Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania
Statutory Text (4 Articles)
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia
oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia
tych wyrobów do użytkowania (Dz. U. Nr 143,
poz. 1002) wprowadza się następujące zmiany
1) § 2 otrzymuje brzmienie
„§ 2. Wykaz wyrobów, o których mowa w § 1 pkt 1,
oraz wymagania techniczno-użytkowe wyrobów, o których mowa w § 1 pkt 2, określa załącznik do rozporządzenia.”;
2) uchyla się § 3;
3) § 5 otrzymuje brzmienie
1) Minister
4) w § 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie
„2. W przypadku określonym w ust. 1 posiadacz
dopuszczenia jest obowiązany do przedstawienia dostosowanego wyrobu do badań w uzgodnionym terminie, nieprzekraczającym 12 miesięcy.”;
5) § 18 otrzymuje brzmienie
„§ 18. W przypadku objęcia wyrobów, o których
mowa w załączniku do rozporządzenia, wyprodukowanych lub dopuszczonych do obrotu w innym państwie członkowskim Unii
Europejskiej albo w Republice Turcji, jak
również wyprodukowanych w innym państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym
stroną umowy o Europejskim Obszarze
Gospodarczym, dopuszczenie wydaje się
po ustaleniu przez jednostkę dopuszczającą, że wyrób zapewnia bezpieczeństwo
publiczne lub ochronę zdrowia i życia oraz
mienia na poziomie nie niższym, niż zostało
to określone w załączniku do niniejszego
rozporządzenia.”;
rcl
„§ 5. 1. Jednostka dopuszczająca, wydając dopuszczenie, uznaje wyniki badań uzyskane w
1) laboratoriach akredytowanych zgodnie
z przepisami o systemie oceny zgodności;
2) laboratoriach zagranicznych, jeżeli wynika to z umów międzynarodowych;
3) laboratoriach notyfikowanych.
2. W przypadku braku możliwości wykonania
badań w laboratoriach wymienionych
w ust. 1 jednostka dopuszczająca uznaje na
wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, ubiegającego się o wydanie lub zmianę dopuszczenia, wyniki badań innych laboratoriów niż wymienione
w ust. 1, jeśli są one wykonane metodami
akceptowanymi przez tę jednostkę.”;
ww
w.
Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje
działem administracji rządowej — sprawy wewnętrzne, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji
Europejskiej w dniu 18 sierpnia 2009 r. pod numerem
2009/0461/PL zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych
(Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża dyrektywę 98/34/WE z dnia 22 czerwca 1998 r.
ustanawiającą procedurę udzielania informacji w zakresie
norm i przepisów technicznych (Dz. Urz. WE L 204
z 21.07.1998, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337).
6) uchyla się załączniki nr 1 i 2;
7) dodaje się załącznik do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie
14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
J. Miller
.go
v.p
l
Elektronicznie
podpisany przez
Mariusz
Lachowski
Data: 2010.05.19
14:53:44 +02'00'
— 7302 —
Poz. 553
.go
v.p
l
553
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 27 kwietnia 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa
publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia
tych wyrobów do użytkowania2)
Na podstawie art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U.
z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353)
zarządza się, co następuje
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. (poz. 553)
WYKAZ WYROBÓW SŁUŻĄCYCH ZAPEWNIENIU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO LUB OCHRONIE
ZDROWIA I ŻYCIA ORAZ MIENIA, WPROWADZANYCH DO UŻYTKOWANIA W JEDNOSTKACH OCHRONY
PRZECIWPOŻAROWEJ ORAZ WYKORZYSTYWANYCH PRZEZ TE JEDNOSTKI DO ALARMOWANIA
O POŻARZE LUB INNYM ZAGROŻENIU ORAZ DO PROWADZENIA DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH,
A TAKŻE WYROBÓW STANOWIĄCYCH PODRĘCZNY SPRZĘT GAŚNICZY, WYMAGAJĄCYCH DOPUSZCZENIA
DO UŻYTKOWANIA, ORAZ WYMAGANIA TECHNICZNO-UŻYTKOWE DLA TYCH WYROBÓW
ww
w.
rcl
WYKAZ WYROBÓW
ww
w.
rcl
.go
v.p
l
ww
w.
rcl
.go
v.p
l
.go
v.p
l
WYMAGANIA TECHNICZNO-UŻYTKOWE
1.1. APARATY POWIETRZNE BUTLOWE ZE SPRĘŻONYM POWIETRZEM I MASKI
1.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Maski powinny
PN-EN 136.
spełniać
wymagania
normy
Aparaty powinny spełniać wymagania normy
PN-EN 137.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
1.1.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
System mocowania urządzenia powinien gwarantować trwałe i niezawodne połączenie na co najmniej
dwa niezależne sposoby.
1.2.2.2. Znakowanie
Sygnalizator powinien posiadać tabliczkę znamionową zawierającą co najmniej następujące informacje
— nazwę lub znak producenta,
— typ urządzenia,
— numer fabryczny,
1.1.2.1. Wykonanie
Pasy naramienne aparatu powinny posiadać nakładki z miękkiego tworzywa o szerokości nie mniejszej niż 50 mm. Stelaż aparatu powinien być dostosowany do mocowania jednej lub dwóch butli. Łączna
pojemność butli aparatu powinna zapewnić zapas powietrza w ilości co najmniej 600 dm3.
Powierzchnia wizjera maski ograniczona wewnętrzną krawędzią zacisku mocującego wizjer do części twarzowej nie powinna być mniejsza niż 160 cm2.
łącznika
maski
— rok produkcji.
Dopuszczalne jest umieszczanie tabliczki znamionowej pod pokrywą kryjącą źródło zasilania urządzenia.
1.2.3. PARAMETRY
1.2.3.1. System mocowania
Siła niezbędna do odłączenia urządzenia od elementu, do którego jest mocowane nie może być
mniejsza niż 50 N.
1.2.3.2. Natężenie sygnału alarmu
rcl
1.1.2.2. Wytrzymałość połączenia
z częścią twarzową
Połączenie łącznika maski z częścią twarzową powinno wytrzymać działanie siły 300 N w czasie 60 s,
a pozostałe elementy składowe nie powinny odłączyć
się od maski po wygrzaniu w komorze w temperaturze 150 ± 5 °C w czasie 1 h.
1.2. SYGNALIZATORY BEZRUCHU
w.
1.2.1. OZNACZENIA
Urządzenie powinno posiadać funkcję awaryjnego, świadomego włączenia alarmu zasadniczego z pominięciem fazy alarmu wstępnego.
Oznaczenie: Sygnalizator bezruchu
Urządzenie powinno sygnalizować sygnałem
dźwiękowym o natężeniu minimum 70 dB włączenie
w stan czuwania i alarmu wstępnego, natomiast uruchomienie alarmu zasadniczego powinno być sygnalizowane sygnałem o natężeniu dźwięku minimum
90 dB. Stan pracy urządzenia przy niskim poziomie
napięcia zasilania powinien być sygnalizowany sygnałem dźwiękowym o natężeniu minimum 60 dB. Dopuszcza się dodatkową świetlną sygnalizację stanów
alarmów. Pomiar natężenia sygnałów alarmowych
powinien być wykonany z odległości 1 m od urządzenia w polu bezodbiciowym.
1.2.2. WYKONANIE
1.2.3.3. Algorytm działania
1.2.2.1. Konstrukcja
Urządzenie nie powinno mieć ostrych krawędzi,
aby nie powodować uszkodzeń ciała lub odzieży użytkownika.
ww
Urządzenie powinno stanowić jedną całość ze źródłem zasilania oraz powinno posiadać obudowę w wykonaniu przeciwwybuchowym, zgodnie z odrębnymi przepisami w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń
i systemów przeznaczonych do użytku w przestrzeniach
zagrożonych wybuchem. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Sposób włączania w stan czuwania oraz włączania
i wyłączania alarmu zasadniczego powinien eliminować zarówno przypadkowe włączenie, jak i wyłączenie.
Włączenie i wyłączenie urządzenia powinno być wykonalne ręką w rękawicy od ubrania chroniącego przed
promieniowaniem cieplnym i płomieniem typ 3 i powinno wymagać świadomego działania użytkownika.
Wymagany jest co najmniej następujący algorytm
działania urządzenia
— po włączeniu w stan czuwania i pozostawieniu urządzenia w bezruchu, po 20 ÷ 40 s powinno nastąpić
uruchomienie alarmu wstępnego. Czas trwania
alarmu wstępnego powinien zawierać się w przedziale 7 ÷ 10 s. Poruszenie urządzenia w stanie alarmu wstępnego powinno powodować automatyczne
wyłączenie tego alarmu i przejście urządzenia w stan
czuwania. System zasilania bez wymiany źródła
energii powinien zapewnić czas czuwania urządzenia minimum 50 h oraz minimum 2 h w stanie alarmu zasadniczego,
— po zakończeniu alarmu wstępnego powinno nastąpić uruchomienie alarmu zasadniczego,
— obniżenie napięcia źródła zasilania do poziomu,
przy którym urządzenie będzie pracować maksymalnie 1,5 h w stanie czuwania, powinno być syg-
1.2.3.4. Szczelność obudowy
Konstrukcja urządzenia powinna zapewnić odporność na zanurzenie w wodzie na głębokość 1 m przez
okres 2 h. Po wykonaniu badania urządzenie powinno
działać poprawnie.
1.2.3.5. Odporność na szok termiczny
Urządzenie powinno działać poprawnie po narażeniu na szok termiczny (1 h w temperaturze
– 30 ± 2 °C, następnie w czasie nie dłuższym niż 60 s
przemieścić sygnalizator do komory cieplnej o temperaturze 50 ± 2 °C na czas 1 h).
1.2.3.6. Odporność na działanie podwyższonej temperatury
Urządzenie powinno działać poprawnie po jednogodzinnym klimatyzowaniu w temperaturze 70 ± 2 °C.
1.2.3.7. Odporność na płomień
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
.go
v.p
l
nalizowane akustycznie w sposób odmienny od
sygnalizacji stanów alarmu. Wszystkie inne niż wymienione w niniejszych wymaganiach, a deklarowane przez producenta, funkcje urządzenia powinny funkcjonować zgodnie z indywidualną instrukcją
obsługi.
Poz. 553
1.3.3.1. Krój ubrania
Ubranie powinno być wykonane w formie kombinezonu i zapewnić całkowitą izolację ratownika od
otoczenia oraz umożliwiać pracę z kompletnym aparatem powietrznym wg pkt 1.1, umieszczonym wewnątrz
kombinezonu.
Kaptur powinien umożliwiać stosowanie hełmu
strażackiego wg pkt 1.10.
1.3.3.2. Wykonanie
Obuwie i rękawice powinny być połączone z kombinezonem za pomocą zacisków.
Zewnętrzna strona ubrania nie może mieć żadnych
kieszeni czy podobnych do kieszeni cech konstrukcyjnych.
Wewnętrzna komora na plecach, przeznaczona na
aparat oddechowy, powinna być wyłożona wykładziną z elastycznego tworzywa o grubości minimum
3 mm, do ochrony ubrania przed mechanicznymi
uszkodzeniami. Komora powinna umożliwić stosowanie aparatów jedno oraz dwubutlowych o pojemności
butli minimum 6,8 dm3.
rcl
Urządzenie w stanie alarmu zasadniczego powinno być poddane przez 5 s działaniu płomieni. Wysokość płomieni powinna wynosić 600 ÷ 700 mm nad
dyszami wylotowymi palników. Temperatura mierzona na wysokości 250 mm nad dyszami palników powinna wynosić 950 ± 50 °C. Podczas próby urządzenie
powinno być umieszczone w odległości 250 ± 10 mm
od dysz wylotowych palników. Ustawienie palników
zgodne z pkt 8.5.2.3 normy PN-EN 136.
1.3.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
w.
Podczas badania i po usunięciu ze strefy ognia
urządzenie nie może odłączyć się od systemu mocowania. Dopuszczalny czas palenia się obudowy po
usunięciu ze strefy ognia — maksymalnie 2 s. Niedopuszczalne jest tworzenie się kropel i odprysków tworzywa, z którego wykonano obudowę urządzenia. Po
wykonaniu badania urządzenie powinno działać poprawnie.
1.2.3.8. Odporność na uderzenie
ww
Konstrukcja urządzenia powinna zapewnić możliwość włączania i wyłączania oraz poprawne działanie
po niekontrolowanym trzykrotnym upadku na twarde
podłoże o nawierzchni betonowej lub ceramicznej
z wysokości 1,5 m.
1.3. UBRANIA SPECJALNE CHRONIĄCE PRZED CZYNNIKAMI CHEMICZNYMI
1.3.1. OZNACZENIA
Oznaczenie: Ubranie specjalne chroniące przed
czynnikami chemicznymi typ 1a-ET
1.3.3.3. Wizjer
Powierzchnia wizjera powinna wynosić co najmniej 675 cm2.
1.3.3.4. Masa
Masa kombinezonu, bez względu na rozmiar, nie
powinna przekroczyć 10 kg.
1.3.3.5. Ergonomia
Kombinezon powinien być wyposażony w system
utrzymania krocza kombinezonu na właściwej wysokości dla danego użytkownika.
Powietrze wydychane przez użytkownika powinno
powodować nadciśnienie wewnątrz kombinezonu.
Dopuszcza się stosowanie systemów dodatkowej
wentylacji, zasilanych z butli aparatu powietrznego
lub systemami wężowymi.
1.4. UBRANIA SPECJALNE CHRONIĄCE PRZED PROMIENIOWANIEM CIEPLNYM I PŁOMIENIEM
1.4.1. WYMAGANIA OGÓLNE
1.3.2. WYMAGANIA OGÓLNE
Ubranie powinno spełniać wymagania normy
PN-EN 1486.
Ubranie powinno spełniać wymagania normy
PN-EN 943 — 2.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
1.4.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
.go
v.p
l
1.6.2. WYMAGANIA OGÓLNE
Ubranie specjalne powinno spełniać wymagania
normy PN-EN 469.
1.4.2.1. Wykonanie
Ubranie powinno być wykonane w ukompletowaniu
Typ 1 — składa się z płaszcza z kapturem ochronnym
z wizjerem. Jest on noszony z odpowiednimi
ochronami rąk i stóp.
Typ 2 — całkowicie osłania ciało. Obejmuje on kaptur
ochronny z wizjerem, jak również buty chroniące przed ciepłem z odpornymi na ciepło
podeszwami. Jest on noszony z odpowiednimi ochronami rąk. Typ 2 ubrania może się
składać z pojedynczego wyrobu odzieżowego, ale możliwy jest podział na kilka części.
Ukompletowanie ubrania Typ 1 może być
uzupełnione o spodnie typu ogrodniczki wyposażone w elastyczne, zapinane z przodu
szelki o szerokości min. 40 mm, posiadające
możliwość regulacji długości.
Materiał konstrukcyjny, z którego wykonano spodnie, powinien być identyczny jak materiał płaszcza.
Nogawki spodni (dotyczy tylko ubrań Typ 2) powinny być na tyle szerokie, aby można było nałożyć je
na cholewki butów strażackich.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
1.6.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
1.6.3.1. Opis ogólny
Ubranie powinno być wykonane z tkaniny zewnętrznej, z warstwą termoizolacyjną.
W przypadku wykonania warstw kurtki jako oddzielne wymagane jest trwałe naniesienie zalecenia
używania kompletnie wyposażonej kurtki, a używanie
kurtki rozkompletowanej powinno być widoczne na
zewnątrz ubrania.
Kurtka powinna posiadać szerokie rękawy umożliwiające swobodne nakładanie ubrania, od wewnątrz
zakończone ściągaczem elastycznym, a na zewnątrz
ściągaczem z zapięciem umożliwiającym dopasowanie rękawa w nadgarstka. Dolna krawędź kurtki powinna być zabezpieczona przed podsiąkaniem wody
do góry na warstwę termoizolacyjną.
Dopuszcza się oznakowanie kurtki napisami identyfikującymi formację, które powinny spełniać wymagania PN-EN 469 w zakresie rozprzestrzeniania płomienia.
rcl
Kaptur ubrania powinien prawidłowo współpracować z hełmem strażackim wg pkt 1.10.
1.4.2.2. Masa
Poz. 553
Masa ubrania Typ 1 nie może przekroczyć 8 kg.
Masa ubrania Typ 1 wyposażonego w spodnie nie
może przekroczyć 12 kg.
Masa ubrania Typ 2 nie może przekroczyć 17 kg.
w.
1.5. PASY STRAŻACKIE
1.5.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Parametry pasa powinny spełniać wymagania
normy PN-M-51502 z wyłączeniem pkt 3.6 oraz
3.7 ppkt b) tej normy.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
ww
1.5.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
1.5.2.1. Konstrukcja i materiały
Elementy metalowe powinny spełniać wymagania
pkt 5.13 normy PN-EN 364.
Nogawki spodni powinny być szerokie i proste,
umożliwiające swobodne zakładanie na cholewkę buta strażackiego wg pkt 1.9, od dołu zabezpieczone do
wysokości 20 ± 2 cm przed podsiąkaniem wody do góry na warstwę termoizolacyjną. Dopuszcza się zastosowanie na wysokości kolan dodatkowego wkładu
i wzmocnienia chroniącego staw kolanowy.
1.6.3.2. Parametry techniczne materiałów i surowców
oraz wymagania techniczne
Konstrukcja ubrania powinna zapewnić ochronę
wewnętrznej strony warstwy termoizolacyjnej przed
przemoczeniem podczas działania jednogodzinnej próby sztucznego deszczu, o intensywności zraszania mierzonej na poziomie podłoża (450 ± 50) dm3/(m2h), uzyskanego z pojemnika o średnicy co najmniej 1000 mm,
zasilanego w wodę tak, aby poziom wody utrzymywał
się w przedziale 45 ± 5 mm i umieszczonego 5,0 ÷ 5,5 m
nad podłożem. W dnie pojemnika powinny znajdować
się około 682 dysze z otworami o średnicy 0,6 mm, rozmieszczone centrycznie co 34 mm, w celu wytworzenia
kropel wody ponad kolistym obszarem o średnicy
932 mm (gęstość kropel około 1000 kropel/m2).
1.6.1. OZNACZENIA
Badane ubranie powinno być nałożone na manekin w kształcie dorosłego człowieka o wysokości
1820 ± 40 mm i obwodzie klatki piersiowej
1000 ± 60 mm.
Oznaczenie ubrania powinno być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, a także umożliwiać
identyfikację każdego elementu składowego ubrania
przez zastosowanie wszywki na nazwisko i imię użytkownika.
Podczas próby manekin ubrany w badane ubranie
specjalne i buty strażackie wg pkt 1.9. powinien mieć
jedno ramię skierowane do tyłu, a drugie do przodu
— każde pod kątem 25 ± 5 ° od pionu. Manekin powinien być odchylony od pionu w tył o kąt (5 ± 2) °.
1.6. UBRANIA SPECJALNE
1.7.2.2. Parametry techniczne materiałów i surowców
oraz wymagania techniczne
.go
v.p
l
Głowa manekina powinna być zabezpieczona
przed przesiąkaniem wody wokół kołnierza do wnętrza kurtki. Zabezpieczenie nie może zakrywać szwów
przy dekolcie oraz miejsca wszycia kołnierza.
Poz. 553
Manekin należy umieścić w obszarze działania
sztucznego deszczu po napełnieniu zbiornika wodą do
wymaganej wysokości słupa wody. Po upływie czasu
badania usunąć manekin z obszaru sztucznego deszczu. Odczekać 2 min w celu ocieknięcia wody z badanego ubrania i ostrożnie zdjąć części ubrania, unikając
kontaktu kropli z wewnętrzną stroną ubrania. Dokonać
oględzin wewnętrznej strony ubrania.
Próbę odporności na przemakanie należy przeprowadzić dwukrotnie. Badania przeprowadzić dla jednego egzemplarza ubrania. W przypadku negatywnego
wyniku jednej z prób należy przeprowadzić trzecią
próbę. Wyniki przynajmniej dwóch prób powinny być
pozytywne.
Konstrukcja rękawic powinna zapewnić ochronę
wewnętrznej strony warstwy termoizolacyjnej przed
przemoczeniem podczas działania jednogodzinnej
próby sztucznego deszczu, o intensywności zraszania
mierzonej na poziomie podłoża (450 ± 50) dm3/(m2h),
uzyskanego z pojemnika o średnicy co najmniej
1000 mm, zasilanego w wodę tak, aby poziom wody
utrzymywał się w przedziale 45 ± 5 mm i umieszczonego 5,0 ÷ 5,5 m nad podłożem. W dnie pojemnika
powinny znajdować się około 682 dysze z otworami
o średnicy 0,6 mm, rozmieszczone centrycznie co
34 mm, w celu wytworzenia kropel wody ponad kolistym obszarem o średnicy 932 mm (gęstość kropel
około 1000 kropel/m2).
Masa kompletnego ubrania, bez względu na rozmiar, nie powinna przekroczyć 3,8 kg.
Podczas próby manekin (ubrany w ubranie specjalne i badane rękawice specjalne) powinien mieć
jedno ramię skierowane do tyłu, a drugie do przodu
— każde pod kątem 25 ± 5 ° od pionu. Manekin powinien być odchylony od pionu w tył o kąt (5 ± 2) °. Głowa manekina powinna być zabezpieczona przed przesiąkaniem wody wokół kołnierza do wnętrza kurtki.
Wewnętrzna strona rękawic nie może ulec przemoczeniu.
1.7. RĘKAWICE SPECJALNE
1.8. KOMINIARKI
Wewnętrzna strona ubrania nie może ulec przemoczeniu.
1.6.3.3. Masa
1.8.1. WYMAGANIA OGÓLNE
rcl
1.7.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Rękawice powinny spełniać wymagania normy
PN-EN 659.
Kominiarka powinna spełniać wymagania normy
PN-EN 13911.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
1.7.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
1.8.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
1.7.2.1. Opis ogólny
1.8.2.1. Opis ogólny
w.
Rękawice specjalne pięciopalczaste, powinny być
wykonane ze skóry, tkaniny lub z wymienionych materiałów łącznie.
ww
Rękawice specjalne mogą być oznakowane elementami z taśm odblaskowych koloru srebrnego i fluoroscencyjnego żółtego. Taśmy można stosować wyłącznie na wierzchniej części rękawic, pośrodku powierzchni zakrywającej śródręcze. Wszystkie warstwy
rękawic powinny być trwale połączone, tak aby zapobiec wyciąganiu warstwy termoizolacyjnej z zewnętrznej warstwy podczas zdejmowania rękawic.
W rękawicach powinny być możliwe do wykonania następujące czynności
— użycie suwaka w butach strażackich i w kurtce ubrania specjalnego,
— włączenie i wyłączenie sygnalizatora bezruchu,
— połączenie łączników dwóch węży tłocznych 25, 52
i 110,
— połączenie kluczem odcinków węży ssawnych,
— połączenie maski z automatem oddechowym.
Kominiarka powinna być wykonana z materiałów
jednobarwnych. Rozmiary kominiarek powinny
uwzględniać zakres obwodów głowy od 53 cm do
62 cm.
Obwód głowy mierzony jest wzdłuż linii 0,5 cm powyżej górnej nasady uszu.
Długość kominiarki, liczona od płaszczyzny podbródka do jej dolnej krawędzi, powinna mieścić się
w przedziale od 10 do 15 cm na całym obwodzie, poza
częścią przykrywającą ramiona.
1.8.2.2. Szczegółowy opis wyglądu kominiarki
Kominiarka powinna być wykonana bez szwów
lub ze szwem, którego grubość na powierzchni kontaktującej się z więźbą hełmu strażackiego, o którym
mowa w pkt 1.10. załącznika, nie może przekroczyć
trzykrotnej grubości materiału, z którego kominiarka
jest wykonana. Otwór na twarz w kominiarce nie może ograniczać pola widoczności gwarantowanego
przez wizjer maski aparatu oddechowego. Obrzeże otworu powinno być wykończone materiałem o strukturze ściągacza.
1.8.2.3. Masa
.go
v.p
l
1.10.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
Masa kominiarki nie powinna przekroczyć 120 g.
1.9.1. WYMAGANIA OGÓLNE
spełniać
wymagania
normy
Hełm powinien być wyposażony w osłonę karku,
osłonę oczu i twarzy.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
1.9.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
1.9.2.1. Opis ogólny
Buty strażackie powinny być wykonane z gumy
lub skóry jako buty typu 2 lub 3 zgodnie z pkt 4.3 normy PN-EN 15090. Buty skórzane powinny być wykonane jako model C lub D, a buty gumowe wykonane
jako model D.
Buty mogą być oznakowane taśmą odblaskową
w kolorze srebrnym i fluorescencyjną żółtą w dowolny sposób (łączna powierzchnia taśm nie powinna
przekraczać 150 cm2).
1.9.2.2. Szczegółowy opis wyglądu butów
Osłona karku powinna być wykonana ze skóry,
tkaniny lub tkaniny metalizowanej (może również
chronić szyję i krtań). Osłona twarzy, mocowana do
hełmu na zewnątrz lub wewnątrz skorupy, po opuszczeniu powinna sięgać co najmniej do linii dolnej krawędzi ust użytkownika.
Dopuszcza się oznakowanie skorupy hełmu paskami, literami lub cyframi pod warunkiem, że użyte materiały spełnią wymagania normy PN-EN 443 w zakresie odporności na działanie płomienia.
1.10.2.2. Wymagania techniczne oraz parametry techniczne materiałów i surowców
Wizjer wygrzewany łącznie z hełmem powinien
wytrzymać w temperaturze 150 °C w czasie 60 min,
bez deformacji, powodującej utratę widoczności.
W przypadku mocowania wizjera na zewnątrz skorupy, wizjer po wygrzaniu w temperaturze 150 °C w czasie 60 min nie powinien ulec samoczynnemu odłączeniu od skorupy hełmu.
rcl
Buty mogą być wykonane jako
— wsuwane,
1.10.2.1. Opis ogólny hełmu
Hełm powinien spełniać wymagania ww. normy
dla typu B oraz klasyfikacji niskotemperaturowej dla
temperatur — 20 °C i niższych. Skorupa hełmu powinna być gładka, bez ostrych załamań.
1.9. BUTY STRAŻACKIE
Buty powinny
PN-EN 15090.
Poz. 553
— sznurowane z systemem wiązań i zamków błyskawicznych, zapewniającym dopasowanie obuwia do
nóg użytkownika.
Osłona karku powinna być wykonana z materiału
spełniającego wymagania dla ubrań specjalnych w zakresie rozprzestrzeniania płomienia.
1.11. SZELKI RATOWNICZE
Buty gumowe powinny posiadać wyjmowaną
wkładkę chłonącą pot, wyściełającą całą powierzchnię
wewnętrzną buta.
Szelki powinny
PN-EN 1497.
w.
Zamek błyskawiczny uzupełniający sznurowanie
obuwia nie może znajdować się po stronie wewnętrznej cholewki buta.
1.9.2.3. Parametry techniczne materiałów i surowców
oraz wymagania techniczne
1.11.1. WYMAGANIA OGÓLNE
spełniać
wymagania
normy
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
1.11.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
Buty gumowe powinny spełniać wymagania określone w normie PN-EN 50321 dla obuwia klasy 0.
W przypadku szelek ratowniczych przeznaczonych
do noszenia na ubraniu specjalnym, szelki powinny
być wykonane z materiałów spełniających wymagania
dla ubrań specjalnych w zakresie rozprzestrzeniania
płomienia.
ww
Buty skórzane nie powinny przemakać w czasie
co najmniej 30 min podczas badania wg normy
PN-O-91123.
Buty strażackie powinny spełniać wymagania normy PN-EN 15090 pkt 6.3.1 w zakresie izolacji od ciepła
na poziomie HI3.
1.11.2.1. Konstrukcja i materiały
2.1. AUTOPOMPY
1.10. HEŁMY STRAŻACKIE
2.1.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
1.10.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Hełm powinien
PN-EN 443.
spełniać
2.1.1.1. Podział
wymagania
normy
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
W zależności od nominalnej wydajności i nominalnego ciśnienia tłoczenia przy nominalnej geodezyjnej
wysokości ssania Hsgeo=1,5 m, rozróżnia się wielkości
autopomp wg tablicy nr 2.1.1.1.
.go
v.p
l
Tablica nr 2.1.1.1.
*) Wydajność nominalna Qn autopomp większych niż A80/8 powinna być zgodna z deklaracją producenta przy czym wydajność Q przy H”sgeo = 7,5 m powinna wynosić co najmniej ½ Qn.
**) Dopuszcza się autopompy o większej wydajności.
2.1.2.2. Odwodnienie
rcl
2.1.1.2. Oznaczenie
Przykład oznaczenia
1) Autopompa pożarnicza o wydajności nominalnej
1600 dm3/min i ciśnieniu tłoczenia 8 bar
AUTOPOMPA POŻARNICZA A 16/8
2) Autopompa pożarnicza o wydajności nominalnej
250 dm3/min i ciśnieniu tłoczenia 40 bar
w.
AUTOPOMPA POŻARNICZA A 2,5/40
3) Autopompa pożarnicza dwuzakresowa o wydajności nominalnej 2400 dm3/min i ciśnieniu tłoczenia
8 bar z autopompą wysokociśnieniową o wydajności nominalnej 250 dm3/min i ciśnieniu tłoczenia
40 bar (przy czym autopompa wysokociśnieniowa
może być zasilana wodą z układu tłocznego pompy
normalnociśnieniowej)
AUTOPOMPA POŻARNICZA A 24/8—2,5/40
Kadłub, urządzenie zasysające i przewody wodne
pompy powinny mieć możliwość skutecznego odwodnienia. Zawór/zawory odwadniające powinny być łatwo dostępne.
2.1.2.3. Wloty ssawne
Wloty ssawne autopomp pożarniczych, powinny
być wyposażone w nasady ssawne wielkości 110 wg
normy PN-M-51038 i pokrywy nasad wg normy
PN-M-51024, w ilości zapewniającej uzyskanie wymaganej wydajności i ciśnienia tłoczenia określonych
w tablicy nr 2.1.1.1. załącznika.
Autopompa A 2,5/40 może być zasilana bezpośrednio ze zbiornika pojazdu lub poprzez autopompę
normalnociśnieniową.
2.1.2.1. Konstrukcja
2.1.2.4. Wyloty tłoczne
Autopompa powinna składać się z pompy pożarniczej oraz kolektorów: ssawnego i tłocznego. Autopompa powinna być wyposażona w osłony zabezpieczające obsługującego przed bezpośrednim kontaktem
z elementami ruchomymi i gorącymi.
Wyloty tłoczne powinny być wyposażone w zawory
grzybkowe z możliwością zamknięcia przepływu wody,
z nasadami i pokrywami nasad wg tablicy nr 2.1.2.4.
Wymaganie to nie dotyczy autopompy A 2,5/40.
ww
2.1.2. WYKONANIE
Na wlocie ssawnym pompy powinno być zamontowane sito o wielkości oczek mniejszej niż wielkość
wylotu wirnika.
Ciśnienie wewnątrz pompy nie może przekroczyć
17 bar (w przypadku autopomp A 2,5/40—54,5 bar)
w każdych warunkach pracy.
Dla autopomp A 60/8 i większych dopuszcza się
stosowanie przepustnic zaporowych DN 100 zamiast
zaworów grzybkowych dla wylotów tłocznych wielkości 110.
