Legislator Case Law & Legislation
119_2006 SK

VYHLÁŠKA 119/2006 Z. z. ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 158/2004 Z. z. , ktorou sa ustanovujú skupiny stavebných výrobkov s určenými systémami preukazovania zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody

2 Articles / Provisions · Slovakia
Open official source Machine-readable Markdown (.md)

Statutory Text (2 Articles)

Slovensko ZZ 119/2006

Čl. I

Vyhláška Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č.

158/2004 Z. z.

, ktorou sa ustanovujú skupiny stavebných výrobkov s určenými systémami preukazovania

zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody sa mení a dopĺňa takto

1.

V § 1 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie

„(2)

Ak sa technická špecifikácia podľa § 3 ods. 1 písm. a) alebo c) zákona vzťahuje na

stavebný výrobok, ktorý nie je uvedený v prílohe č. 1, alebo je v prílohe č. 1 preň

určený iný systém preukazovania zhody, na takýto výrobok sa uplatňuje systém preukazovania

zhody podľa technickej špecifikácie.“.

Doterajší odsek 2 sa označuje ako odsek 3.

2.

V § 3 odseky 1 až 3 znejú

„(1)

Klasifikácia požiarnych charakteristík stavebných výrobkov a častí stavieb je nasledujúca

a)

stavebné výrobky, ktoré môžu v stavbe prispievať k tvorbe alebo rozširovaniu ohňa

a dymu v priestore vzniku požiaru alebo aj mimo tohto priestoru, sa klasifikujú podľa

reakcie na oheň do tried A1, A2, B, C, D, E a F

1

) okrem výrobkov na podlahy a tepelnoizolačných výrobkov na lineárne potrubia. Výrobky

na podlahy sa podľa reakcie na oheň klasifikujú do tried A1

fl

, A2

fl

, B

fl

, C

fl

, D

fl

, E

fl

a F

fl

1

) a tepelnoizolačné výrobky na lineárne potrubia do tried A1

L

, A2

L

, B

L

, C

L

, D

L

, E

L

a F

L

,

2

)

b)

strechy a strešné krytiny sa klasifikujú podľa reakcie na vonkajší oheň do tried

B

ROOF

(t1), F

ROOF

(t1), B

ROOF

(t2), F

ROOF

(t2), B

ROOF

(t3), C

ROOF

(t3), D

ROOF

(t3), F

ROOF

(t3), B

ROOF

(t4), C

ROOF

(t4), D

ROOF

(t4), E

ROOF

(t4) a F

ROOF

(t4),

3

) kde t1, t2, t3 alebo t4 označuje jednu zo štyroch skúšobných metód,

4

)

c)

stavebné výrobky a časti stavieb sa klasifikujú podľa požiarnej odolnosti do tried

vyjadrujúcich písmenami vlastnosti a údajmi v minútach zachovania vlastnosti alebo

kombinácie vlastností.

5

)

(2)

Materiály a stavebné výrobky, ktoré sa podľa reakcie na oheň klasifikujú bez skúšania

do niektorej triedy A1, A2, B, C, D, E alebo A1

fl

, A2

fl

, B

fl

, C

fl

, D

fl

, E

fl

, ako aj strešné krytiny, ktoré sa z hľadiska reakcie na vonkajší oheň klasifikujú

bez skúšania do triedy B

ROOF

, podľa doteraz vydaných rozhodnutí Európskej komisie, sú uvedené v prílohe č. 2.

(3)

Ďalšie materiály a stavebné výrobky, ktoré sa klasifikujú bez skúšania do tried podľa

odseku 1, stanovené neskoršími rozhodnutiami Európskej komisie, zverejní ministerstvo

vo svojom vestníku podľa § 17 ods. 1 písm. j) bodu 5 zákona.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 1 až 5 znejú

„1)

STN EN 13501-1:2004 Klasifikácia požiarnych charakteristík stavebných výrobkov a

prvkov stavieb. Časť 1: Klasifikácia využívajúca údaje zo skúšok na reakcie na oheň.

2

) Rozhodnutie Komisie

č. 2003/632/ES

z 26. augusta 2003, ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie

č. 2000/147/ES

, ktorým sa vykonáva smernica Rady

89/106/EHS

s ohľadom na klasifikáciu požiarnej odolnosti stavebných výrobkov (Ú. v. EÚ L 220,

3. 9. 2003).

3

) Rozhodnutie Komisie

č. 2001/671/ES

z 21. augusta 2001, ktorým sa vykonáva smernica Rady

89/106/EHS

, pokiaľ ide o klasifikáciu striech a strešných krytín z hľadiska zaťaženia vonkajším

požiarom (Ú. v. ES L 235, 4. 9. 2001) v platnom znení.

4)

STN P ENV 1187:2004 Zaťaženie striech vonkajším požiarom. Skúšobné metódy.

