NARIADENIE VLÁDY 185/2010 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 51/2007 Z. z. , ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva olejnín a priadnych rastlín na trh
Statutory Text (2 Articles)
Čl. I
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č.
51/2007 Z. z.
, ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie osiva olejnín a priadnych rastlín na
trh sa mení a dopĺňa takto
1.
V § 5 ods. 3 sa slová „Európskeho spoločenstva (ďalej len „spoločenstvo“)“ nahrádzajú
slovami „Európskej únie“.
2.
§ 17 vrátane nadpisu znie
„Záverečné ustanovenia
§ 17
Týmto nariadením vlády sa preberajú právne akty Európskej únie uvedené v prílohe č.
4.“.
3.
Vypúšťa sa nadpis pod § 18.
4.
Prílohy č.1 až 3 znejú
„Príloha č. 1 k nariadeniu vlády č. 51/2007 Z. z.
POŽIADAVKY NA UZNANIE MNOŽITEĽSKÝCH PORASTOV OLEJNÍN A PRIADNYCH RASTLÍN
(1)
Predplodina porastu musí byť zlučiteľná s výrobou osiva druhu a odrody množiteľského
porastu a pestovateľská plocha musí byť dostatočne čistá od takých rastlín, ktoré
sa na nej samovoľne vyskytli z predplodiny.
Pri hybridoch repky olejky (Brassica napus) sa množiteľský porast nesmie pestovať
na pozemku, na ktorom boli v posledných piatich rokoch pestované rastliny kapustovité
[Brassicaceae (Cruciferae)].
(2)
Množiteľský porast musí byť v súlade s týmito požiadavkami, ak ide o vzdialenosti
od susedných zdrojov peľu, ktoré môžu mať za následok nežiaduce cudzoopelenie
Množiteľský porast
Najmenšia
vzdialenosť
kapusta
Brassica
spp. (
Brassica
spp.) okrem repky olejky
(
Brassica napus
), konopa siata
(
Cannabis sativa
) okrem jednodomej konopy siatej
(
Cannabis sativa
), požlt farbiarsky
(
Carthamus tinctorius
), rasca lúčna
(
Carum carvi
), bavlník
(
Gossypium
spp.) okrem hybridov bavlníka chlpatého
(
Gossypium hirsutum
) a bavlníka barbadorského
(
Gossypium barbadense
), horčica biela
(
Sinapis alba
)
– na výrobu základného osiva
400 m
– na výrobu certifikovaného osiva
200 m
repka olejka
(
Brassica napus
)
– na výrobu základného osiva odrôd iných ako hybridy
200 m
– na výrobu základného osiva hybridov
500 m
– na výrobu certifikovaného osiva odrôd iných ako hybridy
100 m
– na výrobu certifikovaného osiva hybridov
300 m
konopa siata
(
Cannabis sativa
), jednodomá konopa siata
(
Cannabis sativa
)
– na výrobu základného osiva
5 000 m
– na výrobu certifikovaného osiva
1 000 m
slnečnica ročná
(
Helianthus annuus
)
– na výrobu základného osiva hybridov
1 500 m
– na výrobu základného osiva odrôd iných ako hybridy
750 m
– na výrobu certifikovaného osiva
500 m
bavlník chlpatý
(
Gossypium hirsutum
) a bavlník barbadorský
(
Gossypium barbadense
)
– na výrobu základného osiva rodičovských komponentov
100 m
– na výrobu základného osiva rodičovských komponentov bavlníka barbadorského
(
Gossypium barbadense
)
200 m
– na výrobu certifikovaného osiva nehybridných odrôd a intrašpecifických hybridov
bavlníka chlpatého
(
Gossypium hirsutum
) vyrobených bez cytoplazmatickej samčej sterility
30 m
– na výrobu certifikovaného osiva intrašpecifických hybridov bavlníka chlpatého
(
Gossypium hirsutum
) vyrobených s cytoplazmatickou samčou sterilitou
800 m
– na výrobu certifikovaného osiva nehybridných odrôd a intrašpecifických hybridov
bavlníka barbadorského
(
Gossypium barbadense
) vyrobených bez cytoplazmatickej samčej sterility
150 m
– na výrobu certifikovaného osiva intrašpecifických hybridov bavlníka barbadorského
(
Gossypium barbadense
)
