Legislator Case Law & Legislation
194_2018 SK

ZÁKON 194/2018 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 137/2010 Z. z. o ovzduší v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

8 Articles / Provisions · Slovakia
Open official source Machine-readable Markdown (.md)

Table of Provisions (8)

Statutory Text (8 Articles)

Slovensko ZZ 194/2018

„Príloha č. 1b

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

NÁRODNÉ ZÁVÄZKY ZNIŽOVANIA EMISIÍ

A ZÁKLADNÉ ZÁSADY ZAPOČÍTAVANIA EMISIÍ DO NÁRODNÝCH ZÁVÄZKOV ZNIŽOVANIA EMISIÍ

I. Národné záväzky znižovania emisií

Znečisťujúca látka

Percentuálne zníženie emisií

1

)

na rok 2020

a nasledujúce roky až

do roku 2029

na rok 2030

a nasledujúce roky

SO

2

2

)

57 %

82 %

NO

X

3

)

36 %

50 %

NMVOC

4

)

18 %

32 %

NH

3

15 %

30 %

PM

2,5

36 %

49 %

Vysvetlivky k tabuľke

1)

Východiskovým rokom záväzkov znižovania emisií je rok 2005.

2)

Oxidy síry SO

2

sú všetky zlúčeniny síry vyjadrené ako oxid siričitý vrátane oxidu sírového (SO

3

), kyseliny sírovej (H

2

SO

4

) a redukovaných zlúčenín síry, ako je sulfán (H

2

S), merkaptány a dimetylsulfidy.

3)

Oxidy dusíka (NO

X

) sú oxid dusnatý a oxid dusičitý vyjadrené ako oxid dusičitý.

4)

Nemetánové prchavé organické zlúčeniny (NMVOC) sú všetky organické zlúčeniny okrem

metánu, ktoré za prítomnosti slnečného svetla môžu produkovať fotochemické oxidanty

reakciou s oxidmi dusíka.

II. Základné zásady započítavania emisií do národných záväzkov znižovania emisií

1.

Emisie z cestnej dopravy sa započítavajú na základe predaných palív.

2.

Pri národných záväzkoch znižovania emisií podľa § 4a ods. 1 a 2 sa nezapočítavajú

emisie

a)

z lietadiel mimo pristávacieho a vzletového cyklu,

b)

z medzinárodnej námornej dopravy,

c)

oxidov dusíka a nemetánových prchavých organických zlúčenín, ktoré pochádzajú z činností

spadajúcich do nomenklatúry pre podávanie správ 2014 (NFR) dohovoru LRTAP, ako sa

uvádza v rámci kategórií 3B (nakladanie s hnojom) a 3D (poľnohospodárska pôda).

3.

Pristávacím a vzletovým cyklom sa rozumie cyklus, ktorý zahŕňa rolovanie, vzlet,

stúpanie, priblíženie, pristátie a všetky ostatné činnosti lietadla, ktoré sa vykonávajú

v nadmorskej výške menej ako 3 000 stôp.

4.

Medzinárodnou námornou dopravou sú plavby na mori a v pobrežných vodách vodnými plavidlami

plaviacimi sa pod akoukoľvek vlajkou, ktoré sa plavia z územia jednej krajiny a prichádzajú

na územie inej krajiny, s výnimkou rybárskych plavidiel.

Slovensko ZZ 194/2018

Príloha č. 1c

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

OBSAH NÁRODNÝCH PROGRAMOV

Minimálny obsah národných programov

I.

Národný program podľa § 4c obsahuje

a)

národný rámec politiky v oblasti kvality ovzdušia a riadenia znečisťovania, v ktorého

kontexte bol program vypracovaný, vrátane

1.

politických priorít a ich vzťahu k prioritám v iných relevantných oblastiach politiky

vrátane zmeny klímy, poľnohospodárstva, energetiky, priemyslu a dopravy,

2.

úloh pridelených národným, regionálnym a miestnym orgánom,

3.

pokroku dosiahnutého vďaka súčasným politikám a opatreniam v rámci znižovania emisií

a zlepšovania kvality ovzdušia, ako aj stupňa dodržiavania povinností na národnej

úrovni a na úrovni Európskej únie,

4.

plánovaného ďalšieho vývoja za predpokladu, že sa prijaté politiky a opatrenia nezmenia,

b)

zvažované politické možnosti, ktorými sa majú splniť záväzky znižovania emisií podľa

§ 4a ods. 1 a úrovne emisií určené na rok 2025, ktorými sa má prispieť k ďalšiemu

zlepšovaniu kvality ovzdušia, ako aj ich analýza vrátane uvedenia analytickej metódy;

ak sú k dispozícii, uvedú sa osobitné alebo kombinované vplyvy politík a opatrení

na zníženie emisií, kvalitu ovzdušia a životného prostredia, ako aj súvisiace neistoty,

c)

opatrenia a politiky vybrané na prijatie, vykonávanie a preskúmanie vrátane harmonogramu

ich prijatia, ako aj zodpovedné orgány,

d)

v odôvodnených prípadoch objasnenie dôvodov, prečo nemožno dosiahnuť úrovne emisií

určené na rok 2025 bez neprimerane nákladných opatrení,

e)

v odôvodnených prípadoch zohľadnenie využívania flexibilít a akékoľvek následky na

životné prostredie vyplývajúce z ich využívania,

f)

posúdenie spôsobu, akým sa zabezpečuje koherentnosť politík a opatrení podľa písmena

c) s plánmi a programami vytvorenými v iných relevantných oblastiach politiky.

II.

Aktualizácia národného programu riadenia znečisťovania ovzdušia podľa § 4c obsahuje

a)

posúdenie pokroku dosiahnutého v rámci vykonávania programu pri znižovaní emisií

a znižovaní koncentrácií znečistenia,

b)

všetky významné zmeny v politickom kontexte, posúdení, programu alebo harmonogramu

jeho vykonávania.