5)

STN EN 13501-2:2005 Klasifikácia požiarnych charakteristík stavebných výrobkov a

prvkov stavieb. Časť 2: Klasifikácia využívajúca údaje zo skúšok požiarnej odolnosti

(okrem ventilačných zariadení).“.

3.

V § 4 odsek 2 znie

„(2)

Ak charakter výrobku umožňuje umiestniť na miesta podľa odseku 1 písm. a) až c) značku

zhody len s minimálnymi sprievodnými údajmi a technická špecifikácia to umožňuje,

potom týmito údajmi musia byť údaje podľa odseku 3 písm. a) až e) a značka zhody so

všetkými sprievodnými údajmi podľa odseku 3 sa uvedie ako súčasť sprievodnej dokumentácie.“.

4.

V § 4 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie

„(3)

Ak technická špecifikácia nestanovuje inak, umiestnenie značky zhody len podľa odseku

1 písm. d) sa môže využiť len pri nekusových výrobkoch, ktoré sa neprepravujú vo vlastných

obaloch.“.

Doterajšie odseky 3 až 6 sa označujú ako odseky 4 až 7.

5.

V § 4 ods. 4 písmená b) až f) znejú

„b)

názov a adresa výrobcu alebo registrovaná identifikačná značka výrobcu,

c)

posledné dvojčíslo roka, v ktorom sa výrobok označil značkou zhody,

d)

označenie zodpovedajúceho certifikátu vydaného notifikovanou osobou v prípade označenia

značkou zhody podľa § 8 ods. 2 zákona alebo autorizovanou osobou v prípade označenia

značkou zhody podľa § 8 ods. 3 zákona, ak ide o označenie značkou zhody na základe

preukázania zhody systémom 1+, 1 alebo 2+,

e)

označenie technickej špecifikácie alebo technických špecifikácií, ak výrobok vyhovuje

viacerým špecifikáciám. V prípade európskeho technického osvedčenia sa okrem jeho

označenia uvádza aj označenie predpisu, na základe ktorého bolo vydané,

f)

názov a typ výrobku,“.

6.

Za § 5 sa vkladá § 5a, ktorý znie

„§ 5a

Táto vyhláška bola prijatá v súlade s osobitným predpisom

6

) pod číslom notifikácie 2005/0632/SK.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 6 znie

„

6

) Smernica Európskeho parlamentu a Rady

98/34/ES

o postupe pri poskytovaní informácií v oblasti technických noriem a predpisov v platnom

znení (Ú. v. ES L 204, 21. 7. 1998).“.

7.

V celej prílohe č. 1 sa slovo „ROE“ nahrádza slovom „RVO“ a slová „triedy reakcie

na oheň“ sa nahrádzajú slovom „TRO“.

8.

V prílohe č. 1 skupine č. 0103 sa v názve skupiny výrobkov pripájajú slová „vrátane

podložia násypu pozemnej komunikácie alebo železničnej trate“.

9.

V prílohe č. 1 v časti Použité skratky sa slová „ROE – reakcia na oheň v exteriéri“

nahrádzajú slovami „RVO – reakcia na vonkajší oheň“.

10.

V prílohe č. 1 v časti Použité skratky sa na konci pripájajú slová „TRO – trieda

reakcie na oheň“.

11.

V prílohe č. 1 sa za skupinu výrobkov č. 0405 vkladá skupina výrobkov č. 0406, ktorá

znie: „0406 Hydroizolačné náterové látky, malty a tmely pre nadzemné podlažia alebo

podzemné priestory stavieb, alebo pod dlažby a obklady“.

12.

V prílohe č. 1 v skupine č. 0502 a vo všetkých ostatných skupinách sa index „FL“

nahrádza indexom „fl“.

13.

V prílohe č. 1 skupine č. 0506 sa slová „Dilatačné čapy“ nahrádzajú slovami „Klzné

tŕne“.

14.

V prílohe č. 1 skupine č. 0510 názov skupiny výrobkov znie: „Dlažbové prvky zahŕňajúce

dlažbové kocky, dlaždice, obrubníky (okrem výrobkov skupín 0507 až 0509), sklobetónové

svetlíky, podlahy z kovových platní, platne z mrežového plechu alebo roštov, tuhé

dlážkoviny, bridlice, mozaiky, terazzové dlaždice a vegetačné dielce

10a

)“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 10a znie

„10a)

Ide o vegetačné dielce podľa STN 73 6131-3 na málo zaťažené dopravné plochy.“.

15.

V prílohe č. 1 skupine č. 0806 názov skupiny výrobkov znie: „Ostatné prefabrikované

stožiare alebo ich prefabrikované konštrukčné časti pre nadzemné elektrické vedenia,

telekomunikačné zariadenia, veterné elektrárne a podobné zariadenia“.

16.

