Legislator Case Law & Legislation
DU_2025_426 PL

Rozporządzenie Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 21 marca 2025 r. w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych

8 Articles / Provisions · Poland
Open official source Machine-readable Markdown (.md)

Table of Provisions (8)

Statutory Text (8 Articles)

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

§ 1. Wymagania jakościowe dla biopaliw ciekłych

1)

estru metylowego stanowiącego samoistne paliwo, stosowanego w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, a także

w maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do

spalania tego biopaliwa ciekłego, są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

2)

oleju napędowego zawierającego 20 % estru metylowego, stosowanego w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych,

a także w maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania tego biopaliwa ciekłego, są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia;

3)

biowęglowodorów ciekłych stanowiących samoistne paliwo i będących parafinowym olejem napędowym, stosowanych w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania tego biopaliwa ciekłego, są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia;

4)

benzyn silnikowych zawierających od 70 % do 85 % bioetanolu, stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki

z zapłonem iskrowym przystosowane do spalania tego biopaliwa ciekłego, są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

§ 2. Traci moc rozporządzenie Ministra Energii z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw

ciekłych (Dz. U. poz. 771).

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

Załącznik nr 2

WYMAGANIA JAKOŚCIOWE DLA BIOPALIWA CIEKŁEGO – OLEJU NAPĘDOWEGO ZAWIERAJĄCEGO

20 % ESTRU METYLOWEGO, STOSOWANEGO W POJAZDACH, W TYM W CIĄGNIKACH ROLNICZYCH,

A TAKŻE W MASZYNACH NIEPORUSZAJĄCYCH SIĘ PO DROGACH, WYPOSAŻONYCH W SILNIKI

Z ZAPŁONEM SAMOCZYNNYM PRZYSTOSOWANE DO SPALANIA TEGO BIOPALIWA CIEKŁEGO1), 2), 3)

Zakresy4)

Lp.

Parametr

Jednostka

minimum

maksimum

% (V/V)

14,0

20,0

–

51,0

–

1

Zawartość estrów metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)5)

2

Liczba cetanowa

3

Gęstość w temperaturze 15 °C

kg/m3

820,0

860,06)

4

Temperatura zapłonu

°C

powyżej 55,0

–

5

Lepkość w temperaturze 40 °C

mm2/s

2,000

4,620

6

Zawartość siarki

mg/kg

–

10,0

7

Zawartość manganu

mg/l

–

2,0

8

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

% (m/m)

–

8,0

9

Pozostałość po spopieleniu

% (m/m)

–

0,010

10

Zawartość wody

% (m/m)

–

0,026

11

Całkowita zawartość zanieczyszczeń7)

mg/kg

–

24

12

Stabilność oksydacyjna

h

20,0

–

– do temperatury 250 °C destyluje

% (V/V)

–

<65

– do temperatury 350 °C destyluje

% (V/V)

85

–

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury

°C

–

360,0

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

°C

–

Skład frakcyjny8)

13

14

1)

2)

3)

4)

09)

−1010)

−2011)

Opracowane na podstawie normy PN-EN 16709+A1:2018-12 Paliwa do pojazdów samochodowych – Olej napędowy

o wysokiej zawartości FAME (B20 i B30) – Wymagania i metody badań.

Olej napędowy wykorzystywany do komponowania powinien spełniać wymagania jakościowe określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości

paliw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1209, 1940 i 1946 oraz z 2025 r. poz. 303). Estry metylowe kwasów tłuszczowych wykorzystywane do komponowania powinny spełniać wymagania jakościowe określone w przepisach wydanych na podstawie art. 22

ust. 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2024 r. poz. 20, 834 i 1946 oraz

z 2025 r. poz. 303).

Dopuszcza się stosowanie barwników i znaczników. W celu polepszenia właściwości eksploatacyjnych dopuszcza się

zastosowanie dodatków. Olej napędowy zawierający 20 % estru metylowego nie może zawierać substancji obniżających

jakość paliwa ani zanieczyszczeń, które mogłyby uniemożliwić użycie tego paliwa w pojazdach wyposażonych w silniki

z zapłonem samoczynnym.

Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, w szczególności zgodnie

z kryteriami określonymi w normie PN-EN ISO 4259-2 Przetwory naftowe i produkty podobne – Precyzja metod pomiaru

i wyników – Część 2: Interpretacja i zastosowanie danych precyzji dotyczących metod badania.