vyrobených s cytoplazmatickou samčou sterilitou
800 m
– na výrobu základného osiva stálych intrašpecifických hybridov bavlníka chlpatého
(
Gossypium hirsutum
) a
bavlníka barbadorského
(
Gossypium barbadense
)
200 m
– na výrobu certifikovaného osiva stálych intrašpecifických hybridov bavlníka chlpatého
(
Gossypium hirsutum
) a
bavlníka barbadorského
(
Gossypium barbadense
) a hybridov vyrobených bez cytoplazmatickej samčej sterility
150 m
– na výrobu certifikovaného osiva hybridov
Gossypium hirsutum
bavlníka chlpatého
(
Gossypium hirsutum
) a
bavlníka barbadorského
(
Gossypium barbadense
) vyrobených s cytoplazmatickou samčou sterilitou
800 m
Tieto vzdialenosti sa nemusia dodržať, ak existuje dostatočná ochrana pred akýmkoľvek
nežiaducim cudzoopelením.
(3)
Množiteľský porast musí mať dostatočnú odrodovú pravosť a odrodovú čistotu alebo
pri plodinách inbredných línií dostatočnú pravosť a čistotu, ak ide o ich charakteristiky.
Pri výrobe osiva hybridných odrôd sa ustanovenia tohto odseku vzťahujú aj na charakteristiky
komponentov vrátane samčej sterility alebo obnovenia fertility.
Množiteľské porasty kapusty sitinovej (Brassica juncea), kapusty čiernej (Brassica
nigra), konopy siatej (Cannabis sativa), požltu farbiarskeho (Carthamus tinctorius),
rasce lúčnej (Carum carvi), bavlníka (Gossypium spp.) a hybridov slnečnice ročnej
(Helianthus annuus) a repky olejky (Brassica napus) musia spĺňať tieto požiadavky
A.
Kapusta sitinová (Brassica juncea), kapusta čierna (Brassica nigra), konopa siata
(Cannabis sativa), požlt farbiarsky (Carthamus tinctorius), rasca lúčna (Carum carvi)
a bavlník (Gossypium spp.) okrem hybridov
odrodové prímesi, o ktorých je zrejmé, že zjavne nepatria k odrode, nesmú prekročiť
množstvo
– jednej rastliny na 30 m
2
pri výrobe základného osiva,
– jednej rastliny na 10 m
2
pri výrobe certifikovaného osiva.
B.
Hybridy slnečnice ročnej (Helianthus annuus)
a)
Percentuálne množstvo rastlín, o ktorých je zrejmé, že zjavne nepatria k inbrednej
línii alebo komponentu, nesmie neprekročiť
aa) pri výrobe základného osiva
i) inbredné línie
0,2 %
ii) jednoduché hybridy
– otcovský komponent, rastliny, ktoré prášia peľ, zatiaľ čo 2 % alebo viac rastlín
materského komponentu má blizny receptívne na peľ
0,2 %
– materský komponent
0,5 %
bb) pri výrobe certifikovaného osiva
– otcovský komponent, rastliny, ktoré prášia peľ, zatiaľ čo 5 % alebo viac rastlín
materského komponentu má blizny receptívne na peľ
0,5 %
– materský komponent
1,0 %
b)
Na výrobu osiva hybridných odrôd sa vzťahujú tieto požiadavky
aa)
rastliny otcovského komponentu musia prášiť dostatok peľu v čase kvitnutia rastlín
materského komponentu,
bb)
ak majú rastliny materského komponentu blizny receptívne na peľ, percentuálne množstvo
rastlín materského komponentu, ktoré prášili alebo prášia peľ, nesmie prekročiť 0,5
%,
cc)
pri výrobe základného osiva nesmie celkové percentuálne množstvo rastlín materského
komponentu, o ktorých je zrejmé, že nepatria ku komponentu, a ktoré prášili alebo
prášia peľ, prekročiť 0,5 %,
dd)
ak požiadavku uvedenú v oddiele I ods. 2 prílohy č. 2 nemožno splniť, musí byť splnená
požiadavka, aby sa komponent so samčou sterilitou použil na výrobu certifikovaného
osiva pri použití otcovského komponentu, ktorý obsahuje osobitnú obnovujúcu líniu
alebo línie tak, že najmenej jedna tretina rastlín pestovaných z výsledného hybridu
produkuje peľ, ktorý sa zo všetkých stránok javí ako normálny.
