Legislator Case Law & Legislation
DU_2025_736 PL

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 29 maja 2025 r. w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie

9 Articles / Provisions · Poland
Open official source Machine-readable Markdown (.md)

Table of Provisions (9)

Statutory Text (9 Articles)

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

§ 1. Ustala się wykaz uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie, obejmujący

1)

wykaz uzbrojenia, na którego wywóz, usługę pośrednictwa, pomoc techniczną oraz tranzyt jest wymagane zezwolenie, który stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2)

wykaz uzbrojenia, na którego przywóz lub transfer wewnątrzunijny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wymagane zezwolenie, który stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia;

3)

wykaz uzbrojenia, na którego transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przez terytorium

Rzeczypospolitej Polskiej jest wymagane zezwolenie, który stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

Załącznik nr 1

Załączniki do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii

z dnia 29 maja 2025 r. (Dz. U. poz. 736)

WYKAZ UZBROJENIA, NA KTÓREGO WYWÓZ, USŁUGĘ POŚREDNICTWA,

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

Załącznik nr 1

POMOC TECHNICZNĄ ORAZ TRANZYT JEST WYMAGANE ZEZWOLENIE

WYKAZ UZBROJENIA, NA KTÓREGO WYWÓZ, USŁUGĘ POŚREDNICTWA, POMOC TECHNICZNĄ

ORAZ TRANZYT JEST WYMAGANE ZEZWOLENIE

Uwaga 1

Terminy ujęte w cudzysłów („”) zostały zdefiniowane. Należy odwoływać się

do „Definicji terminów używanych w niniejszym wykazie” załączonych do

niniejszego wykazu.

Uwaga 2

W niektórych przypadkach substancje chemiczne są wymienione za pomocą

nazwy oraz numeru CAS. Wykaz ma zastosowanie do substancji

chemicznych o takim samym wzorze strukturalnym (w tym hydratów) bez

względu na nazwę lub numer CAS. Numery CAS są zamieszczone w celu

ułatwienia identyfikacji danej substancji chemicznej lub mieszaniny, bez

względu na przyjętą nomenklaturę. Numery CAS nie mogą być jednak

używane jako niepowtarzalne identyfikatory, ponieważ niektóre postacie

substancji chemicznych wymienionych w niniejszym wykazie, a także ich

mieszaniny, są lub mogą być oznaczone odmiennymi numerami CAS.

Uwaga 3

Niniejszy wykaz nie dotyczy broni palnej, jej części i komponentów oraz

amunicji do użytku cywilnego, na które wymagane jest uzyskanie zezwolenia

na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)

nr 258/2012 z dnia 14 marca 2012 r. wdrażającego art. 10 Protokołu Narodów

Zjednoczonych przeciwko nielegalnemu wytwarzaniu i obrotowi bronią

palną, jej częściami i komponentami oraz amunicją, uzupełniającego

Konwencję

Narodów

Zjednoczonych

przeciwko

międzynarodowej

przestępczości zorganizowanej (protokół NZ w sprawie broni palnej), oraz

ustanawiającego zezwolenia na wywóz i środki dotyczące przywozu

i tranzytu dla broni palnej, jej części i komponentów oraz amunicji (Dz. Urz.

UE L 94 z 30.03.2012, str. 1).

Definicje terminów i skrótów używanych w niniejszym wykazie

Poniższe definicje mają zastosowanie do terminów stosowanych w niniejszym wykazie.

Uwaga 1

Definicje mają zastosowanie do całego wykazu. Odniesienia mają wyłącznie

funkcję informacyjną i nie mają wpływu na stosowanie zdefiniowanych

terminów w całym wykazie.

Uwaga 2

Wyrazy i wyrażenia zawarte w niniejszym wykazie definicji przyjmują

zdefiniowane znaczenie wyłącznie, gdy zostały ujęte w „cudzysłów”.

Definicje terminów znajdujących się w ‘apostrofach’ zamieszczone są

w uwadze technicznej do danego podpunktu. W innych przypadkach wyrazy

i wyrażenia przyjmują swoje ogólnie przyjęte (słownikowe) znaczenia, o ile

w danym fragmencie nie przytoczono definicji konkretnej kontroli.

LU10

„Bezzałogowy statek powietrzny” („UAV”)

Każdy „statek powietrzny” zdolny do rozpoczęcia lotu i podtrzymania

kontrolowanego lotu i nawigacji bez żadnej obecności ludzi na jego pokładzie.

LU22

„Własność publiczna”

Oznacza „oprogramowanie” lub „technologię” udostępnione bez żadnych

ograniczeń co do ich dalszego rozpowszechniania.

Uwaga Ograniczenia wynikające z praw autorskich nie wykluczają uznania

„technologii” lub „oprogramowania” za „będące własnością

publiczną”.

LU17

„Biblioteka” (baza danych parametrów technicznych)

Zbiór informacji technicznych, do których odwołanie może ulepszyć działanie

danych systemów, sprzętu lub podzespołów.

LU7, 22

„Biokatalizatory”

„Enzymy” do szczególnych reakcji chemicznych lub biochemicznych lub inne

związki biologiczne, które przyłączają się do bojowych środków trujących

(BST) i przyspieszają ich degradację.

Uwaga techniczna

„Enzymy” oznaczają „biokatalizatory” dla konkretnych reakcji chemicznych

i biochemicznych.

LU7

Poz. 736

„Biopolimery”

Makrocząsteczki biologiczne, jak następuje

a. enzymy dla konkretnych reakcji chemicznych i biochemicznych;

b. „antyidiotypowe”, „monoklonalne” lub „poliklonalne” „przeciwciała”;

c. specjalnie zaprojektowane lub specjalnie przetworzone ‘receptory’.

Uwagi techniczne

1. „Przeciwciała antyidiotypowe” oznaczają przeciwciała, które przyłączają

się do konkretnych miejsc wiązania antygenu w innych przeciwciałach.

2. „Przeciwciała monoklonalne” oznaczają białka przyłączające się do jednej

strony antygenu i produkowane przez jeden klon komórek.

3. „Przeciwciała poliklonalne” oznaczają mieszaninę białek przyłączających

się do specyficznego antygenu, produkowanych przez więcej niż jeden

klon komórek.

4. „Receptory” oznaczają biologiczne struktury makromolekularne zdolne do

łączenia ligandów i przez to wpływania na funkcje fizjologiczne.

LU4, 10

„Cywilne statki powietrzne”

„Statki powietrzne” wymienione według przeznaczenia w wykazach

zaświadczeń o zdatności do lotu opublikowanych przez urzędy lotnictwa

cywilnego co najmniej jednego państwa członkowskiego UE lub państwa

uczestniczącego w porozumieniu z Wassenaar latające na cywilnych

komercyjnych trasach wewnętrznych i zewnętrznych lub przeznaczone do

legalnego użytku cywilnego, prywatnego lub służbowego.

LU8

„Dodatki”

Substancje wykorzystywane w mieszankach wybuchowych w celu ulepszenia

ich właściwości.

LU19

„Klasa kosmiczna”

Dotyczy projektowania, wytwarzania i kwalifikowania za pomocą pomyślnie

zaliczonych testów w taki sposób, aby produkty mogły funkcjonować na

wysokościach większych, niż 100 km od powierzchni Ziemi.

Uwaga

Ustalenie, że dany przedmiot jest „klasy kosmicznej” na podstawie testowania

nie oznacza, że inne przedmioty z tej samej partii produkcyjnej lub serii

modeli także są „klasy kosmicznej”, jeżeli nie zostały indywidualnie

przetestowane.

LU21

„Komputer cyfrowy”

Sprzęt, który może, w postaci jednej lub kilku zmiennych dyskretnych, pełnić

wszystkie poniższe funkcje

a. przyjmowanie danych;

b. przechowywanie danych lub instrukcji na trwałych lub nietrwałych (zapis

wymazywalny) urządzeniach przechowywania danych;

c. przetwarzanie danych za pomocą zapamiętanej sekwencji instrukcji, które

można modyfikować; oraz

d. generowanie danych wyjściowych.

Uwaga techniczna

Modyfikacje zapamiętanej sekwencji instrukcji dotyczą wymiany trwałych

urządzeń pamięciowych, ale nie fizycznych zmian przewodów lub połączeń.

LU15

„Lampy pierwszej generacji wzmacniające obraz”

Lampy z ogniskowaniem elektrostatycznym wykorzystujące jako elementy

wejścia/wyjścia

płytki

światłowodowe

lub

szklane

płytki

czołowe

wieloalkaliczne fotokatody (S-20 lub S-25), ale nie wzmacniacze

wykorzystujące płytki mikrokanałowe.

LU9, 19

„Laser”

Przedmiot emitujący światło stałe w czasie i przestrzeni, wykorzystujący

zjawisko emisji wymuszonej.

LU17

„Manipulatory”

Uchwyty, „aktywne jednostki oprzyrządowania” lub wszelkie inne

oprzyrządowanie zamontowane na płycie podstawowej na końcu ramienia

manipulacyjnego „robota”.

Uwaga techniczna

„Aktywne jednostki oprzyrządowania” są to urządzenia służące do stosowania

siły nadającej ruch, energii procesowej lub sensorów do danego urządzenia.

LU8

Poz. 736

„Materiały energetyczne”

Substancje lub mieszaniny reagujące chemicznie, by uwolnić energię

wymaganą do ich planowego wykorzystania. „Materiały wybuchowe”,

„materiały pirotechniczne” i „materiały miotające” są to podklasy materiałów

energetycznych.

LU8

„Materiały miotające”

Substancje lub mieszaniny reagujące chemicznie i wytwarzające duże ilości

gorących gazów w kontrolowanym tempie, by wykonywać działania

mechaniczne.

LU4, 8

„Materiały pirotechniczne”

Mieszaniny stałych lub ciekłych paliw i utleniaczy które, po zapaleniu,

przechodzą reakcję chemiczną w tempie kontrolowanym, które ma tworzyć

konkretne przedziały czasowe, lub ilości ciepła, hałasu, dymu, widocznego

światła lub promieniowania podczerwonego. Substancje piroforyczne są

podklasą materiałów pirotechnicznych; nie zawierają utleniaczy, lecz zapalają

się samoistnie przy kontakcie z powietrzem.

LU13

„Materiały włókniste lub włókienkowe”

Obejmują

a. włókna elementarne o strukturze ciągłej;

b. przędzę i rowing o strukturze ciągłej;

c. taśmy, tkaniny, maty o strukturze bezładnej i oploty;

d. włókna cięte na drobne kawałki, włókna pocięte na dłuższe odcinki oraz

spójne maty z włókien;

e. wiskery, monokrystaliczne lub polikrystaliczne, o dowolnej długości;

f. pulpa z poliamidu aromatycznego.

LU8, 18

„Materiały wybuchowe”

Stałe, płynne lub gazowe substancje lub mieszaniny substancji, które w swoim

zastosowaniu jako ładunki wstępne, przyspieszające lub zasadnicze w

głowicach bojowych, ładunki burzące oraz w innych zastosowaniach mają

detonować przy zastosowaniu jako ładunki podstawowe, dodatkowe lub

główne w głowicach, przy zastosowaniu do burzenia i innych zastosowaniach.

LU20

Poz. 736

„Nadprzewodzący”

Odnosi się do materiałów (tj. metali, stopów lub związków), które mogą

stracić wszelką oporność elektryczną (tj. które mogą uzyskać nieskończoną

przewodność elektryczną i przenosić bardzo wysokie prądy elektryczne bez

ciepła Joule’a).

Uwaga techniczna

„Nadprzewodzący”

stan

danego

materiału

charakteryzowany

przez

„temperaturę

jest

krytyczną”,

indywidualnie

krytyczne

pole

magnetyczne, będące funkcją temperatury, oraz krytyczną gęstość prądu,

która jest jednak funkcją zarówno pola magnetycznego, jak i temperatury.

Uwaga

„Temperatura krytyczna” (czasem zwana temperaturą przejścia) konkretnego

materiału „nadprzewodzącego” jest to temperatura, w której materiał ten traci

wszelki opór przed przepływem elektrycznego prądu stałego.

LU17

„Ogniwo paliwowe”

Urządzenie

elektrochemiczne,

które

przetwarza

energię

chemiczną

bezpośrednio na energię prądu stałego przez zużywanie paliwa ze źródła

zewnętrznego.

LU11,21

„Oprogramowanie”

Zbiór jednego lub więcej „programów” lub „mikroprogramów”, umieszczony

na dowolnym materialnym nośniku.

Uwaga techniczna 1

„Program”

Sekwencja instrukcji do realizacji procesu, mająca postać wykonywalną lub

dającą się przekształcić na wykonywalną przez komputer elektroniczny.

Uwaga techniczna 2

„Mikroprogram”

Sekwencja elementarnych instrukcji, przechowywanych w specjalnej

pamięci, realizowanych po wprowadzeniu specjalnej dla niej instrukcji

odwołania do rejestru instrukcji.

LU22

Poz. 736

„Podstawowe badania naukowe”

Prace doświadczalne lub teoretyczne prowadzone głównie w celu uzyskania

nowej wiedzy o podstawach danego zjawiska lub o obserwowalnych faktach,

nienakierowane bezpośrednio na konkretne cele lub zadania praktyczne.

LU6, 13

„Porównywalne normy”

Porównywalne normy krajowe lub międzynarodowe

uznane przez

co najmniej jedno państwo członkowskie UE lub państwo uczestniczące

w porozumieniu z Wassenaar i mające zastosowanie do odpowiedniej pozycji.

LU8

„Prekursory”

Specjalistyczne związki chemiczne używane w produkcji materiałów

wybuchowych.

LU21, 22

„Produkcja”

Oznacza wszystkie etapy związane z produkcją, takie jak: projektowanie,

wytwarzanie,

scalanie,

montaż

(składanie),

kontrola,

testowanie

i zapewnienie jakości.

LU21

„Reagowanie na incydenty”

Proces wymiany niezbędnych informacji na temat incydentu z osobami lub

organizacjami odpowiedzialnymi za prowadzenie lub koordynowanie działań

zaradczych w celu zaradzenia incydentowi.

LU17

„Reaktor jądrowy”

Obejmuje zasadniczo obiekty znajdujące się wewnątrz zbiornika reaktora lub

bezpośrednio przymocowane do niego, wyposażenie sterujące poziomem

mocy w rdzeniu oraz elementy, które zazwyczaj zawierają chłodziwo

pierwotne rdzenia reaktora lub wchodzą z nim w bezpośrednią styczność lub

nim sterują.

LU17

„Robot”

Mechanizm manipulacyjny, który może działać ciągle lub na odcinkach, może

wykorzystywać czujniki i posiada wszystkie następujące cechy

a. jest wielofunkcyjny;

b. ma możliwość ustawiania w odpowiednim położeniu lub orientowania

przestrzennego materiałów, części, narzędzi lub urządzeń specjalnych

przez wykonywanie zmiennych ruchów w przestrzeni trójwymiarowej;

c. jest

wyposażony

w

trzy

Poz. 736

lub

większą

liczbę

mechanizmów

wspomagających, m.in. silników krokowych, pracujących w obwodzie

zamkniętym lub otwartym; oraz

d. ma

„możliwość

programowania

przez

użytkownika”

metodą

uczenia/odtwarzania lub za pomocą komputera elektronicznego, który

może być programowanym sterownikiem logicznym, tj. bez ingerencji

mechanicznej.

W powyższej definicji „programowanie dostępne dla użytkownika” oznacza

możliwość wprowadzania, modyfikacji lub wymiany „programów” przez

użytkownika na innej drodze niż poprzez

a. fizyczną modyfikację okablowania lub połączeń; lub

b. ustawianie sterowania funkcjami, w tym wprowadzanie parametrów.

Uwaga

Niniejsza definicja nie obejmuje następujących urządzeń

1. mechanizmów poruszanych wyłącznie ręcznie lub zdalnie przez operatora;

2. mechanizmów manipulacyjnych o ustalonej sekwencji ruchów, będących

urządzeniami

zautomatyzowanymi,

realizującymi

zaprogramowane

mechanicznie, z góry ustalone ruchy. „Program” jest ograniczony

mechanicznie za pomocą ustalonych ograniczników, np. sworzni lub

krzywek. Kolejność ruchów oraz wybór drogi lub kątów nie są zmienne ani

zmienialne za pomocą środków mechanicznych, elektronicznych lub

elektrycznych;

3. kontrolowanych mechanicznie manipulatorów o zmiennej sekwencji ruchów,

będących

urządzeniami

zautomatyzowanymi,

realizującymi

zaprogramowane mechanicznie, z góry zmienne ruchy. Program jest

ograniczony mechanicznie za pomocą ustalonych, choć nastawnych,

ograniczników, np. sworzni lub krzywek. Kolejność ruchów oraz wybór drogi

lub kątów są zmienne w ramach ustalonego schematu programowego. Zmian

lub modyfikacji schematu programowego (np. zmiany kołków lub wymiany

krzywek) w jednej lub kilku osiach współrzędnych dokonuje się wyłącznie

na drodze działań mechanicznych;

4. mechanizmów manipulacyjnych bez wspomagania, o zmiennej sekwencji

ruchów,

będących

urządzeniami

zautomatyzowanymi,

realizującymi

zaprogramowane mechanicznie ruchy. Program jest zmienny, ale sekwencja

jest realizowana wyłącznie za pomocą sygnału binarnego z elektrycznych

urządzeń binarnych o ustalonym mechanicznie położeniu lub nastawnych

ograniczników;

5. żurawi do stertowania, definiowanych jako systemy manipulatorów

działające w kartezjańskim układzie współrzędnych, produkowane jako

integralne części pionowych zespołów do silosów, i służące do uzyskiwania

dostępu do zawartości tych silosów w celu składowania lub wyjmowania.

LU17, 21, 22 „Rozwój”

Odnosi się do wszystkich etapów poprzedzających produkcję seryjną, takich

jak: projekt, badania projektowe, analizy projektowe, koncepcje projektu,

składanie i testowanie prototypów, pilotażowe plany produkcji, dane

projektowe, proces przekształcania danych projektowych w produkt, projekt

konfiguracji, projekt scalania, rozkłady.

LU11

„Statek kosmiczny”

Czynne i bierne satelity i sondy kosmiczne.

LU1, 8, 10, 14 „Statek powietrzny”

Statek powietrzny – stałopłat, statek z obrotowymi skrzydłami, wiropłat

(helikopter), statek ze zmiennym wirnikiem lub zmiennopłat.

LU10

„Statki powietrzne lżejsze od powietrza”

Balony i „sterowce”, które do unoszenia się w powietrzu potrzebują gorącego

powietrza lub gazów lżejszych od powietrza takich jak hel lub wodór.

Uwaga techniczna

„Sterowiec”

Napędzany statek powietrzny utrzymujący się w powietrzu dzięki zasobowi

gazu (zazwyczaj helu, dawniej wodoru), który jest lżejszy od powietrza.

LU11

„System nawigacji satelitarnej”

System obejmujący stacje naziemne, konstelację satelitów i odbiorniki , które

umożliwiają obliczanie lokalizacji odbiorników na podstawie sygnałów

otrzymywanych z satelitów. Obejmuje globalne systemy nawigacji

satelitarnej i regionalne systemy nawigacji satelitarnej.

LU7

„Czynniki biologiczne”

Patogeny lub toksyny, wyselekcjonowane lub zmodyfikowane (np. tak by

zmienić ich czystość, okres trwałości, zjadliwość, cechy rozprzestrzeniania

lub odporność na promieniowanie UV), w celu spowodowania strat w

ludziach lub zwierzętach, zniszczenia sprzętu lub szkód dla upraw lub

środowiska.

LU7

„Środki rozpraszania tłumu”

Substancje, które w oczekiwanych warunkach wykorzystywania do

rozpraszania tłumu wywołują szybko u ludzi podrażnienia narządów zmysłów

lub obezwładniające skutki fizyczne, które zanikają w krótkim czasie po

zakończeniu wystawienia na ich działanie. (Gazy łzawiące są podzbiorem

„środków rozpraszania tłumu”.)

LU22

„Technologia”

Konkretny rodzaj informacji, niezbędny do „rozwoju”, „produkcji” lub

„użytkowania” danego wyrobu. Informacja ta ma postać „danych

technicznych”. Określona „technologia” do wspólnego wykazu uzbrojenia UE

jest zdefiniowana w punkcie LU22.

Uwagi techniczne

1. „Dane techniczne” mogą mieć formę odbitek, planów, wykresów, modeli,

wzorów, tabel, projektów technicznych i specyfikacji, podręczników

i instrukcji w formie pisemnej lub zarejestrowanych na innych nośnikach

lub urządzeniach, takich jak dyski, taśmy, pamięci wyłącznie do odczytu.

2. „Użytkowanie”: praca, instalowanie (łącznie z montażem na miejscu),

konserwacja (kontrola), naprawa, remonty i odnawianie.

LU21

„Ujawnianie podatności”

Proces identyfikacji podatności, sprawozdawczości na jej temat i

informowania o niej lub proces jej analizowania wraz z osobami lub

organizacjami odpowiedzialnymi za prowadzenie lub koordynowanie działań

zaradczych w celu wyeliminowania podatności.

LU7

„Wektory ekspresji”

Nośniki (np. plazmidy lub wirusy) wykorzystywane do wprowadzania

materiału genetycznego do komórek żywiciela.

LU22

„Wymagane”

Stosowane do „technologii”, odnosi się wyłącznie do tej części „technologii”,

która odpowiada konkretnie za osiąganie lub przekraczanie poziomów, cech

lub funkcji kontrolowanego działania. Taka „wymagana” „technologia” może

być wspólna dla różnych wyrobów.

„Zautomatyzowane systemy dowodzenia i kontroli”

LU11

Systemy elektroniczne, za pośrednictwem których wprowadza się,

przetwarza i transmituje informacje niezbędne dla sprawnego prowadzenia

grupy, głównej formacji, formacji taktycznej, jednostki, okrętu, podjednostki

lub uzbrojenia będących w strukturze dowodzenia. Dokonuje się tego przez

użytkowanie

komputerów

i

innego

specjalistycznego

sprzętu

zaprojektowanego do wspierania funkcji wojskowej organizacji dowodzenia

i kontroli. Do najważniejszych funkcji zautomatyzowanego systemu

dowodzenia i kontroli należy: skuteczne zautomatyzowane zbieranie,

gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie informacji; obrazowanie

sytuacji i okoliczności wpływających na przygotowanie i prowadzenie walk;

kalkulacje operacyjne i taktyczne służące do przydzielania zasobów wśród

grup sił albo elementów porządku operacyjnego działań bojowych lub

rozmieszczania działań bojowych zgodnie z misją lub etapem operacji;

przygotowywanie danych do celów oglądu sytuacji i podejmowania decyzji

w każdej chwili w trakcie operacji lub działań bojowych; komputerowa

symulacja operacji

Nb.

Notabene (łac.) – „zauważ, że”, „w dodatku”, „dla zrozumienia”.

LU

Lista uzbrojenia (LU) – oznaczenie poszczególnych kategorii uzbrojenia.

WYKAZ

LU1

Broń gładkolufowa o kalibrze mniejszym niż 20 mm, inne uzbrojenie i broń

automatyczna o kalibrze 12,7 mm (0,50 cala) lub mniejszym oraz wyposażenie,

jak następuje, i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

Uwaga Punkt LU1 nie ma zastosowania do

a. broni palnej specjalnie zaprojektowanej do amunicji szkolno-treningowej, która to broń nie jest zdolna do wystrzeliwania pocisku;

b. broni palnej specjalnie zaprojektowanej do wystrzeliwania pocisków

kierowanych przewodowo, nieposiadających wysokoenergetycznego materiału

wybuchowego lub łączności o zasięgu mniejszym lub równym 500 m;

c. broni

wykorzystującej

amunicję

z

bocznym

zapłonem

oraz

uniemożliwiającej prowadzenie ognia w sposób w pełni automatyczny;

d. „broni palnej pozbawionej cech użytkowych”.

Uwaga techniczna

„Broń palna pozbawiona cech użytkowych” to broń palna, którą

pozbawiono

możliwości wystrzelenia jakiegokolwiek naboju w drodze procesów określonych

przez krajowy organ państwa członkowskiego UE lub państwa uczestniczącego w

porozumieniu z Wassenaar. Procesy te nieodwracalnie zmieniają podstawowe

elementy broni palnej. Zgodnie z krajowymi przepisami ustawowymi i

wykonawczymi, pozbawienie broni palnej cech użytkowych może być

poświadczone przez zaświadczenie wydane przez właściwy organ i może być

zaznaczone na danej sztuce broni palnej przez stempel odbity na jej niezbędnej

części.

a.

karabiny i broń kombinowana, broń ręczna, karabiny maszynowe, pistolety

maszynowe i broń wielolufowa;

Uwaga Podpunkt LU1.a nie ma zastosowania do

a. karabinów i broni kombinowanej wyprodukowanych przed rokiem

1938;

b. reprodukcji karabinów i broni kombinowanej, których oryginały

zostały wyprodukowane przed rokiem 1890;

c. broni ręcznej, broni wielolufowej i karabinów maszynowych

wyprodukowanych przed rokiem 1890, i ich reprodukcji;

d. karabinów lub broni ręcznej zaprojektowanych specjalnie do

wystrzeliwania pocisku inercyjnego za pomocą sprężonego

powietrza lub CO2;

e. broni ręcznej zaprojektowanej specjalnie do następujących celów

1. uboju zwierząt; lub

2. czasowego usypiania zwierząt.

b.

broń gładkolufowa, jak następuje

1. broń gładkolufowa zaprojektowana specjalnie do celów wojskowych;

2. inna broń gładkolufowa, jak następuje

a. broń w pełni automatyczna;

b. broń półautomatyczna lub nieautomatyczna z przesuwnym łożem (ang.

pump-action);

Uwaga Podpunkt LU1.b.2. nie ma zastosowania do broni zaprojektowanej

specjalnie do wystrzeliwania bezwładnego pocisku za pomocą sprężonego

powietrza lub CO2.

Uwaga Podpunkt LU1.b nie ma zastosowania do

a. broni gładkolufowej wyprodukowanej przed rokiem 1938;

b. reprodukcji

broni

gładkolufowej,

której

oryginały

zostały

wyprodukowane przed rokiem 1890;

c. myśliwskiej i sportowej broni gładkolufowej. Broń tego typu nie

może być specjalnie zaprojektowana do celów wojskowych lub

umożliwiać prowadzenia ognia w sposób w pełni automatyczny;

d. broni gładkolufowej zaprojektowanej specjalnie do następujących

celów

1. uboju zwierząt;

2. czasowego usypiania zwierząt;

3. testów sejsmicznych;

4. odpalania pocisków przemysłowych; lub

5. zaburzania działania improwizowanych urządzeń

wybuchowych (Improvised Explosive Devices – IED).

Nb. w odniesieniu do zaburzaczy zob. ppkt LU4. i 1A006

w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

c.

broń wykorzystująca amunicję bezłuskową;

d. akcesoria przeznaczone do broni określonej w LU1.a, LU1.b lub LU1.c, jak

następuje

1. Oddzielane magazynki nabojów;

2. Urządzenia do tłumienia lub wyciszania dźwięku;

3. ‘Elementy mocujące broń’

Uwaga techniczna

Do celów ppkt LU1.d.3. ‘element mocujący broń’ oznacza osprzęt

zaprojektowany w taki sposób, aby: zamontować pistolet na pojeździe

naziemnym, „statku powietrznym”, statku lub konstrukcji.

4. Tłumiki ognia;

5. Celowniki optyczne z elektronicznym przetwarzaniem obrazu;

6. Celowniki optyczne specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych.

LU2

Poz. 736

Broń gładkolufowa o kalibrze 20 mm lub większym, inna broń lub uzbrojenie

o kalibrze

większym

od

12,7

mm

(0,50

cala),

miotacze

specjalnie

zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych oraz wyposażenie,

jak następuje, i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

a.

broń lufowa, haubice, armaty, moździerze, broń przeciwpancerna, wyrzutnie

pocisków, wojskowe miotacze ognia, działa, działa bezodrzutowe oraz broń

gładkolufowa;

Uwaga 1

Podpunkt LU2.a obejmuje strumiennice, urządzenia dozujące,

zasobniki i inne specjalnie zaprojektowane do nich elementy

składowe, stosowane do ciekłych ładunków miotających dla sprzętu

określonego w podpunkcie LU2.a.

Uwaga 2

Podpunkt LU2.a nie ma zastosowania do następujących rodzajów

broni

a.

karabinów, broni gładkolufowej i broni kombinowanej

wyprodukowanych przed rokiem 1938;

b.

reprodukcji

karabinów,

broni

gładkolufowej

i

broni

kombinowanej, których oryginały zostały wyprodukowane

przed rokiem 1890;

c.

broni

strzeleckiej,

haubic,

armat

i

moździerzy

wyprodukowanych przed rokiem 1890;

d.

myśliwskiej i sportowej broni gładkolufowej; broń tego typu nie

może być specjalnie zaprojektowana do celów wojskowych lub

umożliwiać prowadzenia ognia w sposób w pełni automatyczny;

e.

broni

gładkolufowej

zaprojektowanej

specjalnie

do

następujących celów

1. uboju zwierząt;

2. czasowego usypiania zwierząt;

3. testów sejsmicznych;

4. odpalania pocisków przemysłowych lub

5.

zaburzania

działania

improwizowanych

urządzeń

wybuchowych (Improvised Explosive Devices – IED);

Nb. w odniesieniu do zaburzaczy zob. ppkt LU4 i 1A006

w wykazie towarów podwójnego zastosowania UE.

f.

Poz. 736

przenośnych wyrzutni pocisków specjalnie zaprojektowanych

do

wystrzeliwania

nieposiadających

pocisków

kierowanych

przewodowo

wysokoenergetycznego

materiału

wybuchowego lub łączności o zasięgu mniejszym lub równym

500 m.

b.

wyrzutnie

specjalnie

zaprojektowane

lub

zmodyfikowane

do

celów

wojskowych, jak następuje

1. wyrzutnie nabojów dymnych;

2. wyrzutnie nabojów gazowych;

3. wyrzutnie materiałów pirotechnicznych.

Uwaga Podpunkt LU2.b. nie ma zastosowania do pistoletów sygnałowych.

c.

akcesoria specjalnie zaprojektowane dla broni określonej w podpunkcie LU2.a,

jak następuje

1. Celowniki optyczne specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych;

2. Urządzenia zmniejszające ślad;

3. Uchwyty mocujące;

4. Oddzielane magazynki nabojów.

d.

niestosowane od 2019 r.

LU3 Amunicja i zapalniki, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich

elementy składowe

a.

amunicja do broni określonej w ppkt LU1, LU2 lub LU12;

b.

zapalniki specjalnie zaprojektowane dla amunicji określonej w podpunkcie

LU3.a.

Uwaga 1 Specjalnie zaprojektowane elementy składowe określone w ppkt LU3

obejmują

a. wyroby z metali lub tworzyw sztucznych, takie jak: kowadełka spłonek,

płaszcze pocisków, ogniwa nabojowe, pierścienie wiodące i metalowe

elementy amunicji;

b. urządzenia zabezpieczające i uzbrajające, zapalniki, czujniki i urządzenia

inicjujące;

c. źródła energii o wysokiej jednorazowej mocy wyjściowej;

d. łuski spalające się;

e. podpociski wchodzące w skład pocisków kasetowych tj. bomby, miny,

pociski kierowane w końcowej fazie lotu.

Uwaga 2

Podpunkt LU3.a. nie ma zastosowania do żadnego z poniższych

a. amunicji ze zgwiazdkowaną łuską bez pocisku (amunicja ślepa);

b. amunicji szkolno-treningowej z przewierconą łuską;

c. innej amunicji ślepej oraz amunicji szkolno-treningowej niezawierającej

elementów przeznaczonych do amunicji ostrej; lub

d. elementów specjalnie zaprojektowanych do amunicji ślepej lub amunicji

szkolno-treningowej wyszczególnionych w niniejszej uwadze 2 w pkt a, b

lub c.

