Legislator Case Law & Legislation
DU_2025_1773 lng PL

Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 4 grudnia 2025 r. w sprawie wzoru rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych i innych paliw odnawialnych oraz gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) i wodoru, a także sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych (lng)

14 Articles / Provisions · Poland
Open official source Machine-readable Markdown (.md)

Table of Provisions (14)

Statutory Text (14 Articles)

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 1. Rozporządzenie określa

1)

wzór rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych i innych paliw odnawialnych

oraz gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) i wodoru, o którym

mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, zwanego dalej „raportem dla Rady Ministrów”;

2)

sposób monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych w celu sporządzenia zbiorczego raportu dotyczącego

jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, o którym mowa w art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie

monitorowania i kontrolowania jakości paliw, zwanego dalej „raportem dla Komisji Europejskiej”, a w szczególności

a)

sposób doboru stacji paliwowych i stacji zakładowych, w których będzie dokonywana kontrola, w tym minimalną

liczbę tych stacji,

b)

okresy monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,

c)

sposób podziału terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do celów monitorowania jakości paliw ciekłych i biopaliw

ciekłych,

d)

wzór raportu dla Komisji Europejskiej.

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

WZÓR

RAPORTUDLA

DLARADY

RADY MINISTRÓW

WZÓR

RAPORTU

MINISTRÓW

1.

Informacje dotyczące instytucji sporządzającej raport

Rok, którego dotyczy raport

Data sporządzenia raportu

Instytucja odpowiedzialna za sporządzenie raportu

Adres instytucji

Numer telefonu

Adres e-mail

2.

Opis krajowego Systemu Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw, w tym

informacje o okresach monitorowania, sposobie podziału terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej oraz organizacji kontroli.

3.

Lista wszystkich gatunków paliw ciekłych, biopaliw ciekłych i innych paliw

odnawialnych oraz gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG),

skroplonego gazu ziemnego (LNG) i wodoru, wprowadzonych do obrotu na terytorium

kraju, oraz informacje dotyczące ich ilości.

4.

Liczba skontrolowanych przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą

w zakresie wytwarzania, transportowania oraz magazynowania paliw, a także liczba

skontrolowanych stacji paliwowych i stacji zakładowych oraz hurtowni paliw –

z uwzględnieniem gatunków paliw oraz województw.

5.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych

i biopaliw ciekłych, wytwarzanych, magazynowanych, wprowadzanych do obrotu,

gromadzonych w stacjach zakładowych, oraz biopaliw ciekłych stosowanych

w wybranych flotach, których kontrola odbyła się u przedsiębiorców wylosowanych przez

Zarządzającego Systemem Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw, a także

informacje dotyczące liczby skontrolowanych przedsiębiorców wymienionych w pkt 4,

stacji paliwowych i stacji zakładowych oraz hurtowni paliw w poszczególnych miesiącach

(zgodnie ze wzorami określonymi w tabelach 5.1.1–5.1.13).

Poz. 1773

5.2. Informacje dotyczące wyników kontrolowania jakości innych paliw odnawialnych oraz

gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego

(LNG) i wodoru, wytwarzanych, magazynowanych, wprowadzanych do obrotu,

gromadzonych w stacjach zakładowych, których kontrola odbyła się u przedsiębiorców

wyznaczonych przez Zarządzającego Systemem Monitorowania i Kontrolowania Jakości

Paliw, a także informacje dotyczące liczby skontrolowanych przedsiębiorców

wymienionych w pkt 4, stacji paliwowych, stacji zakładowych oraz hurtowni paliw

w poszczególnych miesiącach (zgodnie ze wzorami określonymi w tabelach 5.2.1–5.2.5).

6.

Informacje dotyczące wyników kontrolowania jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych

i innych paliw odnawialnych oraz gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego

(CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) i wodoru, wytwarzanych, transportowanych,

magazynowanych, wprowadzanych do obrotu, gromadzonych w stacjach zakładowych,

oraz biopaliw ciekłych stosowanych w wybranych flotach, a także biopaliw ciekłych

wytwarzanych przez rolników na własny użytek, których kontrola odbyła się w przypadku

uzyskania informacji o niewłaściwej jakości paliw lub w przypadku zaistnienia

okoliczności wskazujących na możliwość wystąpienia niewłaściwej jakości paliw.

7.

Dodatkowe informacje, które nie zostały ujęte w pkt 1–6, w szczególności informacje

dotyczące działań podjętych przez Inspekcję Handlową, w przypadku gdy w wyniku

kontroli stwierdzono paliwa niewłaściwej jakości.

8.

Wnioski wynikające z raportu, dotyczące dalszego funkcjonowania Systemu

Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw.

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

–6–

–

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

88,0

98,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 2,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 98, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11505)

2

210

–

71,0

20,04) 20,05) 22,06) 48,04) 50,05) 50,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

–

–

10,0

3,0

–

–

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

Zawartość

objętościowa

w produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością tlenu

2,7 % (m/m)

5,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

–8–

–

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

85,0

95,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.2. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 2,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 95, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11505)

2

210

–

71,0

20,04) 20,05) 22,06) 48,04) 50,05) 50,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

–

–

10,0

3,0

–

–

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

Zawartość

objętościowa

w produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością tlenu

2,7 % (m/m)

5,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 10 –

–

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

88,0

98,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.3. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 3,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 98, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11645)

2

210

–

72,0

22,04) 22,05) 24,06) 50,04) 52,05) 52,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 12 –

–

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

85,0

95,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.4. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 3,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 95, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11645)

2

210

–

72,0

22,04) 22,05) 24,06) 50,04) 52,05) 52,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

g/m3

h

lub

min

Stabilność oksydacyjna

Stabilność oksydacyjna

dla oleju napędowego zawierającego

powyżej 2,0 % (V/V) FAME6)

% (V/V)

klasa

Badanie działania korodującego

na miedź (3 h w temperaturze 50 °C)

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wody

Zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Pozostałość po spopieleniu

°C

Temperatura zapłonu

% (m/m)

mg/l

Zawartość manganu

Pozostałość po koksowaniu

(z 10 % pozostałości destylacyjnej)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

–

25

7,0

24

0,020

0,010

0,30

–

2,0

10,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

51,0

min.

