VYHLÁŠKA 209/2013 Z. z. ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 397/2003 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o meraní množstva vody dodanej verejným vodovodom a množstva vypúšťaných vôd, o spôsobe výpočtu množstva vypúšťaných odpadových vôd a vôd z povrchového odtoku a o smerných číslach spotreby vody
Statutory Text (2 Articles)
Čl. I
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 397/2003 Z. z.,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o meraní množstva vody dodanej verejným vodovodom
a množstva vypúšťaných vôd, o spôsobe výpočtu množstva vypúšťaných odpadových vôd
a vôd z povrchového odtoku a o smerných číslach spotreby vody sa mení a dopĺňa takto
1.
V § 2 písm. d) sa na konci pripájajú tieto slová: „za obdobie jedného roka“.
2.
Poznámka pod čiarou k odkazu 1 znie
„1)
§ 5 písm. c) a § 8 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých
zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z.“.
3.
V § 3 ods. 7 sa na konci pripájajú tieto vety: „Na určenie množstva vody prostredníctvom
smerných čísel spotreby vody odberateľ predkladá na uzavretie zmluvy o dodávke vody
informácie potrebné na tento výpočet. Určenie množstva vody prostredníctvom smerných
čísel spotreby vody sa aktualizuje, ak sa zmení spôsob tohto určovania alebo sa zmenia
údaje poskytnuté odberateľom, ktoré sú potrebné na ich určenie, a to odo dňa oznámenia
týchto zmien odberateľom vlastníkovi verejného vodovodu alebo prevádzkovateľovi verejného
vodovodu.“.
4.
V § 3 odseky 10 a 11 znejú
"(10)
Ak sa množstvo vody dodanej verejným vodovodom určuje smernými číslami spotreby vody
a ak je obdobie odberu vody z verejného vodovodu kratšie ako obdobie jedného roka
alebo ak odberateľ vody na základe písomnej žiadosti podanej počas kalendárneho roka,
v ktorom mu vznikol nárok na pomernú časť zo smerných čísel spotreby vody, hodnoverne
preukáže, že sa dlhodobo nezdržiaval v mieste trvalého bydliska minimálne počas 90
dní za rok, určí sa odobrané množstvo vody pomernou časťou zo smerných čísel spotreby
vody.
(11)
Smerné čísla spotreby vody možno použiť aj na určenie časti množstva odobranej vody
odberateľom alebo konečným spotrebiteľom na účely dohodnuté v zmluve o dodávke vody.“.
5.
V § 4 odsek 5 znie
"(5)
Za určujúce miesto merania množstva odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie
sa považuje ten priečny profil kanalizačnej prípojky, ktorým preteká všetka odpadová
voda odvádzaná kanalizačnou prípojkou do verejnej kanalizácie, ak sa prevádzkovateľ
verejnej kanalizácie a producent odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie
(ďalej len „producent“) nedohodnú inak.“.
6.
§ 5 znie
„§ 5
(1)
Ak sa množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie nemeria a množstvo
vody tvorí len voda odobraná z verejného vodovodu, určí sa množstvo vypúšťaných odpadových
vôd podľa § 3.
(2)
Ak sa voda odoberá len z jedného vlastného zdroja producenta a množstvo odpadových
vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie sa nemeria určeným meradlom, množstvo odpadových
vôd sa určuje
a)
podľa odpočtu meradla,
1
) ktoré meria množstvo odobranej vody z vlastného zdroja; toto meranie zabezpečuje
producent svojím meradlom, ak sa vlastník verejnej kanalizácie alebo prevádzkovateľ
verejnej kanalizácie nedohodne s producentom inak,
b)
podľa smerných čísel spotreby vody, ak sa množstvo vody odobranej z vlastného zdroja
nemeria.
(3)
Ak sa množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie nemeria a množstvo
vody tvorí voda odobraná z rôznych zdrojov vody, určí sa množstvo odpadových vôd vypúšťaných
do verejnej kanalizácie súčtom
a)
množstiev meranej odobranej vody, ak sa množstvo odobranej vody z rôznych zdrojov
vody meria, pričom sa primerane uplatnia ustanovenia odseku 2 písm. a), § 3 ods. 1
písm. a) a § 3 ods. 2, 3, 5 a 6,
b)
množstiev meranej odobranej vody a určeného množstva vody, ak sa množstvo odobranej
vody meria len z jedného zdroja vody alebo z viacerých zdrojov vody, a to spôsobom
podľa
1.
