH
43.
Tetrachlóretén
PCE
10
µg/l
NMH
Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 µg/l.
44.
Tetrachlórmetán
CCl
4
2,0
µg/l
MHRR
45.
Toluén
C
7
H
8
50
700
µg/l
µg/l
MH
NMH
46.
Trichlóretén
TCE
10
µg/l
NMH
Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 µg/l.
47.
Vinylchlorid
C
2
H
3
Cl
0,5
µg/l
NMH
Zisťuje sa pri výskyte a uvoľnení z materiálu (napríklad z rozvodného potrubia) a
predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre
zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a maximálnom možnom
uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou.
48.
Xylény
C
8
H
10
100
500
µg/l
µg/l
MH
NMH
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán
verejného zdravotníctva môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej
medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody.
49.
Mikrocystín
LR
1
µg/l
MH
Kontrolu vykonáva výrobca pitnej vody v pitných vodách upravovaných z povrchových
zdrojov v období výskytu cyanobaktérií v počtoch > 20 000 buniek/ml v mieste najväčšieho
výskytu na povrchovom zdroji. Odber povrchových vôd sa vykonáva podľa slovenskej technickej
normy.
8
)
11
)
12
)
13
)
c) Dezinfekčné prostriedky a ich vedľajšie produkty
Por. čís.
Ukazovateľ
Symbol
ukazovateľa
Limit
Jednotka
Druh
limitu
Poznámky
50.
Voľný chlór
Cl
2
0,3
mg/l
MH
Vzťahuje sa na obsah voľného chlóru po úprave vody. Ak sa voda dezinfikuje chlórom,
musí byť minimálna hodnota v distribučnej sieti 0,05 mg/l.
51.
Brómdichlórmetán
BDM
0,015
0,025
mg/l
mg/l
MH
NMH
Prekročenie MH koncentrácie BDM do 0,025 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty
koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne.
52.
2,4-dichlórfenol
DCF
0,002
mg/l
MH
Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody.
53.
Chlórdioxid
ClO
2
0,20
mg/l
MH
54.
Chloritany
Cl
0,20
mg/l
NMH
55.
Chloroform
CHCl
3
0,04
mg/l
MH
Prekročenie MH koncentrácie BDM do 0,025 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty
koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne.
56.
Ozón
O
3
0,05
mg/l
MH
57.
2,4,6-trichlórfenol
TCP
0,01
0,2
mg/l
mg/l
MH
NMH
Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne.
Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody.
58.
Trihalometány spolu
THMs
0,10
mg/l
NMH
Špecifikované zlúčeniny sú: chloroform, bromoform, dibrómchlórmetán, brómdichlórmetán.
Pri vykonávaní opatrení na zníženie koncentrácie trihalometánov vo vode určenej na
ľudskú spotrebu sa musia uprednostniť tie oblasti, kde je koncentrácia trihalometánov
najvyššia.
d) Ukazovatele, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť senzorickú kvalitu pitnej vody
Por. čís.
Ukazovateľ
Symbol ukazovateľa
Limit
Jednotka
Druh limitu
Poznámky
59.
Absorbancia
(254 nm, 1 cm)
A
254
0,08
IH
Prekročenie indikačnej hodnoty môže byť dôvodom na zisťovanie chloroformu, brómdichlórmetánu
alebo na korigovanie hodnoty CHSK
Mn
.
60.
Amónne ióny
N
0,5
mg/l
MH
61.
Celkové rozpustné látky
RL
1 000
mg/l
MH
62.
Farba
F
20
mg/l
MH
63.
Hliník
Al
0,2
mg/l
MH
64.
Chemická spotreba kyslíka manganistanom
CHSK
Mn
3,0
mg/l
MH
65.
Chloridy
C
250
mg/l
MH
Voda nesmie byť agresívna.
66.
Mangán
Mn
0,05
mg/l
MH
Prekročenie medznej hodnoty do 0,20 mg/l je prípustné, len ak ide o mangán z geologického
podložia a ak nedochádza k nežiaducemu ovplyvneniu senzorických vlastností vody.
67.
Nasýtenie vody kyslíkom
O
2
> 50
% nasýtenia
OH
68.