V prílohe č. 1 skupine č. 0901 sa v názve skupiny výrobkov pripájajú slová „na kanalizačné

potrubia“.

17.

V prílohe č. 1 skupine č. 0902 názov skupiny výrobkov znie: „Rúry a tvarovky ostatné

a tesnenia na kanalizačné potrubia“.

18.

V prílohe č. 1 skupiny č. 0903 až 0905 znejú

„0903

Rúry a tvarovky na odpadové potrubia budov

Na základný účel

5

)

4

0904

Vstupné šachty a revízne komory kanalizačných potrubí

vrátane stúpadiel, rebríkov a zábradlí

Na účel, na ktorý sa vzťahujú

PPB, s členením podľa TRO

(A1, A2, B, C)

7

)

1

0905

Prevzdušňovacie ventily na odpadové potrubia budov

(A1, A2, B, C),

8

) D, E

3

(A1 až E),

9

) F

4".

19.

V prílohe č. 1 skupiny č. 0906 až 0907 znejú

„0906

Čerpacie stanice odpadových vôd a spätné klapky na

odpadové vody na použitie vnútri budov

Na základný účel

5

)

3

Na účel, na ktorý sa vzťahujú

PPB, s členením podľa TRO

0907

Systémy a prvky domových čistiarní odpadových vôd

a nádrže žúmp

(A1, A2, B, C)

7

)

1

(A1, A2, B, C),

8

) D, E

3

(A1 až E),

9

) F

4".

20.

V prílohe č. 1 skupiny č. 0908 až 0909 znejú

„0908

Lapače a odlučovače (separátory) pre odpadové vody z budov

a inžinierskych stavieb vrátane ciest

Na základný účel

5

)

41

10b

)

0909

Vpusty, poklopy a vtokové mreže na použitie na vozovkách,

odstavných pruhoch, parkoviskách a spevnených plochách

mimo budov

Na účel, na ktorý sa

vzťahujú PPB, s členením

podľa TRO

(A1, A2, B, C)

7

)

1

(A1, A2, B, C),

8

) D, E

3

(A1 až E),

9

) F

4".

Poznámka pod čiarou k odkazu 10b znie

„10b)

Vzťahuje sa na poklopy a vtokové mreže.“.

21.

V prílohe č. 1 skupina č. 0911 znie

„0911

Odvodňovacie žľaby na komunikácie a plochy pre vozidlá

a chodcov

Na základný účel

5

)

3

Na účel, na ktorý sa

vzťahujú PPB, s členením

podľa TRO

(A1, A2, B, C)

7

)

1

(A1, A2, B, C),

8

) D, E

3

(A1 až E),

9

) F

4".

22.

V prílohe č. 1 skupine č. 1101 sa v stĺpci Členenie skupiny vypúšťajú všetky slová

a v stĺpci SPZ sa vypúšťa číslica „4“.

23.

V prílohe č. 1 skupine č. 1103 sa v stĺpci Členenie skupiny vypúšťajú slová „pevnostných

tried C 12/15 až C 100/115, resp. LC 12/15 až LC 80/88“ a slová „betónov nižších tried

a“.

24.

V prílohe č. 1 skupine č. 1202 sa za slová „hlinitano-vápenaté cementy,“ vkladajú

slová „s veľmi nízkym hydratačným teplom, vysokopecné cementy s nízkou začiatočnou

pevnosťou,“.

25.

V prílohe č. 1 skupine č. 1204 sa v názve skupiny pripájajú slová „a hydraulické

spojivá na výrobu mált“.

26.

V prílohe č. 1 skupine č. 1301 názov skupiny výrobkov znie: „Betóny všetkých pevnostných

tried vyrábané v stabilných alebo mobilných betonárňach“, v stĺpci Členenie skupiny

sa vypúšťajú všetky slová a v stĺpci SPZ sa vypúšťa číslica „4“.

27.

V prílohe č. 1 sa vypúšťa skupina č. 1302.

28.

V prílohe č. 1 skupine č. 1304 názov skupiny výrobkov znie: „Zmesi na injektážne

alebo zálievkové malty“.

29.

V prílohe č. 1 sa za skupinu č. 1701 vkladá skupina č. 1702, ktorá znie

„1702

Debniace systémy na báze betónových debniacich tvaroviek

alebo panelov z betónu prepojených rozperkami

Podľa nosnosti

nosné

2+

nenosné

4".

30.

V prílohe č. 1 skupine č. 1801 sa nad slovo „prvkov“ umiestňuje odkaz 13a.

Poznámka pod čiarou k odkazu 13a znie

„13a)

Vrátane nosných stropných tehlových alebo betónových tvaroviek a dosiek.“.

31.

V prílohe č. 1 skupinách č. 2002 a 2003 v stĺpci Členenie skupiny sa slová „Na použitie

v požiarnych úsekoch“ nahrádzajú slovami „Na delenie požiarnych úsekov“.