Uwaga 3

Podpunkt LU3.a. nie ma zastosowania do naboi specjalnie

zaprojektowanych w następujących celach

a. sygnalizacji;

b. odstraszania ptactwa; lub

c. zapalania flar gazowych na szybach naftowych.

LU4

Bomby, torpedy, rakiety, pociski kierowane, inne urządzenia i ładunki

wybuchowe oraz związane z nimi wyposażenie i akcesoria, jak następuje, oraz

specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

Nb. 1 Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

Nb. 2 Lotnicze Systemy ochrony przed rakietami (Aircraft Missile Protection

Systems – AMPS) – zob. podpunkt LU4.c.

a.

bomby, torpedy, granaty, naboje dymne, rakiety, miny, pociski, bomby

głębinowe, ładunki, urządzenia burzące, zestawy burzące, urządzenia

zawierające „materiały pirotechniczne”, naboje i podpociski do nich i środki

pozoracji (tj. sprzęt symulujący cechy wymienionych środków bojowych),

zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych;

Uwaga Podpunkt LU4.a. obejmuje

a. granaty dymne, bomby wypełnione napalmem, bomby zapalające

oraz urządzenia wybuchowe;

b. dysze pocisków lub rakiet oraz osłony czołowe nosicieli

powtórnego użytku.

Nb. Granaty lub naboje do broni lub miotaczy i wyrzutni

określonych w punktach LU1 lub LU2 oraz podpociski

specjalnie zaprojektowane do amunicji są wyszczególnione

w punkcie LU3.

b.

sprzęt mający wszystkie z wymienionych poniżej cech charakterystycznych

1. specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych oraz

2. jest specjalnie zaprojektowany do ‘czynności’ związanych z którymkolwiek

z poniższych elementów

a. obiektami określonymi w podpunkcie LU4.a.; lub

b. improwizowane urządzenia wybuchowe (Improvised Explosive Devices –

IED);

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU4.b.2. ‘czynności’ odnoszą się do obsługi,

wystrzeliwania, kładzenia, sterowania, rozładowywania, detonowania,

aktywacji, zasilania z natychmiastową gotowością bojowego użycia,

pozorowania,

zagłuszania,

trałowania,

wykrywania,

rozrywania

lub

likwidowania.

Uwaga 1

Podpunkt LU4.b. obejmuje

a.

ruchomy sprzęt do skraplania gazu;

b.

pływający przewód elektryczny nadający się do trałowania min

magnetycznych.

Uwaga 2

Podpunkt LU4.b. nie ma zastosowania do urządzeń ręcznych,

ograniczonych projektowo jedynie do wykrywania obiektów metalowych

i niebędących w stanie odróżnić min od innych metalowych obiektów.

c.

lotnicze systemy ochrony przed rakietami (Aircraft Missile Protection Systems

– AMPS).

Uwaga Podpunkt

LU4.c

nie ma

Poz. 736

zastosowania

do

urządzeń

AMPS

posiadających wszystkie z wymienionych poniżej elementów

a. którykolwiek z następujących czujników ostrzegających o rakietach

1. czujniki pasywne o reakcji w zakresie 100–400 nm; lub

2. aktywne dopplerowskie czujniki ostrzegające o rakietach;

b. systemy wyrzucania środków przeciwdziałania;

c. flary wysyłające zarówno sygnał widzialny, jak i sygnał

w podczerwieni

w

celu

zwabiania

pocisków

ziemia-

-powietrze; oraz

d. są instalowane w „cywilnych statkach powietrznych” i mają wszystkie

wymienione poniżej cechy charakterystyczne

1. urządzenie AMPS może działać wyłącznie w określonym

„cywilnym statku powietrznym”, w którym zainstalowano dany

AMPS i w stosunku do którego wydano którykolwiek

z następujących dokumentów

a. cywilny certyfikat typu wydany przez organy lotnictwa

cywilnego co najmniej jednego państwa członkowskiego UE

lub państwa uczestniczącego w porozumieniu z Wassenaar;

lub

b. równoważny

dokument

uznany

przez

Organizację

Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO);

2. urządzenie AMPS jest zabezpieczone przed nieuprawnionym

dostępem do „oprogramowania”; oraz

3. urządzenie AMPS posiada aktywny mechanizm, który powoduje

zaprzestanie działania systemu po usunięciu go z „cywilnego

statku powietrznego”, w którym został zainstalowany.

LU5

Sprzęt kierowania ogniem oraz sprzęt do ostrzegania i alarmowania, a także

powiązane z nimi systemy oraz sprzęt do testowania, strojenia i zakłócania, jak

następuje, specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych, a także specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe i wyposażenie

a.

celowniki do broni, przeliczniki bombowe, sprzęt naprowadzania uzbrojenia oraz

systemy sterowania uzbrojeniem;

b. inny sprzęt do kierowania ogniem, sprzęt do ostrzegania i alarmowania, a także

powiązane z nimi systemy, jak następuje

1. systemy wykrywania, oznaczania celów, pomiaru odległości, obserwacji lub

śledzenia celów;

2. wyposażenie

wykorzystywane

do

wykrywania,

rozpoznawania

lub

identyfikacji;

3. wyposażenie wykorzystywane do scalania danych lub integracji czujników;

c.

sprzęt

do

przeciwdziałania,

wykorzystywany

przeciwko

urządzeniom

określonym w podpunkcie LU5.a. lub LU5.b.

Uwaga Do celów podpunktu LU5.c. sprzęt zakłócający obejmuje sprzęt do

wykrywania.

d.

sprzęt do strojenia lub testowania w warunkach polowych, specjalnie

zaprojektowany dla urządzeń określonych w podpunkcie LU5.a., LU5.b. lub

LU5.c.

LU6

Pojazdy naziemne i ich elementy składowe, jak następuje

Nb. Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

a.

pojazdy naziemne oraz ich elementy składowe, specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do celów wojskowych;

Uwaga 1 Podpunkt LU6.a obejmuje

a. czołgi i inne uzbrojone pojazdy wojskowe oraz pojazdy wojskowe

wyposażone w uchwyty na broń, sprzęt do kładzenia min lub

wystrzeliwania amunicji określonej w ppkt LU4;

b. pojazdy opancerzone;

c. pojazdy pływające lub zdolne do pokonywania w bród głębokich

przeszkód wodnych;

d. pojazdy ratownictwa technicznego, holujące, do przewozu amunicji

i systemów uzbrojenia oraz związany z nimi sprzęt do prac

załadowczo-wyładowczych;

e. przyczepy.

Uwaga 2 Modyfikacja pojazdu naziemnego do celów wojskowych określona w

podpunkcie LU6.a obejmuje zmiany konstrukcyjne, elektryczne lub

mechaniczne, związane z wyposażeniem go co najmniej w jeden

z elementów składowych specjalnie zaprojektowanych do celów

wojskowych. Do takich elementów składowych zalicza się

a. osłony opon ogumienia pneumatycznego, specjalnie zaprojektowane

jako kuloodporne;

b. opancerzenie kluczowych elementów pojazdu (np. zbiorników

paliwa, kabiny);

c. specjalne wzmocnienia lub uchwyty do mocowania broni;

d. zaciemnienie oświetlenia pojazdu.

b.

inne pojazdy naziemne i ich elementy składowe, jak następuje

1. pojazdy posiadające wszystkie poniższe cechy

a. wyprodukowane lub wyposażone w materiały lub elementy składowe

zapewniające III lub wyższy poziom ochrony przeciwbalistycznej (zgodnie

z NIJ 0108.01, wrzesień 1985 r., lub o „porównywalnych normach”);

b. przenoszenie napędu zapewniające napęd równocześnie kołom przednim

i tylnym, w tym w pojazdach posiadających dodatkowe koła do celów

nośnych, także napędzanych silnikiem;

c. dopuszczalna masa całkowita pojazdu (GVWR) ponad 4500 kg; oraz

d. zaprojektowane lub zmodyfikowane do jazdy terenowej;

2. elementy składowe posiadające wszystkie poniższe cechy

a. specjalnie zaprojektowane do pojazdów określonych w podpunkcie

LU6.b.1; oraz

b. zapewniające III lub wyższy poziom ochrony przeciwbalistycznej (zgodnie

z NIJ 0108.01, wrzesień 1985 r., lub o „porównywalnych normach”).

Nb.

Zob. także podpunkt LU13.a.

Uwaga 1

Podpunkt LU6 nie ma zastosowania do pojazdów cywilnych

zaprojektowanych lub zmodyfikowanych do przewozu pieniędzy lub

kosztowności.

Uwaga 2

Podpunkt LU6 nie ma zastosowania do pojazdów spełniających wszystkie

poniższe kryteria

a. zostały wyprodukowane przed rokiem 1946;

b. nie zawierają elementów wyszczególnionych w niniejszym załączniku

wyprodukowanych po roku 1945, z wyjątkiem reprodukcji

oryginalnych elementów składowych lub akcesoriów danego pojazdu,

oraz

c. w ich skład nie wchodzi broń wyszczególniona w LU1, LU2 lub LU4,

chyba że broń taka jest niezdatna do użytku i do wystrzelenia pocisku.

LU7

Środki chemiczne, „środki biologiczne”, „środki rozpraszania tłumu”,

materiały promieniotwórcze oraz związane z nimi sprzęt, elementy składowe

i materiały, jak następuje

a.

„środki biologiczne” lub materiały promieniotwórcze wyselekcjonowane lub

zmodyfikowane w celu zwiększenia skuteczności w powodowaniu strat wśród

ludzi lub zwierząt, powodowania degradacji sprzętu lub strat plonach lub

środowisku;

b.

bojowe środki trujące (BST) obejmujące

1. bojowe środki paralityczno-drgawkowe

a. O-alkilo (równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilem) alkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) fluorofosfoniany, takie jak

sarin (GB): O-izopropylometylofluorofosfonian (CAS 107-44-8); oraz

Soman (GD): O-pinakolinometylofluorofosfonian (CAS 96-64-0);

b. O-alkilo (równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo) N,N dialkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) amidocyjanofosforany, takie

jak

tabun (GA): O-etylo(N, N-dimetylo)amidocyjanofosforan (CAS 77-81-6);

c. O-alkilo (H lub równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo), S-2-dialkilo (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-)-aminoetylo alkilo

(metylo-,

etylo-,

n-propylo-

lub

izopropylo-)

tiofosfoniany

oraz

odpowiadające im alkilowane lub protonowane sole, takie jak

VX: O-etylo S-(2-diizopropyloaminoetylo) metylotiofosfonian (CAS

50782-69-9);

2. bojowe środki parzące

a. iperyty siarkowe, takie jak

1. sulfid 2-chloroetylochlorometylowy (CAS 2625-76-5);

2. sulfid bis (2-chloroetylowy) (CAS 505-60-2);

3. bis (2-chloroetylotio)metan (CAS 63869-13-6);

4. 1,2-bis (2-chloroetylotio)etan (CAS 3563-36-8);

5. 1,3-bis (2-chloroetylotio)-n-propan (CAS 63905-10-2);

6. 1,4-bis (2-chloroetylotio)-n-butan (CAS 142868-93-7);

7. 1,5-bis (2-chloroetylotio)-n-pentan (CAS 142868-94-8);

8. eter bis (2-chloroetylotiometylowy) (CAS 63918-90-1);

9. eter bis (2-chloroetylotioetylowy) (iperyt tlenowy) (CAS 63918-89-8);

b. luizyty, takie jak

1. (2-chlorowinylo)dichloroarsyna (CAS 541-25-3);

2. tris (2-chlorowinylo)arsyna (CAS 40334-70-1);

3. bis (2-chlorowinylo)chloroarsyna (CAS 40334-69-8);

c. iperyty azotowe, takie jak

1. HN1: bis (2-chloroetylo)etyloamina (CAS 538-07-8);

2. HN2: bis (2-chloroetylo)metyloamina (CAS 51-75-2);

3. HN3: tris (2-chloroetylo)amina (CAS 555-77-1);

3. bojowe środki obezwładniające, takie jak

a. 3-chinuklidylobenzylan (BZ) (CAS 6581-06-2);

4. bojowe defolianty, takie jak

a. 2-chloro-4-fluorofenoksyoctan butylu (LNF);

b. kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy (CAS 93-76-5), zmieszany z kwasem

2,4-dichlorofenoksyoctowym (CAS 94-75-7) (oranż (CAS 39277-47-9));

c.

dwuskładnikowe oraz kluczowe prekursory BST, jak następuje

1. difluorki alkilo- (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) fosfonowe,

takie jak

DF: difluorek metylofosfonowy (CAS 676-99-3);

2. O-alkilo (H lub równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo), O-2dialkilo (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-)-aminoetylo alkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) tiofosfoniany i odpowiadające

im alkilowane lub protonowane sole, takie jak: QL: O-etylo-O-2-diizopropyloaminoetylometylofosfinian (CAS 57856-11-8);

3. Chlorosarin: O-izopropylometylochlorofosfonian (CAS 1445-76-7);

4. Chlorosoman: O-pinakolinometylochlorofosfonian (CAS 7040-57-5);

d.

„środki rozpraszania tłumu”, chemikalia zawierające składnik czynny, także ich

kombinacje, włączając w to

1. α-bromobenzenoacetonitryl (cyjanek bromobenzylu) (CA) (CAS 5798-79-8);

2. dinitryl [(2-chlorofenylo)metyleno]propanu, (o-chlorobenzylidenomalanonitryl)

(CS) (CAS 2698-41-1);

3. 2-chloro-1-fenyloetanon, chlorek fenylacylu (ω-chloroacetofenon) (CN)

(CAS 532-27-4);

4. dibenzo-(b, f)-1,4-oksazepina (CR) (CAS 257-07-8);

5. 10-chloro-5, 10-dihydrofenarsazyna, (chlorek fenarsazyny), (adamsyt), (DM)

(CAS 578-94-9);

6. N-nonanoilomorfolina (MPA) (CAS 5299-64-9);

Uwaga 1 Podpunkt LU7.d. nie ma zastosowania do „środków rozpraszania

tłumu”

pakowanych

indywidualnie,

przeznaczonych

do

samoobrony.

Uwaga 2 Podpunkt LU7.d. nie ma zastosowania do chemikaliów

zawierających

składnik

czynny,

a także

ich

kombinacji,

zidentyfikowanych i pakowanych do celów produkcji żywności

lub do celów medycznych.

e.

sprzęt, specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do celów wojskowych,

zaprojektowany lub zmodyfikowany do rozprzestrzeniania jakiegokolwiek

z niżej wymienionych materiałów oraz specjalnie zaprojektowane do niego

elementy składowe

1. materiały lub środki określone w podpunkcie LU7.a., LU7.b. lub LU7.d;.

lub

2. chemiczne środki bojowe, wytworzone na bazie prekursorów określonych

w podpunkcie LU7.c.;

f. sprzęt ochronny i odkażający specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do

celów wojskowych, elementy składowe i mieszaniny chemiczne, jak następuje

1. sprzęt zaprojektowany lub zmodyfikowany do ochrony przed materiałami

określonymi w podpunktach LU7.a., LU7.b. lub LU7.d., oraz specjalnie

zaprojektowane do niego elementy składowe;

2. sprzęt zaprojektowany lub zmodyfikowany do odkażania obiektów skażonych

środkami określonymi w podpunkcie LU7.a. lub LU7.b., oraz specjalnie

zaprojektowane do niego elementy składowe;

3. mieszaniny chemiczne specjalnie opracowane lub przystosowane do

odkażania obiektów skażonych środkami określonymi w podpunkcie LU7.a.

lub LU7.b.;

Uwaga Podpunkt LU7.f.1. obejmuje

a. instalacje do uzdatniania powietrza, specjalnie zaprojektowane

lub zmodyfikowane do pracy w warunkach występowania skażeń

promieniotwórczych, biologicznych lub chemicznych;

b. odzież ochronną.

Nb. Cywilne maski przeciwgazowe, wyposażenie ochronne i odkażające –

zob. także 1A004 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

g. sprzęt specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do celów wojskowych,

zaprojektowany lub zmodyfikowany do wykrywania lub identyfikacji

materiałów określonych w podpunktach LU7.a., LU7.b. lub LU7.d. oraz

specjalnie zaprojektowane do niego elementy składowe;

Uwaga Podpunkt LU7.g. nie ma zastosowania do osobistych dozymetrów

promieniowania jonizującego.

Nb. Zob. także poz. 1A004 w wykazie produktów podwójnego zastosowania

UE.

h. „biopolimery” specjalnie zaprojektowane lub przetworzone w celu wykrywania

lub identyfikacji BST określonych w podpunkcie LU7.b. oraz kultury

specyficznych komórek wykorzystywanych do ich produkcji;

i.

„biokatalizatory” wykorzystywane do odkażania lub rozkładu BST oraz ich

systemy biologiczne, jak następuje

1. „biokatalizatory” specjalnie zaprojektowane do odkażania lub rozkładu BST

określonych w podpunkcie LU7.b. i wynikające z ukierunkowanej selekcji

laboratoryjnej lub manipulacji genetycznej systemów biologicznych;

2. systemy biologiczne zawierające informację genetyczną specyficzną dla

produkcji „biokatalizatorów” określonych w podpunkcie LU7.i.1., jak

następuje

a. „wektory ekspresji”;

b. wirusy;

c. kultury komórkowe.

j. saksytoksyna (CAS 35523-89-8);

k. rycyna (CAS 9009-86-3)

Uwaga 1 Podpunkty LU7.b. i LU7.d. nie mają zastosowania do następujących

substancji

a. chlorocyjan (CAS 506-77-4);

b. kwas cyjanowodorowy (CAS 74-90-8);

c. chlor (CAS 7782-50-5);

d. chlorek karbonylu (fosgenu) (CAS 75-44-5);

e. difosgen (chloromrówczan trichlorometylu) (CAS 503-38-8);

f. niestosowane od 2004 r.;

g. bromek ksylilu, orto: (CAS 89-92-9), meta: (CAS 620-13-3), para

(CAS 104-81-4);

h. bromek benzylu (CAS 100-39-0);

i. jodek benzylu (CAS 620-05-3);

j. bromoaceton (CAS 598-31-2);

k. bromek cyjanu (CAS 506-68-3);

l. bromometyloetyloketon (CAS 816-40-0);

m. chloroaceton (CAS 78-95-5);

n. jodooctan etylu (CAS 623-48-3);

o. jodoaceton (CAS 3019-04-3);

p. chloropikryna (CAS 76-06-2).

Uwaga 2

Kultury komórkowe i systemy biologiczne wyszczególnione w

podpunktach LU7.h i LU7.i.2 są szczególne i podpunkty te nie maja

zastosowania

do

wykorzystywanych

komórek

lub

do

cywilnych,

celów

systemów

biologicznych

takich

jak

rolne,

farmaceutyczne, medyczne, weterynaryjne, środowiskowe, gospodarki

odpadami lub przemysłu spożywczego.

LU8

„Materiały energetyczne” oraz substancje pokrewne, jak następuje

Nb. 1 Zob. także poz. 1C011 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

Nb. 2 Ładunki i urządzenia wybuchowe – zob. także pkt LU4 i 1A008 w wykazie

produktów podwójnego zastosowania UE.

Uwaga Każda substancja wymieniona w podpunktach LU8 jest objęta

niniejszym wykazem, nawet gdy jest ona wykorzystywana w zastosowaniu

innym niż wskazane (np. TAGN jest w przeważającej mierze używany jako

materiał wybuchowy, lecz może być także użyty jako paliwo albo utleniacz).

Uwagi techniczne

1.

Do celów pkt LU8, z wyłączeniem LU8.c.11. i LU8.c.12., termin

‘mieszanina’ rozumie się przez połączenie dwóch lub większej liczby

substancji, z których co najmniej jedna została wymieniona w

podpunktach LU8.

2.

Do celów pkt LU8 za rozmiar cząstek uważa się średnią średnicę cząstek

w ujęciu wagowym lub objętościowym. Do próbkowania i określenia

rozmiaru cząstek będą stosowane normy międzynarodowe lub

równoważne krajowe.

a. „materiały wybuchowe” oraz ich ‘mieszaniny’, jak następuje

1. ADNBF (aminodinitrobenzofuroksan lub 1-tlenek 7-amino-4,6dinitrobenzofurazanu) (CAS 97096-78-1);

2. BNCP (nadchloran cis-bis(5-nitrotetraazolato) tetraaminy kobaltu (III))

(CAS 117412-28-9);

3. CL-14 (diaminodinitrobezofuroksan lub 1-tlenek 5,7-diamino-4,6dinitrobenzofurazanu) (CAS 117907-74-1);

4. CL-20 (HNIW lub heksanitroheksaazaizowurcytan) (CAS 135285-904); klatraty CL-20 (zob. także ich „prekursory” w podpunkcie LU8.g.3

i LU8.g.4);

5. CP (nadchloran 2-(5-cyjanotetrazolato) pentaaminy kobaltu (III)) (CAS

70247-32-4);

6. DADE (1,1-diamino-2,2-dinitroetylen, FOX-7) (CAS 145250-81-3);

7. DATB (diaminotrinitrobenzen) (CAS 1630-08-6);

8. DDFP (1,4-dinitrodifurazanopiperazyna);

9. DDPO (1-tlenek 2,6-diamino-3,5-dinitropirazyny, PZO) (CAS 19448677-6);

10. DIPAM (3,3'-diamino-2,2',4,4',6,6'-heksanitrobifenyl lub dipikramid)

(CAS 17215-44-0);

11. DNGU (DINGU lub dinitroglikoluryl) (CAS 55510-04-8);

12. furazany, jak następuje

a. DAAOF (DAAF, DAAFox lub diaminoazoksyfurazan);

b. DAAzF (diaminoazofurazan) (CAS 78644-90-3);

13. HMX i jego związki pochodne (zob. także ich „prekursory”

w podpunkcie LU8.g.5), jak następuje

a. HMX(cyklotetrametylenotetranitroamina,

tetranitro-1,3,5,7-tetrazyna,

oktahydro-1,3,5,7-

1,3,5,7-tetranitro-1,3,5,7-tetraza-

cyklooktan, oktogen) (CAS 2691-41-0);

b. difluoroaminowane analogi HMX;

c. K-55(2,4,6,8-tetranitro-2,4,6,8-tetraazabicyklo-[3,3,0]-oktano-3,

tetranitrosemiglikouryl lub keto-bicyklo HMX) (CAS 130256-72-3);

14. HNAD (heksanitroadamantan) (CAS 143850-71-9);

15. HNS (heksanitrostilben) (CAS 20062-22-0);

16. imidazole, jak następuje

a. BNNII (oktahydro-2,5-bis(nitroimino)imidazo [4,5-d]imidazol);

b. DNI (2,4-dinitroimidazol) (CAS 5213-49-0);

c. FDIA (1-fluoro-2,4-dinitroimidazol);

d. NTDNIA (N-(2-nitrotriazolo)-2,4-dinitroimidazol);

e. PTIA (1-pikrylo-2,4,5-trinitroimidazol);

17. NTNMH (1-(2-nitrotriazolo)-2-dinitrometylenohydrazyna);

18. NTO (ONTA lub 3-nitro-1,2,4-triazol-5-on) (CAS 932-64-9);

19. polinitrokubany o ponad czterech grupach nitrowych;

20. PYX (2,6-bis(pikrylamino)-3,5-dinitropirydyna) (CAS 38082-89-2);

21. RDX i jego pochodne, jak następuje

a. RDX (cyklotrimetylenotrinitroamina, cyklonit; T4, heksahydro1,3,5-trinitro-1,3,5-triazyna, 1,3,5-trinitro-1,3,5-triazo-cykloheksan,

heksogen) (CAS 121-82-4);

b. keto-RDX (K-6 lub 2,4,6-trinitro-2,4,6-triazacykloheksanon) (CAS

115029-35-1);

22. TAGN (azotan triaminoguanidyny) (CAS 4000-16-2);

23. TATB (triaminotrinitrobenzen) (CAS 3058-38-6) (zob. także jego

„prekursory” w podpunkcie LU8.g.7);

24. TEDDZ (3,3,7,7-tetrabis(difluoroamino) oktahydro-1,5-dinitro-1,5diazocin);

25. tetrazole, jak następuje

a. NTAT (nitrotriazoloaminotetrazol);

b. NTNT (1-N-(2-nitrotriazolo)-4-nitrotetrazol);

26. tetryl (trinitrofenylometylonitroamina) (CAS 479-45-8);

27. TNAD (1,4,5,8-tetranitro-1,4,5,8-tetraazadekalina) (CAS 135877-166) (zob. także jej „prekursory” wymienione w podpunkcie LU8.g.6.);

28. TNAZ (1,3,3-trinitroazetydyna) (CAS 97645-24-4) (zob. także jej

„prekursory” wymienione w podpunkcie LU8.g.6.);

29. TNGU (SORGUYL lub tetranitroglikoluryl) (CAS 55510-03-7);

30. TNP (1,4,5,8-tetranitro-pirydazyno[4,5-d]pirydazyna) (CAS 22917604-9);

31. triazyny, jak następuje

a. DNAM (2-tleno-4,6-dinitroamino-s-triazyna) (CAS 19899-80-0);

b. NNHT

(2-nitroimino-5-nitro-heksahydro-1,3,5-triazyna)

(CAS

130400-13-4);

32. triazole, jak następuje

a. 5-azydo-2-nitrotriazol;

b. ADHTDN

(4-amino-3,5-dihydrazyno-1,2,4-triazolodinitroamid)

(CAS 1614-08-0);

c. ADNT (1-amino-3,5-dinitro-1,2,4-triazol);

d. BDNTA ([bis-dinitrotriazolo]amina);

e. DBT (3,3′-dinitro-5,5-bi-1,2,4-triazol) (CAS 30003-46-4);

f. DNBT (dinitrobistriazol) (CAS 70890-46-9);

g. niestosowane od 2010 r.;

h. NTDNT (1-N-(2-nitrotriazolo)-3,5-dinitrotriazol);

i. PDNT (1-pikrylo-3,5-dinitrotriazol);

j. TACOT (tetranitrobenzotriazolobenzotriazol) (CAS 25243-36-1);

33. „materiały wybuchowe”, niewyszczególnione w podpunkcie LU8.a,

posiadające którąkolwiek z następujących cech

a. prędkość detonacji przekraczająca 8700 m/s dla największej

gęstości; lub

b. ciśnienie detonacji przekraczające 34 GPa (340 kbar);

34. niestosowana od 2013 r.;

35. DNAN (2,4-dinitroanizol) (CAS 119-27-7);

36. TEX (4,10-dinitro-2,6,8,12-tetraoksa-4,10-diazaizowurcytan);

37. GUDN (dinitroamid guanylomocznika) FOX-12 (CAS 217464-38-5);

38. tetrazyny, jak następuje

a. BTAT (bis(2,2,2-trinitroetylo)-3,6-diaminotetrazyna);

b. LAX-112 (1,4-ditlenek 3,6-diamino-1,2,4,5-tetrazyny);

39. energetyczne materiały jonowe o punkcie topnienia między 343 K

(70 oC) a 373 K (100 oC) oraz o prędkości detonacji przekraczającej

6800 m/s lub ciśnieniu detonacji przekraczającym 18 GPa (180 kbar);

40. BTNEN (bis(2,2,2-trinitroetylo)-nitroamina) (CAS 19836-28-3);

41. FTDO (1,3-ditlenek 5,6-(3',4'-furazano)-1,2,3,4-tetrazyny);

42. EDNA (Etylenodinitramina) (CAS 505-71-5);

43. TKX-50 (Dihydroksylamonium 5,5‘-bistetrazol-1,1’-diolat);

Uwaga LU8.a. obejmuje ‘wybuchowe kokryształy’.

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU8.a. ‘Wybuchowy kokryształ’ jest materiałem

stałym

składającym

się

z uporządkowanego

trójwymiarowego

ułożenia dwóch lub większej liczby cząsteczek wybuchowych,

z których co najmniej jedną określono w podpunkcie LU8.a.

b. „materiały miotające”, jak następuje

1. każdy stały „materiał miotający”, o teoretycznym czasie trwania

impulsu właściwego (w warunkach normalnych) przekraczającym

a. 240 sekund dla „materiału miotającego” niezawierającego proszków

metali, niezawierającego fluorowców;

b. 250 sekund dla „materiału miotającego” niezawierającego proszków

metali, zawierającego fluorowce; lub

c. 260 sekund dla „materiału miotającego” zawierającego proszki

metali;

2. niestosowana od 2013 r.;

3. „materiały miotające” o cieple spalania ponad 1200 kJ/kg;

4. „materiały miotające” utrzymujące w stanie ustalonym szybkość

spalania liniowego ponad 38 mm/s w warunkach normalnych

(mierzone podczas ciągłego spalania pojedynczej próbki), ciśnienia

początkowego 6,89 MPa (68,9 barów) i temperatury 294 K (21 oC);

5. modyfikowane elastomerami dwuskładnikowe (EMCDB) „materiały

miotające” o rozciągliwości, podczas działania maksymalnych naprężeń,

przekraczającej 5 %, w temperaturze 233 K (˗40 oC);

6. jakiekolwiek

„materiały

miotające”

zawierające

substancje

wyszczególnione w podpunkcie LU8.a;

7. „materiały miotające” niewyszczególnione w innych pozycjach

niniejszego

załącznika,

specjalnie

zaprojektowane

do

celów

wojskowych;

c.

„materiały pirotechniczne”, paliwa, substancje pokrewne, jak następuje,

oraz ich „mieszaniny”

1. paliwa „lotnicze” o składzie specjalnie opracowanym do celów

wojskowych;

Uwaga 1 Podpunkt 1 LU 8.c.1 nie ma zastosowania do następujących

paliw „lotniczych”: JP-4, JP-5 i JP-8.

Uwaga 2 Paliwa „lotnicze” określone w podpunkcie LU8.c.1. są

produktami gotowymi, a nie ich składnikami.

2. glinian (wodorek glinu) (CAS 7784-21-6);

3. borowodory, jak następuje, i ich pochodne

a. karborany;

b. homologi borowodorów, jak następuje

1. dekaboran (14) (CAS 17702-41-9);

2. pentaboran (9) (CAS 19624-22-7);

3. pentaboran (11) (CAS 18433-84-6);

4. hydrazyna i jej pochodne, jak następuje, (zob. także pochodne

utleniających hydrazynę w podpunktach LU8.d.8 oraz LU8.d.9)

a. hydrazyna (CAS 302-01-2) w stężeniach przekraczających poziom

70 %;

b. monometylohydrazyna (CAS 60-34-4);

c. symetryczna dimetylohydrazyna (CAS 540-73-8);

d. niesymetryczna dimetylohydrazyna (CAS 57-14-7);

Uwaga Podpunkt LU8.c.4.a nie ma zastosowania do ‘mieszanin’

hydrazynowych

opracowanych

w

celach

ochrony

przeciwkorozyjnej.

5. paliwa

metaliczne,

‘mieszaniny’

paliwowe

lub

‘mieszaniny’

„pirotechniczne” w postaci cząstek sferycznych, rozpylonych,

sferoidalnych, płatków lub proszku, wytworzone z materiału

składającego się, co najmniej w 99 % z dowolnej, niżej wymienionej

substancji

a. metale, jak następuje, i ich ‘mieszaniny’

1. beryl (CAS 7440-41-7) o rozmiarze cząstek poniżej 60 μm;

2. sproszkowane żelazo (CAS 7439-89-6) o rozmiarze cząstek

3 μm lub mniejszej, otrzymane drogą redukcji tlenku żelaza

wodorem;

b. ‘mieszaniny’

zawierające

dowolny

z

niżej

wymienionych

składników

1. cyrkon (CAS 7440-67-7), magnez (CAS 7439-95-4) lub ich

stopy, o rozmiarze cząstek poniżej 60 μm lub

2. paliwa borowowodorowe (CAS 7440-42-8) lub karboranowe

(CAS 12069-32-8) o czystości 85 % lub wyższej i rozmiarze

cząstek poniżej 60 μm;

Uwaga 1 Podpunkt

LU8.c.5.

ma

zastosowanie

do

„środków

wybuchowych” i paliw niezależnie od tego, czy te metale lub

stopy są pokryte glinem, magnezem, cyrkonem lub berylem.