Slovensko ZZ 194/2018

Príloha č. 1d

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

VOLITEĽNÉ UKAZOVATELE NA MONITOROVANIE VPLYVOV

ZNEČISTENIA OVZDUŠIA

I. Monitorovanie vplyvu na sladkovodné ekosystémy

– určenie rozsahu biologických škôd vrátane citlivých receptorov (mikrofytov, makrofytov

a rozsievok) a úbytku populácií rýb alebo bezstavovcov

kľúčový ukazovateľ: schopnosť neutralizovať kyseliny (ANC)

podporné ukazovatele: kyslosť (pH), rozpustené formy síranov (SO

4

), dusičnany (NO

3

) a rozpustený organický uhlík

frekvencia odberu vzoriek: od jedného roka (jesenná výmena vrchnej a spodnej vrstvy

stojatých vôd) do jedného mesiaca (tečúce vody)

II. Monitorovanie vplyvu na suchozemské ekosystémy

– posúdenie kyslosti pôdy, úbytku živín v pôde, stavu a bilancie dusíka a úbytku biodiverzity

1.

kľúčový ukazovateľ pre kyslosť pôdy: vymeniteľné frakcie zásaditých katiónov (nasýtenie

zásadami) a vymeniteľný hliník v pôdach

frekvencia odberu vzoriek: každých 10 rokov

podporné ukazovatele: pH, sírany, dusičnany, zásadité katióny, koncentrácie hliníka

v pôdnom roztoku

frekvencia odberu vzoriek: každý rok (v relevantných prípadoch)

2.

kľúčový ukazovateľ: vyplavovanie dusičnanov z pôdy (NO

3

, vyplav

)

frekvencia odberu vzoriek: každý rok

3.

kľúčový ukazovateľ: pomer uhlík/dusík (C/N)

podporný ukazovateľ: celkový stav dusíka v pôde (N

tot

)

frekvencia odberu vzoriek: každých 10 rokov

4.

kľúčový ukazovateľ: bilancia živín v olistení (N/P, N/K, N/Mg)

frekvencia odberu vzoriek: každé štyri roky

III. Monitorovanie vplyvu na suchozemské ekosystémy

– posúdenie škodlivých vplyvov ozónu na rast vegetácie a jej biodiverzitu

1.

kľúčový ukazovateľ: rast vegetácie a poškodenie olistenia

podporný ukazovateľ: uhlíkový tok (C

flux

)

frekvencia odberu vzoriek: každý rok

2.

kľúčový ukazovateľ: prekročenie kritických úrovní toku

frekvencia odberu vzoriek: každý rok počas vegetačného obdobia“.

Slovensko ZZ 194/2018

„Príloha č. 4

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNE ZÁVÄZNÝCH AKTOV EURÓPSKEJ ÚNIE

1.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 98/70/ES z 13. októbra 1998 týkajúca sa kvality

benzínu a naftových palív, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/12/ES (Mimoriadne

vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 23; Ú. v. ES L 350, 28. 12. 1998) v znení smernice Komisie

č. 2000/71/ES zo 7. novembra 2000 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 26; Ú.

v. ES L 287, 14. 11. 2000), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/17/ES z 3.

marca 2003 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 31; Ú. v. EÚ L 76, 22. 3. 2003),

nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Mimoriadne

vydanie Ú. v. EÚ, kap. 1/zv. 4; Ú. v. EÚ L 284, 31. 10. 2003) a smernice Európskeho

parlamentu a Rady 2009/30/ES z 23. apríla 2009 (Ú. v. EÚ L 140, 5. 6. 2009).

2.

Smernica Rady 1999/32/ES z 26. apríla 1999 o znížení obsahu síry v niektorých kvapalných

palivách, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 93/12/EHS (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ,

kap. 13/zv. 24; Ú. v. ES L 121, 11. 5. 1999) v znení nariadenia Európskeho parlamentu

a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap.1/zv.

4; Ú. v. EÚ L 284, 31. 10. 2003), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2005/33/ES

zo 6. júla 2005 (Ú. v. EÚ L 191, 22. 7. 2005), nariadenia Európskeho parlamentu a

Rady (ES) č. 219/2009 z 11. marca 2009 (Ú. v. EÚ L 87, 31. 3. 2009) a smernice Európskeho

parlamentu a Rady 2009/30/ES z 23. apríla 2009 (Ú. v. EÚ L 140, 5. 6. 2009).

3.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/42/ES z 21. apríla 2004 o obmedzení emisií

prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel

v určitých farbách a lakoch a vo výrobkoch na povrchovú úpravu vozidiel a o zmene

a doplnení smernice 1999/13/ES (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 15/zv. 8; Ú. v.

EÚ L 143, 30. 4. 2004) v znení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1137/2008

z 22. októbra 2008 (Ú. v. EÚ L 311, 21. 11. 2008) a smernice Európskeho parlamentu

a Rady 2008/112/ES zo 16. decembra 2008 (Ú. v. EÚ L 345, 23. 12. 2008).

4.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/107/ES z 15. decembra 2004, ktorá sa týka

arzénu, kadmia, ortuti, niklu a polycyklických aromatických uhľovodíkov v okolitom

ovzduší (Ú. v. EÚ L 23, 26. 1. 2005) v znení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady

(ES) č. 219/2009 z 11. marca 2009 (Ú. v. EÚ L 87, 31. 3. 2009).

5.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/123/ES z 12. decembra 2006 o službách

na vnútornom trhu (Ú. v. EÚ L 376, 27. 12. 2006).

6.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/50/ES z 21. mája 2008 o kvalite okolitého

ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe (Ú. v. EÚ L 152, 11. 6. 2008).

7.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ z 24. novembra 2010 o priemyselných

emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia) (prepracované

znenie) (Ú. v. EÚ L 334, 17. 12. 2010).

8.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2193 z 25. novembra 2015 o obmedzení

emisií určitých znečisťujúcich látok do ovzdušia zo stredne veľkých spaľovacích zariadení

(Ú. v. EÚ L 313, 28. 11. 2015).

9.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2284 zo 14. decembra 2016 o znížení

národných emisií určitých látok znečisťujúcich ovzdušie, ktorou sa mení smernica 2003/35/ES

a zrušuje smernica 2001/81/ES (Ú. v. EÚ L 344, 17. 12. 2016).“.

Slovensko ZZ 194/2018

Čl. I

Zákon č.

137/2010 Z. z.

o ovzduší v znení zákona č. 318/2012 Z. z., zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 350/2015

Z. z. a zákona č. 293/2017 Z. z. sa mení a dopĺňa takto

1.

§ 1 vrátane nadpisu znie

„§ 1

Predmet úpravy

(1)

Tento zákon upravuje

a)

ochranu ovzdušia,

b)

prípustnú mieru znečisťovania ovzdušia,

c)

národné záväzky znižovania emisií určitých znečisťujúcich látok do ovzdušia, ak ide

o antropogénne emisie,

d)

vymedzenie a určenie cieľov pre kvalitu ovzdušia určených na zabránenie, prevenciu

alebo zníženie škodlivých vplyvov na zdravie ľudí a životné prostredie ako celok,

e)

získavanie informácií o kvalite ovzdušia,

f)

hodnotenie kvality ovzdušia a informovanie verejnosti o kvalite ovzdušia,

g)

monitorovanie dlhodobých trendov a zlepšení, ktoré vyplývajú z vnútroštátnych opatrení

a opatrení Európskej únie,

h)

práva a povinnosti osôb pri ochrane ovzdušia,

i)

osvedčovanie odbornej spôsobilosti a povinnosti oprávnených posudzovateľov pri vyhotovovaní

odborných posudkov alebo čiastkových odborných posudkov,

j)

oprávnené merania, kalibrácie, skúšky a inšpekciu zhody,

k)

pôsobnosť orgánov štátnej správy ochrany ovzdušia,

l)

správne delikty v oblasti ochrany ovzdušia.