32.

V prílohe č. 1 skupine č. 2101 sa slovo „izolácia“ nahrádza slovom „ochrana“ a slovo

„(ETICS)“ sa nahrádza slovami „(kontaktné zatepľovacie systémy – KZS)

15a

)“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 15a znie

„15a)

KZS zodpovedá anglickej terminológii ETICS – External Thermal Insulation Composite

Systems.“.

33.

V prílohe č. 1 skupine č. 2102 sa slovo „izoláciu“ nahrádza slovom „ochranu“.

34.

V prílohe č. 1 skupine č. 2103 názov skupiny výrobkov znie: „Priemyselne vyrábané

tepelnoizolačné výrobky vo forme dosák, rohoží, rolovaných pásov alebo v inej forme,

určené na tepelnú izoláciu budov“.

35.

V prílohe č. 1 skupine č. 2104 názov skupiny výrobkov znie: „Tepelnoizolačné výrobky

formované alebo nanášané na mieste zo sypaných alebo penových materiálov, určené na

tepelnú izoláciu budov“.

36.

V prílohe č. 1 skupine č. 2105 názov skupiny výrobkov znie: „Tepelnoizolačné výrobky

v rôznych formách, určené na technické zariadenia budov a priemyselné inštalácie“.

37.

V prílohe č. 1 sa vypúšťa skupina č. 2701.

38.

V prílohe č. 1 sa za skupinu č. 3202 vkladá skupina č. 3203, ktorá znie

„3203

Dosky z betónu, terazza a pod. na schodiskové stupne

v interiéri alebo v exteriéri

Podľa nosnosti

nosné

3

nenosné

4".

39.

V prílohe č. 1 skupina č. 3401 znie

„3401

Sadrové tvarovky a sadrové lepidlá na nenosné priečky,

obklady stien a požiarnu ochranu (tvarovky nie sú určené na

stropy)

Na základný účel

4

Na požiarnu ochranu

3".

40.

V prílohe č. 1 skupine č. 3402 v stĺpci Členenie skupiny sa slová „do požiarnych

úsekov“ nahrádza slovom „delenie požiarnych úsekov“.

41.

V prílohe č. 1 v oblasti použitia výrobkov nad skupinou č. 4001 sa za slovo „prvky“

vkladajú slová „a materiály“.

42.

V prílohe č. 1 skupine č. 4003 sa v názve skupiny výrobkov slovo „tŕňmi“ nahrádza

slovami „prelisovanými hrotmi“.

43.

V prílohe č. 1 v riadku nad skupinou č. 4101 sa slovo „Potrubia“ nahrádza slovom

„Rúry“ a nad slovo „vodu“ sa umiestňuje odkaz 21a.

Poznámka pod čiarou k odkazu 21a znie

„21a)

Podľa STN 75 0150.“.

44.

V prílohe č. 1 skupine č. 4102 sa slová „Tuhé, pružné a tvárne potrubia“ nahrádzajú

slovom „Rúry“.

45.

V prílohe č. 1 skupine č. 4105 sa za slovo „spojky“ vkladá slovo „spájky“.

46.

V prílohe č. 1 v riadku nad skupinou č. 4201 text oblasti použitia výrobkov znie

„Rúry, nádrže a príslušenstvo na úžitkovú a napájaciu vodu,

21a

) plyn a tekuté palivá“.

47.

V prílohe č. 1 skupine č. 4201 sa za slovo „spojky“ vkladá slovo „spájky“, slová

„ventily a kohúty“ sa nahrádzajú slovom „armatúry“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 22 znie

„22)

Vzťahuje sa len na držiaky potrubí, armatúry a na bezpečnostné zariadenia.“.

48.

V prílohe č. 1 skupine č. 4801 sa za slová „kúpacie vane“ vkladá čiarka a slová „vírivé

vane“.

49.

V prílohe č. 1 skupiny č. 5101 až 5106 vrátane oblasti použitia výrobkov znejú

Stabilné hasiace zariadenia a ich komponenty

5101

Hadicové zostavy pre prvý zásah, suché a mokré

protipožiarne hydrantové systémy

1

5102

Sprinklerové a vodné sprchové systémy - zostavy

1

5103

Plynové systémy - zostavy

1

5104

Práškové systémy - zostavy

1

5105

Penové systémy - zostavy

1

5106

Samostatné komponenty stabilných hasiacich zariadení

uvedených v skupinách 5101 až 5105 - požiarne hydranty,

detektory/spínače prietoku vody, tlakové snímače/spínače,

uzatváracie armatúry, prívodné potrubia, požiarne čerpadlá

a skupiny čerpadiel, hubice, sprinklery a výtokové armatúry,

zostavy mokrých ventilových staníc, zostavy suchých

ventilových staníc, zostavy zavodňovacích ventilových staníc,

riadiace ventily s tepelnou poistkou, ventily vysokotlakových

nádob s príslušenstvom a ich spúšťače, neelektrické

blokovacie zariadenia, pružné prípojky, manometre a tlakové

spínače, mechanické vážiace zariadenia, spätné ventily

a spätné klapky".