Uwaga 2 Podpunkt LU8.c.5.b. ma zastosowanie wyłącznie do paliw

metalowych w postaciach cząstek, jeżeli są one mieszane z

innymi substancjami, aby utworzyć „mieszaninę” specjalnie

opracowane do celów wojskowych, np. zawiesiny „paliwa”

ciekłego, „paliwa” stałe lub „mieszaniny” „pirotechniczne”.

Uwaga 3 Podpunkt LU8.c.5.b.2. nie ma zastosowania do boru i

węglika czteroboru wzbogaconego borem-10 (o całkowitej

zawartości boru-10 większej lub równej 20 %).

6. materiały

wojskowe

zawierające

zagęstniki

do

paliw

węglowodorowych specjalnie opracowane do użytku w miotaczach

ognia lub amunicji zapalającej, takie jak stearyniany metali [np. oktal

(CAS 637-12-7)] lub palmityniany metali;

7. nadchlorany, chlorany i chromiany w połączeniu ze sproszkowanym

metalem lub innymi elementami składowymi paliw o wysokiej wartości

energetycznej

8. sferyczny lub sferoidalny proszek aluminiowy (CAS 7429-90-5)

o rozmiarze cząstek 60 μm lub mniejszej i wytwarzany z materiału

o zawartości glinu 99 % lub większej;

9. podwodorek tytanu (TiHn) o równoważniku stechiometrycznym n

równym od 0,65 do 1,68;

10. paliwa ciekłe o wysokiej gęstości energetycznej nie objęte w pkt

LU8.c.1., jak następuje

a. paliwa mieszane składające się zarówno z paliw stałych, jak i ciekłych

(np. zawiesina borowa), o gęstości energetycznej w ujęciu masowym

wynoszącej 40 MJ/kg lub więcej;

b. inne paliwa i dodatki do paliw o wysokiej gęstości energetycznej (np.

kuban, roztwory jonowe, JP-7, JP-10), o gęstości energetycznej w

ujęciu objętościowym wynoszącej 37,5 GJ na metr sześcienny lub

więcej, mierzonej w temperaturze 293 K (20 oC) i przy ciśnieniu

jednej atmosfery (101,325 kPa);

Uwaga Podpunkt LU8.c.10.b nie ma zastosowania do rafinowanych

paliw kopalnych lub biopaliw lub paliw do silników

certyfikowanych do użytku w lotnictwie cywilnym.

11. materiały „pirotechniczne” i piroforyczne, jak następuje

a. materiały

„pirotechniczne”

lub

piroforyczne

o

recepturze

zaprojektowanej specjalnie do celów zwiększania lub kontrolowania

wytwarzania energii promienistej w dowolnym zakresie spektrum

podczerwieni;

b. mieszaniny magnezu, politetrafluoroetylenu (PTFE) i kopolimeru

winilidenowo-difluorkowo-heksafluoropropylenowego (np. MTV);

12. mieszaniny paliw, mieszaniny „pirotechniczne” lub „materiały

energetyczne” niewyszczególnione nigdzie indziej w LU8, mające

wszystkie z poniższych cech

a. zawierają więcej niż 0,5 % cząstek któregokolwiek z poniższych

1. glinu;

2. berylu;

3. boru;

4. cyrkonu;

5. magnezu; lub

6. tytanu;

b. cząstki wyszczególnione w LU8.c.12.a. o rozmiarze mniejszym niż

200 nm w dowolnym kierunku; oraz

c. cząstki wyszczególnione w LU8.c.12.a. o zawartości metalu

wynoszącej 60 % lub więcej;

Uwaga Podpunkt LU8.c.12 obejmuje termity.

d. utleniacze, jak następuje, oraz ich „ mieszaniny”,

1. ADN (dinitroamid amonowy lub SR 12) (CAS 140456-78-6);

2. AP (nadchloran amonowy) (CAS 7790-98-9);

3. związki składające się z fluoru i

dowolnego z następujących

składników

a. innych fluorowców;

b. tlenu lub

c. azotu;

Uwaga 1 Podpunkt LU8.d.3. nie ma zastosowania do trifluorku chloru

(CAS 7790-91-2).

Uwaga 2 Podpunkt LU8.d.3. nie ma zastosowania do trifluorku azotu

(CAS 7783-54-2) w jego gazowej postaci.

Uwaga 3

Podpunkt LU8.d.3. nie ma zastosowania do pięciofluorku

jodu (CAS 7783-66-6).

4. DNAD (1,3-dinitro-1,3-diazetidyna) (CAS 78246-06-7);

5. HAN (azotan hydroksyloamonu) (CAS 13465-08-2);

6. HAP (nadchloran hydroksyloamonu) (CAS 15588-62-2);

7. HNF (hydrazynonitroform) (CAS 20773-28-8);

8. azotan hydrazyny (CAS 37836-27-4);

9. nadchloran hydrazyny (CAS 27978-54-7);

10. płynne utleniacze składające się z inhibitowanego dymiącego na

czerwono kwasu azotowego (IRFNA) (CAS 8007-58-7) lub zawierające

tę substancję;

Uwaga Podpunkt LU8.d.10 nie ma zastosowania do nieinhibitowanego

dymiącego kwasu azotowego.

e. spoiwa, plastyfikatory, monomery i polimery, jak następuje

1. AMMO (azydometylometylooksyetan i jego polimery) (CAS 90683-297) (zob. także ich „prekursory” w podpunkcie LU8.g.1.);

2. BAMO (3,3-bis(azydometylo)oksyetan i jego polimery) (CAS 1760720-4) (zob. także ich „prekursory” wymienione w podpunkcie

LU8.g.1.);

3. BDNPA (bis-(2,2-dinitropropylo)acetal) (CAS 5108-69-0);

4. BDNPF (bis-(2,2-dinitropropylo)formal) (CAS 5917-61-3);

5. BTTN (triazotan butanotriolu) (CAS 6659-60-5) (zob. także jego

„prekursory” w podpunkcie LU8.g.8.);

6. energetyczne monomery, plastyfikatory lub polimery opracowane

specjalnie do celów wojskowych i zawierające dowolny z niżej

wymienionych składników

a. grupy nitrowe;

b. grupy azydowe;

c. grupy azotanowe;

d. grupy nitrazowe; lub

e. grupy difluoroaminowe;

7. FAMAO (3-difluoroaminometylo-3-azydometylo oksetan) i jego

polimery;

8. FEFO (bis-(2-fluoro-2,2-dinitroetylo)-formal) (CAS 17003-79-1);

9. FPF-1 (poli-2,2,3,3,4,4-heksafluoropentano-1,5 dioloformal) (CAS 37690-9);

10. FPF-3(poli-2,4,4,5,5,6,6-heptafluoro-2-tri-fluorometylo-3oksaheptano-1,7-dioloformal);

11. GAP (polimer azydku glicydu) (CAS 143178-24-9) i jego pochodne;

12. HTPB

(polibutadien

Poz. 736

zakończony

grupą

hydroksylową)

z

funkcjonalnością hydroksylu równą lub większą od 2,2 i mniejszą lub

równą 2,4, wartością hydroksylową poniżej 0,77 meq/g, lepkością

w 30 oC poniżej 47 puazów (CAS 69102-90-5);

13. alkoholowe grupy funkcyjne poli(epichlorohydryna), o masie

cząsteczkowej poniżej 10 000, jak następuje

a. poli(epichlorohydronodiol);

b. poli(epichlorohydronotriol);

14. NENA-sy (składniki nitratoetylonitroaminy) (CAS 17096-47-8,

85068-73-1, 82486-83-7, 82486-82-6 oraz 85954-06-9);

15. PGN (poli-GLYN, azotan poliglicydylu lub poli(azotanometylotlenek

etylenu)) (CAS 27814-48-8);

16. poli-NIMMO (poli-azotanometylometyloksyetan), poli-NMMO lub

poli(3-azotanometyl-3-metylooksyetan) (CAS 84051-81-0);

14. polinitroortowęglany;

15. TVOPA (1,2,3-tris[1,2-bis(difluoroamino)etoksy]propan lub

triswinyloksypropanowy związek addytywny) (CAS 5315939-0);

16. 4,5 diazydometylo-2-metylo-1,2,3-triazol (izo-DAMTR);

17. PNO (poli(3-azotanooksetan));

18. TMETN (triazotan trimetyloetanu) (CAS 3032-55-1);

f.

„dodatki”, jak następuje

1. zasadowy salicylan miedzi (CAS 62320-94-9);

2. BHEGA (bis-(2-hydroksyetylo)glikolamid) (CAS 17409-41-5);

3. BNO (tlenek butadienonitrylu);

4. pochodne ferrocenu, takie jak

a. butacen (CAS 125856-62-4);

b. katocen (2,2-bis-etyloferrocenylopropan) (CAS 37206-42-1);

c. ferrocenowe kwasy karboksylowe i estry ferrocenowych kwasów

karboksylowych;

d. n-butylo-ferrocen (CAS 31904-29-7);

e. inne

addytywne

pochodne

polimerów

niewyszczególnione gdzie indziej w LU8.f.4;

ferrocenu

f. etylo-ferrocen (CAS 1273-89-8);

g. propylo-ferrocen;

h. pentylo-ferrocen (CAS 1274-00-6);

i. dicyklopentylo-ferrocen;

j. dicycloheksylo-ferrocen;

k. dietylo-ferrocen (CAS 1273-97-8);

l. dipropylo-ferrocen;

m. dibutylo-ferrocen (CAS 1274-08-4);

n. diheksylo-ferrocen (CAS 93894-59-8);

o. acetylo-ferrocen (CAS 1271-55-2)1,1’-diacetylo ferrocen (CAS

1273-94-5);

5. betarezorcylan ołowiu (CAS 20936-32-7) lub betarezorcylan miedzi

(CAS 70983-44-7);

6. cytrynian ołowiu (CAS 14450-60-3);

7. chelaty ołowiowo-miedziowe beta-rezorcylanu lub salicylanów (CAS

68411-07-4);

8. maleinian ołowiu (CAS 19136-34-6);

9. salicylan ołowiu (CAS 15748-73-9);

10. metacynian ołowiu (CAS 12036-31-6);

11. MAPO (tlenek tris-1-(2-metylo)azyrydynylofosfiny) (CAS 57-39-6);

BOBBA

8

(tlenek

bis-(2-metyloazyrydynylo)

2-(2-

hydroksypropanoksy) propyloaminofosfiny); i inne pochodne MAPO;

12. metyl

BAPO

(tlenek

fosforiaku

bis-(2-metyloazyrydynylo)

metylaminy) (CAS 85068-72-0);

13. N-metylo-p-nitroanilina (CAS 100-15-2);

14. 3-nitraza-1,5-pentano diizocyjanian (CAS 7406-61-9);

15. organiczno-metaliczne czynniki sprzęgające, jak następuje

a. neopentylo[diallilo]oksy, tri[dioktylo]-fosforanotytanian (CAS

103850-22-2);

znany

także

jako

tytan

IV,

2,2[bis-2-

propenolatometylo, butanolato, tris-(dioktylo)-fosforan] (CAS

110438-25-0) lub LICA 12 (CAS 103850-22-2);

b. tytan

IV,

[(2-propenolato-1)metylo,

n-propanolatometylo]

butanolato-1, tris-[dioktylo] pirofosforan; lub KR3538;

c. tytan

IV,

[(2-propenolato-1)metylo,

butanolato-1, tris-(dioktylo) fosforan;

n-propanolatometylo]

16. tlenek policyjanodifluoroaminoetylenu;

17. środki wiążące, jak następuje

a. 1,1R,1S-trimezoilo-tris(2-etylazyrydyna) (HX-868, BITA)

(CAS 7722-73-8);

b. wielofunkcyjne amidy azyrydyny o rdzeniowych strukturach

izoftalowych,

trimestycznych,

izocyjanurowych

lub

trimetyloadypowych mające również grupę 2-metylowo lub 2etylowo azyrydynową;

Uwaga ppkt LU8.f.17.b. obejmuje

a. 1,1H-izoftaloilo-bis(2-metylazyrydynę)(HX-752)

(CAS

7652-64-4);

b. 2,4,6-tris(2-etylo-1-azyrydynylo)-1,3,5-triazynę

(HX-874)

(CAS 18924-91-9);

c. 1,1’-trimetyladypoilo-bis(2-etylazyrydynę) (HX-877) (CAS

71463-62-2).

18. propylenoimina, 2-metyloazyrydyna (CAS 75-55-8);

19. bardzo drobny tlenek żelaza (Fe2O3) (CAS 1317-60-8) o

powierzchni właściwej większej niż 250 m2/g oraz przeciętnym

rozmiarze cząstek 3,0 nm lub mniejszejszym;

20. TEPAN (tetraetylenopentaaminoakrylonitryl) (CAS 68412-45-3);

cyjanoetylowana poliamina i jej sole;

21. TEPANOL

68412-46-4);

(tetraetylenopentaaminoakrylonitryloglicydol)

cyjanoetylowana

poliamina

z

(CAS

podstawnikiem

glicydolowym i jej sole;

22. TPB (trifenylobizmut) (CAS 603-33-8);

23. TEPB (tris (etoksyfenylobizmut)) (CAS 90591-48-3);

g.

„prekursory”, jak następuje

Nb.

W podpunkcie LU8.g. występują odnośniki do określonych

„materiałów energetycznych” wytwarzanych z poniższych

substancji.

1. BCMO (3,3-bis (chlorometylo) oksyetan) (CAS 78-71-7) (zob.

także podpunkty LU8.e.1. oraz LU8.e.2.);

2. sól dinitroazetydyno-t-butylu (CAS 125735-38-8) (zob. także

podpunkt LU8.a.28.);

3. pochodne

heksaazaizowurcytanu,

w

tym

HBIW

(heksabenzyloheksaazaizowurcytan) (CAS 124782-15-6) (zob.

także

podpunkt

LU8.a.4.)

oraz

TAIW

(tetraacetylodibenzyloheksaazaizowurcytan) (CAS 182763-60-6)

(zob. także podpunkt LU8.a.4.);

4. niestosowana od 2013 r.;

5. TAT

(1,3,5,7-tetraacetylo-1,3,5,7-tetraazacyklooktan)

(CAS

41378-98-7) (zob. także podpunkt LU8.a.13.);

6. 1,4,5,8-tetraazadekalina (CAS 5409-42-7) (zob. także podpunkt

LU8.a.27.);

7. 1,3,5-trichlorobenzen (CAS 108-70-3) (zob. także podpunkt

LU8.a.23.);

8. 1,2,4-trihydroksybutan (1,2,4-butanetriol) (CAS 3068-00-6) (zob.

także podpunkt LU8.e.5.);

9. DADN (1,5-diacetylo-3,7-diazoto-1, 3, 5, 7-tetraaza-cyklooktan)

(zob. także podpunkt LU8.a.13.);

h. ‘materiały reaktywne’ w postaci proszków lub kształtek, jak następuje

1. Proszki dowolnych z poniższych materiałów, o rozmiarze cząstek

mniejszym niż 250 μm w dowolnym kierunku i niewyszczególnione

nigdzie indziej w LU 8

a. glin;

b. niob;

c. bor;

d. cyrkon;

e. magnez;

f. tytan;

g. tantal;

h. wolfram;

i. molibden; lub

j. hafn;

2. Kształtki, nieokreślone w LU3, LU4, LU12 ani LU16, wyprodukowane

z proszków określonych w LU8.h.1.

Uwagi techniczne

1. ‘Materiały reaktywne’ mają wywoływać reakcję egzotermiczną wyłącznie

przy wysokim tempie ścinania i są przeznaczone do użytku jako powłoki lub

obudowy głowic.

2. Proszki ‘materiałów reaktywnych’ są produkowane np. w procesie

wysokoenergetycznego mielenia kulowego.

3. Kształtki z ‘materiałów reaktywnych’ są produkowane np. w procesie

selektywnego spiekania laserowego.

Uwaga 1

Podpunkt LU8 nie ma zastosowania do następujących substancji,

jeżeli nie są one połączone ani zmieszane z „materiałami

energetycznymi”

określonymi

w

podpunkcie

LU8.a.

lub

sproszkowanymi metalami określonymi w podpunkcie LU8.c.

a. pikrynian amonu (CAS 131-74-8);

b. czarny proch;

c. heksanitrodifenyloamina (CAS 131-73-7);

d. difluoroamina (CAS 10405-27-3);

e. nitroskrobia (CAS 9056-38-6);

f. azotan potasu (CAS 7757-79-1);

g. tetranitronaftalen;

h. trinitroanizol;

i. trinitronaftalen;

j. trinitroksylen;

k. N-pyrrolidynon; 1-metylo-2-pyrrolidynon (CAS 872-50-4);

l. maleinian dioktylu (CAS 142-16-5);

m. akrylan etyloheksylu (CAS 103-11-7);

n. trietyloglin (TEA) (CAS 97-93-8), trimetyloglin (TMA) (CAS

75-24-1) i inne, piroforyczne alkile metali oraz aryle litu, sodu,

magnezu, cynku i boru;

o. nitroceluloza (CAS 9004-70-0);

p. nitrogliceryna (lub triazotan glicerolu, trinitrogliceryna) (NG)

(CAS 55-63-0);

q. 2,4,6-trinitrotoluen (TNT) (CAS-118-96-7);

r. diazotan etylenodiaminy (EDDN) (CAS 20829-66-7);

s. tetraazotan pentaerytrolu (PETN) (CAS 78-11-5);

t. azydek ołowiu (CAS 13424-46-9), normalny styfninian ołowiu

(CAS 15245-44-0) i zasadowy styfninian ołowiu (CAS 1240382-6) oraz pierwotne materiały wybuchowe lub masy zapłonowe

zawierające azydki lub kompleksy azydkowe;

u. azotan glikolu trietylenowego (TEGDN) (CAS 111-22-8);

v. 2,4,6-trinitrorezorcyna (kwas styfninowy) (CAS 82-71-3);

w. mocznik dietylodifenylu (CAS 85-98-3); mocznik dimetylfenylu

(CAS 611-92-7); mocznik metyloetylodifenylu (Centralities);

x. mocznik N,N-difenylu (niesymetryczny mocznik difenylowy)

(CAS 603-54-3);

y. mocznik metylo-N,N-difenylu (niesymetryczny difenylomocznik

metylu) (CAS 13114-72-2);

z. mocznik etylo-N,N-difenylu (niesymetryczny difenylomocznik

etylu) (CAS 64544-71-4);

aa. 2-nitrodifenyloamina (2-NDPA) (CAS 119-75-5);

bb. 4-nitrodifenyloamina (4-NDPA) (CAS 836-30-6);

cc. 2,2-dinitropropanol (CAS 918-52-5);

dd. nitroguanidyna (CAS 556-88-7) (zob. także ppkt 1C011.d

w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE).

Uwaga 2 LU8 nie ma zastosowania do nadchloranu amonu (LU8.d.2.), NTO

(LU8.a.18.) oraz katocenu (LU8.f.4.b.) i spełniających wszystkie

poniższe warunki

a. specjalnie opracowane w postaciach i formułach opracowanych

specjalnie do zastosowań cywilnych w generatorach gazu;

b. zestawione

lub

zmieszane

przy

użyciu

nieaktywnych

termoutwardzalnych spoiw lub plastyfikatorów i mające masę

mniejszą niż 250 g;

c. zawierające

maksymalnie

80 %

nadchloranu

(LU8.d.2.) w masie materiału aktywnego;

d. zawierające 4 g lub mniej NTO (LU8.a.18.); oraz

e. zawierające 1 g lub mniej katocenu (LU8.f.4.b.).

amonowego

LU9

Poz. 736

Wojenne jednostki pływające (nawodne lub podwodne), specjalny sprzęt

morski, wyposażenie, elementy składowe i inne nawodne jednostki pływające,

jak następuje

Nb. Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

a. jednostki pływające i elementy składowe, jak następuje

1. jednostki (nawodne lub podwodne) specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do celów wojskowych, bez względu na aktualny stan

techniczny lub gotowości operacyjnej oraz bez względu na posiadanie

systemów przenoszenia broni i opancerzenia, kadłuby oraz części kadłubów

dla takich jednostek pływających, oraz elementy składowe do nich specjalnie

zaprojektowane do celów wojskowych;

Uwaga Podpunkt LU 9.a.1. obejmuje pojazdy specjalnie zaprojektowane lub

dostosowane do przewożenia nurków.

2. nawodne jednostki pływające, niewyszczególnione w podpunkcie LU9.a.1,

posiadające

zamocowane

lub

zintegrowane

którekolwiek

z

niżej

wymienionych

a. broń automatyczną wyszczególnioną w pkt LU1 lub broń wyszczególnioną

w pkt LU2, LU4, LU12 lub LU19 lub ‘uchwyty mocujące’ lub inne

mocowania dla broni o kalibrze 12,7 mm lub większym;

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.a.2.a. ‘uchwyty mocujące’ odnoszą się do

uchwytów

broni

lub

konstrukcyjnego

wzmocnienia

do

celów

zainstalowania broni.

b. systemy kierowania ogniem wyszczególnione w ppkt LU5;

c. spełniające wszystkie z poniższych kryteriów

1. ‘ochrona chemiczna, biologiczna, radiologiczna i jądrowa (CBRN)’;

oraz

2. ‘system spryskiwania lub zmywania’ zaprojektowany do celów

dekontaminacji; lub

Uwaga techniczna

Do celów LU9.a.2.c.2. ‘System spryskiwania lub zmywania’ jest

systemem spryskiwania wodą morską zdolnym do równoczesnego

namoczenia nadbudowy zewnętrznej i pokładów jednostki pływającej.

d. aktywne systemy przeciwdziałania broni wyszczególnione w ppkt LU4.b.,

LU5.c. lub LU11.a. i posiadające którąkolwiek z poniższych cech

1. ‘ochrona CBRN’;

2. kadłub i nadbudowa specjalnie zaprojektowane w celu zmniejszenia

przekroju czynnego na odbicie promieniowania radarowego;

3. urządzenia redukujące ślad termiczny (np. system chłodzenia gazów

spalinowych), oprócz urządzeń specjalnie zaprojektowanych do

zwiększenia całkowitej efektywności elektrowni lub do zmniejszenia

wpływu na środowisko naturalne; lub

4. system demagnetyzacji zaprojektowany do zredukowania śladu

magnetycznego jednostki pływającej;

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.a.2. ‘ochrona CBRN’ jest ograniczoną

powierzchnią wewnętrzną posiadającą cechy, takie jak utrzymywanie

zwiększonego

ciśnienia,

izolacja

systemów

wentylacyjnych,

ograniczone otwory wentylacyjne z filtrami CBRN i ograniczone

punkty dostępu personelu obejmujące śluzy powietrzne;

b. silniki i systemy napędu, jak następuje, specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych i elementy składowe do nich specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych

1. silniki wysokoprężne specjalnie zaprojektowane dla okrętów podwodnych;

2. silniki elektryczne specjalnie zaprojektowane dla okrętów podwodnych

i charakteryzujące się wszystkimi niżej wymienionymi cechami

a. moc ponad 0,75 MW (1000 KM);

b. szybka odwracalność kierunku obrotów;

c. chłodzenie cieczą; oraz

d. hermetyczna obudowa w wykonaniu morskim;

3. silniki wysokoprężne charakteryzujące się wszystkimi niżej wymienionymi

cechami

a. moc wyjściowa 37,3 kW (50 KM) lub większa; oraz

b. „zawartość niemagnetyczna” ponad 75 % masy całkowitej;

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.b.3. ‘niemagnetyczna’ oznacza przepuszczalność

relatywną wynoszącą mniej niż 2.

4. ‘niezależne od powietrza systemy napędu’ (AIP) zaprojektowane specjalnie

dla okrętów podwodnych;

Uwaga Do celów podpunktu LU9.b.4., nie obejmuje energii jądrowej.

Uwaga techniczna

Do celów LU 9.b.4. ‘Napęd niezależny od powietrza’ (AIP) pozwala, aby w

pełni zanurzony okręt podwodny mógł ze swojego systemu napędu korzystać

dłużej bez dostępu do tlenu atmosferycznego, niż normalnie pozwalałyby na

to akumulatory.

Nb. W odniesieniu do sprzętu napędzanego energią jądrową zob. Ppkt LU9.h.

c. podwodne urządzenia wykrywające, specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych, ich sprzęt sterujący oraz ich elementy składowe specjalnie

zaprojektowane do celów wojskowych;

d. sieci przeciw okrętom podwodnym i sieci przeciw torpedom specjalnie

zaprojektowane do celów wojskowych;

e. niestosowany od roku 2003;

f. przepusty kadłubowe i złącza specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych,

umożliwiające współdziałanie ze sprzętem znajdującym się na zewnątrz jednostki

pływającej, oraz ich elementy składowe specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych;

Uwaga 1 Podpunkt

LU9.f.

obejmuje

złącza

jednoprzewodowe,

wieloprzewodowe, koncentryczne i falowodowe dla jednostek

pływających oraz przepusty kadłubowe dla jednostek pływających, przy

czym obydwa te rodzaje urządzeń są zabezpieczone przed przeciekami

z zewnątrz i są w stanie utrzymać wymagane parametry na

głębokościach przekraczających 100 m, oraz światłowodowe łączniki

i optyczne przepusty kadłubowe, specjalnie zaprojektowane do

przesyłania wiązki „laserowej”, niezależnie od głębokości. Podpunkt

LU9.f. nie ma zastosowania do przepustów do normalnych wałów

napędowych i przepustów kadłubowych do hydrodynamicznych

drążków sterowniczych.

Uwaga 2 Podpunkt LU9.f nie ma zastosowania do przepustów do normalnych

wałów napędowych i przepustów kadłubowych do hydrodynamicznych

drążków sterowniczych.

g. łożyska cichobieżne, elementy składowe do nich oraz wyposażenie zawierające

te łożyska, specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych, posiadające

którąkolwiek z poniższych cech

1. zawieszenie gazowe lub magnetyczne;

2. układy regulacji sygnatury aktywnej; lub

3. układy tłumienia drgań.

h.

sprzęt do generowania energii jądrowej lub sprzęt napędzający, specjalnie

zaprojektowany do jednostek pływających określonych w podpunkcie LU9.a. oraz

elementy składowe do niego specjalnie zaprojektowane lub ‘zmodyfikowane’ do

celów wojskowych;

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.h. określenie ‘zmodyfikowany’ oznacza jakiekolwiek

zmiany strukturalne, elektryczne, mechaniczne lub inne zapewniające wyrobom

niewojskowym możliwości wojskowe równoważne z cechami wyrobów

specjalnie zaprojektowanych do celów wojskowych.

Uwaga

LU9.h. obejmuje „reaktory jądrowe”.

LU10 „Statki powietrzne”, „statki powietrzne lżejsze od powietrza”, „bezzałogowe

statki powietrzne” („UAV”), silniki i sprzęt do „statków powietrznych”,

pokrewne wyposażenie i elementy składowe, jak następuje, specjalnie

zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych

Nb.

Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

a. załogowe „statki powietrzne” i „statki powietrzne lżejsze od powietrza” oraz

specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

b. niestosowane od 2011 r.

c. bezzałogowe „statki powietrzne” i „statki powietrzne lżejsze od powietrza” oraz

sprzęt pokrewny, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy

składowe

1. „bezzałogowe statki powietrzne” („UAV”), zdalnie sterowane statki

powietrzne (RPV), autonomiczne programowalne statki powietrzne oraz

bezzałogowe „statki powietrzne lżejsze od powietrza”;

2. wyrzutnie, sprzęt ratowniczy oraz wyposażenie naziemne;

3. sprzęt przeznaczony do dowodzenia lub sterowania;

d. lotnicze silniki napędowe i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

e. sprzęt lotniczy do tankowania w powietrzu specjalnie zaprojektowany lub

zmodyfikowany do któregoś z poniższych oraz specjalnie zaprojektowane do

niego elementy składowe

1. „statki powietrzne” określone podpunkcie w LU10.a.; lub

2. bezzałogowe „statki powietrzne” określone podpunkcie w LU10.c.;

f. sprzęt naziemny, zaprojektowany specjalnie dla „statków powietrznych”,

określonych w podpunkcie LU10.a. lub do silników lotniczych określonych

w LU10.d.;

Uwaga 1 Podpunkt LU10.f. obejmuje sprzęt do tankowania paliwa pod ciśnieniem

i sprzęt przeznaczony do ułatwiania operacji na obszarach

ograniczonych, w tym sprzęt znajdujący się na pokładzie statku.

Uwaga 2 Podpunkt LU10.f. nie ma zastosowania do

1. haków holowniczych;

2. mat i pokryw ochronnych;

3. drabin, stopni i platform;

4. klinów, mocowań i sprzętu do mocowania.

g. sprzęt ratowniczy dla załóg lotniczych, sprzęt bezpieczeństwa dla załóg

lotniczych i inne urządzenia do ewakuacji personelu nieokreślone w podpunkcie

LU10.a., zaprojektowane dla „statków powietrznych” określonych w podpunkcie

LU10.a.;

Uwaga Podpunkt LU10.g nie kontroluje hełmów dla załóg lotniczych, które to

hełmy nie zawierają ani nie posiadają mocowania do sprzętu

określonego w niniejszym załączniku.

Nb. W odniesieniu do hełmów zob. również podpunkt LU13.c.

h. spadochrony, paralotnie i sprzęt pokrewny, jak następuje, oraz elementy składowe

specjalnie do nich zaprojektowane

1. spadochrony niewyszczególnione w niniejszym załączniku;

2. paralotnie;

3. sprzęt specjalnie zaprojektowany do skoków z dużej wysokości (np.

kombinezony, hełmy ochronne, systemy oddychania, sprzęt nawigacyjny);

i.

sterowane urządzenia otwierające lub automatyczne systemy pilotujące

przeznaczone do ładunków zrzucanych na spadochronach.

Uwaga 1 Podpunkt LU10.a. nie ma zastosowania do „statków powietrznych” lub

„statków powietrznych lżejszych od powietrza” lub wariantów tych

„statków

powietrznych”

specjalnie

zaprojektowanych

do

celów

wojskowych, które charakteryzują się wszystkimi niżej wymienionymi

cechami

a. nie są bojowymi „statkami powietrznymi”;

b. nie są skonfigurowane do celów wojskowych i nie są wyposażone

w sprzęt specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do celów

wojskowych; oraz

c. są certyfikowane do użytku do celów cywilnych przez organy lotnictwa

cywilnego w co najmniej jednym państwie członkowskim UE lub

państwie uczestniczącym w porozumieniu z Wassenaar.

Uwaga 2 Podpunkt LU10.d. nie ma zastosowania do

a. silników lotniczych zaprojektowanych lub zmodyfikowanych do celów

wojskowych, które zostały dopuszczone do użytku przez organy lotnictwa

cywilnego w co najmniej jednym państwie członkowskim UE lub

państwie uczestniczącym w porozumieniu z Wassenaar do użytku w

„cywilnych statkach powietrznych”, lub specjalnie zaprojektowanych dla

nich elementów składowych;

b. silników tłokowych lub specjalnie zaprojektowanych do nich elementów

składowych,

z

wyjątkiem

specjalnie

zaprojektowanych

dla

„bezzałogowych statków powietrznych (UAV)”.

Uwaga 3 Do celów podpunktów LU10.a. oraz LU10.d. pojęcie specjalnie

zaprojektowanych elementów składowych i sprzętu pokrewnego dla

niewojskowych

„statków

powietrznych”

lub

silników

lotniczych

zmodyfikowanych do celów wojskowych ma zastosowanie tylko do tych

wojskowych elementów składowych i sprzętu pokrewnego, które są

wymagane w celu modyfikacji do celów wojskowych.