množstiev meranej odobranej vody podľa § 3 ods. 1 písm. a) a § 3 ods. 2, 3, 5 a 6
a určeného množstva vody podľa odseku 2 písm. b) alebo odseku 7, alebo
2.
určeného množstva vody podľa § 3 ods. 6 až 9 a množstiev meranej odobranej vody podľa
odseku 2 písm. a) alebo odseku 7; pre bytový fond platí, že tento súčet množstiev
meranej a určenej spotreby vody na účely spoplatnenia je maximálne do výšky vypočítaného
množstva podľa smerných čísiel spotreby vody podľa prílohy č. 1 a ak je množstvo meranej
odobranej vody väčšie ako takto vypočítané množstvo smerných čísiel spotreby vody,
platí údaj z meradla,
c)
množstiev určenej odobranej vody podľa odseku 2 písm. b) alebo odseku 7 a § 3 ods.
6 až 9, ak sa množstvo odobranej vody z týchto zdrojov vody nemeria; pre bytový fond
platí vypočítané množstvo vody podľa smerných čísiel spotreby vody podľa prílohy č.
1.
(4)
Ak nie je v cene za externú dodávku teplej úžitkovej vody zahrnutý náklad za odvedenie
a čistenie množstva teplej úžitkovej vody verejnou kanalizáciou, k množstvu odpadových
vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie určených podľa odsekov 1 až 3 sa pripočíta
skutočné množstvo externe dodanej teplej úžitkovej vody.
(5)
Z nameraného množstva vody dodanej z verejného vodovodu alebo z vlastného zdroja
vody producenta alebo z vypočítaného množstva vypúšťaných odpadových vôd sa odpočíta
množstvo vody, ktoré preukázateľne tvorí súčasť produktu, alebo množstvo vody spotrebované
v priebehu technologického procesu výroby bez vypustenia do verejnej kanalizácie,
alebo sa odpočíta súčet týchto dvoch možností, ak množstvo vody takto určenej na odpočítanie
je väčšie ako 3 m
3
mesačne alebo 36 m
3
ročne.
(6)
Údaj z merania určitej časti množstva odpadových vôd meraného producentom v rámci
pozemku, vnútorných kanalizačných rozvodov objektu alebo stavby na vlastné náklady
môže slúžiť na určenie časti množstva odpadových vôd, ak spĺňa podmienky podľa osobitných
predpisov
1
) a ak je to dohodnuté v zmluve o odvádzaní odpadových vôd.
(7)
Ak množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie podľa odsekov 1 až
6 alebo podľa § 4 nemožno určiť, ich množstvo určí prevádzkovateľ verejnej kanalizácie
podľa
a)
údajov z obdobnej činnosti alebo prevádzky,
b)
spotreby vody v porovnateľnom období,
c)
dohody medzi vlastníkom verejnej kanalizácie alebo prevádzkovateľom verejnej kanalizácie
a producentom, alebo
d)
kombinácií spôsobov podľa písmen a) až c).
(8)
Určenie množstva vypúšťaných odpadových vôd do verejnej kanalizácie sa aktualizuje,
ak sa zmení spôsob určovania alebo sa zmenia údaje poskytnuté producentom, ktoré sú
potrebné na ich určenie, a to odo dňa oznámenia týchto zmien producentom vlastníkovi
verejnej kanalizácie alebo prevádzkovateľovi verejnej kanalizácie.
(9)
Ak sa množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie určuje smernými
číslami spotreby vody a ak je ich produkcia kratšia ako jeden rok alebo ak ich producent
na základe písomnej žiadosti podanej počas kalendárneho roka, v ktorom mu vznikol
nárok na pomernú časť zo smerných čísel spotreby vody, hodnoverne preukáže, že sa
dlhodobo nezdržiaval v mieste trvalého bydliska minimálne počas 90 dní za rok, určí
sa produkované množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie pomernou
časťou zo smerných čísel spotreby vody.“.
7.
V § 6 ods. 2 sa slová „Prevádzkovateľ verejnej kanalizácie“ nahrádzajú slovami „Vlastník
verejnej kanalizácie alebo prevádzkovateľ verejnej kanalizácie“.
8.
V § 6 sa odsek 3 vypúšťa.
Doterajšie odseky 4 až 6 sa označujú ako odseky 3 až 5.
9.
V § 6 ods. 3 písm. a) sa slovo „vpuste“ nahrádza slovom „vpusty“.
10.