Dopuszcza się stosowanie dodatków w celu poprawy jakości właściwości eksploatacyjnych. Aby zapobiec pogorszaniu

się dynamiki pojazdu oraz aby zapewnić prawidłową pracę układu oczyszczania spalin, zaleca się stosowanie odpowiedniej ilości dodatków do paliwa, które nie wywołują szkodliwych efektów ubocznych. Można stosować również inne środki

techniczne, które dają takie same rezultaty.

6)

Maksymalna wartość graniczna dla oleju napędowego została określona w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 2

pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw i wynosi 845,0 kg/m3.

7)

Jeżeli próbki nie można przefiltrować w ciągu 30 min, wynik badania należy podać jako niespełniający wymagań.

8)

Wartości graniczne objętości destylatu w temperaturach 250 °C i 350 °C dla oleju napędowego są określone zgodnie

ze Wspólną Taryfą Celną UE.

9)

Dla okresu letniego trwającego od 16 kwietnia do 30 września.

10) Dla okresu przejściowego trwającego od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 15 listopada.

11) Dla okresu zimowego trwającego od 16 listopada do końca lutego.

5)

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Przemysłu: M. Czarnecka

Minister Klimatu i Środowiska: P. Hennig-Kloska

1)

2)

3)

Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej – gospodarka surowcami energetycznymi, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przemysłu (Dz. U.

poz. 2727 oraz z 2024 r. poz. 289 i 999).

Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej – klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa

Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).

Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 14 listopada 2024 r. pod numerem 2024/0616/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz

zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

Załącznik nr 3

WYMAGANIA JAKOŚCIOWE DLA BIOPALIWA CIEKŁEGO – BIOWĘGLOWODORÓW CIEKŁYCH

STANOWIĄCYCH SAMOISTNE PALIWO I BĘDĄCYCH PARAFINOWYM OLEJEM NAPĘDOWYM,

STOSOWANYCH W POJAZDACH, W TYM W CIĄGNIKACH ROLNICZYCH, A TAKŻE W MASZYNACH

NIEPORUSZAJĄCYCH SIĘ PO DROGACH, WYPOSAŻONYCH W SILNIKI Z ZAPŁONEM SAMOCZYNNYM

PRZYSTOSOWANE DO SPALANIA TEGO BIOPALIWA CIEKŁEGO 1), 2)

Lp.

1

2

Parametr

Liczba cetanowa

4)

Gęstość w temperaturze 15 °C

Paliwo standardowe

Paliwo o polepszonych

właściwościach

niskotemperaturowych

zakresy3)

zakresy3)

Jednostka

minimum

maksimum

minimum

maksimum

70,05)

–

70,05)

–

51,06)

–

51,06)

–

765,05)

800,05)

765,05)

800,05)

780,06)

810,06)

780,06)

810,06)

–

kg/m

3

3

Całkowita zawartość aromatów7)

% (m/m)

–

1,1

–

1,1

4

Zawartość siarki

mg/kg

–

5,0

–

5,0

5

Zawartość manganu

mg/l

–

2,0

–

2,0

6

Temperatura zapłonu

°C

powyżej

55,0

–

powyżej

55,0

–

7

Pozostałość po koksowaniu8)

(z 10 % pozostałości destylacyjnej)

% (m/m)

–

0,30

–

0,30

8

Pozostałość po spopieleniu

% (m/m)

–

0,010

–

0,010

9

Zawartość wody

% (m/m)

–

0,020

–

0,020

10

Całkowita zawartość zanieczyszczeń9)

mg/kg

–

24

–

24

11

Badanie działania korodującego

na miedź (3 h w temperaturze 50 °C)

klasa

12

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)10)

% (V/V)

–

7,0

–

7,0

13

Stabilność oksydacyjna

g/m3

–

25

–

25

14

Stabilność oksydacyjna dla paliwa

zawierającego powyżej 2,0 % (V/V)

FAME11)

h

lub

min

20,0

lub

60,00

–

20,0

lub

60,00

–

15

Smarność, średnica śladu zużycia

(WSD) w temperaturze 60 °C

μm

–

400

–

400

16

Lepkość w temperaturze 40 °C

mm2/s

2,000

4,500

1,500

4,000

Skład frakcyjny12)

– do temperatury 250 °C destyluje

% (V/V)

–

<65

–

<65

– do temperatury 350 °C destyluje

% (V/V)

85

–

85

–

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury

°C

–

360,0

–

360,0

– do temperatury 180 °C destyluje

% (V/V)

–

–

–

10,0

– do temperatury 340 °C destyluje

% (V/V)

–

–

95,0

–

18

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

°C

–

–

−32

19

Temperatura mętnienia

°C

–

–

−22

17

013)

−1014)

–

−2015)

Opracowane na podstawie Polskiej Normy wprowadzającej normę EN 15940:2023 Paliwa do pojazdów samochodowych – Parafinowy olej napędowy z procesów syntezy lub uwodornienia – Wymagania i metody badań.