(2)

Tento zákon sa nevzťahuje na vnášanie rádioaktívnych látok do ovzdušia.

1

)“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 1 znie

„

1

) § 91 zákona č. 87/2018 Z. z. o radiačnej ochrane a o zmene a doplnení niektorých

zákonov.“.

2.

V § 2 písmeno g) znie

„g)

emisiou uvoľňovanie znečisťujúcej látky z bodového zdroja alebo difúzneho zdroja

do ovzdušia,“.

3.

V § 2 písmeno n) znie

„n)

časticami PM

2,5

alebo jemnými tuhými časticami častice s aerodynamickým priemerom rovným alebo menším

ako 2,5 μm,“.

4.

§ 2 sa dopĺňa písmenami y) až ab), ktoré znejú

„y)

antropogénnymi emisiami emisie znečisťujúcich látok súvisiace s ľudskou činnosťou,

z)

prekurzormi ozónu oxidy dusíka, nemetánové prchavé organické zlúčeniny, metán a oxid

uhoľnatý,

aa)

čiernym uhlíkom tuhé častice z uhlíka, ktoré absorbujú svetlo,

ab)

ochranou ovzdušia predchádzanie znečisťovaniu ovzdušia a obmedzovanie znečisťovania

ovzdušia a znižovanie znečistenia ovzdušia s cieľom dosiahnuť úroveň kvality ovzdušia,

ktorá nemá výrazne nepriaznivý vplyv na zdravie ľudí a nepredstavuje riziko pre životné

prostredie a ekosystémy.“.

5.

V § 4 ods. 1 písm. c) sa vypúšťa slovo „národné“.

6.

V § 4 sa vypúšťa odsek 5.

Doterajšie odseky 6 až 12 sa označujú ako odseky 5 až 11.

7.

V § 4 odsek 5 znie

„(5)

Emisný strop je najvyššie množstvo znečisťujúcej látky vyjadrené v hmotnostných jednotkách,

ktoré je povolené v priebehu kalendárneho roka vypustiť do ovzdušia.“.

8.

V § 4 sa vypúšťajú odseky 6 až 11.

9.

Za § 4 sa vkladajú § 4a až 4e, ktoré vrátane nadpisov znejú

„§ 4a

Národné záväzky znižovania emisií

(1)

Národným záväzkom znižovania emisií je záväzok Slovenskej republiky znížiť antropogénne

emisie oxidu siričitého, oxidov dusíka, nemetánových prchavých organických zlúčenín,

amoniaku a častíc PM

2,5

. Národné záväzky znižovania emisií platné na rok 2020 a nasledujúce roky až do roku

2029 a národné záväzky znižovania emisií platné na rok 2030 a nasledujúce roky sú

uvedené v prílohe č. 1b prvej časti.

(2)

Národný záväzok znižovania emisií určuje najmenšie zníženie emisií znečisťujúcej

látky, ktoré sa má dosiahnuť v cieľovom kalendárnom roku, vyjadrené ako percentuálny

podiel z celkového množstva emisií znečisťujúcej látky z východiskového roku 2005.

Základné zásady započítania emisií do národných záväzkov znižovania emisií sú uvedené

v prílohe č. 1b druhej časti.

(3)

Cieľom opatrení na obmedzenie antropogénnych emisií na rok 2025 je dosiahnuť úroveň

emisií určenú na základe lineárnej trajektórie znižovania emisií medzi úrovňami emisií

určenými ako národný záväzok znižovania emisií na rok 2020 a na rok 2030. Národné

záväzky znižovania emisií podľa odseku 1 tým nie sú dotknuté.

(4)

Ak je to z ekonomického hľadiska alebo technického hľadiska účinnejšie, možno úroveň

emisií na rok 2025 určiť na základe nelineárnej trajektórie znižovania emisií, ak

sa od roku 2025 znižovanie emisií postupne priblíži k lineárnej trajektórii a neovplyvní

to žiaden národný záväzok znižovania emisií na rok 2030. Voľbu nelineárnej trajektórie

je potrebné odôvodniť v národnom programe znižovania emisií (ďalej len „národný program“)

podľa § 4c.

(5)

Ak emisie za rok 2025 prekročia úroveň emisií určenú na rok 2025, vzniknutú odchýlku

je potrebné odôvodniť v informatívnej správe o inventúre emisií a súčasne uviesť aj

opatrenia prijaté na návrat do pôvodnej trajektórie.

§ 4b

Flexibilita v plnení národných záväzkov znižovania emisií

(1)

Ak sa v dôsledku uplatnenia kvalitnejších metód inventúr emisií aktualizovaných na

základe vedeckých poznatkov nedá preukázať dodržanie národných záväzkov znižovania

emisií, možno vykonať úpravy ročných národných emisných inventúr podľa požiadaviek

ustanovených vykonávacím predpisom podľa § 33 písm. n), pričom

a)

na určenie toho, či sú podmienky na úpravu ročných národných emisných inventúr splnené,

sa záväzky znižovania emisií na rok 2020 a nasledujúce roky až do roku 2029 považujú

za záväzky ustanovené 4. mája 2012,

b)

od roku 2025 sa na úpravy ročných národných emisných inventúr vzťahujú dodatočné

podmienky, ak sa emisné faktory alebo metodiky použité na zistenie emisií určitých

kategórií zdrojov výrazne líšia od očakávaných faktorov ako následok vykonávania normy

alebo štandardu ustanoveného podľa osobitného predpisu na riadenie zdrojov znečisťovania

ovzdušia; vtedy je potrebné

1.

preukázať, že výrazne odlišné emisné faktory nie sú výsledkom nedostatočného vykonávania

a presadzovania právnej úpravy Európskej únie po zohľadnení výsledkov národných programov

riadenia a presadzovania, ktorými sa monitoruje účinnosť právnych predpisov Európskej

únie na riadenie zdrojov znečisťovania ovzdušia,

2.

informovať o výraznom rozdiele v emisných faktoroch Európsku komisiu (ďalej len „Komisia“),

ktorá preskúma potrebu ďalšieho postupu.