Uwaga 4 Do celów podpunktu LU10.a. użytek wojskowy obejmuje walkę, zwiad

wojskowy, szturm, szkolenie wojskowe, wsparcie logistyczne oraz

transport i zrzuty z powietrza żołnierzy lub sprzętu wojskowego.

Uwaga 5 LU10.a. ma zastosowania do „statków powietrznych” ani do „statków

powietrznych lżejszych od powietrza” posiadających wszystkie poniższe

cechy

a. zostały wyprodukowane po raz pierwszy przed rokiem 1946;

b. w ich skład nie wchodzą elementy wyszczególnione w niniejszym

załączniku, z wyłączeniem przypadków, w których te elementy są

wymagane, aby spełnić normy bezpieczeństwa lub zdatności do lotu

wprowadzone przez organy lotnictwa cywilnego w co najmniej jednym

państwie członkowskim

UE lub

państwie uczestniczącym

w

porozumieniu z Wassenaar; oraz

c. w ich skład nie wchodzi broń wyszczególniona w niniejszym

załączniku, chyba że taka broń jest niezdatna do użytku i nie można jej

przywrócić do stanu użytecznego.

Uwaga 6 LU 10.d. nie ma zastosowania do lotniczych silników napędowych, które

zostały wyprodukowane po raz pierwszy przed rokiem 1946.

LU11 Sprzęt elektroniczny, „statki kosmiczne” i elementy składowe, niewyszczególnione

w innych miejscach w niniejszym załączniku, jak następuje

a. sprzęt elektroniczny specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych oraz

specjalnie zaprojektowane do niego elementy składowe;

Uwaga Podpunkt LU11.a. obejmuje w szczególności

a. elektroniczne

urządzenia

elektronicznych

zakłócające

przeciwnika

i

działanie

systemów

elektroniczne

urządzenia

przeciwdziałające zakłóceniom systemów elektronicznych (tj.

urządzenia zaprojektowane do emitowania obcych lub mylących

sygnałów do odbiorników radiolokacyjnych lub łączności radiowej

lub w inny sposób utrudniające odbiór, działanie lub zmniejszające

skuteczność odbiorników elektronicznych przeciwnika wraz z ich

urządzeniami

przeciwdziałającymi

zakłóceniom),

łącznie

z urządzeniami zagłuszającymi i przeciwdziałającymi zagłuszaniu;

b. lampy generujące sygnał o zmiennej częstotliwości;

c. systemy elektroniczne lub sprzęt zaprojektowany do rozpoznania i

monitorowania widma elektromagnetycznego w celach wywiadu

wojskowego lub bezpieczeństwa oraz w celu przeciwdziałania

takiemu rozpoznaniu i monitorowaniu;

d. podwodne środki przeciwdziałania, łącznie ze środkami zakłócania

akustycznego i magnetycznego oraz pozorowaniem; urządzenia

zaprojektowane do wprowadzania obcych lub mylących sygnałów

do odbiorników sonarowych;

e. sprzęt do zabezpieczenia przetwarzania danych, sprzęt do

zabezpieczania danych oraz sprzęt do zabezpieczania linii

transmisyjnych i sygnalizacyjnych

z

wykorzystaniem funkcji

kryptograficznej;

f. sprzęt

do

identyfikacji,

rozpoznawania,

ładowania

kluczy

kodowych oraz zarządzania kluczami, sprzęt do produkcji i

dystrybucji kluczy kodowych;

g. sprzęt do naprowadzania i nawigacji;

h. radiowe,

cyfrowe

troposferycznej;

urządzenia

komunikacyjne

łączności

i. demodulatory cyfrowe zaprojektowane specjalnie do celów

wywiadu sygnałowego;

j. „zautomatyzowane systemy dowodzenia i kontroli”

Nb.

„Oprogramowanie”

związane

z

wojskowymi

radiostacjami

programowalnymi – zob. ppkt LU21.

b. sprzęt zagłuszający zaprojektowany lub zmodyfikowany w celu utrudniania

odbioru, działania lub skuteczności usług pozycjonowania, nawigacji lub pomiaru

czasu zapewnianych przez „systemy nawigacji satelitarnej” oraz specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe;

c. „statki kosmiczne” specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów

wojskowych oraz elementy składowe „statków kosmicznych” specjalnie

zaprojektowane do celów wojskowych.

LU12 Systemy broni opartej na energii kinetycznej dużych prędkości oraz pokrewny

sprzęt, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy

składowe

a. systemy broni opartej na energii kinetycznej, specjalnie zaprojektowane do

niszczenia celu lub spowodowania przerwania wykonywanej misji;

b. specjalnie zaprojektowane urządzenia i stanowiska badawczo-pomiarowe oraz

modele testowe, włączając w to instrumenty diagnostyczne i cele (imitatory

celów) specjalnie przeznaczone do testowania i oceny systemów pocisków

o wysokiej energii kinetycznej.

Nb. Systemy broni wykorzystujące amunicję podkalibrową lub działające na

zasadzie wyłącznie chemicznego napędu i stosowana do nich amunicja –

zob. ppkt od LU1 do LU4.

Uwaga 1 Ppkt LU12 obejmuje poniższe rozwiązania, o ile są one specjalnie

zaprojektowane do użytkowania w systemach broni opartych na

wykorzystaniu energii kinetycznej

a. systemy wyrzutni o zdolności przyspieszania mas większych niż 0,1 g

do prędkości przekraczających 1,6 km/s przy pojedynczym lub

seryjnym trybie prowadzenia ognia;

b. wytwarzanie energii pierwotnej, osprzęt elektryczny, magazynowanie

energii (np. wysokoenergetyczne kondensatory), zarządzanie energią

cieplną, kondycjonowanie, przełączanie i magazynowanie paliwa; oraz

elektryczne interfejsy pomiędzy źródłem zasilania, działem i

elektrycznymi napędami wieżyczki;

Nb. Wysokoenergetyczne kondensatory magazynujące – zob. także

3A001.e.2 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

c. systemy wykrywania i śledzenia celu, kierowania ogniem lub oceny

wyników zwalczania celu;

d. głowice samonaprowadzające pocisków, systemy napędu i kierowania

(przyspieszeń bocznych) dla pocisków.

Uwaga 2 Ppkt LU12 ma zastosowanie do systemów broni wykorzystujących

którykolwiek z niżej wymienionych systemów napędowych

a. elektromagnetyczny;

b. elektrotermiczny;

c. plazmowy;

d. lekki gaz lub

e. chemiczny (gdy jest stosowana w połączeniu z dowolnym z wyżej

wymienionych systemów).

LU13 Sprzęt opancerzony lub ochronny, takież konstrukcje oraz ich elementy

składowe i akcesoria do nich, jak następuje

a. płyty opancerzone metalowe lub nie, posiadające którąkolwiek z następujących

cech

1. wyprodukowane według norm lub wymagań wojskowych; lub

2. odpowiednie do celów wojskowych;

Nb. Pancerze osobiste – zob. LU13.d.2.

b. konstrukcje z materiałów metalowych lub niemetalowych lub ich kombinacji,

specjalnie zaprojektowane do zapewnienia ochrony balistycznej dla systemów

wojskowych oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

c. hełmy oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy i akcesoria, jak

następuje

1. hełmy wyprodukowane zgodnie z normami lub specyfikacjami wojskowymi lub

zgodnie z porównywalnymi normami krajowymi;

2. czerepy, podpinki lub wkładki wyściełające specjalnie zaprojektowane do

hełmów określonych w podpunkcie LU13.c.1.;

3. dodatkowe elementy ochrony balistycznej, specjalnie zaprojektowane do

hełmów określonych w podpunkcie LU13.c.1.

Nb. Inne wojskowe elementy składowe i akcesoria hełmów, zob. odpowiednia

pozycja w niniejszym załączniku.

d. pancerze osobiste lub odzież ochronna i ich elementy składowe, jak następuje

1. miękkie pancerze osobiste lub odzież ochronna, wyprodukowane zgodnie z

normami lub wymaganiami wojskowymi albo normami lub wymaganiami

równoważnymi oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

Uwaga Do celów podpunktu LU13.d.1. normy lub wymagania wojskowe

obejmują przynajmniej wymagania dotyczące ochrony przed

fragmentacją.

2. twarde płyty opancerzone do pancerzy osobistych zapewniające ochronę

balistyczną na poziomie III lub wyższą (NIJ 0101.06, lipiec 2008) lub o

„porównywalnych normach”.

Uwaga 1

Podpunkt LU13.b. obejmuje materiały specjalnie zaprojektowane do

tworzenia wybuchowego opancerzenia reaktywnego lub budowy

schronów wojskowych.

Uwaga 2

Podpunkt LU13.c. nie ma zastosowania do hełmów spełniających

wszystkie poniższe kryteria

a. zostały wyprodukowane po raz pierwszy przed rokiem 1970; oraz

b. nie są zaprojektowane ani zmodyfikowane w taki sposób, aby

możliwe

było

zamontowanie

przedmiotów

określonych

w

niniejszym załączniku ani nie są wyposażone w akcesoria

pozwalające na takie zamontowanie.

Uwaga 3

Podpunkty LU13.c. i LU13.d. nie mają zastosowania do hełmów,

pancerzy

osobistych

lub

odzieży

użytkownikom, do ich ochrony osobistej.

ochronnej,

towarzyszących

Uwaga 4

Poz. 736

Spośród hełmów specjalnie zaprojektowanych dla służb saperskich

tylko hełmy specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych są

określone w podpunkcie LU13.c.

Uwaga 5

Podpunkt LU13.d.1. nie ma zastosowania do okularów ochronnych

Nb. W odniesieniu do okularów chroniących przed promieniowaniem

laserowym zob. podpunkt LU17.o.

Nb. 1 Zob. także poz. 1A005 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

Nb. 2 Co do „materiałów włóknistych lub włókienkowych” używanych do

wytwarzania pancerzy osobistych i hełmów – zob. poz. 1C010 w wykazie

produktów podwójnego zastosowania UE.

LU14 „Sprzęt specjalistyczny do szkolenia wojskowego” lub do symulacji scenariuszy

wojskowych, symulatory specjalnie zaprojektowane do treningu użytkowania

jakiegokolwiek bronią wymienioną w podpunkcie LU1 lub LU2 oraz specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe i akcesoria.

Uwaga 1 Podpunkt LU14 obejmuje systemy generowania obrazów i interakcyjne

systemy

środowiskowe

dla

symulatorów

specjalnie

zaprojektowane

lub

zmodyfikowane do celów wojskowych.

Uwaga 2 Podpunkt LU14 nie ma zastosowania do sprzętu specjalnie

zaprojektowanego do szkolenia w posługiwaniu się bronią myśliwską lub sportową.

Uwaga 3 ‘Specjalistyczny sprzęt do szkolenia wojskowego’ obejmuje wojskowe

wersje trenażerów działań zaczepnych, szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego,

trenażery celów radiolokacyjnych, imitatory celów radiolokacyjnych, urządzenia

treningowe dla działonowych, trenażery zwalczania celów podwodnych, trenażery

lotu (łącznie z wirówkami do szkolenia pilotów lub astronautów), trenażery do

szkolenia obsługi stacji radiolokacyjnych, trenażery lotów według przyrządów,

trenażery do szkolenia nawigatorów, trenażery do szkolenia obsługi wyrzutni

rakietowych, wyposażenie celów, „statki powietrzne” zdalnie sterowane, symulatory

uzbrojenia, symulatory bezzałogowych „statków powietrznych”, ruchome jednostki

szkoleniowe oraz sprzęt treningowy dla wojskowych działań lądowych.

LU15 Następujący sprzęt do zobrazowywania lub przeciwdziałania, specjalnie

zaprojektowany do celów wojskowych, oraz specjalnie zaprojektowane do niego

elementy składowe i akcesoria

a. urządzenia do rejestracji i obróbki obrazu;

b. aparaty fotograficzne i kamery, sprzęt fotograficzny i sprzęt do obróbki filmów;

c. sprzęt wzmacniający obraz;

d. sprzęt do zobrazowywania termicznego lub podczerwonego;

e. sprzęt

do

zobrazowywania

sygnałów

pochodzących

z

czujników

radiolokacyjnych;

f.

sprzęt do przeciwdziałania i antyprzeciwdziałania sprzętowi określonemu w

podpunktach od LU15.a. do LU15.e.

Uwaga Podpunkt LU15.f. obejmuje sprzęt zaprojektowany do ograniczania

działania

lub

zmniejszania

skuteczności

wojskowych

systemów

zobrazowywania lub minimalizowania ograniczających efektów.

Uwaga

LU15

nie

ma

zastosowania

do

„lamp

pierwszej

generacji

wzmacniających obraz” lub sprzętu specjalnie zaprojektowanego do

stosowania w nim „lamp pierwszej generacji wzmacniających obraz”.

Nb.

Celowniki

wykorzystujące

„lampy

pierwszej

generacji

wzmacniające obraz ” – zob. ppkt LU1, LU2 oraz ppkt LU5.a.

Nb. Zob. także 6A002.a.2 oraz 6A002.b w wykazie produktów podwójnego

zastosowania UE.

LU16 Odkuwki, odlewy i inne półfabrykaty, które zostały specjalnie zaprojektowane

dla obiektów określonych w ppkt od LU1 do LU4, LU6, LU9, LU10, LU12 lub

LU19.

Uwaga LU16 odnosi się do półfabrykatów, w przypadku gdy są one możliwe do

zidentyfikowania na podstawie składu materiału, geometrii czy funkcji.

LU17 Różnorodny sprzęt, materiały i „biblioteki”, jak następuje, oraz specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe

a.

aparaty do nurkowania i pływania pod wodą, specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do zastosowań wojskowych, jak następuje

1. niezależne aparaty do nurkowania oparte na oddychaniu powietrzem

regenerowanym działające w obiegu zamkniętym lub częściowo zamkniętym;

2. aparaty do pływania pod wodą, specjalnie zaprojektowane do stosowania

z aparatami do nurkowania wyszczególnionymi w LU17.a.1;

Nb. Zob. także poz. 8A002.q. w wykazie produktów podwójnego zastosowania

UE.

b. sprzęt budowlany specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych;

c. osprzęt, powłoki i techniki maskowania, specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych;

d. polowy sprzęt inżynieryjny, specjalnie zaprojektowany do wykorzystania

w strefie działań bojowych;

e. „roboty”, urządzenia do sterowania „robotami” oraz „manipulatory”, posiadające

którąkolwiek z poniżej wymienionych cech

1. specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych;

2. wykorzystujące środki zabezpieczenia przewodów hydraulicznych przed

uszkodzeniem spowodowanym czynnikami zewnętrznymi, jak odłamki

balistyczne (np. przez wykorzystanie przewodów samouszczelniających się),

oraz zaprojektowane do użytkowania płynów hydraulicznych o punkcie

zapłonu powyżej 839 K (566 oC); lub

3. specjalnie zaprojektowane lub przystosowane do pracy w warunkach

impulsów elektromagnetycznych (EMP);

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU17.e.3. EMP nie odnosi się do niezamierzonych

zakłóceń wywołanych promieniowaniem elektromagnetycznym pobliskiego

sprzętu (np. maszyn, urządzeń lub elektroniki) lub wyładowaniem.

f.

„biblioteki”, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do zastosowań

wojskowych w systemach, sprzęcie lub elementach składowych określonych

w niniejszym załączniku;

g. sprzęt do generowania energii jądrowej lub sprzęt napędzany energią jądrową,

niewyszczególniony gdzie indziej, specjalnie zaprojektowany do celów

wojskowych oraz elementy składowe do niego specjalnie zaprojektowane lub

„zmodyfikowane” do celów wojskowych;

Uwaga LU 17.g. obejmuje „reaktory jądrowe”.

h. sprzęt lub materiał pokryty lub poddany obróbce w celu zamaskowania, specjalnie

zaprojektowany do celów wojskowych, niewyszczególniony w innych miejscach

w niniejszym załączniku;

i.

symulatory specjalnie zaprojektowane dla wojskowych „reaktorów jądrowych”;

j.

mobilne warsztaty remontowe specjalnie zaprojektowane lub „zmodyfikowane”

do obsługi sprzętu wojskowego;

k. generatory polowe specjalnie zaprojektowane lub „zmodyfikowane” do celów

wojskowych;

l.

intermodalne kontenery ISO lub demontowalne nadwozia pojazdów (tj. nadwozia

wymienne) specjalnie zaprojektowane lub „zmodyfikowane” do użytku

wojskowego;

m. promy, niewyszczególnione w innych miejscach w niniejszym załączniku, mosty

oraz pontony specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych;

n. modele testowe specjalnie zaprojektowane dla „rozwoju” produktów określonych

w podpunkt LU4, LU6, LU9 lub LU10;

o. sprzęt chroniący przed oddziaływaniem promieniowania „laserowego” (np. oczy

lub czujniki) specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych;

p. „ogniwa paliwowe” niewyszczególnione w innych miejscach w niniejszym

załączniku, specjalnie zaprojektowane lub „zmodyfikowane” do celów

wojskowych.

Uwagi techniczne

1. Niestosowana od 2014 r.

2. Do celów podpunktu LU17 określenie ’zmodyfikowany’ oznacza jakiekolwiek

strukturalne, elektryczne, mechaniczne lub inne zmiany nadające wyrobom

cywilnym cechy wojskowe, co czyni te wyroby równoważnymi z wyrobami

specjalnie zaprojektowanymi do celów wojskowych

LU18 Sprzęt do ‘produkcji’, obiekty do prowadzenia badań środowiskowych oraz

elementy składowe, jak następuje

a. sprzęt specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do ‘produkcji’ wyrobów

określonych w niniejszym załączniku oraz specjalnie zaprojektowane do niego

elementy składowe;

b. obiekty do prowadzenia badań środowiskowych specjalnie zaprojektowane do

celów certyfikacji, kwalifikacji lub badania produktów określonych w niniejszym

załączniku oraz niewyszczególniony nigdzie indziej specjalnie zaprojektowany

do nich sprzęt wykorzystywany do celów certyfikacji, kwalifikacji lub badania.

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU18 termin ‘produkcja’ obejmuje projektowanie, analizy,

wytwarzanie, badania i kontrolę jakości.

Uwaga Podpunkty LU18.a. oraz LU18.b. obejmują następujący sprzęt

a. aparaty nitracyjne o działaniu ciągłym;

b. aparaty wirówkowe do badań lub sprzęt charakteryzujący się

którąkolwiek z poniższych cech

1. napędzane silnikiem lub silnikami o całkowitej mocy znamionowej

przekraczającej 298 kW (400 KM);

2. zdolne do unoszenia ładunku o masie 113 kg lub większej; lub

3. zdolne do osiągania przyspieszenia odśrodkowego 8 g lub większego

przy ładunku o masie 91 kg lub większej;

c. prasy odwadniające;

d. wytłaczarki ślimakowe, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane

do wytłaczania wojskowych „materiałów wybuchowych”;

e. maszyny tnące do wymiarowego cięcia wytłaczanych „materiałów

miotających”;

f. bębny do oczyszczania o średnicy 1,85 m lub większej, o ładowności

produktu powyżej 227 kg;

g. urządzenia o działaniu ciągłym do mieszania stałych materiałów

miotających;

h. młyny wykorzystujące energię cieczy przeznaczone do rozdrabniania

lub mielenia składników „materiałów wybuchowych” stosowanych

w wojsku;

i. sprzęt zapewniający jednocześnie sferyczny kształt i jednakowy rozmiar

cząstek sproszkowanego metalu wyszczególnionego w LU8.c.8.;

j. konwertery

prądu

konwekcyjnego

przeznaczone

do

konwersji

materiałów wyszczególnionych w podpunkcie LU8.c.3.

LU19 Systemy broni o ukierunkowanej energii (Directed Energy Weapon – DEW),

sprzęt pokrewny lub sprzęt do przeciwdziałań, modele badawcze, jak następuje,

oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

a. systemy „laserowe” specjalnie zaprojektowane do niszczenia celu lub zmuszenia

go do przerwania wykonywanego zadania;

b. systemy oparte na zasadzie wiązki cząstek, zdolne do niszczenia celu lub

zmuszenia go do przerwania wykonywanego zadania;

c. systemy wykorzystujące pasma częstotliwości radiowych dużej mocy (Radio

Frequency – RF), zdolne do niszczenia celu lub zmuszenia go do przerwania

wykonywanego zadania;

d. sprzęt specjalnie zaprojektowany do wykrywania, identyfikacji lub obrony przed

systemami określonymi w podpunktach od LU19.a. do LU19.c.;

e. fizyczne modele testowe dla systemów, sprzętu i elementów składowych

określonych w LU19;

f.

systemy „laserowe”, zaprojektowane specjalnie w celu trwałego oślepienia

nieuzbrojonego oka, tj. gołego oka lub oka z urządzeniami korygującymi wzrok.

Uwaga 1 Systemy DEW określone w ppkt LU19 obejmują systemy, których

możliwości opierają się na kontrolowanym stosowaniu

a.

„laserów” o mocy wystarczającej do wywołania zniszczeń

podobnych do wywoływanych amunicją konwencjonalną;

b. akceleratorów cząstek, emitujących wiązkę cząstek naładowanych lub

neutralnych o niszczącej mocy;

c. nadajników radiowych o dużej mocy impulsów lub dużej średniej

mocy wiązki fal radiowych wytwarzających pole o natężeniu

wystarczającym do unieszkodliwienia obwodów elektrycznych

odległego celu.

Uwaga 2 Podpunkt LU19 obejmuje następujące wyroby, w przypadku gdy

zostały one specjalnie zaprojektowane dla wykorzystania w systemach

DEW

a.

urządzenia

do

wytwarzania

mocy

pierwotnej,

przechowywania energii, przełączania, przetwarzania mocy

lub przechowywania i dystrybucji paliwa;

b. systemy wykrywania lub śledzenia celu;

c. systemy

oceniające

stopień

uszkodzenia

celu,

jego

zniszczenia lub przerwania wykonywanego zadania;

d. urządzenia

do

kierowania

wiązką,

propagacją

lub

celowaniem;

e. sprzęt do szybkiego odwracania wiązki dla szybkich operacji

przy większej liczbie celów;

f.

adaptacyjne koniugatory optyki i fazy;

g.

instalacje doprowadzania prądu dla wiązek ujemnych jonów

wodorowych;

h. elementy składowe „klasy kosmicznej” akceleratorów;

i.

aparatura do skupiania wiązki ujemnych jonów;

j.

sprzęt do regulacji i odwracania wiązki jonowej wysokiej

mocy;

k. folie „klasy kosmicznej” do neutralizacji wiązek ujemnych

izotopów wodoru.

LU20 Sprzęt kriogeniczny lub „nadprzewodzący”, jak następuje, oraz specjalnie

zaprojektowane do niego elementy składowe i akcesoria

a. sprzęt specjalnie zaprojektowany lub skonfigurowany do zainstalowania na

pojazdach do wojskowych zastosowań lądowych, lotniczych, morskich czy

kosmicznych, zdolny do działania w czasie ruchu pojazdu i wytwarzający lub

utrzymujący temperatury poniżej 103 K (˗170 oC);

Uwaga Podpunkt LU20.a. obejmuje ruchome systemy zawierające lub

wykorzystujące akcesoria lub elementy składowe wyprodukowane z

materiałów niemetalicznych lub dielektrycznych, takich jak tworzywa

sztuczne czy materiały impregnowane żywicami epoksydowymi.

b. elektryczne

urządzenia

transformatory)

Poz. 736

„nadprzewodzące”

specjalnie

(maszyny

zaprojektowane

lub

wirnikowe

lub

skonfigurowane

do

zainstalowania na pojazdach do wojskowych zastosowań lądowych, morskich,

lotniczych czy kosmicznych i zdolne do działania w ruchu.

Uwaga Podpunkt

LU20.b.

nie

ma

zastosowania

do

hybrydowych,

jednobiegunowych prądnic prądu stałego, posiadających normalne,

jednobiegunowe

armatury

metalowe,

które

wirują

w

polu

magnetycznym wytwarzanym przez uzwojenie nadprzewodzące, pod

warunkiem, że uzwojenie takie jest jedynym nadprzewodzącym

elementem prądnicy.

LU21 „Oprogramowanie”, jak następuje

a. „oprogramowanie”

specjalnie

zaprojektowane

lub

zmodyfikowane

dla

któregokolwiek z poniżej wymienionych celów

1. „rozwój”,

„produkcja”,

eksploatacja

lub

utrzymanie

sprzętu

wyszczególnionego w niniejszym załączniku;

2. „rozwój” lub „produkcja” materiałów wyszczególnionych w niniejszym

załączniku; lub

3. „rozwój”, „produkcja”, eksploatacja lub utrzymanie „oprogramowania”

wyszczególnionego w niniejszym załączniku;

b. określone „oprogramowanie” inne niż określone w podpunkcie LU21.a, jak

następuje

1. „oprogramowanie” zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych

i zaprojektowane specjalnie do modelowania, symulacji lub oceniania

wojskowych systemów uzbrojenia;

2. „oprogramowanie” zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych

i zaprojektowane specjalnie do modelowania lub symulacji wojskowych

scenariuszy operacyjnych;

3. „oprogramowanie” do określania efektów działania broni konwencjonalnej,

jądrowej, chemicznej lub biologicznej;

4. „oprogramowanie” zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych i do

stosowania w dziedzinie dowodzenia, łączności, kierowania i rozpoznania

(C3I) lub dowodzenia, łączności, kierowania, informatyki i rozpoznania (C4I);

5. „oprogramowanie” specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do

prowadzenia ofensywnych cyberoperacji wojskowych.

Uwaga 1 Podpunkt LU21.b.5. obejmuje „oprogramowanie” przeznaczone do

niszczenia, uszkadzania, ograniczania działania lub uszkadzania

systemów, sprzętu lub „oprogramowanie określone w niniejszym

załączniku,

„oprogramowanie”

przeznaczone

do

zwiadu

cybernetycznego oraz dowodzenia i kontroli cybernetycznej.

Uwaga 2 Podpunkt LU21.b.5. nie ma zastosowania do „ujawniania podatności”

ani do „reagowania na incydenty”, ograniczone do niewojskowej

obronnej gotowości i reagowania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

c. „oprogramowanie”, które nie zostało określone w podpunktach LU21.a. oraz

LU21.b., specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane tak, by sprzęt, który nie

został określony w niniejszym załączniku, mógł służyć do zadań wojskowych, do

których służy sprzęt wojskowy określony w niniejszym załączniku.

Nb.

Zob. systemy, sprzęt lub elementy składowe określone w niniejszym

załączniku

stosowane

do

ogólnego

celu

„komputery

cyfrowe”

z

zainstalowanym „oprogramowaniem” określonym w podpunkcie LU21.c.

LU22 „Technologia”, jak następuje

a. „technologia”, inna niż określona w podpunkcie LU22.b., „wymagana” do

„rozwoju”, „produkcji”, eksploatacji, instalacji, utrzymania funkcjonalności

(przeprowadzania przeglądów), napraw, remontów kapitalnych lub odnawiania

wyrobów określonych w niniejszym załączniku;

b. „Technologia”, jak następuje

1. „technologia”

„wymagana”

do

projektowania,

montażu

elementów

składowych, użytkowania, obsługiwania i naprawy kompletnych instalacji

produkcyjnych do wytwarzania wyrobów określonych w niniejszym

załączniku, nawet gdy elementy takich instalacji produkcyjnych nie są

określone;

2. „technologia” „wymagana” do „rozwoju” i „produkcji” broni małokalibrowej,

nawet jeżeli jest ona wykorzystywana do produkcji replik zabytkowej broni

małokalibrowej;

3. niestosowana od 2013 r.;

Nb. „Technologia” poprzednio określona w podpunkcie LU22.b.3 – zob. ppkt

LU22.a.

4. niestosowana od 2013 r.;

Nb. „Technologia” poprzednio określona w LU22.b.4 – zob. ppkt LU22.a.

5. „technologia” „wymagana” wyłącznie do wprowadzania „biokatalizatorów”,

określonych w podpunkcie LU7.i.1., do wojskowych substancji nośnych lub

materiałów.

Uwaga 1

„Technologia” „wymagana” do „rozwoju”, „produkcji”, eksploatacji,

instalacji, utrzymania funkcjonalności (przeprowadzania przeglądów),

napraw, remontów kapitalnych lub odnawiania wyrobów określonych

w niniejszym załączniku pozostaje objęta kontrolą, nawet jeżeli ma

zastosowanie do jakiegokolwiek produktu, który nie został określony w

niniejszym załączniku.

Uwaga 2

Podpunkt LU22 nie ma zastosowania do

a. „technologii” będącej minimalnym wymogiem do instalacji,

użytkowania, utrzymywania (kontroli) lub naprawy produktów

nieobjętych kontrolą lub których wywóz został dozwolony;

b. „technologii” będącej „własnością publiczną”, stanowiącej „badania

podstawowe” lub minimum informacji potrzebnych do złożenia

wniosków patentowych;

c. „technologii” umożliwiającej indukcję magnetyczną służącą do

ciągłego napędu urządzeń transportu cywilnego.

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

§ 2. Traci moc rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 4 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu uzbrojenia,

na obrót którym jest wymagane zezwolenie (Dz. U. poz. 839).

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

Załącznik nr 2

Poz. 736

WYKAZ UZBROJENIA, NA KTÓREGO PRZYWÓZ LUB TRANSFER

Załącznik nr 2

WEWNĄTRZUNIJNY NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ JEST

WYKAZ UZBROJENIA, NA

KTÓREGO PRZYWÓZ

LUB TRANSFER WEWNĄTRZUNIJNY

WYMAGANE

ZEZWOLENIE

NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ JEST WYMAGANE ZEZWOLENIE

Uwaga

W niektórych przypadkach substancje chemiczne są wymienione za pomocą

nazwy oraz numeru CAS. Wykaz ma zastosowanie do substancji chemicznych

o takim samym wzorze strukturalnym (w tym hydratów) bez względu na nazwę

lub numer CAS. Numery CAS są zamieszczone w celu ułatwienia identyfikacji

danej substancji chemicznej lub mieszaniny, bez względu na przyjętą

nomenklaturę. Numery CAS nie mogą być jednak używane jako niepowtarzalne

identyfikatory,

ponieważ

nie

które

postacie

substancji

chemicznych

wymienionych w niniejszym wykazie, a także ich mieszaniny, są lub mogą być

oznaczone odmiennymi numerami CAS.