2)

Dopuszcza się stosowanie barwników i znaczników. W celu polepszenia właściwości eksploatacyjnych dopuszcza się zastosowanie

dodatków. Biowęglowodory ciekłe stanowiące samoistne paliwo i będące parafinowym olejem napędowym nie mogą zawierać

substancji obniżających jakość paliwa ani zanieczyszczeń, które mogłyby uniemożliwić użycie tego paliwa w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym.

3)

Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, w szczególności zgodnie z kryteriami

określonymi w normie PN-EN ISO 4259-2 Przetwory naftowe i produkty podobne – Precyzja metod pomiaru i wyników – Część 2

Interpretacja i zastosowanie danych precyzji dotyczących metod badania.

4)

Graniczna wartość liczby cetanowej jest określona dla produktu przed dodaniem do niego dodatku podwyższającego liczbę cetanową.

5)

Klasa A o wysokiej liczbie cetanowej.

6)

Klasa B o standardowej liczbie cetanowej.

7)

Całkowita zawartość aromatów obejmuje wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

8)

Wartość graniczna pozostałości po koksowaniu jest określona dla produktu przed dodaniem do niego dodatku podwyższającego

liczbę cetanową, jeżeli ten dodatek jest używany. Jeżeli w finalnym, dostępnym na rynku paliwie wartość graniczna jest przekroczona, należy sprawdzić zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, w szczególności w sposób określony w normie PN-EN ISO 13759

Przetwory naftowe – Oznaczanie azotanów alkilowych w olejach napędowych – Metoda spektrometryczna, czy są obecne dodatki

zawierające azotany. Jeżeli w wyniku tego sprawdzenia zostanie stwierdzona obecność dodatku podwyższającego liczbę cetanową,

wartość graniczna pozostałości po koksowaniu nie będzie wiążąca. Zastosowanie dodatków nie zwalnia producenta od konieczności spełnienia wymagania co do maksymalnej wartości 0,30 % (m/m) pozostałości po koksowaniu przed dodaniem dodatków.

9)

Jeżeli próbki nie można przefiltrować w ciągu 30 min, wynik badania należy podać jako niespełniający wymagań.

10) Estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME) wykorzystywane do komponowania powinny spełniać wymagania jakościowe określone w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

(Dz. U. z 2024 r. poz. 20, 834 i 1946 oraz z 2025 r. poz. 303). W tym przypadku nie mają zastosowania wymagania zależne od warunków klimatycznych dla FAME.

11) Wymaganie dotyczące stabilności oksydacyjnej zgodnie z normą PN-EN ISO 12205 Przetwory naftowe – Oznaczanie stabilności oksydacyjnej średnich destylatów paliwowych ma zastosowanie do parafinowych olejów napędowych niezależnie od zawartości FAME.

Dla parafinowego oleju napędowego zawierającego powyżej 2,0 % (V/V) FAME jest wymagane dodatkowe badanie stabilności oksydacyjnej wykonane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, w szczególności w sposób określony w normach PN-EN 15751 Paliwa do

pojazdów samochodowych – Estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME) jako samoistne paliwo i ich mieszaniny z olejem napędowym – Oznaczanie stabilności oksydacyjnej metodą przyspieszonego utleniania lub PN-EN 16091 Ciekłe przetwory naftowe – Paliwa i mieszaniny ze średnich destylatów naftowych i estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) – Oznaczanie stabilności

oksydacyjnej metodą szybkiego utleniania w małej skali (RSSOT). W przypadkach spornych należy stosować normę PN-EN 15751.

12) Wartości graniczne objętości destylatu w temperaturach 250 °C i 350 °C dla oleju napędowego są określone zgodnie ze Wspólną

Taryfą Celną UE.

13) Dla okresu letniego trwającego od 16 kwietnia do 30 września.

14) Dla okresu przejściowego trwającego od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 15 listopada.

15) Dla okresu zimowego trwającego od 16 listopada do końca lutego.

1)

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

Załącznik nr 4

WYMAGANIA JAKOŚCIOWE DLA BIOPALIWA CIEKŁEGO – BENZYN SILNIKOWYCH ZAWIERAJĄCYCH

OD 70 % DO 85 % BIOETANOLU, STOSOWANYCH W POJAZDACH WYPOSAŻONYCH W SILNIKI

Z ZAPŁONEM ISKROWYM PRZYSTOSOWANE DO SPALANIA TEGO BIOPALIWA CIEKŁEGO1), 2), 3)

Zakresy4)

Lp.