.go
v.p
l
Tablica nr 2.1.2.4
*) Dla autopomp A24/8, A32/8, A40/8 i A50/8 dopuszcza się zastosowanie dodatkowych nasad wielkości 110.
2.1.2.5. Przyrządy kontrolne i pomiarowe
2.1.3.2. Ssanie na sucho
Każda autopompa pożarnicza powinna być wyposażona, co najmniej w następujące przyrządy kontrolno-pomiarowe
W czasie pracy pompy bez wody, przy zamkniętych nasadach ssawnych i zamkniętych zaworach
tłocznych, urządzenie zasysające autopompy powinno
umożliwić osiągnięcie podciśnienia 0,8 bar. Spadek
podciśnienia w ciągu 60 s, po wyłączeniu pompy nie
powinien przekroczyć 0,1 bar. Ponadto urządzenie zasysające powinno wytrzymać bez uszkodzeń 4 min
pracy ciągłej przy prędkości zasysania dla pompy pracującej bez wody.
— manometr klasy co najmniej 2,5 o zakresie wskazań
od 0 do 20 ÷ 25 bar po stronie tłocznej,
— dla pompy wysokociśnieniowej manometr klasy co
najmniej 2,5 o zakresie wskazań od 0 do 60 bar po
stronie tłocznej,
— manowakuometr (nie dotyczy A 2,5/40) klasy co
najmniej 2,5 o zakresie wskazań –1÷15 bar po stronie ssawnej,
rcl
— licznik godzin pracy.
Jeżeli urządzenie zasysające jest automatycznie
załączane i wyłączane w zależności od ciśnienia po
stronie tłocznej, to ciśnienie, przy którym następuje
wyłączenie urządzenia nie powinno przekraczać
2,5 bar. Dla autopomp A 2,5/40 nie jest wymagane
stosowanie urządzeń zasysających.
2.1.2.6. Urządzenia sterownicze
Wszystkie urządzenia do sterowania pracą pompy
pożarniczej powinny być widoczne i dostępne z miejsca obsługi.
w.
Wszystkie urządzenia sterownicze i kontrolne powinny być jednoznacznie zidentyfikowane.
2.1.2.7. Znakowanie
Na tabliczce znamionowej autopompy powinny być
umieszczone, co najmniej następujące informacje
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 2.1.1.2.
bez części słownej,
— numer autopompy i rok budowy,
ww
— nominalna prędkość obrotowa.
2.1.3. PARAMETRY
2.1.3.1. Parametry pracy pompy
Parametry pracy pompy powinny spełniać wymagania podane w tablicy nr 2.1.1.1, przy zasilaniu
za pomocą odpowiedniej ilości linii ssawnych zakończonych smokami ssawnymi wg normy PN-M-5152.
Ciśnienie tłoczenia przy zamkniętych zaworach tłocznych powinno wynosić 10 ÷ 17 bar dla Hgs = 1,5 m.
Dla autopomp A 2,5/40 ciśnienie tłoczenia przy
zamkniętych zaworach tłocznych powinno wynosić
40 ÷ 54,5 bar.
2.1.3.3. Czas zassania
Autopompa powinna być wyposażona w urządzenie zasysające, które umożliwi zassanie wody w czasie określonym poniżej. Nie dotyczy A 2,5/40.
Suma czasów potrzebnych do zassania wody, napełnienia pompy oraz węża tłocznego wielkości 75
o długości 5 m, powinna wynosić odpowiednio
— dla H’sgeo = 1,5 m — t ≤ 30 s,
— dla H”sgeo = 7,5 m — t ≤ 60 s.
Dla autopomp A 50/8 oraz A 60/8 czas zassania powinien wynosić odpowiednio
— dla H’sgeo = 1,5 m — t ≤ 45 s,
— dla H”sgeo = 7,5 m — t ≤ 90 s.
Dla autopompy A 80/8 czas zassania powinien wynosić odpowiednio
— dla H’sgeo = 1,5 m — t ≤ 60 s,
— dla H”sgeo = 7,5 m — t ≤ 120 s.
2.1.3.4. Niezawodność pracy autopompy
Autopompa pożarnicza powinna być zdolna do
sześciogodzinnej pracy ciągłej, z zachowaniem nominalnej wydajności i nominalnego ciśnienia tłoczenia
przy skorygowanej nominalnej geodezyjnej wysokości ssania. Po próbie autopompa nie powinna wykazywać oznak uszkodzenia. W przypadku autopompy
A 2,5/40 czas trwania próby powinien wynosić 2 h.
2.2.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
2.2.1.1. Podział
W zależności od nominalnej wydajności i nominalnego ciśnienia tłoczenia przy nominalnej geodezyjnej
Wydajność nominalna Qn motopomp przewoźnych większych niż M80/8 powinna być zgodna z deklaracją producenta przy czym wydajność Q przy
H”sgeo = 7,5 m powinna wynosić co najmniej ½ Qn.
2.2.1.2. Oznaczenia
W zależności od wykonania rozróżnia się motopompy: przenośne i przewoźne (przystosowane do
przewożenia na przyczepach, w kontenerach itp.).
rcl
Tablica nr 2.2.1.1.
wysokości ssania Hsgeo=1,5m rozróżnia się wielkości
motopomp wg tablicy nr 2.2.1.1.
.go
v.p
l
2.2. MOTOPOMPY PRZENOŚNE I PRZEWOŹNE
Poz. 553
w.
Przykład oznaczenia
1) motopompy przenośnej o wydajności nominalnej
800 dm3/min przy nominalnym ciśnieniu tłoczenia
pn = 8 bar
MOTOPOMPA POŻARNICZA M — 8/8
ww
2) motopompy przewoźnej o wydajności 4000 dm3/min
przy nominalnym ciśnieniu tłoczenia pn = 8 bar
MOTOPOMPA POŻARNICZA M — 40/8
2.2.2. WYKONANIE
2.2.2.1. Konstrukcja
Motopompa powinna składać się z pompy pożarniczej, napędzającego ją silnika spalinowego z osprzętem oraz kolektorów: ssawnego i tłocznego.
Motopompa powinna być wyposażona w osłony
zabezpieczające obsługującego przed bezpośrednim
kontaktem z elementami ruchomymi i gorącymi.
Ciśnienie wewnątrz pompy nie może przekroczyć
17 bar (w przypadku motopomp M 5/6 — 11 bar)
w każdych warunkach pracy.
2.2.2.2. Wloty ssawne
Wloty ssawne motopomp pożarniczych, powinny
być wyposażone w nasady ssawne wielkości 110 wg
normy PN-M-51038 i pokrywy nasad wg normy
PN-M-51024, w ilości zapewniającej uzyskanie wymaganej wydajności i ciśnienia tłoczenia określonych
w tablicy nr 2.2.1.1. załącznika.
Na wlocie ssawnym pompy powinno być zamontowane sito o wielkości oczek mniejszej niż wielkość
wylotu wirnika.
Dla motopomp M5/6 dopuszcza się zastosowanie
nasady z pokrywą nasady wielkości 75.
W przypadku motopomp M 60/8, M 80/8 i większych dopuszcza się stosowanie nasad ssawnych
wielkości 125 lub 150, ilość nasad powinna zapewniać
uzyskanie parametrów określonych w tablicy
nr 2.2.1.1. załącznika.
2.2.2.3. Wyloty tłoczne
Wyloty tłoczne powinny być wyposażone w zawory tłoczne grzybkowe z możliwością zamknięcia przepływu wody, z nasadami i pokrywami nasad wg tablicy nr 2.2.2.3. W przypadku wylotów tłocznych wielkości DN 100, dopuszcza się stosowanie przepustnic zaporowych zamiast zaworów grzybkowych.
.go
v.p
l
Tablica nr 2.2.2.3.
*) Dla motopomp M5/6 dopuszcza się zastosowania dwóch nasad wraz z pokrywami nasady wielkości 52.
**) Dla motopomp M32/8, M40/8 i M50/8 dopuszcza się zastosowanie dodatkowych nasad wielkości 110.
**) Dla motopomp M60/8 i większych należy zastosować dodatkowo minimum 2 nasady wraz z pokrywami nasady wielkości 110.
2.2.2.4. Silnik motopompy
2.2.2.8. Urządzenia sterownicze
Silnik motopompy powinien być wyposażony w tłumik z wylotem zaopatrzonym w końcówkę umożliwiającą dołączenie węża do odprowadzenia spalin. Silnik
powinien być wyposażony w rozrusznik elektryczny.
W przypadku motopomp przenośnych silnik powinien
być wyposażony dodatkowo w rozrusznik ręczny.
Wszystkie urządzenia do sterowania pracą pompy
pożarniczej powinny być widoczne i dostępne z miejsca obsługi.
2.2.2.5. Zbiornik paliwa motopompy
2.2.2.9. Instalacja elektryczna
Wszystkie urządzenia sterownicze i kontrolne powinny być jednoznacznie zidentyfikowane.
Motopompa powinna być wyposażona w akumulator umożliwiający rozruch elektryczny silnika. Motopompa powinna być wyposażona w elektryczne
oświetlenie przyrządów pomiarowych.
2.2.2.6. Odwadnianie
Motopompa przenośna powinna być wyposażona
w składane uchwyty do przenoszenia. Rozłożone lub
wysunięte uchwyty powinny być dłuższe od motopompy, co najmniej o 250 mm z każdej strony.
rcl
Pojemność zbiornika paliwa motopompy powinna
zapewniać pracę pompy z wydajnością nominalną
w ciągu, co najmniej 60 min bez uzupełnienia zapasu
paliwa. Korek zbiornika paliwa powinien mieć otwór
do wyrównania ciśnienia oraz zabezpieczenie przed
wyciekami.
w.
Kadłub, urządzenie zasysające i przewody wodne
pompy powinny mieć możliwość skutecznego odwodnienia. Zawory odwadniające powinny być łatwo dostępne i otwierane bez użycia narzędzi.
2.2.2.10. Uchwyty do przenoszenia
2.2.2.11. Wykończenie
2.2.2.7. Przyrządy kontrolne i pomiarowe
Zewnętrzne powierzchnie zabudowy powinny być
pokryte lakierem o barwie czerwonej.
Każda motopompa pożarnicza powinna być wyposażona co najmniej w następujące urządzenia kontrolne i pomiarowe
2.2.2.12. Znakowanie
— manometr klasy co najmniej 2,5 o zakresie wskazań
od 0 do 20÷25 (dla M 5/6 od 0 do co najmniej 16 bar)
po stronie tłocznej,
ww
— manowakuometr klasy co najmniej 2,5 o zakresie
wskazań od –1 do co najmniej15 bar (dla M 5/6: od
–1 do co najmniej10 bar) po stronie ssawnej,
Na motopompie oraz na silniku powinny być
umieszczone tabliczki znamionowe.
Na tabliczce znamionowej motopompy powinny
być umieszczone co najmniej następujące informacje
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— licznik godzin pracy,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 2.2.1.2.
bez części słownej,
— kontrolkę sygnalizującą rezerwę paliwa,
— numer motopompy i rok budowy,
— kontrolkę ładowania akumulatora,
— nominalna prędkość obrotowa,
— kontrolkę temperatury cieczy chłodzącej (dla silników chłodzonych cieczą w obiegu zamkniętym),
— masa całkowita motopompy.
— kontrolkę ciśnienia oleju w silniku (dotyczy silników
czterosuwowych).
Na tabliczce znamionowej silnika powinny być
umieszczone co najmniej następujące dane
Przyrządy kontrolne i pomiarowe powinny być
czytelne z miejsca obsługi.
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie typu silnika,
— wysokość: maksimum 900 mm,
— moc i obroty nominalne silnika.
— szerokość: maksimum 750 mm.
2.2.3. PARAMETRY
.go
v.p
l
— numer silnika i rok budowy,
Poz. 553
2.2.3.2. Masa
2.2.3.1. Wymiary
Wymiary gabarytowe motopomp przenośnych nie
powinny przekraczać
— długość: maksimum 1100 mm,
Tablica nr 2.2.3.2.
2.2.3.3. Parametry pracy pompy
— dla H”sgeo = 7,5 m — t ≤ 60 s.
Dla motopomp M 50/8 i M 60/8 suma czasów potrzebnych do zassania wody, napełnienia pompy oraz
węża tłocznego wielkości 75 o długości 5 m — powinna wynosić odpowiednio
— dla H’sgeo = 1,5 m — t ≤ 45 s,
— dla H”sgeo = 7,5 m — t ≤ 90 s.
Dla motopompy przewoźnej M 80/8 suma czasów
potrzebnych do zassania wody, napełnienia pompy
oraz węża tłocznego wielkości 75 o długości 5 m —
powinna wynosić odpowiednio
rcl
Parametry pracy pompy powinny spełniać wymagania podane w tablicy 2.2.1.1. załącznika, przy zasilaniu za pomocą odpowiedniej ilości linii ssawnych
zakończonych smokami ssawnymi wg normy
PN-M-51152 (w przypadku stosowania linii ssawnych
o wielkościach innych niż 110, wielkość smoka powinna być dostosowana do średnicy wewnętrznej
linii ssawnej). Ciśnienie tłoczenia przy zamkniętych
zaworach tłocznych powinno wynosić 10 ÷ 17 bar.
W przypadku motopomp M 5/6 ciśnienie tłoczenia
przy zamkniętych zaworach tłocznych powinno wynosić 6 ÷ 11 bar.
Masa motopompy przenośnej z pełnym zbiornikiem paliwa i pełnym stanem oleju, nie powinna przekraczać wartości podanych w tablicy nr 2.2.3.2. Dla
motopomp przewoźnych nie określa się maksymalnej
masy.
— dla H’sgeo = 1,5 m — t ≤ 60 s,
W czasie pracy pompy bez wody, przy zamkniętych nasadach ssawnych i zamkniętych zaworach
tłocznych, urządzenie zasysające pompy powinno
umożliwić osiągnięcie podciśnienia 0,8 bar. Spadek
podciśnienia w ciągu 1 min nie powinien przekroczyć
0,1 bar. Ponadto urządzenie zasysające powinno wytrzymać bez uszkodzeń 4 min pracy ciągłej przy prędkości zasysania dla pompy pracującej bez wody.
— dla H’sgeo = 7,5 m — t ≤ 120 s.
w.
2.2.3.4. Ssanie na sucho
2.2.3.5. Czas zassania
2.2.3.6. Niezawodność pracy motopompy
Motopompa pożarnicza powinna być zdolna do
sześciogodzinnej pracy ciągłej, z zachowaniem nominalnej wydajności i nominalnego ciśnienia tłoczenia
przy skorygowanej nominalnej geodezyjnej wysokości ssania. Po próbie motopompa nie powinna wykazywać oznak uszkodzenia.
2.3. MOTOPOMPY PŁYWAJĄCE
Dla motopomp przenośnych suma czasów potrzebnych do zassania wody, napełnienia pompy oraz
węża tłocznego wielkości 75 o długości 5 m — powinna wynosić odpowiednio
2.3.1.1. Podział
ww
Motopompa powinna być wyposażona w urządzenie zasysające, które umożliwi zassanie wody przy
prędkości zasysania, w czasie określonym poniżej.
— dla H’sgeo = 1,5 m — t ≤ 30 s,
Tablica nr 2.3.1.1.
2.3.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
W zależności od nominalnej wydajności i nominalnej wysokości podnoszenia rozróżnia się wielkości
motopomp pływających wg tablicy nr 2.3.1.1.
2.3.1.2. Przykład oznaczenia
Poz. 553
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 2.3.1.2.
bez części słownej,
.go
v.p
l
Motopompa pływająca (MP) o wydajności nominalnej 800 dm3/min przy nominalnym ciśnieniu tłoczenia p = 2 bar
— numer motopompy i rok budowy,
— masa całkowita motopompy.
MOTOPOMPA PŁYWAJĄCA MP — 8/2
Na tabliczce znamionowej silnika powinny być
umieszczone co najmniej następujące informacje
2.3.2. WYKONANIE
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
2.3.2.1. Pływak
— oznaczenie typu silnika,
Konstrukcja pływaka powinna zapewnić dobrą
pływalność również w przypadku uszkodzenia mechanicznego (przebicia) powłoki zewnętrznej pływaka.
— numer silnika i rok budowy,
— moc i obroty nominalne silnika.
2.3.3. PARAMETRY
2.3.2.2. Wlot ssawny
Wlot ssawny pompy powinien być wyposażony
w sito o wielkości oczek mniejszej niż wielkość wylotu
wirnika.
2.3.2.3. Wylot tłoczny
2.3.3.1. Wymiary
Wymiary gabarytowe motopomp pływających nie
powinny przekraczać
— długość 900 mm,
— szerokość 750 mm,
— wysokość 500 mm.
2.3.3.2. Masa
Masa motopompy pływającej z pełnym zbiornikiem paliwa i pełnym stanem oleju nie powinna przekraczać
— 30 kg dla motopomp pływających MP 2/2, M 4/2
oraz MP 3/1,
rcl
Wylot tłoczny pompy powinien być wyposażony
w jedną nasadę wielkości 75 T wg normy PN-M-51038.
W przypadku motopomp wielkości MP 2/2 i MP 3/1,
dopuszcza się zastosowanie nasady wielkości 52 wg
normy PN-M-51038. Należy zapewnić dostęp do nasady w celu połączenia jej z wężem tłocznym za pomocą
klucza do łączników.
2.3.2.4. Zbiornik paliwa motopompy
— 60 kg dla pozostałych motopomp pływających.
2.3.2.5. Urządzenia sterownicze
2.3.3.4. Niezawodność pracy motopompy
w.
Pojemność zbiornika motopompy powinna zapewniać pracę pompy z wydajnością nominalną w ciągu
co najmniej 60 min bez uzupełnienia zapasu paliwa.
Korek zbiornika paliwa powinien mieć otwór do wyrównania ciśnienia oraz zabezpieczenie przed wyciekami.
Wszystkie urządzenia do sterowania pracą motopompy pływającej powinny być widoczne i dostępne
z miejsca obsługi.
Wszystkie urządzenia sterownicze i kontrolne powinny być jednoznacznie zidentyfikowane.
2.3.2.6. Uchwyty do przenoszenia
ww
Motopompa pływająca powinna być wyposażona
w uchwyty do przenoszenia.
2.3.2.7. Wykończenie
2.3.3.3. Parametry pracy pompy
Punkty nominalne pracy pompy powinny spełniać
wymagania podane w tablicy nr 2.3.1.1. załącznika.
Motopompa powinna być zdolna do sześciogodzinnej pracy ciągłej, z zachowaniem nominalnej wydajności i nominalnego ciśnienia tłoczenia.
Ponadto konstrukcja motopompy powinna zapewniać bezpieczną pracę pompy bez wody („na sucho”)
w czasie co najmniej 5 min. Po próbach motopompa
nie powinna wykazywać oznak uszkodzenia.
2.3.3.5. Minimalna głębokość ssania
Minimalna głębokość zbiornika (mierzona od lustra wody do płaskiego i poziomego dna zbiornika),
przy której motopompa osiąga nominalne parametry
pracy, nie powinna być większa niż 50 mm.
Pływak motopompy powinien mieć barwę czerwo-
ną.
2.4. POMPY Z NAPĘDEM TURBINOWYM
2.3.2.8. Znakowanie
2.4.1. OZNACZENIE
Na motopompie oraz na silniku, powinny być
umieszczone tabliczki znamionowe.
Na tabliczce znamionowej motopompy powinny
być umieszczone co najmniej następujące informacje
Pompa z napędem turbinowym (turbinowa) o wydajności nominalnej 800 dm3/min przy nominalnym
ciśnieniu tłoczenia p = 1 bar i ciśnieniu wody na wlocie turbiny 8 bar
POMPA TURBINOWA PT 8/1/8
2.4.2.1. Pompa
Wlot ssawny pompy powinien być wyposażony
w sito o wielkości oczek 8 W 10 mm.
Wylot tłoczny pompy powinien być wyposażony
w jedną nasadę wielkości 75 T wg normy — M-51038.
Należy zapewnić dostęp do nasady w celu połączenia
jej z wężem tłocznym za pomocą klucza do łączników.
Na króćcu wylotowym powinien być trwale oznaczony kierunek przepływu wody.
2.4.2.2. Turbina
Wydajność pompy powinna wynosić co najmniej
800 dm3/min przy ciśnieniu tłoczenia 1 bar dla poniższych parametrów wody zasilającej turbinę: natężenie
przepływu wody przez turbinę powinno wynosić nie
więcej niż 950 dm3/min przy ciśnieniu na wlocie —
8 bar.
.go
v.p
l
2.4.2. WYKONANIE
Poz. 553
Króćce: wlotowy i wylotowy wody zasilającej turbinę powinny być wyposażone w nasady wielkości
75 T wg normy PN-M-51038. Na króćcach powinny
być trwale oznaczone kierunki przepływu wody.
2.4.3.4. Niezawodność pracy pompy
Pompa turbinowa powinna być zdolna do sześciogodzinnej pracy ciągłej, z zachowaniem nominalnej
wydajności i nominalnego ciśnienia tłoczenia.
Ponadto konstrukcja pompy powinna zapewniać
bezpieczną pracę pompy bez wody („na sucho”)
w czasie co najmniej 5 min (przy ciśnieniu wody na
wlocie turbiny 8 bar). Po próbach, pompa nie powinna wykazywać oznak uszkodzenia.
2.4.3.5. Minimalna głębokość ssania
2.4.2.3. Uchwyty
Pompa turbinowa powinna być wyposażona
w dwa uchwyty typu „oczko” o średnicy wewnętrznej
umożliwiającej zapięcie karabińczyka linki do linii
ssawnej. Zaczepy powinny być umieszczone w górnej
części pompy turbinowej.
2.4.2.4. Wykończenie
2.4.2.5. Znakowanie
2.5. POMPY STRUMIENIOWE
2.5.1. OZNACZENIE
Pompa strumieniowa o wydajności nominalnej
(ilość wody wysysanej w czasie 1 min) 400 dm3/min
przy nominalnym ciśnieniu po stronie wylotowej
p = 0,4 bar i ciśnieniu wody na wlocie pompy 8 bar
rcl
Króciec wlotowy i wylotowy turbiny powinien być
pokryty lakierem o barwie niebieskiej. Króciec wylotowy pompy powinien być pokryty lakierem o barwie
czerwonej.
Minimalna głębokość zbiornika (mierzona od lustra wody do płaskiego i poziomego dna zbiornika),
przy której pompa turbinowa zasysa wodę powinna
być nie większa niż 25 mm.
Na tabliczce znamionowej pompy turbinowej, powinny być umieszczone, co najmniej następujące informacje
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 2.4.1.
bez części słownej,
POMPA STRUMIENIOWA PS 4/0,4/8
2.5.2. WYKONANIE
2.5.2.1. Pompa
Wymiary gabarytowe pompy turbinowej nie powinny przekraczać
Najmniejsza powierzchnia niezbędna do ustawienia pompy nie powinna być większa niż 300 x 250 mm.
w.
2.4.3.1. Wymiary
Króciec wlotowy pompy powinien być wyposażony w nasadę wielkości 52 lub 75 T wg normy
PN-M-51038. Króciec wylotowy pompy powinien
być wyposażony w nasadę wielkości 75 T wg normy
PN-M-51038. Należy zapewnić dostęp do nasad w celu połączenia ich z wężami tłocznymi za pomocą klucza do łączników. Na króćcach powinny być trwale
oznaczone kierunki przepływu wody.
— rok produkcji,
— masa całkowita pompy turbinowej.
ww
2.4.3. PARAMETRY
— długość 400 mm,
— szerokość 400 mm,
— wysokość 400 mm.
2.4.3.2. Masa
Masa pompy turbinowej nie powinna przekraczać
15 kg.
2.4.3.3. Parametry pracy pompy
Punkty nominalne charakterystyki powinny spełniać wymagania podane poniżej.
2.5.2.2. Znakowanie
Na tabliczce znamionowej pompy strumieniowej,
powinny być umieszczone, co najmniej następujące
informacje
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 2.5.1.
bez części słownej,
— rok produkcji,
— masa całkowita pompy.
2.5.3. PARAMETRY
Poz. 553
— długość — 400 mm,
2.5.3.4. Minimalna głębokość ssania
2.5.3.1. Wymiary
— szerokość — 300 mm,
— wysokość — 500 mm.
2.5.3.2. Masa
.go
v.p
l
Wymiary gabarytowe pompy strumieniowej nie
powinny przekraczać
Gdzie
Qwy — natężenie przepływu wody mierzone na wylocie pompy,
Qwe — natężenie przepływu wody mierzone na wlocie
pompy.
Masa pompy strumieniowej nie powinna przekraczać 10 kg.
2.5.3.3. Ilość wysysanej wody
Minimalna głębokość zbiornika (mierzona od lustra wody do płaskiego i poziomego dna zbiornika),
przy której pompa strumieniowa wysysa wodę nie powinna być większa niż 25 mm.
2.6. WYSOKOCIŚNIENIOWE AGREGATY GAŚNICZE
2.6.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
2.6.1.1. Podział
Ilość wody wysysanej przez pompę strumieniową, ustawioną na płaskim (poziomym) dnie zbiornika
wody powinna wynosić nie mniej niż 400 dm3/min
przy nominalnym ciśnieniu po stronie wylotowej
p = 0,4 bar i ciśnieniu wody na wlocie pompy 8 bar
Ilość wody zasysanej przez pompę wyznaczyć wg
wzoru
Q = Qwy– Qwe
— o wydajności Q ≥ 75 dm3/min,
— o wydajności 15 ≤ Q < 75 dm3/min.
Agregaty o wydajności Q ≥ 75 dm3/min dzieli się
wg tablicy nr 2.6.1.1.
rcl
Tablica nr 2.6.1.1.
W zależności od nominalnej wydajności (mierzonej na prądownicy) rozróżnia się dwie grupy agregatów wysokociśnieniowych
2.6.2. WYKONANIE
w.
Agregaty o wydajności poniżej 75 dm3/min dzielą
się na dwie grupy w zależności od wydajności (mierzonej na prądownicy) i ciśnienia tłoczenia na wylocie
pompy
2.6.2.1. Pompa wysokociśnieniowa
Przykład oznaczenia
W przypadku, gdy agregat wyposażony jest we
własny spalinowy silnik napędowy powinien on spełniać poniższe wymagania.
— agregaty
wysokociśnieniowe
o
wydajności
40 ≤ Q < 75 dm3/min i ciśnieniu tłoczenia na wylocie
pompy p = 40 bar,
Pompa powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniem przy pracy z zanieczyszczoną wodą.
Pompa powinna być wyposażona w urządzenie
zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem ciśnienia po stronie tłocznej, powyżej wartości dopuszczalnej.
2.6.1.2. Oznaczenia
2.6.2.2. Napęd pompy wysokociśnieniowej
ww
— agregaty
wysokociśnieniowe
o
wydajności
15 ≤ Q < 40 dm3/min i ciśnieniu tłoczenia na wylocie
pompy 40 < p ≤ 250 bar.
1) Wysokociśnieniowy agregat wodny o wydajności
(mierzonej na prądownicy) 100 dm3/min przy ciśnieniu tłoczenia na wylocie pompy p = 40 bar
WYSOKOCIŚNIENIOWY
AGREGAT
WODNY
AW 100/40
2) Wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy o wydajności (mierzonej na prądownicy) 25 dm3/min przy
ciśnieniu tłoczenia na wylocie pompy p = 100 bar
WYSOKOCIŚNIENIOWY AGREGAT WODNO-PIANOWY AWP 25/100
Silnik agregatu powinien mieć
— tłumik z wylotem zaopatrzonym w końcówkę umożliwiającą dołączenie węża do odprowadzenia spalin,
— silnik powinien być wyposażony w rozrusznik ręczny (dla agregatów o wydajności Q ≥ 75 dm3/min
wymagany jest dodatkowo rozrusznika elektryczny).
Wąż powinien być zakończony wysokociśnieniową
prądownicą umożliwiającą podawanie wodnych strumieni zwartych i rozproszonych. Wydajność prądownicy wysokociśnieniowej powinna być zgodna z tablicą nr 2.6.1.1 (dotyczy agregatu o Q ≥ 75).
.go
v.p
l
Pojemność zbiornika paliwa powinna zapewniać
pracę agregatu z wydajnością nominalną w ciągu,
co najmniej 30 min, bez uzupełnienia zapasu paliwa.
Korek zbiornika paliwa powinien mieć otwór do wyrównania ciśnienia oraz zabezpieczenie przed wyciekami.
Poz. 553
2.6.2.9. Znakowanie
2.6.2.3. Odwadnianie
Pompa oraz układ wodno-pianowy agregatu powinny mieć możliwość skutecznego odwodnienia. Zawory odwadniające powinny być łatwo dostępne.
2.6.2.4. Przyrządy kontrolne i pomiarowe
Każdy agregat wodno-pianowy powinien być wyposażony, co najmniej w
— manometr klasy co najmniej 2,5 o zakresie wskazań
0 ÷ ~150 % ciśnienia nominalnego pompy.
Dla agregatów z własnym spalinowym silnikiem
napędowym (z wyłączeniem agregatów o wydajności
15 ≤ Q < 75 dm3/min) dodatkowo wymagane są
— kontrolka ładowania akumulatora,
— kontrolka ciśnienia oleju w silniku (dotyczy silników
czterosuwowych).
Na agregacie powinna być umieszczona tabliczka
znamionowa.
Na tabliczce znamionowej powinny być umieszczone co najmniej następujące informacje
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 2.6.1.2.
bez części słownej,
— numer i rok budowy,
— masa całkowita agregatu.
Dla agregatów z własnym silnikiem napędowym
dodatkowo wymagana jest tabliczka znamionowa silnika zawierająca, co najmniej następujące informacje
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie typu silnika,
— numer silnika i rok budowy,
— moc i obroty nominalne silnika.
2.6.3. PARAMETRY
2.6.2.5. Urządzenia sterownicze
2.6.3.1. Wydajność i ciśnienie pracy
rcl
Przyrządy kontrolne i pomiarowe powinny być
czytelne z miejsca obsługi.
Wszystkie urządzenia do sterowania pracą agregatu muszą być dostępne z miejsca obsługi i jednoznacznie zidentyfikowane.
2.6.2.6. Instalacja elektryczna
Agregat powinien być wyposażony w oświetlenie
przyrządów pomiarowych.
w.
2.6.2.7. Urządzenie dozujące środek pianotwórczy
Jeśli agregat jest wyposażony w urządzenie dozujące to urządzenie to powinno umożliwiać pobieranie
środka pianotwórczego ze zbiornika samochodu i/lub
ze zbiornika zewnętrznego (zasysanie środka z głębokości 1m) i wytworzenie roztworu wodnego środka
pianotwórczego o stężeniach 3 ± 0,5 % i 6 ± 0,5 % lub
1 ± 0,5 % i 3 ± 0,5 %.
ww
Urządzenie dozujące powinno być tak dobrane,
aby umożliwiać uzyskiwanie wymaganych stężeń dla
rzeczywistej wydajności agregatu (mierzonej na prądownicy).
2.6.2.8. Linia szybkiego natarcia
Agregat powinien być wyposażony w zwijadło z linią szybkiego natarcia. Linia szybkiego natarcia powinna umożliwiać podawanie wody z prądownicy bez
względu na stopień rozwinięcia linii. Wąż powinien
nawijać się na bęben zwijadła bez załamań i zagnieceń. Powinna być zapewniona możliwość rozwijania
i zwijania węża ręcznie. Wąż linii szybkiego natarcia
powinien mieć długość co najmniej 60 m.