C.
Hybridy repky olejky (Brassica napus) vyrobené s použitím samčej sterility
a)
Percentuálne množstvo rastlín, o ktorých je zrejmé, že nepatria k inbrednej línii
alebo ku komponentu, nesmie prekročiť
aa) pri výrobe základného osiva
i) inbredné línie
0,1 %
ii) jednoduché hybridy
– otcovský komponent
0,1 %
– materský komponent
0,2 %
bb) pri výrobe certifikovaného osiva
– otcovský komponent
0,3 %
– materský komponent
1,0 %
b)
Pri výrobe základného osiva musí byť samčia sterilita najmenej 99 % a pri výrobe
certifikovaného osiva najmenej 98 %. Úroveň samčej sterility sa posudzuje preskúmaním
kvetov so zreteľom na neprítomnosť fertilných tyčiniek.
D.
Hybridy bavlníka chlpatého (Gossypium hirsutum) a bavlníka barbadorského (Gossypium
barbadense)
a)
pri plodinách na výrobu základného osiva rodičovských línií bavlníka chlpatého (Gossypium
hirsutum) a bavlníka barbadorského (Gossypium barbadense) je najnižšia odrodová čistota
samičej aj samčej rodičovskej línie 99,8 %, keď 5 % alebo viac rastlín vyrábajúcich
osivo má blizny receptívne na peľ. Úroveň samčej sterility rodičovskej línie vyrábajúcej
osivo sa posúdi preskúmaním kvetov so zreteľom na prítomnosť sterilných tyčiniek,
pričom nesmie byť nižšia ako 99,9 %,
b)
pri plodinách na výrobu certifikovaného osiva hybridov odrôd bavlníka chlpatého (Gossypium
hirsutum) a bavlníka barbadorského (Gossypium barbadense) je najnižšia odrodová čistota
rodiča vyrábajúceho osivo aj línie rodiča opeľovača 99,5 % v čase, keď 5 % alebo viac
rastlín vyrábajúcich osivo má blizny receptívne na peľ. Úroveň samčej sterility rodičovskej
línie vyrábajúcej osivo sa posudzuje preskúmaním kvetov so zreteľom na prítomnosť
sterilných tyčiniek, pričom nesmie byť nižšia ako 99,7 %.
(4)
Škodlivé organizmy, ktoré znižujú úžitkovosť osiva, sa musia udržiavať na najnižšej
možnej úrovni. Pri sóji fazuľovej (Glycine max) je táto požiadavka uplatniteľná najmä
na organizmy Pseudomonas syringae pv. glycinea, Diaporthe phaseolorum var. caulivora
a var. sojae, Phialophora gregata a Phytophthora megasperma f.sp. glycinea.
(5)
Splnenie požiadaviek podľa odsekov 1 až 4 sa pri základnom osive skúma pri úradných
poľných prehliadkach a pri certifikovanom osive pri úradných poľných prehliadkach
alebo pri prehliadkach uskutočňovaných pod úradným dohľadom. Tieto poľné prehliadky
sa uskutočnia podľa týchto požiadaviek
A.