–

–

–

7,0

–

–

–

–

–

2,0

10,0

8,0

845,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 14 –

20,0

lub

60

–

–

–

–

–

–

powyżej 55,0

–

–

8,0

845,0

820,03)

815,04), 5)

–

–

–

max.

46,0

51,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Zawartość siarki

kg/m3

–

Indeks cetanowy

Gęstość w temperaturze 15 °C

–

Jednostka

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.5. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego stosowanego w szczególności

w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, w maszynach nieporuszających się po drogach, a także w rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym

mm2/s

Lepkość w temperaturze 40 °C7)

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

03)

–

–104) –205)

–

–

360,00

–

<65

4,500

460

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi”. Dla ustalenia ich wartości

granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 590; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

4)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

5)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

6)

Dla paliwa zawierającego powyżej 2 % estrów metylowych (FAME) jest to dodatkowe wymaganie.

7)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 1,500,

a wartość max. wynosi 4,000.

8)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. i max. nie określa się.

9)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi 10,0.

10)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 95,0,

a wartości max. nie określa się.

11)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –32.

12)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –22.

1)

–

–

–

–

–

85

–

2,000

–

Dziennik Ustaw

Sierpień

Maj

Lipiec

Kwiecień

Luty

°C

Temperatura mętnienia12)

Styczeń

°C

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)11)

Razem

% (V/V)

– do temperatury 340 °C destyluje10)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

– do temperatury 180 °C destyluje9)

°C

% (V/V)

– do temperatury 350 °C destyluje8)

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury8)

% (V/V)

– do temperatury 250 °C destyluje8)

Skład frakcyjny

µm

Smarność, średnica śladu zużycia

(WSD) w temperaturze 60 °C

Parametr

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Lipiec

max.

Kwiecień

min.

Styczeń

liczba

skontrolowanych

próbek

Razem

Jednostka

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

2)

średnia

Wyniki analityczne i statystyczne

2)

1)

min.

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Dotyczy biopaliw ciekłych nieflotowych.

Parametry określone w przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych,

wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania

i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2025 r. poz. 1529).

odchylenie

standardowe

5.1.6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych zawierających

powyżej 10,0 % objętościowo biokomponentów lub powyżej 22,0 % objętościowo eteru etylo-tert-butylowego lub

eteru etylo-tert-amylowego, z wyłączeniem benzyn silnikowych zawierających biowęglowodory ciekłe1)

– 13 –

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

Zawartość estrów metylowych

wielonienasyconych kwasów

tłuszczowych (≥4 wiązania podwójne)

Zawartość alkoholu metylowego

Zawartość monoacylogliceroli

Zawartość diacylogliceroli

Zawartość triacylogliceroli

g jodu/100 g

Liczba jodowa

Zawartość estru metylowego kwasu

linolenowego

mg KOH/g

h

Liczba kwasowa

Stabilność oksydacyjna

(w temperaturze 110 °C)

klasa

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

–

klasa 1

0,20

0,20

0,70

0,20

1,00

12,0

120

0,50

–

–

–

5,00

900

–

max.

metoda

rok

Metoda badawcza

– 17 –

–

–

–

–

–

–

–

8,0

51,0

101

3,50

860

96,5

min.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Badanie działania korodującego

na miedź (3 h w temperaturze 50 °C)

–

Liczba cetanowa

mm2/s

Lepkość w temperaturze 40 °C

°C

kg/m3

Gęstość w temperaturze 15 °C

Temperatura zapłonu

% (m/m)

Jednostka

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.7. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości estru metylowego stanowiącego samoistne

paliwo, stosowanego w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nieporuszających się po drogach,

wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania tego biopaliwa ciekłego

% (m/m)

Zawartość wody

mg/kg

mg/kg

Zawartość metali grupy II (Ca + Mg)

Zawartość fosforu

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

01)

–102)

4,0

5,0

5,0

10,0

0,02

24

0,050

0,25

0,02

–203)

2)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

3)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

1)

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

°C

mg/kg

Zawartość metali grupy I (Na + K)

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość siarki

Zawartość popiołu siarczanowego

mg/kg

% (m/m)

Zawartość ogólnego glicerolu

Całkowita zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Zawartość wolnego glicerolu

°C

°C

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

% (V/V)

– do temperatury 350 °C destyluje

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury

% (V/V)

h

– do temperatury 250 °C destyluje

Skład frakcyjny

Stabilność oksydacyjna

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wody

Całkowita zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Pozostałość po spopieleniu

mg/l

Zawartość manganu

% (m/m)

mg/kg

Zawartość siarki

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

01)

–102)

360,0

–

<65

–

24

0,026

0,010

8,0

2,0

10,0

4,620

–

860,0

–

20,0

max.

–203)

metoda

rok

Metoda badawcza

– 19 –

–

–

85

–

20,0

–

–

–

–

–

–

2,000

powyżej 55,0

820,0

51,0

14,0

min.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

mm2/s

°C

kg/m3

–

% (V/V)

Jednostka

Lepkość w temperaturze 40 °C

Temperatura zapłonu

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.8. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego zawierającego 20 % estru

metylowego, stosowanego w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nieporuszających się

po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania tego biopaliwa ciekłego

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

– 17 –

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

3)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

2)

1)

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Lipiec

Razem

% (V/V)

Zawartość benzenu

max.

Kwiecień

mg/kg

Zawartość siarki

min.

Styczeń

mg/l

Zawartość ołowiu

liczba

skontrolowanych

próbek

średnia

odchylenie

standardowe

–

–

–

720

85,0

95,0

min.

1,0

10

5

800

–

–

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Dziennik Ustaw

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

kg/m3

–

Motorowa liczba oktanowa, MON

Gęstość w temperaturze 15 °C

–

Jednostka

Badawcza liczba oktanowa, RON

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.9. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych stosowanych

w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym, przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

średnia

odchylenie

standardowe

–

–

820

51,0

min.

10

11

900

–

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Dziennik Ustaw

Sierpień

Razem

max.

Kwiecień

min.

Styczeń

Lipiec

liczba

skontrolowanych

próbek

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

Zawartość siarki

kg/m3

–

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.10. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych, z zawartością estrów,

stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania

biopaliwa ciekłego

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

średnia

odchylenie

standardowe

–

–

820

48,0

min.