Wydajność agregatu (mierzona na prądownicy
w czasie podawania zwartego strumienia wody)
przy ciśnieniu nominalnym (mierzonym na wylocie
pompy) powinna wynosić nie mniej niż podano
w pkt 2.6.1.1. załącznika. Maksymalna wydajność
prądownicy nie powinna przekraczać 150 dm3/min.
Maksymalne ciśnienie na wylocie pompy (nawet przy
zamkniętej prądownicy) nie może przekroczyć 60 bar.
Dla agregatów o ciśnieniach nominalnych
40 < p ≤ 250 bar maksymalne ciśnienie (przy zamkniętej prądownicy) nie powinno przekroczyć wartości
określonych przez producenta.
2.6.3.2. Niezawodność pracy agregatu
Agregat powinien być zdolny do dwugodzinnej
pracy ciągłej, z zachowaniem nominalnej wydajności
i nominalnego ciśnienia tłoczenia. Po próbie agregat
nie powinien wykazywać oznak uszkodzenia.
2.6.3.3. Maksymalny zasięg rzutu strumienia gaśniczego
Maksymalny zasięg rzutu strumienia zwartego
wody powinien być nie mniejszy niż 18 m, przy kącie
pochylenia prądownicy 32 ° względem poziomu, prędkości wiatru nie większej niż 2 m/s i ustawieniu wylotu
prądownicy na wysokości 1 m nad poziomem gruntu.
Maksymalny zasięg rzutu strumienia piany (dotyczy agregatu wodno-pianowego) powinien być nie
mniejszy niż 8 m, przy kącie pochylenia prądownicy
32 ° względem poziomu, prędkości wiatru nie większej niż 2 m/s i ustawieniu wylotu prądownicy na wysokości 1 m nad poziomem gruntu.
Parametry piany wytwarzanej przez agregat powinny wynosić
— liczba spienienia Ls ≥ 6,
— trwałość piany (wartość połówkowa) t0,5 ≥ 7 min.
2.6.3.5. Straty ciśnienia
Straty ciśnienia w linii szybkiego natarcia dla nominalnej wydajności i ciśnienia wg pkt 2.6.1.1. załącznika (mierzone pomiędzy wylotem pompy i prądownicą) nie powinny przekraczać 50 % ciśnienia nominalnego dla linii zwiniętej i rozwiniętej.
Dla agregatów o ciśnieniach nominalnych
40 < p ≤ 250 bar strata ciśnienia nie może przekroczyć 80 %.
2.6.3.6. Skuteczność gaśnicza
wg normy PN-M-51038. Motopompy powinny być
wyposażone w kosz ssawny o wielkości oczek odpowiednich do zanieczyszczeń, jakie mogą być przepompowane wraz z wodą przez motopompę. Wielkość zanieczyszczeń przepompowywanych przez pompę powinna być uzgodniona pomiędzy zamawiającym
i producentem. Kosz powinien być wyposażony w nasadę wg normy PN-M-51038 tej samej wielkości, co
nasada ssawna motopompy, umożliwiającą zamontowanie kosza na końcu linii ssawnej.
.go
v.p
l
2.6.3.4. Parametry piany (dotyczy agregatu wodno-pianowego)
Poz. 553
Agregat powinien ugasić pożar testowy 13A,
a w przypadku agregatów z dozownikiem środka pianotwórczego również pożar testowy 55B (wg normy
PN-EN 3-7).
Powyższe wymaganie nie dotyczą agregatów
o wydajności Q ≥ 75 dm3/min.
Wyloty tłoczne, powinny być wyposażone w nasady 52, 75 lub 110 wg normy PN-M-51038 w zależności
od wydajności nominalnej.
2.7.2.3. Silnik motopompy
Silnik motopompy przewoźnej powinien być wyposażony w rozrusznik elektryczny. W przypadku motopomp przenośnych silnik powinien być wyposażony, co najmniej w rozrusznik ręczny.
2.7.2.4. Zbiornik paliwa motopompy
Pojemność zbiornika motopompy przenośnej powinna zapewniać pracę pompy z wydajnością nominalną w ciągu, co najmniej 60 min bez uzupełnienia
zapasu paliwa. Dla motopomp przewoźnych minimalny czas pracy bez uzupełniania zapasu paliwa powinien wynosić, co najmniej 120 min.
rcl
2.7. MOTOPOMPY DO WODY ZANIECZYSZCZONEJ
2.7.2.2. Wyloty tłoczne
2.7.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
2.7.2.5. Odwadnianie
2.7.1.1. Podział
W zależności od wykonania rozróżnia się rodzaje
motopomp
— przenośne,
w.
— przewoźne.
Parametry nominalne motopompy do wody zanieczyszczonej powinny wynosić Q ≥ 400 dm3/min przy
ciśnieniu tłoczenia co najmniej 1 bar.
2.7.1.2. Oznaczenie
Kadłub, urządzenie zasysające i przewody wodne
pompy powinny mieć możliwość skutecznego odwodnienia. Zawory odwadniające powinny być łatwo dostępne.
2.7.2.6. Urządzenia sterownicze i kontrolne
Wszystkie urządzenia do sterowania pracą pompy,
powinny być widoczne i dostępne z miejsca obsługi.
Motopompy przewoźne powinny być wyposażone
w manometr o zakresie pomiarowym 0 ÷ ~150 % maksymalnego ciśnienia zamknięcia oraz we wskaźnik poziomu paliwa w zbiorniku z sygnalizacją rezerwy.
Przykład oznaczenia
ww
1) Motopompa przenośna o wydajności nominalnej
500 dm3/min przy nominalnym ciśnieniu tłoczenia
pn = 1 bar
MOTOPOMPA DO WODY ZANIECZYSZCZONEJ
P — 5/1;
2) Motopompa przewoźna o wydajności 6000 dm3/min
przy nominalnym ciśnieniu tłoczenia pn = 2 bar
MOTOPOMPA DO WODY ZANIECZYSZCZONEJ
P — 60/2
2.7.2.7. Instalacja elektryczna
Motopompa z rozrusznikiem elektrycznym powinna być wyposażona w akumulator.
Motopompa przewoźna powinna być wyposażona
w oświetlenie przyrządów pomiarowych.
2.7.2.8. Uchwyty do przenoszenia
2.7.2. WYKONANIE
Motopompa przenośna powinna być wyposażona
w składane uchwyty do przenoszenia.
2.7.2.1. Wloty ssawne
2.7.2.9. Znakowanie
Wloty ssawne motopomp, powinny być wyposażone odpowiednio w nasady ssawne 52, 75 lub 110
Na motopompie oraz na silniku, powinny być
umieszczone tabliczki znamionowe.
skorygowanej geodezyjnej wysokości ssania. Po próbie motopompa nie powinna wykazywać oznak uszkodzenia.
.go
v.p
l
Na tabliczce znamionowej motopompy powinny
być umieszczone, co najmniej następujące informacje
Poz. 553
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 2.7.1.2.
bez części słownej,
3.1. POŻARNICZE WĘŻE TŁOCZNE DO HYDRANTÓW
— numer motopompy i rok budowy,
3.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
— masa całkowita motopompy.
Na tabliczce znamionowej silnika powinny być
umieszczone, co najmniej następujące informacje
Wąż powinien
PN-EN 14540.
spełniać
wymagania
normy
3.1.2. PODZIAŁ
— znak fabryczny lub nazwa producenta,
— oznaczenie typu silnika,
— numer silnika i rok budowy,
— moc i obroty nominalne silnika.
W zależności od średnicy wewnętrznej rozróżnia
się wielkości węży w mm: 25 i 52.
3.1.2.2. Odmiany
2.7.3. PARAMETRY
W zależności od wyposażenia w łączniki rozróżnia
się odmiany węży
2.7.3.1. Wymiary
Wymiary gabarytowe motopomp przenośnych nie
powinny przekraczać
— długość — 1100 mm,
— wysokość — 900 mm,
— szerokość — 750 mm.
— ŁA — z łącznikami ze stopów aluminium,
— ŁM — z łącznikami ze stopów miedzi,
— B — bez łączników.
3.1.3. WYKONANIE
Wąż powinien być wyposażony w łączniki tłoczne
zgodne z normą PN-M-51031 o wielkości odpowiedniej do średnicy węża.
rcl
Dla motopomp przewoźnych nie określa się maksymalnych wymiarów.
2.7.3.2. Masa
3.1.2.1. Wielkości
Masa motopompy przenośnej z pełnym zbiornikiem paliwa i pełnym stanem oleju nie powinna przekraczać 200 kg.
Połączenie węża z łącznikami powinno zapewnić
szczelność i wytrzymałość na ciśnienie próbne.
3.2. POŻARNICZE WĘŻE TŁOCZNE DO POMP POŻARNICZYCH
3.2.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
2.7.3.3. Parametry pracy pompy
3.2.1.1. Wielkości
w.
Dla motopomp przewoźnych nie określa się maksymalnej masy.
Parametry pracy pompy powinny spełniać wymagania podane w pkt 2.7.1.1. załącznika dla skorygowanej geodezyjnej wysokości ssania H’sgeo = 1,5 m. Dla
H”sgeo = 6,0 m wydajność pompy przy nominalnym
ciśnieniu tłoczenia powinna być nie mniejsza niż
50 % wydajności nominalnej.
2.7.3.4. Czas zassania
ww
Motopompa powinna umożliwiać zassanie wody
w czasie określonym poniżej.
Suma czasów potrzebnych do zassania wody
dla skorygowanej geodezyjnej wysokości ssania
H’gs = 1,5 m, napełnienia pompy oraz węża tłocznego
o długości 5 m nie powinna przekraczać 120 s.
Dla H”gs = 6,0 m czas zassania nie powinien przekraczać 300 s.
2.7.3.5. Niezawodność pracy motopompy
Motopompa powinna być zdolna do 24-godzinnej
pracy ciągłej, z zachowaniem nominalnej wydajności
i nominalnego ciśnienia tłoczenia przy nominalnej
W zależności od średnicy wewnętrznej rozróżnia
się wielkości węży w mm: 25, 42, 52, 75 i 110.
3.2.1.2. Odmiany
W zależności od wyposażenia w łączniki rozróżnia
się odmiany węży
— ŁA — z łącznikami ze stopów aluminium,
— ŁM — z łącznikami ze stopów miedzi,
— B —bez łączników.
3.2.1.3. Typy
W zależności od konstrukcji taśmy wężowej rozróżnia się pożarnicze węże tłoczne z powłoką zewnętrzną lub bez powłoki.
3.2.1.4. Przykład oznaczenia
Pożarniczy wąż tłoczny do motopomp i autopomp (W), o średnicy 52 mm (52), długości 20 m (20),
z łącznikami ze stopów miedzi (ŁM)
POŻARNICZY WĄŻ TŁOCZNY W-52-20-ŁM.
3.2.2.2. Znakowanie
.go
v.p
l
3.2.2. WYKONANIE
3.2.2.1. Konstrukcja
Wąż powinien być wyposażony w łączniki tłoczne
zgodne z normą PN-M-51031 o wielkości odpowiedniej do średnicy węża (dla węży wielkości 42 należy
zastosować koronę łącznika 52T oraz tuleję o średnicy
odpowiedniej do wielkości węża).
Połączenie węża z łącznikami powinno zapewnić
szczelność i wytrzymałość na ciśnienie próbne.
3.2.3. PARAMETRY
3.2.3.1. Podstawowe parametry
Podstawowe parametry zawiera tablica nr 3.2.3.1.
w.
rcl
Tablica nr 3.2.3.1.
Na zewnętrznej powierzchni węża, na obu jego końcach w miejscu niezasłoniętym, powinny być umieszczone co najmniej następujące informacje
— znak lub nazwa wytwórcy,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 3.2.1.4.
bez części słownej,
— rok produkcji.
Przyrost długości i średnicy oraz kąt skręcenia
— przy ciśnieniu roboczym (ciśnienie początkowe
0,5 bar).
3.2.3.2. Główne wymiary i masy
Główne wymiary i masy podano w tablicy
nr 3.2.3.2.0
ww
Tablica nr 3.2.3.2.
*) Dopuszcza się inne długości węża w uzgodnieniu z zamawiającym przy czym masa węża z łącznikami nie powinna przekraczać 50kg.
Wąż tłoczny poddany obciążeniu ciśnieniem próbnym przez 2 min nie powinien rosić, mieć wytrysków
wody: stałych i przemijających. W czasie badania wąż
nie powinien wykazywać zmian w strukturze taśmy
i innych uszkodzeń na całej jego długości.
3.2.3.4. Wytrzymałość na rozwarstwianie
Wytrzymałość na rozwarstwianie wg normy
PN-EN ISO 8033 materiału włókienniczego z wykładziną, w przypadku wykładziny gumowej, powinna być
nie mniejsza niż 1,00 N/mm. Dla pozostałych materiałów wykładziny wytrzymałość powinna być nie mniejsza niż 1,60 N/mm.
3.2.3.5. Przyspieszone starzenie
3.3. POŻARNICZE WĘŻE SSAWNE
.go
v.p
l
3.2.3.3. Szczelność i wytrzymałość na ciśnienie próbne
Poz. 553
Po kondycjonowaniu próbek węża w komorze klimatycznej, w temperaturze (70 ± 1) °C, w atmosferze
powietrza w ciągu 14 dni, ciśnienie rozrywające powinno spełniać wymagania zawarte w tablicy
nr 3.2.3.1. załącznika. Ponadto po kondycjonowaniu
wytrzymałość na rozwarstwianie nie powinna być
mniejsza niż 0,9 N/mm. Przed włożeniem do komory
klimatycznej próbki przeznaczone do sprawdzenia ciśnienia rozrywającego o długości ok. 1 m powinny być
zagięte o 180 ° w punkcie znajdującym się w połowie
ich długości i tak zamocowane.
3.3.1.1. Wielkości
W zależności od średnicy wewnętrznej rozróżnia
się wielkości węży w mm: 52, 75, 110, 125 i 150.
3.3.1.2. Odmiany
W zależności od wyposażenia w łączniki rozróżnia
się odmiany węży
— Ł — z łącznikami,
— B —bez łączników.
3.3.1.3. Typy
W zależności od rodzaju materiału, z którego wykonano wąż rozróżnia się typy węży
— typ A — węże gumowe,
— typ B — węże z tworzywa sztucznego.
3.3.1.4. Przykład oznaczenia i podział
1) Pożarniczy wąż ssawny typ A (gumowy), o średnicy
110 mm, długości 2400 mm, bez łączników (B)
POŻARNICZY WĄŻ SSAWNY A-110-2400-B
2) Pożarniczy wąż ssawny typ B (z tworzywa sztucznego), o średnicy 125 mm, długości 2500 mm, z łącznikami (Ł)
POŻARNICZY WĄŻ SSAWNY B-125-2500-Ł
rcl
Próbka, przeznaczona do badania wytrzymałości
na rozwarstwienie, powinna zostać luźno zwinięta.
3.3.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
3.2.3.6. Odporność na niską temperaturę
Wąż zwinięty w podwójny krąg w stanie suchym,
klimatyzowany w atmosferze powietrza w temperaturze
–30 ± 2 °C przez 4 h, wyjęty bezpośrednio z komory klimatycznej powinien dobrze się rozwijać lub rozkładać
i ponownie zwijać bez załamań, pęknięć i rozwarstwień.
3.2.3.7. Odporność na ścieranie
ww
w.
Pożarniczy wąż tłoczny posiadający zewnętrzną
powłokę powinien wytrzymać 100 cykli próby odporności na ścieranie bez wycieków i roszeń. Po próbie
wąż powinien wytrzymać 2 min próbę szczelności
i wytrzymałości na ciśnienie robocze. Podczas próby
odporności na ścieranie wąż powinien być wypełniony wodą o ciśnieniu 5 bar i powinien obracać się wokół własnej osi z prędkością 27 obr/min. Ramię z taśmą ścierną o ziarnistości 60 powinno być dociskane
do powierzchni węża siłą 105 N i przemieszczać się ruchem posuwisto-zwrotnym wzdłuż osi węża z prędkością 18÷20 mm/s na drodze 80 mm, przy czym czas
przebywania ramienia w punkcie nawrotu nie powinien wynosić więcej niż 0,1 s.
3.2.3.8. Odporność na działanie wysokiej temperatury
Pożarnicze węże tłoczne posiadające zewnętrzną
powłokę powinny być poddane badaniu odporności
na działanie płomienia. Badany wąż wypełniony wodą
o ciśnieniu 0,05 bar powinien wytrzymać próbę odporności na działanie płomienia bez wycieku wody,
przez co najmniej 20 s. Źródłem ciepła powinien być
palnik Bunsena zasilany gazem propan-butan o ciśnieniu 0,1 bar. Po zgaszeniu palnika, płomień (o ile
próbka się pali), powinien zgasnąć w czasie nie dłuższym niż 3 s.
3.3.2. WYKONANIE
3.3.2.1. Konstrukcja
Wąż powinien być wyposażony w łączniki ssawne
spełniające wymagania normy PN-M-51031 o wielkości odpowiedniej do średnicy węża. Dla węży wielkości 125 i 150 łączniki ssawne typu „Storz” o wytrzymałości na podciśnienie i nadciśnienie próbne nie mniejszej niż łączniki 110.
Połączenie węża z łącznikami powinno zapewnić
szczelność na podciśnienie próbne oraz szczelność
i wytrzymałość na ciśnienie próbne.
3.3.2.2. Znakowanie
Na zewnętrznej powierzchni węża, w miejscu niezasłoniętym, powinny być umieszczone, co najmniej
następujące informacje
— znak lub nazwa wytwórcy,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 3.3.1.4.
bez części słownej,
— rok produkcji.
3.3.3. PARAMETRY
3.3.3.1. Podstawowe parametry
Podstawowe parametry zawiera tablica nr 3.3.3.1.
3.3.3.2. Główne wymiary i masy
.go
v.p
l
Tablica nr 3.3.3.1.
Główne wymiary i masy podano w tablicy nr 3.3.3.2.
rcl
Tablica nr 3.3.3.2.
*Dopuszcza się większe długości węża w uzgodnieniu z zamawiającym przy czym masa węża z łącznikami nie powinna prze-
kraczać 50 kg.
3.4. ŁĄCZNIKI
3.8. POKRYWY NASAD
3.8.1. Wymagania ogólne
Łączniki powinny spełniać wymagania normy
PN-M-51031.
Pokrywy nasad powinny spełniać wymagania normy PN-M-51024.
3.5. ŁĄCZNIKI KĄTOWE 75
3.9. ZBIERACZE
3.5.1. Wymagania ogólne
3.9.1. Wymagania ogólne
Łączniki kątowe 75 powinny spełniać wymagania
normy PN-M-51074.
Zbieracze powinny spełniać wymagania normy
PN-M-51153.
ww
w.
3.4.1. Wymagania ogólne
3.6. NASADY
3.6.1. Wymagania ogólne
Nasady powinny spełniać wymagania normy
PN-M-51038.
3.7. PRZEŁĄCZNIKI
3.10. ROZDZIELACZE
3.10.1. Wymagania ogólne
Rozdzielacze powinny spełniać wymagania normy
PN-M-51048 z wyłączeniem pkt 3.10 oraz 3.11 tej normy. Rozdzielacz powinien mieć kolor srebrny, srebrnoszary lub czerwony.
3.7.1. Wymagania ogólne
Przełączniki powinny spełniać wymagania normy
PN-M-51042.
3.10.2. Wykończenie
Ostre krawędzie powinny być zatępione.
Na korpusie rozdzielacza powinny być umieszczone w sposób trwały i wyraźny, co najmniej następujące informacje
— nazwa lub znak producenta,
— wielkość,
— rok produkcji.
posiadać nóżki lub inny element umożliwiający ustawienie na podłożu i zapewniający stabilną pracę bez
dodatkowego mocowania. Urządzenie powinno zapewniać wytwarzanie jednorodnej zasłony wodnej
o kształcie zbliżonym do półelipsy. W przypadku urządzeń o regulowanej wydajności, pozycja regulatora
dla nominalnego natężenia przepływu powinna być
oznakowana.
.go
v.p
l
3.10.3. Znakowanie
Poz. 553
Dopuszcza się regulację kąta pochylenia wytwarzanej zasłony wodnej.
3.11. SMOKI SSAWNE
3.11.1. Wymagania ogólne
3.12.2.2. Znakowanie
Smoki ssawne powinny spełniać wymagania normy PN-M-51152.
3.12. URZĄDZENIA DO WYTWARZANIA ZASŁONY
WODNEJ
3.12.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
Na urządzeniu powinny być umieszczone, co najmniej następujące dane
— znak lub nazwa wytwórcy,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 3.12.1.2.
bez części słownej,
— rok produkcji.
3.12.1.1. Wielkości
W zależności od wielkości nasady rozróżnia się
dwie wielkości urządzeń do wytwarzania zasłony wodnej: 52 i 75.
3.12.1.2. Przykład oznaczenia
Urządzenie do wytwarzania zasłony wodnej z nasadą wielkości 75
3.12.2. WYKONANIE
3.12.2.1. Konstrukcja
WYTWARZANIA
ZASŁONY
Urządzenie do wytwarzania zasłony wodnej powinno być wyposażone w nasadę tłoczną wielkości
52 lub 75 wg normy PN-M-51038. Urządzenie musi
Natężenie przepływu wody przy ciśnieniu na wlocie urządzenia wynoszącym 4 bar, nie powinno być
większe niż 800 dm3/min dla urządzenia wielkości 52
oraz 1300 dm3/min dla wielkości 75.
W przypadku urządzeń o regulowanej wydajności,
maksymalne natężenie przepływu nie powinno przekraczać wartości podanych powyżej.
3.12.3.2. Wymiary wytwarzanej zasłony wodnej
Minimalne wymiary zasłony wodnej przy ciśnieniu
na wlocie urządzenia wynoszącym 4 bar powinny być
zgodne z tablicą nr 3.12.3.2.
w.
Tablica nr 3.12.3.2.
3.12.3.1. Natężenie przepływu wody
rcl
URZĄDZENIE DO
WODNEJ ZW 75
3.12.3. PARAMETRY
ww
*) Szerokość zasłony wodnej mierzona na poziomie podłoża, na którym stoi urządzenie.
**) Wysokość zasłony wodnej mierzona w punkcie centralnym ekranu urządzenia.
3.13. DOZOWNIKI ŚRODKA PIANOTWÓRCZEGO
3.13.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
3.13.1.1. Wielkości
W zależności od maksymalnej ilości pobieranego środka pianotwórczego w dm3/min dla uzyskania 6 %
stężenia roztworu, przy nominalnym natężeniu przepływu wody w układzie tłocznym pompy, rozróżnia się
wielkości dozowników wg tablicy nr 3.13.1.1.
.go
v.p
l
Tablica nr 3.13.1.1.
* Dopuszcza się większe dozowniki środka pianotwórczego.
3.13.1.2. Typy
3.13.2. WYKONANIE
W zależności od sposobu regulacji ilości pobieranego środka pianotwórczego rozróżnia się typy dozownika
— ręczny, w którym dostosowanie ilości pobieranego
środka pianotwórczego do aktualnego natężenia
przepływu wody w układzie tłocznym pompy wymaga ręcznego przesterowania,
3.13.1.3. Przykład oznaczenia
Dozownik środka pianotwórczego wielkości 100
DOZOWNIK ŚRODKA PIANOTWÓRCZEGO DSP 100
w.
Tablica nr 3.13.2.2
W przypadku dozownika środka pianotwórczego
z ręczną regulacją, powinien on być wyposażony
w programator do nastawiania żądanej ilości pobieranego środka. Na podzielni programatora powinny być
naniesione, w sposób czytelny i trwały oznaczenia odpowiednich wartości natężenia przepływu wodnego
roztworu środka pianotwórczego oraz odpowiadające
im punkty, określające położenie dźwigni zaworu regulacyjnego, zapewniające uzyskanie co najmniej
dwóch stężeń 3 % oraz 6 %. W zależności od wielkości
dozownika, na podzielni programatora powinny być
naniesione wartości natężeń przepływu wodnego roztworu środka pianotwórczego wg tablicy nr 3.13.2.2.
zarówno dla stężenia 3 jak i 6 %.
rcl
— automatyczny, w którym dostosowanie ilości pobieranego środka pianotwórczego do chwilowego
natężenia przepływu wody w układzie tłocznym
pompy odbywa się bez ingerencji operatora.
3.13.2.1. Konstrukcja
ww
Dla dozowników DSP 50 ÷ DSP 240 dopuszcza się
stosowanie regulacji automatycznej ilości pobieranego
środka pianotwórczego. Dozowniki wielkości DSP 300
i większe powinny posiadać tylko regulację automatyczną ilości pobieranego środka pianotwórczego.
Dozowniki automatyczne powinny umożliwiać uzyskiwanie co najmniej dwóch stężeń 3 % i 6 %.
3.13.3. PARAMETRY
3.13.3.1. Szczelność i wytrzymałość na ciśnienie próbne
3.13.2.2. Znakowanie
Dozownik powinien wytrzymać, co najmniej 3 min
badanie szczelności wodą pod ciśnieniem 17 bar, zachowując szczelność i nie wykazując uszkodzeń.
Na dozowniku powinny być umieszczone, co najmniej następujące informacje
3.13.3.2. Stężenia wodnego roztworu środka pianotwórczego
— znak lub nazwa wytwórcy,
Rzeczywiste uzyskiwane stężenia wodnego roztworu środka pianotwórczego powinny wynosić 3 ± 0,5 %
oraz 6 ± 0,5 % dla odpowiednich nastaw programatora
dozownika, przy ciśnieniu wody na wlocie dozownika
równym 6 ± 0,1 bar.
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 3.13.1.3.
bez części słownej,
— rok produkcji.
3.14. ZASYSACZE LINIOWE
3.15.2. WYKONANIE
.go
v.p
l
3.14.1. Wymagania ogólne
Poz. 553
3.15.2.1. Konstrukcja
Zasysacze liniowe powinny spełniać wymagania
normy PN-M-51069.
Wszystkie elementy prądownicy powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozyjne działanie wody i środków pianotwórczych.
3.15. PRĄDOWNICE WODNE DO POMP POŻARNICZYCH
Prądownica PW powinna być otwierana i zamykana za pomocą dźwigni zaworu.
3.15.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
3.15.1.1. Podział
W zależności od wielkości nasad wg normy
PN-M-51038 rozróżnia się trzy wielkości prądownic
— 25,
Prądownice powinny posiadać osłonę termoizolacyjną na rękojeści.
— 52,
— 75.
W zależności od wykonania rozróżnia się dwa rodzaje prądownic wodnych
— prądownica wodna prosta — PW,
— prądownica wodna pistoletowa — PWS.
3.15.1.2. Przykład oznaczenia
Prądownice PW wielkości 52 i 75 mogą być wyposażone w nasady obrotowe.
3.15.2.2. Znakowanie
Na prądownicy powinny być umieszczone co najmniej następujące informacje
— znak lub nazwa wytwórcy,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 3.15.1.2.
bez części słownej,
— rok produkcji.
rcl
1) Prądownica wodna prosta do pomp pożarniczych
wielkości 75
PRĄDOWNICA WODNA PW 75;
2) Prądownica wodna pistoletowa do pomp pożarniczych wielkości 25
PRĄDOWNICA WODNA PISTOLETOWA PWS 25
3.15.3. PARAMETRY
3.15.3.1. Masa i wymiary
Masy i wymiary prądownic nie powinny przekraczać
wartości podanych w tablicy nr 3.15.3.1. i nr 3.15.3.2.
w.
Tablica nr 3.15.3.1.
Otwieranie, zamykanie i przełączanie prądownic
powinno odbywać się w sposób płynny, bez zacięć
i miejscowych oporów. Oznaczenia położenia dźwigni
zaworu lub obrotowych elementów regulacyjnych (otwarte, zamknięte, strumień zwarty i rozproszony), powinny być naniesione trwale na prądownicy. Dźwignia
zaworu powinna mieć ograniczenia ruchu w położeniach skrajnych. Prądownice powinny mieć możliwość
zmiany rodzaju strumienia zwartego na rozproszony.
*) Masa bez dyszy wypływowej piany.
ww
Tablica nr 3.15.3.2.
3.15.3.2. Działanie
Wielkość momentów obrotowych przy zmianie położenia dźwigni zaworu lub elementów obrotowych, przy
ciśnieniu 16 bar powinny być zgodne z tablicą nr 3.15.3.3. i nr 3.15.3.4.
Tablica nr 3.15.3.4
3.15.3.3. Odporność na zamarzanie
.go
v.p
l
Tablica nr 3.15.3.3
Wielkości momentów obrotowych dla prądownicy klimatyzowanej przez 2 h w temperaturze — 20 ± 2 °C nie
powinny przekraczać wartości określonych w tablicy nr 3.15.3.3 oraz 3.15.3.4 załącznika o więcej niż 50 %.
3.15.3.4. Szczelność
Prądownica powinna wytrzymać przez 2 min próbę szczelności wodą o ciśnieniu 24 bar bez żadnych wykropleń.
3.15.3.5. Natężenie przepływu wody
w.
Tablica nr 3.15.3.5.
rcl
Natężenie przepływu wody przy ciśnieniu 6 bar na wlocie prądownicy powinno być zgodne z tablicą
nr 3.15.3.5. i nr 3.15.3.6.
ww
Tablica nr 3.15.3.6.
3.15.3.6. Parametry strumienia wody
Parametry strumienia wody przy ciśnieniu 6 bar
na wlocie prądownicy i prędkości wiatru nie większej
niż 2 m/s powinny być nie mniejsze niż podane w tab-
licy nr 3.15.3.7. Prądownica powinna być ustawiona
pod kątem 32 ± 1 ° do poziomu dla strumienia zwartego i 15 ± 1 ° dla strumienia maksymalnie rozproszonego. Wylot prądownicy powinien znajdować się na wysokości 1m nad poziomem gruntu.
.go
v.p
l
Tablica nr 3.15.3.7.
3.16. PRĄDOWNICE WODNE TYPU TURBO DO POMP
POŻARNICZYCH
3.16.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
3.16.1.1. Podział
W zależności od wielkości nasad wg normy
PN-M-51038 rozróżnia się trzy wielkości prądownic
— 25,
— 52,
— 75.
3.16.1.2. Przykład oznaczenia
PRĄDOWNICA WODNA PWT 75/8;
2) Prądownica wodna typu TURBO wielkości 52, o regulowanym natężeniu przepływu (z oznaczonymi
pozycjami regulatora wydajności: 100, 200, 300, 400
i 500 dm3/min)
PRĄDOWNICA WODNA PWT 52/1-2-3-4-5
w.
3.16.2. WYKONANIE
Otwieranie, zamykanie i przełączanie prądownic
powinno odbywać się w sposób płynny, bez zacięć
i miejscowych oporów. Oznaczenia położenia dźwigni
zaworu lub obrotowych elementów regulacyjnych (otwarte, zamknięte, strumień zwarty i rozproszony, wartość natężenia przepływu), powinny być naniesione
trwale na prądownicy. Prądownice PWT powinny mieć
możliwość płynnej zmiany rodzaju strumienia od zwartego do rozproszonego o kącie rozwarcia min 900°.
Prądownice PWT wielkości 52 i 75 powinny być
wyposażone w nasady obrotowe.
Maksymalne ciśnienie robocze prądownic powinno wynosić 16 bar.
rcl
1) Prądownica wodna typu TURBO wielkości 75, o natężeniu przepływu 800 dm3/min
Regulatory wyposażone w mechanizm zatrzaskowy
powinny posiadać oznaczenie liczbowe poszczególnych pozycji natężenia przepływu.