Stav a štádium vývinu množiteľského porastu musia umožňovať dostatočné preverenie.
B.
Pri iných plodinách, ako sú hybridy slnečnice ročnej (Helianthus annuus), repky olejky
(Brassica napus), bavlníka chlpatého (Gossypium hirsutum) a bavlníka barbadorského
(Gossypium barbadense), sa musí vykonať najmenej jedna prehliadka.
Pri hybridoch slnečnice ročnej (Helianthus annuus) sa musia vykonať najmenej dve prehliadky.
Pri hybridoch repky olejky (Brassica napus) sa musia vykonať najmenej tri prehliadky;
prvá sa musí uskutočniť pred kvitnutím, druhá na začiatku kvitnutia a tretia na konci
kvitnutia.
Pri hybridoch bavlníka chlpatého (Gossypium hirsutum) a bavlníka barbadorského (Gossypium
barbadense) sa musia uskutočniť najmenej tri prehliadky. Prvá sa musí uskutočniť na
začiatku kvitnutia, druhá pred koncom kvitnutia a tretia na konci kvitnutia; ak je
to potrebné, po odstránení rastlín rodiča opeľovača.
C.
Veľkosť, počet a rozdelenie častí pestovateľskej plochy, ktoré podliehajú previerke
s cieľom preskúmať splnenie podmienok podľa tejto prílohy, sa určí v súlade s vhodnými
metódami.
Príloha č. 2 k nariadeniu vlády č. 51/2007 Z. z.
POŽIADAVKY NA VLASTNOSTI, KVALITU A ZDRAVOTNÝ STAV OSIVA OLEJNÍN A PRIADNYCH RASTLÍN
I.
ZÁKLADNÉ A CERTIFIKOVANÉ OSIVO
(1)
Osivo musí mať dostatočnú odrodovú pravosť a odrodovú čistotu. Osivo uvedených druhov
musí spĺňať aj tieto požiadavky
Druh a kategória
Najnižšia odrodová čistota (%)
Podzemnica olejná
(
Arachis hypogaea
)
– základné osivo
99,7
– certifikované osivo
99,5
Repka olejka
(
Brassica napus
)
iné ako hybridy, okrem odrôd určených výhradne na kŕmne účely, a repica olejnatá
(
Brassica rapa
) okrem odrôd určených výhradne na kŕmne účely
– základné osivo
99,9
– certifikované osivo
99,7
Repka olejka
(
Brassica napus
) okrem hybridov, odrody určené výhradne na kŕmne účely, repica olejnatá (
Brassica rapa
), odrody určené výhradne na kŕmne účely, slnečnica ročná
(
Helianthus annuus
) okrem hybridov, odrody vrátane ich zložiek a horčica biela
(
Sinapis alba
)
– základné osivo
99,7
– certifikované osivo
99
Sója fazuľová
(
Glycine max
)
– základné osivo
99,5
– certifikované osivo
99
Ľan siaty
(
Linum usitatissimum
)
– základné osivo
99,7
– certifikované osivo prvej generácie
98
– certifikované osivo druhej a tretej generácie
97,5
Mak siaty
(
Papaver somniferum
)
– základné osivo
99
– certifikované osivo
98
Najnižšia odrodová čistota sa zisťuje predovšetkým pri poľných prehliadkach uskutočňovaných
v súlade s požiadavkami ustanovenými v prílohe č.1.