V § 6 odseky 4 a 5 znejú
„(4)
Množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie sa vypočíta
súčinom daných plôch nehnuteľnosti a im prislúchajúcich odtokových súčiniteľov podľa
druhu povrchu plôch zaradených v kategóriách A až C a ročným priemerom z dlhodobého
zrážkového úhrnu pre danú lokalitu podľa údajov, ktoré poskytuje právnická osoba zabezpečujúca
hydrologickú a meteorologickú službu.
2
) Hodnota ročného priemeru z dlhodobého zrážkového úhrnu pre danú lokalitu sa vo výpočte
množstva vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie na účely spoplatnenia
aktualizuje každoročne.
(5)
Spôsob výpočtu množstva odpadových vôd z povrchového odtoku je uvedený v prílohe
č. 2. Údaje na tento výpočet poskytne producent vlastníkovi verejnej kanalizácie alebo
prevádzkovateľovi verejnej kanalizácie.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 2 znie
„2)
§ 3 zákona č. 201/2009 Z. z. o štátnej hydrologickej službe a štátnej meteorologickej
službe v znení zákona č. 39/2013 Z. z.“.
11.
§ 6 sa dopĺňa odsekom 6, ktorý znie
„(6)
Vo výpočte množstva vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie,
ktorý je uvedený v zmluve o odvádzaní týchto vôd, sa údaje o veľkosti alebo druhu
povrchu plôch tvoriacich nehnuteľnosť aktualizujú pri každej zmene, a to odo dňa oznámenia
týchto zmien producentom vlastníkovi verejnej kanalizácie alebo prevádzkovateľovi
verejnej kanalizácie.“.
12.
Príloha č. 1 vrátane nadpisu znie
„Príloha č. 1 k vyhláške č. 397/2003 Z. z.
SMERNÉ ČÍSLA SPOTREBY VODY NA JEDNOTLIVÉ DRUHY SPOTREBY VODY
I. BYTOVÝ FOND
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
1.
byty a domy
1
)
1.1
so spoločnými výtokmi vody (s tečúcou studenou vodou mimo bytu alebo domu)
12,0 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ IX +X
1.2
so samostatnými výtokmi vody (s tečúcou studenou vodou v byte alebo dome) a bez WC
a bez kúpeľne
19,0 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ IX +X
2.
byty a domy
1
)
2.1
so samostatnými výtokmi vody a splachovacími WC (s tečúcou studenou vodou v byte alebo
dome)
25,0 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ IX +X
2.2
so samostatnými výtokmi vody a bez WC, ale s kúpeľňou
(so sprchovacím kútom/s vaňou a s lokálnou prípravou teplej vody)
28,0 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ IX +X
3.
byty a domy
1
)
3.1
so samostatnými výtokmi vody a splachovacími WC a s kúpeľňou (so sprchovacím kútom/s
vaňou a s externou dodávkou teplej vody)
2
)
25,0 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ IX +X
3.2
so samostatnými výtokmi vody a splachovacími WC a s kúpeľňou (so sprchovacím kútom/s
vaňou a s lokálnou prípravou teplej vody)
34,0 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ IX +X
4.
rekreačné chaty, záhradné domčeky a iné
Spotreba sa vypočíta ako pri položkách č. 1 až 3 s prihliadnutím na dĺžku užívania
v priebehu roka a s primeraným uplatnením položiek v častiach IX a X.
Poznámky
+ IX + X Ak je užívanie bytového fondu spojené s chovom hospodárskych zvierat, hydiny
alebo s využívaním záhrad, zvýši sa hodnota vypočítaného smerného čísla primerane
o hodnoty uvedené v častiach IX a X.
1
) Na jedného obyvateľa bytu v rodinnom dome alebo v bytovom dome s maximálne štyrmi
bytmi sa pripočítava 1 m
3
na spotrebu spojenú s očistou okolia rodinného domu alebo bytového domu a s očistou
osôb pri týchto aktivitách; polievanie záhrady a prevádzka bazénov sú samostatnými
položkami, ktoré nespadajú pod bytový fond.
2
) Ak nie je v cene za dodávku teplej úžitkovej vody zahrnutý náklad za odvedenie a
čistenie tohto množstva verejnou kanalizáciou, pripočíta sa k množstvu odpadových
vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie skutočné množstvo externe dodanej teplej úžitkovej
vody.