3.16.2.2. Znakowanie
Na prądownicy powinny być umieszczone co najmniej następujące informacje
— znak lub nazwa wytwórcy,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 3.16.1.2.
bez części słownej,
— rok produkcji.
3.16.2.1. Konstrukcja
Prądownica PWT powinna być otwierana i zamykana za pomocą dźwigni zaworu. Prądownicę PWT
o regulowanym natężeniu przepływu należy oznaczyć,
minimalną i maksymalną wartością natężenia przepływu (z uwzględnieniem wartości nominalnych).
3.16.3. PARAMETRY
3.16.3.1. Masa
Masy prądownic nie powinny przekraczać wartości podanych w tablicy nr 3.16.3.1.
ww
Tablica nr 3.16.3.1.
*) Masa bez dyszy wypływowej piany.
3.16.3.2. Działanie
Wielkość momentów obrotowych przy zmianie położenia dźwigni zaworu lub elementów obrotowych, przy
ciśnieniu 6 bar powinny być zgodne z tablicą nr 3.16.3.2.
3.16.3.3. Odporność na zamarzanie
.go
v.p
l
Tablica nr 3.16.3.2
Wielkości momentów obrotowych dla prądownicy klimatyzowanej przez 2 h w temperaturze — 20 ± 2 °C nie
powinny przekraczać wartości określonych w tablicy nr 3.16.3.2 załącznika o więcej niż 50 %.
3.16.3.4. Szczelność
Prądownica powinna wytrzymać przez 2 min próbę szczelności wodą o ciśnieniu 24 bar bez żadnych wykropleń.
3.16.3.5. Natężenie przepływu wody
Natężenie przepływu wody lub wodnego roztworu środka pianotwórczego przy ciśnieniu 6 bar na wlocie
prądownicy powinno być zgodne z tablicą nr 3.16.3.5.
rcl
Tablica nr 3.16.3.5.
3.16.3.6. Parametry strumienia wody
w.
Parametry strumienia wody przy ciśnieniu 6 bar
na wlocie prądownicy i prędkości wiatru nie większej
niż 2 m/s powinny być nie mniejsze niż podane w tab-
licy nr 3.16.3.6. Prądownica powinna być ustawiona
pod kątem 32 ± 1o do poziomu dla strumienia zwartego i 15 ± 1o dla strumienia rozproszonego, przy kącie
rozproszenia 400. Wylot prądownicy powinien znajdować się na wysokości 1m nad poziomem gruntu.
ww
Tablica nr 3.16.3.6.
3.16.3.7. Parametry piany dla prądownic wodno-pianowych PW/PT
Parametry piany powinny być zgodne z wymaganiami zawartymi w normie PN-M-51068.
3.17. PRĄDOWNICE PIANOWE
3.17.1. Wymagania ogólne
Prądownice pianowe powinny spełniać wymagania normy PN-M-51068 z wyłączeniem wymagań pkt 3.1
Tablica 1 tej normy w zakresie wymiarów.
.go
v.p
l
3.17.2. Wymiary
Wymiary prądownic pianowych nie powinny przekraczać wartości podanych w tablicy nr 3.17.2.
Tablica nr 3.17.2
3.18. WYTWORNICE PIANOWE
3.18.1. Wymagania ogólne
Wytwornice pianowe powinny spełniać wymagania normy PN-M-51078 z wyłączeniem wymagań
3.18.2. Wymiary
Wymiary i masy wytwornic pianowych nie powinny przekraczać wartości podanych w tablicy nr 3.18.2.
rcl
Tablica nr 3.18.2.
pkt 3.1 Tablica 1 tej normy w zakresie wymiarów
i masy.
3.19. DZIAŁKA WODNO-PIANOWE, WODNE I PIANOWE
3.19.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
3.19.1.1. Podział
W zależności od nominalnego natężenia przepływu wody lub wodnego roztworu środka pianotwórczego
rozróżnia się wielkości działek wodno-pianowych wg tablicy nr 3.19.1.1.
ww
w.
Tablica nr 3.19.1.1.
Dopuszcza się stosowanie działek o natężeniu
przepływu większym niż dla wielkości 60.
3.19.1.2. Przykład oznaczenia
1) Działko wodno-pianowe (DWP) o nominalnym natężeniu przepływu 4000 dm3/min
DZIAŁKO WODNO-PIANOWE DWP 40;
2) Działko wodno-pianowe (DWP) o regulowanym natężeniu przepływu 1600, 2400 dm3/min
DZIAŁKO WODNO-PIANOWE DWP 16/24;
3) Działko wodne (DW) o nominalnym natężeniu przepływu 3200 dm3/min
DZIAŁKO WODNE DW 32;
4) Działko pianowe (DP) o nominalnym natężeniu
przepływu wodnego roztworu środka pianotwórczego 1600 dm3/min
DZIAŁKO PIANOWE DP 16
3.19.2. WYKONANIE
3.19.2.1. Konstrukcja
Działko wodne i wodno-pianowe powinno być
wyposażone w prądownicę umożliwiającą podawa-
mieszczaniem pod wpływem siły reakcji strumienia.
Wielkości momentów obrotowych niezbędnych do
kątowej zmiany położenia działka w płaszczyźnie poziomej lub pionowej nie powinny przekraczać 50 Nm
przy ciśnieniu wody na wlocie działka 8 bar.
.go
v.p
l
nie zwartego i rozproszonego strumienia wody,
w przypadku działka pianowego i wodno-pianowego
w prądownicę umożliwiającą podawanie strumienia
piany. Dodatkowa prądownica pianowa dla działka
wodno-pianowego może być odchylana lub montowana do korpusu działka. W przypadku stosowania
prądownicy pianowej odchylanej, powinna istnieć
możliwość zablokowania prądownicy w pozycji odchylonej oraz w pozycji pracy (prądownica pianowa
w osi prądownicy wodnej). Dopuszcza się stosowanie
wymienne prądownicy wodnej i pianowej. W tym
przypadku prądownice powinny być montowane do
korpusu działka bez użycia narzędzi lub za pomocą
klucza do łączników wg PN-M-51014. Dopuszcza się
stosowanie deflektorów do kształtowania strumienia
piany. Regulacja wielkości szczeliny deflektora powinna być możliwa z miejsca obsługi działka wodno-pianowego.
Poz. 553
Na działku wodno-pianowym powinny być umieszczone co najmniej następujące informacje
— znak lub nazwa wytwórcy,
— oznaczenie wg przykładu określonego w pkt 3.19.1.2.
bez części słownej,
— rok produkcji.
3.19.3. PARAMETRY
3.19.3.1. Masa
Masa maksymalna działka wodno-pianowego
w wersji przenośnej — 50 kg.
3.19.3.2. Szczelność i wytrzymałość na ciśnienie próbne
Działko powinno wytrzymać co najmniej 3-minutową próbę szczelności wodą o ciśnieniu 18 bar, zachowując szczelność i nie wykazując uszkodzeń.
3.19.3.3. Natężenie przepływu wody lub wodnego
roztworu środka pianotwórczego
Natężenie przepływu wody lub wodnego roztworu
środka pianotwórczego przy ciśnieniu 8 bar na wlocie
działka, powinno być zgodne z tablicą nr 3.19.1.1.
rcl
Działko powinno mieć możliwość płynnej zmiany
położenia kątowego w płaszczyźnie poziomej w zakresie 360 ° (w przypadku działek sterowanych za pomocą siłowników zakres obrot uw płaszczyźnie poziomej
powinien być nie mniejszy niż 330 °) oraz w płaszczyźnie pionowej co najmniej od — 30 ° do + 80 ° (dla działek w wersji przenośnej zmiana położenia kątowego
w płaszczyźnie pionowej powinna zawierać się w zakresie, co najmniej od 30 ° do 80 °). W przypadku działek przenośnych kąt obrotu w płaszczyźnie poziomej
powinien wynosić co najmniej 180 °. Działko powinno
mieć możliwość skutecznego zablokowania w każdym
położeniu kątowym w podanych zakresach. Zmiana
kątowego położenia działka powinna odbywać się za
pomocą ergonomicznie ukształtowanej kierownicy
lub za pomocą siłowników. W korpusie działka powinien być zamontowany ciśnieniomierz o zakresie pomiarowym 0 ÷ 25 bar i klasie nie gorszej niż 2,5. Ciśnieniomierz powinien być widoczny i czytelny dla obsługującego.
3.19.2.2. Znakowanie
w.
Działko powinno być wyposażone w kołnierz z zachowaniem nominalnej średnicy wlotu, a w przypadku działka w wersji przenośnej w odpowiednią ilość
nasad wg normy PN-M-51038 wielkości 75 lub 110.
Działko w wersji przenośnej powinno być wyposażone w podstawę zapewniającą stabilną pracę działka
przy nominalnym natężeniu przepływu i minimalnym
kącie pochylenia prądownicy nie większym niż 30o
względem poziomu. Działko powinno posiadać ogranicznik pochylenia (poniżej wartości kąta określonej
przez producenta), zabezpieczający działko przed prze-
Działka o wydajności większej niż 6000 dm3/min
powinny posiadać parametry deklarowane przez producenta (w zakresie natężenia przepływu wody lub
wodnego roztworu środka pianotwórczego).
3.19.3.4. Parametry strumienia wody
Parametry strumienia wody przy ciśnieniu 8 bar
na wlocie działka i prędkości wiatru nie większej niż
2m/s, powinny być nie mniejsze niż wartości podane
w tablicy nr 3.19.3.4. Prądownica działka powinna być
ustawiona pod kątem 32 ± 1 ° do poziomu dla strumienia zwartego i 15 ± 1 ° dla strumienia rozproszonego przy kącie rozproszenia 30 °. Wylot prądownicy
działka powinien znajdować się na wysokości 1 m nad
poziomem gruntu.
ww
Tablica nr 3.19.3.4.
Działka o wydajności większej niż 6000 dm3/min powinny spełniać wymagania określone dla DWP 60
(DW 60).
Parametry strumienia piany przy ciśnieniu 8 bar
na wlocie działka, prędkości wiatru nie większej niż
2 m/s, temperaturze otoczenia 20 ± 10 °C, przy zastosowaniu syntetycznego środka pianotwórczego poTablica nr 3.19.3.5.
Działka o wydajności większej niż 6000 dm3/min
powinny spełniać wymagania określone dla DWP 60
(DP 60).
3.20. URZĄDZENIA DO WYTWARZANIA PIANY ZA
POMOCĄ GAZÓW
3.20.1. OZNACZENIA
URZĄDZENIE DO WYTWARZANIA PIANY (UWP
oznaczenie wg producenta)
3.20.2. WYKONANIE
3.20.2.1. Konstrukcja
ww
w.
Urządzenie powinno być wyposażone w system
dozowania środka pianotwórczego, umożliwiający zassanie środka ze zbiornika zewnętrznego. Urządzenie
powinno wytwarzać pianę z wodnego roztworu środka
pianotwórczego i sprężonego gazu. Urządzenie może
być wyposażone we własne źródło sprężonego gazu.
Powinna istnieć możliwość przepłukania instalacji
urządzenia po zakończeniu podawania piany. Urządzenie powinno być zabezpieczone przed wzrostem ciśnienia powyżej wartości określonej przez producenta
(maksymalnie 16 bar). Wyloty tłoczne powinny być
wyposażone w zawory tłoczne z możliwością zamknięcia przepływu piany, z nasadami wg PN-M-51038.
Tablica nr 3.20.3.1.
Urządzenie powinno mieć możliwość skutecznego odwodnienia. Zawory odwadniające powinny być łatwo
dostępne. Urządzenie powinno być wyposażone w manometr klasy nie gorszej niż 2,5 o zakresie wskazań
0÷150% ciśnienia maksymalnego. Wszystkie urządzenia do sterowania pracą urządzenia powinny być widoczne i dostępne z miejsca obsługi.
3.20.2.2. Znakowanie
Na urządzeniu powinny być umieszczone, co najmniej następujące informacje
rcl
Przykład oznaczenia
winny być nie mniejsze niż wartości podane w tablicy
nr 3.19.3.5. Prądownica działka powinna być ustawiona pod kątem 32 ± 1 ° do poziomu. Wylot prądownicy
działka powinien znajdować się na wysokości 1 m nad
poziomem gruntu.
.go
v.p
l
3.19.3.5. Parametry strumienia piany
Poz. 553
— znak lub nazwa wytwórcy,
— masa całkowita (dla urządzeń przenośnych),
— nominalne natężenie przepływu wodnego roztworu
środka pianotwórczego (dla piany suchej/mokrej),
— rok produkcji.
3.20.3. PARAMETRY
3.20.3.1. Parametry strumienia piany
Parametry strumienia piany przy nominalnym ciśnieniu, prędkości wiatru nie większej niż 2 m/s, temperaturze otoczenia 20 ± 10 °C powinny być nie mniejsze
niż wartości podane w tablicy nr 3.20.3.1. Wylot prądownicy powinien znajdować się na wysokości 1 m
nad poziomem gruntu.
Stężenia wodnego roztworu środka pianotwórczego niezbędne do uzyskania piany o parametrach podanych w tablicy nr 3.20.3.1. załącznika nie powinny
przekraczać 3 %.
3.20.3.3. Skuteczność gaśnicza
Dla urządzeń o natężeniu przepływu wodnego roztworu środka pianotwórczego poniżej 200 dm3/min,
zużycie wodnego roztworu środka pianotwórczego do
ugaszenia pożaru testowego nie powinno przekraczać
odpowiednio
— dla testu 21A (wg normy PN-EN 3-7) — 100 dm3,
— dla testu 233B (wg normy PN-EN 3-7) — 200 dm3.
3.21. HYDRANTY NADZIEMNE
3.21.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Hydrant powinien spełniać wymagania normy
PN-EN 14384. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
3.21.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
3.22.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
.go
v.p
l
3.20.3.2. Stężenie wodnego roztworu środka pianotwórczego
Poz. 553
Hydrant powinien być wyposażony w uchwyt kłowy umożliwiający podłączenie stojaka hydrantowego
zgodnego z normą PN-M-51154.
3.23. ZAWORY HYDRANTOWE 52
3.23.1. OZNACZENIA
Przykład oznaczenia
ZAWÓR HYDRANTOWY TYP ZH-52
3.23.2. WYKONANIE
3.23.2.1. Materiały
Korpusy zaworów powinny być wykonane ze stopów mosiądzu lub stopów aluminium.
3.23.2.2. Konstrukcja
Konstrukcja zaworu (gwinty zewnętrzne) powinna
zapewnić możliwość zainstalowania go w instalacji
wodociągowej przeciwpożarowej.
rcl
Hydrant powinien być wyposażony w dwie nasady
boczne wielkości 75. Hydranty o średnicy nominalnej
DN 100 i DN 150 powinny być dodatkowo wyposażone w nasadę czołową wielkości 110 (dopuszcza się
dodatkowo drugą nasadę wielkości 110 dla hydrantu
DN 150).
Hydrant powinien być wyposażony w głowicę do
otwierania zaworu kluczem wykonanym wg normy
PN-M-74085. Hydrant powinien być wyposażony
w urządzenie odwadniające, umieszczone na wysokości zaworu głównego hydrantu, które otwiera się automatycznie po zamknięciu zaworu.
w.
Nasady boczne i nasady czołowe powinny umożliwiać połączenie z łącznikami wykonanymi wg normy
PN-M-51031 z zapewnieniem szczelności przy ciśnieniu próbnym hydrantu, za pomocą klucza wg normy
PN-M-74088 lub wg normy PN-M-51014). Pokrywy nasad powinny być zamocowane do korpusu hydrantu
za pomocą linki lub łańcucha. Pokrywy nasad powinny być wykonane wg normy PN-M-51024 lub inne
(z gwintem zewnętrznym) wykonane ze stopów aluminium, mosiądzu lub żeliwa. Zamknięcie i otwarcie pokryw nasad powinno być możliwe za pomocą klucza
wg normy PN-M-74088 lub wg normy PN-M-51014.
ww
Hydrant powinien być wyposażony w głowicę do
otwierania zaworu kluczem wykonanym wg normy
PN-M-74088. Hydrant powinien być wyposażony
w urządzenie odwadniające, umieszczone na wysokości zaworu głównego hydrantu, które otwiera się automatycznie po zamknięciu zaworu.
W górnej części hydrantu powinien być zainstalowany jednokierunkowy, zawór napowietrzający, otwierający się automatycznie podczas odwadniania
hydrantu za pomocą urządzenia odwadniającego.
3.22. HYDRANTY PODZIEMNE
3.22.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Hydrant powinien spełniać wymagania normy
PN-EN 14339. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Wylot korpusu zaworu powinien być zakończony
nasadą tłoczną wielkości 52 wg normy PN-M 51038.
Zawór hydrantowy powinien być typu wzniosowego
z gwintowanym wrzecionem. Zamykanie armatury
powinno następować przez obracanie urządzenia zamykającego (kółko ręczne) w prawo. Dopuszczalne
siły na kółku ręcznym w początkowej fazie otwierania
i końcowej zamykania powinny wynosić dla średnicy
kółka 80 mm — 60 N, a dla średnicy 100 mm — 70 N.
Króćce wlotowy i wylotowy powinny tworzyć kąt
nie mniejszy niż 90 ° i nie większy niż 135 °.
3.23.2.3. Znakowanie
Na korpusie zaworu powinny być naniesione niżej
wymienione informacje
— nazwa lub znak wytwórcy,
— nominalne ciśnienie,
— średnica nominalna,
— materiał korpusu,
— kierunek otwarcia zaworu,
— kierunek przepływu,
— rok produkcji.
3.23.3. PARAMETRY
3.23.3.1. Odporność na ciśnienie wewnętrzne
Zawór hydrantowy poddany obciążeniu ciśnieniem wody do 24 bar, z przyrostem 2 bar/min, utrzymywanym przez okres 60 s, zgodnie z normą
PN-EN 671-2 nie powinien wykazywać oznak wycieku.
3.23.3.2. Szczelność zamknięcia
.go
v.p
l
3.24.3. PARAMETRY
Zawór hydrantowy poddany obciążeniu ciśnieniem wody do 12 bar z przyrostem 1 bar/min, utrzymywanym przez okres 60 s, po uprzednim odpowietrzeniu i opuszczeniu grzybka zaworu w położenie zamknięte, nie powinien wykazywać oznak wycieku wody w miejscach uszczelnianych.
3.23.3.3. Odporność na korozję kanałów wodnych
Działanie mechanicznych części nie powinno ulec
pogorszeniu oraz uszkodzeniom (korozyjne wgłębienia i pęknięcia materiału) na zewnątrz lub wewnątrz
dróg wodnych, po poddaniu wnętrza zaworu działaniu 1 % roztworu wodnego chlorku sodu, przez okres
3 miesięcy w temperaturze otoczenia 20 +5 °C, zgodnie z normą PN-EN 671-2.
3.24. GENERATORY PIANY LEKKIEJ
3.24.1.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
Wielkości
3.24.1.2. Przykład oznaczenia
Rodzaj środka pianotwórczego i jego zalecane stężenie powinny być podane w dokumentacji technicznej dostarczanej użytkownikowi.
Liczba spienienia LS, mierzona metodą wagową
z dokładnością do 0,02 kg masy piany w dopuszczalnym zakresie ciśnień pracy, obliczona wg poniższego
wzoru
Vp·d
Ls = 1000 · –––––
Gp
w którym
Vp — pojemność zbiornika pomiarowego piany
w dm3,
Gp — masa piany w g,
d — gęstość roztworu środka pianotwórczego (można
przyjąć d = 1), w g/cm3
nie powinna być niższa niż 200.
Producent zobowiązany jest podać w dokumentacji natężenie przepływu wody przy ciśnieniu 5,5 bar na
wlocie generatora. Dopuszczalna odchyłka od zadeklarowanej wartości nie powinna przekraczać ±5 %.
3.25. STOJAKI HYDRANTOWE
rcl
GENERATOR PIANY LEKKIEJ GPL Typ (oznaczenie
producenta)
3.24.2.1. Konstrukcja
3.24.3.1. Środek pianotwórczy i parametry piany
3.24.3.2. Parametry dla wody
Natężenie przepływu wodnego roztworu środka
pianotwórczego powinno wynosić Q ≥ 100 dm3/min.
3.24.2. WYKONANIE
Poz. 553
3.25.1. Wymagania ogólne
Stojaki hydrantowe powinny spełniać wymagania
normy PN-M-51154.
4. POJAZDY POŻARNICZE
3.24.2.2. Wykończenie
4.1. WYMAGANIA OGÓLNE I KLASYFIKACJA POJAZDÓW POŻARNICZYCH
Powierzchnie zewnętrzne generatora powinny być
bez zadziorów i ostrych krawędzi.
Pojazd pożarniczy, zwany dalej „pojazdem”, powinien spełniać wymagania normy PN-EN 1846-2.
Powierzchnie zewnętrzne części metalowych poza
częściami złącznymi powinny być trwale pokryte czerwonym lakierem odpornym na działanie wodnych
roztworów pianotwórczych środków gaśniczych.
Urządzenia i podzespoły zamontowane w pojeździe powinny spełniać wymagania odrębnych przepisów krajowych i/lub międzynarodowych.
w.
Doprowadzenie wody powinno być realizowane
poprzez nasadę tłoczną zgodną z normą PN-M-51038.
3.24.2.3. Znakowanie
ww
Na generatorze powinna być umieszczona tabliczka znamionowa, zamontowana w sposób trwały, zawierająca, co najmniej następujące informacje
Podział na klasy, kategorie i grupy wg normy
PN-EN 1846-1.
Definicje wg normy PN-EN 1846-1 oraz normy
PN-EN 1846-2.
4.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE DLA POJAZDÓW
POŻARNICZYCH
— nazwa lub znak wytwórcy,
— model/typ generatora,
— numer seryjny lub partii wyrobu,
— rok produkcji,
— nominalna wydajność [dm3/min],
— nominalne ciśnienie na wejściu [bar],
— liczba spienienia LS,
— stężenie wodnego roztworu środka pianotwórczego [%].
4.2.1. SPEŁNIENIE WYMAGAŃ PRZEPISÓW PRAWNYCH DLA POJAZDÓW POŻARNICZYCH
Podwozie pojazdu powinno posiadać świadectwo
homologacji typu zgodnie z odrębnymi przepisami
krajowymi odnoszącymi się do prawa o ruchu drogowym. W przypadku, gdy przekroczone zostały warunki
zabudowy określone przez producenta podwozia, wymagane jest świadectwo homologacji typu pojazdu
kompletnego oraz zgoda producenta podwozia na wykonanie zabudowy.
Zabudowa pożarnicza oraz urządzenia dodatkowe
na stałe związane z pojazdem w istotny sposób decydujące o bezpieczeństwie, powinny być oznakowane
w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację (podanie przynajmniej następujących danych
pełnej nazwy i/lub znaku producenta, typu, numeru
seryjnego, roku produkcji).
4.2.3. WYMAGANIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
I PARAMETRÓW
4.2.3.1. Podwozie
4.2.3.1.1. Wymagania ogólne
W przypadku ręcznego wyłączenia systemu przeciwblokującego kół podczas hamowania kierowca powinien być jednoznacznie informowany o jego wyłączeniu.
4.2.3.1.2. Ogumienie
4.2.3.3.2. Bezpieczeństwo załogi
.go
v.p
l
4.2.2. IDENTYFIKACJA POJAZDU I WYPOSAŻENIA
Poz. 553
Wszystkie siedzenia powinny być wyposażone
w pasy bezpieczeństwa.
4.2.3.3.3. Ogrzewanie kabiny
Przedział załogi powinien posiadać system ogrzewania niezależny od pracy silnika.
4.2.3.3.4. Urządzenia sterowania i kontroli w kabinie
kierowcy
Dopuszcza się lokalizację licznika czasu pracy (licznika motogodzin) dla samochodu wyposażonego
w przystawkę dodatkowego odbioru mocy na pulpicie
sterowniczym napędzanego urządzenia (np. autopompy).
4.2.3.4. Dostęp do sprzętu (z wyjątkiem sprzętu przewożonego na dachu)
Ogumienie pojazdu powinno być dostosowane do
maksymalnej prędkości pojazdu oraz jego przeznaczenia, a nośność ogumienia powinna być dostosowana
do nacisku koła. Ciśnienie w ogumieniu powinno być
zgodne z zaleceniami wytwórcy dla danej opony i obciążenia pojazdu.
Jeśli zamontowano stopnie umożliwiające dostęp
do sprzętu, to ich wysokość od poziomu podłoża nie
powinna przekraczać 650 mm — dla kategorii 3 klasy
M i S.
Samochody kategorii 3 powinny być wyposażone
w opony z bieżnikiem terenowym. Mocowanie koła
zapasowego ustala zamawiający z dostawcą. Masa
koła zapasowego wliczana jest do maksymalnej masy
rzeczywistej, gdy przewidziano w pojeździe stałe mocowanie.
Dodatkowe wyposażenie elektryczne znajdujące
się wewnątrz pojazdu, które może być narażone na
działanie wody, powinno mieć stopień ochrony min.
IP44.
rcl
4.2.3.5. Wyposażenie elektryczne
4.2.3.1.3. Sygnał cofania
w.
Pojazdy o MMR ≥ 3500 kg powinny posiadać sygnał dźwiękowy włączonego biegu wstecznego.
4.2.3.2. Masy, naciski, wysokość, szerokość
Masy, naciski osi, wysokość oraz szerokość pojazdu powinny spełniać wymagania przepisów krajowych w sprawie warunków technicznych pojazdów
dla wszystkich warunków obciążenia.
ww
Rezerwa masy, liczona w stosunku do masy całkowitej dopuszczalnej pojazdu dla samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz samochodów ratowniczo-gaśniczych specjalnych powinna wynosić 3÷20% (dotyczy
samochodów klasy średniej i lekkiej o MMR>5000 kg).
Różnica obciążeń stron pojazdu liczona w stosunku do MMR nie powinna przekraczać 3 %.
4.2.3.3. Kabina
4.2.3.3.1. Konstrukcja
W przypadku kabiny składającej się z oddzielnych
modułów, powinna być zapewniona możliwość kontaktu, co najmniej głosowego pomiędzy przedziałem
załogi i kabiną kierowcy.
Pojazd powinien być wyposażony w zewnętrzne
złącze do ładowania akumulatora (-ów).
Urządzenia elektryczne powinny zachowywać
swoje właściwości pracy w temperaturze otoczenia od
–25 ° C do + 35 ° C.
4.2.3.6. Sprzęt ratowniczo-gaśniczy niezamontowany
na stałe
W samochodzie należy zapewnić miejsce na sprzęt
i wyposażenie oraz jego mocowania. Wykaz wyposażenia oraz jego rozmieszczenie ustala zamawiający
z dostawcą.
Sprzęt gaśniczy i ratowniczy znajdujący się na
pojeździe powinien spełniać wymagania odrębnych
przepisów krajowych i/lub międzynarodowych.
4.2.3.7. Oznakowanie pojazdu
Pojazd powinien spełniać wymagania odrębnych
przepisów krajowych w sprawie warunków technicznych pojazdów.
4.2.3.8. Środki łączności
Środki łączności stosowane w samochodzie pożarniczym ustala zamawiający z dostawcą.
— wskaźnik lub kontrolka temperatury cieczy chłodzącej silnik,
4.2.4.1. Maszt oświetleniowy
— regulator prędkości obrotowej silnika napędzającego pompę.
.go
v.p
l
4.2.4. WYPOSAŻENIE ZAMONTOWANE NA STAŁE
(jeśli występuje)
Działanie masztu powinno odbywać się bez nagłych skoków podczas ruchu do góry i do dołu. Złożenie masztu powinno nastąpić bez konieczności ręcznego wspomagania. Przewody elektryczne zasilające
reflektory nie powinny kolidować z ruchami teleskopów. Wysokość rozłożonego masztu, mierzona od
podłoża, na którym stoi pojazd, do oprawy czołowej
reflektorów ustawionych poziomo, powinna wynosić
minimum 4,5 m dla samochodów klasy M i S. Mostek
z reflektorami powinien obracać się wokół osi pionowej o kąt, co najmniej 135 ° w obie strony. Każdy reflektor powinien mieć możliwość obrotu wokół osi
poziomej o kąt, co najmniej 135 ° w obie strony (za
ustawienie zerowe należy przyjąć takie, przy którym
oprawa czołowa reflektora ustawiona jest poziomo
i skierowana w stronę podłoża). Sterowanie obrotem
reflektorów wokół osi pionowej oraz zmianą ich kąta
pochylenia powinno być możliwe ze stanowiska obsługi masztu. W czasie jazdy samochodem po nierównościach nie powinno następować samoczynne wysuwanie się masztu. W kabinie kierowcy powinna
znajdować się lampka ostrzegawcza, informująca
o wysunięciu masztu. Stopień ochrony masztu i reflektorów minimum IP 55.
4.2.4.2. Mechanizmy podnoszące
4.3. WYMAGANIA DLA POSZCZEGÓLNYCH TYPÓW
POJAZDÓW
4.3.1. SAMOCHODY RATOWNICZO-GAŚNICZE
4.3.1.1. Wymagania
Wszystkie urządzenia kontrolno-sterownicze powinny być widoczne i dostępne z miejsca obsługi
pompy (dotyczy to również sterowania dozownikiem
i urządzeniem odpowietrzającym, jeśli są one sterowane ręcznie).
Wszystkie urządzenia sterowania i kontroli powinny być oznaczone znormalizowanymi symbolami (piktogramami) lub inną tabliczką informacyjną, jeśli symbol nie istnieje.
Dźwignie i pokrętła wszystkich zaworów, w tym
również zaworów odwadniających, powinny być
łatwo dostępne, a ich obsługa powinna być możliwa
bez wchodzenia pod samochód.
Pulpit sterowniczy pompy powinien posiadać
oświetlenie załączane automatycznie po otwarciu
drzwi przedziału, w którym znajduje się pulpit.
4.3.1.2.3. Funkcje układu wodnego lub wodno-pianowego
Zasysanie środka pianotwórczego ze zbiornika zewnętrznego (dotyczy samochodów z układem wodno-pianowym) powinno być realizowane za pomocą nasady/nasad ssawnych wielkości 25 lub 52.
rcl
Mechanizmy podnoszące powinny spełniać wymagania normy PN-EN 1846-3.
Ponadto na stanowisku obsługi powinien znajdować się schemat układu wodnego lub wodno-pianowego z oznaczeniem zaworów.
w.
Samochody ratowniczo-gaśnicze powinny spełniać wymagania ogólne i szczegółowe określone
w pkt 4.1. oraz pkt 4.2. załącznika wraz z podpunktami
dla pojazdów.
4.3.1.2. Układ wodny i wodno-pianowy
Układ wodno-pianowy powinien być odporny na
działanie wody oraz dopuszczonych do stosowania
środków pianotwórczych i modyfikatorów oraz powinien zachować szczelność i wytrzymałość przy ciśnieniu, jakie może wystąpić w układzie.
Nasady tłoczne i ssawne powinny być zabezpieczone przed zamarzaniem. Konstrukcja układu musi
zapewniać łatwy dostęp do nasad i swobodną ich obsługę przy użyciu kluczy do łączników. Dopuszcza się
wykonanie wlotów ssawnych w poziomie bez pochylenia.