(2)
Pri hybridoch repky olejky (Brassica napus) vyrobených s použitím samčej sterility
musí osivo spĺňať požiadavky ustanovené v písmenách a) až d).
a)
Osivo musí mať dostatočnú pravosť a čistotu, ak ide o odrodové charakteristiky jeho
zložiek vrátane samčej sterility alebo obnovenia fertility.
b)
Najnižšia odrodová čistota osiva je
– základné osivo, materský komponent
99 %,
– základné osivo, otcovský komponent
99,9 %,
– certifikované osivo
90 %.
c)
Osivo nesmie byť uznané ako certifikované osivo, ak nie sú zohľadnené výsledky následných
úradných kontrol na políčkach zo vzoriek základného osiva úradne odobratých a vykonaných
počas obdobia pestovania osiva predloženého na certifikáciu, aby sa potvrdilo, či
základné osivo spĺňa požiadavky na základné osivo stanovené so zreteľom na pravosť
odrody, ak ide o charakteristiky komponentov vrátane samčej sterility, a požiadavky
pre základné osivo stanovené so zreteľom na najnižšiu odrodovú čistotu uvedené v písmene
b).
Pri základnom osive hybridov možno odrodovú čistotu posúdiť vhodnými biochemickými
metódami.
d)
Splnenie požiadaviek na najnižšiu odrodovú čistotu uvedenú v písmene b), ak ide o
certifikované osivo hybridov, musí byť monitorované následnými úradnými kontrolami
v primeranom množstve z úradne odobraných vzoriek. Môžu sa použiť vhodné biochemické
metódy.
(3)
Ak požiadavku uvedenú v oddiele 3 bode B písm. b) bode dd) prílohy č. 1 nemožno splniť,
musí byť splnená požiadavka, aby sa v prípadoch, keď sa na výrobu certifikovaného
osiva hybridov slnečnice ročnej (Helianthus annuus) použil materský komponent so samčou
sterilitou a samčí komponent, ktorý neobnovuje samčiu fertilitu, zmiešalo osivo vyprodukované
rodičom so samčou sterilitou s osivom, ktoré sa vyrobilo z osiva úplne fertilného
rodiča. Pomer osiva rodiča so samčou sterilitou k osivu rodiča so samčou fertilitou
nesmie prekročiť pomer dva ku jednej.
(4)
Ak ide o klíčivosť, analytickú čistotu a obsah semien iných druhov vrátane záraza
(Orobanche spp.), osivo musí spĺňať tieto požiadavky
A.
Tabuľka
Druh a kategória
Najnižšia klíčivosť
(% )
Analytická čistota
Najvyšší obsah semien iných rastlinných druhov vo vzorke hmotnosti uvedenej
v prílohe č. 3 stĺpci 4 tabuľky (spolu na stĺpec)
Požiadavky týkajúce sa obsahu semien zárazy (
Orobanche
)
Najnižšia
analytická čistota (% hmotnosti)
Najvyšší obsah semien iných rastlinných druhov
(% hmotnosti)
Iné rastlinné druhy
(a)
Ovos hluchý
,
(
Avena fatua
)
ovos jalový
(
Avena sterilis
)
Kukučina
(
Cuscuta
spp.)
Reďkev ohnicová (
Raphanus raphanistrum
)
Štiav (
Rumex
spp.) okrem štiavu lúčneho
(
Rumex acetosella
)
Psiarka roľná (
Alopecurus myosuroides
)
Mätonoh oddialený
(
Lolium remotum
)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Podzemnica olejná
(
Arachis hypogaea
)
70
99
-
5
0
0 (c)
Kapusta
(
Brassica
spp.)
– základné osivo
85
98
0,3
-
0
0 (c) (d)
10
2
– certifikované osivo
85
98
0,3
-
0
0 (c) (d)
10
5
Konopa siata
(
Cannabis sativa
)
75
98
-
30 (b)
0
0 (c)
(e)
Požlt farbiarsky
(
Carthamus tinctorius
)
75
98
-
5
0
0 (c)
(e)
Rasca lúčna
(
Carum carvi)
70
97
-
25 (b)
0
0 (c) (d)
10
3
Sója fazuľová
(
Glycine max
)
80
98
-
5
0
0 (c)
Bavlník
(
Gossypium
spp.)