(2)

Ak v dôsledku výnimočne studenej zimy alebo výnimočne suchého leta nemožno v príslušnom

roku splniť národné záväzky znižovania emisií, splnenie týchto záväzkov možno preukázať

spriemerovaním ročných národných emisií za príslušný rok, ročných národných emisií

za rok predchádzajúci tomuto roku a predpokladaných ročných národných emisií za rok

nasledujúci po tomto roku za predpokladu, že priemer neprekročí úroveň ročných národných

emisií určenú národným záväzkom znižovania emisií.

(3)

Ak v príslušnom roku nemožno splniť jeden alebo viac záväzkov znižovania emisií podľa

prílohy č. 1b prvej časti, ktoré sú určené na prísnejšej úrovni ako nákladovo efektívne

znižovanie podľa správy č. 16 k Tematickej stratégii znečisťovania ovzdušia, ani vykonaním

všetkých nákladovo efektívnych opatrení, tento záväzok sa považuje za splnený na obdobie

piatich rokov ekvivalentným znížením emisií inej znečisťujúcej látky podľa prílohy

č. 1b prvej časti.

(4)

Povinnosti podľa § 4a sa považujú za splnené na obdobie najviac troch rokov, ak nedodržiavanie

národných záväzkov znižovania emisií je dôsledkom neočakávaného a mimoriadneho prerušenia

alebo straty kapacity systému na dodávku alebo výrobu elektrickej energie alebo tepla,

ktoré sa nedalo odôvodnene predvídať, a ak sa preukáže, že

a)

na dosiahnutie súladu sa vynaložilo a bude sa naďalej vynakladať všetko primerané

úsilie vrátane vykonávania nových opatrení a politík s cieľom čo najviac skrátiť obdobie

nesúladu, a

b)

uplatnenie ďalších opatrení a politík na doplnenie opatrení podľa písmena a) by viedlo

k neprimeraným nákladom, výrazne by ohrozilo národnú energetickú bezpečnosť alebo

by podstatnej časti obyvateľstva spôsobilo značné riziko energetickej chudoby.

5b

)

(5)

O úmysle uplatniť postup podľa odsekov 1 až 4 Ministerstvo životného prostredia Slovenskej

republiky (ďalej len „ministerstvo“) informuje Komisiu do 15. februára roka príslušného

na podávanie správ. V informáciách sa uvedú údaje o znečisťujúcich látkach, údaje

o predmetných sektoroch a v prípade dostupnosti aj údaje o rozsahu vplyvov na národné

emisné inventúry.

(6)

Komisia v spolupráci s Európskou environmentálnou agentúrou preskúma a posúdi, či

použitie postupu podľa odsekov 1 až 4 v konkrétnom roku spĺňa príslušné podmienky.

Ak Komisia do deviatich mesiacov od dátumu prijatia informácie podľa odseku 5 nevznesie

žiadne námietky, považuje sa použitie postupu podľa odsekov 1 až 4 za platné a prijaté

na príslušný rok.

§ 4c

Národný program

(1)

Národný program slúži na riadenie znečisťovania ovzdušia so zámerom obmedziť národné

ročné antropogénne emisie v súlade s § 4a, a tak prispieť k dosiahnutiu cieľov podľa

§ 2 písm. ab).

(2)

Pri vypracovaní, prijímaní a vykonávaní národného programu je potrebné

a)

posúdiť stupeň pravdepodobnosti, ako národné zdroje emisií môžu ovplyvniť kvalitu

ovzdušia na území Slovenskej republiky a na území susedných štátov; ak je to vhodné,

s využitím údajov a metodík vypracovaných v rámci Európskeho programu pre monitorovanie

a vyhodnocovanie podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná,

5c

)

b)

zohľadniť potrebu zníženia emisií znečisťujúcich látok na dosiahnutie súladu s cieľom

v kvalite ovzdušia na území Slovenskej republiky podľa § 5 ods. 1, a ak je to potrebné,

aj v susediacich štátoch Európskej únie,

c)

pri prijímaní opatrení na dosiahnutie národných záväzkov znižovania emisií častíc

PM2,5 určiť opatrenia na zníženie emisií čierneho uhlíka ako prioritné,

d)

zabezpečiť koherentnosť s inými relevantnými plánmi a programami zriadenými na základe

požiadaviek ustanovených vo vnútroštátnych všeobecne záväzných právnych predpisoch

a právnych aktoch Európskej únie,

e)

zohľadniť potenciál ekonomicko-efektívneho znižovania emisií v konkrétnych sektoroch

priemyslu, v energetike, v poľnohospodárstve, v doprave a pri vykurovaní domácností.

(3)

Národný program ministerstvo vypracuje v súlade s prílohou č. 1c a usmernením Komisie.

S cieľom dosiahnuť aspoň národné záväzky znižovania emisií podľa § 4a národný program

zahŕňa

a)

opatrenia na zabezpečenie redukčných záväzkov pre znečisťujúce látky vrátane opatrení

na znižovanie amoniaku z poľnohospodárstva a opatrení týkajúcich sa riadenia emisií

jemných tuhých častíc a čierneho uhlíka tak, ako sú ustanovené vykonávacím predpisom

podľa § 33 písm. a),

b)

informácie o prijatých a plánovaných postupoch a kvantifikovaných odhadoch vplyvu

týchto postupov a opatrení na emisie znečisťujúcich látok a

c)

očakávané výrazné zmeny v geografickom rozložení emisií.

(4)

Ministerstvo počas prípravy národného programu alebo pri jeho aktualizácii, ktorou

sa zavádzajú ďalšie opatrenia,

a)

zverejní návrh národného programu na svojom webovom sídle na 30 dní,

b)

konzultuje návrh národného programu s verejnosťou a s príslušnými orgánmi, ktorých

sa vykonávanie národných programov môže týkať z dôvodu ich osobitnej environmentálnej

pôsobnosti v oblasti znečisťovania ovzdušia a riadenia kvality ovzdušia na všetkých

úrovniach,

c)

uskutoční cezhraničné konzultácie, ak je to potrebné.

(5)

Verejnosť má právo v lehote podľa odseku 4 písm. a) podať ministerstvu písomné pripomienky

k návrhu národného programu.

(6)

Na účel uvedený v odseku 4 písm. b) je ministerstvo povinné najneskôr do 30 dní od

uplynutia lehoty podľa odseku 4 písm. a) uskutočniť verejné prerokovanie návrhu národného

programu. Termín a miesto verejného prerokovania oznámi ministerstvo príslušným orgánom

a zverejní na svojom webovom sídle najneskôr 10 dní pred jeho konaním.

(7)

Po preskúmaní pripomienok vyjadrených verejnosťou a príslušnými orgánmi informuje

ministerstvo verejnosť o prijatých rozhodnutiach a o dôvodoch, na ktorých sa tieto

rozhodnutia zakladajú, vrátane informácií o procese účasti verejnosti. Informácie

ministerstvo zverejní na svojom webovom sídle.