4.3.1.2.1. Przedział pompy
ww
Konstrukcja podłogi przedziału pompy oraz układu
wodnego lub wodno-pianowego powinna umożliwiać
odprowadzanie wody z jego wnętrza.
4.3.1.2.2. Urządzenia kontrolno-sterownicze
Na pulpicie sterowniczym pompy powinny znajdować się, co najmniej następujące urządzenia kontrolno-sterownicze
Wszystkie nasady i pokrywy nasad w układzie
wodnym lub wodno-pianowym powinny być wykonane zgodnie z normą PN-M-51038 Nasady i normą
PN-M-51024 Pokrywy nasad.
Układ wodny lub wodno-pianowy powinien zachowywać szczelność podczas próby ssania na sucho
(podciśnienie 0, 85 bar) — maksymalny spadek podciśnienia w czasie 1 min nie może przekraczać
0,1 bar.
— urządzenia kontrolno-pomiarowe pompy (dopuszcza się umieszczenie licznika godzin pracy w kabinie kierowcy),
4.3.1.2.4. Elementy układu wodnego lub wodno-pianowego
— wyłącznik silnika pojazdu,
a) linia szybkiego natarcia
— wskaźnik poziomu wody w zbiorniku samochodu,
Linia szybkiego natarcia powinna umożliwiać podawanie wody lub piany z prądownicy, bez względu
na stopień rozwinięcia linii. Musi istnieć możliwość
— wskaźnik poziomu środka pianotwórczego w zbiorniku samochodu (o ile występuje),
4.3.1.3. Zbiorniki na środki gaśnicze
.go
v.p
l
zwijania i rozwijania węża ręcznie przez jednego strażaka. Wąż linii szybkiego natarcia powinien mieć długość, co najmniej 30 m dla normalnego ciśnienia i minimum 60 m dla linii szybkiego natarcia wysokiego
ciśnienia. Wąż powinien być zakończony prądownicą,
umożliwiającą podawanie zwartego i rozproszonego
strumienia wody oraz piany. Wydajność prądownicy
wysokociśnieniowej powinna wynosić od 75 do 150
dm3/min, a niskociśnieniowej 100 lub 200 dm3/min.
Wąż powinien nawijać się na bęben zwijadła bez załamań i zagnieceń. Straty ciśnienia w linii szybkiego natarcia (dla linii zwiniętej i rozwiniętej) nie powinny
przekraczać 50 % przy nominalnym ciśnieniu autopompy i przy pełnym otwarciu prądownicy.
Poz. 553
b) zbiornik wody
— dla klasy lekkiej L o MMR powyżej 5000 kg —
min. 750 dm3,
— dla klasy średniej M — min. 2000 dm3,
— dla klasy ciężkiej S — min. 4000 dm3.
W przypadku samochodu ratowniczo-gaśniczego
z instalacją wodno-pianową pojemność zbiornika/
zbiorników na środek pianotwórczy powinna wynosić,
co najmniej 10 % pojemności zbiornika wodnego.
W przypadku samochodu ratowniczo-gaśniczego
specjalnego z proszkiem wielkość zbiornika na proszek
powinna umożliwiać przewożenie 750 kg x N proszku,
gdzie N jest liczbą naturalną większą od zera. Wymagana jest linia szybkiego natarcia (30 metrów), z prądownicą, na każde 750 kg proszku, o wydajności 5kg/s,
przy ciśnieniu 10 bar (prądownica zamykana, umożliwiająca impulsowe podawanie proszku). W przypadku
zastosowania działka proszkowego wymagana jest
wydajność od 20 do 50 kg/s.
4.3.1.4. Wyposażenie zamontowane
Pompa pożarnicza odpowiednio
— dla klasy lekkiej L o MMR powyżej 5000 kg — A8/8
lub M8/8 lub agregat wysokociśnieniowy wielkości,
co najmniej AW75,
rcl
Zbiornik powinien być wyposażony we właz rewizyjny, umożliwiający kontrolę stanu technicznego
i konserwację zbiornika. Wymiar włazu w świetle powinien wynosić min 450 mm i powinien być dostępny
bez demontażu głównych, stałych elementów. Wloty
do napełniania zbiornika z hydrantu powinny mieć zabezpieczenie przed swobodnym wypływem wody ze
zbiornika tymi wlotami (np. zawór zwrotny). W przypadku układu napełniania z automatycznym zaworem
odcinającym powinna być możliwość ręcznego przesterowania zaworu odcinającego w celu dopełnienia
zbiornika. Zbiornik powinien być wyposażony w urządzenie przelewowe zabezpieczające zbiornik przed
uszkodzeniem podczas napełniania. W najniżej położonym punkcie zbiornika powinien być zainstalowany
zawór do grawitacyjnego opróżniania zbiornika. Sterowanie tym zaworem powinno być możliwe bez
wchodzenia pod samochód.
Samochody ratowniczo-gaśnicze powinny być wyposażone w zbiornik wody. W zależności od klasy samochodu minimalne pojemności zbiornika powinny
wynosić
c) dozownik środka pianotwórczego (układ wodno-pianowy)
w.
Dozownik powinien być tak dobrany, aby umożliwiać uzyskiwanie wymaganych stężeń w pełnym zakresie wydajności układu wodno-pianowego pojazdu.
d) zbiornik środka pianotwórczego (układ wodno-pianowy)
ww
Zbiornik środka pianotwórczego powinien być wykonany z materiału odpornego na działanie środków
pianotwórczych i modyfikatorów, wyposażony w zamykany wlew do grawitacyjnego napełniania zbiornika z dachu pojazdu lub z innego miejsca, jeżeli dach
nie jest wykonany, jako platforma robocza. W najniżej
położonym punkcie zbiornika powinien być zainstalowany zawór do grawitacyjnego opróżniania zbiornika
(z możliwością podłączenia węża). Sterowanie tym zaworem powinno być możliwe bez wchodzenia pod samochód.
— dla klasy średniej M — A16/8 lub M16/8,
— dla klasy ciężkiej S — A24/8 lub M24/8 (lub większe).
Dodatkowe wyposażenie ustala zamawiający z dostawcą.
4.3.2. SAMOCHODY Z PODNOŚNIKIEM HYDRAULICZNYM
4.3.2.1. Wymagania ogólne
Samochody z podnośnikiem hydraulicznym powinny spełniać wymagania normy PN-EN 1777 (grupa 1) oraz odpowiednio wymagania pkt 4.1. oraz
pkt 4.2. załącznika wraz z podpunktami dla pojazdów.
4.3.2.2. Oznaczenie wielkości podnośnika
Wielkość podnośnika określana jest na podstawie
rzeczywistej maksymalnej wysokości ratowniczej zaokrąglonej do 1 m.
Przykład oznaczenia wielkości dla podnośnika
o maksymalnej wysokości ratowniczej 40,45 m —
SH 40
e) działko wodno-pianowe (opcjonalnie)
4.3.2.3. Wykonanie
Zakres obrotu działka w płaszczyźnie pionowej —
od kąta limitowanego obrysem pojazdu do min. 75 °.
Stanowisko obsługi działka oraz dojście do stanowiska musi posiadać oświetlenie nieoślepiające, bez wystających elementów, załączane ze stanowiska obsługi pompy.
Wzdłuż wysięgnika powinna być zamontowana linia wodna tzw. „suchy pion” z nasadami wg normy
PN-M-51038 do zasilania urządzeń zamontowanych
w koszu. W koszu lub u wierzchołka wysięgnika należy
zamontować wiatromierz z możliwością odczytu siły
wiatru na głównym stanowisku obsługi oraz w koszu.
Kosz powinien być wyposażony w urządzenie (-a)
zabezpieczające przed uderzeniem o przeszkody.
Tablica nr 4.3.2.4
4.3.2.5. Czas sprawiania
4.3.2.4. Wymiary
.go
v.p
l
Kosz powinien być przystosowany do mocowania noszy oraz działka wodno-pianowego.
Poz. 553
Dla samochodów z podnośnikiem hydraulicznym
wymiary maksymalne, zgodnie z tablicą nr 4.3.2.4.,
wynoszą
4.3.3.1.1. Wyposażenie zamontowane
Czas sprawiania podnośnika w zależności od maksymalnej wysokości ratowniczej H, nie powinien przekraczać wartości podanych poniżej
Rodzaj i ilość wyposażenia ustala zamawiający
z dostawcą.
H ≤ 10 m — 105 s,
4.3.3.1.2. Wykonanie
10 m < H ≤ 20 m — 120 s,
20 m < H ≤ 30 m — 150 s,
30 m < H ≤ 40 m — 210 s,
40 m < H ≤ 50 m — 285 s,
Wzdłuż drabiny może być zamontowana linia
wodna tzw. „suchy pion” z nasadami wg normy
PN-M-51038 do zasilania urządzeń zamontowanych
na drabinie lub w koszu.
rcl
50 m < H ≤ 60 m — 360 s,
W koszu lub u wierzchołka drabiny należy zamontować wiatromierz z możliwością odczytu siły wiatru
na głównym stanowisku obsługi oraz w koszu. Kosz
powinien być przystosowany do mocowania noszy.
60 m ≤ H — wartość określona przez producenta.
4.3.2.6. Próba użytkowa (12 cykli)
4.3.3.1.3. Statyczny kąt przechyłu bocznego
4.3.2.7. Szczelność układu wodnego („suchego pionu”)
4.3.3.2. Samochody z drabiną automatyczną lub półautomatyczną
w.
Podnośnik podczas próby 12 cykli pracy powinien
zachować szczelność połączeń, rozdzielaczy, przewodów olejowych oraz innych urządzeń zastosowanych
w układzie hydraulicznym. Każdy cykl pracy powinien
obejmować podniesienie wysięgnika (kosza) z poziomu gruntu, osiągnięcie maksymalnej wysokości, obrót
o 90 °, a następnie powrót do pozycji wyjściowej. Próba powinna być przeprowadzona dla nominalnego obciążenia kosza. Po próbie powinno być możliwe uzyskanie wszystkich położeń podnośnika ze stanowiska
obsługi głównego i z kosza. Podczas próby temperatura oleju w układzie hydraulicznym nie powinna przekroczyć wartości dopuszczonych przez producenta.
Układ wodny poddany ciśnieniu 150 % wartości
ciśnienia nominalnego powinien zachować szczelność
w czasie 2 min.
Statyczny kąt przechyłu bocznego drabiny nie powinien być mniejszy niż
— 25 ° — dla drabin o MMR ≤ 15 000 kg,
— 23 ° — dla drabin o MMR > 15 000 kg.
4.3.3.1.4. Szczelność układu wodnego („suchego pionu”)
Układ wodny, (jeśli występuje) poddany ciśnieniu
150 % wartości ciśnienia nominalnego powinien zachować szczelność w czasie 2 min.
Rodzaj i ilość wyposażenia ustala zamawiający
z dostawcą.
4.3.3.3. Samochody z drabiną o wysokości ratowniczej większej niż 30 m
4.3.3. SAMOCHODY Z DRABINĄ MECHANICZNĄ
4.3.3.3.1. Wymagania ogólne
4.3.3.1. Wymagania ogólne
Samochody z drabiną o wysokości ratowniczej
większej niż 30 m powinny spełniać wymagania normy PN-EN 14043 lub normy PN-EN 14044 w zakresie
funkcjonalności bezpieczeństwa i ergonomii użytkowania, stateczności statycznej i dynamicznej, wytrzy-
ww
4.3.2.8. Wyposażenie zamontowane
Samochody z drabiną automatyczną powinny
spełniać wymagania zawarte w normie PN-EN 14043.
Samochody z drabiną półautomatyczną powinny spełniać wymagania zawarte w normie PN-EN 14044.
Samochody z drabiną mechaniczną powinny spełniać odpowiednio wymagania pkt 4.1. oraz pkt 4.2. załącznika wraz z podpunktami dla pojazdów.
Pojazd musi być wyposażony w światła robocze
tak ustawione, aby teren pracy przy zmianie kontenerów był oświetlony.
.go
v.p
l
małości, próby użytkowej, wymiarów przęseł drabiny,
krycia szczebli, zabezpieczenia kosza przed uderzeniem o przeszkody, poziomowania kosza i niwelowania nierówności gruntu.
Poz. 553
4.3.3.3.2. Oznaczenie wielkości drabiny
Wielkość drabiny określana jest na podstawierzeczywistej maksymalnej wysokości ratowniczej zaokrąglonej do 1 m.
Za kabiną kierowcy, z lewej strony, musi być wyprowadzone elektryczne złącze wtykowe 15-biegunowe, przeznaczone do obsługi kontenera z sieci pokładowej 24 V.
Rodzaje styków
4.3.4. NOŚNIKI KONTENEROWE I KONTENERY WYMIENNE ORAZ PRZYCZEPY DO PRZEWOZU
KONTENERÓW
— styk nr 1 — kierunkowskaz lewy,
4.3.4.1. Podwozie
— styk nr 4 — masa,
Pojazd z zamontowanym urządzeniem załadowczym powinien mieć możliwość trwałego zamocowania kontenera wykonanego wg pkt 4.3.4.4. załącznika.
Jednoczesne najechanie przednim (-i) kołem (-ami)
i znajdującym (-i) się po przekątnej tylnym (-i) kołem
(-ami) na progi o wysokości, co najmniej 200 mm, nie
powinno powodować rozłączenia lub uszkodzenia
mechanizmów.
Pojazd z urządzeniem załadowczym musi posiadać
urządzenie zabezpieczające przed wjechaniem pod
pojazd z tyłu, przy czym, jeżeli to konieczne, urządzenie to musi się samoczynnie przestawiać podczas załadunku/rozładunku kontenera.
— styk nr 2 — kierunkowskaz prawy,
— styk nr 3 — tylne światła przeciwmgłowe,
— styk nr 5 — światła pozycyjne lewe (obrysowe),
— styk nr 6 — światła pozycyjne prawe (obrysowe),
— styk nr 7 — światła hamowania „stop”,
— styk nr 8 — światła cofania,
— styk nr 9 — zasilanie 24 V,
— styk nr 10 — ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy,
— styk nr 11 — rezerwa,
— styk nr 12 — rezerwa,
— styk nr 13 — masa,
Tylne zawieszenie pojazdu powinno być dostosowane do obciążenia występującego podczas załadunku lub powinno być zastosowane zabezpieczenie zawieszenia przed przeciążeniem oraz możliwość bezkolizyjnego załadunku kontenera na przyczepę do przewozu kontenerów.
— styk nr 14 — rezerwa,
Podczas zsuwania/nakładania kontenera na nośnik
za pomocą urządzenia załadowczego pojazd powinien
wykazywać pełną stateczność.
4.3.4.3. Urządzenie załadowcze
rcl
— styk nr 15 — rezerwa.
w.
Pojazd powinien posiadać hak holowniczy do
ciągnięcia przyczepy, typ 40 (paszczowy) wg normy
PN-S-48023.
Całkowita wysokość podwozia z urządzeniem załadowczym nie może przekroczyć
— 1400 mm dla podwozia z napędem szosowym
(miejskim),
Bezpieczniki muszą być przyporządkowane poszczególnym podłączonym odbiornikom.
Urządzenie załadowcze powinno umożliwiać załadunek/rozładunek i przewożenie kontenerów wykonanych wg pkt 4.3.4.4. załącznika. Urządzenie załadowcze powinno spełniać poniższe wymagania
a) być trwale i mocno związane z podwoziem wg wytycznych producenta podwozia,
b) uniemożliwiać ruch haka do zsuwania kontenera,
dopóki kontener jest zaryglowany,
c) umożliwiać zsunięcie i wciągnięcie kontenera na
pochyłości i wzniesieniu do 5 °,
Wysokość powinna być mierzona nad osią tylną,
od podłoża do górnej krawędzi prowadnic szynowych,
na których spoczywa kontener, bez nałożonego kontenera. Nośnik wraz z kontenerem nie powinien przekroczyć wysokości 4000 mm.
d) umożliwiać wciągnięcie i zsunięcie kontenera o szerokości do 2550 mm,
ww
— 1500 mm dla podwozia z napędem uterenowionym.
Podwozie musi posiadać pojemnik na elementy
wyposażenia o objętości, co najmniej 0,5 m3 w wykonaniu wodoszczelnym.
4.3.4.2. Kabina
Ściana tylna kabiny musi być wyposażona, w co
najmniej jedno okno, aby hak urządzenia załadowczego przy nakładaniu i zsuwaniu kontenera był widoczny z miejsca kierowcy.
e) nominalny udźwig urządzenia — minimum 20 ton.
Napęd urządzenia załadowczego powinien mieć
możliwość włączenia i wyłączenia za pośrednictwem
osobnej dźwigni/przycisku. Niedopuszczalne jest nieprzewidziane włączenie napędu podczas jazdy.
W przypadku awarii systemu elektrycznego powinna istnieć możliwość sterowania awaryjnego.
Uruchomienie urządzenia załadowczego powinno
być możliwe z miejsca kierowcy oraz z zewnątrz,
w bezpośredniej bliskości siedzenia kierowcy.
Z miejsca kierowcy należy zapewnić
Poz. 553
Zaryglowanie przy nieprawidłowej obsłudze powinno być niemożliwe do wykonania przy użyciu zewnętrznej siły.
b) możliwość awaryjnego wyłączenia napędu urządzenia załadowczego i zatrzymania ruchów kontenera.
Zakres chwytu haka musi być taki, aby było wykluczone uszkodzenie ucha w kontenerze.
Elementy sterujące (np. dźwignie) służące do wciągania, zsuwania i ruchów wahadłowych, muszą po
zwolnieniu samoczynnie powracać do położenia zerowego (neutralnego). Funkcje części nastawnych
i wskazania optyczne muszą być jednoznacznie rozpoznawalne przy pomocy symboli graficznych lub opisów.
Urządzenie załadowcze powinno być wyposażone
w hydrauliczny system blokady kontenera z czujnikiem zaryglowania.
W kabinie kierowcy musi być optyczna i/lub akustyczna sygnalizacja ostrzegawcza wskazująca, że rama nośna kontenera nie spoczywa na ramie podstawowej urządzenia załadowczego oraz, że wysięgnik
hakowy po naciągnięciu kontenera nie znajduje się
w przednim położeniu oporowym.
— typ urządzenia załadowczego,
.go
v.p
l
a) możliwość regulacji i kontroli prędkości obrotowej
silnika, w celu uniknięcia awarii,
Sygnalizacja ostrzegawcza w kabinie kierowcy
musi wskazywać, że kontener nie jest zaryglowany
i musi ona być tak podłączona, aby wskaźnik zadziałał,
gdy pojazd ruszy, również bez kontenera.
Operator powinien być jednoznacznie poinformowany, że napęd wysięgnika hakowego jest wyłączony.
— nazwę producenta,
— rok produkcji,
— numer fabryczny,
— nominalny udźwig w tonach,
— maksymalne ciśnienie robocze w barach.
4.3.4.4. Kontener
Wymiary podstawowe kontenera (gabarytowe
oraz połączeniowe z urządzeniem załadowczym) podano na rysunku nr 4.3.4.4.
Uwaga: Rysunek nr 4.3.4.4 zawiera wymiary
wspólne dla współpracujących części.
Konstrukcja nie musi odpowiadać przedstawionemu rysunkowi.
ww
w.
rcl
Kontener przy nieprawidłowej obsłudze urządzenia załadowczego nie powinien samoczynnie się poluzować.
Tabliczka urządzenia załadowczego powinna zawierać, co najmniej następujące dane
Rysunek nr 4.3.4.4
Kontenery powinny poprawnie współpracować
z nośnikami wykonanymi wg pkt 4.3.4.1 ÷ 4.3.4.3. załącznika. Kontener powinien spełniać wymagania normy PN-EN 1846-2 w zakresie dostępu do sprzętu, skry-
tek na sprzęt, wyposażenia elektrycznego, urządzeń
sterowania i kontroli, wyposażenia dodatkowego,
sprzętu ratowniczego przenośnego, odporności na korozję.
Wysokość całkowita wewnątrz kontenera przeznaczonego do przebywania w nim osób powinna wynosić co najmniej 2000 mm.
.go
v.p
l
Narożniki kontenera powinny być oznaczone pasami biało-czerwonymi.
Poz. 553
Kontener powinien być wyposażony w oświetlenie zewnętrzne (światła obrysowe, pozycyjne, odblaskowe, ostrzegawcze niebieskie z tyłu) zgodnie z przepisami krajowymi.
Tabliczka dla kontenera powinna zawierać, co najmniej następujące informacje
— nazwę producenta,
Zasilanie ww. oświetlenia zewnętrznego kontenera powinno być możliwe z sieci pokładowej pojazdu,
poprzez połączenie za pomocą jednego z dwóch
gniazd wtyczkowych 15-biegunowych, umieszczonych
na kontenerze z przodu i z tyłu (rodzaje styków wg
pkt 4.3.4.2. załącznika).
— typ kontenera,
Włączenie świateł powinno być możliwe również
po odłączeniu od instalacji elektrycznej pojazdu i posadowieniu kontenera na ziemi. W tym celu należy zapewnić własne źródło zasilania.
— pojemność nominalną w m3.
W przypadku, gdy akumulatory stanowią własne
źródło zasilania kontener powinien być wyposażony
w zewnętrzne złącze do ładowania akumulatora (-ów)
- lokalizacja złącza wg wymagań użytkownika.
— numer fabryczny,
— ciężar pustego kontenera w kg,
— nośność kontenera w kg,
4.3.4.5. Przyczepy do przewozu kontenerów
Przyczepa powinna posiadać świadectwo homologacji zgodnie z odrębnymi przepisami krajowymi odnoszącymi się do prawa o ruchu drogowym.
Mechanizmy przyczepy i zabezpieczenia transportowe powinny współpracować z kontenerami wykonanymi wg pkt 4.3.4.4. Przyczepa powinna być wyposażona w elementy umożliwiające bezpieczną obsługę
oraz transport, minimum bieżnie do wciągania kontenera, mechanizmy blokujące kontener, mechanizmy
blokujące rolkę kontenera.
Przyczepa powinna być wyposażona w układ hamulcowy z systemem przeciwblokującym koła podczas hamowania.
rcl
Z tyłu kontenera muszą być zamontowane dwie leżące na zewnątrz i niewymagające konserwacji rolki,
zapobiegające ocieraniu się o ziemię kontenera lub jego części przy naciąganiu lub zsuwaniu. Rolki muszą
być tak skonstruowane, aby ruch kontenera z jednej
strony wiszącego jeszcze na urządzeniu załadowczym,
z drugiej strony stojącego już na rolkach na ziemi,
możliwy był na długości minimum 100 m. Dopuszczalne obciążenie każdej rolki nie może być mniejsze niż
10 ton.
— rok produkcji,
w.
Ucho zaczepowe w kontenerze wraz z łącznikami
powinno wytrzymać obciążenie, co najmniej 150 kN.
Kontenery przeznaczone do czasowego przebywania
w nich osób oraz kontenery, jako pomieszczenia sprzętu pobieranego do akcji powinny posiadać oświetlenie własne wewnętrzne i zewnętrzne (oświetlenie pola
pracy) zasilane z własnego źródła (źródeł) zasilania
o napięciu 24 V. Kontenery ze stanowiskami obsługi
powinny posiadać oświetlenie elementów sterowania.
Wysokość całkowita kontenera włącznie z szynami
prowadzącymi, na których kontener spoczywa na
urządzeniu załadowczym, powinna wynosić najwyżej
2500 mm.
ww
Konstrukcja kontenera powinna zapewnić prawidłową jego obsługę przy ustawieniu kolejno na blokach
o wysokości
Dyszel do holowania powinien być przystosowany do haka holowniczego (paszczowego) typ 40 wg
PN-S-48023.
Ładowność przyczepy — minimum 12 000 kg.
Wysokość przyczepy nie powinna być większa niż
1100 mm (mierzona od podłoża do górnej krawędzi
prowadnic szynowych, na których spoczywa kontener).
4.3.4.6. Wyposażenie zamontowane
Rodzaj i ilość wyposażenia ustala zamawiający
z dostawcą.
4.3.5. PRZYCZEPY I NACZEPY Z ZAMONTOWANYM
SPRZĘTEM SPECJALISTYCZNYM
4.3.5.1. Wymagania ogólne
— 100 mm — pod prawą/lewą podłużnicą z przodu,
— 200 mm — pod prawą/lewą rolką z tyłu.
Elementy sterowania drzwi, szuflad wysuwanych
i klap muszą być łatwo dostępne, gdy kontener jest
w stanie zsuniętym.
Wyposażenie kontenera musi być zabezpieczone
przed przemieszczaniem się w czasie jazdy oraz podczas zdejmowania/nakładania na nośnik. Ciecze przewożone w zbiorniku należy zabezpieczyć przed wylewaniem.
Przyczepa powinna posiadać świadectwo homologacji typu zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym. Rezerwa masy, liczona w stosunku do masy całkowitej dopuszczalnej dla przyczepy z zamontowanym
sprzętem specjalistycznym i kompletnym wyposażeniem powinna wynosić 3÷30%.
4.3.5.2. Wyposażenie zamontowane
Rodzaj i ilość wyposażenia ustala zamawiający
z dostawcą.
5.2. SKOKOCHRONY
.go
v.p
l
4.3.6. INNE SAMOCHODY POŻARNICZE
Poz. 553
5.2.1. PODZIAŁ
4.3.6.1. Klasyfikacja
Inne samochody pożarnicze używane do działań
ratowniczo-gaśniczych obejmują poniższe grupy pojazdów wg normy PN-EN 1846-1
a) samochody ratowniczo-gaśnicze specjalne,
b) samochody ratownictwa technicznego,
c) samochody sprzętowe ratownictwa chemicznego,
d) samochody dowodzenia,
e) samochody zaopatrzeniowe,
f) inne specjalne pojazdy samochodowe.
4.3.6.2. Wymagania ogólne
Samochody wymienione w pkt 4.3.6.1. ppkt a), b),
c), d) oraz e) powinny spełniać wymagania pkt 4.1.
oraz pkt 4.2 załącznika wraz z podpunktami dla pojazdów.
Inne specjalne pojazdy samochodowe wymienione w pkt 4.3.6.1. ppkt f) powinny spełniać wymagania
pkt 4.1 oraz pkt 4.2 załącznika wraz z podpunktami dla
pojazdów i/lub wymagania odrębnych przepisów krajowych i/lub międzynarodowych.
— skokochrony napełniane przy pomocy wentylatorów,
— skokochrony (na stelażu pneumatycznym) napełniane z butli do aparatów powietrznych lub innych
butli ze sprężonym gazem obojętnym.
5.2.2. WYKONANIE
5.2.2.1. Konstrukcja
Pole skoku powinno umożliwić wpisanie koła
o średnicy 3 m, środek skokochronu powinien być wyraźnie oznaczony.
W przypadku napełniania skokochronu za pomocą
wentylatorów rękawy łączące poduszkę z wentylatorem powinny mieć długość min. 3 m.
Skokochrony napełniane z butli ze sprężonym powietrzem lub innym sprężonym gazem obojętnym powinny posiadać co najmniej jeden zawór bezpieczeństwa uruchamiany po przekroczeniu o 20 % ciśnienia
pracy. Skokochrony napełniane z butli powinny zachować parametry również po odłączeniu źródła napełniania. Dopuszczalny spadek ciśnienia w nieużywanym skokochronie napełnianym z butli w okresie
1 h nie powinien przekroczyć 10 %. W czasie prowadzenia akcji ratowniczej powinna być zapewniona
możliwość wymiany butli.
rcl
4.3.6.3. Wyposażenie zamontowane
Skokochrony w zależności od sposobu napełniania dzielą się na
Rodzaj i ilość wyposażenia ustala zamawiający
z dostawcą.
5.1. DRABINY PRZENOŚNE
5.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
w.
Drabina powinna spełniać wymagania normy
PN-EN 1147. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
5.1.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
Butla do napełniania skokochronu powinna być
tak dobrana, aby po napełnieniu stelaża pozostała rezerwa w ilości co najmniej 5 % pojemności butli.
5.2.2.2. Znakowanie
Znakowanie, wykonane trwałą techniką na powłoce skokochronu, powinno zawierać co najmniej następujące informacje
— nazwę i adres producenta,
— typ,
Wszystkie elementy metalowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję lub posiadać
zabezpieczenie antykorozyjne.
— numer fabryczny,
ww
5.1.2.1. Materiały
5.1.2.2. Konstrukcja
Podstawa drabiny (stopy) powinna posiadać spiczaste zakończenia wykonane ze stopów aluminium
lub innego materiału o niegorszych właściwościach,
w celu zapobieżenia poślizgom. W przypadku drabiny
z belką podporową zamiast stóp, belka również powinna być wyposażona w spiczaste zakończenia z materiałów jw. Stopy drabiny drewnianej powinny posiadać okucia z blachy.
Kółka drabiny powinny być wykonane ze stopów
aluminium lub innego materiału o niegorszych właściwościach.
— rok i miesiąc produkcji,
— dopuszczalną wysokość ratowania,
— uproszczoną instrukcję obsługi (w języku polskim),
— informację o zakazie wykonywania skoków szkoleniowych (w języku polskim),
— inne ważne (wg producenta) dla bezpieczeństwa
użytkowania informacje (w języku polskim).
5.2.3. PARAMETRY
5.2.3.1. Czas przygotowania
Czas przygotowania skokochronu do napełniania
z pozycji transportowej nie powinien przekraczać 240 s
przy zachowaniu zasad określonych w instrukcji obsługi producenta.
Powtórne napełnienie po zrzucie i zdjęciu obciążenia testowego o masie 75 kg (dotyczy tylko skokochronów napełnianych za pomocą wentylatorów) powinno nastąpić w czasie nie dłuższym niż 20 s.
5.2.3.2. Czas pracy
W przypadku skokochronu napełnianego za pomocą wentylatorów z silnikiem spalinowym zapas paliwa w zbiorniku powinien umożliwić ciągłą pracę
przez minimum 1 h.
5.2.3.3. Wytrzymałość skokochronu
5.3.2. WYKONANIE
.go
v.p
l
Czas napełnienia nie powinien być dłuższy niż
120 s.
Poz. 553
Po upadku na środek skokochronu obciążenia testowego o wymiarach 800 x 500 mm i masie 150 kg,
z wysokości 16 m skokochron nie powinien
5.3.2.1. Konstrukcja
Konstrukcja rękawa powinna umożliwiać kontrolowanie (regulowanie) przez osobę ratowaną prędkości
zjazdu łącznie z możliwością zatrzymania się w dowolnym momencie. Powinna być również zapewniona
możliwość wyhamowania osoby ratowanej przez personel obsługujący rękaw.
Kontrolowanie szybkości zjazdu w worze ratowniczym przez osobę ratowaną nie jest wymagane. W tym
przypadku szybkość zjazdu powinna być regulowana
przez personel obsługujący wór ratowniczy.
5.3.2.2. Znakowanie
Znakowanie powinno zawierać co najmniej następujące informacje
— przesunąć się więcej niż 1,0 m w dowolnym kierunku,
— nazwę lub znak producenta,
— przewrócić się,
— maksymalną wysokość ratowania,
— rok i miesiąc produkcji,
— odłączyć się od systemu napełniającego,
— instrukcję obsługi (w języku polskim),
— spowodować wyłączenia wentylatorów z silnikiem
spalinowym,
— instrukcję konserwacji (w języku polskim).
— doznać żadnych uszkodzeń powłoki.
5.3.3. PARAMETRY
Powyższą próbę należy wykonać trzykrotnie.