80
98
-
15
0
0 (c)
Slnečnica ročná
(
Helianthus annuus
)
85
98
-
5
0
0 (c)
Ľan siaty (
Linum usitatissimum
)
– ľan priadny
92
99
-
15
0
0 (c) (d)
4
2
– ľan siaty
85
99
-
15
0
0 (c) (d)
4
2
Mak siaty
(
Papaver somniferum
)
80
98
-
25 (b)
0
0 (c) (d)
Horčica biela
(
Sinapis alba
)
– základné osivo
85
98
0,3
-
0
0 (c) (d)
10
2
– certifikované osivo
85
98
0,3
-
0
0 (c) (d)
10
5
B.
Požiadavky, ktoré sa uplatňujú, ak sa na ne odkazuje v tabuľke v oddiele I ods. 4
bode A
a)
najvyšší obsah semien určený v stĺpci 5 zahŕňa aj semená druhov uvedených v stĺpcoch
6 až 11,
b)
stanovenie celkového obsahu semien iných rastlinných druhov podľa počtu nie je potrebné
vykonať, ak nie sú pochybnosti o tom, či boli splnené požiadavky ustanovené v stĺpci
5,
c)
stanovenie počtu semien kukučiny (Cuscuta spp.) nie je potrebné vykonať, ak nie sú
pochybnosti o tom, či boli splnené požiadavky ustanovené v stĺpci 7,
d)
prítomnosť jedného semena kukučiny (Cuscuta spp.) vo vzorke predpísanej hmotnosti
sa nepovažuje za prímes, ak druhá vzorka tej istej hmotnosti neobsahuje žiadne semeno
kukučiny (Cuscuta spp.),
e)
osivo musí byť bez semien zárazy (Orobanche spp.); prítomnosť jedného semena zárazy
(Orobanche spp.) vo vzorke s hmotnosťou 100 gramov sa však nepovažuje za prímes, ak
druhá vzorka s hmotnosťou 200 g neobsahuje žiadne semeno zárazy (Orobanche spp.).
(5)
Škodlivé organizmy, ktoré znižujú úžitkovosť osiva, sa musia udržiavať na najnižšej
možnej úrovni. Osivo musí spĺňať tieto požiadavky
A.
Tabuľka
Druh
Škodlivé organizmy
Najvyššie percentuálne množstvo semien
kontaminovaných škodlivými organizmami
(spolu na stĺpec)
Sclerotinia
sclerotiorum
(najvyšší počet
sklerócií alebo jej fragmentov vo
vzorke hmotnosti uvedenej v prílohe č. 3 stĺpci 4 tabuľky)
Botrytis
spp.
Alternaria linicola
,
Phoma exigua
var.
linicola
,
Colletotrichum linicola, Fusarium
spp.
Platyedra
gossipiella
1
2
3
4
5
Repka olejka
(
Brassica napus
)
10 (b)
Repica olejnatá
(
Brassica rapa
)
5 (b)
Konopa siata
(
Cannabis sativa
)
5
Bavlník
(
Gossypium
spp.)
1
Slnečnica ročná
(
Helianthus annuus
)
5
10 (b)
Ľan siaty
(
Linum usitatissimum
)
5
5 (a)
Horčica biela
(
Sinapis alba
)
5 (b)
Poznámka: Písmená uvedené v zátvorkách sú odkazmi na požiadavky v bode B.
B.
Požiadavky, ktoré sa uplatňujú, ak sa na ne odkazuje v tabuľke v bode A
a)
pri ľane priadnom (Linum usitatissimum) najvyššie percentuálne množstvo semien kontaminovaných
Phoma exigua var. linicola nesmie byť viac ako jedno,
b)
stanovenie celkového počtu sklerócií alebo fragmentov sklerócií Sclerotinia sclerotiorum
nie je potrebné vykonať, ak nie sú pochybnosti o tom, či boli splnené požiadavky ustanovené
v stĺpci 5 tejto tabuľky.