(8)

Národný program sa aktualizuje najmenej raz za štyri roky.

(9)

Politiky a opatrenia na znižovanie emisií obsiahnuté v národnom programe sa aktualizujú

do 18 mesiacov od predloženia najnovšej národnej emisnej inventúry alebo národných

projekcií emisií, ak z predložených údajov vyplýva, že povinnosti ustanovené v § 4a

boli porušené, alebo ak existuje riziko ich porušenia; tým nie je dotknuté ustanovenie

odseku 5.

(10)

Po schválení vládou Slovenskej republiky ministerstvo predloží národný program Komisii

do 1. apríla 2019. Aktualizovaný národný program ministerstvo predloží Komisii do

dvoch mesiacov od jeho schválenia vládou Slovenskej republiky.

(11)

Ministerstvo zverejní národný program a jeho aktualizáciu na svojom webovom sídle.

§ 4d

Národné emisné inventúry, projekcie emisií a informatívne správy o inventúrach

(1)

Plnenie národných záväzkov znižovania emisií sa preukazuje národnými emisnými inventúrami.

Národné emisné inventúry spolu s informatívnymi správami o inventúre a projekciami

emisií sa spracovávajú a aktualizujú v súlade s požiadavkami ustanovenými vykonávacím

predpisom podľa § 33 písm. n).

(2)

Pri uplatnení flexibility v plnení národných záväzkov znižovania emisií podľa § 4b

sa v informatívnej správe o inventúrach za príslušný rok uvedú informácie, ktorými

sa preukáže, že pri využívaní tohto postupu sú splnené podmienky ustanovené v § 4b

ods. 1 a ustanovené vykonávacím predpisom podľa § 33 písm. n).

(3)

Národné emisné inventúry, projekcie emisií a informatívne správy o inventúrach spracováva

a zverejňuje ministerstvom poverená organizácia.

(4)

Národné emisné inventúry predkladá ministerstvom poverená organizácia Komisii a Európskej

environmentálnej agentúre v lehotách ustanovených vykonávacím predpisom podľa § 33

písm. h).

§ 4e

Monitorovanie vplyvov znečistenia ovzdušia

(1)

Monitorovanie vplyvov znečistenia ovzdušia na ekosystémy sa vykonáva nákladovo efektívnym

spôsobom založeným na posúdení rizika. Na meranie sa určí reprezentatívna sieť monitorovacích

miest, ktorá zahrnie sladkovodné biotopy, prírodné a poloprírodné biotopy a druhy

lesných ekosystémov. Monitorovanie vplyvov znečistenia ovzdušia na ekosystémy sa koordinuje

s ďalšími programami monitorovania zriadenými podľa osobitného predpisu

5d

) a na základe medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná.

(2)

Monitorovací program s určením monitorovacích miest a sledovaných ukazovateľov vypracuje

ministerstvo do 1. júla 2018.

(3)

Ministerstvo oznámi Komisii a Európskej environmentálnej agentúre

a)

do 1. júla 2018 a potom raz za štyri roky informácie o polohe monitorovacích miest

a sledované ukazovatele na monitorovanie vplyvov znečistenia ovzdušia,

b)

do 1. júla 2019 a potom raz za štyri roky monitorované údaje podľa odseku 1.

(4)

Voliteľné ukazovatele na monitorovanie vplyvov znečistenia ovzdušia na ekosystémy

sú uvedené v prílohe č. 1d.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 5b až 5d znejú

„

5b

) § 2 písm. o) zákona č. 250/2012 o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších

predpisov.

5c

) Protokol k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov

z roku 1979, o dlhodobom financovaní Programu spolupráce pre monitorovanie a vyhodnocovanie

diaľkového šírenia látok znečisťujúcich ovzdušie v Európe (EMEP), (Oznámenie Ministerstva

zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 53/1994 Z. z. a oznámenie Ministerstva zahraničných

vecí Slovenskej republiky č. 249/2006 Z. z.).

5d

) Napríklad § 4 ods. 2 písm. c) a d) a § 4b ods. 4 zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách

a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších

predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov.“.

10.

V § 5 ods. 4 sa slovo „a“ nahrádza čiarkou a na konci sa pripájajú tieto slová: „a

záväzok zníženia koncentrácie expozície“.

11.

V § 5 ods. 9 sa slová „Európskej komisii (ďalej len „Komisia“)“ nahrádzajú slovom

„Komisii“.

12.

V § 10 ods. 4 písm. b) sa slová „programom na znižovanie emisií podľa § 4 ods. 9“

nahrádzajú slovami „národným programom podľa § 4c“.

13.

V § 16 ods. 1 písm. f) sa za slovo „prevádzkovania“ vkladajú slová „stacionárnych

zdrojov“.

14.

V § 23 písmená h) a i) znejú

„h)

spravuje prostredníctvom poverenej organizácie Národný emisný informačný systém o

stacionárnych zdrojoch a ich emisiách, vyhodnocuje získané údaje a vybrané údaje sprístupňuje

verejnosti; súčasťou Národného emisného informačného systému je aj register údajov

o

1.

veľkých spaľovacích zariadeniach a

2.

väčších stredných spaľovacích zariadeniach,

i)

vypracováva prostredníctvom poverenej organizácie národné emisné inventúry a projekcie

emisií a vybrané údaje z nich zverejňuje na webovom sídle poverenej organizácie,“.

15.

§ 23 sa dopĺňa písmenami q) až t), ktoré znejú

„q)

vypracováva národný program a jeho aktualizácie a predkladá ich na schválenie vláde

Slovenskej republiky a následne Komisii,

r)

sleduje, preskúmava a vyhodnocuje realizáciu opatrení z národného programu,

s)

zabezpečuje analýzu podielov zdrojov na znečistení ovzdušia; analýzu podielov zdrojov

na znečistení ovzdušia zabezpečuje aj prostredníctvom poverenej organizácie,

t)

spolupracuje s inými štátmi a koordinuje svoju činnosť v rámci príslušných medzinárodných

organizácií, a to aj výmenou informácií o technickom a vedeckom výskume a vývoji s

cieľom zlepšiť východiskovú základňu pre uľahčovanie znižovania emisií.“.

16.

V § 26 ods. 3 písm. l) sa slová „ak je tak ustanovené“ nahrádzajú slovami „len ak

je tak ustanovené vo vykonávacom predpise podľa § 33 písm. a)“.

17.

V § 29 ods. 2 písm. a) sa vypúšťa slovo „osobne“.

18.

V § 29 ods. 2 písm. b) sa na začiatok textu vkladajú slová „pri začatí dozoru“.