Jedno lub wielowarstwowy materiał konstrukcyjny rękawa badany od strony powłoki chroniącej przed
promieniowaniem cieplnym i płomieniem powinien
być odporny na działanie płomienia. Temperatura
mierzona na wysokości 250 mm nad palnikiem powinna wynosić 800 ± 50 °C. Próbkę materiału o wymiarach 100×140 mm należy umieścić 250 ± 10 mm nad
końcówką palnika. Po upływie 5 s działania płomienia,
żadna z warstw badanej próbki nie powinna się zapalić, tworzyć kropli, ewentualne żarzenie powinno ustąpić maksymalnie po upływie 5 s od usunięcia płomienia palnika oraz nie powinna wystąpić utrata ciągłości
materiału w warstwie nośnej. Dopuszcza się wystąpienie otworu w pozostałych warstwach rękawa,
o średnicy nie większej niż 25 mm.
rcl
5.2.3.4. Odporność materiału powłoki zewnętrznej na
płomień
5.3.3.1. Odporność na płomień
w.
Materiał powłoki powinien być odporny na działanie płomienia. Temperatura mierzona na wysokości
250 mm nad palnikiem powinna wynosić 800±50 °C.
Próbkę materiału o wymiarach 100 x 140 mm należy
umieścić 250 mm nad końcówką palnika. Po upływie
5 s działania płomienia, próbka nie powinna się zapalić, tworzyć kropli, ewentualne żarzenie powinno ustąpić maksymalnie po upływie 5 s od usunięcia płomienia palnika oraz nie powinna wystąpić utrata ciągłości
materiału.
5.2.3.5. Stabilność skokochronu
ww
Po upadku obciążenia testowego o masie 75 kg
i wymiarach 800×500 mm, w odległości 50 cm od krawędzi skokochronu mierzonej w połowie długości,
szerokości i po przekątnych skokochronu, skokochron
nie może się przewrócić lub przesunąć w dowolnym
kierunku więcej niż 1,0 m.
5.2.3.6. Masa
Wymagane jest, aby ilość uchwytów do transportu skokochronu (w stanie transportowym i gotowym
do działania), gwarantowała, że nie zostanie przekroczone maksymalne obciążenie przypadające na jedną
osobę zgodnie z przepisami BHP.
5.3. WORY I RĘKAWY RATOWNICZE
5.3.1. OZNACZENIA
Oznaczenie: Rękaw ratowniczy
Wór ratowniczy
5.3.3.2. Wytrzymałość rękawa na zrywanie
Minimalna wytrzymałość na zrywanie rękawa/wora w dowolnie wybranym punkcie nie może być mniejsza niż 15 kN.
5.3.3.3. Masa
Wymagane jest, aby ilość uchwytów do transportu rękawa/wora w stanie transportowym, gwarantowała, że nie zostanie przekroczone maksymalne obciążenie przypadające na jedną osobę zgodnie z przepisami BHP.
5.4. LINKOWE URZĄDZENIA
I PODNOSZENIA
DO
OPUSZCZANIA
5.4.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Urządzenia do opuszczania powinny spełniać wymagania normy PN-EN 341. Urządzenia do podnoszenia powinny spełniać wymagania normy PN-EN 1496.
5.4.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
o średnicy 45 mm. Po otwarciu zamka zatrzaśnika małego przez powstały prześwit powinien dać się przełożyć walec o średnicy 20 mm.
.go
v.p
l
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
Poz. 553
Dopuszcza się wyłącznie urządzenia klasy A wg
normy PN-EN 341.
5.6.3.2. Siła otwarcia zamka
Dopuszcza się wyłącznie urządzenia klasy B wg
normy PN-EN 1496.
Całkowite otwarcie zamka zatrzaśnika dużego
i małego powinno nastąpić pod wpływem działania
siły 15÷20 N. Otwarty zamek powinien samoczynnie
zamykać się po ustaniu działania siły.
5.5. LINKI STRAŻACKIE RATOWNICZE
5.6.3.3. Wytrzymałość zatrzaśników
5.5.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Linki powinny spełniać wymagania normy
PN-M-51510. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem. Dopuszcza się
inną konstrukcję, masę liniową oraz materiały konstrukcyjne linki przy zachowaniu minimalnych parametrów wytrzymałościowych określonych w normie
PN-M-51510. Grubość linki powinna wynosić do
16 mm. Dopuszcza się inną konstrukcję, wymiary,
materiały konstrukcyjne karabińczyka przy zachowaniu minimalnych parametrów wytrzymałościowych
określonych w normie PN-M-51510.
5.5.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
5.5.2.1. Zabezpieczenie antykorozyjne
5.5.2.2 Znakowanie
6.1. HYDRAULICZNE NARZĘDZIA RATOWNICZE
6.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Narzędzia hydrauliczne powinny spełniać wymagania normy PN-EN 13204. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
6.1.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
Rozpieracze i cylindry rozpierające powinny wytrzymać bez jakichkolwiek uszkodzeń i wycieków cieczy roboczej 150 cykli pracy z obciążeniem 80 % obciążenia nominalnego. Po przekroczeniu dopuszczalnej
przez producenta temperatury cieczy roboczej, w czasie trwania próby, w temperaturze otoczenia 5 ÷ 25 °C
można dokonać maksymalnie dwóch przerw na studzenie narzędzia i agregatu zasilającego. Powyższe
badanie trwałości (150 cykli pracy) nie dotyczy narzędzi zasilanych wyłącznie pompą zasilaną z akumulatora i pompą z napędem ręcznym lub nożnym.
rcl
Elementy metalowe powinny spełniać wymagania
pkt 5.13 normy PN-EN 364.
Wytrzymałość zatrzaśnika małego i dużego na obciążenia statyczne (bez zerwania lub pęknięcia) nie
może być mniejsza niż 15 kN.
Znakowanie linki powinno zawierać co najmniej
następujące informacje
— nazwę lub znak producenta,
— datę produkcji — rok i kwartał.
6.2. PODUSZKI PNEUMATYCZNE DO PODNOSZENIA
I KORKI PNEUMATYCZNE DO USZCZELNIANIA
5.6.1. PODZIAŁ
6.2.1. WYMAGANIA OGÓLNE
w.
5.6. ZATRZAŚNIKI STRAŻACKIE
— Zatrzaśnik strażacki duży,
— Zatrzaśnik strażacki mały.
Poduszki podnoszące powinny spełniać wymagania normy PN-EN 13731. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
5.6.2. WYMAGANIA
6.2.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
5.6.2.1. Wymagania ogólne
ww
Zatrzaśniki powinny spełniać wymagania normy
PN-EN 362. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
5.6.2.2. Znakowanie
Znakowanie zatrzaśnika powinno zawierać co najmniej następujące informacje
— nazwę lub znak producenta,
— rok i kwartał produkcji.
5.6.3. PARAMETRY
5.6.3.1. Wymiary
Po otwarciu zamka zatrzaśnika dużego przez powstały prześwit powinien dać się przełożyć walec
6.2.2.1. Konstrukcja
Korki uszczelniające powinny posiadać uchwyty
do transportu.
Korki i poduszki powinny prawidłowo działać
po klimatyzowaniu w temperaturze –20 ± 2 °C oraz
+ 80 ± 5 °C w czasie 6 h. Elementy urządzeń do sterowania korkami oprócz manometrów kontrolnych, powinny być odporne na działanie ciśnienia równego co najmniej 1,5 nominalnego ciśnienia pracy całego systemu.
Konstrukcja złączek korków uszczelniających powinna
zapewniać możliwość łączenia i rozłączania elementów
w rękawicach zgodnych z normą PN-EN 659, bez używania dodatkowych narzędzi. Złączki po stronie zasilania korka muszą mieć taką konstrukcję, aby do ich rozłączenia konieczne były przynajmniej dwie oddzielne
czynności manualne oraz po rozłączeniu następowało
6.2.2.2. Reduktory i urządzenia sterujące
Reduktory i urządzenia sterujące stosowane do
napełniania poduszek podnoszących i korków powinny być zgodne z normy PN-EN 13371.
6.2.2.4. Znakowanie
Każda poduszka i korek powinny posiadać trwale
połączoną tabliczkę znamionową zawierającą co najmniej następujące informacje
— typ poduszki lub korka,
— maksymalną siłę podnoszenia lub średnicę uszczelnianego otworu,
— ciśnienie pracy,
Zakresy pomiarowe stosowanych manometrów
powinny wynosić od 0 do 1 ÷ 2 wartości maksymalnego ciśnienia roboczego.
6.2.3.7. Ciśnienie rozrywające
Ciśnienie rozrywające korka uszczelniającego
umieszczonego w rurociągu o średnicy odpowiedniej
dla danego typu korka powinno być co najmniej
2-krotnie wyższe od ciśnienia pracy.
6.2.3.8. Szczelność
Konstrukcja korków uszczelniających i urządzeń
sterujących powinna zapewniać utrzymanie nominalnego ciśnienia w czasie 30 min. Dopuszczalny spadek
ciśnienia w ww. czasie nie może przekroczyć 5% ciśnienia roboczego.
6.3. TOPORY STRAŻACKIE
6.3.1. Wymagania ogólne
Topory strażackie powinny spełniać wymagania
normy PN-M-51501.
— datę produkcji,
— numer fabryczny.
6.4. ZBIORNIKI PRZENOŚNE NA WODĘ
rcl
6.2.3. PARAMETRY
6.2.3.6. Manometry kontrolne
.go
v.p
l
samoczynne uszczelnienie korka. W przypadku, gdy
dwa lub więcej urządzenia sterujące podłączone są do
tego samego źródła zasilania, węże montowane do
tych urządzeń po stronie zasilanych korków powinny
być oznaczone różnymi kolorami. System połączeń powinien zabezpieczać przed bezpośrednim połączeniem
elementów systemu przeznaczonego do pracy pod wysokim ciśnieniem, z elementami systemu przeznaczonego do pracy pod niskim ciśnieniem.
Poz. 553
6.2.3.1. Ciśnienie wypychające korek z rurociągu
Ciśnienie wypychające korek z rurociągu stalowego nie powinno być niższe niż
— 1,0 bar w przypadku korków o ciśnieniu roboczym
od 1,5 do 2,5 bar,
— 0,5 bar dla korków o ciśnieniu roboczym do 1,5 bar.
w.
6.2.3.2. Ciśnienie próbne
Ciśnienie próbne dla korków uszczelniających ustala producent, nie powinno być jednak mniejsze od
1,5-krotnej wartości ciśnienia nominalnego.
6.2.3.3. Zawory bezpieczeństwa i system połączeń
ww
Zawory bezpieczeństwa i system połączeń korków uszczelniających powinny być zgodne z normą
PN-EN 13371.
6.2.3.4. Długość przewodów zasilających
Długość przewodów nie powinna być mniejsza niż
5 m, natomiast przewód łączący źródło zasilania
z urządzeniem sterującym powinien mieć długość minimum 2 m.
6.2.3.5. Wytrzymałość na rozerwanie
Wytrzymałość na rozerwanie przewodów zasilających korki musi być minimum 2-krotnie wyższa od ciśnienia pracy.
6.4.1. OZNACZENIA
Oznaczenie: Zbiornik przenośny na wodę o pojemności …… dm3 (podać pojemność w dm3)
6.4.2. WYKONANIE
6.4.2.1. Materiały
Materiał poszycia zbiornika powinien być odporny na działanie niskich i wysokich temperatur. Po klimatyzowaniu poszycia w temperaturze zarówno
–20 ± 2 °C jak również + 80 ± 5 °C, montaż zbiornika
powinien przebiegać bez uszkodzenia poszczególnych elementów oraz z zachowaniem szczelności wg
pkt 6.4.3.2.
Elementy metalowe zbiornika i stelaża, o ile występują powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję lub powinny być zabezpieczone antykorozyjnie.
6.4.2.2. Konstrukcja
Dopuszcza się zbiorniki ze stelażem oraz zbiorniki
samonośne. Pojemność zbiornika otwartego powinna
wynosić minimum 2500 dm3. Zbiornik powinien posiadać pokrowiec. O ile zbiornik posiada stelaż, to
w pokrowcu elementy stelaża powinny być oddzielone od elementów poszycia zbiornika. W przypadku
wyposażenia zbiornika w nasady ssawne, nasady muszą być zgodne z normą PN-/M-51038. Zbiorniki zamknięte powinny być wyposażone w nasady tłoczne
i ssawne wg normy PN-M-51038 i zawór odpowietrzający.
6.4.2.3. Znakowanie
Poz. 553
.go
v.p
l
7.2.3. Oznaczenie
Znakowanie powinno zawierać co najmniej następujące informacje
— nazwę lub znak producenta,
— pojemność w dm3.
Na zbiorniku powinna być umieszczona skrócona
instrukcja konserwacji w języku polskim.
6.4.3. PARAMETRY
Gaśnice przeznaczone na wyposażenie samochodów pożarniczych powinny posiadać dodatkowe oznaczenie GAŚNICA DLA STRAŻY POŻARNEJ.
Oznaczenie powinno być widoczne podczas odczytywania informacji z etykiety gaśnicy, wysokość
liter powinna wynosić co najmniej 5 mm. Trwałość
i czytelność znakowania gaśnicy powinna być zachowana przez cały okres jej przydatności.
7.3. GAŚNICE PRZEWOŹNE
6.4.3.1. Masa
7.3.1. Wymagania ogólne
Masa kompletnego zbiornika nie powinna przekroczyć 0,015 kg na 1 dm3 pojemności zbiornika.
6.4.3.2. Ubytek wody
Gaśnice przewoźne powinny spełniać wymagania
normy PN-EN 1866-1 Część 1. Charakterystyka, wykonanie i metody badań.
7.4. KOCE GAŚNICZE
Średni ubytek wody ze zbiornika otwartego w ciągu 1 h nie powinien przekraczać 0,5 % objętości zbiornika. Zbiornik powinien posiadać możliwość kontrolowanego spuszczania wody.
7.4.1. Wymagania ogólne
Koce gaśnicze powinny spełniać wymagania normy PN-EN 1869.
Ubytek wody ze zbiornika zamkniętego nie może
być większy niż 0,5 % jego pojemności na dobę.
7.5. URZĄDZENIA GAŚNICZE
6.4.3.3. Stateczność zbiornika
7.5.1. PODZIAŁ I OZNACZENIE
7.5.1.1. Podział
rcl
Zbiornik o konstrukcji samonośnej jak i na stelażu, powinien zachować stateczność po obciążeniu jego górnej krawędzi w najbardziej niekorzystnym położeniu, nawodnioną linią ssawną (składającą się
z 1 odcinka węża ssawnego PVC, wielkości 110, długości 2,5 m).
7.1. GAŚNICE PRZENOŚNE
w.
7.1.1. Wymagania ogólne
Gaśnice przenośne powinny spełniać wymagania
normy PN-EN 3-7 Część 7. Charakterystyki, wymagania eksploatacyjne i metody badań.
7.2. GAŚNICE DLA STRAŻY POŻARNEJ
7.2.1. Wymagania ogólne
ww
Gaśnice dla straży pożarnej powinny spełniać wymagania normy PN-EN 3-7.
Gaśnice przenośne o masie ≥ 6 kg przeznaczone
na wyposażenie samochodów pożarniczych powinny
spełniać dodatkowo następujące wymagania szczegółowe
7.2.2. Parametry gaśnic w zakresie ergonomii
Konstrukcja gaśnicy powinna umożliwiać (w trzech
kolejnych próbach) usunięcie zabezpieczenia, uruchomienie i sprawdzenie skuteczności gaśniczej, przez
operatora w odpowiednich, dopuszczonych do stosowania środkach ochrony indywidualnej.
W zależności od wykonania rozróżnia się urządzenia przenośne i przewoźne.
7.5.1.2. Oznaczenie
Na urządzeniu powinna być umieszczona etykieta
w formacie co najmniej A 5 podzielona na części zawierająca następujące dane
w części 1
— nazwa urządzenia poprzedzona słowami: AGREGAT GAŚNICZY, grupy pożarów do gaszenia których jest przeznaczony, nominalna ilość środka
gaśniczego (dotyczy agregatów do impulsowego
podawania środka gaśniczego),
w części 2
— sposób uruchomienia agregatu oraz piktogramy
grup pożarów,
w części 3
— ostrzeżenia dotyczące stosowania,
w części 4
— informacje dodatkowe — ciśnienie nominalne wody i/lub gazu roboczego w urządzeniu, masa całkowita, dane dotyczące zastosowanego środka gaśniczego,
w części 5
— nazwa i adres producenta i dystrybutora.
Część 3 etykiety powinna stanowić co najmniej
30 % powierzchni całej etykiety.
7.5.2. PARAMETRY
Poz. 553
.go
v.p
l
8.2. PIANOTWÓRCZE ŚRODKI GAŚNICZE
7.5.2.1. Agregaty do pulsacyjnego i ciągłego podawania środka gaśniczego
Agregaty przenośne powinny posiadać zbiornik
środka gaśniczego o pojemności nie mniejszej niż
10 dm3. Agregaty przewoźne powinny posiadać zbiornik środka gaśniczego o pojemności nie mniejszej niż
20 dm3. Agregaty powinny posiadać zbiornik wody
lub pompę wodną lub zasilanie zewnętrzne oraz powinny być zasilane sprężonym gazem.
Elementy agregatu powinny spełniać wymagania
odrębnych przepisów krajowych.
7.5.2.2. Maksymalny zasięg strumienia gaśniczego
8.2.1. OZNACZENIE
Na każdym opakowaniu powinna być umieszczona etykieta formatu co najmniej A5 podzielona na części zawierająca następujące dane
w części 1
— nazwa handlowa wyrobu poprzedzona napisem
PIANOTWÓRCZY ŚRODEK GAŚNICZY poszerzona
nazwa typu wg normy PN-EN 1568-1÷4 załącznik A i rodzaj wg normy PN-EN 2, oraz informację
o przeznaczeniu do wytwarzania piany ciężkiej,
średniej, lekkiej lub wszystkich rodzajów pian,
w części 2
Agregaty do pulsacyjnego podawania środka gaśniczego
— zalecane stężenie/stężenia wodnych roztworów
środka pianotwórczego,
— maksymalny zasięg rzutu strumienia gaśniczego
nie powinien być mniejszy niż 10 m, przy kącie pochylenia prądownicy 32 ° względem poziomu przy
prędkości wiatru nie większej niż 1 m/s,
— zakres temperatur stosowania środka pianotwórczego,
Agregaty do ciągłego podawania środka gaśniczego
rcl
— maksymalny zasięg rzutu strumienia gaśniczego
nie powinien być mniejszy niż 6 m, przy kącie pochylenia prądownicy 32° względem poziomu i prędkości wiatru nie większej niż 1 m/s.
— inne istotne cechy środka, np. jeśli koncentrat jest
cieczą newtonowską i lepkość w najniższej temperaturze stosowania jest > 200 mm2/s lub jeśli koncentrat jest cieczą pseudoplastyczną i lepkość
w najniższej temperaturze stosowania ≥ 120 mPaxs
przy szybkości ścinania 375 1/s, to na etykiecie powinien znaleźć się napis: „koncentrat może wymagać specjalnych urządzeń dozujących”, a np.
w przypadku środków AFFF i FFFP napis: „tworzący
film wodny", „możliwość stosowania z wodą morską” itp.,
7.5.2.3. Skuteczność gaśnicza
Agregaty powinny ugasić pożary testowe nie
mniejsze niż 13A i 55B wg PN-EN 3-7.
w części 3
— zagrożenia dla użytkowników,
Agregaty do pulsacyjnego podawania środka gaśniczego
w.
— objętość zbiornika agregatu przenośnego powinna
wystarczyć do ugaszenia pożarów testowych bez
konieczności uzupełniania środka gaśniczego,
— dla agregatu przewoźnego zużycie środka gaśniczego do ugaszenia pożarów testowych nie powinno
przekraczać 15 dm3.
Agregaty do ciągłego podawania środka gaśniczego
— zużycie środka gaśniczego do ugaszenia pożaru
testowego nie powinno przekraczać 30 dm3.
ww
7.5.3. Inne agregaty i urządzenia gaśnicze przewoźne
i przenośne
Inne agregaty i urządzenia gaśnicze przewoźne
i przenośne powinny ugasić pożary testowe, nie
mniejsze niż 13A i 55B wg normy PN-EN 3-7, bez
względu na stopień rozwinięcia linii gaśniczej o minimalnej długości 30 m.
— podstawowe zalecenia ekologiczne,
w części 4
— zawartość środka pianotwórczego w opakowaniu
w dm3 lub w kg,
— dane dotyczące partii wyrobu — numer, miesiąc
i rok produkcji,
— okres gwarancji,
— sposób utylizacji środka pianotwórczego po przekroczeniu daty jego przydatności,
w części 5
— nazwa i adres producenta i dystrybutora.
Część 3 etykiety powinna stanowić co najmniej
30 % powierzchni całej etykiety.
Trwałość i czytelność znakowania opakowań powinna być zachowana przez cały okres przydatności
środka pianotwórczego.
8.1. PROSZKI GAŚNICZE
8.2.2. PARAMETRY
8.1.1. Wymagania ogólne
Pianotwórcze środki gaśnicze w zakresie lepkości,
liczby spienienia, szybkości wykraplania roztworu
z piany i skuteczności gaśniczej powinny spełniać wymagania wg normy PN-EN 1568-1÷4.
Proszki gaśnicze powinny spełniać wymagania
normy PN-EN 615.
9.1. SORBENTY
Poz. 553
— bezpieczeństwo podczas stosowania sorbentu,
— numer atestu Państwowego Zakładu Higieny,
.go
v.p
l
9.1.1. PODZIAŁ I OZNACZENIE
w części 4
9.1.1.1. Podział
— data produkcji sorbentu,
— sorbenty stosowane na powierzchniach stałych,
— sorbenty stosowane na powierzchniach wód.
— termin przydatności do stosowania sorbentu, w formacie: dd-mm-rrrr,
9.1.1.2. Oznaczenie
— zawartość opakowania podana w kilogramach lub
litrach,
Na każdym opakowaniu sorbentu powinna znaleźć
się etykieta lub nadruk. Etykieta bądź nadruk powinny
— warunki przechowywania sorbentu,
— posiadać napisy wykonane w kolorze kontrastującym z kolorem tła,
w części 5
— zachować trwałość i czytelność znakowania przez
cały okres przydatności sorbentu do stosowania,
— posiadać czytelną postać oraz rozmiar nie mniejszy
niż A5,
— być podzielone na 5 części.
Na etykiecie bądź nadruku powinny być umieszczone następujące informacje
w części 1
— nazwa handlowa sorbentu poprzedzona słowem
„sorbent”,
w.
w części 2
— nazwa i dane adres producenta i dystrybutora sorbentu.
W części 2 i 3 informacje mogą być podane za pomocą piktogramów, których wymiary nie powinny
być mniejsze niż 20 x 20 mm.
Część 3 etykiety powinna stanowić co najmniej
30 % powierzchni całej etykiety.
9.1.2. PARAMETRY
9.1.2.1. Zdolność pochłaniania oleju
Chłonność węglowodoru wzorcowego przez sorbenty stosowane na powierzchniach stałych lub na
powierzchniach wód — nie mniejsza niż 50 % wag.
w stosunku do masy sorbentu. Jako węglowodór
wzorcowy stosować olej napędowy spełniający wymagania normy PN-EN 590 dla gatunków oleju napędowego dla klimatu umiarkowanego. Oznaczenie dla
sorbentów sypkich wykonać metodą Westinghouse’a.
rcl
— zakres stosowania: np. „do zbierania zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni
stałych” (w przypadku sorbentów stosowanych na
powierzchniach stałych) lub „do zbierania zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni wód” (w przypadku sorbentów stosowanych na powierzchniach wód) lub „do zbierania
zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni stałych i powierzchni wód” (w przypadku
sorbentów stosowanych na powierzchniach stałych
i powierzchniach wód),
— sposób postępowania z sorbentem po przekroczeniu jego przydatności do stosowania,
— rodzaj sorbentu (np. sorbent sypki, granulowany,
naturalny, syntetyczny, mineralny, itp.),
— chłonność węglowodorów i wody podana w procentach wagowych (w przypadku sorbentów stosowanych na powierzchniach stałych),
ww
— chłonność węglowodorów podana w procentach
wagowych (w przypadku sorbentów stosowanych
na powierzchniach wód),
— gęstość nasypowa podana w gramach na litr
(w przypadku sorbentów sypkich),
— pływalność (% wagowo) sorbentu nasyconego węglowodorem wzorcowym,
— zawartość ziaren o średnicy większej niż 4 mm oraz
zawartość ziaren o średnicy mniejszej niż 0,125 mm
podana w procentach wagowych (w przypadku
sorbentów sypkich),
— sposób użycia sorbentu,
— sposób postępowania ze zużytym sorbentem,
w części 3
— ograniczenia w stosowaniu sorbentu,
9.1.2.2. Analiza sitowa
Zawartość frakcji o wielkości ziaren większej niż
4 mm oraz zawartość frakcji o wielkości ziaren mniejszej niż 0,125 mm nie może się różnić o więcej niż
± 10% wartości deklarowanej przez producenta. Wymaganie dotyczy tylko sorbentów sypkich.
9.1.2.3. Bierność chemiczna
Sorbent nie może wchodzić w reakcje chemiczne
z pochłanianymi substancjami.
9.1.2.4. Pływalność
95% sorbentu stosowanego na powierzchniach
wód, zarówno gotowego do użycia jak i użytego, całkowicie nasyconego węglowodorem wzorcowym,
określonym w pkt 9.1.2.1. załącznika, utrzymuje się na
powierzchni wody stojącej przez 24 godziny.
Wymaganie dotyczy tylko sorbentów do zbierania
zanieczyszczeń z powierzchni wód.
9.1.2.5. Gęstość nasypowa
Wartość gęstości nasypowej wyrażona w gramach
na litr nie może się różnić o więcej niż ± 10 % wartości
deklarowanej przez producenta. Wymaganie dotyczy
tylko sorbentów sypkich.
10.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Centrala sygnalizacji pożarowej (CSP) powinna
spełniać wymagania normy PN-EN 54-2. Spełnienie
wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.1.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
10.2.2.5. Dodatkowo panel może przekazywać informacje o rodzaju, lokalizacji i stanie pracy innych urządzeń lub inne informacje przydatne
do prowadzenia działań ratowniczych.
.go
v.p
l
10.1. CENTRALE SYGNALIZACJI POŻAROWEJ
Poz. 553
10.1.2.1. CSP powinna posiadać oznaczenia i opisy
w języku polskim, oraz podawać komunikaty
w języku polskim.
10.1.2.2. CSP powinna zapewniać możliwość wydruku
historii zdarzeń.
10.1.2.3. Do CSP powinna być dołączona, opracowana
przez producenta w języku polskim, instrukcja przeprowadzenia odpowiednich prób
i badań potwierdzających prawidłowość jej
działania w systemie po jej zainstalowaniu
w obiekcie.
10.2. PANELE OBSŁUGI DLA STRAŻY POŻARNEJ
10.2.2.7. Panel powinien mieć oznaczenia i opisy w języku polskim oraz podawać komunikaty w języku polskim.
10.2.2.8. Do panelu powinna być dołączona, opracowana przez producenta w języku polskim,
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po jego zainstalowaniu w obiekcie.
10.3. URZĄDZENIA ZDALNEJ SYGNALIZACJI I OBSŁUGI
10.3.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Urządzenia zdalnej sygnalizacji i obsługi niewchodzące w skład centrali sygnalizacji pożarowej powinny
spełniać wymagania jak dla centrali sygnalizacji pożarowej (CSP) określone w normie PN-EN 54-2. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym
dokumentem.
rcl
Panel obsługi dla straży pożarnej (panel) przeznaczony jest do współpracy z centralami sygnalizacji pożarowej (CSP). Panel powinien być instalowany w pobliżu wejścia do obiektu przewidzianego dla ekip ratowniczych.
10.2.2.6. Obudowa panelu powinna mieć barwę czerwoną. Na płycie czołowej panelu powinien
znajdować się napis „PANEL OBSŁUGI DLA
STRAŻY POŻARNEJ”. Wysokość liter powinna wynosić co najmniej 8 mm i być barwy
białej.
10.2.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Panel powinien spełniać wymagania środowiskowe zgodnie z pkt 15.3 normy PN-EN 54-2. Spełnienie
wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.2.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
w.
10.2.2.1. Panel powinien przekazywać informacje o rodzaju, lokalizacji i stanie pracy urządzeń przeciwpożarowych zainstalowanych w danym
obiekcie.
10.2.2.2. Informacje o aktualnym stanie pracy poszczególnych urządzeń przeciwpożarowych powinny być prezentowane oddzielnie dla każdego urządzenia przeciwpożarowego w sposób stale widoczny, czytelny i jednoznaczny.
ww
10.2.2.3. Panel powinien przekazywać co najmniej optycznie informacje o następujących stanach
pracy każdego urządzenia przeciwpożarowego z zastosowaniem następujących barw
sygnalizacji
stan alarmowania/wyzwolenia/ — kolor
czerwony,
stan uszkodzenia
— kolor żółty,
stan pracy/dozorowania
— kolor
zielony.
10.2.2.4. Panel może realizować funkcje sterowania
urządzeniami przeciwpożarowymi. W takim
przypadku panel powinien być zabezpieczony przed dostępem osób nieuprawnionych.
10.3.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
10.3.2.1. Urządzenia zdalnej sygnalizacji i obsługi niewchodzące w skład centrali powinny mieć
oznaczenia i opisy w języku polskim oraz podawać komunikaty w języku polskim.
10.3.2.2. Do urządzeń powinna być dołączona, opracowana przez producenta w języku polskim,
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po jego zainstalowaniu w obiekcie.
10.4. SYSTEMY TRANSMISJI SYGNAŁÓW ALARMÓW POŻAROWYCH I USZKODZENIOWYCH
10.4.1. ZAKRES
Przedmiotem wymagań są systemy transmisji
sygnałów alarmów pożarowych oraz sygnałów uszkodzeniowych służące do przesyłania alarmów pożarowych oraz sygnałów uszkodzeniowych z central sygnalizacji pożarowej do stacji odbiorczych alarmów
pożarowych oraz sygnałów uszkodzeniowych. Wymagania obejmują organizację systemów transmisji sygnałów alarmów pożarowych, stawiane im wymagania
dotyczące torów transmisyjnych i transmisji sygnałów, szybkości, niezawodności i bezpieczeństwa powiadamiania oraz wymagania stawiane urządzeniom
wykorzystywanym do budowy tych systemów.
rowych powinien być potwierdzany przez stację odbiorczą alarmów pożarowych. Sygnały uszkodzeniowe
przesyłane powinny być z jednego lub wielu urządzeń
transmisji alarmów pożarowych do stacji odbiorczej
sygnałów uszkodzeniowych zainstalowanej w centrum odbiorczym operatora systemu monitoringu pożarowego. Transmisja powinna odbywać się w sposób automatyczny.
.go
v.p
l
10.4.2. WYMAGANIA OGÓLNE
Poz. 553
10.4.2.1. Konfiguracja systemu transmisji alarmów
pożarowych
Ogólny schemat systemu transmisji alarmów pożarowych przedstawiony został na rys. nr 10.4.2.1.
Sprawność całego systemu transmisji alarmów
powinna być nadzorowana przez centrum monitorowania operatora systemu monitoringu pożarowego.