WYKAZ

LU7.b.

bojowe środki trujące (BST) obejmujące

1. bojowe środki paralityczno-drgawkowe

a. O-alkilo (równe lub mniejsze niż C10, włącznie z cykloalkilem) alkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) fluorofosfoniany, takie jak

sarin (GB):O-izopropylometylofluorofosfonian (CAS 107-44-8); oraz

Soman (GD): O-pinakolinometylofluorofosfonian (CAS 96-64-0);

b. O-alkilo (równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo) N,N-dialkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) amidocyjanofosforany, takie

jak

tabun (GA): O-etylo(N,N-dimetylo)amidocyjanofosforan (CAS 77-81-6);

c.O-alkilo (H lub równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo), S-2dialkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-)-aminoetylo alkilo

(metylo-,

etylo-,

n-propylo-

lub

izopropylo-)

tiofosfoniany

oraz

odpowiadające im alkilowane lub protonowane sole, takie jak

VX: O-etylo S-(2-diizopropyloaminoetylo) metylotiofosfonian (CAS

50782-69-9);

2. bojowe środki parzące

a. iperyty siarkowe, takie jak

1. sulfid 2-chloroetylochlorometylowy (CAS 2625-76-5);

2. sulfid bis (2-chloroetylowy) (CAS 505-60-2);

3. bis (2-chloroetylotio)metan (CAS 63869-13-6);

4. 1,2-bis (2-chloroetylotio)etan (CAS 3563-36-8);

5. 1,3-bis (2-chloroetylotio)-n-propan (CAS 63905-10-2);

6. 1,4-bis (2-chloroetylotio)-n-butan (CAS 142868-93-7);

7. 1,5-bis (2-chloroetylotio)-n-pentan (CAS 142868-94-8);

8. eter bis (2-chloroetylotiometylowy) (CAS 63918-90-1);

9. eter bis (2-chloroetylotioetylowy) (iperyt tlenowy) (CAS 63918-89-8);

b. luizyty, takie jak

1. (2-chlorowinylo)dichloroarsyna (CAS 541-25-3);

2. tris (2-chlorowinylo)arsyna (CAS 40334-70-1);

3. bis (2-chlorowinylo)chloroarsyna (CAS 40334-69-8);

c. iperyty azotowe, takie jak

1. HN1: bis (2-chloroetylo)etyloamina (CAS 538-07-8);

2. HN2: bis (2-chloroetylo)metyloamina (CAS 51-75-2);

3. HN3: tris (2-chloroetylo)amina (CAS 555-77-1);

LU7.c. dwuskładnikowe oraz kluczowe prekursory BST, takie jak

1. difluorki alkilo- (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) fosfonowe,

takie jak

DF: difluorek metylofosfonowy (CAS 676-99-3);

2. O-alkilo (H lub równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo), O-2

-dialkilo (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-)-aminoetylo alkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) tiofosfoniany oraz

odpowiadające im alkilowane lub proponowane sole, takie jak

QL: O-etylo- O-2-di-izopropyloaminoetylometylofosfinian (CAS 57856-118);

3. chlorosarin: O-izopropylometylochlorofosfonian (CAS 1445-76-7);

4. chlorosoman: O-pinakolinometylochlorofosfonian (CAS 7040-57-5);

LU7.j.

saksytoksyna (CAS 35523-89-8);

LU7.k. rycyna (CAS 9009-86-3).

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 czerwca 2025 r.

Minister Rozwoju i Technologii: K. Paszyk

1)

2)

Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej − gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia

Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U.

poz. 739).

Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja

2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 146

z 10.06.2009, str. 1, Dz. Urz. UE L 308 z 24.11.2010, str. 11, Dz. Urz. UE L 85 z 24.03.2012, str. 3, Dz. Urz. UE L 31 z 31.01.2013,

str. 43, Dz. Urz. UE L 40 z 11.02.2014, str. 20, Dz. Urz. UE L 359 z 16.12.2014, str. 117, Dz. Urz. UE L 163 z 21.06.2016, str. 1,

Dz. Urz. UE L 70 z 15.03.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 311 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 89 z 29.03.2019, str. 1, Dz. Urz.

UE L 198 z 25.07.2019, str. 241, Dz. Urz. UE L 225 z 25.06.2021, str. 69 oraz Dz. Urz. UE L 2024/242 z 17.01.2024) w brzmieniu

nadanym dyrektywą delegowaną Komisji (UE) 2025/290 z dnia 4 października 2024 r. zmieniającą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE w odniesieniu do aktualizacji wykazu produktów związanych z obronnością zgodnie ze zaktualizowanym

wspólnym wykazem uzbrojenia Unii Europejskiej z dnia 19 lutego 2024 r. (Dz. Urz. UE L 2025/290 z 21.02.2025).

2025 r. (Dz. U. poz. …)

Poz. 736

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

Załącznik nr 3

WYKAZ UZBROJENIA, NA KTÓREGO TRANSFER WEWNĄTRZUNIJNY

Z TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Poz. 736

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

Załącznik nr 3

ORAZ PRZEZ

TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ JEST WYMAGANE

WYKAZ UZBROJENIA, NA KTÓREGO TRANSFER WEWNĄTRZUNIJNY

Z TERYTORIUMZEZWOLENIE

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ORAZ PRZEZ TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ JEST WYMAGANE ZEZWOLENIE

Uwaga 1

Terminy ujęte w cudzysłów („”) zostały zdefiniowane. Należy odwoływać się

do „Definicji terminów używanych w niniejszym wykazie” załączonych do

niniejszego wykazu.

Uwaga 2

W niektórych przypadkach substancje chemiczne są wymienione za pomocą

nazwy oraz numeru CAS. Wykaz ma zastosowanie do substancji

chemicznych o takim samym wzorze strukturalnym (w tym hydratów) bez

względu na nazwę lub numer CAS. Numery CAS są zamieszczone w celu

ułatwienia identyfikacji danej substancji chemicznej lub mieszaniny, bez

względu na przyjętą nomenklaturę. Numery CAS nie mogą być jednak

używane jako niepowtarzalne identyfikatory, ponieważ niektóre postacie

substancji chemicznych wymienionych w niniejszym wykazie, a także ich

mieszaniny, są lub mogą być oznaczone odmiennymi numerami CAS.

Definicje terminów i skrótów używanych w niniejszym wykazie

Poniższe definicje mają zastosowanie do terminów stosowanych w niniejszym wykazie.

Uwaga 1

Definicje mają zastosowanie do całego wykazu. Odniesienia mają wyłącznie

funkcję informacyjną i nie mają wpływu na stosowanie zdefiniowanych

terminów w całym wykazie.

Uwaga 2

Wyrazy i wyrażenia zawarte w niniejszym wykazie definicji przyjmują

zdefiniowane znaczenie wyłącznie gdy zostały ujęte w „cudzysłów”.

Definicje terminów znajdujących się ‘między apostrofami’ zamieszczone są

w uwadze technicznej do danego podpunktu. W innych przypadkach wyrazy

i wyrażenia przyjmują swoje ogólnie przyjęte (słownikowe) znaczenia.

LU10

„Bezzałogowy statek powietrzny” („UAV”)

Każdy „statek powietrzny” zdolny do rozpoczęcia lotu i podtrzymania

kontrolowanego lotu i nawigacji bez żadnej obecności ludzi na jego pokładzie.

LU22

Poz. 736

„Własność publiczna”

Oznacza „oprogramowanie” lub „technologię” udostępnione bez żadnych

ograniczeń co do ich dalszego rozpowszechniania.

Uwaga Ograniczenia wynikające z praw autorskich nie wykluczają uznania

„technologii” lub „oprogramowania” za „będące własnością

publiczną”.

LU17

„Biblioteka” (baza danych parametrów technicznych)

Zbiór informacji technicznych, do których odwołanie może ulepszyć działanie

danych systemów, sprzętu lub podzespołów.

LU7, 22

„Biokatalizatory”

„Enzymy” do szczególnych reakcji chemicznych lub biochemicznych lub inne

związki biologiczne, które przyłączają się do bojowych środków trujących

(BST) i przyspieszają ich degradację.

Uwaga techniczna

„Enzymy” oznaczają „biokatalizatory” dla konkretnych reakcji chemicznych

i biochemicznych.

LU7

„Biopolimery”

Makrocząsteczki biologiczne, jak następuje

a. enzymy dla konkretnych reakcji chemicznych i biochemicznych;

b. „antyidiotypowe”, „monoklonalne” lub „poliklonalne przeciwciała”;

c. specjalnie zaprojektowane lub specjalnie przetworzone „receptory”.

Uwagi techniczne

1. „Przeciwciała antyidiotypowe” oznaczają przeciwciała, które przyłączają

się do konkretnych miejsc wiązania antygenu w innych przeciwciałach.

2. „Przeciwciała monoklonalne” oznaczają białka przyłączające się do jednej

strony antygenu i produkowane przez jeden klon komórek.

3. „Przeciwciała poliklonalne” oznaczają mieszaninę białek przyłączających

się do specyficznego antygenu, produkowanych przez więcej niż jeden

klon komórek.

4. „Receptory” oznaczają biologiczne struktury makromolekularne zdolne do

łączenia ligandów i przez to wpływania na funkcje fizjologiczne.

LU4, 10

Poz. 736

„Cywilne statki powietrzne”

„Statki powietrzne” wymienione według przeznaczenia w wykazach

zaświadczeń o zdatności do lotu opublikowanych przez urzędy lotnictwa

cywilnego co najmniej jednego państwa członkowskiego UE lub państwa

uczestniczącego w porozumieniu z Wassenaar, latające na cywilnych

komercyjnych trasach wewnętrznych i zewnętrznych lub przeznaczone do

legalnego użytku cywilnego, prywatnego lub służbowego.

LU8

„Dodatki”

Substancje wykorzystywane w mieszankach wybuchowych w celu ulepszenia

ich właściwości.

LU19

„Klasa kosmiczna”

Dotyczy projektowania, wytwarzania i kwalifikowania za pomocą pomyślnie

zaliczonych testów w taki sposób, aby produkty mogły funkcjonować na

wysokościach większych niż 100 km od powierzchni Ziemi.

Uwaga Ustalenie, że dany przedmiot jest „klasy kosmicznej” na podstawie

testowania nie oznacza, że inne przedmioty z tej samej partii

produkcyjnej lub serii modeli także są „klasy kosmicznej”, jeżeli nie

zostały indywidualnie przetestowane.

LU21

„Komputer cyfrowy”

Sprzęt, który może, w postaci jednej lub kilku zmiennych dyskretnych, pełnić

wszystkie poniższe funkcje

a. przyjmowanie danych;

b. przechowywanie danych lub instrukcji na trwałych lub nietrwałych (zapis

wymazywalny) urządzeniach przechowywania danych;

c. przetwarzanie danych za pomocą zapamiętanej sekwencji instrukcji, które

można modyfikować; oraz

d. generowanie danych wyjściowych.

Uwaga techniczna

Modyfikacje zapamiętanej sekwencji instrukcji dotyczą wymiany trwałych

urządzeń pamięciowych, ale nie fizycznych zmian przewodów lub połączeń.

LU15

„Lampy pierwszej generacji wzmacniające obraz”

Lampy z ogniskowaniem elektrostatycznym wykorzystujące jako elementy wejścia/

wyjścia płytki światłowodowe lub szklane płytki czołowe wieloalkaliczne fotokatody (S-20 lub S-25), ale nie wzmacniacze wykorzystujące płytki mikrokanałowe.

LU9, 19

Poz. 736

„Laser”

Przedmiot emitujący światło stałe w czasie i przestrzeni, wykorzystujący

zjawisko emisji wymuszonej.

LU17

„Manipulatory”

Uchwyty, „aktywne jednostki oprzyrządowania” lub wszelkie inne

oprzyrządowanie zamontowane na płycie podstawowej na końcu ramienia

manipulacyjnego „robota”.

Uwaga techniczna

„Aktywne jednostki oprzyrządowania” są to urządzenia służące do stosowania

siły nadającej ruch, energii procesowej lub sensorów do danego urządzenia.

LU8

„Materiały energetyczne”

Substancje lub mieszaniny reagujące chemicznie, by uwolnić energię wymaganą

do ich planowego wykorzystania. „Materiały wybuchowe”, „materiały pirotechniczne” i „materiały miotające” są to podklasy materiałów energetycznych.

LU8

„Materiały miotające”

Substancje lub mieszaniny reagujące chemicznie i wytwarzające duże ilości

gorących gazów w kontrolowanym tempie, by wykonywać działania

mechaniczne

LU4, 8

„Materiały pirotechniczne”

Mieszaniny stałych lub ciekłych paliw i utleniaczy które, po zapaleniu

przechodzą reakcję chemiczną w tempie kontrolowanym, które ma tworzyć

konkretne przedziały czasowe, lub ilości ciepła, hałasu, dymu, widocznego

światła lub promieniowania podczerwonego. Substancje piroforyczne są

podklasą materiałów pirotechnicznych; nie zawierają utleniaczy, lecz zapalają

się samoistnie przy kontakcie z powietrzem.

LU13

„Materiały włókniste lub włókienkowe”

Obejmują

a. włókna elementarne o strukturze ciągłej;

b. przędzę i rowing o strukturze ciągłej;

c. taśmy, tkaniny, maty o strukturze bezładnej i oploty;

d. włókna cięte na drobne kawałki, włókna pocięte na dłuższe odcinki oraz

spójne maty z włókien;

e. wiskery, monokrystaliczne lub polikrystaliczne, o dowolnej długości;

f. pulpa z poliamidu aromatycznego.

LU8, 18

Poz. 736

„Materiały wybuchowe”

Stałe, płynne lub gazowe substancje lub mieszaniny substancji, które w swoim

zastosowaniu jako ładunki wstępne, przyspieszające lub zasadnicze

w głowicach bojowych, ładunki burzące oraz w innych zastosowaniach mają

detonować przy zastosowaniu jako ładunki podstawowe, dodatkowe lub

główne w głowicach, przy zastosowaniu do burzenia i innych zastosowaniach.

LU20

„Nadprzewodzący”

Odnosi się do materiałów (tj. metali, stopów lub związków), które mogą

stracić wszelką oporność elektryczną (tj. które mogą uzyskać nieskończoną

przewodność elektryczną i przenosić bardzo wysokie prądy elektryczne bez

ciepła Joule’a).

„Temperatura krytyczna” (czasem zwana temperaturą przejścia) konkretnego

materiału „nadprzewodzącego” jest to temperatura, w której materiał ten traci

wszelki opór przed przepływem elektrycznego prądu stałego.

Uwaga techniczna

„Nadprzewodzący”

stan

danego

materiału

charakteryzowany

przez

„temperaturę

jest

krytyczną”,

indywidualnie

krytyczne

pole

magnetyczne, będące funkcją temperatury oraz krytyczną gęstość prądu, która

jest jednak funkcją zarówno pola magnetycznego, jak i temperatury.

Uwaga

„Temperatura krytyczna” (czasem zwana temperaturą przejścia) konkretnego

materiału „nadprzewodzącego” jest to temperatura, w której materiał

ten traci wszelki opór przed przepływem elektrycznego prądu stałego.

LU17

„Ogniwo paliwowe”

Urządzenie

elektrochemiczne,

które

przetwarza

energię

chemiczną

bezpośrednio na energię prądu stałego przez zużywanie paliwa ze źródła

zewnętrznego.

LU 4,11, 21

„Oprogramowanie”

Zbiór jednego lub więcej „programów” lub „mikroprogramów”, umieszczony

na dowolnym materialnym nośniku.

Uwaga techniczna 1

„Program”

Sekwencja instrukcji do realizacji procesu, mająca postać wykonywalną lub

dającą się przekształcić na wykonywalną przez komputer elektroniczny.

Uwaga techniczna 2

„Mikroprogram”

Sekwencja elementarnych instrukcji, przechowywanych w specjalnej

pamięci, realizowanych po wprowadzeniu specjalnej dla niej instrukcji

odwołania do rejestru instrukcji.

LU22

„Podstawowe badania naukowe”

Prace doświadczalne lub teoretyczne prowadzone głównie w celu uzyskania

nowej wiedzy o podstawach danego zjawiska lub o obserwowalnych faktach,

nienakierowane bezpośrednio na konkretne cele lub zadania praktyczne.

LU6, 13

„Porównywalne normy”

Porównywalne normy krajowe lub międzynarodowe uznane przez

co najmniej jedno państwo członkowskie UE lub państwo uczestniczące

w porozumieniu z Wassenaar i mające zastosowanie do odpowiedniej pozycji.

LU8

„Prekursory”

Specjalistyczne związki chemiczne używane w produkcji materiałów

wybuchowych.

LU21, 22

„Produkcja”

Oznacza wszystkie etapy związane z produkcją, takie jak: projektowanie,

wytwarzanie,

scalanie,

montaż

(składanie),

kontrola,

testowanie

i zapewnienie jakości.

LU21

„Reagowanie na incydenty”

Proces wymiany niezbędnych informacji na temat incydentu z osobami lub

organizacjami odpowiedzialnymi za prowadzenie lub koordynowanie działań

zaradczych w celu zaradzenia incydentowi.

LU17

„Reaktor jądrowy”

Obejmuje zasadniczo obiekty znajdujące się wewnątrz zbiornika reaktora lub

bezpośrednio przymocowane do niego, wyposażenie sterujące poziomem

mocy w rdzeniu oraz elementy, które zazwyczaj zawierają chłodziwo

pierwotne rdzenia reaktora lub wchodzą z nim w bezpośrednią styczność lub

nim sterują.

LU17

„Robot”

Mechanizm manipulacyjny, który może działać ciągle lub na odcinkach, może

wykorzystywać czujniki i posiada wszystkie następujące cechy

a. jest wielofunkcyjny;

b. ma możliwość ustawiania w odpowiednim położeniu lub orientowania

przestrzennego materiałów, części, narzędzi lub urządzeń specjalnych

poprzez wykonywanie zmiennych ruchów w przestrzeni trójwymiarowej;

c. jest

wyposażony

w

trzy

lub

większą

liczbę

mechanizmów

wspomagających, m.in. silników krokowych, pracujących w obwodzie

zamkniętym lub otwartym; oraz

d. ma

„możliwość

programowania

przez

użytkownika”

metodą

uczenia/odtwarzania lub za pomocą komputera elektronicznego, który

może być programowanym sterownikiem logicznym, tj. bez ingerencji

mechanicznej.

W powyższej definicji „programowanie dostępne dla użytkownika”

oznacza

możliwość

wprowadzania,

modyfikacji

lub

wymiany

„programów” przez użytkownika na innej drodze niż poprzez

a.

fizyczną modyfikację okablowania lub połączeń; lub

b.

ustawianie

sterowania

funkcjami,

w

tym

wprowadzanie

parametrów.

Uwaga Niniejsza definicja nie obejmuje następujących urządzeń

1. mechanizmów poruszanych wyłącznie ręcznie lub zdalnie przez

operatora;

2. mechanizmów manipulacyjnych o ustalonej sekwencji ruchów,

będących

urządzeniami

zautomatyzowanymi,

realizującymi

zaprogramowane mechanicznie, z góry ustalone ruchy. Program jest

ograniczony mechanicznie za pomocą ustalonych ograniczników, np.

sworzni lub krzywek. Kolejność ruchów oraz wybór drogi lub kątów

nie są zmienne ani zmienialne za pomocą środków mechanicznych,

elektronicznych lub elektrycznych;

3. kontrolowanych mechanicznie manipulatorów o zmiennej sekwencji

ruchów, będących urządzeniami zautomatyzowanymi, realizującymi

zaprogramowane mechanicznie, z góry zmienne ruchy. Program jest

ograniczony mechanicznie za pomocą ustalonych, choć nastawnych,

ograniczników, np. sworzni lub krzywek. Kolejność ruchów oraz

wybór drogi lub kątów są zmienne w ramach ustalonego schematu

programowego. Zmian lub modyfikacji schematu programowego

(np. zmiany kołków lub wymiany krzywek) w jednej lub kilku osiach

współrzędnych dokonuje się wyłącznie na drodze działań

mechanicznych;

4. mechanizmów manipulacyjnych bez wspomagania, o zmiennej

sekwencji ruchów, będących urządzeniami zautomatyzowanymi,

realizującymi zaprogramowane mechanicznie ruchy. Program jest

zmienny, ale sekwencja jest realizowana wyłącznie za pomocą

sygnału binarnego z elektrycznych urządzeń binarnych o ustalonym

mechanicznie położeniu lub nastawnych ograniczników;

5. żurawi do stertowania, definiowanych jako systemy manipulatorów

działające w kartezjańskim układzie współrzędnych, produkowane

jako integralne części pionowych zespołów do silosów, i służące do

uzyskiwania dostępu do zawartości tych silosów w celu składowania

lub wyjmowania.

LU17, 21, 22 „Rozwój”

Odnosi się do wszystkich etapów poprzedzających produkcję seryjną, takich

jak: projekt, badania projektowe, analizy projektowe, koncepcje projektu,

składanie i testowanie prototypów, pilotażowe plany produkcji, dane

projektowe, proces przekształcania danych projektowych w produkt, projekt

konfiguracji, projekt scalania, rozkłady.

LU11

„Statek kosmiczny”

Czynne i bierne satelity i sondy kosmiczne.

LU 1, 8, 10, 14 „Statek powietrzny”

Statek powietrzny – stałopłat, statek z obrotowymi skrzydłami, wiropłat

(helikopter), statek ze zmiennym wirnikiem lub zmiennopłat.

LU10

„Statki powietrzne lżejsze od powietrza”

Balony i „sterowce”, które do unoszenia się w powietrzu potrzebują gorącego

powietrza lub gazów lżejszych od powietrza takich jak hel lub wodór.

Uwaga techniczna

„Sterowiec”

Napędzany statek powietrzny utrzymujący się w powietrzu dzięki zasobowi

gazu (zazwyczaj helu, dawniej wodoru), który jest lżejszy od powietrza.

LU11

„System nawigacji satelitarnej”

System obejmujący stacje naziemne, konstelację satelitów i odbiorniki, które

umożliwiają obliczanie lokalizacji odbiorników na podstawie sygnałów

otrzymywanych z satelitów. Obejmuje globalne systemy nawigacji

satelitarnej i regionalne systemy nawigacji satelitarnej.

LU7

„Czynniki biologiczne”

Patogeny lub toksyny, wyselekcjonowane lub zmodyfikowane (np. tak by

zmienić ich czystość, okres trwałości, zjadliwość, cechy rozprzestrzeniania

lub odporność na promieniowanie UV), w celu spowodowania strat

w ludziach lub zwierzętach, zniszczenia sprzętu lub szkód dla upraw lub

środowiska.

LU7

„Środki rozpraszania tłumu”

Substancje, które w oczekiwanych warunkach wykorzystywania do

rozpraszania tłumu wywołują szybko u ludzi podrażnienia narządów zmysłów

lub obezwładniające skutki fizyczne, które zanikają w krótkim czasie po

zakończeniu wystawienia na ich działanie. (Gazy łzawiące są podzbiorem

„środków rozpraszania tłumu”).

LU22

„Technologia”

Konkretny rodzaj informacji, niezbędny do „rozwoju”, „produkcji” lub

„użytkowania” danego wyrobu. Informacja ta ma postać „danych

technicznych”. Określona „technologia” do wspólnego wykazu uzbrojenia

UE jest zdefiniowana w punkcie LU22.

Uwagi techniczne

1. „Dane techniczne” mogą mieć formę odbitek, planów, wykresów, modeli,

wzorów, tabel, projektów technicznych i specyfikacji, podręczników

i instrukcji w formie pisemnej lub zarejestrowanych na innych nośnikach

lub urządzeniach, takich jak dyski, taśmy, pamięci wyłącznie do odczytu.

2. „Użytkowanie”: praca, instalowanie (łącznie z montażem na miejscu),

konserwacja (kontrola), naprawa, remonty i odnawianie.

LU21

„Ujawnianie podatności”

Proces

identyfikacji

podatności,

sprawozdawczości

na

jej

temat

i informowania o niej lub proces jej analizowania wraz z osobami lub

organizacjami odpowiedzialnymi za prowadzenie lub koordynowanie działań

zaradczych w celu wyeliminowania podatności.

LU7

„Wektory ekspresji”

Nośniki (np. plazmidy lub wirusy) wykorzystywane do wprowadzania

materiału genetycznego do komórek-żywiciela.

„Wymagane”

LU22

Stosowane do „technologii”, odnosi się wyłącznie do tej części „technologii”,

która odpowiada konkretnie za osiąganie lub przekraczanie poziomów, cech

lub funkcji kontrolowanego działania. Taka „wymagana” „technologia” może

być wspólna dla różnych wyrobów.

„Zautomatyzowane systemy dowodzenia i kontroli”

LU11

Systemy elektroniczne, za pośrednictwem których wprowadza się, przetwarza

i transmituje informacje niezbędne dla sprawnego prowadzenia grupy,

głównej formacji, formacji taktycznej, jednostki, okrętu, podjednostki lub

uzbrojenia w strukturze dowodzenia. Dokonuje się tego przez użytkowanie

komputerów i innego specjalistycznego sprzętu zaprojektowanego do

wspierania funkcji wojskowej organizacji dowodzenia i kontroli. Do

najważniejszych funkcji zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kontroli

należy

skuteczne

przechowywanie

i

zautomatyzowane

przetwarzanie

zbieranie,

informacji;

gromadzenie,

obrazowanie

sytuacji

i okoliczności wpływających na przygotowanie i prowadzenie walk;

kalkulacje operacyjne i taktyczne służące do przydzielania zasobów wśród

grup sił albo elementów porządku operacyjnego działań bojowych lub

rozmieszczania działań bojowych zgodnie z misją lub etapem operacji;

przygotowywanie danych do celów oglądu sytuacji i podejmowania decyzji

w każdej chwili w trakcie operacji lub działań bojowych; komputerowa

symulacja operacji.

Nb.

Notabene (łac.) – „zauważ, że”, „w dodatku”, „dla zrozumienia”.

LU

Lista uzbrojenia (LU) – oznaczenie poszczególnych kategorii uzbrojenia.

WYKAZ

LU1

Broń gładkolufowa o kalibrze mniejszym niż 20 mm, inne uzbrojenie i broń

automatyczna o kalibrze 12,7 mm (0,50 cala) lub mniejszym oraz wyposażenie,

jak następuje, i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

Uwaga Punkt LU1. nie ma zastosowania do

a. broni palnej specjalnie zaprojektowanej do amunicji szkolno-treningowej, która to broń nie jest zdolna do wystrzeliwania

pocisku;

b. broni palnej specjalnie zaprojektowanej do wystrzeliwania pocisków

kierowanych przewodowo nieposiadających wysokoenergetycznego

materiału wybuchowego lub łączności o zasięgu mniejszym lub

równym 500 m;

c. broni wykorzystującej amunicję z bocznym zapłonem oraz

uniemożliwiającej

prowadzenie

ognia

w

sposób

w

pełni

automatyczny;

d. „broni palnej pozbawionej cech użytkowych”.

Uwaga techniczna

„Broń palna pozbawiona cech użytkowych” to broń palna, którą pozbawiono

możliwości wystrzelenia jakiegokolwiek naboju w drodze procesów określonych przez

krajowy organ państwa członkowskiego UE lub państwa uczestniczącego

w porozumieniu z Wassenaar. Procesy te nieodwracalnie zmieniają podstawowe

elementy

broni

palnej.

Zgodnie

z

krajowymi

przepisami

ustawowymi

i wykonawczymi, pozbawienie broni palnej cech użytkowych może być poświadczone

przez zaświadczenie wydane przez właściwy organ i może być zaznaczone na danej

sztuce broni palnej przez stempel odbity na jej niezbędnej części.

a.

karabiny i broń kombinowana, broń ręczna, karabiny maszynowe, pistolety

maszynowe i broń wielolufowa;

Uwaga Podpunkt LU1.a nie ma zastosowania do

a. karabinów i broni kombinowanej wyprodukowanych przed rokiem

1938;

b. reprodukcji karabinów i broni kombinowanej, których oryginały

zostały wyprodukowane przed rokiem 1890;

c. broni ręcznej, broni wielolufowej i karabinów maszynowych

wyprodukowanych przed rokiem1890 r., i ich reprodukcji;

d. karabinów lub broni ręcznej zaprojektowanych specjalnie do

wystrzeliwania pocisku inercyjnego za pomocą sprężonego

powietrza lub CO2;

e. broni ręcznej zaprojektowanej specjalnie do następujących celów

1. uboju zwierząt; lub

2. czasowego usypiania zwierząt.

b.

Poz. 736

broń gładkolufowa, jak następuje

1. broń gładkolufowa zaprojektowana specjalnie do celów wojskowych;

2. inna broń gładkolufowa, jak następuje

a. broń w pełni automatyczna;

b. broń półautomatyczna lub nieautomatyczna z przesuwnym łożem (ang.

pump-action);

Uwaga Podpunkt LU1.b.2. nie ma zastosowania do broni zaprojektowanej

specjalnie do wystrzeliwania bezwładnego pocisku za pomocą sprężonego

powietrza lub CO2.

Uwaga Podpunkt LU1.b nie ma zastosowania do

a. broni gładkolufowej wyprodukowanej przed rokiem 1938;

b. reprodukcji

broni

gładkolufowej,

której

oryginały

zostały

wyprodukowane przed rokiem 1890;

c. myśliwskiej i sportowej broni gładkolufowej. Broń tego typu nie

może być specjalnie zaprojektowana do celów wojskowych lub

umożliwiać prowadzenia ognia w sposób w pełni automatyczny;

d. broni gładkolufowej zaprojektowanej specjalnie do następujących

celów

1. uboju zwierząt;

2. czasowego usypiania zwierząt;

3. testów sejsmicznych;

4. odpalania pocisków przemysłowych; lub

5. zaburzania działania improwizowanych urządzeń

wybuchowych (Improvised Explosive Devices – IED).

Nb. w odniesieniu do zaburzaczy zob. ppkt LU4. i 1A006 w wykazie

towarów podwójnego zastosowania UE.

c.

broń wykorzystująca amunicję bezłuskową;

d.

akcesoria przeznaczone do broni określonej w LU1.a, LU1.b lub LU1.c, jak

następuje

1. Oddzielane magazynki nabojów;

2. Urządzenia do tłumienia lub wyciszania dźwięku;

3. ‘Elementy mocujące broń’;

Uwaga techniczna

Do celów ppkt LU1.d.3. ‘element mocujący broń’ oznacza osprzęt

zaprojektowany w taki sposób, aby: zamontować pistolet na pojeździe

naziemnym, „statku powietrznym”, statku lub konstrukcji.

4. Tłumiki ognia;

5. Celowniki optyczne z elektronicznym przetwarzaniem obrazu;

6. Celowniki optyczne specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych.

LU2

Broń gładkolufowa o kalibrze 20 mm lub większym, inna broń lub uzbrojenie

o kalibrze większym od 12,7 mm (0,50 cala), miotacze specjalnie zaprojektowane

lub zmodyfikowane do celów wojskowych oraz wyposażenie, jak następuje,

i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

a.

broń lufowa, haubice, armaty, moździerze, broń przeciwpancerna, wyrzutnie

pocisków, wojskowe miotacze ognia, działa, działa bezodrzutowe oraz broń

gładkolufowa;

Uwaga 1

Podpunkt LU2.a. obejmuje strumiennice, urządzenia dozujące,

zasobniki i inne specjalnie zaprojektowane do nich elementy

składowe, stosowane do ciekłych ładunków miotających dla sprzętu

określonego w podpunkcie LU2.a.

Uwaga 2

Podpunkt LU2.a. nie ma zastosowania do następujących rodzajów

broni

a.

karabinów, broni gładkolufowej i broni kombinowanej

wyprodukowanych przed rokiem 1938;

b.

reprodukcji

karabinów,

broni

gładkolufowej

i

broni

kombinowanej, których oryginały zostały wyprodukowane

przed rokiem 1890;

c.

broni

strzeleckiej,

haubic,

armat

i

moździerzy

wyprodukowanych przed rokiem 1890;

d.

myśliwskiej i sportowej broni gładkolufowej. Broń tego typu nie

może być specjalnie zaprojektowana do celów wojskowych lub

umożliwiać prowadzenia ognia w sposób w pełni automatyczny;

e.

broni

gładkolufowej

następujących celów

1. uboju zwierząt;

zaprojektowanej

specjalnie

do

2. czasowego usypiania zwierząt;

3. testów sejsmicznych;

4. odpalania pocisków przemysłowych; lub

5. zaburzania

działania

improwizowanych

urządzeń

wybuchowych (Improvised Explosive Devices – IED);

Nb. w odniesieniu do zaburzaczy zob. ppkt LU4. i 1A006

w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

f.

przenośnych wyrzutni pocisków specjalnie zaprojektowanych

do

wystrzeliwania

nieposiadających

pocisków

kierowanych

przewodowo,

wysokoenergetycznego

materiału

wybuchowego lub łączności o zasięgu mniejszym lub równym

500 m.

b.

wyrzutnie

specjalnie

zaprojektowane

lub

zmodyfikowane

do

celów

wojskowych, jak następuje

1. wyrzutnie nabojów dymnych;

2. wyrzutnie nabojów gazowych;

3. wyrzutnie materiałów pirotechnicznych.