10

11

900

–

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Dziennik Ustaw

Sierpień

Razem

max.

Kwiecień

min.

Styczeń

Lipiec

liczba

skontrolowanych

próbek

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

Zawartość siarki

kg/m3

–

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.11. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych, tzw. trójskładnikowych,

stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania

biopaliwa ciekłego

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Październik

Sierpień

Maj

Lipiec

Kwiecień

Luty

max.

Styczeń

min.

Razem

mg/kg

Zawartość siarki

liczba

skontrolowanych

próbek

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

kg/m3

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Parametr

średnia

Wyniki analityczne i statystyczne

odchylenie

standardowe

5.1.12. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych stosowanych

w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania biopaliwa

ciekłego opartego na bioetanolu

– 21 –

–

810

min.

10

840

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

klasa 1

800,01)

810,02)

765,01)

780,02)

20,0

lub

60

–

–

–

–

–

powyżej 55,0

–

–

metoda

rok

Metoda badawcza

– 25 –

–

25

7,0

24

0,020

0,010

0,30

–

2,0

5,0

1,1

–

–

70,01)

51,02)

–

max.

min.

h

lub

min

odchylenie

standardowe

Stabilność oksydacyjna dla paliwa

zawierającego powyżej 2,0 % (V/V)

FAME

średnia

–

max.

g/m3

min.

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

klasa

Badanie działania korodującego

na miedź (3 h w temperaturze 50 °C)

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wody

Całkowita zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Pozostałość po spopieleniu

°C

Temperatura zapłonu

% (m/m)

mg/l

Zawartość manganu

liczba

skontrolowanych

próbek

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Pozostałość po koksowaniu

(z 10 % pozostałości destylacyjnej)

mg/kg

% (m/m)

Całkowita zawartość aromatów

Zawartość siarki

kg/m3

–

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.1.13. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biowęglowodorów ciekłych stanowiących

samoistne paliwo i będących parafinowym olejem napędowym, stosowanych w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych,

a także w maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane

do spalania tego biopaliwa ciekłego

mm2/s

Lepkość w temperaturze 40 °C3)

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Październik

Sierpień

Maj

Lipiec

Kwiecień

Luty

°C

Temperatura mętnienia10)

Styczeń

°C

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)6)

Razem

% (V/V)

– do temperatury 340 °C destyluje5)

–

07)

–

–108)

–

–

360,0

–

<65

4,500

400

–

–209)

2)

Klasa A o wysokiej liczbie cetanowej.

Klasa B o standardowej liczbie cetanowej.

3)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 1,500,

a wartość max. wynosi 4,000.

4)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi 10,0.

5)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 95,0,

a wartości max. nie określa się.

6)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –32.

7)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

8)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

9)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

10)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –22.

1)

–

–

–

–

–

85

–

2,000

–

Dziennik Ustaw

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

– do temperatury 180 °C destyluje4)

°C

% (V/V)

– do temperatury 350 °C destyluje

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury

% (V/V)

– do temperatury 250 °C destyluje

Skład frakcyjny

μm

Smarność, średnica śladu zużycia

(WSD) w temperaturze 60 °C

Parametr

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Lipiec

max.

Kwiecień

min.

Styczeń

liczba

skontrolowanych

próbek

Razem

Jednostka

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

1)

średnia

Wyniki analityczne i statystyczne

5.2.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości innych paliw odnawialnych

1)

min.

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Parametry określone w przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla innych paliw odnawialnych,

wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania

i kontrolowania jakości paliw.

odchylenie

standardowe

– 24 –

% (m/m)

Zawartość propanu

mg/kg

Pozostałość po odparowaniu

°C

°C

–

–

– dla okresu zimowego1)

– dla okresu letniego2)

Zawartość wody

Zapach

Temperatura,

w której oszacowana względna

prężność par jest niemniejsza

niż 150 kPa

kPa

ocena

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(1 h w temperaturze 40 °C)

Prężność par, oszacowana

w temperaturze 40 °C

mg/kg

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

–

–

–

–

–

20

–

–

89,0

min.

+10

–5

1550

60

30

metoda

rok

Metoda badawcza

– 28 –

3)

nie wykryto

klasa 1

brak

–

0,09

0,5

–

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Całkowita zawartość siarki

(po wprowadzeniu substancji

zapachowej)

–

% (m/m)

Zawartość 1,3-butadienu

Siarkowodór

% (m/m)

–

Jednostka

Całkowita zawartość dienów

Liczba oktanowa motorowa, MON

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.2.2. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości gazu skroplonego (LPG) wykorzystywanego

jako paliwo do pojazdów silnikowych przeznaczonych do zasilania paliwem LPG

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

– 26 –

Okres zimowy trwa od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca.

Okres letni trwa od dnia 1 kwietnia do dnia 30 listopada.

3)

Nieprzyjemny i wyczuwalny w powietrzu przy zawartości odpowiadającej 20 % dolnej granicy

wybuchowości.

2)

1)

mg/m3

mg/m3

µg/m3

Zawartość siarki merkaptanowej

Zawartość siarki całkowitej

Zawartość par rtęci

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 32,5–37,5

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 37,5–45,0

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 45,0–56,9

MJ/m3

MJ/m3

MJ/m3

MJ/m3

MJ/m3

mg/m3

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 25

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 30

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 35

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 41,5

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 50

Zawartość wody

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

30,0

40,0

16,0

7,0

max.

–

30

–

–

–

–

–

metoda

rok

Metoda badawcza

– 30 –

34

30

26

22

18

1,0

1,2

1,3

1,5

zapach wyraźnie wyczuwalny,

gdy stężenie gazu w powietrzu osiągnie wartość

–

–

–

–

min.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Ciepło spalania

% (V/V)

– dla nominalnej liczby Wobbego

wynoszącej 23,0–32,5

Intensywność zapachu

mg/m3

Jednostka

Zawartość siarkowodoru

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

5.2.3. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości sprężonego gazu ziemnego (CNG)

Maj

Czerwiec

Luty

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Październik

Sierpień

Razem

Lipiec

Kwiecień

Styczeń

% (mol/mol)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

Zawartość tlenu

g/m3

% (mol/mol)

– butan

Zawartość pyłu o średnicy cząstek

większej niż 5 µm

% (mol/mol)

– propan

Zawartość wyższych węglowodorów

– 28 –

–

–

–

–

0,2

1

1,8

5,8

Parametr

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Lipiec

max.