Reakcia vody
pH
6,5 – 9,5
MH
Voda nesmie byť agresívna. Ak ide o balenú pitnú vodu, ktorá je prirodzene bohatá
na oxid uhličitý, minimálna hodnota môže byť nižšia.
69.
Sírany
S
250
mg/l
MH
Voda nesmie byť agresívna.
70.
Sulfán voľný
H
2S
0,01
mg/l
MH
71.
Chuť
prijateľná pre spotrebiteľa
MH
Pri pochybnosti sa za prijateľné považujú stupne 1 a 2 pri stanovení podľa slovenskej
technickej normy STN EN 1622 Analýza vody. Stanovenie prahovej hodnoty pachu (TON)
a prahovej hodnoty chuti (TFN).
72.
Teplota
t
8 – 12
o
C
OH
73.
Zákal
Z
5
FNU
MH
Pre vodu upravovanú z povrchových zdrojov platí pre zákal medzná hodnota 1,0 FNU pri
výstupe z úpravne vody.
74.
Pach
bez zápachu
Pri pochybnosti sa za prijateľné považujú stupne 1 a 2 pri stanovení podľa slovenskej
technickej normy STN EN 1622 Analýza vody. Stanovenie prahovej hodnoty pachu (TON)
a prahovej hodnoty chuti (TFN).
75.
Zinok
Zn
3,0
mg/l
MH
76.
Železo
Fe
0,2
mg/l
MH
Prekročenie medznej hodnoty do 0,50 mg/l je prípustné, len ak ide o železo z geologického
podložia a ak nedochádza k nežiaducemu ovplyvneniu senzorických vlastností vody.
77.
Vodivosť
kappa
125,0
mS/m pri 20
o
C
IH
Voda nesmie byť agresívna.
78.
Sodík
Na
+
200
mg/l
MH
e) Látky, ktorých prítomnosť v pitnej vode je žiaduca
Por. čís.
Ukazovateľ
Symbol ukazovateľa
Limit
Jednotka
Druh limitu
Poznámky
79.
Horčík
Mg
2+
10,0
až
30,0
125
mg/l
mg/l
OH
MH
80.
Vápnik
Ca
2+
> 30
mg/l
OH
81.
Vápnik a horčík
Ca
2+
+ Mg
2+
1,1
až
5,0
mmol/l
OH
f) Rádiologické ukazovatele
Por. čís.
Ukazovateľ
Symbol ukazovateľa
Limit
Jednotka
Druh limitu
Poznámky
82.
Trícium
3H
100
Bq/l
IH
Monitorovanie objemovej aktivity trícia v pitnej vode a objemovej aktivity rádionuklidov
v pitnej vode na účely stanovenia celkového úväzku efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov
pitnou vodou sa nevyžaduje, ak je iným monitorovaním preukázané, že úroveň objemovej
aktivity trícia alebo vypočítaného celkového úväzku efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov pitnou
vodou je dostatočne pod indikačnou hodnotou rádiologického ukazovateľa. Ak sa monitorovanie
nevyžaduje, Úrad verejného zdravotníctva SR informuje komisiu podľa osobitného predpisu
14
) o dôvodoch takého rozhodnutia a poskytne jej výsledky monitorovania, na základe
ktorého takto rozhodol.
Príjem trícia,
40
K, radónu a jeho rozpadových produktov sa nezapočítava do príjmu na účely hodnotenia
celkového úväzku efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov pitnou vodou za rok.
Podrobnosti o požiadavkách na monitorovanie prírodných rádionuklidov v pitnej vode
sú uvedené vo vykonávacom predpise.
7
)
83.
Celkový úväzok efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov za rok
E()
0,10
mSv/rok
IH
.“.
13.
Príloha č. 2 znie
„Príloha č. 2 k nariadeniu vlády č. 354/2006 Z. z.
ROZSAH ROZBOROV A POČET ODBEROV VZORIEK PITNEJ VODY
1. Minimálny ročný počet odberov vzoriek pitnej vody
Ak objem vyrábanej vody nezodpovedá počtu obyvateľov podľa hodnôt uvedených v tabuľke
č. 1, považuje sa za rozhodujúci počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou.
Príklad výpočtu pre objem dodávanej vody 5 200 m
3
/deň: počet minimálnych rozborov 22 [4 + (6 x 3)] a počet úplných rozborov 3 [1 +
(2 x 1)].