Uwaga

c.

Podpunkt LU2.b. nie ma zastosowania do pistoletów sygnałowych.

akcesoria specjalnie zaprojektowane dla broni określonej w podpunkcie LU2.a,

jak nastepuje

1. Celowniki optyczne specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych;

2. Urządzenia zmniejszające ślad;

3. Uchwyty mocujące;

4. Oddzielane magazynki nabojów.

d.

niestosowane od 2019 r.

LU3 Amunicja i zapalniki, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich

elementy składowe

a.

amunicja do broni określonej w LU1, LU2 lub LU12;

b.

zapalniki specjalnie zaprojektowane dla amunicji określonej w podpunkcie

LU3.a.

Uwaga 1

Poz. 736

Specjalnie zaprojektowane elementy składowe określone w ppkt LU3

obejmują

a. wyroby z metali lub tworzyw sztucznych, takie jak: kowadełka

spłonek, płaszcze pocisków, ogniwa nabojowe, pierścienie

wiodące i metalowe elementy amunicji;

b. urządzenia zabezpieczające i uzbrajające, zapalniki, czujniki

i urządzenia inicjujące;

c. źródła energii o wysokiej jednorazowej mocy wyjściowej;

d. łuski spalające się;

e. podpociski wchodzące w skład pocisków kasetowych tj. bomby,

miny, pociski kierowane w końcowej fazie lotu.

Uwaga 2

Podpunkt LU3.a. nie ma zastosowania do żadnego z poniższych

a. amunicji ze zgwiazdkowaną łuską bez pocisku (amunicja ślepa);

b. amunicji szkolno-treningowej z przewierconą łuską;

c. innej amunicji ślepej oraz amunicji szkolno-treningowej

niezawierającej elementów przeznaczonych do amunicji ostrej;

lub

d. elementów specjalnie zaprojektowanych do amunicji ślepej lub

amunicji szkolno-treningowej wyszczególnionych w niniejszej

uwadze 2 w pkt a, b lub c.

Uwaga 3

Podpunkt LU3.a. nie ma zastosowania do naboi specjalnie

zaprojektowanych w następujących celach

a. sygnalizacji;

b. odstraszania ptactwa; lub

c. zapalania flar gazowych na szybach naftowych.

LU4

Bomby, torpedy, rakiety, pociski kierowane, inne urządzenia i ładunki

wybuchowe oraz związane z nimi wyposażenie i akcesoria, jak następuje, oraz

specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

Nb. 1. Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

Nb. 2. Lotnicze systemy ochrony przed rakietami (Aircraft Missile Protection

Systems – AMPS) – zob. podpunkt LU4.c.

a.

bomby, torpedy, granaty, naboje dymne, rakiety, miny, pociski, bomby

głębinowe, ładunki, urządzenia burzące, zestawy burzące, urządzenia

zawierające „materiały pirotechniczne”, naboje i podpociski do nich i środki

pozoracji (tj. sprzęt symulujący cechy wymienionych środków bojowych),

zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych;

Uwaga Podpunkt LU4.a. obejmuje

a. granaty dymne, bomby wypełnione napalmem, bomby zapalające

oraz urządzenia wybuchowe;

b. dysze pocisków lub rakiet oraz osłony czołowe nosicieli

powtórnego użytku;

Nb. Granaty lub naboje do broni lub miotaczy określonych w punktach

LU1 lub LU2 oraz podpociski specjalnie zaprojektowane do

amunicji są wyszczególnione w punkcie LU3.

b.

sprzęt mający wszystkie z wymienionych poniżej cech charakterystycznych

1. specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych; oraz

2. jest specjalnie zaprojektowany do ’czynności’ związanych z którymkolwiek

z poniższych elementów

a. obiektami określonymi w podpunkcie LU4.a.; lub

b. improwizowane urządzenia wybuchowe (Improvised Explosive Devices –

IED);

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU4.b.2. ’czynności’ odnoszą się do obsługi, wystrzeliwania,

kładzenia, sterowania, rozładowywania, detonowania, aktywacji, zasilania

z natychmiastową gotowością bojową, pozorowania, zagłuszania, trałowania,

wykrywania, rozrywania lub likwidowania.

Uwaga 1

Podpunkt LU4.b. obejmuje

a. ruchomy sprzęt do skraplania gazu;

b. pływający przewód elektryczny nadający się do trałowania min

magnetycznych.

Uwaga 2

Podpunkt LU4.b. nie ma zastosowania do urządzeń ręcznych,

ograniczonych projektowo jedynie do wykrywania obiektów

metalowych i niebędących w stanie odróżnić min od innych

metalowych obiektów.

c.

lotnicze systemy ochrony przed rakietami (Aircraft Missile Protection Systems

– AMPS).

Uwaga Podpunkt LU4.c. nie ma zastosowania do urządzeń AMPS

posiadających wszystkie z wymienionych poniżej elementów

a. którykolwiek z następujących czujników ostrzegających o rakietach

1.

czujniki pasywne o reakcji w zakresie 100–400 nm; lub

2.

aktywne dopplerowskie czujniki ostrzegające o rakietach;

b.

systemy wyrzucania środków przeciwdziałania;

c.

flary wysyłające zarówno sygnał widzialny, jak i sygnał

w podczerwieni w celu zwabiania pocisków ziemia–powietrze; oraz

d. są instalowane w „cywilnych statkach powietrznych” i mają wszystkie

wymienione poniżej cechy charakterystyczne

1. urządzenie AMPS może działać wyłącznie w określonym „cywilnym

statku powietrznym”, w którym zainstalowano dany AMPS i w stosunku

do którego wydano którykolwiek z następujących dokumentów

a. cywilny certyfikat typu wydany przez organy lotnictwa

cywilnego co najmniej jednego państwa członkowskiego UE lub

państwa uczestniczącego w porozumieniu z Wassenaar; lub

b. równoważny

dokument

uznany

przez

Organizację

Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO);

2. urządzenie AMPS jest zabezpieczone przed nieuprawnionym

dostępem do „oprogramowania”; oraz

3. urządzenie AMPS posiada aktywny mechanizm, który powoduje

zaprzestanie działania systemu po usunięciu go z „cywilnego statku

powietrznego”, w którym został zainstalowany.

LU5

Sprzęt kierowania ogniem oraz sprzęt do ostrzegania i alarmowania, a także

powiązane z nimi systemy oraz sprzęt do testowania, strojenia i zakłócania, jak

następuje, specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych, a także specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe i wyposażenie

a.

celowniki, przeliczniki, sprzęt naprowadzania uzbrojenia oraz systemy

sterowania uzbrojeniem;

b. inny sprzęt do kierowania ogniem, sprzęt do ostrzegania i alarmowania, a także

powiązane z nimi systemy, jak następuje

1. systemy wykrywania, oznaczania celów, pomiaru odległości, obserwacji lub

śledzenia celów;

2. wyposażenie

wykorzystywane

Poz. 736

do

wykrywania,

rozpoznawania

lub

identyfikacji;

3. wyposażenie wykorzystywane do scalania danych lub integracji czujników;

c.

sprzęt

do

przeciwdziałania,

wykorzystywany

przeciwko

urządzeniom

określonym w podpunkcie LU5.a. lub LU5.b.

Uwaga Do celów podpunktu LU5.c. sprzęt zakłócający obejmuje sprzęt do

wykrywania.

d.

sprzęt do strojenia lub testowania w warunkach polowych, specjalnie

zaprojektowany dla urządzeń określonych w podpunkcie LU5.a., LU5.b. lub

LU5.c.

LU6

Pojazdy naziemne i ich elementy składowe, jak następuje

Nb. Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

a.

pojazdy naziemne oraz ich elementy składowe, specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do celów wojskowych;

Uwaga 1

Podpunkt LU6.a. obejmuje

a. czołgi i inne uzbrojone pojazdy wojskowe oraz pojazdy wojskowe

wyposażone w uchwyty na broń, sprzęt do kładzenia min lub

wystrzeliwania amunicji określonej w ppkt LU4;

b. pojazdy opancerzone;

c. pojazdy pływające lub zdolne do pokonywania w bród głębokich

przeszkód wodnych;

d. pojazdy ratownictwa technicznego, holujące, do przewozu amunicji

i systemów uzbrojenia oraz związany z nimi sprzęt do prac

załadowczo-wyładowczych;

e. przyczepy.

Uwaga 2

Modyfikacja pojazdu naziemnego do celów wojskowych określona

w podpunkcie LU6.a. obejmuje zmiany konstrukcyjne, elektryczne lub

mechaniczne, związane z wyposażeniem go w co najmniej jeden

z elementów składowych specjalnie zaprojektowanych do celów

wojskowych. Do takich elementów składowych zalicza się

a. okładziny

opon

ogumienia

zaprojektowane jako kuloodporne;

pneumatycznego,

specjalnie

b. opancerzenie kluczowych elementów pojazdu (np. zbiorników

paliwa, kabiny);

c. specjalne wzmocnienia lub uchwyty do mocowania broni;

d. zaciemnienie oświetlenia pojazdu.

b.

inne pojazdy naziemne i ich elementy składowe, jak następuje

1. pojazdy posiadające wszystkie poniższe cechy

a. wyprodukowane lub wyposażone w materiały lub elementy składowe

zapewniające III lub wyższy poziom ochrony przeciwbalistycznej (zgodnie

z NIJ 0108.01, wrzesień 1985 r., lub o „porównywalnych normach”);

b. przenoszenie napędu zapewniające napęd równocześnie kołom przednim

i tylnym, w tym w pojazdach posiadających dodatkowe koła do celów

nośnych, także napędzanych silnikiem;

c. dopuszczalna masa całkowita pojazdu (GVWR) ponad 4500 kg; oraz

d. zaprojektowane lub zmodyfikowane do jazdy terenowej;

2. elementy składowe posiadające wszystkie poniższe cechy

a. specjalnie zaprojektowane do pojazdów określonych w podpunkcie

LU6.b.1.; oraz

b. zapewniające III lub wyższy poziom ochrony przeciwbalistycznej (zgodnie

z NIJ 0108.01, wrzesień 1985 r.), lub o „porównywalnych normach”.

Nb. Zob. także podpunkt LU13.a.

Uwaga 1

Ppkt LU6 nie ma zastosowania do pojazdów cywilnych zaprojektowanych

lub zmodyfikowanych do przewozu pieniędzy lub kosztowności.

Uwaga 2

Podpunkt LU6 nie ma zastosowania do pojazdów spełniających wszystkie

poniższe kryteria

a. zostały wyprodukowane przed rokiem 1946;

b. nie zawierają elementów wyszczególnionych w niniejszym załączniku

i wyprodukowanych po roku 1945 z wyjątkiem reprodukcji

oryginalnych elementów składowych lub akcesoriów danego pojazdu;

oraz

c. w ich skład nie wchodzi broń wyszczególniona w LU1, LU2 lub LU4,

chyba że broń taka jest niezdatna do użytku i do wystrzelenia pocisku.

LU7

Poz. 736

Środki chemiczne, „środki biologiczne”, „środki rozpraszania tłumu”,

materiały promieniotwórcze oraz związane z nimi sprzęt, elementy składowe

i materiały, jak następuje

a.

„środki biologiczne” lub materiały promieniotwórcze wyselekcjonowane lub

zmodyfikowane w celu zwiększenia skuteczności w powodowaniu strat wśród

ludzi lub zwierząt, powodowania degradacji sprzętu lub strat w plonach lub

środowisku;

b.

bojowe środki trujące (BST) obejmujące

1. bojowe środki paralityczno-drgawkowe

a. O-alkilo (równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilem) alkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) fluorofosfoniany, takie jak

sarin (GB): O-izopropylometylofluorofosfonian (CAS 107-44-8); oraz

Soman (GD): O-pinakolinometylofluorofosfonian (CAS 96-64-0);

b. O-alkilo (równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo) N,N-dialkilo

(metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) amidocyjanofosforany, takie

jak

tabun (GA): O-etylo (N,N-dimetylo)amidocyjanofosforan (CAS 77-81-6);

c. O-alkilo (H lub równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo), S-2-dialkilo (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-)-aminoetylo alkilo

(metylo-,

etylo-,

n-propylo-

lub

izopropylo-)

tiofosfoniany

oraz

odpowiadające im alkilowane lub protonowane sole, takie jak

VX: O-etylo S-(2-diizopropyloaminoetylo) metylotiofosfonian (CAS

50782-69-9);

2. bojowe środki parzące

a. iperyty siarkowe, takie jak

1. sulfid 2-chloroetylochlorometylowy (CAS 2625-76-5);

2. sulfid bis (2-chloroetylowy) (CAS 505-60-2);

3. bis (2-chloroetylotio)metan (CAS 63869-13-6);

4. 1,2-bis (2-chloroetylotio)etan (CAS 3563-36-8);

5. 1,3-bis (2-chloroetylotio)-n-propan (CAS 63905-10-2);

6. 1,4-bis (2-chloroetylotio)-n-butan (CAS 142868-93-7);

7. 1,5-bis (2-chloroetylotio)-n-pentan (CAS 142868-94-8);

8. eter bis (2-chloroetylotiometylowy) (CAS 63918-90-1);

9. eter bis (2-chloroetylotioetylowy) (iperyt tlenowy) (CAS 63918-89-8);

b. luizyty, takie jak

1. (2-chlorowinylo)dichloroarsyna (CAS 541-25-3);

2. tris (2-chlorowinylo)arsyna (CAS 40334-70-1);

3. bis (2-chlorowinylo)chloroarsyna (CAS 40334-69-8);

c. iperyty azotowe, takie jak

1. HN1: bis (2-chloroetylo)etyloamina (CAS 538-07-8);

2. HN2: bis (2-chloroetylo)metyloamina (CAS 51-75-2);

3. HN3: tris (2-chloroetylo)amina (CAS 555-77-1);

3. bojowe środki obezwładniające, takie jak

a. 3-chinuklidylobenzylan (BZ) (CAS 6581-06-2);

4. bojowe defolianty, takie jak

a. 2-chloro-4-fluorofenoksyoctan butylu (LNF);

b. kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy (CAS 93-76-5), zmieszany z kwasem

2,4-dichlorofenoksyoctowym (CAS 94-75-7) (oranż (CAS 39277-47-9));

c. dwuskładnikowe oraz kluczowe prekursory BST, jak następuje

1. difluorki alkilo- (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-) fosfonowe, takie

jak

DF: difluorek metylofosfonowy (CAS 676-99-3);

2. O-alkilo (H lub równe lub mniejsze niż C10, łącznie z cykloalkilo), O-2dialkilo (metylo-, etylo-, n-propylo- lub izopropylo-)-aminoetylo alkilo

(metylo-,

etylo-,

n-propylo-

lub

izopropylo-)

tiofosfoniany

oraz

odpowiadające im alkilowane lub protonowane sole, takie jak

QL: O-etylo-O-2-di-izopropyloaminoetylometylofosfinian (CAS 57856-118);

3. Chlorosarin: O-izopropylometylochlorofosfonian (CAS 1445-76-7);

4. Chlorosoman: O-pinakolinometylochlorofosfonian (CAS 7040-57-5);

d. „środki rozpraszania tłumu”, chemikalia zawierające składnik czynny, a także ich

kombinacje, włączając w to

1. α-bromobenzenoacetonitryl (cyjanek bromobenzylu) (CA) (CAS 5798-79-8);

2. dinitryl [(2-chlorofenylo)metyleno]propanu, (o-chlorobenzylidenomalanonitryl)

(CS) (CAS 2698-41-1);

3. 2-chloro-1-fenyloetanon, chlorek fenylacylu (ω-chloroacetofenon) (CN)

(CAS 532-27-4);

4. dibenzo-(b, f)-1,4-oksazepina (CR) (CAS 257-07-8);

5. 10-chloro-5, 10-dihydrofenarsazyna, (chlorek fenarsazyny), (adamsyt), (DM)

(CAS 578-94-9);

6. N-nonanoilomorfolina (MPA) (CAS 5299-64-9);

Uwaga 1 Podpunkt LU7.d. nie ma zastosowania do „środków rozpraszania

tłumu”, pakowanych indywidualnie, przeznaczonych do samoobrony.

Uwaga 2 Podpunkt LU7.d. nie ma zastosowania do chemikaliów zawierających

składnik czynny, a także ich kombinacji, zidentyfikowanych i

pakowanych do celów produkcji żywności lub do celów medycznych.

e. sprzęt, specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do celów wojskowych,

zaprojektowany lub zmodyfikowany do rozprzestrzeniania jakiegokolwiek

z niżej wymienionych materiałów oraz specjalnie zaprojektowane do niego

elementy składowe

1. materiały lub środki określone w podpunkcie LU7.a., LU7.b. lub LU7.d.;

lub

2. chemiczne środki bojowe, wytworzone na bazie prekursorów określonych

w podpunkcie LU7.c.;

f. sprzęt ochronny i odkażający specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do

celów wojskowych, elementy składowe i mieszaniny chemiczne, jak następuje

1. sprzęt zaprojektowany lub zmodyfikowany do ochrony przed materiałami

określonymi w podpunktach LU7.a., LU7.b. lub LU7.d., oraz specjalnie

zaprojektowane do niego elementy składowe;

2. sprzęt zaprojektowany lub zmodyfikowany do odkażania obiektów skażonych

środkami określonymi w podpunkcie LU7.a. lub LU7.b., oraz specjalnie

zaprojektowane do niego elementy składowe;

3. mieszaniny chemiczne specjalnie opracowane lub przystosowane do odkażania

obiektów skażonych środkami określonymi w podpunkcie LU7.a. lub LU7.b.;

Uwaga Podpunkt LU7.f.1. obejmuje

a. instalacje do uzdatniania powietrza, specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do pracy w warunkach występowania skażeń

promieniotwórczych, biologicznych lub chemicznych;

b. odzież ochronną.

Nb. Cywilne

maski

przeciwgazowe,

wyposażenie

ochronne

i odkażające – zob. także poz. 1A004 w wykazie produktów

podwójnego zastosowania UE.

g. sprzęt specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do celów wojskowych,

zaprojektowany lub zmodyfikowany do wykrywania lub identyfikacji

materiałów określonych w podpunktach LU7.a., LU7.b. lub LU7.d. oraz

specjalnie zaprojektowane do niego elementy składowe;

Uwaga Podpunkt LU7.g. nie ma zastosowania do osobistych dozymetrów

promieniowania jonizującego.

Nb. Zob. także poz. 1A004 w wykazie produktów podwójnego zastosowania

UE.

h. „biopolimery” specjalnie zaprojektowane lub przetworzone w celu wykrywania

lub identyfikacji BST określonych w podpunkcie LU7.b. oraz kultury

specyficznych komórek wykorzystywanych do ich produkcji;

i.

„biokatalizatory” wykorzystywane do odkażania lub rozkładu BST oraz ich

systemy biologiczne, jak następuje

1. „biokatalizatory” specjalnie zaprojektowane do odkażania lub rozkładu BST

określonych w podpunkcie LU7.b. i wynikające z ukierunkowanej selekcji

laboratoryjnej lub manipulacji genetycznej systemów biologicznych;

2. systemy biologiczne zawierające informację genetyczną specyficzną dla

produkcji „biokatalizatorów” określonych w podpunkcie LU7.i.1., jak

następuje

a. „wektory ekspresji”;

b. wirusy;

c. kultury komórkowe.

Uwaga 1 Podpunkty LU7.b. i LU7.d. nie mają zastosowania do następujących

substancji

a. chlorocyjan (CAS 506-77-4) – Zob. także poz. 1C450.a.5 w wykazie

produktów podwójnego zastosowania UE;

b. kwas cyjanowodorowy (CAS 74-90-8);

c. chlor (CAS 7782-50-5);

d. chlorek karbonylu (fosgenu) (CAS 75-44-5) – Zob. także poz.

1C450.a.4 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE;

e. difosgen (chloromrówczan trichlorometylu) (CAS 503-38-8);

f. niestosowane od 2004 r.;

g. bromek ksylilu, orto: (CAS 89-92-9), meta: (CAS 620-13-3), para

(CAS 104-81-4);

h. bromek benzylu (CAS 100-39-0);

i. jodek benzylu (CAS 620-05-3);

j. bromoaceton (CAS 598-31-2);

k. bromek cyjanu (CAS 506-68-3);

l. bromometyloetyloketon (CAS 816-40-0);

m. chloroaceton (CAS 78-95-5);

n. jodooctan etylu (CAS 623-48-3);

o. jodoaceton (CAS 3019-04-3);

p. chloropikryna (CAS 76-06-2) – Zob. także poz. 1C450.a.7 w wykazie

produktów podwójnego zastosowania UE.

Uwaga 2

Kultury komórkowe i systemy biologiczne wyszczególnione w

podpunktach LU7.h. i LU7.i.2. są szczególne i podpunkty te nie mają

zastosowania

do

wykorzystywanych

komórek

lub

do

cywilnych,

celów

systemów

biologicznych

takich

jak

rolne,

farmaceutyczne, medyczne, weterynaryjne, środowiskowe, gospodarki

odpadami lub przemysłu spożywczego.

LU8

„Materiały energetyczne” oraz substancje pokrewne, jak następuje

Nb. 1 Zob. także poz. 1C011 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

Nb. 2 Ładunki i urządzenia wybuchowe – zob. także pkt LU4 oraz poz. 1A008 w

wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

Uwaga Każda substancja wymieniona w podpunktach LU8 jest objęta

niniejszym wykazem, nawet gdy jest ona wykorzystywana w zastosowaniu

innym niż wskazane (np. TAGN jest w przeważającej mierze używany jako

materiał wybuchowy, lecz może być także użyty jako paliwo albo utleniacz).

Uwagi techniczne

1. Do celów pkt LU8, z wyłączeniem LU8.c.11. i LU8.c.12., termin ’mieszanina’

rozumie się przez połączenie dwóch lub większej liczby substancji, z których

co najmniej jedna została wymieniona w podpunktach LU8.

2. Do celów pkt LU8 za rozmiar cząstek uważa się średnią średnicę cząstek w

ujęciu wagowym lub objętościowym. Do próbkowania i określenia rozmiaru

cząstek będą stosowane normy międzynarodowe lub równoważne krajowe.

a. „materiały wybuchowe” oraz ich ’mieszaniny’, jak następuje

1. ADNBF

(aminodinitrobenzofuroksan

lub

1-tlenek

7-amino-4,6-

dinitrobenzofurazanu) (CAS 97096-78-1);

2. BNCP (nadchloran cis-bis(5-nitrotetraazolato) tetraaminy kobaltu (III)) (CAS

117412-28-9);

3. CL-14

(diaminodinitrobezofuroksan

lub

1-tlenek

5,7-diamino-4,6-

dinitrobenzofurazanu) (CAS 117907-74-1);

4. CL-20 (HNIW lub heksanitroheksaazaizowurcytan) (CAS 135285-90-4);

klatraty CL-20 (zob. także ich „prekursory” w podpunkcie LU8.g.3 i LU8.g.4);

5. CP (nadchloran 2-(5-cyjanotetrazolato) pentaaminy kobaltu (III)) (CAS 7024732-4);

6. DADE (1,1-diamino-2,2-dinitroetylen, FOX-7) (CAS 145250-81-3);

7. DATB (diaminotrinitrobenzen) (CAS 1630-08-6);

8. DDFP (1,4-dinitrodifurazanopiperazyna);

9. DDPO (1-tlenek 2,6-diamino-3,5-dinitropirazyny, PZO) (CAS 194486-77-6);

10. DIPAM (3,3'-diamino-2,2',4,4',6,6'-heksanitrobifenyl lub dipikramid) (CAS

17215-44-0);

11. DNGU (DINGU lub dinitroglikoluryl) (CAS 55510-04-8);

12. furazany, jak następuje

a. DAAOF (DAAF, DAAFox lub diaminoazoksyfurazan);

b. DAAzF (diaminoazofurazan) (CAS 78644-90-3);

13. HMX i jego związki pochodne (zob. także ich „prekursory” w podpunkcie

LU8.g.5), jak następuje

a. HMX(cyklotetrametylenotetranitroamina,

oktahydro-1,3,5,7-tetranitro-

1,3,5,7-tetrazyna, 1,3,5,7-tetranitro-1,3,5,7-tetraza-cyklooktan, oktogen)

(CAS 2691-41-0);

b. difluoroaminowane analogi HMX;

c. K-55(2,4,6,8-tetranitro-2,4,6,8-tetraazabicyklo-[3,3,0]-oktano-3,

tetranitrosemiglikouryl lub keto-bicyklo HMX) (CAS 130256-72-3);

14. HNAD (heksanitroadamantan) (CAS 143850-71-9);

15. HNS (heksanitrostilben) (CAS 20062-22-0);

16. imidazole, jak następuje

a. BNNII (oktahydro-2,5-bis(nitroimino)imidazo [4,5-d]imidazol);

b. DNI (2,4-dinitroimidazol) (CAS 5213-49-0);

c. FDIA (1-fluoro-2,4-dinitroimidazol);

d. NTDNIA (N-(2-nitrotriazolo)-2,4-dinitroimidazol);

e. PTIA (1-pikrylo-2,4,5-trinitroimidazol);

17. NTNMH (1-(2-nitrotriazolo)-2-dinitrometylenohydrazyna);

18. NTO (ONTA lub 3-nitro-1,2,4-triazol-5-on) (CAS 932-64-9);

19. polinitrokubany o ponad czterech grupach nitrowych;

20. PYX (2,6-bis(pikrylamino)-3,5-dinitropirydyna) (CAS 38082-89-2);

21. RDX i jego pochodne, jak następuje

a. RDX

(cyklotrimetylenotrinitroamina,

cyklonit;T4,

heksahydro-1,3,5-

trinitro-1,3,5-triazyna, 1,3,5-trinitro-1,3,5-triazo-cykloheksan, heksogen)

(CAS 121-82-4);

b. keto-RDX

(K-6

lub

2,4,6-trinitro-2,4,6-triazacykloheksanon)

(CAS

115029-35-1);

22. TAGN (azotan triaminoguanidyny) (CAS 4000-16-2);

23. TATB

(triaminotrinitrobenzen)

(CAS

3058-38-6)

(zob.

także

jego

„prekursory” w podpunkcie LU8.g.7);

24. TEDDZ (3,3,7,7-tetrabis(difluoroamino) oktahydro-1,5-dinitro-1,5-diazocin);

25. tetrazole, jak następuje

a. NTAT (nitrotriazoloaminotetrazol);

b. NTNT (1-N-(2-nitrotriazolo)-4-nitrotetrazol);

26. tetryl (trinitrofenylometylonitroamina) (CAS 479-45-8);

27. TNAD (1,4,5,8-tetranitro-1,4,5,8-tetraazadekalina) (CAS 135877-16-6) (zob.

także jej „prekursory” w podpunkcie LU8.g.6);

28. TNAZ

(1,3,3-trinitroazetydyna)

(CAS

97645-24-4)

(zob.

także

jej

„prekursory” w podpunkcie LU8.g.2);

29. TNGU (SORGUYL lub tetranitroglikoluryl) (CAS 55510-03-7);

30. TNP (1,4,5,8-tetranitro-pirydazyno[4,5-d]pirydazyna) (CAS 229176-04-9);

31. triazyny, jak następuje

a. DNAM (2-tleno-4,6-dinitroamino-s-triazyna) (CAS 19899-80-0);

b. NNHT (2-nitroimino-5-nitro-heksahydro-1,3,5-triazyna) (CAS 130400-13-4);

32. triazole, jak następuje

a. 5-azydo-2-nitrotriazol;

b. ADHTDN

1614-08-0);

(4-amino-3,5-dihydrazyno-1,2,4-triazolodinitroamid)

(CAS

c. ADNT (1-amino-3,5-dinitro-1,2,4-triazol);

d. BDNTA ([bis-dinitrotriazolo]amina);

e. DBT (3,3′-dinitro-5,5-bi-1,2,4-triazol) (CAS 30003-46-4);

f. DNBT (dinitrobistriazol) (CAS 70890-46-9);

g. niestosowane od 2010 r.;

h. NTDNT (1-N-(2-nitrotriazolo)-3,5-dinitrotriazol);

i. PDNT (1-pikrylo-3,5-dinitrotriazol);

j. TACOT (tetranitrobenzotriazolobenzotriazol) (CAS 25243-36-1);

33. „materiały wybuchowe”, niewyszczególnione w podpunkcie LU8.a,

posiadające którąkolwiek z następujących cech

a. prędkość detonacji przekraczająca 8700 m/s dla największej gęstości; lub

b. ciśnienie detonacji przekraczające 34 GPa (340 kbar);

34. niestosowana od 2013 r.;

35. DNAN (2,4-dinitroanizol) (CAS 119-27-7);

36. TEX (4,10-dinitro-2,6,8,12-tetraoksa-4,10-diazaizowurcytan);

37. GUDN (dinitroamid guanylomocznika) FOX-12 (CAS 217464-38-5);

38. tetrazyny, jak następuje

a. BTAT (bis(2,2,2-trinitroetylo)-3,6-diaminotetrazyna);

b. LAX-112 (1,4-ditlenek 3,6-diamino-1,2,4,5-tetrazyny);

39. energetyczne materiały jonowe o punkcie topnienia między 343 K (70 oC)

a 373 K (100 oC) oraz o prędkości detonacji przekraczającej 6800 m/s lub

ciśnieniu detonacji przekraczającym 18 GPa (180 kbar);

40. BTNEN (bis(2,2,2-trinitroetylo)-nitroamina) (CAS 19836-28-3);

41. FTDO (1,3-ditlenek 5,6-(3',4'-furazano)-1,2,3,4-tetrazyny);

42. EDNA (Etylenodinitramina) (CAS 505-71-5);

43. TKX-50 ((Dihydroksylamonium 5,5′-bistetrazol-1,1′-diolat);

Uwaga LU8.a. obejmuje ’wybuchowe kokryształy’.

Uwaga techniczna

‘Wybuchowy kokryształ’ jest materiałem stałym składającym się

z uporządkowanego trójwymiarowego ułożenia dwóch lub większej

liczby cząsteczek wybuchowych, z których co najmniej jedną określono

w podpunkcie LU8.a.

b. „materiały miotające”, jak następuje

1. każdy stały „materiał miotający”, o teoretycznym czasie trwania impulsu

właściwego (w warunkach normalnych) przekraczającym

a. 240 sekund dla „materiału miotającego” niezawierającego proszków

metali, niezawierającego fluorowców;

b. 250 sekund dla „materiału miotającego” niezawierającego proszków

metali, zawierającego fluorowce; lub

c. 260 sekund dla „materiału miotającego” zawierającego proszki metali;

2. niestosowana od 2013 r.;

3. „materiały miotające” o cieple spalania ponad 1200 kJ/kg;

4. „materiały miotające”, utrzymujące w stanie ustalonym szybkość spalania

liniowego ponad 38 mm/s w warunkach normalnych (mierzone podczas

ciągłego spalania pojedynczej próbki) ciśnienia początkowego 6,89 MPa

(68,9 barów) i temperatury 294 K (21 °C);

5. modyfikowane

elastomerami

dwuskładnikowe

(EMCDB)

„materiały

miotające” o rozciągliwości, podczas działania maksymalnych naprężeń,

przekraczającej 5 % w temperaturze 233 K (-40 °C);

6. jakiekolwiek „materiały miotające” zawierające substancje wyszczególnione

w podpunkcie LU8.a.;

7. „materiały miotające” niewyszczególnione w innych pozycjach niniejszego

wykazu uzbrojenia, specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych;

c. „materiały pirotechniczne”, paliwa, substancje pokrewne, jak następuje, oraz ich

‘mieszaniny’

1. paliwa „lotnicze” o składzie specjalnie opracowanym do celów wojskowych;

Uwaga 1 Podpunkt 1 LU 8.c.1. nie ma zastosowania do następujących paliw

„lotniczych”: JP-4, JP-5 i JP-8.