Kwiecień

min.

Styczeń

liczba

skontrolowanych

próbek

Razem

Jednostka

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

1)

średnia

Wyniki analityczne i statystyczne

1)

min.

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Parametry określone w przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla skroplonego gazu

ziemnego (LNG), wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r.

o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

odchylenie

standardowe

5.2.4. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości skroplonego gazu ziemnego (LNG)

– 29 –

Razem

IV kwartał

III kwartał

II kwartał

I kwartał

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Rok, którego dotyczy raport

Razem

IV kwartał

III kwartał

II kwartał

I kwartał

Liczba kontroli

Liczba kontroli

Liczba kontroli z wykrytym wodorem

niespełniającym wymagań jakościowych

Liczba kontroli z wykrytym wodorem

niespełniającym wymagań jakościowych

Dziennik Ustaw

2. Kontrola u przedsiębiorców wytwarzających wodór

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Rok, którego dotyczy raport

1. Kontrola u przedsiębiorców magazynujących, wprowadzających do obrotu oraz gromadzących w stacjach zakładowych wodór, a także u przedsiębiorców prowadzących hurtownie wodoru

5.2.5. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania wodoru

Poz. 1773

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają

1)

biopaliwa ciekłe flotowe – biopaliwa ciekłe przeznaczone do stosowania tylko w wybranych flotach;

2)

biopaliwa ciekłe nieflotowe – biopaliwa ciekłe przeznaczone do wprowadzania do obrotu.

1)

2)

Minister Energii kieruje działem administracji rządowej – gospodarka surowcami energetycznymi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2

rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2025 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U.

poz. 1206).

Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniającą dyrektywę Rady 93/12/EWG (Dz. Urz.

WE L 350 z 28.12.1998, str. 58 – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 23, str. 182, Dz. Urz. WE L 287 z 14.11.2000,

str. 46 – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 26, str. 65, Dz. Urz. UE L 76 z 22.03.2003, str. 10 – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 31, str. 160, Dz. Urz. UE L 284 z 31.10.2003, str. 1 – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne,

rozdz. 1, t. 4, str. 447, Dz. Urz. UE L 140 z 05.06.2009, str. 88, Dz. Urz. UE L 147 z 02.06.2011, str. 15, Dz. Urz. UE L 170

z 11.06.2014, str. 62, Dz. Urz. UE L 116 z 07.05.2015, str. 25, Dz. Urz. UE L 239 z 15.09.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 328 z 21.12.2018,

str. 1, Dz. Urz. UE L 261 z 14.10.2019, str. 100, Dz. Urz. UE L 2023/2413 z 31.10.2023 oraz Dz. Urz. UE L 2024/90085 z 07.02.2024).

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

Załącznik nr 2

Załącznik nr 2

WZÓR

RAPORTUDLA

DLAKOMISJI

KOMISJI EUROPEJSKIEJ

WZÓR

RAPORTU

EUROPEJSKIEJ

1.

Informacje dotyczące instytucji sporządzającej raport

Rok, którego dotyczy raport

Państwo

Data sporządzenia raportu

Instytucja odpowiedzialna za sporządzenie raportu

Adres instytucji

Numer telefonu

Adres e-mail

2.

Opis krajowego Systemu Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw, w tym

informacje o okresach monitorowania, sposobie podziału terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej oraz organizacji kontroli.

3.

Lista wszystkich gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych nieflotowych,

wprowadzonych do obrotu na terytorium kraju, oraz informacje dotyczące ich ilości.

4.

Liczba skontrolowanych stacji paliwowych oraz stacji zakładowych – z uwzględnieniem

gatunków paliw ciekłych i biopaliw ciekłych oraz województw.

5.

Informacje dotyczące liczby pobranych próbek poszczególnych gatunków paliw ciekłych

w województwach (zgodnie ze wzorami określonymi w tabelach 5.1 i 5.2).

6.

Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych,

biopaliw ciekłych, w tym biopaliw ciekłych stosowanych w wybranych flotach, oraz

informacje dotyczące liczby skontrolowanych stacji paliwowych i stacji zakładowych

w poszczególnych miesiącach (zgodnie ze wzorami określonymi w tabelach 6.1–6.13).

7.

Dodatkowe informacje, które nie zostały ujęte w pkt 1–6, w szczególności informacje

dotyczące działań podjętych przez Inspekcję Handlową, w przypadku gdy w wyniku

kontroli stwierdzono paliwa niewłaściwej jakości.

8.

Wnioski wynikające z raportu, dotyczące dalszego funkcjonowania Systemu

Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw.

Poz. 1773

5.1. Informacje dotyczące liczby pobranych próbek poszczególnych gatunków benzyn

w województwach1)

Państwo

Gatunek paliwa

Model (A, B lub C)2)

Rok, którego dotyczy raport

Okres (cały rok, okres letni,

okres zimowy)

Minimalna liczba próbek

poszczególnych gatunków benzyn

Nazwa województwa

benzyna

bezołowiowa

RON 95

benzyna

bezołowiowa

RON 98

Minimalna liczba próbek

poszczególnych gatunków benzyn3)

Liczba pobranych próbek benzyn

benzyna

bezołowiowa

RON 95

benzyna

bezołowiowa

RON 95

benzyna

bezołowiowa

RON 98

benzyna

bezołowiowa

RON 98

dolnośląskie

kujawsko-pomorskie

lubelskie

lubuskie

łódzkie

małopolskie

mazowieckie

opolskie

podkarpackie

podlaskie

pomorskie

śląskie

świętokrzyskie

warmińsko-mazurskie

wielkopolskie

zachodniopomorskie

Razem

Zestawienie sporządzane oddzielnie dla całego roku oraz dla każdego okresu monitorowania.

Model przyjętego podziału terytorium kraju, zgodnie z normą PN-EN 14274 Paliwa do pojazdów samochodowych – Ocena jakości benzyn

i olejów napędowych – System monitoringu jakości paliw (FQMS).

3)

Wyznaczona zgodnie z § 8 rozporządzenia.