1

50.

V prílohe č. 1 skupine č. 5208 sa na začiatok vkladajú slová „Systémy na potlačenie

výbuchu,“.

51.

V prílohe č. 1 skupinách č. 5401 a 5402 sa v stĺpci SPZ nahrádza prvá číslica „1“

číslicou „3“.

52.

V prílohe č. 1 skupine č. 5601 názov skupiny výrobkov znie: „Prefabrikované silá

z betónu

3

) na sypké materiály a kontajnery z betónu

3

) na pevný odpad ukladané do zeme“.

53.

V prílohe č. 1 sa za skupinu č. 5607 vkladajú skupiny č. 5608 a 5609, ktoré znejú

„5608

Systémy zasklenia balkónov a lodžií

3

5609

Výrobky na povrchy detských ihrísk

Na vnútorné použitie podľa

TRO

(A1

fl

, A2

fl

, B

fl

, C

fl

)

7

)

1

(A1

fl

, A2

fl

, B

fl

, C

fl

),

8

) D

fl

, E

fl

,

(A1

fl

až E

fl

,

9

) F

fl

3

Na vonkajšie použitie

4".

54.

Príloha č. 2 znie

„Príloha č. 2 k vyhláške č. 158/2004 Z. z.

MATERIÁLY A STAVEBNÉ VÝROBKY, KTORÉ SA Z HĽADISKA POŽIARNYCH CHARAKTERISTÍK KLASIFIKUJÚ

BEZ SKÚŠANIA

Tabuľka č. 1 Materiály a stavebné výrobky, ktoré sa z hľadiska reakcie na oheň klasifikujú

do tried A1 a A1

fl

bez skúšania

Materiály a stavebné výrobky

Poznámky

Expandovaný íl

Expandovaný perlit

Expandovaný vermikulit

Minerálna vlna

Penové sklo

Betón

Zahŕňa transportbetón a betónové prefabrikované vystužené a predpäté

výrobky.

Kamenivo do betónu (prírodné

hutné a pórovité kamenivo,

s výnimkou integrálnej tepelnej

izolácie)

Môže obsahovať prísady a prímesi (napr. práškový úletový - elektrárenský

popolček), farbivá a iné materiály. Zahŕňa prefabrikované dielce.

Autoklávované betónové stavebné

dielce

Stavebné dielce vyrobené z hydraulického spojiva, ako je cement a/alebo

vápno, kombinované s jemnými materiálmi (kremičitanový materiál,

práškový úletový - elektrárenský popolček, vysokopecná troska)

a s napeňovacími prísadami. Zahŕňa prefabrikované dielce.

Vláknocement

Cement

Vápno

Vysokopecná troska a práškový

úletový - elektrárenský popolček

Prírodné kamenivo

Železo, oceľ a nehrdzavejúca oceľ

Nie v jemnej podobe

Meď a medené zliatiny

Nie v jemnej podobe

Zinok a zinkové zliatiny

Nie v jemnej podobe

Hliník a hliníkové zliatiny

Nie v jemnej podobe

Olovo

Nie v jemnej podobe

Sadra a malty na báze sadry

Môžu zahŕňať prísady (retardéry, plnivá, vlákna, farbivá, vápno, látky

viažuce vodu a vzduch a plastifikátory - zvláčňovadlá, hutné plnivo (napr.

prírodný alebo drvený piesok) alebo ľahčené plnivo (napr. perlit alebo

vermikulit).

Malta s anorganickými spojivami

Omietkové malty, podlahové potery a murovacie malty zložené z jedného

alebo viacerých anorganických spojív, ako sú napr. cement, vápno,

murovací cement a sadra

Tehliarske výrobky

Prvky z ílu alebo iných ílovitych materiálov s pieskom alebo bez piesku,

alebo s inými prímesami. Zahŕňa tehly, škridle, obkladové a šamotové

stavebné dielce (napr. komínové vložky).

Vápenopieskové výrobky

Prvky vyrobené zo zmesi vápna a prírodných kremičitých materiálov

(piesok, kremičitý piesok alebo drvina, alebo ich zmesi). Môžu obsahovať

aj farbiace pigmenty.

Výrobky z prírodného kameňa

a bridlice

Opracované alebo neopracované dielce z prírodného kameňa

(magmatickej, sedimentovanej alebo premenenej horniny) alebo bridlice

Sadrové výrobky

Zahŕňajú tvarovky a iné dielce zo síranu vápenatého a vody, ktoré môžu

obsahovať vlákna, plnivá a iné prímesy a môžu byť farbené pigmentmi.