Centrum monitorowania operatora systemu oraz
stacja odbiorcza sygnałów uszkodzeniowych mogą
wchodzić w skład centrum odbiorczego operatora systemu monitoringu pożarowego.
rcl
Alarmy pożarowe z jednego lub wielu urządzeń
transmisji alarmów pożarowych przesyłane są do stacji odbiorczej alarmów pożarowych, zainstalowanej
w centrum odbiorczym alarmów pożarowych zlokalizowanym w obiekcie komendy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) lub w obiekcie, wskazanym przez właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) PSP. Transmisja powinna odbywać się w sposób automatyczny. Poprawny odbiór alarmów poża-
Rys. nr 10.4.2.1. Schemat systemu transmisji alarmów pożarowych
10.4.2.2. Urządzenia pośredniczące
ww
w.
Dopuszcza się stosowanie telekomunikacyjnych
urządzeń pośredniczących w transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych, takich jak stacje retransmisji, koncentracji i wzmacniania sygnałów
oraz urządzenia telekomunikacyjne stacji rezerwowej
lub centrum odbiorczego operatora systemu, jak to
przykładowo pokazano na rys. nr 10.4.2.2.
Wymagania techniczno-użytkowe obejmują cały
system transmisji alarmów pożarowych od wejścia do
urządzenia transmisji alarmów pożarowych do wyjścia urządzenia powiadamiającego w centrum odbiorczym alarmów pożarowych dla alarmów pożarowych
oraz od wejścia urządzenia transmisji alarmów pożarowych do wyjścia urządzenia powiadamiającego
w centrum odbiorczym operatora systemu dla sygnałów uszkodzeniowych.
Rys. nr 10.4.2.2. Tor transmisji alarmów pożarowych poprzez centrum odbiorcze operatora systemu
10.4.2.5. Centrum monitorowania operatora systemu
.go
v.p
l
10.4.2.3. Stacja odbiorcza alarmów pożarowych
Poz. 553
W skład stacji odbiorczej alarmów pożarowych powinny wchodzić urządzenia telekomunikacyjne oraz
urządzenie powiadamiające.
Centrum monitorowania operatora systemu nadzoruje sprawność wszystkich urządzeń i torów transmisji systemu transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych. Informacje zbierane przez to
centrum powinny umożliwiać wyznaczenie dostępności systemu zgodnie z normą PN-EN 50136-1-1 pkt 7.5.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Urządzenie powiadamiające powinno zapewnić
powiadomienie obsługi i/lub systemu prezentacji informacji centrum o następujących zdarzeniach
Centrum monitorowania powinno wchodzić w skład
centrum odbiorczego operatora systemu monitoringu.
Do budowy centrum mogą być wykorzystane urządzenia stacji odbiorczej sygnałów uszkodzeniowych.
Stacje odbiorcze alarmów pożarowych powinny
spełniać wymagania określone w specyfikacji technicznej CLC/TS 50136-4. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
— alarmie pożarowym,
— uszkodzeniu toru transmisji z urządzeniem telekomunikacyjnym.
Informacje o pozostałych zdarzeniach są przekazywane do centrum odbiorczego operatora systemu
monitoringu.
Do przesyłania alarmów pożarowych mogą być
wykorzystywane
a) tory dedykowane, budowane specjalnie dla potrzeb
transmisji alarmów pożarowych,
b) tory dedykowane zestawiane w sieciach publicznych operatorów telekomunikacyjnych,
c) łącza publicznych sieci telekomunikacyjnych PSTN
i ISDN.
10.4.2.7. Rodzaje wykorzystywanych łączy transmisyjnych
Łącza transmisyjne powinny umożliwiać transmisję dwukierunkową równoczesną lub naprzemienną.
W szczególności powinny umożliwiać potwierdzanie
odbioru każdej informacji alarmowej.
rcl
Akceptacja alarmu przez operatora powinna być
możliwa przy pomocy urządzenia powiadamiającego,
jak i poprzez dołączony do niego system prezentacji
informacji. Jeżeli alarm pożarowy nie zostanie zaakceptowany w zadanym przedziale czasu, informacja
o tym zdarzeniu powinna być przesłana przez urządzenie powiadamiające stacji odbiorczej alarmów pożarowych do centrum odbiorczego operatora systemu
monitoringu pożarowego.
10.4.2.6. Sieć transmisji alarmów pożarowych
Urządzenia telekomunikacyjne służą do komunikacji urządzenia powiadamiającego z urządzeniami
transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych oraz z centrum odbiorczym operatora systemu.
w.
Tor transmisji pomiędzy urządzeniem powiadamiającym a urządzeniem telekomunikacyjnym powinien być monitorowany przez urządzenie powiadamiające zgodnie z CLC/TS 50136-4 pkt 4.16. Spełnienie
wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Jeżeli do przesyłania sygnałów alarmowych wykorzystywany jest tor radiowy, operator systemu monitoringu pożarowego powinien posiadać odpowiednie
pozwolenie radiowe na korzystanie z tego toru na zasadach wyłączności. Nie dopuszcza się wykorzystywania częstotliwości, które nie wymagają posiadania pozwoleń radiowych. W przypadku gdy tor radiowy jest
wykorzystywany jako tor podstawowy, musi być on
wykorzystywany wyłącznie dla potrzeb systemu transmisji alarmów pożarowych.
10.4.2.8. Redundancja łączy transmisji alarmów pożarowych
Stacja odbiorcza sygnałów uszkodzeniowych jest
instalowana w centrum odbiorczym operatora systemu monitoringu pożarowego. Służy do odbioru sygnałów uszkodzeniowych z urządzeń transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych, a także do odbioru wiadomości o uszkodzeniach ze stacji
odbiorczej alarmów pożarowych. W skład stacji odbiorczej sygnałów uszkodzeniowych powinno wchodzić urządzenie powiadamiające oraz urządzenia telekomunikacyjne. Podstawowe wymagania na urządzenie powiadamiające są określone w CLC/TS 50136-4.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Do przesyłania alarmów pożarowych pomiędzy
urządzeniem transmisji alarmów pożarowych a stacją
odbiorczą alarmów pożarowych powinny być wykorzystywane co najmniej dwa łącza transmisji określone jako łącze podstawowe i łącze dodatkowe, zapewniające ogólną dostępność systemu określoną w tablicy 10.4.2.9. Jako łącze podstawowe należy stosować
łącze typu 1 wg tablicy 10.4.2.9. Jako łącze dodatkowe
może być stosowane łącze typu 1 lub typu 2 wg tablicy 10.4.2.9. Należy stosować dwa, fizycznie różne tory
transmisji. Transmisja alarmów pożarowych w łączach podstawowym i dodatkowym powinna być inicjowana równocześnie i odbywać się niezależnie.
Urządzenie powiadamiające może współpracować
z systemem informatycznym operatora systemu monitoringu. Stacja odbiorcza sygnałów uszkodzeniowych powinna umożliwiać przesyłanie drogą elektroniczną informacji o uszkodzeniach systemów sygnalizacji pożarowej do firm serwisujących te systemy.
10.4.2.9. Wymagania dotyczące transmisji
ww
10.4.2.4. Stacja odbiorcza sygnałów uszkodzeniowych
Wymagane parametry systemów transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych określone zostały w tablicy nr 10.4.2.9 zgodnie z normą
PN-EN 50136-1-1.
10.4.2.10. Czas transmisji
.go
v.p
l
Tablica nr 10.4.2.9. Wymagania dla systemów transmisji alarmów pożarowych
rcl
Wymagania dotyczące czasu transmisji i klasyfikacji systemów są określone w normie PN-EN 50136-1-1
pkt 6.3.2. Wymagania te dotyczą pełnego czasu transmisji od przekazania sygnału alarmowego przez system
sygnalizacji pożarowej do jego udostępnienia przez
urządzenie powiadamiające i/lub przekazania tego sygnału do systemu prezentacji informacji centrum odbiorczego alarmów pożarowych. Spełnienie wymagań
powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
stosowane zgodnie z dokumentacją producenta.
W przypadku, gdy zgodnie z dokumentacją techniczną
do transmisji wykorzystywane są łącza publicznej sieci telekomunikacyjnej, do badań należy wykorzystać
odpowiednie łącza lub ich symulator. Weryfikacja parametrów działającej sieci transmisji alarmów pożarowych powinna być prowadzona zgodnie z normą
PN-EN-50136-1-1 pkt 7. Spełnienie wymagań powinno
być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.4.2.11. Monitorowanie systemu transmisji
w.
Operator systemu transmisji alarmów pożarowych
powinien zapewniać monitorowanie sprawności
wszystkich urządzeń systemu oraz całej drogi przesyłania alarmów pożarowych. Wymagania dotyczące
monitorowania systemu transmisji oraz klasyfikacji
systemów są określone w normie PN-EN 50136-1-1
pkt 6.3.4. Informacje o sprawności systemu oraz wykrytych uszkodzeniach powinny być zbierane i rejestrowane przez centrum monitorowania operatora
systemu zgodnie z pkt 7.5 normy PN-EN 50136-1-1.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.4.2.12. Dostępność
ww
Wymagania dotyczące dostępności systemu transmisji alarmów pożarowych oraz klasyfikacji systemów
są określone w normie PN-EN 50136-1-1 pkt 6.4.5. Dostępność systemu podlegającego dopuszczeniu powinna być określana na podstawie dostępności łączy
i torów transmisji, z których system będzie korzystał,
oraz deklarowanej przez producenta niezawodności
urządzeń objętych dokumentacją systemu. Spełnienie
wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.4.2.13. Badania i weryfikacja wydajności systemu
Badania parametrów systemu na zgodność z wymaganiami określonymi w tablicy nr 10.4.2.9 załącznika powinny obejmować wszystkie konfiguracje systemu transmisji alarmów pożarowych, jakie mogą być
10.4.3. WYMAGANIA DOTYCZĄCE URZĄDZEŃ TRANSMISJI SYGNAŁÓW ALARMOWYCH I USZKODZENIOWYCH
10.4.3.1. Urządzenia transmisji alarmów pożarowych
i uszkodzeniowych powinny spełniać wymagania określone w PN-EN 54-21. Spełnienie
wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.4.3.2. Urządzenia transmisji alarmów pożarowych
i uszkodzeniowych powinny posiadać oznaczenia, opisy i podawać komunikaty w języku
polskim.
10.4.3.3. Do urządzeń powinna być dołączona, opracowana przez producenta w języku polskim,
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po jego zainstalowaniu w obiekcie.
10.4.4. WYMAGANIA DLA URZĄDZEŃ POWIADAMIAJĄCYCH
10.4.4.1. Urządzenia powiadamiające wchodzące
w skład stacji odbiorczych alarmów pożarowych oraz w skład stacji odbiorczych sygnałów uszkodzeniowych powinny spełniać wymagania określone w specyfikacji technicznej
CLC/TS 50136-4. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.4.4.2. Urządzenia powinny posiadać oznaczenia, opisy i podawać komunikaty w języku polskim.
11.1.2.4. Dostęp do mikrofonu wchodzącego w skład
CDSO powinien być ograniczony wyłącznie
dla uprawnionych osób.
10.5. RĘCZNE OSTRZEGACZE POŻAROWE (ROP)
11.1.2.6. Do CDSO powinna być dołączona, opracowana przez producenta w języku polskim,
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jej działania w systemie po jej zainstalowaniu
w obiekcie.
10.5.1. WYMAGANIA OGÓLNE
.go
v.p
l
10.4.4.3. Do urządzeń powinna być dołączona opracowana przez producenta w języku polskim
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po jego zainstalowaniu w obiekcie.
Ręczne ostrzegacze pożarowe powinny spełniać
wymagania normy PN-EN 54-11. Spełnienie wymagań
powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
10.5.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
Symbol na płycie czołowej powinien być uzupełniony słowem „POŻAR” zgodnie z pkt 4.7.3.2.1 normy
PN-EN 54-11.
11.1. CENTRALE
DŹWIĘKOWYCH
OSTRZEGAWCZYCH
11.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
SYSTEMÓW
Centrala dźwiękowych systemów ostrzegawczych
(CDSO) powinna spełniać wymagania aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
11.2. KONSOLE Z MIKROFONEM DLA STRAŻY POŻARNEJ NIEWCHODZĄCE W SKŁAD CENTRALI
DŹWIĘKOWYCH SYSTEMÓW OSTRZEGAWCZYCH
11.2.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Konsole z mikrofonem dla straży pożarnej niewchodzące w skład centrali dźwiękowych systemów
ostrzegawczych (CDSO) powinny spełniać wymagania odpowiedniej aprobaty technicznej lub polskiej
normy wyrobu. Spełnienie wymagań powinno być
potwierdzone stosownym dokumentem.
11.2.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
11.2.2.1. Konsole z mikrofonem dla straży pożarnej
niewchodzące w skład CDSO powinny posiadać oznaczenia i opisy w języku polskim.
rcl
11.1.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
11.1.2.5. CDSO powinna posiadać oznaczenia, opisy
i podawać komunikaty w języku polskim.
11.1.2.1. Centrala dźwiękowego systemu ostrzegawczego (CDSO) powinna spełniać następujące
funkcje obowiązkowe
a) w momencie przyjęcia alarmu CDSO powinna przerwać realizację jakichkolwiek
funkcji niezwiązanych z ostrzeganiem,
w.
b) być zdolna do rozgłaszania w ciągu 10 s po
włączeniu podstawowego lub awaryjnego
(rezerwowego) źródła zasilania,
c) być zdolna do rozgłaszania sygnału ostrzegawczego, nadawanego przez operatora
lub automatycznie, w ciągu 3 s od zaistnienia stanu zagrożenia wynikającego ze
zmiany położenia przekaźników strefowych
centrali sygnalizacji pożarowej,
ww
d) być zdolna do nadawania sygnałów ostrzegawczych i komunikatów słownych do
jednego lub kilku obszarów jednocześnie,
zgodnie z przyjętym sposobem alarmowania.
11.1.2.2. CDSO powinna mieć możliwość ręcznej interwencji w celu pominięcia zaprogramowanych funkcji automatycznych. Powinno to
dotyczyć zarówno charakteru komunikatu
przeznaczonego do nadania, jak i torów dystrybucji tego komunikatu.
11.1.2.3. W każdej sytuacji użycie mikrofonu pożarowego powinno mieć najwyższy poziom priorytetu dostępu do dźwiękowego systemu
ostrzegawczego, przed wszystkimi innymi
rozgłaszanymi informacjami.
11.2.2.2. Konsola powinna mieć możliwość ręcznej interwencji w celu pominięcia zaprogramowanych funkcji automatycznych. Powinno to
dotyczyć zarówno charakteru przeznaczonego do nadania komunikatu, jak i torów dystrybucji tego komunikatu.
11.2.2.3. W każdej sytuacji użycie mikrofonu pożarowego powinno mieć najwyższy poziom priorytetu dostępu do dźwiękowego systemu
ostrzegawczego, przed wszystkimi innymi
rozgłaszanymi informacjami.
11.2.2.4. Dostęp do konsoli z mikrofonem dla straży
pożarnej niewchodzącej w skład centrali powinien być ograniczony wyłącznie dla uprawnionych osób.
11.2.2.5. Do konsoli powinna być dołączona opracowana przez producenta w języku polskim
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po zainstalowaniu
w obiekcie.
11.3. GŁOŚNIKI DO DŹWIĘKOWYCH SYSTEMÓW
OSTRZEGAWCZYCH
11.3.1. PODZIAŁ
11.3.1.1. Głośnik typu A — przetwornik elektroakustyczny zaprojektowany do zastosowania
wewnątrz budynku.
11.3.1.3. Głośnik typu C — przetwornik elektroakustyczny zaprojektowany do zastosowania
wewnątrz budynku w miejscach o podwyższonej wilgotności.
11.3.2. WYMAGANIA OGÓLNE
Głośniki do dźwiękowych systemów ostrzegawczych powinny spełniać wymagania odpowiedniej
aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
11.3.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
11.3.3.6. Obudowa głośnika powinna posiadać odpowiednie przepusty, umożliwiające wprowadzenie i wyprowadzenie przewodu o odpowiedniej średnicy do jej wnętrza, przy zachowaniu odpowiedniej dymoszczelności. W ten
sposób odłączenie głośnika będzie w sposób
jednoznaczny wykryte przez układ kontroli
nadzoru ciągłości linii.
.go
v.p
l
11.3.1.2. Głośnik typu B — przetwornik elektroakustyczny zaprojektowany do zastosowania na
zewnątrz budynku.
Poz. 553
11.3.3.1. Obudowa głośnika powinna być tak skonstruowana, aby nie było możliwe wypływanie roztopionych elementów konstrukcji głośnika
w czasie oddziaływania wysokiej temperatury.
11.3.3.2. Stopień ochrony zapewniony przez obudowę
głośnika powinien być zgodny z następującymi wymaganiami
— dla głośników typu A i C — EP 32C wg normy PN-EN 60529,
11.3.3.8. Między listwą zaciskową a transformatorem
głośnikowym powinien być zainstalowany
bezpiecznik termiczny, separujący zwarty
transformator od linii głośnikowej.
11.3.3.9. Głośnik, kolumna, projektor mogą być przyłączone równolegle do linii głośnikowej za
pośrednictwem odpowiedniej listwy zaciskowej zawartej w odpowiedniej puszce instalacyjnej, tworząc „linię boczną”. Warunkiem
jest, aby: w głośniku znajdował się bezpiecznik termiczny oraz ceramiczna listwa zaciskowa, w puszce instalacyjnej znajdował się odpowiednio dobrany do mocy głośnika bezpiecznik nad prądowy bezzwłoczny oraz ceramiczna listwa zaciskowa. Taka możliwość
dotyczy systemów, które są w stanie wykrywać odłączenie pojedynczego głośnika spośród wszystkich głośników linii głośnikowej.
w.
rcl
— dla głośnika typu C należy wykonać dodatkowe badanie w zakresie odporności na
oddziaływanie środowiska przy wysokiej
wilgotności względnej (bez kondensacji),
która może wystąpić krótkotrwale w przewidywanym środowisku pracy. Sprawdzenie wymagania należy przeprowadzić
w warunkach wilgotnego gorąca stałego,
przy zachowaniu następującej ostrości
próby: Temperatura 40±2 °C, Wilgotność
względna 93±3 %, Liczba dób 21. Przed narażeniem urządzenie należy poddać sprawdzeniu funkcjonalnemu dla stanu dozoru
i alarmu pożarowego. W trakcie narażenia
urządzenie nie jest zasilane. Po powrocie
do stanu normalnego należy ponownie
sprawdzić funkcjonalność i poddać urządzenie oględzinom pod kątem obecności
uszkodzeń mechanicznych zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych,
11.3.3.7. Listwa zaciskowa służąca do włączania głośnika w linię głośnikową powinna posiadać minimum 4 zaciski, do których są przyłączane pojedyncze żyły linii (zasada — jeden zacisk, jedna żyła). Materiał listwy — ceramika — powinien uniemożliwiać powstanie zwarcia przewodów linii głośnikowej w warunkach pożaru.
Do jednego zacisku można przyłączyć dwie żyły, jeżeli zostały wcześniej zaciśnięte w rurce
o odpowiednio dobranej średnicy.
ww
— dla głośników typu B— IP 44C wg normy
PN-EN 60529. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
11.3.3.3. Głośniki do dźwiękowych systemów ostrzegawczych powinny posiadać oznaczenia
i opisy w języku polskim.
11.3.3.10. Urządzenie kontroli linii głośnikowej w przypadku zainstalowania go poza ostatnim
głośnikiem, w chronionym obiekcie, powinno być tak zabezpieczone, aby w warunkach
pożaru nie spowodowało zwarcia linii głośnikowej.
11.4. SYGNALIZATORY AKUSTYCZNE
11.4.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Sygnalizatory akustyczne powinny spełniać wymagania normy PN-EN 54-3. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
11.4.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
11.3.3.4. Obudowa głośnika powinna posiadać odpowiednie zaczepy, linki, łańcuszki, uchwyty,
umożliwiające jej zamocowanie do ściany
lub stropu. Całe cięgło powinno wytrzymywać upadek głośnika pożarowego z wysokości 1 m.
Sygnalizator akustyczny powinien posiadać oznaczenia i opisy w języku polskim.
11.3.3.5. Obudowa głośnika powinna posiadać odpowiednie środki, uniemożliwiające jej upadek
i przerwanie pod własnym ciężarem linii
głośnikowych w warunkach pożaru.
Sygnalizatory optyczne powinny spełniać wymagania aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
11.5. SYGNALIZATORY OPTYCZNE
11.5.1. WYMAGANIA OGÓLNE
11.5.2.1. Obudowa sygnalizatora i kolor światła powinien być czerwony. Na widzialnej powierzchni sygnalizatora powinien być umieszczony
napis „POŻAR” koloru białego.
11.5.2.2. Sygnalizator powinien posiadać oznaczenia
i opisy w języku polskim.
11.6. CENTRALE KONTROLI DOSTĘPU WSPÓŁPRACUJĄCE Z URZĄDZENIAMI PRZECIWPOŻAROWYMI
11.6.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
Klasyfikacja zgodnie
PN-EN 50133-1.
z
punktem
5.1
normy
Oznaczenie zgodnie
PN-EN 50133-1.
z
punktem
7
normy
11.6.2. WYMAGANIA OGÓLNE
Centrala powinna realizować procedury sterowania
i nadzoru elementów składowych systemu kontroli dostępu przy spełnieniu wymagań funkcjonalnych pkt 5.2
i pkt 5.3 normy PN-EN 50133-1. Spełnienie wymagań
powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
11.6.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
— centrala kontroli dostępu powinna sygnalizować co najmniej w sposób optyczny
wprowadzenie stanu bezpieczeństwa oraz
umożliwiać łatwą identyfikację wszystkich
zablokowanych (zamkniętych) przejść kontrolowanych,
— w przypadku central zintegrowanych z interfejsem przejścia kontrolowanego powinny być spełnione wymagania pkt 5.2.5
normy PN-EN 50133-1.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
.go
v.p
l
11.5.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
Poz. 553
11.6.3.6. Do urządzenia powinna być dołączona opracowana przez producenta w języku polskim
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po zainstalowaniu
w obiekcie.
11.6.3.7. Wymagania w zakresie odporności i wytrzymałości na oddziaływanie środowiska
W zakresie parametrów eksploatacyjnych
centrala kontroli dostępu powinna wykazywać właściwości odpornościowe i wytrzymałościowe określone w normie PN-EN 50133-1,
przy ostrości narażeń właściwej dla I (grupy)
klasy środowiskowej. Spełnienie wymagań
powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
rcl
11.6.3.1. Jako stan bezpieczeństwa rozumie się odblokowanie (otwarcie) wszystkich przejść kontrolowanych na drogach komunikacyjnych
w celu umożliwienia swobodnej ewakuacji
osób przebywających w obiekcie w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia oraz zapewniającego dostęp do obiektu
ekipom ratowniczym.
11.6.3.5. Centrala powinna posiadać oznaczenia, opisy i podawać komunikaty w języku polskim.
w.
11.6.3.2. Centrala powinna posiadać rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające wprowadzenie systemu w stan bezpieczeństwa po odebraniu
sygnału inicjującego z centrali sygnalizacji
pożarowej (CSP) i/lub ręcznie przez osoby
uprawnione.
11.6.3.3. System kontroli dostępu może być stosowany na drogach ewakuacyjnych jeżeli zapewni
w razie pożaru lub awarii systemu automatyczne i ręcznie, samoczynne otwarcie przejść
kontrolowanych, bez możliwości ich blokowania i pozostanie ich w stanie otwartym.
ww
11.6.3.4. Wymagania funkcjonalne
— stan bezpieczeństwa powinien posiadać
najwyższy priorytet przy przetwarzaniu
sygnałów,
— czas niezbędny do przetwarzania sygnałów
związanych z wprowadzaniem stanu bezpieczeństwa nie powinien przekraczać 10 s,
— centrala kontroli dostępu powinna posiadać wyjście umożliwiające przekazanie
zwrotnego sygnału potwierdzającego
wprowadzenie stanu bezpieczeństwa. Centrala powinna uruchomić wyjście w ciągu
3 s od zasygnalizowania stanu bezpieczeństwa. Wyjście powinno być w stanie aktywnym do chwili skasowania stanu bezpieczeństwa,
11.6.3.8. Wymagania w zakresie kompatybilności
elektromagnetycznej oraz zabezpieczenia
elektrycznego
Centrala powinna spełniać wymagania normy
PN-EN 55022 w zakresie emisji oraz normy
PN-EN 50130-4 w zakresie odporności na zakłócenia pochodzenia elektromagnetycznego.
W zakresie zabezpieczenia elektrycznego centrala powinna spełniać wymagania normy
PN-EN 60950-1.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
11.7. INTERFEJSY PRZEJŚCIA KONTROLOWANEGO
11.7.1. PODZIAŁ I OZNACZENIA
Klasyfikacja zgodnie z pkt 5.1 normy PN-EN 50133-1.
Oznaczenie zgodnie z pkt 7 normy PN-EN 50133-1.
11.7.2. WYMAGANIA OGÓLNE
Interfejs powinien spełniać wymagania dotyczące
sterowania przejściem kontrolowanym określone
w pkt 5.2.5 normy PN-EN 50133-1. Spełnienie wymagań
powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Dodatkowo, wyjście sterujące interfejsu przejścia
kontrolowanego powinno być aktywowane w chwili
wprowadzenia systemu w stan bezpieczeństwa lub
wysterowania wejścia najwyższego priorytetu, w wyniku czego następuje otwarcie przyporządkowanego
przejścia kontrolowanego.
Interfejs powinien posiadać dedykowane wejście
najwyższego priorytetu przeznaczone do awaryjnego
otwarcia przejścia kontrolowanego „na żądanie”. Linia wejściowa powinna być monitorowana.
11.7.2.2. Funkcja awaryjnego otwarcia przejścia kontrolowanego
Interfejs powinien umożliwiać realizację funkcji
awaryjnego otwarcia przyporządkowanego przejścia
kontrolowanego w celu umożliwienia swobodnej
ewakuacji użytkowników obiektu w następujących
przypadkach
— uaktywnienia wejścia najwyższego priorytetu,
— przerwy lub zwarcia w torze transmisji pomiędzy
interfejsem a centralą kontroli dostępu, o ile interfejs nie jest przeznaczony do użytkowania z rezerwowym źródłem zasilania,
— zaniku zasilania podstawowego,
12.1.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
.go
v.p
l
11.7.2.1. Wejście najwyższego priorytetu
Poz. 553
— błędu w realizacji programu (dotyczy interfejsów
sterowanych programowo).
12.1.2.1. Centrala sterująca powinna jednoznacznie
sygnalizować następujące stany pracy
— stan dozorowania,
— stan alarmowania pożarowego,
— stan uszkodzenia,
— stan zablokowania (o ile przewidziano),
— stan testowania (o ile przewidziano).
12.1.2.2. Centrale powinny posiadać oznaczenia, opisy i podawać komunikaty w języku polskim.
12.1.2.3. Do centrali powinna być dołączona opracowana przez producenta w języku polskim instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po zainstalowaniu
w obiekcie.
12.2. ZASILACZE URZĄDZEŃ PRZECIWPOŻAROWYCH
12.2.1. WYMAGANIA OGÓLNE
11.7.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
Zasilacze urządzeń przeciwpożarowych stosowane w systemach sygnalizacji alarmu pożarowego powinny spełniać wymagania normy PN-EN 54-4. Zasilacze urządzeń przeciwpożarowych stosowane
w dźwiękowych systemach ostrzegawczych powinny
spełniać wymagania normy PN-EN 54-4 z wyłączeniem długości czasu pracy awaryjnej. Zasilacze urządzeń przeciwpożarowych stosowane w systemach
wentylacji pożarowej powinny spełniać wymagania
normy PN-EN 12101-10.
rcl
11.7.3.1. Interfejsy przejścia kontrolowanego powinny
posiadać oznaczenia i opisy w języku polskim.
w.
11.7.3.2. Wymagania w zakresie odporności i wytrzymałości na oddziaływanie środowiska
W zakresie parametrów eksploatacyjnych
interfejs przejścia kontrolowanego powinien
wykazywać właściwości odpornościowe
i wytrzymałościowe określone w normie
PN-EN 50133-1, przy ostrości narażeń właściwej dla III (grupy) klasy środowiskowej. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
ww
11.7.3.3. Wymagania w zakresie kompatybilności
elektromagnetycznej oraz zabezpieczenia
elektrycznego
Interfejs powinien spełniać wymagania normy PN-EN 55022 w zakresie emisji oraz normy
PN-EN 50130-4 w zakresie odporności na zakłócenia pochodzenia elektromagnetycznego.
W zakresie zabezpieczenia elektrycznego interfejs powinien spełniać wymagania normy
PN-EN 60950-1.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
12.1. CENTRALE STERUJĄCE URZĄDZENIAMI PRZECIWPOŻAROWYMI
12.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
Centrale sterujące urządzeniami przeciwpożarowymi powinny spełniać wymagania aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
12.2.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
12.2.2.1. Zasilacze urządzeń przeciwpożarowych powinny posiadać oznaczenia i opisy w języku
polskim.
12.2.2.2. Do zasilaczy powinna być dołączona opracowana przez producenta w języku polskim
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania w systemie po zainstalowaniu
w obiekcie.
12.2.2.3. Zasilacze urządzeń przeciwpożarowych stosowane w systemach wentylacji pożarowej
powinny rozpoznawać i sygnalizować wysoką rezystancję wewnętrzną baterii i przyłączonych do niej elementów obwodu tak, jak
wymaga tego norma PN-EN 54-4 oraz powinny przechodzić badania funkcjonalne przewidziane normą PN-EN 12101-10 dla dolnej tolerancji napięcia publicznej sieci zasilającej
równej minus 15%. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
12.3.1. PODZIAŁ
12.4. ELEKTROMECHANICZNE URZĄDZENIA WYKONAWCZE W SYSTEMACH STEROWANIA URZĄDZENIAMI PRZECIWPOŻAROWYMI
.go
v.p
l
12.3. RĘCZNE PRZYCISKI STOSOWANE W SYSTEMACH ODDYMIANIA
Poz. 553
12.4.1. SIŁOWNIKI LINIOWE
Ze względu na sposób działania ręczne przyciski
oddymiania (RPO) dzieli się na dwa typy
12.4.1.1. PODZIAŁ
Typ I — przycisk oddymiania, który jest używany
jako przycisk i jako urządzenie sygnalizacji stanu dozoru, uszkodzenia oraz wyzwolenia.
W zależności od funkcji, jakie spełnia instalacja oddymiania pożarowego, rozróżnia się następujące typy
siłowników elektromechanicznych liniowych
Takie przyciski oddymiania powinny posiadać następujące elementy obsługowe i sygnalizacji
— element kruchy,
— element uruchamiający,
— urządzenie kasowania „kasowanie”,
— czerwony element świetlny „uruchomienie”,
— zielony element świetlny „dozór”,
— żółty element świetlny „uszkodzenie”.
Dopuszczalne są sygnalizacje dodatkowe. Nie
powinny one jednak wykorzystywać barwy zielonej
i czerwonej.
Typ II — przycisk oddymiania używany wyłącznie
do sterowania.
— element kruchy,
b) TYP B — siłowniki stosowane do systemów oddymiania i przewietrzania.
12.4.1.2. WYMAGANIA OGÓLNE
12.4.1.2.1. Wymagania dotyczące konstrukcji mechanicznej
Obudowa siłownika powinna spełniać wymagania
co najmniej klasy
— IP 21C dla siłowników typu A,
— IP 33C dla siłowników typu B.