Tabuľka č. 1
Počet obyvateľov v zásobovanej oblasti (pri dennej spotrebe 200 l na osobu)
Objem vyrábanej alebo dodávanej pitnej vody v zásobovanej oblasti (m
3
/deň)
Ročný počet vzoriek
minimálnych rozborov
Ročný počet vzoriek úplných rozborov
50
10
2
1 za 10 rokov
> 50 100
> 10 20
2
1 za 5 rokov
> 100 500
> 20 100
3
1 za 2 roky
> 500 5 000
> 100 1 000
4
1
> 5 000 50 000
> 1 000 10 000
4
+3 na každých 1 000 m
3
z celkového
objemu vrátane začatých
1
+1 na každých 3 300 m
3
/deň
> 50 000 500 000
> 10 000 100 000
3
+1 na každých 10 000 m
3
/deň (vrátane začatých) z celkového objemu
> 500 000
> 100 000
10
+1 na každých 25 000 m
3
/deň (vrátane začatých) z celkového objemu
Pri prerušovanej krátkodobej dodávke o frekvencii monitorovania vody distribuovanej
v cisternách rozhodne regionálny úrad verejného zdravotníctva. Regionálny úrad verejného
zdravotníctva môže znížiť počet vzoriek pre jednotlivé ukazovatele, ak
a) hodnoty výsledkov získaných zo vzoriek odobratých počas aspoň dvoch rokov nasledujúcich
po sebe sú stále a podstatne lepšie než limity určené v prílohe č. 1 a
b) nie je pravdepodobné, že by niektorý faktor spôsobil zhoršenie kvality vody, pričom
najnižšia použitá frekvencia nesmie byť menšia ako 50 % z počtu vzoriek špecifikovaného
v tabuľke č. 1 vzoriek pitnej vody okrem prípadu, keď frekvenciu určí regionálny úrad
verejného zdravotníctva.
2. Rozsah rozborov pitnej vody
2.1. Minimálny rozbor
Minimálny rozbor je určený na kontrolu a získavanie pravidelných informácií o stabilite
vodného zdroja a účinnosti úpravy vody, najmä na kontrolu dezinfekcie (ak sa vykonáva),
mikrobiologickej kvality a senzorických vlastností pitnej vody.
Minimálny rozbor pozostáva z ukazovateľov kvality pitnej vody podľa tabuľky č. 2.
Ak sa voda ponúka na predaj vo fľašiach alebo v nádobách, do rozsahu minimálneho rozboru
pitnej vody sa zahŕňa aj ukazovateľ Pseudomonas aeruginosa.
Ukazovateľ č. 13 v tabuľke č. 2 sa zisťuje len pri pitnej vode upravovanej priamo
z povrchových vôd alebo pri podzemných vodách ovplyvnených povrchovými vodami.
Ukazovateľ č. 19 v tabuľke č. 2 sa zisťuje len pri použití koagulantu na báze hliníka.
Ukazovateľ č. 20 v tabuľke č. 2 sa zisťuje pri používaní prostriedkov obsahujúcich
chlór. Pri využívaní viazaného aktívneho chlóru (napríklad vo forme chloramínov) na
dezinfekciu sa stanovuje celkový aktívny chlór. Pri použití iného chemického dezinfekčného
prostriedku sa stanoví reziduálne množstvo príslušnej aktívnej látky.
Ukazovateľ č. 22 sa zisťuje len v odôvodnených prípadoch.
Tabuľka č. 2: Rozsah minimálneho rozboru pitnej vody
Por. čís.
Ukazovateľ
1.
Escherichia coli
2.
Koliformné baktérie
3.
Enterokoky (fekálne streptokoky)
4.
Kultivovateľné mikroorganizmy pri 22
o
C
5.
Kultivovateľné mikroorganizmy pri 36
o
C
6.
Bezfarebné bičíkovce
7.
Živé organizmy (okrem bezfarebných bičíkovcov)
8.
Vláknité baktérie (okrem železitých a mangánových baktérií)
9.
Železité a mangánové baktérie
10.
Mikromycéty
11.
Mŕtve organizmy
12.
Abiosestón
13.
Clostridium perfringens
14.
Absorbancia (254 nm, 1 cm)
15.
Amónne ióny
16.
Farba
17.
Dusičnany
18.