Terazzo

Zahŕňa prefabrikované terazzové prvky a liatu terazzovú zmes na podlahy.

Sklo

Zahŕňa teplom spevnené sklo, sklo s chemickými spevňovacími

prímesami, laminované (lepené, vrstvené) a drôtené sklo.

Sklená keramika

Keramika

Zahŕňa lisované a extrudované výrobky glazované alebo neglazované.

Interpretácia a spresnenie pojmov v tabuľke č. 1

– Stavebné výrobky možno z hľadiska reakcie na oheň klasifikovať do tried A1 a A1

fl

bez skúšania vtedy, keď sú vyrobené z jedného alebo z viacerých materiálov uvedených

v tabuľke. Výrobky zhotovené zlepením týchto materiálov možno takto klasifikovať,

ak použité lepidlo nepredstavuje viac ako 0,1 % z hmotnosti alebo objemu výrobku,

podľa toho, čo je nepriaznivejšie.

– Na výrobky v tvare dosiek (napr. izolačné materiály) s jednou alebo viacerými organickými

vrstvami, ako aj na výrobky obsahujúce organický materiál, ktorý nie je homogénne

rozptýlený (s výnimkou lepidla), sa klasifikácia do tried A1 a A1

fl

bez skúšania nevzťahuje.

– Výrobky zhotovené z materiálov uvedených v tabuľke č. 1 a pokryté vrstvou z anorganických

materiálov (napr. kovové výrobky s povlakom) sa môžu tiež klasifikovať do tried A1

a A1

fl

bez skúšania.

– Žiadny z materiálov alebo výrobkov uvedených v tabuľke nesmie obsahovať homogénne

rozptýleného organického materiálu viac ako 1 % hmotnosti alebo objemu výrobku, podľa

toho, čo je nepriaznivejšie.

Tabuľka č. 2 Stavebné výrobky, ktoré sa z hľadiska reakcie na oheň klasifikujú do

ďalších tried bez skúšania

2a. Dosky na báze dreva

Minimálna

hustota kg/m

3

Minimálna

hrúbka mm

Trieda

1

)

okrem dlážko-

vín

Trieda

1

) -

dlážkoviny

Dosky z orientovaných triesok OSB

2

)

600

9

D-s2, d0

D

fl

-sl

Trieskové dosky

3

)

600

9

D-s2, d0

D

fl

-sl

Vláknité dosky, tvrdé

4

)

900

6

D-s2, d0

D

fl

-sl

Vláknité dosky polotvrdé

5

)

600

9

D-s2, d0

D

fl

-sl

400

9

E, trvalý

E

fl

Vláknité dosky mäkké

6

)

250

9

E, trvalý

E

fl

Vláknité dosky MDF

7

)

600

9

D-s2, d0

D

fl

-sl

Cementovotrieskové dosky

b

)

8

)

1000

10

B-s1, d0

B

fl

-sl

Preglejované dosky

9

)

400

9

D-s2, d0

D

fl

-sl

Dosky z prírodného dreva

10

)

400

12

D-s2, d0

D

fl

-sl

a

) Dosky na báze dreva namontované bez vzduchových medzier priamo na materiál

triedy A1 alebo A2-sl. d0 s minimálnou hustotou 10 kg/m

3

alebo aspoň triedy D-s2. d0

s minimálnou hustotou 400 kg/m

3

.

b

) Obsah cementu najmenej 75 hmotnostných %.

2b. Sadrokartónové

dosky

a

)

Nominálna

hrúbka dosky

mm

Sadrové jadro

Plošná hmot-

nosť papiera

b

)

g/m

2

Trieda okrem

dlážkovín

Hustota kg/m

3

Trieda reakcie

na oheň

Sadrokartónové

dosky

11

) okrem

dierovaných dosiek

≥ 9,5

≥ 600

A1

≤ 220

A2-sl, d0

≥ 12,5

≥ 800

> 220 ≤ 300

B-sl, d0

a

) Sadrokartónové dosky sa inštalujú upevňovaním skrutkami alebo klincami na opornú

konštrukciu,

alebo ako suchý obkladový systém upevňovaním skrutkami alebo klincami, alebo lepením

na pevný podklad.

Detaily, ktoré sa pri inštalácii musia dodržať, vo vzťahu k uvedenej klasifikácii

bez skúšania,

sú ustanovené rozhodnutím Komisie

č. 2003/593/ES

zo 7. augusta 2003, ktorým sa mení

a dopĺňa rozhodnutie

2003/43/ES

o ustanovení tried požiarnej odolnosti určitých stavebných výrobkov

(Ú. V. ES L 201, 8. 8. 2003.

b

) Papier nemôže obsahovať viac ako 5 % organických prímesí.