1)

2)

Poz. 1773

5.2. Informacje dotyczące liczby pobranych próbek oleju napędowego w województwach1)

Państwo

Gatunek paliwa

Model (A, B lub C)2)

Rok, którego dotyczy raport

Okres (cały rok, okres letni,

okres zimowy)

Minimalna liczba próbek

oleju napędowego

Nazwa województwa

Minimalna liczba próbek

oleju napędowego3)

Liczba pobranych próbek

oleju napędowego

dolnośląskie

kujawsko-pomorskie

lubelskie

lubuskie

łódzkie

małopolskie

mazowieckie

opolskie

podkarpackie

podlaskie

pomorskie

śląskie

świętokrzyskie

warmińsko-mazurskie

wielkopolskie

zachodniopomorskie

Razem

Zestawienie sporządzane oddzielnie dla całego roku oraz dla każdego okresu monitorowania.

Model przyjętego podziału terytorium kraju, zgodnie z normą PN-EN 14274 Paliwa do pojazdów samochodowych – Ocena jakości benzyn

i olejów napędowych – System monitoringu jakości paliw (FQMS).

3)

Wyznaczona zgodnie z § 8 rozporządzenia.

1)

2)

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

–

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 37 –

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

88,0

98,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Okres monitorowania i kontrolowania

(cały rok, okres letni, okres zimowy – skreślić niewłaściwe)

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.1. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 2,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 98, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11505)

2

210

–

71,0

20,04) 20,05) 22,06) 48,04) 50,05) 50,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

–

–

10,0

3,0

–

–

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

Zawartość

objętościowa

w produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością tlenu

2,7 % (m/m)

5,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

–

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

2,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 39 –

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

85,0

95,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Okres monitorowania i kontrolowania

(cały rok, okres letni, okres zimowy – skreślić niewłaściwe)

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.2. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 2,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 95, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11505)

2

210

–

71,0

20,04) 20,05) 22,06) 48,04) 50,05) 50,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

–

–

10,0

3,0

–

–

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

Zawartość

objętościowa

w produkcie

komponowania

ograniczona

maksymalną

zawartością tlenu

2,7 % (m/m)

5,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

–

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 41 –

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

88,0

98,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Okres monitorowania i kontrolowania

(cały rok, okres letni, okres zimowy – skreślić niewłaściwe)

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.3. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 3,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 98, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11645)

2

210

–

72,0

22,04) 22,05) 24,06) 50,04) 52,05) 52,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

mg/kg

mg/l

min

Zawartość siarki

Zawartość manganu

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (m/m)

– aromaty

Zawartość benzenu

Zawartość tlenu

–

klasa

– olefiny

Zawartość węglowodorów typu

Wygląd

Badanie działania korodującego

na płytce miedzianej

(3 h w temperaturze 50 °C)

mg/100 ml

kg/m3

Gęstość (w temperaturze 15 °C)

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

klasa 1

5

–

2,0

10,0

775,0

5,0

–

–

max.

–

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

85,0

95,0

min.

–

–

3,7

1,00

35,0

18,0

–

–

2,0

10,0

–

5,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 43 –

–

–

–

jasny i przezroczysty

–

360

–

–

720,0

–

85,0

95,0

min.

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Okres monitorowania i kontrolowania

(cały rok, okres letni, okres zimowy – skreślić niewłaściwe)

Dziennik Ustaw

Zawartość żywic obecnych

(po przemyciu rozpuszczalnikiem)

mg/l

–

Liczba oktanowa motorowa (MON)

Zawartość ołowiu

–

Jednostka

Liczba oktanowa badawcza (RON)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.4. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych z maksymalną zawartością

tlenu do 3,7 % (m/m) o liczbie oktanowej badawczej RON 95, stosowanych w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

% (V/V)

– alkohol izopropylowy

– alkohol tertbutylowy

– alkohol izobutylowy

– etery (z 5 lub więcej atomami węgla)

– inne związki tlenowe3)

% (V/V)

– do temperatury 150 °C odparowuje

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

–

Indeks lotności, VLI

(VLI = 10 DVPE + 7 E70)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

Pozostałość po destylacji

°C

% (V/V)

– do temperatury 100 °C odparowuje

Temperatura końca destylacji

% (V/V)

–

–

–

75,0

46,0

11645)

2

210

–

72,0

22,04) 22,05) 24,06) 50,04) 52,05) 52,06)

–

–

–

75,0

46,0

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

60,04)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi’’. Dla ustalenia ich wartości

dopuszczalnych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259-1. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259-2.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 228; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Inne alkohole z jedną grupą hydroksylową oraz etery o temperaturze końca wrzenia niewyższej niż

210 °C.

4)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 1 maja do dnia 30 września.

5)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 31 października.

6)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 1 listopada do końca lutego.

1)

15,0

22,0

15,0

15,0

12,0

10,0

3,0

45,04) 45,05) 60,06) 60,04) 90,05) 90,06)

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

– do temperatury 70 °C odparowuje

Destylacja

kPa

% (V/V)

– etanol

Prężność par, VP (metoda DVPE)

% (V/V)

– metanol

Zawartość związków tlenowych

20,0

lub

–

–

–

–

–

powyżej 55,0

–

–

klasa 1

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

51,0

min.

–

–

–

7,0

–

–

–

–

–

2,0

10,0

8,0

845,0

–

–

max.

według dyrektywy

98/70/WE

metoda

rok

Metoda badawcza2)

– 45 –

–

25

7,0

24

0,020

0,010

0,30

–

2,0

10,0

8,0

845,0

820,03)

815,04), 5)

–

–

–

max.

46,0

51,0

min.

h

lub

min

odchylenie

standardowe

Stabilność oksydacyjna

dla oleju napędowego zawierającego

powyżej 2,0 % (V/V) FAME6)

średnia

–

max.

g/m3

min.