19.

V § 29a ods. 2 písm. c) sa slová „k zneniu protokolu“ nahrádzajú slovami „ku kontrolným

zisteniam uvedeným v protokole“.

20.

V § 29b ods. 1 písmeno a) znie

„a)

nezistia nedostatky, vypracujú

1.

záznam o výsledku kontroly, pri vypracovaní ktorého postupujú podľa odseku 7 a doručia

ho kontrolovanej osobe bez zbytočného odkladu,

2.

oznámenie o výsledku kontroly pri odberoch palív, regulovaných výrobkov, vlastných

kontrolných diskontinuálnych meraniach emisií alebo kontrolách plnenia požiadaviek

na automatizované meracie systémy emisií vlastnými kontrolnými skúškami a inšpekciou

zhody a doručia ho kontrolovanej osobe,“.

21.

V § 29b ods. 5 sa za písmeno a) vkladá nové písmeno b), ktoré znie

„b)

doručením oznámenia o výsledku kontroly kvality palív, regulovaných výrobkov, výsledkoch

vlastných kontrolných diskontinuálnych meraní emisií alebo výsledkoch kontrol plnenia

požiadaviek na automatizované meracie systémy emisií vlastnými kontrolnými skúškami

a inšpekciou zhody kontrolovanej osobe,“.

Doterajšie písmeno b) sa označuje ako písmeno c).

22.

V § 31 odsek 2 znie

„(2)

Emisné limity, technické požiadavky a podmienky prevádzkovania určené na prevádzku

a monitorovanie stacionárneho zdroja v právoplatných súhlasoch a rozhodnutiach orgánov

ochrany ovzdušia príslušný orgán ochrany ovzdušia

a)

preskúma v konaní začatom z vlastného podnetu, ak po vydaní súhlasu alebo rozhodnutia

došlo k zmene emisných limitov, technických požiadaviek alebo podmienok prevádzkovania

ustanovených právnymi predpismi, a ak je to potrebné, vydá nové rozhodnutie na zosúladenie

požiadaviek ochrany ovzdušia na zdroj znečisťovania ovzdušia s platnou právnou úpravou

1.

najneskôr do termínu začatia uplatňovania nových požiadaviek ustanoveného vykonávacím

predpisom podľa § 33 písm. a); ak ide o väčšie stredné spaľovacie zariadenia s menovitým

tepelným príkonom väčším ako 5 MW, orgán ochrany ovzdušia rozhodnutie vydá najneskôr

do 1. januára 2024, ak ide o väčšie stredné spaľovacie zariadenie s menovitým tepelným

príkonom od 1 MW do 5 MW vrátane, rozhodnutie vydá do 1. januára 2029,

2.

najneskôr do termínu ukončenia lehoty uplatňovania prechodného opatrenia, ak ide

o spaľovacie zariadenie využívajúce prechodné opatrenie pre väčšie stredné spaľovacie

zariadenie podľa § 15b ods. 1,

3.

ak termín začatia uplatňovania nových požiadaviek už uplynul a nejde o uplatnenie

výnimky ustanovenej vykonávacím predpisom podľa § 33 písm. a), vydá nové rozhodnutie

bezodkladne najneskôr do 1. januára 2020; lehota na zosúladenie s novými požiadavkami

je jeden kalendárny rok od dátumu právoplatnosti nového rozhodnutia,

b)

môže preskúmať v konaní začatom z vlastného podnetu, ak po vydaní súhlasu alebo rozhodnutia

došlo k zmene najlepšej dostupnej techniky, ktorá umožňuje významné zníženie emisií

zo stacionárneho zdroja; tieto emisné limity, technické požiadavky a podmienky prevádzkovania

môže orgán ochrany ovzdušia zmeniť vydaním nového rozhodnutia, ak ich zavedenie do

prevádzky je pre prevádzkovateľa technicky a ekonomicky únosné.“.

23.

V § 31 odsek 8 znie

„(8)

Ak je zdroj znečisťovania ovzdušia súčasťou prevádzky podľa osobitného predpisu,

5a

) konanie podľa § 17 ods. 1 písm. a) až d), f) a g), § 18 ods. 1 a 9, § 26 ods. 3

písm. c), f), j), l), n) až p), t) a u) a § 31 ods. 2 je súčasťou integrovaného povoľovania,

13

) v ktorom je príslušný okresný úrad dotknutým orgánom. Okresný úrad môže na vydanie

vyjadrenia podľa osobitného predpisu

37

) požadovať od žiadateľa o vydanie integrovaného povolenia predloženie odborného posudku

podľa § 19.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 13 a 37 znejú

„

13

) § 3 ods. 1 zákona č. 39/2013 Z. z.

37

) § 9 ods. 4 písm. a) zákona č. 39/2013 Z. z.“.

24.

§ 33 sa dopĺňa písmenami n) a o), ktoré znejú

„n)

požiadavky na vypracovanie národných emisných inventúr, národných projekcií emisií

a informatívnych správ o inventúrach a upravených národných inventúrach a metodiku

na ich prípravu a aktualizáciu,

o)

požiadavky na monitorovanie ekosystémov.“.

25.

Príloha č.1 sa v časti „Poznámky“ dopĺňa piatym bodom, ktorý znie

„5.

Časticami PM

2,5

sa rozumejú častice podľa § 2 písm. n), ktoré prejdú zariadením so vstupným otvorom

definovaným v referenčnej metóde na vzorkovanie a meranie PM

2,5

STN EN 12341

38a

) selektujúcim častice s 50 % účinnosťou.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 38a znie

„

38a

) STN EN 12341 Ochrana ovzdušia. Vonkajšie ovzdušie. Stanovenie hmotnostnej koncentrácie

suspendovaných častíc PM

10

alebo PM

2,5

štandardnou gravimetrickou metódou merania (83 4602).“.

26.

Za prílohu č. 1a sa vkladajú prílohy č. 1b až 1d, ktoré vrátane nadpisov znejú

„Príloha č. 1b

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

NÁRODNÉ ZÁVÄZKY ZNIŽOVANIA EMISIÍ

A ZÁKLADNÉ ZÁSADY ZAPOČÍTAVANIA EMISIÍ DO NÁRODNÝCH ZÁVÄZKOV ZNIŽOVANIA EMISIÍ

I. Národné záväzky znižovania emisií

Znečisťujúca látka

Percentuálne zníženie emisií

1

)

na rok 2020

a nasledujúce roky až

do roku 2029

na rok 2030

a nasledujúce roky

SO

2

2

)

57 %

82 %

NO

X

3

)

36 %

50 %

NMVOC

4

)

18 %

32 %

NH

3

15 %

30 %

PM

2,5

36 %

49 %

Vysvetlivky k tabuľke

1)

Východiskovým rokom záväzkov znižovania emisií je rok 2005.