12

)

2c. Vysokotlakové

laminátové (HPL)

dekoratívne dosky

a

)

Špecifikácia

výrobkov

Minimálna

hustota

kg/m

3

Minimálna cel-

ková hrúbka

mm

Trieda

okrem

dlážkovín

Interiérové kompaktné

HPL dosky bez

retardérov horenia

13

)

Kompaktný HPL typ CGS

14

)

1350

6

D-s2, d0

Interiérové kompozitné

HPL dosky s podkladom

na báze dreva bez

retardérov horenia

13

)

Kompozitné dosky pozostávajúce

z HPL bez retardérov horenia

15

)

nalepenom na obidvoch stranách

jadra na báze dreva bez

retardérov horenia s minimálnou

hrúbkou 12 mm

16

)

polyvinylacetátovým (PVAc) alebo

termosetovým lepidlom

aplikovaným v rozsahu od 60 do

120 g/m

2

Jadro na

báze dreva

s minimál-

nou husto-

tou 600

12 mm jadro na

báze dreva

s HPL ≥ 0,5 mm

nalepeným na

obidvoch

stranách

D-s2, d0

a

) Upevnené priamo bez vzduchovej medzery na materiál s triedou reakcie na oheň A2-sl,

d0 alebo lepšou a s hustotou najmenej

600 kg/m

3

, alebo montované na drevenú alebo kovovú opornú konštrukciu s nevetranou vzduchovou

medzerou (t. j. so štrbinou len

v hornej časti) šírky najmenej 30 mm, pričom protiľahlá strana vzduchovej medzery

má triedu reakcie na oheň A2-s 1, d0 alebo lepšiu.

Špecifikácia výrobkov

Minimálna

hustota

17

) kg/m

3

Minimálna

celková

hrúbka mm

Trieda

okrem

dlážkovín

2d. Konštrukčné drevo

a

)

Vizuálne alebo strojovo

triedené konštrukčné drevo

s pravouhlým prierezom

získaným rezaním, hobľovaním

alebo ináč, alebo s kruhovým

prierezom

350

22

D-s2, d0

a

) Vzťahuje sa na všetky druhy podľa výrobkových noriem.

Tabuľka č. 3 Strešné krytiny alebo materiály, ktoré sa podľa reakcie na vonkajší oheň

klasifikujú do triedy B

ROOF

bez skúšania

Strešná krytina (resp. materiál)

Špecifické podmienky

Bridlicové typy: prírodné bridlice, kamenné bridlice

Vyhovujú požiadavkám v tabuľke č. 1.

Škridle: kamenné, betónové, hlinené, keramické

alebo oceľové

Vyhovujú požiadavkám v tabuľke č. 1.Vonkajší povlak je z anorganického materiálu

alebo má PCS

c

) ≤ 4,0 MJ/m

2

alebo s plošnou

hmotnosťou ≤ 200 g/m

2

.

Vláknocement: ploché alebo profilované tabule alebo

bridlicového typu

Vyhovujú požiadavkám v tabuľke č. 1 alebo majú

PCS

c

) ≤ 3,0 M J/kg.

Ploché alebo profilované kovové tabule: hliníkové,

zo zliatin hliníka, medené, zo zliatin medi, zinkové,

zo zliatin zinku, oceľové bez povlakov,

z nehrdzavejúcej ocele, z pozinkovanej ocele, oceľové

s povlakom „zvitkovou" technológiou,

a

) oceľové

so sklovitým smaltom

b

)

Hrúbka ≥ 0,4 mm.Vonkajší povlak je z anorganického materiálu

alebo má PCS

c

) ≤ 4,0 MJ/m

2

alebo s plošnou

hmotnosťou ≤ 200 g/m

2

.

Výrobky, ktoré sa úplne zakryjú

(anorganickými výrobkami uvedenými vpravo)

Voľne položeným štrkom s hrúbkou najmenej

50 mm alebo s plošnou hmotnosťou ≥ 80 kg/m

3

(s frakciami najmenej 4 mm a najviac 32 mm).Cementopieskovým poterom s hrúbkou najmenej

30 mm.Doskami z umelého kameňa

d

) alebo minerálnymi

doskami s hrúbkou najmenej 40 mm.

a

) Angl. „Coil coated steel",

b

) angl. „vitreous enameľ',

c

) spalné teplo,

d

) angl. „cast stone".

“.

55.

Poznámky pod čiarou k odkazom 1 až 17 znejú

„1)

Triedy uvedené v tabuľke platia pre nespojené dosky, pre spojené dosky T&G a dosky

s úplne podopretými spojmi inštalovanými podľa STN P ENV 12872: 2001 Dosky na báze

dreva. Návod na používanie nosných dosiek na podlahy, steny a stropy.

2)

STN EN 300: 1999 Dosky z orientovaných triesok (OSB). Definície, triedenie a požiadavky.

3)

STN EN 312: 2004 Trieskové dosky. Špecifikácie.