Uwaga 2 Paliwa „lotnicze” określone w podpunkcie LU8.c.1. są produktami

gotowymi, a nie ich składnikami.

2. glinian (wodorek glinu) (CAS 7784-21-6);

3. borowodory, jak następuje, i ich pochodne

a. karborany;

b. homologi borowodorów, jak następuje

1. dekaboran (14) (CAS 17702-41-9);

2. pentaboran (9) (CAS 19624-22-7);

3. pentaboran (11) (CAS 18433-84-6);

4. hydrazyna i jej pochodne, jak następuje (zob. także pochodne utleniających

hydrazynę w podpunktach LU8.d.8. oraz LU8.d.9.)

a. hydrazyna (CAS 302-01-2) w stężeniach przekraczających poziom 70 %;

b. monometylohydrazyna (CAS 60-34-4);

c. symetryczna dimetylohydrazyna (CAS 540-73-8);

d. niesymetryczna dimetylohydrazyna (CAS 57-14-7);

Uwaga Podpunkt LU8.c.4.a. nie ma zastosowania do ‘mieszanin’

hydrazynowych opracowanych w celach ochrony przeciwkorozyjnej.

5. paliwa metaliczne, ‘mieszaniny’ paliwowe lub ‘mieszaniny’ „pirotechniczne”

w postaci cząstek sferycznych, rozpylonych, sferoidalnych, płatków lub

proszku, wytworzone z materiału składającego się co najmniej w 99 %,

z dowolnej, niżej wymienionej substancji

a. metale, jak następuje, i ich ‘mieszaniny’

1. beryl (CAS 7440-41-7) o rozmiarze cząstek poniżej 60 μm;

2. sproszkowane żelazo (CAS 7439-89-6) o rozmiarze cząstek 3 μm lub

mniejszej, otrzymane drogą redukcji tlenku żelaza wodorem;

b. ‘mieszaniny’ zawierające dowolny z niżej wymienionych składników

1. cyrkon (CAS 7440-67-7), magnez (CAS 7439-95-4) lub ich stopy,

o rozmiarze cząstek poniżej 60 μm; lub

2. paliwa borowowodorowe (CAS 7440-42-8) lub karboranowe (CAS

12069-32-8) o czystości 85 % lub wyższej i wielkości cząstek

poniżej 60 μm;

Uwaga 1 Podpunkt LU8.c.5. ma zastosowanie do „środków

wybuchowych” i paliw niezależnie od tego, czy te metale lub

stopy są pokryte glinem, magnezem, cyrkonem lub berylem.

Uwaga 2 Podpunkt LU8.c.5.b. ma zastosowanie wyłącznie do paliw

metalowych w postaciach cząstek, jeżeli są one mieszane z

innymi substancjami, aby utworzyć ‘mieszaniny’ specjalnie

opracowane do celów wojskowych, np. zawiesiny „paliwa”

ciekłego, „paliwa” stałe lub ‘mieszaniny’ „pirotechniczne”.

Uwaga 3 Podpunkt LU8.c.5.b.2. nie ma zastosowania do boru i węglika

czteroboru wzbogaconego borem-10 (o całkowitej zawartości

boru-10 większej lub równej 20 %).

6. materiały wojskowe zawierające zagęstniki do paliw węglowodorowych

specjalnie opracowane do użytku w miotaczach ognia lub amunicji

zapalającej, takie jak stearyniany metali [np. oktal (CAS 637-12-7)] lub

palmityniany metali;

7. nadchlorany, chlorany i chromiany w połączeniu ze sproszkowanym metalem

lub innymi elementami składowymi paliw o wysokiej wartości energetycznej;

8. sferyczny lub sferoidalny proszek aluminiowy (CAS 7429-90-5) o rozmiarze

cząstek 60 μm lub mniejszym i wytwarzany z materiału o zawartości glinu

99 % lub większej;

9. podwodorek tytanu (TiHn) o równoważniku stechiometrycznym n równym od

0,65 do 1,68;

10. paliwa ciekłe o wysokiej gęstości energetycznej nie objęte pkt LU8.c.1., jak

następuje

a. paliwa mieszane składające się zarówno z paliw stałych, jak i ciekłych

(np. zawiesina borowa), o gęstości energetycznej w ujęciu masowym

wynoszącej 40 MJ/kg lub więcej;

b. inne paliwa i dodatki do paliw o wysokiej gęstości energetycznej (np.

kuban, roztwory jonowe, JP-7, JP-10), o gęstości energetycznej w ujęciu

objętościowym wynoszącej 37,5 GJ na metr sześcienny lub więcej,

mierzonej w temperaturze 293 K (20 oC) i przy ciśnieniu jednej atmosfery

(101,325 kPa);

Uwaga Podpunkt LU8.c.10.b nie ma zastosowania do rafinowanych paliw

kopalnych lub biopaliw lub paliw do silników certyfikowanych do

użytku w lotnictwie cywilnym.

11. materiały „pirotechniczne” i piroforyczne, jak następuje

a. materiały „pirotechniczne” lub piroforyczne o recepturze zaprojektowanej

specjalnie do celów zwiększania lub kontrolowania wytwarzania energii

promienistej w dowolnym zakresie spektrum podczerwieni;

b. mieszaniny magnezu, politetrafluoroetylenu (PTFE) i kopolimeru

winilidenowo-difluorkowo-heksafluoropropylenowego (np. MTV);

12. mieszaniny paliw, mieszaniny „pirotechniczne” lub „materiały energetyczne”

niewyszczególnione nigdzie indziej w LU8, mające wszystkie z poniższych

cech

a. zawierają więcej niż 0,5 % cząstek któregokolwiek z poniższych

1. glinu;

2. berylu;

3. boru;

4. cyrkonu;

5. magnezu; lub

6. tytanu;

b. cząstki wyszczególnione w LU8.c.12.a. o rozmiarze mniejszym niż

200 nm w dowolnym kierunku; oraz

c. cząstki wyszczególnione w LU8.c.12.a. o zawartości metalu wynoszącej

60 % lub więcej;

Uwaga Podpunkt LU8.c.12. obejmuje termity

d.

utleniacze, jak następuje, oraz ich ‘mieszaniny’

1. ADN (dinitroamid amonowy lub SR 12) (CAS 140456-78-6);

2. AP (nadchloran amonowy) (CAS 7790-98-9);

3. związki składające się z fluoru i dowolnego z następujących składników

a. innych fluorowców;

b. tlenu lub

c. azotu;

Uwaga 1 Podpunkt LU8.d.3. nie ma zastosowania do trifluorku chloru (CAS

7790-91-2).

Uwaga 2 Podpunkt LU8.d.3. nie ma zastosowania do trifluorku azotu (CAS

7783-54-2) w jego gazowej postaci.

Uwaga 3 Podpunkt LU8.d.3. nie ma zastosowania do pięciofluorku jodu

(CAS 7783-66-6).

4. DNAD (1,3-dinitro-1,3-diazetidyna) (CAS 78246-06-7);

5. HAN (azotan hydroksyloamonu) (CAS 13465-08-2);

6. HAP (nadchloran hydroksyloamonu) (CAS 15588-62-2);

7. HNF (hydrazynonitroform) (CAS 20773-28-8);

8. azotan hydrazyny (CAS 37836-27-4);

9. nadchloran hydrazyny (CAS 27978-54-7);

10. płynne utleniacze składające się z inhibitowanego dymiącego na czerwono

kwasu azotowego (IRFNA) (CAS 8007-58-7) lub zawierające tę substancję;

Uwaga Podpunkt LU8.d.10 nie ma zastosowania do nieinhibitowanego dymiącego

kwasu azotowego.

e.

spoiwa, plastyfikatory, monomery i polimery, jak następuje

1. AMMO (azydometylometylooksyetan i jego polimery) (CAS 90683-29-7)

(zob. także ich „prekursory” w podpunkcie LU8.g.1.);

2. BAMO (3,3-bis(azydometylo)oksyetan i jego polimery) (CAS 17607-20-4)

(zob. także ich „prekursory” w podpunkcie LU8.g.1.);

3. BDNPA (bis-(2,2-dinitropropylo)acetal) (CAS 5108-69-0);

4. BDNPF (bis-(2,2-dinitropropylo)formal) (CAS 5917-61-3);

5. BTTN (triazotan butanotriolu) (CAS 6659-60-5) (zob. także jego

„prekursory” w podpunkcie LU8.g.8.);

6. energetyczne monomery, plastyfikatory lub polimery, opracowane specjalnie

do celów wojskowych i zawierające dowolny z niżej wymienionych

składników

a. grupy nitrowe;

b. grupy azydowe;

c. grupy azotanowe;

d. grupy nitrazowe; lub

e. grupy difluoroaminowe;

7. FAMAO (3-difluoroaminometylo-3-azydometylo oksetan) i jego polimery;

8. FEFO (bis-(2-fluoro-2,2-dinitroetylo)-formal) (CAS 17003-79-1);

9. FPF-1 (poli-2,2,3,3,4,4-heksafluoropentano-1,5 dioloformal) (CAS 376-90-9);

10. FPF-3(poli-2,4,4,5,5,6,6-heptafluoro-2-tri-fluorometylo-3-oksaheptano-1,7dioloformal);

11. GAP (polimer azydku glicydu) (CAS 143178-24-9) i jego pochodne;

12. HTPB (polibutadien zakończony grupą hydroksylową) z funkcjonalnością

hydroksylu równą lub większą od 2,2 i mniejszą lub równą 2,4, wartością

hydroksylową poniżej 0,77 meq/g, lepkością w 30 oC poniżej 47 puazów

(CAS 69102-90-5);

13. alkoholowe grupy funkcyjne poli(epichlorohydryna), o masie cząsteczkowej

poniżej 10 000, jak następuje

a. poli(epichlorohydronodiol);

b. poli(epichlorohydronotriol);

14. NENA-sy (składniki nitratoetylonitroaminy) (CAS 17096-47-8, 85068-73-1,

82486-83-7, 82486-82-6 oraz 85954-06-9);

15. PGN (poli-GLYN, azotan poliglicydylu lub poli(azotanometylotlenek

etylenu)) (CAS 27814-48-8);

16. poli-NIMMO (poli-azotanometylometyloksyetan), poli-NMMO lub poli(3azotanometyl-3-metylooksyetan) (CAS 84051-81-0);

17. polinitroortowęglany;

18. TVOPA

(1,2,3-tris[1,2-bis(difluoroamino)etoksy]propan

lub

triswinyloksypropanowy związek addytywny) (CAS 53159-39-0);

19. 4,5 diazydometylo-2-metylo-1,2,3-triazol (izo-DAMTR);

20. PNO (poli(3-azotanooksetan));

21. TMETN (triazotan trimetyloetanu) (CAS 3032-55-1);

f. „dodatki”, jak następuje

1. zasadowy salicylan miedzi (CAS 62320-94-9);

2. BHEGA (bis-(2-hydroksyetylo)glikolamid) (CAS 17409-41-5);

3. BNO (tlenek butadienonitrylu);

4. pochodne ferrocenu, takie jak

a. butacen (CAS 125856-62-4);

b. katocen (2,2-bis-etyloferrocenylopropan) (CAS 37206-42-1);

c. ferrocenowe kwasy karboksylowe i estry ferrocenowych kwasów

karboksylowych;

d. n-butylo-ferrocen (CAS 31904-29-7);

e. inne addytywne pochodne polimerów ferrocenu niewyszczególnione gdzie

indziej w LU8.f.4;

f. etylo-ferrocen (CAS 1273-89-8);

g. propylo-ferrocen;

h. pentylo-ferrocen (CAS 1274-00-6);

i. dicyklopentylo-ferrocen;

j. dicycloheksylo-ferrocen;

k. dietylo-ferrocen (CAS 1273-97-8);

l. dipropylo-ferrocen;

m. dibutylo-ferrocen (CAS 1274-08-4);

n. diheksylo-ferrocen (CAS 93894-59-8);

o. acetylo-ferrocen (CAS 1271-55-2)1,1’diacetylo ferrocen (CAS 1273-945);

5. betarezorcylan ołowiu (CAS 20936-32-7) lub betarezorcylan miedzi (CAS

70983-44-7);

6. cytrynian ołowiu (CAS 14450-60-3);

7. chelaty ołowiowo-miedziowe beta-rezorcylanu lub salicylanów (CAS 6841107-4);

8. maleinian ołowiu (CAS 19136-34-6);

9. salicylan ołowiu (CAS 15748-73-9);

10. metacynian ołowiu (CAS 12036-31-6);

11. MAPO

(tlenek

tris-1-(2-metylo)azyrydynylofosfiny)

(CAS

57-39-6);

BOBBA 8 (tlenek bis-(2-metyloazyrydynylo) 2-(2-hydroksypropanoksy)

propyloaminofosfiny); i inne pochodne MAPO;

12. metyl BAPO (tlenek fosforiaku bis-(2-metyloazyrydynylo) metylaminy)

(CAS 85068-72-0);

13. N-metylo-p-nitroanilina (CAS 100-15-2);

14. 3-nitraza-1,5-pentano diizocyjanian (CAS 7406-61-9);

15. organiczno-metaliczne czynniki sprzęgające, jak następuje

a. neopentylo[diallilo]oksy, tri[dioktylo]-fosforanotytanian (CAS 10385022-2); znany także jako tytan IV, 2,2[bis-2-propenolatometylo, butanolato,

tris-(dioktylo)-fosforan] (CAS 110438-25-0) lub LICA 12 (CAS 10385022-2);

b. tytan IV, [(2-propenolato-1)metylo, n-propanolatometylo] butanolato-1,

tris-[dioktylo] pirofosforan; lub KR3538;

c. tytan IV, [(2-propenolato-1)metylo, n-propanolatometylo] butanolato-1,

tris-(dioktylo) fosforan;

16. tlenek policyjanodifluoroaminoetylenu;

17. środki wiążące, jak następuje

a. 1,1R,1S-trimezoilo-tris(2-etylazyrydyna) (HX-868, BITA) (CAS 7722-738);

b. wielofunkcyjne amidy azyrydyny o rdzeniowych strukturach izoftalowych,

trimestycznych, izocyjanurowych lub trimetyloadypowych mające również

grupę 2-metylowo lub 2-etylowo azyrydynową;

Uwaga ppkt LU8.f.17.b. obejmuje

a.

1,1H-izoftaloilo-bis(2-metylazyrydynę)(HX-752) (CAS 7652-644);

b. 2,4,6-tris(2-etylo-1-azyrydynylo)-1,3,5-triazynę (HX-874) (CAS

18924-91-9);

c. 1,1'

trimetyladypoilo-bis(2-etylazyrydynę)

(HX-877)

(CAS

71463-62-2).

18. propylenoimina, 2-metyloazyrydyna (CAS 75-55-8);

19. bardzo drobny tlenek żelaza (Fe2O3) (CAS 1317-60-8) o powierzchni

właściwej większej niż 250 m2/g oraz przeciętnym rozmiarze cząstek 3,0 nm

lub mniejszym;

20. TEPAN

(tetraetylenopentaaminoakrylonitryl)

(CAS

68412-45-3);

cyjanoetylowana poliamina i jej sole;

21. TEPANOL (tetraetylenopentaaminoakrylonitryloglicydol) (CAS 68412-46-4);

cyjanoetylowana poliamina z podstawnikiem glicydolowym i jej sole;

22. TPB (trifenylobizmut) (CAS 603-33-8);

23. TEPB (tris (etoksyfenylobizmut)) (CAS 90591-48-3);

g. „prekursory”, jak następuje

Nb.

W podpunkcie LU8.g. występują odnośniki do określonych „materiałów

energetycznych” wytwarzanych z poniższych substancji.

1. BCMO (3,3-bis (chlorometylo) oksyetan) (CAS 78-71-7) (zob. także

podpunkty LU8.e.1. oraz e.2.);

2. sól dinitroazetydyno-t-butylu (CAS 125735-38-8) (zob. także podpunkt

LU8.a.28.);

3. pochodne

heksaazaizowurcytanu,

(heksabenzyloheksaazaizowurcytan)

(CAS

w

tym

124782-15-6)

HBIW

(zob.

także

podpunkt LU8.a.4.) oraz TAIW (tetraacetylodibenzyloheksaazaizowurcytan)

(CAS 182763-60-6) (zob. także podpunkt LU8.a.4.);

4. niestosowana od 2013 r.;

5. TAT (1,3,5,7-tetraacetylo-1,3,5,7-tetraazacyklooktan) (CAS 41378-98-7)

(zob. także podpunkt LU8.a.13.);

6. 1,4,5,8-tetraazadekalina (CAS 5409-42-7) (zob. także podpunkt LU8.a.27.);

7. 1,3,5-trichlorobenzen (CAS 108-70-3) (zob. także podpunkt LU8.a.23.);

8. 1,2,4-trihydroksybutan (1,2,4-butanetriol) (CAS 3068-00-6) (zob. także

podpunkt LU8.e.5.);

9. DADN (1,5-diacetylo-3,7-diazoto-1, 3, 5, 7-tetraaza-cyklooktan) (zob. także

podpunkt LU8.a.13.);

h.

‘materiały reaktywne’ w postaci proszków lub kształtek, jak następuje

1. Proszki dowolnych z poniższych materiałów, o rozmiarze cząstek mniejszym niż

250 μm w dowolnym kierunku i niewyszczególnione nigdzie indziej w LU 8

a. glin;

b. niob;

c. bor;

d. cyrkon;

e. magnez;

f. tytan;

g. tantal;

h. wolfram;

i. molibden; lub

j. hafn;

2. Kształtki, nieokreślone w LU3, LU4, LU12 ani LU16, wyprodukowane

z proszków określonych w LU8.h.1.

Uwagi techniczne

1. ‘Materiały reaktywne’ mają wywoływać reakcję egzotermiczną wyłącznie

przy wysokim tempie ścinania i są przeznaczone do użytku jako powłoki lub

obudowy głowic.

2. Proszki ‘materiałów reaktywnych’ są produkowane np. w procesie

wysokoenergetycznego mielenia kulowego.

3. Kształtki z ‘materiałów reaktywnych’ są produkowane np. w procesie

selektywnego spiekania laserowego.

Uwaga 1 Ppkt LU8 nie ma zastosowania do następujących substancji, jeżeli nie

są one połączone ani zmieszane z „materiałami energetycznymi”

określonymi w podpunkcie LU8.a. lub sproszkowanymi metalami

określonymi w podpunkcie LU8.c.

a. pikrynian amonu (CAS 131-74-8);

b. czarny proch;

c. heksanitrodifenyloamina (CAS 131-73-7);

d. difluoroamina (CAS 10405-27-3);

e. nitroskrobia (CAS 9056-38-6);

f. azotan potasu (CAS 7757-79-1);

g. tetranitronaftalen;

h. trinitroanizol;

i. trinitronaftalen;

j. trinitroksylen;

k. N-pyrrolidynon; 1-metylo-2-pyrrolidynon (CAS 872-50-4);

l. maleinian dioktylu (CAS 142-16-5);

m. akrylan etyloheksylu (CAS 103-11-7);

n. trietyloglin (TEA) (CAS 97-93-8), trimetyloglin (TMA) (CAS 7524-1) i inne, piroforyczne alkile metali oraz aryle litu, sodu,

magnezu, cynku i boru;

o. nitroceluloza (CAS 9004-70-0);

p. nitrogliceryna (lub triazotan glicerolu, trinitrogliceryna) (NG)

(CAS 55-63-0);

q. 2,4,6-trinitrotoluen (TNT) (CAS-118-96-7);

r. diazotan etylenodiaminy (EDDN) (CAS 20829-66-7);

s. tetraazotan pentaerytrolu (PETN) (CAS 78-11-5);

t. azydek ołowiu (CAS 13424-46-9), normalny styfninian ołowiu

(CAS 15245-44-0) i zasadowy styfninian ołowiu (CAS 12403-826) oraz pierwotne materiały wybuchowe lub masy zapłonowe

zawierające azydki lub kompleksy azydkowe;

u. azotan glikolu trietylenowego (TEGDN) (CAS 111-22-8);

v. 2,4,6-trinitrorezorcyna (kwas styfninowy) (CAS 82-71-3);

w. mocznik

dietylodifenylu

(CAS

85-98-3);

mocznik

dimetylodifenylu (CAS 611-92-7); mocznik metyloetylodifenylu

(Centrality);

x. mocznik N,N-difenylu (niesymetryczny mocznik difenylowy)

(CAS 603-54-3);

y. mocznik metylo-N,N-difenylu (niesymetryczny difenylomocznik

metylu) (CAS 13114-72-2);

z. mocznik etylo-N,N-difenylu (niesymetryczny difenylomocznik

etylu) (CAS 64544-71-4);

aa. 2-nitrodifenyloamina (2-NDPA) (CAS 119-75-5);

bb. 4-nitrodifenyloamina (4-NDPA) (CAS 836-30-6);

cc. 2,2-dinitropropanol (CAS 918-52-5);

dd. nitroguanidyna (CAS 556-88-7) (zob. także ppkt 1C011.d w

wykazie produktów podwójnego zastosowania UE).

Uwaga 2

LU8 nie ma zastosowania do nadchloranu amonu (LU8.d.2.), NTO

(LU8.a.18.) oraz katocenu (LU8.f.4.b.) i spełniających wszystkie z

poniższe warunki

a.

specjalnie opracowane w postaciach i formułach opracowanych

specjalnie do zastosowań cywilnych w generatorach gazu;

b.

zestawione

lub

zmieszane

przy

użyciu

nieaktywnych

termoutwardzalnych spoiw lub plastyfikatorów i mające masę

mniejszą niż 250 g;

c.

zawierające maksymalnie 80 % nadchloranu amonowego (LU8.d.2.)

w masie materiału aktywnego;

LU9

d.

zawierające 4 g lub mniej NTO (LU8.a.18.); oraz

e.

zawierające 1 g lub mniej katocenu (LU8.f.4.b.).

Wojenne jednostki pływające (nawodne lub podwodne), specjalny sprzęt

morski, wyposażenie, elementy składowe i inne nawodne jednostki pływające,

jak następuje

Nb. Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

a. jednostki pływające i elementy składowe, jak następuje

1. jednostki (nawodne lub podwodne)

specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do celów wojskowych, bez względu na aktualny stan

techniczny lub gotowość operacyjną oraz bez względu na posiadanie

systemów przenoszenia broni i opancerzenia, kadłuby oraz części kadłubów

dla takich jednostek pływających oraz elementy składowe do nich specjalnie

zaprojektowane do celów wojskowych;

Uwaga Podpunkt LU 9.a.1. obejmuje pojazdy specjalnie zaprojektowane lub

dostosowane do przewożenia nurków.

2. nawodne jednostki pływające, niewyszczególnione w podpunkcie LU9.a.1,

posiadające

zamocowane

lub

zintegrowane

którekolwiek

z

niżej

wymienionych

a. broń automatyczną wyszczególnioną w pkt LU1 lub broń wyszczególniona

w podpunkcie LU2, LU4, LU12 lub LU19 lub „uchwyty mocujące” lub

inne mocowania dla broni o kalibrze 12,7 mm lub większym;

Uwaga techniczna

„Uchwyty mocujące” odnoszą się do uchwytów broni lub konstrukcyjnego

wzmocnienia do celów zainstalowania broni.

b. systemy kierowania ogniem wyszczególnione w ppkt LU5;

c. spełniające wszystkie z poniższych kryteriów

1. ‘ochrona chemiczna, biologiczna, radiologiczna i jądrowa (CBRN)’;

oraz

2. ‘system spryskiwania lub zmywania’ zaprojektowany do celów

dekontaminacji; lub

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.a.2.c.2 ‘System spryskiwania lub

zmywania’ jest systemem spryskiwania wodą morską zdolnym do

równoczesnego namoczenia nadbudowy zewnętrznej i pokładów

jednostki pływającej.

d. aktywne systemy przeciwdziałania broni wyszczególnione w ppkt LU4.b.,

LU5.c. lub LU11.a. i posiadające którąkolwiek z poniższych cech

1. ‘ochrona CBRN’;

2. kadłub i nadbudowa specjalnie zaprojektowane w celu zmniejszenia

przekroju czynnego na odbicie promieniowania radarowego;

3. urządzenia redukujące ślad termiczny (np. system chłodzenia gazów

spalinowych), oprócz urządzeń specjalnie zaprojektowanych do

zwiększenia całkowitej efektywności elektrowni lub do zmniejszenia

wpływu na środowisko naturalne; lub

4. system demagnetyzacji zaprojektowany do zredukowania śladu

magnetycznego jednostki pływającej;

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.a.2. ‘ochrona CBRN’ jest ograniczoną

powierzchnią wewnętrzną posiadającą cechy, takie jak utrzymywanie

zwiększonego

ciśnienia,

izolacja

systemów

wentylacyjnych,

ograniczone otwory wentylacyjne z filtrami CBRN i ograniczone

punkty dostępu personelu obejmujące śluzy powietrzne;

b. silniki i systemy napędu, jak następuje, specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych i elementy składowe do nich specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych

1. silniki wysokoprężne specjalnie zaprojektowane dla okrętów podwodnych;

2. silniki elektryczne specjalnie zaprojektowane dla okrętów podwodnych

i charakteryzujące się wszystkimi poniżej wymienionymi cechami

a. moc ponad 0,75 MW (1000 KM);

b. szybka odwracalność kierunku obrotów;

c. chłodzenie cieczą; oraz

d. hermetyczna obudowa w wykonaniu morskim;

3. silniki wysokoprężne charakteryzujące się wszystkimi niżej wymienionymi

cechami

a. moc wyjściowa 37,3 kW (50 KM) lub większa; oraz

b. „zawartość niemagnetyczna” ponad 75 % masy całkowitej;

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.b.3. ‘niemagnetyczna’ oznacza przepuszczalność

relatywną wynoszącą mniej niż 2.

4. „niezależne od powietrza systemy napędu” (AIP) zaprojektowane specjalnie

dla okrętów podwodnych;

Uwaga Podpunkt LU9.b.4 nie ma zastosowania do energii jądrowej.

Uwaga techniczna

c. „Napęd niezależny od powietrza” (AIP) pozwala, aby w pełni zanurzony okręt

podwodny mógł ze swojego systemu napędu korzystać dłużej bez dostępu do

tlenu atmosferycznego, niż normalnie pozwalałyby na to akumulatory, podwodne

urządzenia wykrywające, specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych, ich

sprzęt sterujący oraz ich elementy składowe specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych;

d. sieci przeciw okrętom podwodnym i sieci przeciw torpedom specjalnie

zaprojektowane do celów wojskowych;

e. niestosowany od roku 2003;

f.

przepusty kadłubowe i złącza specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych,

umożliwiające współdziałanie ze sprzętem znajdującym się na zewnątrz jednostki

pływającej oraz ich elementy składowe specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych;

Uwaga 1 Podpunkt

LU9.f.

obejmuje

złącza

jednoprzewodowe,

wieloprzewodowe, koncentryczne i falowodowe dla jednostek

pływających oraz przepusty kadłubowe dla jednostek pływających, przy

czym obydwa te rodzaje urządzeń są zabezpieczone przed przeciekami

z zewnątrz i są w stanie utrzymać wymagane parametry na

głębokościach przekraczających 100 m; oraz światłowodowe łączniki i

optyczne

przepusty

kadłubowe,

specjalnie

zaprojektowane

do

przesyłania wiązki „laserowej” niezależnie od głębokości.

Uwaga 2 Podpunkt LU9.f. nie ma zastosowania do przepustów do normalnych

wałów napędowych i przepustów kadłubowych do hydrodynamicznych

drążków sterowniczych.

g. łożyska cichobieżne, elementy składowe do nich oraz wyposażenie zawierające

te łożyska, specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych, posiadające

którąkolwiek z poniższych cech

1. zawieszenie gazowe lub magnetyczne;

2. układy regulacji sygnatury aktywnej; lub

3. układy tłumienia drgań.

h.

sprzęt do generowania energii jądrowej lub sprzęt napędzający, specjalnie

zaprojektowany do jednostek pływających określonych w podpunkcie LU9.a. oraz

elementy składowe do niego specjalnie zaprojektowane lub ‘zmodyfikowane’ do

celów wojskowych;

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU9.h. określenie ‘zmodyfikowany’ oznacza jakiekolwiek

zmiany strukturalne, elektryczne, mechaniczne lub inne zapewniające wyrobom

niewojskowym możliwości wojskowe równoważne z cechami wyrobów

specjalnie zaprojektowanych do celów wojskowych.

Uwaga

LU9.h. obejmuje „reaktory jądrowe”.

LU10 „Statki powietrzne”, „statki powietrzne lżejsze od powietrza”, „bezzałogowe

statki powietrzne”, („UAV”), silniki i sprzęt do „statków powietrznych”,

pokrewne wyposażenie i elementy składowe, jak następuje, specjalnie

zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych

Nb.

Sprzęt naprowadzania i nawigacji – zob. ppkt LU11.

a. załogowe „statki powietrzne” i „statki powietrzne lżejsze od powietrza” oraz

specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

b. niestosowane od 2011 r.;

c. bezzałogowe „statki powietrzne” i „statki powietrzne lżejsze od powietrza” oraz

sprzęt pokrewny, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy

składowe

1. „bezzałogowe statki powietrzne” („UAV”), zdalnie sterowane statki

powietrzne (RPV), autonomiczne programowalne statki powietrzne oraz

bezzałogowe „statki powietrzne lżejsze od powietrza”;

2. wyrzutnie, sprzęt ratowniczy oraz wyposażenie naziemne;

3. sprzęt przeznaczony do dowodzenia lub sterowania;

d. lotnicze silniki napędowe i specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

e. sprzęt lotniczy do tankowania w powietrzu specjalnie zaprojektowany lub

zmodyfikowany do któregoś z poniższych oraz specjalnie zaprojektowane do

niego elementy składowe

1. „statki powietrzne” określone w podpunkcie LU10.a.; lub

2. bezzałogowe „statki powietrzne” określone w podpunkcie LU10.c.;

f. sprzęt naziemny, zaprojektowany specjalnie dla „statków powietrznych”,

określonych w podpunkcie LU10.a. lub do silników lotniczych określonych w

podpunkcie LU10.d.;

Uwaga 1 Podpunkt LU10.f. obejmuje sprzęt do tankowania paliwa pod ciśnieniem

i sprzęt przeznaczony do ułatwiania operacji na obszarach

ograniczonych, w tym sprzęt znajdujący się na pokładzie statku.

Uwaga 2 Podpunkt LU10.f. nie ma zastosowania do

1. haków holowniczych;

2. mat i pokryw ochronnych;

3. drabin, stopni i platform;

4. klinów, mocowań i sprzętu do mocowania.

g. sprzęt ratowniczy dla załóg lotniczych, sprzęt bezpieczeństwa dla załóg

lotniczych i inne urządzenia do ewakuacji załóg lotniczych, nieokreślone w

LU10.a, zaprojektowane dla „statków powietrznych” określonych w podpunkcie

LU10.a.;

Uwaga Podpunkt LU10.g nie kontroluje hełmów dla załóg lotniczych, które to

hełmy nie zawierają ani nie posiadają mocowania do sprzętu

określonego w niniejszym załączniku.

Nb. W odniesieniu do hełmów zob. również podpunkt LU13.c.

h. spadochrony, paralotnie i sprzęt pokrewny, jak następuje, oraz elementy składowe

specjalnie do nich zaprojektowane

1. spadochrony niewyszczególnione w innych miejscach w niniejszym

załączniku;

2. paralotnie;

3. sprzęt specjalnie zaprojektowany do skoków z dużej wysokości (np.

kombinezony, hełmy ochronne, systemy oddychania, sprzęt nawigacyjny);

i.

sterowane urządzenia otwierające lub automatyczne systemy pilotujące

przeznaczone do ładunków zrzucanych na spadochronach.