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

klasa

Badanie działania korodującego

na miedź (3 h w temperaturze 50 °C)

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wody

Zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Pozostałość po spopieleniu

°C

Temperatura zapłonu

% (m/m)

mg/l

Zawartość manganu

Pozostałość po koksowaniu

(z 10 % pozostałości destylacyjnej)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

liczba

skontrolowanych

próbek

według przepisów krajowych

Zakresy1)

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Okres monitorowania i kontrolowania

(cały rok, okres letni, okres zimowy – skreślić niewłaściwe)

Dziennik Ustaw

Zawartość siarki

kg/m3

–

Indeks cetanowy

Gęstość w temperaturze 15 °C

–

Jednostka

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.5. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego stosowanego w szczególności

w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, w maszynach nieporuszających się po drogach, a także w rekreacyjnych

jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym

mm2/s

Lepkość w temperaturze 40 °C7)

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

03)

–

–104) –205)

–

–

360,00

–

<65

4,500

460

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

Wartości podane w specyfikacji są „wartościami rzeczywistymi”. Dla ustalenia ich wartości

granicznych zastosowano warunki normy PN-EN ISO 4259. Wyniki poszczególnych pomiarów

interpretuje się zgodnie z kryteriami podanymi w normie PN-EN ISO 4259.

2)

Numery norm zgodne z aktualną edycją normy PN-EN 590; daty publikacji norm zgodne z aktualnymi

edycjami.

3)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

4)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

5)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

6)

Dla paliwa zawierającego powyżej 2 % estrów metylowych (FAME) jest to dodatkowe wymaganie.

7)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 1,500,

a wartość max. wynosi 4,000.

8)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. i max. nie określa się.

9)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi 10,0.

10)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 95,0,

a wartości max. nie określa się.

11)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –32.

12)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –22.

1)

–

–

–

–

–

85

–

2,000

–

Dziennik Ustaw

Sierpień

Październik

Lipiec

Kwiecień

°C

Temperatura mętnienia12)

Styczeń

°C

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)11)

Razem

% (V/V)

– do temperatury 340 °C destyluje10)

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

– do temperatury 180 °C destyluje9)

°C

% (V/V)

– do temperatury 350 °C destyluje8)

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury8)

% (V/V)

– do temperatury 250 °C destyluje8)

Skład frakcyjny

µm

Smarność, średnica śladu zużycia

(WSD) w temperaturze 60 °C

Parametr

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Lipiec

max.

Kwiecień

min.

Styczeń

liczba

skontrolowanych

próbek

Razem

Jednostka

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

2)

średnia

Wyniki analityczne i statystyczne

2)

1)

min.

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Dotyczy biopaliw ciekłych nieflotowych.

Parametry określone w przepisach dotyczących wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych,

wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania

i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2025 r. poz. 1529).

odchylenie

standardowe

6.6. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości benzyn silnikowych zawierających powyżej

10,0 % objętościowo biokomponentów lub powyżej 22,0 % objętościowo eteru etylo-tert-butylowego lub eteru

etylo-tert-amylowego, z wyłączeniem benzyn silnikowych zawierających biowęglowodory ciekłe1)

– 44 –

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

% (m/m)

Zawartość estrów metylowych

wielonienasyconych kwasów

tłuszczowych (≥4 wiązania podwójne)

Zawartość alkoholu metylowego

Zawartość monoacylogliceroli

Zawartość diacylogliceroli

Zawartość triacylogliceroli

g jodu/100 g

Liczba jodowa

Zawartość estru metylowego kwasu

linolenowego

mg KOH/g

h

Liczba kwasowa

Stabilność oksydacyjna

(w temperaturze 110 °C)

klasa

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

–

klasa 1

0,20

0,20

0,70

0,20

1,00

12,0

120

0,50

–

–

–

5,00

900

–

max.

metoda

rok

Metoda badawcza

– 48 –

–

–

–

–

–

–

–

8,0

51,0

101

3,50

860

96,5

min.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Badanie działania korodującego

na miedzi (3 h w temperaturze 50 °C)

–

Liczba cetanowa

mm2/s

Lepkość w temperaturze 40 °C

°C

kg/m3

Gęstość w temperaturze 15 °C

Temperatura zapłonu

% (m/m)

Jednostka

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.7. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości estru metylowego stanowiącego samoistne

paliwo, stosowanego w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nieporuszających się po drogach,

wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania tego biopaliwa ciekłego

% (m/m)

Zawartość wody

mg/kg

mg/kg

Zawartość metali grupy II (Ca + Mg)

Zawartość fosforu

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

01)

–102)

4,0

5,0

5,0

10,0

0,02

24

0,050

0,25

0,02

–203)

2)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

3)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

1)

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

Dziennik Ustaw

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

°C

mg/kg

Zawartość metali grupy I (Na + K)

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość siarki

Zawartość popiołu siarczanowego

mg/kg

% (m/m)

Zawartość ogólnego glicerolu

Całkowita zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Zawartość wolnego glicerolu

°C

°C

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)

% (V/V)

– do temperatury 350 °C destyluje

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury

% (V/V)

h

– do temperatury 250 °C destyluje

Skład frakcyjny

Stabilność oksydacyjna

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wody

Całkowita zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Pozostałość po spopieleniu

mg/l

Zawartość manganu

% (m/m)

mg/kg

Zawartość siarki

liczba

skontrolowanych

próbek

min.

max.

średnia

odchylenie

standardowe

01)

–102)

360,0

–

<65

–

24

0,026

0,010

8,0

2,0

10,0

4,620

–

860,0

–

20,0

max.

–203)

metoda

rok

Metoda badawcza

– 50 –

–

–

85

–

20,0

–

–

–

–

–

–

2,000

powyżej 55,0

820,0

51,0

14,0

min.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

mm2/s

°C

kg/m3

–

% (V/V)

Jednostka

Lepkość w temperaturze 40 °C

Temperatura zapłonu

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.8. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości oleju napędowego zawierającego 20 % estru

metylowego, stosowanego w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych, a także w maszynach nieporuszających się

po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania tego biopaliwa ciekłego

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Kwiecień

Styczeń

Lipiec

Razem

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

– 48 –

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

3)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

2)

1)

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Lipiec

Razem

% (V/V)

Zawartość benzenu

max.

Kwiecień

mg/kg

Zawartość siarki

min.

Styczeń

mg/l

Zawartość ołowiu

liczba

skontrolowanych

próbek

średnia

odchylenie

standardowe

–

–

–

720

85,0

95,0

min.

1,0

10

5

800

–

–

max.