C.
Osobitné požiadavky, ktoré sa uplatňujú na sóju fazuľovú (Glycine max)
a)
ak ide o Pseudomonas syringae pv. Glycinea, najvyšší počet podvzoriek kontaminovaných
týmto organizmom v rámci vzorky pozostávajúcej najmenej z 5 000 semien na dávku rozdelenú
na päť podvzoriek nesmie prekročiť 4 %;
ak sa podozrivé kolónie identifikujú vo všetkých piatich podvzorkách, pri každej podvzorke
možno vykonať vhodné biochemické testy podozrivých kolónií izolovaných na referenčnom
médiu na potvrdenie uvedených požiadaviek alebo podmienok;
b)
ak ide o Diaporthe phaseolorum var. phaseolorum, najvyšší počet kontaminovaných semien
nesmie prekročiť 15 %;
c)
percentuálny podiel hmotnosti inertného materiálu, ako sa definuje v súlade s medzinárodnými
metódami testovania, nesmie prekročiť 0,3 %.
II.
OBCHODNÉ OSIVO
Požiadavky podľa oddielu I ods. 3 až 5 sa uplatňujú i na obchodné osivo.
Príloha č. 3 k nariadeniu vlády č. 51/2007 Z. z.
POŽIADAVKY NA HMOTNOSŤ DÁVKY A HMOTNOSŤ VZORKY OSIVA OLEJNÍN A PRIADNYCH RASTLÍN
Druh
Najvyššia hmotnosť
dielu dávky
(v tonách)
Najnižšia hmotnosť
vzorky, ktorá sa má odobrať z dielu dávky
(v gramoch)
Hmotnosť vzorky na
stanovenie množstva uvedeného v prílohe č. 2
oddiele I bode A stĺpcoch 5 až 11 tabuľky
a v prílohe č. 2 oddiele I bode A stĺpci 5 tabuľky (v gramoch)
1
2
3
4
Podzemnica olejná
(
Arachis hypogaea
)
30
1 000
1 000
Kapusta sitinová
(
Brassica juncea
)
10
100
40
Repka olejka
(
Brassica napus
)
10
200
100
Kapusta čierna
(
Brassica nigra
)
10
100
40
Repica olejnatá
(
Brassica rapa
)
10
200
70
Konopa siata
(
Cannabis sativa
)
10
600
600
Požlt farbiarsky
(
Carthamus tinctorius
)
25
900
900
Rasca lúčna
(
Carum carvi
)
10
200
80
Sója fazuľová
(
Glycine max
)
30
1 000
1 000
Bavlník
(
Gossypium
spp
.
)
25
1 000
1 000
Slnečnica ročná
(
Helianthus annuus
)
25
1 000
1 000
Ľan siaty
(
Linum usitatissimum
)
10
300
150
Mak siaty
(
Papaver somniferum
)
10
50
10
Horčica biela
(
Sinapis alba
)
10
400
200
Najvyššia hmotnosť posledného dielu dávky sa nesmie prekročiť o viac ako 5 %.“.
5.
V názve prílohy č. 4 sa slová „Európskych spoločenstiev“ nahrádzajú slovami „Európskej
únie“.
6.
Doterajší text prílohy č. 4 sa označuje ako prvý bod a dopĺňa sa druhým bodom, ktorý
znie
„2.
Smernica Komisie
2009/74/ES
z 26. júna 2009, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 66/401/EHS, 66/402/EHS,
2002/55/ES a 2002/57/ES, pokiaľ ide o botanické názvy rastlín, vedecké názvy iných
organizmov a určité prílohy k smerniciam 66/401/EHS, 66/402/EHS a 2002/57/ES vzhľadom
na vývoj vedeckých a technických poznatkov (Ú. v. EÚ L 166, 27. 6. 2009).“.
Čl. II
Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 30. júna 2010.