4)

STN EN 622-2: 2004 Vláknité dosky. Špecifikácie. Časť 2: Požiadavky na tvrdé dosky.

5)

STN EN 622-3: 2004 Vláknité dosky. Špecifikácie. Časť 2: Požiadavky na polotvrdé

dosky.

6)

STN EN 622-4: 2000 Vláknité dosky. Špecifikácie. Časť 2: Požiadavky na mäkké dosky.

7)

STN EN 622-5: 2000 Vláknité dosky. Špecifikácia. Časť 5: Požiadavky na dosky vyrobené

suchým spôsobom (MDF).

8)

STN EN 634-2: 1999 Cementovotrieskové dosky. Špecifikácia. Časť 2: Požiadavky na

trieskové dosky spojené obyčajným portlandským cementom na použitie v suchom, vlhkom

a vonkajšom prostredí.

9)

STN EN 636: 2004 Preglejované dosky. Špecifikácie.

10)

STN EN 13353: 2005 Dosky z prírodného dreva (SWP). Požiadavky.

11)

STN EN 520: 2005 Sadrokartónové dosky. Definície, požiadavky a skúšobné metódy.

12)

STN EN ISO 536: 1999 Papier a lepenka. Určenie plošnej hmotnosti.

13)

STN EN 438-7: 2005 Dekoratívne vysokotlakové lamináty (HPL). Dosky na báze reaktoplastových

živíc (lamináty). Časť 7: Kompaktné laminátové a HPL zložené dosky na vnútorné a vonkajšie

steny a konečnú úpravu stropov.

14)

STN EN 438-4: 2005 Dekoratívne vysokotlakové lamináty (HPL). Dosky na báze reaktoplastových

živíc (lamináty). Časť 4: Klasifikácia a špecifikácia kompaktných laminátov s hrúbkou

2 mm a väčšou.

15)

STN EN 438-3: 2005 Dekoratívne vysokotlakové lamináty (HPL). Dosky na báze reaktoplastových

živíc (lamináty). Časť 3: Klasifikácia a špecifikácia laminátov s hrúbkou menšou ako

2 mm určených na nalepenie na podklad.

16)

STN EN 13986: 2005 Dosky na báze dreva na používanie v konštrukciách. Vlastnosti,

preukazovanie zhody a označovanie.

17)

Kondicionované podľa STN EN 13238: 2003 Skúšky reakcie stavebných výrobkov na oheň.

Postupy kondicionovania a všeobecné pravidlá pre výber podkladov.“.

56.

Príloha č. 3 znie

„Príloha č. 3 k vyhláške č. 158/2004 Z. z.

VZORY OZNAČOVANIA STAVEBNÝCH VÝROBKOV ZNAČKAMI ZHODY SPOLU SO SPRIEVODNÝMI ÚDAJMI

1. Označenie CE so všetkými sprievodnými údajmi vyžadovanými harmonizovanou európskou

normou

2. Označenie CE s minimálnymi sprievodnými údajmi

3. Slovenská značka zhody C

SK

so všetkými sprievodnými údajmi podľa tejto vyhlášky a neharmonizovanej slovenskej

technickej normy

4. Slovenská značka zhody C

SK

s minimálnymi sprievodnými údajmi

a) na výrobok s preukázanou zhodou v systéme 1+ alebo 1 (s technickým osvedčením č.

TO-04/1234)

b) na výrobok s preukázanou zhodou v systéme 2+ (s normou STN EN 206-1)

c) na výrobok s preukázanou zhodou v systéme 2, 3 alebo 4 (s technickým osvedčením

č. TO-05/1333)

Poznámky

a)

Tvar a veľkosť písmen označenia CE a slovenskej značky zhody C

SK

, spôsoby vyhotovenia a zabezpečenia proti opätovnému použitiu upravuje § 18, § 19,

§ 21 a príloha k zákonu č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a

o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

b)

Na označenie CE sa harmonizovaná norma uvádza bez národných prefixov, ako sú STN,

ČSN, DIN a pod.

c)

Kód autorizovanej osoby pri značke C

SK

pozostáva z písmena C, resp. I a z dvojciferného poradového čísla prideleného autorizovanej

osobe ministerstvom, ktorá vydala certifikát zhody v rámci preukazovania zhody systémom

1+ alebo 1, resp. certifikát vnútropodnikovej kontroly v rámci preukazovania zhody

systémom 2+. V iných systémoch preukazovania zhody sa kód autorizovanej osoby k značke

nepridáva.

d)

Písmená i číslice v značke C

SK

vrátane kódu autorizovanej osoby sú typu Gothic No. 13. Veľkosť písmena a čísla kódu

autorizovanej osoby je približne 50 % z veľkosti písmen SK.“.

Need to analyze how this provision applies to your matter?

Cross-reference this statute against case law, commentaries, and related legislative provisions inside Legislator AI.

Open in Legislator →