Zakresy według przepisów krajowych

metoda

rok

Metoda badawcza

Dziennik Ustaw

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

kg/m3

–

Motorowa liczba oktanowa, MON

Gęstość w temperaturze 15 °C

–

Jednostka

Badawcza liczba oktanowa, RON

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.9. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych stosowanych w wybranych Rodzaj kontrolowanych podmiotów

flotach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym, przystosowane do spalania biopaliwa ciekłego

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

średnia

odchylenie

standardowe

–

–

820

51,0

min.

10

11

900

–

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Dziennik Ustaw

Sierpień

Kwiecień

Luty

max.

Styczeń

min.

Razem

Lipiec

liczba

skontrolowanych

próbek

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

Zawartość siarki

kg/m3

–

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.10. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych, z zawartością estrów,

stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane do spalania

biopaliwa ciekłego

Październik

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

średnia

odchylenie

standardowe

–

–

820

48,0

min.

10

11

900

–

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

Dziennik Ustaw

Sierpień

Kwiecień

Luty

max.

Styczeń

min.

Razem

Lipiec

liczba

skontrolowanych

próbek

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wielopierścieniowych

węglowodorów aromatycznych

Zawartość siarki

kg/m3

–

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.11. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych, tzw. trójskładnikowych,

stosowanych w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania

biopaliwa ciekłego

Maj

Czerwiec

Luty

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Październik

Sierpień

Razem

Lipiec

max.

Kwiecień

min.

Styczeń

mg/kg

Zawartość siarki

liczba

skontrolowanych

próbek

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

kg/m3

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Parametr

średnia

Wyniki analityczne i statystyczne

odchylenie

standardowe

6.12. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biopaliw ciekłych, stosowanych

w wybranych flotach wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym, przystosowane do spalania biopaliwa

ciekłego opartego na bioetanolu

– 52 –

–

810

min.

10

840

max.

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

metoda

rok

Metoda badawcza

klasa 1

800,01)

810,02)

765,01)

780,02)

20,0

lub

60

–

–

–

–

–

powyżej 55,0

–

–

metoda

rok

Metoda badawcza

– 56 –

–

25

7,0

24

0,020

0,010

0,30

–

2,0

5,0

1,1

–

–

70,01)

51,02)

–

max.

min.

h

lub

min

odchylenie

standardowe

Stabilność oksydacyjna dla paliwa

zawierającego powyżej 2,0 % (V/V)

FAME

średnia

–

max.

g/m3

min.

Stabilność oksydacyjna

% (V/V)

klasa

Badanie działania korodującego

na miedź (3 h w temperaturze 50 °C)

Zawartość estrów metylowych

kwasów tłuszczowych (FAME)

mg/kg

% (m/m)

Zawartość wody

Całkowita zawartość zanieczyszczeń

% (m/m)

Pozostałość po spopieleniu

°C

Temperatura zapłonu

% (m/m)

mg/l

Zawartość manganu

liczba

skontrolowanych

próbek

Zakresy według przepisów krajowych

Rodzaj kontrolowanych podmiotów

Dziennik Ustaw

Pozostałość po koksowaniu

(z 10 % pozostałości destylacyjnej)

mg/kg

% (m/m)

Całkowita zawartość aromatów

Zawartość siarki

kg/m3

–

Jednostka

Gęstość w temperaturze 15 °C

Liczba cetanowa

Parametr

Wyniki analityczne i statystyczne

6.13. Informacje dotyczące wyników monitorowania i kontrolowania jakości biowęglowodorów ciekłych stanowiących

samoistne paliwo i będących parafinowym olejem napędowym, stosowanych w pojazdach, w tym w ciągnikach rolniczych,

a także w maszynach nieporuszających się po drogach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym przystosowane

do spalania tego biopaliwa ciekłego

mm2/s

Lepkość w temperaturze 40 °C3)

Czerwiec

Marzec

Wrzesień

Grudzień

Listopad

Maj

Luty

Sierpień

Październik

Lipiec

Kwiecień

°C

Temperatura mętnienia10)

Styczeń

°C

Temperatura zablokowania zimnego

filtru (CFPP)6)

Razem

% (V/V)

– do temperatury 340 °C destyluje5)

–

07)

–

–108)

–

–

360,0

–

<65

4,500

400

–

–209)

2)

Klasa A o wysokiej liczbie cetanowej.

Klasa B o standardowej liczbie cetanowej.

3)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 1,500,

a wartość max. wynosi 4,000.

4)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi 10,0.

5)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartość min. wynosi 95,0,

a wartości max. nie określa się.

6)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –32.

7)

Wartość dotyczy okresu letniego, trwającego od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września.

8)

Wartość dotyczy okresu przejściowego, trwającego od dnia 1 marca do dnia 15 kwietnia oraz od dnia

1 października do dnia 15 listopada.

9)

Wartość dotyczy okresu zimowego, trwającego od dnia 16 listopada do końca lutego.

10)

Dla paliwa o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych wartości min. nie określa się,

a wartość max. wynosi –22.

1)

–

–

–

–

–

85

–

2,000

–

Dziennik Ustaw

Liczba skontrolowanych próbek w ciągu miesiąca

% (V/V)

– do temperatury 180 °C destyluje4)

°C

% (V/V)

– do temperatury 350 °C destyluje

– 95 % (V/V) destyluje do temperatury

% (V/V)

– do temperatury 250 °C destyluje

Skład frakcyjny

μm

Smarność, średnica śladu zużycia

(WSD) w temperaturze 60 °C

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 4. Okresami monitorowania jakości

1)

2)

3)

benzyn silnikowych są

a)

okres letni, trwający od dnia 1 maja do dnia 30 września,

b)

okres zimowy, trwający od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia;

oleju napędowego są

a)

okres letni, trwający od dnia 16 kwietnia do dnia 30 września,

b)

okres zimowy, trwający od dnia 1 października do dnia 15 kwietnia;

biopaliw ciekłych są lata kalendarzowe.

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 5. Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do celów monitorowania jakości

1)

paliw ciekłych i biopaliw ciekłych nieflotowych – dzieli się na obszary odpowiadające województwom, zgodnie z podziałem administracyjnym kraju, zwane dalej „województwami”;

2)

biopaliw ciekłych flotowych – stanowi jeden obszar monitorowania jakości.