2)

Oxidy síry SO

2

sú všetky zlúčeniny síry vyjadrené ako oxid siričitý vrátane oxidu sírového (SO

3

), kyseliny sírovej (H

2

SO

4

) a redukovaných zlúčenín síry, ako je sulfán (H

2

S), merkaptány a dimetylsulfidy.

3)

Oxidy dusíka (NO

X

) sú oxid dusnatý a oxid dusičitý vyjadrené ako oxid dusičitý.

4)

Nemetánové prchavé organické zlúčeniny (NMVOC) sú všetky organické zlúčeniny okrem

metánu, ktoré za prítomnosti slnečného svetla môžu produkovať fotochemické oxidanty

reakciou s oxidmi dusíka.

II. Základné zásady započítavania emisií do národných záväzkov znižovania emisií

1.

Emisie z cestnej dopravy sa započítavajú na základe predaných palív.

2.

Pri národných záväzkoch znižovania emisií podľa § 4a ods. 1 a 2 sa nezapočítavajú

emisie

a)

z lietadiel mimo pristávacieho a vzletového cyklu,

b)

z medzinárodnej námornej dopravy,

c)

oxidov dusíka a nemetánových prchavých organických zlúčenín, ktoré pochádzajú z činností

spadajúcich do nomenklatúry pre podávanie správ 2014 (NFR) dohovoru LRTAP, ako sa

uvádza v rámci kategórií 3B (nakladanie s hnojom) a 3D (poľnohospodárska pôda).

3.

Pristávacím a vzletovým cyklom sa rozumie cyklus, ktorý zahŕňa rolovanie, vzlet,

stúpanie, priblíženie, pristátie a všetky ostatné činnosti lietadla, ktoré sa vykonávajú

v nadmorskej výške menej ako 3 000 stôp.

4.

Medzinárodnou námornou dopravou sú plavby na mori a v pobrežných vodách vodnými plavidlami

plaviacimi sa pod akoukoľvek vlajkou, ktoré sa plavia z územia jednej krajiny a prichádzajú

na územie inej krajiny, s výnimkou rybárskych plavidiel.

Príloha č. 1c

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

OBSAH NÁRODNÝCH PROGRAMOV

Minimálny obsah národných programov

I.

Národný program podľa § 4c obsahuje

a)

národný rámec politiky v oblasti kvality ovzdušia a riadenia znečisťovania, v ktorého

kontexte bol program vypracovaný, vrátane

1.

politických priorít a ich vzťahu k prioritám v iných relevantných oblastiach politiky

vrátane zmeny klímy, poľnohospodárstva, energetiky, priemyslu a dopravy,

2.

úloh pridelených národným, regionálnym a miestnym orgánom,

3.

pokroku dosiahnutého vďaka súčasným politikám a opatreniam v rámci znižovania emisií

a zlepšovania kvality ovzdušia, ako aj stupňa dodržiavania povinností na národnej

úrovni a na úrovni Európskej únie,

4.

plánovaného ďalšieho vývoja za predpokladu, že sa prijaté politiky a opatrenia nezmenia,

b)

zvažované politické možnosti, ktorými sa majú splniť záväzky znižovania emisií podľa

§ 4a ods. 1 a úrovne emisií určené na rok 2025, ktorými sa má prispieť k ďalšiemu

zlepšovaniu kvality ovzdušia, ako aj ich analýza vrátane uvedenia analytickej metódy;

ak sú k dispozícii, uvedú sa osobitné alebo kombinované vplyvy politík a opatrení

na zníženie emisií, kvalitu ovzdušia a životného prostredia, ako aj súvisiace neistoty,

c)

opatrenia a politiky vybrané na prijatie, vykonávanie a preskúmanie vrátane harmonogramu

ich prijatia, ako aj zodpovedné orgány,

d)

v odôvodnených prípadoch objasnenie dôvodov, prečo nemožno dosiahnuť úrovne emisií

určené na rok 2025 bez neprimerane nákladných opatrení,

e)

v odôvodnených prípadoch zohľadnenie využívania flexibilít a akékoľvek následky na

životné prostredie vyplývajúce z ich využívania,

f)

posúdenie spôsobu, akým sa zabezpečuje koherentnosť politík a opatrení podľa písmena

c) s plánmi a programami vytvorenými v iných relevantných oblastiach politiky.

II.

Aktualizácia národného programu riadenia znečisťovania ovzdušia podľa § 4c obsahuje

a)

posúdenie pokroku dosiahnutého v rámci vykonávania programu pri znižovaní emisií

a znižovaní koncentrácií znečistenia,

b)

všetky významné zmeny v politickom kontexte, posúdení, programu alebo harmonogramu

jeho vykonávania.

Príloha č. 1d

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

VOLITEĽNÉ UKAZOVATELE NA MONITOROVANIE VPLYVOV

ZNEČISTENIA OVZDUŠIA

I. Monitorovanie vplyvu na sladkovodné ekosystémy

– určenie rozsahu biologických škôd vrátane citlivých receptorov (mikrofytov, makrofytov

a rozsievok) a úbytku populácií rýb alebo bezstavovcov

kľúčový ukazovateľ: schopnosť neutralizovať kyseliny (ANC)

podporné ukazovatele: kyslosť (pH), rozpustené formy síranov (SO

4

), dusičnany (NO

3

) a rozpustený organický uhlík

frekvencia odberu vzoriek: od jedného roka (jesenná výmena vrchnej a spodnej vrstvy

stojatých vôd) do jedného mesiaca (tečúce vody)

II. Monitorovanie vplyvu na suchozemské ekosystémy

– posúdenie kyslosti pôdy, úbytku živín v pôde, stavu a bilancie dusíka a úbytku biodiverzity

1.

kľúčový ukazovateľ pre kyslosť pôdy: vymeniteľné frakcie zásaditých katiónov (nasýtenie

zásadami) a vymeniteľný hliník v pôdach

frekvencia odberu vzoriek: každých 10 rokov

podporné ukazovatele: pH, sírany, dusičnany, zásadité katióny, koncentrácie hliníka

v pôdnom roztoku

frekvencia odberu vzoriek: každý rok (v relevantných prípadoch)

2.

kľúčový ukazovateľ: vyplavovanie dusičnanov z pôdy (NO

3

, vyplav

)

frekvencia odberu vzoriek: každý rok

3.

kľúčový ukazovateľ: pomer uhlík/dusík (C/N)

podporný ukazovateľ: celkový stav dusíka v pôde (N

tot

)

frekvencia odberu vzoriek: každých 10 rokov

4.

kľúčový ukazovateľ: bilancia živín v olistení (N/P, N/K, N/Mg)

frekvencia odberu vzoriek: každé štyri roky

III. Monitorovanie vplyvu na suchozemské ekosystémy

– posúdenie škodlivých vplyvov ozónu na rast vegetácie a jej biodiverzitu

1.

kľúčový ukazovateľ: rast vegetácie a poškodenie olistenia

podporný ukazovateľ: uhlíkový tok (C

flux

)

frekvencia odberu vzoriek: každý rok

2.

kľúčový ukazovateľ: prekročenie kritických úrovní toku

frekvencia odberu vzoriek: každý rok počas vegetačného obdobia“.