Dusitany
19.
Hliník
20.
Voľný chlór
21.
Chemická spotreba kyslíka manganistanom
22.
Chuť
23.
Vodivosť
24.
Mangán
25.
Pach
26.
Reakcia vody
27.
Zákal
28.
Železo
29.
Teplota
2.2. Úplný rozbor
Cieľom úplného rozboru je získavať informácie o dodržaní limitov ukazovateľov kvality
pitnej vody ustanovených v prílohe č. 1 alebo určených orgánom verejného zdravotníctva.
Úplný rozbor pozostáva z ukazovateľov kvality pitnej vody podľa prílohy č. 1 vrátane
rádiologických ukazovateľov podľa vykonávacieho predpisu.
7
)“.
14.
Príloha č. 3 znie
„Príloha č. 3 k nariadeniu vlády č. 354/2006 Z. z.
KRITÉRIÁ SPRÁVNOSTI A PRESNOSTI METÓD
1. Správnosť je tesnosť zhody medzi priemernou hodnotou získanou z veľkého radu výsledkov
skúšok a prijatou referenčnou hodnotou.
15
)
2. Presnosť je tesnosť zhody medzi výsledkom skúšky a prijatou referenčnou hodnotou.
16
)
3. Medza detekcie je trojnásobok relatívnej smerodajnej odchýlky vzorky obsahujúcej
nízku koncentráciu parametra alebo päťnásobok relatívnej smerodajnej odchýlky kontrolnej
vzorky.
a) Anorganické ukazovatele
Číslo ukazovateľa
Ukazovateľ
Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Podmienky
Poznámky
15.
Antimón
25
25
25
16.
Arzén
10
10
10
17.
Bór
10
10
10
18.
Bromičnany
25
25
25
19.
Dusičnany
10
10
10
20.
Dusitany
10
10
10
21.
Fluoridy
10
10
10
22.
Chróm
10
10
10
23.
Kadmium
10
10
10
24.
Kyanidy
10
10
10
Metóda by mala určiť celkové množstvo kyanidov vo všetkých ich formách.
25.
Meď
10
10
10
26.
Nikel
10
10
10
27.
Olovo
10
10
10
28.
Ortuť
20
10
20
29.
Selén
10
10
10
30.
Striebro
10
10
10
b) Organické ukazovatele
Číslo ukazovateľa
Ukazovateľ
Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Podmienky
Poznámky
31.
Akrylamid
–
–
–
Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku.
32.
Benzén
25
25
25
33.
Dichlórbenzény
25
25
25
34.
1,2-dichlóretán
25
25
10
35.
Monochlórbenzén
25
25
25
37.
Pesticídy
25
25
25
Validačná charakteristika sa vzťahuje na každý jednotlivý pesticíd.
39.
Polycyklické aromatické uhľovodíky
25
25
25
Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 25 % z limitu
ukazovateľa v prílohe č. 1.
40.
Benzo(a)pyrén
25
25
25
41.
Epichlórhydrín
–
–
–
Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku.
42.
Styrén
25
25
25
43.
Tetrachlóretén
25
25
10
Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu
ukazovateľa v prílohe č. 1.
44.
Tetrachlórmetán
25
25
10
45.
Toluén
25
25
25
46.
Trichlóretén
25
25
10
Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu
ukazovateľa v prílohe č. 1.
47.
Vinylchlorid
–
–
–
Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku.
48.
Xylény
25
25
25
49.
Mikrocystín LR
25
25
25
c) Dezinfekčné prostriedky a ich vedľajšie produkty
Číslo ukazovateľa
Ukazovateľ
Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Podmienky
Poznámky
50.
Voľný chlór
25
25
25
51.
Brómdichlórmetán
25
25
10
52.
2,4-dichlórfenol
25
25
25
53.
Chlórdioxid
25
25
25
54.
Chloritany
25
25
25
55.
Chloroform
25
25
10
56.
Ozón
25
25
25
57.
2,4,6-trichlórfenol
25
25
25
d) Ukazovatele, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť senzorickú kvalitu pitnej vody
Číslo ukazovateľa
Ukazovateľ
Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Presnosť
vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Podmienky
Poznámky
59.
Absorbancia (254 nm, 1 cm)
10
10
10
60.
Amónne ióny
10
10
10
61.