II. VEREJNÉ BUDOVY
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
5.
kancelárske budovy, úrady, inštitúcie a iné obdobné zariadenia
3
)
5.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
7,3 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
5.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
16,4 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
5.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
7,3 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
6.
materské školy a jasle s dennou prevádzkou
4
)
6.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
7,3 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
6.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
14,6 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
6.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
7,3 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
7.
základné a stredné školy
4
)
7.1
v budove s výtokmi vody a WC
6,3 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
7.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
8,1 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
7.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
6,3 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
8.
družiny, kluby mládeže a podobné zariadenia
4
)
8.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
3,2 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
8.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
4,0 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
8.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
3,2 m
3
. osoba
-1
. rok
-1
+ A + B
Poznámky
3
) Smerné číslo spotreby vody určené na rok je určené na počet 250 pracovných dní v
roku. Pri inom ročnom režime prevádzky sa smerné číslo primerane upraví.
4
) Smerné číslo spotreby vody určené na rok je určené na počet 200 pracovných dní v
roku. Pri inom ročnom režime prevádzky sa smerné číslo primerane upraví.
A Smerné čísla spotreby vody za byty, ktoré sa pripočítajú, ak sú súčasťou budovy,
podľa časti BYTOVÝ FOND.
B Pripočítajú sa smerné čísla spotreby vody za kuchyňu, napríklad vývarovňa, výdajňa
jedál, jedáleň podľa časti ZARIADENIA POSKYTUJÚCE OBČERSTVENIE.
III. ZDRAVOTNÍCKE ZARIADENIA A ZARIADENIA SOCIÁLNYCH SLUŽIEB
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
9.
zdravotné strediská, ambulancie
9.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
10,0 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
9.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
16,5 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
9.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
10,0 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
9.4
spotreba na 1 ošetrovanú osobu v dennom priemere za rok
2,0 m
3
10.
dojčenské ústavy
10.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
33,7 m
3
. dieťa
-1
. (zamestnanec
-1
) . rok
-1
10.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
51,2 m
3
. dieťa
-1
. (zamestnanec
-1
) . rok
-1
10.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
33,7 m
3
. dieťa
-1
. (zamestnanec
-1
) . rok
-1
11.
lekárne
11.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
11,8 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
11.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
16,4 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
11.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
11,8 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
12.
štátne zdravotné ústavy, hygienicko-epidemiologické stanice
12.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
13,6 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
12.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
19,1 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
12.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
13,6 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
13.
liečebne dlhodobo chorých, zariadenia pre seniorov (vrátane stravovania, kuchyne,
bez liečebných zariadení)
13.1
v objektoch s výtokmi vody a WC
33,0 m
3
. lôžko
-1
. rok
-1
13.2
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou pripravenou lokálne
45,0 m
3
. lôžko
-1
. rok
-1
13.3
v objektoch s výtokmi vody a WC
a s tečúcou teplou vodou dodanou externe
2
)
33,0 m3 . lôžko
-1
. rok
-1
14.
rehabilitácia, rehabilitačný bazén, sauna
Pre jednotlivé zariadenia sa určí spotreba podľa príslušnej normy na prevádzku využívaného
zariadenia.
IV. KULTÚRA, VYUŽÍVANIE VOĽNÉHO ČASU
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
15.
multikiná, samostatné kiná a divadlá s celoročnou
prevádzkou (vybavenie WC, umývadlá)
0,6 m
3
. sedadlo
-1
. rok
-1
16.
klubovne, spoločenské alebo kultúrne miestnosti,
prednáškové siene, knižnice, čitárne, študovne a múzeá
súčet
12,8 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
+1,8 m
3
. návštevník
-1
. rok
-1
17.
telocvičňa, športovisko, fitnescentrum (vybavenie WC, umývadlá, možnosť sprchovania
teplou vodou)
17.1
1 návštevník v dennom priemere za rok
5), 6
)
6,0 m
3
17.2
WC a umývadlá na 1 diváka v dennom priemere (365 dní) za rok
5), 6
)
2,0 m
3
17.3
polievanie antukových ihrísk krytých
230,0 m
3
. ihrisko
-1
. rok
-1
17.4
polievanie antukových ihrísk nekrytých
460,0 m
3
. ihrisko
-1
. rok
-1
17.6
polievanie trávnatých ihrísk na 100 m
2
20,0 m
3
. deň prevádzky
-1
17.7
golfové ihrisko 18-jamkové so zavlažovaním greenu, odpalísk a ferveja
22 500,0 m
3
. rok
-1
Poznámky
5
) Denným priemerom za rok sa rozumie počet návštevníkov za rok vydelený 365.