Parametr

Jednostka

minimum

maksimum

1

Gęstość w temperaturze 15 °C

kg/m3

755,0

800,0

2

Stabilność oksydacyjna

min

360

–

3

Badanie działania korodującego na

miedź (3 h w temperaturze 50 °C)

klasa

4

Całkowita kwasowość

(w przeliczeniu na kwas octowy)

% (m/m)

–

0,005

5

Przewodność elektryczna5)

µS/cm

–

1,50

6

Zawartość metanolu

% (V/V)

–

1,0

7

Zawartość wyższych nasyconych

alkoholi jednowodorotlenowych

(C3–C5)

% (V/V)

–

6,0

8

Wygląd6)

9

Zawartość wody

% (m/m)

–

0,400

10

Zawartość chlorków nieorganicznych

mg/kg

–

1,2

11

Zawartość fosforu

mg/l

–

0,15

12

Zawartość siarki

mg/kg

–

10,0

13

Zawartość siarczanów

mg/kg

–

2,6

14

Prężność par (metoda DVPE)

kPa

15

Zawartość etanolu + wyższych

nasyconych alkoholi

% (V/V)

1)

2)

3)

4)

1

–

przezroczysty i bezbarwny

35,07)

35,08)

70

50,09)

60,07)

80,08)

80,09)

85

Opracowane na podstawie normy PN-EN 15293:2018-09 Paliwa do pojazdów samochodowych – Paliwo etanolowe (E85) do pojazdów samochodowych – Wymagania i metody badań.

Benzyny silnikowe wykorzystywane do komponowania powinny spełniać wymagania jakościowe określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

(Dz. U. z 2024 r. poz. 1209, 1940 i 1946 oraz z 2025 r. poz. 303). Bioetanol wykorzystywany do komponowania powinien spełniać

wymagania jakościowe określone w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2024 r. poz. 20, 834 i 1946 oraz z 2025 r. poz. 303).

Dopuszcza się stosowanie barwników i znaczników. W celu polepszenia właściwości eksploatacyjnych dopuszcza się zastosowanie

dodatków. Benzyny silnikowe zawierające od 70 % do 85 % bioetanolu nie mogą zawierać substancji obniżających jakość paliwa ani zanieczyszczeń, które mogłyby uniemożliwić użycie tego paliwa w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym przystosowane do spalania benzyn silnikowych i benzyn silnikowych zawierających od 70 % do 85 % bioetanolu.

Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, w szczególności zgodnie z kryteriami

określonymi w normie PN-EN ISO 4259-2 Przetwory naftowe i produkty podobne – Precyzja metod pomiaru i wyników – Część 2

Interpretacja i zastosowanie danych precyzji dotyczących metod badania.

5)

6)

7)

8)

9)

–9–

Poz. 426

Jeżeli nie osiągnięto wymaganej wartości granicznej, to wynik oznaczenia pHe próbki między 6,5 a 9,0, uzyskany zgodnie z normą

PN-EN 15490 Etanol jako komponent benzyny silnikowej – Oznaczanie pHe lub metodą ASTM D6423-99, wskazuje na zgodność

próbki.

Określony w temperaturze otoczenia lub w temperaturze 15 °C, w zależności od tego, która temperatura jest wyższa. Oceny należy

dokonać przed ewentualnym zabarwieniem.

Dla okresu letniego trwającego od 1 maja do 30 września.

Dla okresu przejściowego trwającego od 1 marca do 30 kwietnia i od 1 października do 31 października.

Dla okresu zimowego trwającego od 1 listopada do końca lutego.

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

Warszawa, dnia 2 kwietnia 2025 r.

Poz. 426

RO ZPO RZ ĄD Z E N I E

M IN I S TR A P R ZE M Y S ŁU 1) O R A Z M IN I S TR A K L I MA T U I ŚRO DO W IS K A 2)

z dnia 21 marca 2025 r.

w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych3)

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości

paliw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1209, 1940 i 1946 oraz z 2025 r. poz. 303) zarządza się, co następuje

Dz.U. 2025 poz. 426 inForce

Załączniki do rozporządzenia Ministra Przemysłu oraz Ministra

Klimatu i Środowiska z dnia 21 marca 2025 r. (Dz. U. poz. 426)

Załącznik nr 1

WYMAGANIA JAKOŚCIOWE DLA BIOPALIWA CIEKŁEGO – ESTRU METYLOWEGO STANOWIĄCEGO

SAMOISTNE PALIWO, STOSOWANEGO W POJAZDACH, W TYM W CIĄGNIKACH ROLNICZYCH,

A TAKŻE W MASZYNACH NIEPORUSZAJĄCYCH SIĘ PO DROGACH, WYPOSAŻONYCH W SILNIKI

Z ZAPŁONEM SAMOCZYNNYM PRZYSTOSOWANE DO SPALANIA TEGO BIOPALIWA CIEKŁEGO1), 2)

Zakresy3)

Lp.