27.

Príloha č. 4 vrátane nadpisu znie

„Príloha č. 4

k zákonu č. 137/2010 Z. z.

ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNE ZÁVÄZNÝCH AKTOV EURÓPSKEJ ÚNIE

1.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 98/70/ES z 13. októbra 1998 týkajúca sa kvality

benzínu a naftových palív, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/12/ES (Mimoriadne

vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 23; Ú. v. ES L 350, 28. 12. 1998) v znení smernice Komisie

č. 2000/71/ES zo 7. novembra 2000 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 26; Ú.

v. ES L 287, 14. 11. 2000), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/17/ES z 3.

marca 2003 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 31; Ú. v. EÚ L 76, 22. 3. 2003),

nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Mimoriadne

vydanie Ú. v. EÚ, kap. 1/zv. 4; Ú. v. EÚ L 284, 31. 10. 2003) a smernice Európskeho

parlamentu a Rady 2009/30/ES z 23. apríla 2009 (Ú. v. EÚ L 140, 5. 6. 2009).

2.

Smernica Rady 1999/32/ES z 26. apríla 1999 o znížení obsahu síry v niektorých kvapalných

palivách, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 93/12/EHS (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ,

kap. 13/zv. 24; Ú. v. ES L 121, 11. 5. 1999) v znení nariadenia Európskeho parlamentu

a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap.1/zv.

4; Ú. v. EÚ L 284, 31. 10. 2003), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2005/33/ES

zo 6. júla 2005 (Ú. v. EÚ L 191, 22. 7. 2005), nariadenia Európskeho parlamentu a

Rady (ES) č. 219/2009 z 11. marca 2009 (Ú. v. EÚ L 87, 31. 3. 2009) a smernice Európskeho

parlamentu a Rady 2009/30/ES z 23. apríla 2009 (Ú. v. EÚ L 140, 5. 6. 2009).

3.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/42/ES z 21. apríla 2004 o obmedzení emisií

prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel

v určitých farbách a lakoch a vo výrobkoch na povrchovú úpravu vozidiel a o zmene

a doplnení smernice 1999/13/ES (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 15/zv. 8; Ú. v.

EÚ L 143, 30. 4. 2004) v znení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1137/2008

z 22. októbra 2008 (Ú. v. EÚ L 311, 21. 11. 2008) a smernice Európskeho parlamentu

a Rady 2008/112/ES zo 16. decembra 2008 (Ú. v. EÚ L 345, 23. 12. 2008).

4.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/107/ES z 15. decembra 2004, ktorá sa týka

arzénu, kadmia, ortuti, niklu a polycyklických aromatických uhľovodíkov v okolitom

ovzduší (Ú. v. EÚ L 23, 26. 1. 2005) v znení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady

(ES) č. 219/2009 z 11. marca 2009 (Ú. v. EÚ L 87, 31. 3. 2009).

5.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/123/ES z 12. decembra 2006 o službách

na vnútornom trhu (Ú. v. EÚ L 376, 27. 12. 2006).

6.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/50/ES z 21. mája 2008 o kvalite okolitého

ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe (Ú. v. EÚ L 152, 11. 6. 2008).

7.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ z 24. novembra 2010 o priemyselných

emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia) (prepracované

znenie) (Ú. v. EÚ L 334, 17. 12. 2010).

8.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2193 z 25. novembra 2015 o obmedzení

emisií určitých znečisťujúcich látok do ovzdušia zo stredne veľkých spaľovacích zariadení

(Ú. v. EÚ L 313, 28. 11. 2015).

9.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2284 zo 14. decembra 2016 o znížení

národných emisií určitých látok znečisťujúcich ovzdušie, ktorou sa mení smernica 2003/35/ES

a zrušuje smernica 2001/81/ES (Ú. v. EÚ L 344, 17. 12. 2016).“.

Slovensko ZZ 194/2018

Čl. II

Zákon č.

401/1998 Z. z.

o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia v znení zákona č. 161/2001

Z. z., zákona č. 553/2001 Z. z., zákona č. 478/2002 Z. z., zákona č. 525/2003 Z. z.,

zákona č. 587/2004 Z. z., zákona č. 571/2005 Z. z., zákona č. 203/2007 Z. z., zákona

č. 529/2007 Z. z., zákona č. 515/2008 Z. z., zákona č. 286/2009 Z. z. a zákona č.

409/2014 Z. z. sa mení takto

1.

V § 4 odsek 1 znie

„(1)

Prevádzkovateľ veľkého zdroja a prevádzkovateľ stredného zdroja každoročne do 15.

februára písomne oznámi príslušnému okresnému úradu úplné a pravdivé údaje o celkových

množstvách a druhoch znečisťujúcich látok vypustených do ovzdušia za každý veľký zdroj

a stredný zdroj, výšku poplatku a výšku ročného poplatku za ním prevádzkované veľké

zdroje a stredné zdroje v okrese za uplynulý rok. Výpočet emisií a poplatkov prevádzkovateľ

predkladá oznámením podľa osobitného predpisu.

5

)“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 5 znie

„

5

) § 15 ods. 1 písm. e) zákona č. 137/2010 Z. z. o ovzduší v znení neskorších predpisov.“.

2.

Slová „obvodný úrad životného prostredia“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte zákona

nahrádzajú slovami „okresný úrad“ v príslušnom tvare.

Slovensko ZZ 194/2018

Čl. III

Zákon č.

136/2000 Z. z.

o hnojivách v znení zákona č. 555/2004 Z. z., zákona č. 202/2008

Z. z., zákona č. 203/2009 Z. z., zákona č. 111/2010 Z. z., zákona č. 394/2015 Z. z.,

zákona č. 277/2017 Z. z. a zákona č. 177/2018 Z. z. sa dopĺňa takto

V § 10 ods. 1 sa na konci pripája táto veta

„Je zakázané používať hnojivá na báze uhličitanu amónneho.“.

Need to analyze how this provision applies to your matter?

Cross-reference this statute against case law, commentaries, and related legislative provisions inside Legislator AI.

Open in Legislator →