Celkové rozpustné látky
10
10
10
62.
Farba
25
25
25
63.
Hliník
10
10
10
64.
Chemická spotreba kyslíka manganistanom
25
25
10
65.
Chloridy
10
10
10
66.
Mangán
10
10
10
69.
Sírany
10
10
10
70.
Sulfán voľný
25
25
25
73.
Zákal
25
25
25
75.
Zinok
10
10
10
76.
Železo
10
10
10
77.
Vodivosť
10
10
10
78.
Sodík
10
10
10
e) Látky, ktorých prítomnosť v pitnej vode je žiaduca
Číslo ukazovateľa
Ukazovateľ
Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa
Podmienky
Poznámky
79.
Horčík
10
10
10
80.
Vápnik
10
10
10
81.
Vápnik a horčík
10
10
10
Mikrobiologické a biologické ukazovatele, pre ktoré sú špecifikované referenčné analytické
metódy
– Escherichia coli a koliformné baktérie podľa slovenskej technickej normy,
15
)
– enterokoky podľa slovenskej technickej normy,
17
)
– Pseudomonas aeruginosa podľa slovenskej technickej normy,
18
)
– kultivovateľné mikroorganizmy pri 22
o
C a kultivovateľné mikroorganizmy pri 37
o
C podľa slovenskej technickej normy,
19
)
– abiosestón, železité a mangánové baktérie podľa slovenskej technickej normy,
20
) biosestón podľa slovenskej technickej normy.
21
)
Clostridium perfringens (vrátane spór) podľa tohto postupu
Membránová filtrácia s následnou anaeróbnou inkubáciou membránového filtra na agare
mCP pri teplote 44 ±1
o
C počas 21 ±3 hod. Spočítať nepriehľadné žlté kolónie, ktoré sa sfarbia do ružova
alebo do červena, keď sa vystavia na 20 – 30 sekúnd účinku pár hydroxidu amónneho.
Zloženie agaru mCP
tryptóza
30 g,
kvasnicový extrakt
20 g,
sacharóza
5 g,
hydrochlorid L-cysteínu
1 g,
MgSO
4
.7H
2
O
0,1 g,
purpurový bromkrezol
40 mg,
agar
15 g,
voda
1 000 ml.
Rozpustiť prísady základného roztoku, upraviť pH na 7,6 a sterilizovať v autokláve
pri teplote 121
o
C počas 15 minút. Nechať roztok vychladnúť a pridať
D-cykloserín
400 mg,
polymyxín B-sulfát
25 mg,
indoxyl-ß-D-glukosid
60 mg
(pred pridaním rozpustiť v 8 ml destilovanej vody),
sterilne sfiltrovaný 0,5-percentný roztok dvojfosforečnanu fenolftaleínu
20 ml,
sterilne sfiltrovaný 4,5-percentný roztok FeCl
3
.6
H
2
O
2 ml.
Pri použití alternatívnej metódy musia byť dosiahnuté výsledky aspoň tak spoľahlivo
ako pri referenčnej metóde.
Pre ukazovatele Escherichia coli, koliformné baktérie sa môže použiť alternatívna
metóda podľa slovenskej technickej normy.
22
)
Pre ukazovateľ enterokoky sa môže použiť alternatívna metóda.
23
)
Pre ukazovateľ Clostridium perfringens sa môžu použiť alternatívne metódy podľa slovenskej
technickej normy.
24
)“.
15.
Príloha č. 4 znie
„Príloha č. 4 k nariadeniu vlády č. 354/2006 Z. z.
ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNE ZÁVÄZNÝCH AKTOV EURÓPSKEJ ÚNIE
1.
Smernica Rady
98/83/ES
z 3. novembra 1998 o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu (Mimoriadne vydanie
Ú. v. EÚ, 15/zv. 4) v znení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003
(Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 1/zv. 4).
2.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č.
596/2009
z 18. júna 2009 o prispôsobení určitých nástrojov, na ktoré sa vzťahuje postup uvedený
v článku 251 zmluvy, rozhodnutia Rady 1999/468/ES, pokiaľ ide o regulačný postup s
kontrolou. Prispôsobenie právnych aktov regulačnému postupu s kontrolou – štvrtá časť
(Ú. v. EÚ L 188, 18. 7. 2009).“.
Čl. II
Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. januára 2011.