6
) Ak sa nedá preukázať počet návštevníkov alebo divákov, ich počet sa určí ako desatina
kapacity zariadenia pre návštevníkov alebo divákov.
V. Hotely, Ubytovne, internáty
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
18.
hotely a penzióny (iba ubytovanie)
18.1
väčšina izieb je bez kúpeľne (spŕch), WC je na chodbe
23,0 m
3
. lôžko
-1
. rok
-1
18.2
väčšina izieb má WC a kúpeľňu s tečúcou teplou vodou
45,0 m
3
. lôžko
-1
. rok
-1
18.3
doplnkové vybavenie hotelov – denné dopĺňanie vody do bazénov
10,0 m
3
18.4
doplnkové vybavenie hotelov – sauna, welnes
10,0 m
3
19.
internáty, študentské domovy, ubytovne
19.1
v budovách, v ktorých sú kúpeľne (sprchy), WC na chodbe
15,0 m
3
. lôžko
-1
. rok
-1
19.2
väčšina izieb má WC a kúpeľňu s tečúcou teplou vodou
25,0 m
3
. lôžko
-1
. rok
-1
VI. ZARIADENIA POSKYTUJÚCE OBČERSTVENIE
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
20.
pohostinstvá, reštaurácie a jedálne, bufety, vinárne, kaviarne (na jedného zamestnanca
v jednej zmene)
20.1
podávanie nápojov
30 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
+ C
20.2
podávanie nápojov a studených jedál
45 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
+ C
20.3
podávanie nápojov, studených a teplých jedál
70 m
3
. zamestnanec
-1
. rok
-1
+ C
21.
závodné, školské a obdobné jedálne bez prípravy jedál, výdajne dovezenej stravy (s
umývacím drezom, WC, umývadlami)
2,7 m
3
. priemer. stravník
-1
. rok
1
(na 1 stravníka a 1 zamestnanca na jednu zmenu za rok)
22.
závodné, školské a obdobné jedálne s prípravou jedál
(s umývacím drezom, WC, umývadlami)
7,3 m
3
. priemer. stravník
-1
. rok
-1
(na 1 stravníka a 1 zamestnanca na jednu zmenu za rok)
Poznámka
C Ak má zariadenie poskytujúce občerstvenie inštalovaný výčapný pult s trvalým prietokom
3 l/min., pripočítava sa k položkám 20.1 až 20.3 za každú zmenu ročne 411 m
3
. Pri inom prietoku sa smerné číslo na výčapný pult primerane upraví.
VII. Prevádzky
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
23.
prevádzky miestneho významu, v ktorých sa nepoužíva voda na výrobu
23.1
WC, umývadlá a tečúca teplá voda
12,8 m
3
. zamestnanec
-1
. zmena
-1
. rok
-1
23.2
WC, umývadlá a tečúca teplá voda s možnosťou
sprchovania
16,4 m
3
. zamestnanec
-1
. zmena
-1
. rok
-1
23.3
WC, umývadlá a tečúca teplá voda s možnosťou
sprchovania v nečistých prevádzkach alebo v prevádzkach s potrebnou vyššou hygienou
20,0 m
3
. zamestnanec
-1
. zmena
-1
. rok
-1
24.
holičstvá a kaderníctva v pánskej a dámskej prevádzke vybavené WC a umývadlami s tečúcou
teplou vodou v priemere za rok
7
)
47,0 m
3
. zamestnanec
-1
. zmena
-1
. rok
-1
25.
samostatné práčovne (zákazkové)
na 100 kg vypratej bielizne (tzv. technická voda)
1,00 m
3
na 1 zamestnanca na jednu zmenu
Podľa položky Prevádzky miestneho významu, kde sa nepoužíva voda na výrobu.
Poznámka
7
) Smerné číslo spotreby vody zahŕňa aj zákazníkov.
VIII. Predajne
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
26.
predajne s čistou prevádzkou vrátane obchodných domov, supermarketov vybavené WC a umývadlami
s tečúcou teplou vodou v priemere za rok
12,8 m
3
. zamestnanec
-1
. zmena
-1
. rok
-1
27.
predajňa rýb, hydiny a zveriny
27.1
vybavené WC a umývadlami s tečúcou teplou vodou
v priemere za rok
14,8 m
3
. zamestnanec
-1
. zmena
-1
. rok
-1
27.2
na 100 kg predaných živých rýb (pripočítava sa k položke 27.1)
34,0 m
3
27.3
predaj rýb v sádke na voľnom priestranstve na 100 kg predaných živých rýb
6,0 m
3
28.
potravinárske výrobne miestneho významu napríklad mäsiarstvo, výroba údenín, šalátov,
pečiva vybavené WC a umývadlami s tečúcou teplou vodou s možnosťou sprchovania
8
)
20,0 m
3
Poznámka
8
) Spotreba vody na výrobu sa vypočíta podľa technológie výroby a vybavenia predajne.