Parametr

Jednostka

minimum

maksimum

1

Zawartość estrów metylowych kwasów

tłuszczowych (FAME)

% (m/m)

96,5

–

2

Gęstość w temperaturze 15 °C

kg/m3

860

900

3

Lepkość w temperaturze 40 °C4)

mm2/s

3,50

5,00

4

Temperatura zapłonu

°C

101

–

5

Liczba cetanowa

–

51,0

–

6

Badanie działania korodującego na miedź

(3 h w temperaturze 50 °C)

7

Stabilność oksydacyjna

(w temperaturze 110 °C)

8

klasa

1

h

8,0

–

Liczba kwasowa

mg KOH/g

–

0,50

9

Liczba jodowa

g jodu/100 g

–

120

10

Zawartość estru metylowego kwasu

linolenowego

% (m/m)

–

12,0

11

Zawartość estrów metylowych

wielonienasyconych kwasów

tłuszczowych (≥4 wiązania podwójne)

% (m/m)

–

1,00

12

Zawartość alkoholu metylowego

% (m/m)

–

0,20

13

Zawartość monoacylogliceroli

% (m/m)

–

0,70

14

Zawartość diacylogliceroli

% (m/m)

–

0,20

15

Zawartość triacylogliceroli

% (m/m)

–

0,20

16

Zawartość wolnego glicerolu

% (m/m)

–

0,02

17

Zawartość ogólnego glicerolu

% (m/m)

–

0,25

18

Zawartość wody

% (m/m)

–

0,050

19

Całkowita zawartość zanieczyszczeń

mg/kg

–

24

20

Zawartość popiołu siarczanowego

% (m/m)

–

0,02

21

Zawartość siarki

mg/kg

–

10,0

22

Zawartość metali grupy I (Na + K)

mg/kg

–

5,0

23

Zawartość metali grupy II (Ca + Mg)

mg/kg

–

5,0

24

Zawartość fosforu

mg/kg

–

4,0

25

Temperatura zablokowania zimnego filtru

(CFPP)

°C

−

1)

2)

3)

4)

5)

6)

7)

05)

−106)

−207)

Opracowane na podstawie normy PN-EN 14214+A2:2019-05 Ciekłe przetwory naftowe – Estry metylowe kwasów

tłuszczowych (FAME) do użytku w silnikach samochodowych o zapłonie samoczynnym (Diesla) i zastosowań grzewczych – Wymagania i metody badań.

Dopuszcza się stosowanie barwników i znaczników. W celu polepszenia właściwości eksploatacyjnych dopuszcza się

zastosowanie dodatków. FAME nie może zawierać substancji obniżających jakość paliwa ani zanieczyszczeń, które

mogłyby uniemożliwić użycie tego paliwa w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym.

Wyniki poszczególnych pomiarów należy interpretować zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, w szczególności zgodnie

z kryteriami określonymi w normie PN-EN ISO 4259-2 Przetwory naftowe i produkty podobne – Precyzja metod pomiaru i wyników – Część 2: Interpretacja i zastosowanie danych precyzji dotyczących metod badania, z wyjątkiem

przypadku opisanego w odnośniku 4.

Jeżeli CFPP wynosi −20 °C lub mniej, należy wykonać pomiar lepkości w temperaturze −20 °C. Zmierzona lepkość nie

powinna przekraczać 48 mm2/s. W takim przypadku, z powodu wytworzenia się nienewtonowskiego układu dwufazowego, stosuje się znormalizowane metody badań bez danych dotyczących precyzji metody.

Dla okresu letniego trwającego od 16 kwietnia do 30 września.

Dla okresu przejściowego trwającego od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 15 listopada.

Dla okresu zimowego trwającego od 16 listopada do końca lutego.

Need to analyze how this provision applies to your matter?

Cross-reference this statute against case law, commentaries, and related legislative provisions inside Legislator AI.

Open in Legislator →