Uwaga 1 Podpunkt LU10.a. nie ma zastosowania do „statków powietrznych” lub

„statków powietrznych lżejszych od powietrza” lub wariantów tych

„statków

powietrznych”

specjalnie

zaprojektowanych

do

celów

wojskowych, które charakteryzują się wszystkimi niżej wymienionymi

cechami

a. nie są bojowymi „statkami powietrznymi”;

b. nie są skonfigurowane do celów wojskowych i nie są wyposażone

w sprzęt specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do celów

wojskowych; oraz

c. są certyfikowane do użytku do celów cywilnych przez organy lotnictwa

cywilnego w co najmniej jednym państwie członkowskim UE lub

państwie uczestniczącym w porozumieniu z Wassenaar.

Uwaga 2 Podpunkt LU10.d. nie ma zastosowania do

a. silników lotniczych zaprojektowanych lub zmodyfikowanych do celów

wojskowych, które zostały dopuszczone do użytku przez organy

lotnictwa cywilnego w co najmniej jednym państwie członkowskim UE

lub państwie uczestniczącym w porozumieniu z Wassenaar do użytku

w „cywilnych statkach powietrznych”, lub specjalnie zaprojektowanych

dla nich elementów składowych;

b. silników tłokowych lub specjalnie zaprojektowanych do nich

elementów składowych, z wyjątkiem specjalnie zaprojektowanych dla

„bezzałogowych statków powietrznych (UAV)”.

Uwaga 3 Do celów podpunktów LU10.a. oraz LU10.d. pojęcie specjalnie

zaprojektowanych elementów składowych i sprzętu pokrewnego dla

niewojskowych

„statków

powietrznych”

lub

silników

lotniczych

zmodyfikowanych do celów wojskowych ma zastosowanie tylko do tych

wojskowych elementów składowych i sprzętu pokrewnego, które są

wymagane w celu modyfikacji do celów wojskowych.

Uwaga 4 Do celów podpunktu LU10.a. użytek wojskowy obejmuje walkę, zwiad

wojskowy, szturm, szkolenie wojskowe, wsparcie logistyczne oraz

transport i zrzuty z powietrza żołnierzy lub sprzętu wojskowego.

Uwaga 5 LU10.a. nie ma zastosowania do „statków powietrznych” ani do „statków

powietrznych lżejszych od powietrza” posiadających wszystkie poniższe

cechy

a. zostały wyprodukowane po raz pierwszy przed rokiem 1946;

b. w ich skład nie wchodzą elementy wyszczególnione w niniejszym

załączniku, z wyłączeniem przypadków, w których te elementy są

wymagane, aby spełnić normy bezpieczeństwa lub zdatności do lotu

wprowadzone przez organy lotnictwa cywilnego w co najmniej jednym

państwie członkowskim

UE lub

państwie uczestniczącym

w

porozumieniu z Wassenaar; oraz

c. w ich skład nie wchodzi broń wyszczególniona w niniejszym

załączniku, chyba że taka broń jest niezdatna do użytku i nie można jej

przywrócić do stanu użytecznego.

Uwaga 6

LU 10.d. nie ma zastosowania do lotniczych silników napędowych, które

zostały wyprodukowane po raz pierwszy przed rokiem 1946.

LU11

Poz. 736

Sprzęt elektroniczny, „statki kosmiczne” i elementy składowe, niewyszczególnione

w innych miejscach w niniejszym załączniku, jak następuje

a. sprzęt elektroniczny specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych oraz

specjalnie zaprojektowane do niego elementy składowe;

Uwaga: Podpunkt LU11.a. obejmuje w szczególności

a. elektroniczne urządzenia zakłócające działanie systemów elektronicznych

przeciwnika i elektroniczne urządzenia przeciwdziałające zakłóceniom

systemów elektronicznych (tj. urządzenia zaprojektowane do emitowania

obcych lub mylących sygnałów do odbiorników radiolokacyjnych lub

łączności radiowej lub w inny sposób utrudniające odbiór, działanie lub

zmniejszające skuteczność odbiorników elektronicznych przeciwnika wraz z

ich urządzeniami przeciwdziałającymi zakłóceniom), łącznie z urządzeniami

zagłuszającymi i przeciwdziałającymi zagłuszaniu;

b. lampy generujące sygnał o zmiennej częstotliwości;

c. systemy elektroniczne lub sprzęt zaprojektowany do rozpoznania i monitorowania

widma elektromagnetycznego w celach wywiadu wojskowego lub bezpieczeństwa

oraz w celu przeciwdziałania takiemu rozpoznaniu i monitorowaniu;

d. podwodne środki przeciwdziałania, łącznie ze środkami zakłócania

akustycznego

i

magnetycznego

oraz

pozorowaniem;

urządzenia

zaprojektowane do wprowadzania obcych lub mylących sygnałów do

odbiorników sonarowych;

e. sprzęt do zabezpieczenia przetwarzania danych, sprzęt do zabezpieczania

danych oraz sprzęt do zabezpieczania linii transmisyjnych i sygnalizacyjnych

z wykorzystaniem funkcji kryptograficznej;

f. sprzęt do identyfikacji, rozpoznawania, ładowania kluczy kodowych oraz

zarządzania kluczami, sprzęt do produkcji i dystrybucji kluczy kodowych;

g. sprzęt naprowadzania i nawigacji;

h. radiowe, cyfrowe urządzenia komunikacyjne łączności troposferycznej;

i. demodulatory cyfrowe zaprojektowane specjalnie do celów wywiadu

sygnałowego;

j. „zautomatyzowane systemy dowodzenia i kontroli”;

Nb. „Oprogramowanie” związane z wojskowymi radiostacjami programowalnymi

– zob. ppkt LU21.

b.

Poz. 736

sprzęt zagłuszający zaprojektowany lub zmodyfikowany w celu utrudniania

odbioru, działania lub skuteczności usług pozycjonowania, nawigacji lub pomiaru

czasu zapewnianych przez „systemy nawigacji satelitarnej” oraz specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe;

c.

„statki kosmiczne” specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów

wojskowych oraz elementy składowe „statków kosmicznych” specjalnie

zaprojektowane do celów wojskowych.

LU12 Systemy broni opartej na energii kinetycznej dużych prędkości oraz pokrewny

sprzęt, jak następuje, oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy

składowe

a. systemy broni opartej na energii kinetycznej, specjalnie zaprojektowane do

niszczenia celu lub spowodowania przerwania wykonywanej misji;

b. specjalnie zaprojektowane urządzenia i stanowiska badawczo-pomiarowe oraz

modele testowe włączając w to instrumenty diagnostyczne i cele (imitatory

celów) specjalnie przeznaczone do testowania i oceny systemów pocisków o

wysokiej energii kinetycznej.

Nb. Systemy broni wykorzystujące amunicję podkalibrową lub działające na

zasadzie wyłącznie chemicznego napędu i stosowana do nich amunicja – zob.

ppkt od LU1 do LU4.

Uwaga 1 Ppkt LU12 obejmuje poniższe rozwiązania, o ile są one specjalnie

zaprojektowane do użytkowania w systemach broni opartych na

wykorzystaniu energii kinetycznej

a. systemy wyrzutni o zdolności przyspieszania mas większych niż 0,1 g

do prędkości przekraczających 1,6 km/s przy pojedynczym lub

seryjnym trybie prowadzenia ognia;

b. wytwarzanie energii pierwotnej, osprzęt elektryczny, magazynowanie

energii (np. wysokoenergetyczne kondensatory), zarządzanie energią

cieplną, kondycjonowanie, przełączanie i magazynowanie paliwa; oraz

elektryczne interfejsy pomiędzy źródłem zasilania, działem i

elektrycznymi napędami wieżyczki;

Nb. Wysokoenergetyczne kondensatory magazynujące – zob. także poz.

3A001.e.2. w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

c. systemy wykrywania i śledzenia celu, kierowania ogniem lub oceny

wyników zwalczania celu;

d. głowice samonaprowadzające pocisków, systemy napędu i kierowania

( przyspieszeń bocznych) dla pocisków.

Uwaga 2 Podpunkt LU12 ma zastosowanie do systemów broni wykorzystujących

którykolwiek z niżej wymienionych systemów napędowych

a. elektromagnetyczny;

b. elektrotermiczny;

c. plazmowy;

d. lekki gaz; lub

e. chemiczny (gdy jest stosowana w połączeniu z dowolnym z wyżej

wymienionych systemów).

LU13 Sprzęt opancerzony lub ochronny, takież konstrukcje oraz ich elementy

składowe i akcesoria do nich, jak następuje

a. płyty opancerzone metalowe lub nie, posiadające którąkolwiek z następujących

cech

1. wyprodukowane według norm lub wymagań wojskowych; lub

2. odpowiednie do celów wojskowych;

Nb. Pancerze osobiste – zob. LU13.d.2.

b. konstrukcje z materiałów metalowych lub niemetalowych lub ich kombinacji,

specjalnie zaprojektowane do zapewnienia ochrony balistycznej dla systemów

wojskowych oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

c.

hełmy oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy i akcesoria, jak

następuje

1. hełmy wyprodukowane zgodnie z normami lub specyfikacjami wojskowymi lub

zgodnie z porównywalnymi normami krajowymi;

2. czerepy, podpinki lub wkładki wyściełające specjalnie zaprojektowane do

hełmów określonych w podpunkcie LU13.c.1.;

3. dodatkowe elementy ochrony balistycznej, specjalnie zaprojektowane do

hełmów określonych w podpunkcie LU13.c.1.;

Nb. Inne wojskowe elementy składowe i akcesoria hełmów, zob. odpowiednia

pozycja w niniejszym załączniku.

d. pancerze osobiste lub odzież ochronna i ich elementy składowe, jak następuje

1. miękkie pancerze osobiste lub odzież ochronna, wyprodukowane zgodnie z

normami lub wymaganiami wojskowymi albo normami lub wymaganiami

równoważnymi oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe;

Uwaga Do celów podpunktu LU13.d.1. normy lub wymagania wojskowe

obejmują przynajmniej wymagania dotyczące ochrony przed

fragmentacją.

2. twarde płyty opancerzone do pancerzy osobistych zapewniające ochronę

balistyczną na poziomie III lub wyższą (NIJ 0101.06, lipiec 2008) lub o

„porównywalnych normach”.

Uwaga 1

Podpunkt LU13.b. obejmuje materiały specjalnie zaprojektowane do

tworzenia wybuchowego opancerzenia reaktywnego lub budowy

schronów wojskowych.

Uwaga 2

Podpunkt LU13.c. nie ma zastosowania do hełmów spełniających

wszystkie poniższe kryteria

a. zostały wyprodukowane po raz pierwszy przed rokiem 1970; oraz

b. nie są zaprojektowane ani zmodyfikowane w taki sposób, aby

możliwe było

zamontowanie przedmiotów

określonych we

wspólnym wykazie uzbrojenia UE, ani nie są wyposażone w

akcesoria pozwalające na takie zamontowanie.

Uwaga 3

Podpunkty LU13.c. i LU13.d. nie mają zastosowania do hełmów,

pancerzy

osobistych

lub

odzieży

ochronnej,

towarzyszących

użytkownikom, do ich ochrony osobistej.

Uwaga 4

Spośród hełmów specjalnie zaprojektowanych dla służb saperskich

tylko hełmy specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych są

określone w podpunkcie LU13.c.

Uwaga 5 Podpunkt LU13.d.1. nie ma zastosowania do okularów ochronnych.

Nb.

W odniesieniu do okularów chroniących przed promieniowaniem

laserowym zob. podpunkt LU17.o.

Nb. 1 Zob. także poz. 1A005 w wykazie produktów podwójnego zastosowania UE.

Nb. 2 Co do „materiałów włóknistych lub włókienkowych” używanych do

wytwarzania pancerzy osobistych i hełmów – zob. poz. 1C010 w wykazie

produktów podwójnego zastosowania UE.

LU14 ‘Sprzęt specjalistyczny do szkolenia wojskowego’ lub dla symulacji scenariuszy

wojskowych, symulatory specjalnie zaprojektowane do treningu użytkowania

jakiegokolwiek uzbrojenia wymienionego w ppkt LU1 lub LU2 oraz specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe i akcesoria.

Uwaga 1

Ppkt LU14 obejmuje systemy generowania obrazów i interakcyjne

systemy środowiskowe dla symulatorów specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do celów wojskowych.

Uwaga 2

Ppkt

LU14

nie

ma

zastosowania

do

sprzętu

specjalnie

zaprojektowanego do szkolenia w posługiwaniu się bronią myśliwską

lub sportową.

Uwaga 3

Określenie ‘specjalistyczny sprzęt do szkolenia wojskowego’ obejmuje

wojskowe

wersje

trenażerów

działań

zaczepnych,

szkolenia

kontrolerów ruchu lotniczego, trenażery celów radiolokacyjnych,

imitatory

celów

radiolokacyjnych,

urządzenia

treningowe

dla

działonowych, trenażery zwalczania celów podwodnych, trenażery lotu

(łącznie z wirówkami do szkolenia pilotów lub astronautów), trenażery

do szkolenia obsługi stacji radiolokacyjnych, trenażery lotów wg

przyrządów, trenażery do szkolenia nawigatorów, trenażery do

szkolenia obsługi wyrzutni rakietowych, wyposażenie celów, „statki

powietrzne” zdalnie sterowane, symulatory uzbrojenia, symulatory

bezzałogowych

„statków

powietrznych”,

ruchome

jednostki

szkoleniowe oraz sprzęt treningowy dla wojskowych działań lądowych.

LU15 Następujący sprzęt do zobrazowywania lub przeciwdziałania, specjalnie

zaprojektowany do celów wojskowych, oraz specjalnie zaprojektowane do niego

elementy składowe i akcesoria

a. urządzenia do rejestracji i obróbki obrazu;

b. aparaty fotograficzne i kamery, sprzęt fotograficzny i sprzęt do obróbki filmów;

c. sprzęt wzmacniający obraz;

d. sprzęt do zobrazowywania termicznego lub podczerwonego;

e. sprzęt

do

zobrazowywania

sygnałów

pochodzących

z

czujników

radiolokacyjnych;

f.

sprzęt do przeciwdziałania i antyprzeciwdziałania sprzętowi określonemu

w podpunktach od LU15.a. do LU15.e.

Uwaga Podpunkt LU15.f. obejmuje sprzęt zaprojektowany do ograniczania

działania lub zmniejszania skuteczności wojskowych systemów

zobrazowywania lub minimalizowania efektów ograniczających.

Uwaga

LU15

nie

ma

zastosowania

do

„lamp

pierwszej

generacji

wzmacniających obraz” lub sprzętu specjalnie zaprojektowanego do

stosowania w nim „lamp pierwszej generacji wzmacniających obraz”.

Nb. Celowniki

wykorzystujące

„lampy

pierwszej

generacji

wzmacniające obraz ” – zob. ppkt LU1, LU2 oraz ppkt LU5.a.

Nb. Zob. także poz. 6A002.a.2. oraz 6A002.b. w wykazie produktów

podwójnego zastosowania UE.

LU16 Odkuwki, odlewy i inne półfabrykaty, które zostały specjalnie zaprojektowane

dla obiektów określonych w ppkt od LU1 do LU4, LU6, LU9, LU10, LU12 lub

LU19.

Uwaga LU16. odnosi się do półfabrykatów, w przypadku gdy są one możliwe do

zidentyfikowania na podstawie składu materiału, geometrii czy funkcji.

LU17 Różnorodny sprzęt, materiały i „biblioteki”, jak następuje, oraz specjalnie

zaprojektowane do nich elementy składowe

a. aparaty do nurkowania i pływania pod wodą, specjalnie zaprojektowane lub

zmodyfikowane do zastosowań wojskowych, jak następuje

1. niezależne aparaty do nurkowania oparte na oddychaniu powietrzem

regenerowanym działające w obiegu zamkniętym lub częściowo zamkniętym;

2. aparaty do pływania pod wodą, specjalnie zaprojektowane do stosowania

z aparatami do nurkowania wyszczególnionymi w LU17.a.1;

Nb. Zob. także poz. 8A002.q. w wykazie produktów podwójnego

zastosowania UE.

b. sprzęt budowlany specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych;

c. osprzęt, powłoki i techniki maskowania specjalnie zaprojektowane do celów

wojskowych;

d. polowy sprzęt inżynieryjny, specjalnie zaprojektowany do wykorzystania

w strefie działań bojowych;

e. „roboty”, urządzenia do sterowania „robotami” oraz „manipulatory”, posiadające

którąkolwiek z poniżej wymienionych cech

1. specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych;

2. wykorzystujące środki zabezpieczenia przewodów hydraulicznych przed

uszkodzeniem spowodowanym czynnikami zewnętrznymi, jak odłamki

balistyczne (np. przez wykorzystanie przewodów samouszczelniających się),

oraz zaprojektowane do użytkowania płynów hydraulicznych o punkcie

zapłonu powyżej 839 K (566 oC); lub

3. specjalnie zaprojektowane lub przystosowane do pracy w warunkach

impulsów elektromagnetycznych (EMP);

Uwaga techniczna

Do celów podpunktu LU 17.e.3. EMP nie odnosi się do niezamierzonych

zakłóceń wywołanych promieniowaniem elektromagnetycznym pobliskiego

sprzętu (np. maszyn, urządzeń lub elektroniki) lub wyładowaniem.

f.

„biblioteki”, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do zastosowań

wojskowych w systemach, sprzęcie lub elementach składowych określonych w

niniejszym załączniku;

g.

sprzęt do generowania energii jądrowej lub sprzęt napędzany energią jądrową,

niewyszczególniony gdzie indziej, specjalnie zaprojektowany do celów

wojskowych oraz elementy składowe do niego specjalnie zaprojektowane lub

„zmodyfikowane” do celów wojskowych;

Uwaga LU 17.g. obejmuje „reaktory jądrowe”.

h.

sprzęt lub materiał pokryty lub poddany obróbce w celu zamaskowania,

specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych, niewyszczególniony w innych

miejscach w niniejszym załączniku;

i.

symulatory specjalnie zaprojektowane dla wojskowych „reaktorów jądrowych”;

j.

mobilne warsztaty remontowe specjalnie zaprojektowane lub „zmodyfikowane”

do obsługi sprzętu wojskowego;

k.

generatory polowe specjalnie zaprojektowane lub ‘zmodyfikowane’ do celów

wojskowych;

l.

intermodalne kontenery ISO lub demontowalne nadwozia pojazdów (tj.

nadwozia wymienne) specjalnie zaprojektowane lub „zmodyfikowane” do

użytku wojskowego;

m. promy, niewyszczególnione w innych miejscach w niniejszym załączniku, mosty

oraz pontony specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych;

n.

modele

testowe

specjalnie

zaprojektowane

Poz. 736

dla

„rozwoju”

produktów

określonych w ppkt LU4, LU6, LU9 i LU10;

o.

sprzęt chroniący przed oddziaływaniem promieniowania „laserowego” (np. oczy

lub czujniki) specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych;

p.

„ogniwa paliwowe” niewyszczególnione w innych miejscach w niniejszym

załączniku, specjalnie zaprojektowane lub „zmodyfikowane” do celów wojskowych.

Uwagi techniczne

1. niestosowane od 2014 r.

2. Do celów podpunktu LU17 określenie ‘zmodyfikowany’ oznacza jakiekolwiek

strukturalne, elektryczne, mechaniczne lub inne zmiany nadające wyrobom

cywilnym cechy wojskowe, co czyni te wyroby równoważnymi z wyrobami

specjalnie zaprojektowanymi do celów wojskowych.

LU18 Sprzęt do ‘produkcji’ obiekty do prowadzenia badań środowiskowych oraz

elementy składowe, jak następuje

a. sprzęt specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do „produkcji” wyrobów

określonych w niniejszym załączniku oraz specjalnie zaprojektowane do niego

elementy składowe;

b. niewyszczególnione nigdzie indziej specjalnie zaprojektowane obiekty do

prowadzenia badań środowiskowych oraz niewyszczególniony nigdzie indziej

specjalnie zaprojektowany do nich sprzęt wykorzystywany do celów certyfikacji,

kwalifikacji lub badania produktów określonych w niniejszym załączniku.

Uwaga techniczna

Do celów ppkt LU18 termin ‘produkcja’ obejmuje projektowanie, analizy,

wytwarzanie, badania i kontrolę jakości.

Uwaga Podpunkty LU18.a. oraz LU18.b. obejmują następujący sprzęt

a. aparaty nitracyjne o działaniu ciągłym;

b. aparaty wirówkowe do badań lub sprzęt charakteryzujący się

którąkolwiek z poniższych cech

1. napędzane silnikiem lub silnikami o całkowitej mocy znamionowej

przekraczającej 298 kW (400 KM);

2. zdolne do unoszenia ładunku o masie 113 kg lub większej; lub

3. zdolne do osiągania przyspieszenia odśrodkowego 8 g lub większego

przy ładunku o masie 91 kg lub większej;

c. prasy odwadniające;

d. wytłaczarki ślimakowe, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane

do wytłaczania wojskowych „materiałów wybuchowych”;

e. maszyny tnące do wymiarowego cięcia wytłaczanych „materiałów

miotających”;

f. bębny do oczyszczania o średnicy 1,85 m lub większej, o ładowności

produktu powyżej 227 kg;

g. urządzenia o działaniu ciągłym do mieszania stałych materiałów

miotających;

h. młyny wykorzystujące energię cieczy przeznaczone do rozdrabniania

lub mielenia składników „materiałów wybuchowych” stosowanych

w wojsku;

i. sprzęt zapewniający jednocześnie sferyczny kształt i jednakowy rozmiar

cząstek sproszkowanego metalu wyszczególnionego w LU8.c.8.;

j. konwertery

prądu

konwekcyjnego

przeznaczone

do

konwersji

materiałów wyszczególnionych w podpunkcie LU8.c.3.

LU19 Systemy broni o ukierunkowanej energii (Directed Energy Weapon – DEW),

sprzęt pokrewny lub sprzęt do przeciwdziałań, modele badawcze, jak następuje,

oraz specjalnie zaprojektowane do nich elementy składowe

a. systemy „laserowe” specjalnie zaprojektowane do niszczenia celu lub zmuszenia

go do przerwania wykonywanego zadania;

b. systemy oparte na zasadzie wiązki cząstek, zdolne do niszczenia celu lub

zmuszenia go do przerwania wykonywanego zadania;

c. systemy wykorzystujące pasma częstotliwości radiowych dużej mocy (Radio

Frequency – RF), zdolne do niszczenia celu lub zmuszenia go do przerwania

wykonywanego zadania;

d. sprzęt specjalnie zaprojektowany do wykrywania, identyfikacji lub obrony przed

systemami określonymi w podpunktach od LU19.a. do LU19.c.;

e. fizyczne modele testowe dla systemów, sprzętu i elementów składowych

określonych w LU19;

f.

systemy „laserowe”, zaprojektowane specjalnie w celu trwałego oślepienia

nieuzbrojonego oka, tj. gołego oka lub oka z urządzeniami korygującymi wzrok.

Uwaga 1 Systemy DEW określone w ppkt LU19 obejmują systemy, których

możliwości opierają się na kontrolowanym stosowaniu

a. „laserów” o mocy wystarczającej do wywołania zniszczeń podobnych

do wywoływanych amunicją konwencjonalną;

b. akceleratorów cząstek, emitujących wiązkę cząstek naładowanych lub

neutralnych o niszczącej mocy;

c. nadajników radiowych o dużej mocy impulsów lub dużej średniej

mocy wiązki fal radiowych wytwarzających pole o natężeniu

wystarczającym do unieszkodliwienia obwodów elektrycznych

odległego celu.

Uwaga 2 Podpunkt LU19 obejmuje następujące wyroby, w przypadku gdy zostały

one specjalnie zaprojektowane dla wykorzystania w systemach DEW

a. urządzenia do wytwarzania mocy pierwotnej, przechowywania

energii, przełączania, przetwarzania mocy lub przechowywania

i dystrybucji paliwa;

b. systemy wykrywania lub śledzenia celu;

c. systemy oceniające stopień uszkodzenia celu, jego zniszczenia lub

przerwania wykonywanego zadania;

d. urządzenia do kierowania wiązką, propagacją lub celowaniem;

e. sprzęt do szybkiego odwracania wiązki dla szybkich operacji przy

większej liczbie celów;

f. adaptacyjne koniugatory optyki i fazy;

g. instalacje doprowadzania prądu dla wiązek ujemnych jonów

wodorowych;

h. elementy składowe „klasy kosmicznej” do akceleratorów;

i. aparatura do skupiania wiązki ujemnych jonów;

j. sprzęt do regulacji i odwracania wiązki jonowej wysokiej mocy;

k. folie „klasy kosmicznej” do neutralizacji wiązek ujemnych izotopów

wodoru.

LU20 Sprzęt kriogeniczny lub „nadprzewodzący”, jak następuje, oraz specjalnie

zaprojektowane do niego elementy składowe i akcesoria

a. sprzęt specjalnie zaprojektowany lub skonfigurowany do zainstalowania na

pojazdach do wojskowych zastosowań lądowych, lotniczych, morskich czy

kosmicznych, zdolny do działania w czasie ruchu pojazdu i wytwarzający lub

utrzymujący temperatury poniżej 103 K (˗170 oC);

Uwaga Podpunkt LU20.a. obejmuje ruchome systemy zawierające lub

wykorzystujące akcesoria lub elementy składowe wyprodukowane z

materiałów niemetalicznych lub dielektrycznych, takich jak tworzywa

sztuczne czy materiały impregnowane żywicami epoksydowymi.

b. elektryczne

urządzenia

transformatory)

„nadprzewodzące”

specjalnie

(maszyny

zaprojektowane

lub

wirnikowe

lub

skonfigurowane

do

zainstalowania na pojazdach do wojskowych zastosowań lądowych, morskich,

lotniczych czy kosmicznych i zdolne do działania w ruchu.

Uwaga Podpunkt

LU20.b.

nie

ma

zastosowania

do

hybrydowych,

jednobiegunowych prądnic prądu stałego, posiadających normalne,

jednobiegunowe

armatury

metalowe,

które

wirują

w

polu

magnetycznym wytwarzanym przez uzwojenie nadprzewodzące, pod

warunkiem że uzwojenie takie jest jedynym nadprzewodzącym

elementem prądnicy.

LU21 „Oprogramowanie”, jak następuje

a. „oprogramowanie”

specjalnie

zaprojektowane

lub

zmodyfikowane

dla

któregokolwiek z poniżej wymienionych celów

1. „rozwój”,

„produkcja”,

eksploatacja

lub

utrzymanie

sprzętu

wyszczególnionego w niniejszym załączniku;

2. „rozwój” lub „produkcja” materiałów wyszczególnionych w niniejszym

załączniku; lub

3. „rozwój”, „produkcja”, eksploatacja lub utrzymanie „oprogramowania”

wyszczególnionego w niniejszym załączniku;

b. określone „oprogramowanie” inne niż określone w podpunkcie LU21.a., jak

następuje

1. „oprogramowanie” zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych

i zaprojektowane specjalnie do modelowania, symulacji lub oceniania

wojskowych systemów uzbrojenia;

2. „oprogramowanie” zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych

i zaprojektowane specjalnie do modelowania lub symulacji wojskowych

scenariuszy operacyjnych;

3. „oprogramowanie” do określania efektów działania broni konwencjonalnej,

jądrowej, chemicznej lub biologicznej;

4. „oprogramowanie” zaprojektowane specjalnie do celów wojskowych i do

stosowania w dziedzinie dowodzenia, łączności, kierowania i rozpoznania

(C3I) lub dowodzenia, łączności, kierowania, informatyki i rozpoznania (C4I);

5. „oprogramowanie” specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do

prowadzenia ofensywnych cyberoperacji wojskowych;

Uwaga 1 Podpunkt LU21.b.5 obejmuje „oprogramowanie” przeznaczone do

niszczenia, uszkadzania, ograniczania działania lub uszkadzania

systemów, sprzętu lub „oprogramowanie” określone w niniejszym

załączniku,

„oprogramowanie”

przeznaczone

do

zwiadu

cybernetycznego oraz dowodzenia i kontroli cybernetycznej.

Uwaga 2 Podpunkt LU21.b.5. nie ma zastosowania do „ujawniania podatności”

ani do „reagowania na incydenty”, ograniczone do niewojskowej

obronnej gotowości i reagowania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

c. „oprogramowanie”, które nie zostało określone w podpunktach LU21.a. oraz

LU21.b., specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane tak, by sprzęt, który nie

został określony we wspólnym wykazie uzbrojenia UE, mógł służyć do zadań

wojskowych, do których służy sprzęt wojskowy określony we wspólnym wykazie

uzbrojenia UE.

Nb. Zob. systemy, sprzęt lub elementy składowe określone w niniejszym

załączniku

stosowane

do

ogólnego

celu

„komputery

cyfrowe”

z

zainstalowanym „oprogramowaniem” określonym w podpunkcie LU21.c.

LU22 „Technologia”, jak następuje

a. „technologia”, inna niż określona w podpunkcie LU22.b., „wymagana” do

„rozwoju”, „produkcji”, eksploatacji, instalacji, utrzymania funkcjonalności

(przeprowadzania przeglądów), napraw, remontów kapitalnych lub odnawiania

wyrobów określonych we wspólnym wykazie uzbrojenia UE;

b. „Technologia”, jak następuje

1. „technologia”

„wymagana”

do

projektowania,

montażu

elementów

składowych, użytkowania, obsługiwania i naprawy kompletnych instalacji

produkcyjnych do wytwarzania wyrobów określonych we wspólnym wykazie

uzbrojenia UE, nawet gdy elementy takich instalacji produkcyjnych nie są

określone;

2. „technologia” „wymagana” do „rozwoju” i „produkcji” broni małokalibrowej,

nawet jeżeli jest ona wykorzystywana – do produkcji replik zabytkowej broni

małokalibrowej;

3. niestosowana od 2013 r.;

Nb. „Technologia” poprzednio określona w podpunkcie LU22.b.3 – zob. ppkt

LU22.a.

4. niestosowana od 2013 r.;

Nb. „Technologia” poprzednio określona w podpunkcie LU22.b.4 – zob. ppkt

LU22.a.

5. „technologia” „wymagana” wyłącznie do wprowadzania „biokatalizatorów”,

określonych w podpunkcie LU7.i.1., do wojskowych substancji nośnych lub

materiałów.

Uwaga 1

„Technologia” „wymagana” do „rozwoju”, „produkcji”, eksploatacji,

instalacji, utrzymania funkcjonalności (przeprowadzania przeglądów),

napraw, remontów kapitalnych lub odnawiania wyrobów określonych

we wspólnym wykazie uzbrojenia UE pozostaje objęta kontrolą, nawet

jeżeli ma zastosowanie do jakiegokolwiek produktu, który nie został

określony we wspólnym wykazie uzbrojenia UE.

Uwaga 2

Podpunkt LU22 nie ma zastosowania do

a. „technologii” będącej minimalnym wymogiem do instalacji,

użytkowania, utrzymywania (kontroli) lub naprawy produktów

nieobjętych kontrolą lub których wywóz został dozwolony;

b. „technologii” będącej „własnością publiczną”, stanowiącej „badania

podstawowe” lub minimum informacji potrzebnych do złożenia

wniosków patentowych;

c.

„technologii” umożliwiającej indukcję magnetyczną służącą do

ciągłego napędu urządzeń transportu cywilnego.

Dz.U. 2025 poz. 736 notInForce

Warszawa, dnia 4 czerwca 2025 r.

Poz. 736

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1)

z dnia 29 maja 2025 r.

w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie2)

Na podstawie art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami

o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 1582) zarządza się, co następuje

Need to analyze how this provision applies to your matter?

Cross-reference this statute against case law, commentaries, and related legislative provisions inside Legislator AI.

Open in Legislator →