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 6. 1. Dobór stacji paliwowych i stacji zakładowych, zwanych dalej „stacjami”, w których będzie dokonywana kontrola

jakości danego gatunku paliwa ciekłego lub biopaliwa ciekłego nieflotowego, polega na wyznaczeniu ich losowo spośród

stacji znajdujących się w dniu wyznaczenia w wykazie, o którym mowa w art. 12 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 25 sierpnia

2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, zwanej dalej „ustawą”, zlokalizowanych na obszarach,

o których mowa w § 5 pkt 1

1)

w liczbie wyznaczonej zgodnie z ust. 3–8;

2)

w liczbie 10 % liczby stacji wyznaczonej zgodnie z ust. 3–8, w których dodatkowo będzie dokonywana kontrola, jeżeli

jedna lub więcej stacji wylosowanych na podstawie pkt 1 byłyby czasowo nieczynne lub zlikwidowane w okresie

monitorowania jakości.

2. Wyznaczenie, o którym mowa w ust. 1, następuje odrębnie dla poszczególnych województw, poszczególnych okresów

monitorowania jakości oraz następujących gatunków paliwa ciekłego albo biopaliwa ciekłego nieflotowego

1)

benzyn silnikowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy;

2)

oleju napędowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy;

3)

biopaliw ciekłych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy.

3. Liczbę stacji w danym województwie, w których będzie dokonywana kontrola jakości każdego gatunku paliwa ciekłego

i biopaliwa ciekłego nieflotowego, wyznacza się, mnożąc liczbę stacji, w których będzie dokonywana kontrola danego gatunku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez ilościowy udział sprzedaży tego gatunku w danym województwie

w sprzedaży tego gatunku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

4. Liczbę stacji w poszczególnych województwach, do celów wyznaczenia stacji, w których będzie dokonywana kontrola jakości paliwa ciekłego i biopaliwa ciekłego nieflotowego, wyznacza się na podstawie informacji znajdujących się

w dniu tego wyznaczenia w wykazie, o którym mowa w art. 12 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy.

5. Wielkość sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego w okresie monitorowania jakości rozpoczynającym się w danym roku kalendarzowym przyjmuje się, do celów wyznaczenia stacji, w których będzie dokonywana kontrola jakości tego

gatunku, na podstawie danych na koniec roku kalendarzowego poprzedzającego rozpoczęcie okresu monitorowania jakości.

6. Wielkość sprzedaży danego gatunku biopaliwa ciekłego nieflotowego w okresie monitorowania jakości przyjmuje

się, do celów wyznaczenia stacji, w których będzie dokonywana kontrola jakości tego gatunku, na podstawie danych na

koniec roku kalendarzowego poprzedzającego rozpoczęcie okresu monitorowania jakości.

7. W przypadku braku wystarczających informacji na temat wielkości sprzedaży danego gatunku paliwa ciekłego albo

biopaliwa ciekłego nieflotowego w danym województwie, liczbę stacji w poszczególnych województwach, w których będzie

dokonywana kontrola jakości tego gatunku, wyznacza się, mnożąc liczbę stacji, w których będzie dokonywana kontrola tego

gatunku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez udział liczby stacji, zaopatrujących w paliwa ciekłe albo biopaliwa

ciekłe nieflotowe w danym województwie, w liczbie stacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaopatrujących w paliwa ciekłe albo biopaliwa ciekłe nieflotowe.

8. Jeżeli liczba stacji dla danego województwa wyznaczona zgodnie z ust. 3 lub 7 nie jest liczbą całkowitą, stosuje się

zasadę zaokrąglenia w górę do pełnej liczby.

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 7. 1. Dobór stacji zakładowych, w których będzie dokonywana kontrola jakości danego gatunku biopaliwa ciekłego

flotowego, polega na wyznaczeniu ich losowo spośród stacji znajdujących się w dniu wyznaczenia w wykazie, o którym

mowa w art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy, zlokalizowanych na obszarze, o którym mowa w § 5 pkt 2.

2. Wyznaczenie, o którym mowa w ust. 1, następuje odrębnie dla poszczególnych gatunków biopaliwa ciekłego flotowego.

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 8. 1. Minimalna liczba stacji, w których będzie dokonywana kontrola jakości dla całego terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej, w każdym z okresów monitorowania jakości wynosi dla

1)

benzyny silnikowej o badawczej liczbie oktanowej RON 98 – 60;

2)

benzyny silnikowej o badawczej liczbie oktanowej RON 95 – 200;

3)

oleju napędowego – 200;

4)

każdego gatunku biopaliwa ciekłego nieflotowego – 100;

5)

biopaliw ciekłych flotowych – 30.

2. Jeżeli liczba stacji zaopatrujących w dany gatunek biopaliwa ciekłego nieflotowego jest mniejsza niż 100, kontrola

jakości tego gatunku jest dokonywana w każdym z okresów monitorowania jakości we wszystkich stacjach zaopatrujących

w ten gatunek.

3. Jeżeli liczba stacji zakładowych zaopatrujących w biopaliwo ciekłe flotowe jest mniejsza niż 30, kontrola jakości tego

biopaliwa jest dokonywana w każdym z okresów monitorowania jakości we wszystkich stacjach zakładowych zaopatrujących w to biopaliwo.

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.3)

Minister Energii: M. Motyka

3)

Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 września 2007 r. w sprawie sposobu

monitorowania jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, a także wzorów raportów dotyczących tych paliw oraz gazu skroplonego

(LPG) i sprężonego gazu ziemnego (CNG) (Dz. U. z 2019 r. poz. 641), które utraciło moc z dniem 23 września 2024 r. zgodnie

z art. 18 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych

innych ustaw (Dz. U. poz. 1642 oraz z 2022 r. poz. 2687).

Dz.U. 2025 poz. 1773 inForce

Warszawa, dnia 15 grudnia 2025 r.

Poz. 1773

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ENERGII 1)

z dnia 4 grudnia 2025 r.

w sprawie wzoru rocznego zbiorczego raportu dotyczącego jakości paliw ciekłych, biopaliw ciekłych

i innych paliw odnawialnych oraz gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG),

skroplonego gazu ziemnego (LNG) i wodoru, a także sposobu monitorowania jakości paliw ciekłych

i biopaliw ciekłych2)

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U.

z 2025 r. poz. 1529) zarządza się, co następuje

Need to analyze how this provision applies to your matter?

Cross-reference this statute against case law, commentaries, and related legislative provisions inside Legislator AI.

Open in Legislator →