IX. HOSPODÁRSKE ZVIERATÁ
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
29.
dobytok
29.1
dojnice vrátane ošetrovania mlieka a splachovania
22,0 m
3
. ks
-1
. rok
-1
29.2
býk
18,3 m
3
. ks
-1
. rok
-1
29.3
teľa
3,7 m
3
. ks
-1
. rok
-1
29.4
mladý dobytok vo veku od 6 do 24 mesiacov s viazaným ustajnením
9,1 m
3
. ks
-1
. rok
-1
29.5
mladý dobytok vo veku od 6 do 24 mesiacov s voľným ustajnením
7,5 m
3
. ks
-1
. rok
-1
30.
ošípané
30.1
prasnice s ciciakmi
7,3 m
3
. ks
-1
. rok
-1
30.2
prasnice, kance
5,5 m
3
. ks
-1
. rok
-1
30.3
prasiatka od odstavenia do 30 kg hmotnosti
1,2 m
3
. ks
-1
. rok
-1
30.4
ostatné prasatá
3,7 m
3
. ks
-1
. rok
-1
31.
kone
14,6 m
3
. ks
-1
. rok
-1
32.
ovce a kozy
32.1
dospelé jedince nad 12 mesiacov veku
3,0 m
3
. ks
-1
. rok
-1
32.2
jahňatá, kozľatá
1,5 m
3
. ks
-1
. rok
-1
33.
hydina chovaná vo výbehu
33.1
sliepky
0,13 m
3
. ks
-1
. rok
-1
33.2
husi, kačice
0,44 m
3
. ks
-1
. rok
-1
33.3
perličky, morky
0,3 m
3
. ks
-1
. rok
-1
34.
iné drobné zvieratá
0,19 m
3
. ks
-1
. rok
-1
35.
pes (chovná stanica, nad 2 ks)
0,8 m
3
. ks
-1
. rok
-1
X. RÔZNE
Položka
číslo
Druh spotreby vody
Smerné čísla spotreby vody
36.
okrasné záhrady
9
)
alebo záhrady vysádzané zeleninou,
9
)
trávniky
9
)
0,16 m
3
. m
-2
. rok
-1
37.
záhrady vysádzané ovocnými stromami alebo inak využívané
0,04 m
3
. m
-2
. rok
-1
38.
skleníky, fóliovníky
Pri priemyselnom a skleníkovom pestovaní zeleniny a kvetín sa pre jednotlivé zariadenia
(pri automatizovanom polievaní) určí spotreba vody podľa príslušného technického návodu
na prevádzku využívaného objektu.
Ak sa nevyužíva automatizované polievanie, je potrebné použiť smerné číslo spotreby
vody uvedené v položke 36.
39.
umývanie osobných automobilov používaných pre domácnosť (striekanie a umývanie); predpokladá
sa umývanie 10-krát ročne
1,0 m
3
v priemere za rok
40.
prevádzka bazénov pri rodinných domoch
min. dvojnásobok objemu bazéna
Poznámka
9
) V položkách č. 36, 37 a 38 sa smerné číslo spotreby nevyužíva na stanovenie množstva
vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie.“.
13. V prílohe č. 2 parametri „H
z
“ sa slovo „predchádzajúcich“ nahrádza slovom „posledných“.
14. V prílohe č. 2 parametri „S“ sa za slovom „príslušnej“ vkladá slovo „pôdorysnej“.
15. V prílohe č. 2 v časti „VYSVETLIVKY K FORMULÁRU“ prvom bode písmeno b) znie
„b) kategória B - čiastkové priepustné spevnené plochy napríklad dlažby vyškárované
pieskom, štrkom, zatrávnené spevnené plochy a zatrávnené strechy, súčiniteľ odtoku
0,4,“.
16. V prílohe č. 2 v časti „VYSVETLIVKY K FORMULÁRU“ štvrtom bode sa slová za bodkočiarkou
nahrádzajú slovami „a preukáže aj spôsob tohto nakladania“.
Čl. II
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2014.