Siłownik powinien być wyposażony w układ ryglujący w krańcowym położeniu lub przekładnie silnika
powinny być samohamowne w taki sposób, aby siłownik pod obciążeniem nominalnym utrzymał stan
wysuwu w czasie dłuższym niż 30 min.
rcl
Takie przyciski oddymiania powinny posiadać następujące elementy obsługowe i sygnalizacji
a) TYP A — siłowniki stosowane do systemów oddymiania,
— element uruchamiający,
— czerwony element świetlny „uruchomienie”,
Ponadto konstrukcja mechaniczna siłownika powinna zapewniać prawidłowe funkcjonowanie siłownika w warunkach rzeczywistego pożaru.
12.4.1.2.2. Wymagania dotyczące wykonania elektrycznego
Dopuszczalne są sygnalizacje dodatkowe. Nie powinny one jednak wykorzystywać barwy czerwonej.
Barwa zielona powinna być stosowana wyłącznie do
sygnalizacji stanu dozoru.
Siłownik powinien posiadać krańcowe wyłączniki
odłączające zasilanie silnika w przypadku osiągnięcia
krańcowego położenia.
w.
— urządzenie kasowania „kasowanie” — stosowane
fakultatywnie.
12.3.2. WYMAGANIA OGÓLNE
Ręczne przyciski stosowane w systemach oddymiania powinny spełniać wymagania aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
ww
12.3.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
12.4.1.2.3. Charakterystyka obciążeniowa
Siłownik powinien posiadać możliwość utrzymania stanu pełnego wysuwu pod obciążeniem dociskającym równym 1,3 obciążenia nominalnego podanego przez producenta.
Siłownik powinien posiadać możliwość utrzymania stanu braku wysuwu pod obciążeniem rozrywającym równym 1,3 obciążenia nominalnego podanego
przez producenta.
12.3.3.1. Barwa obudowy i płyty czołowej przycisku powinna być pomarańczowa zgodna z RAL 2011
lub zbliżona.
Siłowniki typu A stosowane do systemów oddymiania powinny wytrzymać co najmniej 1000 (tysiąc)
uruchomień.
12.3.3.2. Powyżej pola obsługi, umieszczony symetrycznie i centralnie na przedniej stronie, powinien znajdować się napis „ODDYMIANIE”.
Litery powinny być koloru białego lub czarnego.
Siłowniki typu B stosowane do systemów oddymiania i przewietrzania powinny wytrzymać co najmniej 10000 (dziesięć tysięcy) uruchomień.
12.3.3.3. Ręczne przyciski stosowane w systemach oddymiania powinny posiadać oznaczenia i opisy w języku polskim.
Siłownik powinien zapewnić czas wysuwu nie
większy niż 60 s w warunkach zasilania napięciem
Un+10 % –15% pod obciążeniem nominalnym.
12.4.1.2.4. Czas działania
wał odpowiednio wysunięty/wsunięty po odcięciu
źródła energii niezależnie od przyłożonego obciążenia,
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia” nie
zmieniły się więcej niż 10 % i nie przekracza 60 s,
— skok nie zmienił się więcej niż 5 %,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż +10 % odpowiednio dla opuszczania i podnoszenia.
.go
v.p
l
12.4.1.2.5. Trwałość
Poz. 553
Trwałość urządzenia i pewność funkcjonowania jest
sprawdzana przez 1000-krotne (tysiąc) wykonanie cyklu
„podnoszenie-opuszczenie” przy nominalnych parametrach zasilania oraz nominalnym obciążeniu, zgodnie z dokumentacją techniczną. W urządzeniach stosowanych do oddymiania oraz przewietrzania (typ B)
sprawdzenie trwałości należy przeprowadzić przez
10000-krotne (dziesięć tysięcy) wykonanie cyklu „podnoszenie-opuszczenie” przy nominalnych parametrach
zasilania oraz nominalnym obciążeniu, zgodnie z dokumentacją techniczną.
Między poszczególnymi cyklami pracy siłownika
należy przewidzieć okresy umożliwiające stabilizację
temperatury na dopuszczalnym poziomie, ustalonym
z przedstawicielem producenta. W przypadku braku takich informacji należy przyjąć okresy — 4/6 T, gdzie T
jest czasem wykonywania wysuwu pod obciążeniem.
W pierwszym i ostatnim cyklu należy pomierzyć
rzeczywiste wartości
— czas „podnoszenia”,
— czas „opuszczania”,
— pobór prądu,
— skok (wysuw).
12.4.1.3.1. Odporność na oddziaływanie wysokiej temperatury
Siłownik powinien wykazywać zdolność do prawidłowego funkcjonowania w warunkach rzeczywistego pożaru.
Parametry testu
— obciążenie — nominalne wg danych producenta,
— temperatura uruchomienia –70 °C (poprzez uruchomienie ręczne).
W przypadku siłowników wyposażonych w wyzwalacze termiczne, moment uruchomienia wynika
z przekroczenia temperatury zadziałania wyzwalacza.
Siłownik wraz z dostarczonym kablem poddaje się
następującym narażeniom
— czas: 0 ÷ 8 min — liniowe podnoszenie temperatury
od temp. otoczenia do 450 °C,
— czas: 8 ÷ 30 min — stabilizowanie temperatury na
poziomie 450 °C ± 20 °C.
rcl
Siłownik spełnia wymagania, jeżeli
— dla urządzeń typu A zostanie wykonanych 1000 (tysiąc) cykli „podnoszenie-opuszczenie”,
— dla urządzeń typu B zostanie wykonanych 10000
(dziesięć tysięcy) cykli „podnoszenie-opuszczenie”,
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia” nie
zmieniły się więcej niż 10 %,
— skok nie zmienił się więcej niż 5 %,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż +10 % odpowiednio dla opuszczania i podnoszenia.
12.4.1.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
w.
Dla siłowników do klap do grawitacyjnego usuwania dymu i ciepła badanie przeprowadzić wg pkt 7.1.1
PN EN12101-2 dla minimalnej klasy Re50 z obciążeniem deklarowanym przez producenta oraz 3-krotne
otwarcie do położenia roboczego z obciążeniem nominalnym deklarowanym przez producenta.
ww
Siłowniki typu B powinny być badane dodatkowo
zgodnie z pkt 7.1.3 PN EN12101-2 do deklarowanego
położenia wentylacyjnego pod obciążeniem deklarowanym przez producenta, następnie wg pkt 7.1.1
PN EN 12101 –2 dla minimalnej klasy Re50 oraz 3-krotne otwarcie do położenia roboczego pod obciążeniem
nominalnym deklarowanym przez producenta. Siłownik spełnia wymagania jeżeli
— siłownik wykonał odpowiednią ilości cykli, a na koniec każdego suwu wysuwania/wsuwania pozosta-
Siłownik spełnia wymagania, jeżeli przy zadanej
temperaturze uruchomienia wykonał pełny wysuw oraz
utrzymał obciążenie podczas pozostałego czasu próby.
Dla siłowników do klap do grawitacyjnego usuwania dymu i ciepła badanie przeprowadzić wg Załącznika G normy PN EN12101-2 dla klasy B300 lub B600
oraz kierunku i wartości obciążenia deklarowanych
przez producenta.
12.4.1.3.2. Temperatura zadziałania wyzwalacza (dla
siłowników posiadających wyzwalacze termiczne)
Wyzwalacz o temperaturze zadziałania 70 °C
Badanie jest wykonywane zgodnie z normą
PN-EN 54-5 dla przyrostów temperatury: 0,5 °C/min,
3 °C/min, 20 °C/min.
Czasy zadziałania wyzwalacza powinny się zawierać między dolną i górną granicą czasów zadziałania
podaną w poniższej tablicy
Statyczny próg zadziałania mierzony przy przyroście temperatury 0,5 °C/min nie może być niższy niż 65 °C
i nie wyższy niż 74 °C.
.go
v.p
l
Wyzwalacz o temperaturze zadziałania 90 °C
Badanie jest wykonywane zgodnie z normą PN-EN 54-5 dla przyrostów temperatury: 0,5 °C/min, 3 °C/min,
20 °C/min, przy temperaturze początkowej 65 °C.
Czasy zadziałania wyzwalacza powinny się zawierać między dolną a górną granicą czasów zadziałania podaną w poniższej tablicy
Statyczny próg zadziałania mierzony przy przyroście temperatury 0,5 °C/min nie może być wyższy niż 93 °C.
Wyzwalacz o temperaturze zadziałania 120 °C
Badanie jest wykonywane zgodnie z normą PN-EN 54-5 dla przyrostów temperatury: 0,5 °C/min, 3 °C/min,
20 °C/min, przy temperaturze początkowej 85 °C.
rcl
Czasy zadziałania wyzwalacza powinny się zawierać między dolną a górną granicą czasów zadziałania podaną w poniższej tablicy
Statyczny próg zadziałania mierzony przy przyroście temperatury 0,5 °C/min nie może być niższy niż 114 °C.
powrocie do normalnych warunków otoczenia, wykonaniu sprawdzenia działania siłownika.
Siłownik powinien wykazywać zdolność do poprawnego działania w wysokich temperaturach otoczenia, które mogą krótkotrwale wystąpić w przewidywanych warunkach pracy, do momentu zadziałania
wyzwalacza.
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy i podłączony do źródła zasilania.
Siłownik powinien być utrzymywany w stanie spoczynku w czasie okresu narażania, z wyjątkiem końcowego okresu, w czasie którego powinien wykonać pełen cykl „podnoszenie-opuszczenie”.
w.
12.4.1.3.3. Działanie siłownika w temperaturze zadziałania wyzwalacza
ww
Sprawdzenie wymagania polega na poddaniu siłownika działaniu wysokiej temperatury przez okres
umożliwiający osiągnięcie stabilnej temperatury,
w celu przeprowadzenia obserwacji, a następnie, po
Siłowniki, które wymagają zasilania w stanie
spoczynku, powinny być nadzorowane w celu stwierdzenia niewłaściwego działania lub wystąpienia
sygnałów uszkodzenia w czasie narażania. W końcowym okresie narażania, w czasie gdy siłownik
jest uruchomiony (bez obciążenia), należy zmierzyć
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy, przy czym szybkość wzrostu temperatury nie powinna przekraczać 1 °C/min
parametry działania urządzenia: pobierany prąd,
czas wykonywania pełnych wysuwów. Po okresie
minimum jednogodzinnego stabilizowania w warunkach normalnych należy sprawdzić podstawowe
parametry działania w cyklu „podnoszenie—opuszczenie”.
Sprawdzenie wymagania polega na poddaniu
urządzenia cyklicznym zmianom temperatury między
25 °C, a odpowiednio 40 °C lub 55 °C. Wilgotność
względną należy utrzymywać w granicach 93 % podczas występowania wysokiej temperatury oraz powyżej 95 % przy niższej temperaturze, a także podczas
zmian temperatury. Szybkość wzrostu temperatury
powinna być taka, aby na powierzchni urządzenia następowała kondensacja pary.
.go
v.p
l
Siłownik spełnia wymagania, jeżeli
Poz. 553
1. w czasie narażenia nie zostały wykryte nieprawidłowości działania lub sygnały uszkodzenia, parametry
działania siłownika (bez obciążenia) nie zmieniły się
więcej niż 5 %;
2. zmierzone przed i po narażeniu pod obciążeniem
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia”
nie zmieniły się więcej niż 10 %,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
12.4.1.3.4. Odporność na wilgotne gorąco cykliczne
Siłownik powinien wykazywać zdolność do poprawnego działania w warunkach wysokiej wilgotności względnej, gdy występuje na nim kondensacja pary wodnej.
Urządzenie powinno być utrzymywane w stanie
spoczynku w czasie narażania, z wyjątkiem końcowego okresu, w czasie którego powinno wykonać pełen
cykl „podnoszenie—opuszczenie”.
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy
12.4.1.3.5. Wytrzymałość na wilgotne gorąco stałe
Siłownik powinien wykazywać zdolność do wytrzymania długotrwałego działania wilgoci w środowisku pracy (np. zmiany właściwości elektrycznych na
skutek absorpcji, reakcji chemicznych z udziałem wilgoci, korozji elektrochemicznej itp.).
rcl
Siłowniki, które wymagają zasilania w stanie spoczynku powinny być nadzorowane w celu stwierdzenia
niewłaściwego działania lub wystąpienia sygnałów
uszkodzenia w czasie narażania. W końcowym okresie
narażania, w czasie gdy siłownik jest uruchomiony, należy zmierzyć parametry działania siłownika.
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy i podłączony do źródła zasilania.
Siłownik spełnia wymagania, jeżeli
1) w czasie narażenia nie zostały wykryte nieprawidłowości działania lub sygnały uszkodzenia;
2) zmierzone przed i w czasie narażenia pod obciążeniem
w.
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia”
nie zmieniły się więcej niż 10 %,
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia”
nie przekroczyły 60 s,
ww
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
Sprawdzenie wymagania polega na poddaniu urządzenia działaniu stałej temperatury 40 °C oraz stałej
wilgotności względnej 93 % w taki sposób, aby na urządzeniu nie występowała kondensacja pary wodnej.
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy. W czasie badania urządzenie
nie powinno być zasilane.
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy.
Podczas narażania nie są wykonywane pomiary.
Po okresie minimum jednogodzinnego stabilizowania
w warunkach normalnych należy sprawdzić podstawowe parametry działania w cyklu „podnoszenieopuszczenie”.
12.4.1.3.6. Wytrzymałość na oddziaływanie atmosfery korozyjnej SO2 (wytrzymałość)
Siłownik spełnia wymagania, jeśli zmierzone przed
i po narażeniu pod obciążeniem
Sprawdzenie wymagania polega na narażeniu
urządzenia na działanie atmosfery zawierającej dwutlenek siarki w stałej temperaturze i w warunkach wysokiej wilgotności względnej. Warunki badania powinny utrzymywać temperaturę powierzchni urządzenia powyżej punktu rosy. Obecność higroskopijnych
materiałów na urządzeniu lub wytworzone produkty
korozji mogą spowodować kondensację pary wodnej.
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia” nie
zmieniły się więcej niż 10 %,
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia” nie
przekroczyły 60 s,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
Siłownik powinien wykazywać zdolność do wytrzymania efektów korodującego oddziaływania dwutlenku
siarki, stanowiącego czynnik skażający atmosferę.
datkowych połączeń. W czasie badania urządzenie
nie jest zasilane.
.go
v.p
l
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy. Do zacisków powinny być podłączone nieocynowane, miedziane przewody o odpowiedniej średnicy, tak aby można było wykonać badania funkcjonowania bez wykonywania do-
Poz. 553
Podczas narażania pomiary nie są wykonywane.
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy
12.4.1.3.7. Odporność na udary pojedyncze
Po narażeniu siłownik należy wyjąć z komory probierczej i suszyć co najmniej przez 16 h w temperaturze 40 °C, w wilgotności względnej poniżej 50 %, a następnie poddać reklimatyzacji w ciągu 2 h w normalnych warunkach laboratoryjnych. Po okresie stabilizowania w warunkach normalnych należy sprawdzić
podstawowe parametry działania w cyklu „podnoszenie—opuszczenie”.
Siłownik powinien wykazywać zdolność do poprawnego działania w warunkach udarów mechanicznych, które mogą wystąpić w czasie transportu oraz
w przewidywanych warunkach pracy.
Siłownik spełnia wymagania, jeśli zmierzone przed
i po narażeniu pod obciążeniem
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia” nie
zmieniły się więcej niż 10 %,
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia” nie
przekroczyły 60 s,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy i podłączony do źródła zasilania.
Sprawdzenie wymagania polega na narażeniu siłownika na oddziaływanie pojedynczego udaru mechanicznego.
Siłownik powinien być utrzymywany w stanie spoczynku w czasie narażania.
rcl
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy.
Należy zachować podane niżej parametry
W warunkach normalnych należy sprawdzić podstawowe parametry działania w cyklu „podnoszenieopuszczenie”.
Warunki narażeń opisane w normie
PN-EN 60068-2-2;
w.
Siłownik powinien być nadzorowany w celu
stwierdzenia niewłaściwego działania lub występowania sygnałów uszkodzenia w czasie narażania oraz
w ciągu następnych 2 min.
Siłownik spełnia wymagania, jeżeli
a) w czasie narażenia nie zostały wykryte nieprawidłowości działania lub sygnały uszkodzenia,
ww
b) zmierzone przed i po narażeniu w czasie sprawdzenia działania pod obciążeniem
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia”
nie zmieniły się więcej niż 10 %,
— czasy „podnoszenia” oraz czasy „opuszczenia”
nie przekroczyły 60 s,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
12.4.1.3.8. Ponadto w zakresie parametrów eksploatacyjnych siłowniki liniowe powinny wykazywać
a) zdolność do poprawnego działania w wysokich temperaturach otoczenia, które
mogą krótkotrwale wystąpić w przewidywanych warunkach pracy.
— temperatura: 55 °C ± 2 °C,
— czas trwania: 16 h.
b) zdolność do poprawnego funkcjonowania przy niskich temperaturach otoczenia. Należy zachować podane niżej parametry
— temperatura: –10 °C ± 3 °C (dla typu A),
–25 °C ± 3 °C (dla typu B),
— czas trwania: 16 h.
Warunki narażeń opisane w normie
PN-EN60068-2-1;
c) odporność na uderzenia mechaniczne na
powierzchnię, jakich mogą doznawać
w normalnym środowisku roboczym.
Należy zachować podane niżej parametry
— energia uderzenia: (1,9 ± 0,1) J,
— liczba uderzeń na punkt: 1.
Warunki narażeń opisane w normie
PN-EN 60068-2-75;
Należy zachować podane niżej parametry
— zakres częstotliwości: 10 Hz do 150 Hz,
— amplituda przyśpieszenia: 4,905 ms–2 (0,5 g),
— liczba osi: 3,
— liczba cykli przemiatania na oś: 1 dla każdego stanu pracy.
Warunki
narażeń
PN-EN 60068-2-6;
opisane
w
normie
h) odporność na serię szybkich, elektrycznych zakłóceń impulsowych o niskiej energii, które mogą być
wytwarzane przez przekaźniki, styczniki, przełączanie obciążeń indukcyjnych itp. i mogą być indukowane do układów sygnałowych i zasilania sieciowego przy poziomach
— 2 kV do zacisków zasilania sieciowego,
e) wytrzymałość na długotrwałe wpływy wibracji
o poziomach odpowiednich do środowiska roboczego.
opisane
w
— 1 kV do zacisków wejściowych, sygnałowych, danych i sterujących.
Warunki narażeń opisane w normie PN-EN 50130-4;
i) odporność na udary napięciowe o wysokiej energii,
które mogą być indukowane w kablach zasilających
i sygnałowych, o wartościach
Należy zachować podane niżej parametry
— zakres częstotliwości: 10 Hz do 150 Hz,
— amplituda przyśpieszenia: 9,81 ms–2 (1 g),
— liczba osi: 3,
— liczba cykli wibracji na oś: 20 na oś.
Warunki
narażeń
PN-EN 60068-2-6;
diowych w zakresie od 150 kHz do 200 MHz, przy
napięciu probierczym 10 Vrms dla modulacji AM
i PM. Warunki narażeń opisane w normie
PN-EN 50130-4 i normie PN-EN 61000-4-6 +A1;
.go
v.p
l
d) odporność na wibracje o poziomach, które mogą
wystąpić w ich otoczeniu podczas pracy.
Poz. 553
normie
— dla linii stałoprądowych niskiego napięcia i linii
sygnałowych
linia do ziemi (zakłócenia niesymetryczne): 1 kV.
Warunki narażeń opisane w normie PN-EN 50130-4
i normie PN-EN 61000-4-5:+ A1;
j) odporność na krótkotrwałe obniżenia i zaniki napięcia sieciowego takie jak te, które są spowodowane
przez przełączanie obciążenia i działanie urządzeń
zabezpieczających w obwodach rozdziału mocy.
Wartości obniżeń podano w poniższej tablicy
rcl
f) odporność na wyładowania elektrostatyczne dla
granicznych wartości napięcia probierczego 8 kV
dla wyładowań w powietrzu i 6 kV dla wyładowań kontaktowych do powierzchni przewodzących. Warunki narażeń opisane w normie
PN-EN 50130-4 i normie PN-EN 61000-4-2 + A2;
— dla linii zasilających prądu przemiennego
linia do linii (zakłócenia symetryczne): 1 kV,
linia do ziemi (zakłócenia niesymetryczne): 2 kV,
g) odporność na zakłócenia sinusoidalne przewodzone indukowane przez pola o częstotliwościach ra-
w.
Warunki narażeń opisane w normie PN-EN 50130-4;
k) odporność na wpływ pól elektromagnetycznych
wytwarzanych przez urządzenia radiowe nadawczo-odbiorcze, radiotelefony, stacje radiowe i telewizyjne itp. w zakresie częstotliwości od 1 MHz do
2.000 MHz przy natężeniu pola 10 V/m i modulacji
AM i PM, przy czym w zakresach 415 ÷ 466 MHz
i 890 ÷ 960 MHz przy natężeniu pola 30 V/m.
ww
Warunki narażeń opisane w normie PN-EN 50130-4;
l) zdolność do poprawnego działania w przewidywanym zakresie zmian napięcia zasilającego +15–10 %.
e) oznaczenia zacisków do przyłączania przewodów,
f) znak(-i) lub kod(y) (np. numer seryjny lub kod partii)
za pomocą którego(-ych) producent może określić,
co najmniej datę lub partię i miejsce produkcji.
Znakowanie powinno być widoczne podczas instalowania siłownika i powinno być dostępne podczas
konserwacji.
12.4.2. SIŁOWNIKI OBROTOWE
12.4.2.1. PODZIAŁ
12.4.1.3.9. Znakowanie
Zależnie od warunków środowiskowych w miejscu zainstalowania, rozróżnia się dwie kategorie środowiskowe siłowników obrotowych
Na każdym siłowniku powinny być naniesione
w sposób trwały następujące dane
I kategoria środowiskowa
a) nazwa lub znak towarowy producenta lub dostawcy,
b) oznaczenie modelu (typ lub numer),
c) oznaczenie klasy klimatycznej,
d) kategoria środowiskowa (wewnętrzny / zewnętrzny,
specjalne warunki środowiskowe),
Urządzenia przeznaczone do użytku wewnętrznego.
Dla tej kategorii wymagana jest prawidłowa praca
urządzenia w zakresie temperatur: od –10 °C do
+55 °C.
Urządzenia przeznaczone do użytku zewnętrznego
lub wewnętrznego w miejscach gdzie mogą być narażone na działanie temperatur zewnętrznych.
Dla tej kategorii wymagana jest prawidłowa praca
urządzenia w zakresie temperatur: od –25 °C do
+55 °C.
Producent powinien podać kategorię środowiskową urządzenia w dokumentacji technicznej.
12.4.2.2. WYMAGANIA OGÓLNE
12.4.2.2.1. Znakowanie
Na każdym siłowniku powinny być naniesione
w sposób trwały następujące dane
a) nazwa lub znak towarowy producenta lub dostawcy,
b) oznaczenie modelu (typ lub numer),
c) oznaczenie klasy klimatycznej,
12.4.2.2.3. Wymagania dotyczące konstrukcji mechanicznej
.go
v.p
l
II kategoria środowiskowa
Poz. 553
d) kategoria środowiskowa (wewnętrzny / zewnętrzny,
specjalne warunki środowiskowe),
e) oznaczenia zacisków do przyłączania przewodów,
a) siłownik powinien posiadać krańcowe wyłączniki
umożliwiające identyfikację położenia klapy przez
urządzenia współpracujące;
b) siłownik powinien mieć dodatkową możliwość ręcznego naciągania sprężyny przy pomocy odpowiedniego narzędzia: pokrętła, korby;
c) siłownik powinien mieć możliwość uruchamiania
napędu sprężynowego (zamykanie klapy) przy pomocy wyzwalacza temperatury o temperaturze nominalnej 70 °C, 90 °C, 120 °C;
d) wyzwalacz termiczny siłownika może być zainstalowany wewnątrz klapy (wymaganie); może być też
częścią składową siłownika. Służy on wówczas do
kontroli temperatury na zewnątrz kanału wentylacyjnego (opcja);
e) siłownik powinien zapewnić czas obrotu nie dłuższy
niż 60 s, w zakresie nominalnego kąta w trybie pracy napędu sprężynowego. Dotyczy siłowników o takim zadeklarowanym czasie obrotu;
rcl
f) znak(-i) lub kod(y) (np. numer seryjny lub kod partii)
za pomocą którego(-ych) producent może określić,
co najmniej datę lub partię i miejsce produkcji.
Wymagania dla siłowników obrotowych współpracujących z klapami przeciwpożarowymi (w systemach
wentylacji i klimatyzacji)
Znakowanie powinno być widoczne podczas instalowania siłownika i powinno być dostępne podczas
konserwacji.
12.4.2.2.2. Wykonanie
ww
w.
Siłownik obrotowy stosowany w systemach wentylacji i klimatyzacji zawiera napęd mechaniczny sprężynowy, naciągany silnikiem elektrycznym lub ręcznie. Uruchomienie siłownika do pozycji bezpiecznej
klapy przeciwpożarowej (praca napędu mechanicznego zamykającego klapę) następuje w wyniku zaniku
napięcia zasilającego. Dzięki zgromadzonej energii
w sprężynie jest możliwe zamknięcie klapy w warunkach pożaru oraz przy braku zasilania elektrycznego.
Siłownik może być uruchamiany dedykowanym sterownikiem, modułem sterującym systemu automatyki
pożarowej (SAP) lub wyzwalaczem termicznym. Siłownik w żadnym przypadku nie może być stosowany
w trybie naciągania sprężyny do uruchamiania klap
oddymiających stosowanych w systemach pożarowej
wentylacji oddymiającej. Siłownik obrotowy stosowany w systemach pożarowej wentylacji oddymiającej
zawiera napęd w postaci silnika elektrycznego komutatorowego lub krokowego. Ruch klapy oddymiającej
w obie strony następuje w wyniku działania silnika
elektrycznego. Siłownik może być uruchamiany dedykowanym sterownikiem lub modułem sterującym systemu SAP (w konfiguracji gwarantującej pracę w warunkach pożaru). Siłownik w żadnym przypadku nie
może być stosowany do uruchamiania klap przeciwpożarowych. Siłownik powinien być zasilany ze źródła
gwarantującego prawidłową pracę w warunkach pożaru, za pośrednictwem przewodów o odporności minimum E30.
f) siłownik obciążony momentem nominalnym powinien mieć możliwość naciągu sprężyny, w warunkach zasilania napięciem Un+10%–15% (dotyczy siłowników wyposażonych w silnik elektryczny naciągający sprężynę);
g) siłownik powinien posiadać możliwość utrzymania stanu krańcowego położenia (klapa zamknięta)
pod obciążeniem otwierającym klapę równym
1,3 momentu nominalnego podanego przez producenta;
h) siłownik powinien być wyposażony w układ ryglujący w krańcowym położeniu lub przekładnie silnika powinny być samohamowne w taki sposób, aby
siłownik obciążony momentem nominalnym utrzymał stan zamknięcia klapy w czasie dłuższym niż
30 min;
i) siłownik powinien wytrzymać 1000 (tysiąc) uruchomień w zakresie pracy sprężynowej;
j) stopień ochrony minimum IP 21C.
Wymagania dla siłowników obrotowych współpracujących z klapami oddymiającymi (w systemach pożarowej wentylacji oddymiającej)
a) siłownik powinien posiadać krańcowe wyłączniki
umożliwiające identyfikację położenia wału siłownika/klapy przez urządzenia współpracujące (sterownik);
.go
v.p
l
b) sposób przyłączenia zasilania siłownika powinien być zgodny z rysunkiem nr 12.4.2.2.3
Rys. nr 12.4.2.2.3
c) siłownik powinien mieć dodatkową możliwość
ręcznego obrotu wału przy pomocy odpowiedniego narzędzia: pokrętła, korby;
nych parametrach zasilania oraz nominalnym obciążeniu przy pracy sprężynowej, zgodnie z dokumentacją
techniczną.
d) połączenie między siłownikiem a klapą powinno
gwarantować prawidłową pracę w warunkach wysokiej temperatury — powinno być wykonane ze
stali;
W przypadku siłowników pracujących w systemach pożarowej wentylacji oddymiającej, trwałość
urządzenia i pewność funkcjonowania jest sprawdzana przez 10000-krotne (dziesięć tysięcy) wykonanie cyklu „otwórz-zamknij”, przy nominalnych parametrach
zasilania, przy czym 50 % z obciążeniem przeciwnym
dla jednego kierunku obrotu wału, a następnie 50 %
dla drugiego kierunku, zgodnie z dokumentacją techniczną.
e) siłownik powinien posiadać dobrze widoczny
wskaźnik położenia wału;
f) wszystkie elementy istotne dla niezawodnego
działania siłownika (elementy przekładni) powinny
być wykonane z metalu;
Między poszczególnymi cyklami pracy siłownika
należy przewidzieć okresy umożliwiające stabilizację
temperatury na dopuszczalnym poziomie, ustalonym
z przedstawicielem producenta. W przypadku braku
takich informacji należy przyjąć okresy — 4/6 T, gdzie
T jest czasem wykonywania obrotu pod obciążeniem.
rcl
g) siłownik powinien zapewnić czas wykonania deklarowanego kąta obrotu nie dłuższy niż 60 s pod
obciążeniem nominalnym. Dotyczy urządzeń z takim zadeklarowanym czasem;
h) siłownik powinien mieć możliwość pracy z obciążeniem momentem nominalnym w obu kierunkach
w warunkach zasilania napięciem Un+10%–15%;
w.
i) siłownik powinien posiadać możliwość utrzymania
stanu obu krańcowych położeń pod obciążeniem
skierowanym przeciwnie, równym 1,3 momentu
nominalnego podanego przez producenta;
j) siłownik powinien być wyposażony w układ ryglujący w krańcowym położeniu lub przekładnie silnika powinny być samohamowne w taki sposób, aby
siłownik obciążony momentem nominalnym utrzymał stan zamknięcia klapy w czasie dłuższym niż
30 min;
ww
k) siłownik powinien wytrzymać 10000 (dziesięć tysięcy) uruchomień, z czego 50 % z obciążeniem
przeciwnym dla jednego kierunku obrotu i 50 %
dla drugiego kierunku;
l) stopień ochrony minimum IP 21C;
m) konstrukcja siłownika powinna zapewnić możliwość napędu klapy w warunkach pożaru w ciągu
minimum 30 min.
12.4.2.2.4. Trwałość
W przypadku siłowników pracujących w systemach
wentylacji i klimatyzacji, trwałość urządzenia i pewność
funkcjonowania jest sprawdzona przez 1000-krotne (tysiąc) wykonanie cyklu „otwórz-zamknij”, przy nominal-
W pierwszym i ostatnim cyklu należy zmierzyć rzeczywiste wartości
— czas pracy silnikowej,
— czas pracy sprężynowej (dla siłowników z napędem
sprężynowym),
— pobór prądu,
— kąt obrotu.
Wynik sprawdzenia jest pozytywny, jeżeli zostaną
spełnione następujące warunki
— zostanie wykonanych odpowiednio 1000 (tysiąc) lub
10000 (dziesięć tysięcy) cykli „otwórz—zamknij”,
— czasy pracy sprężynowej oraz silnikowej nie zmieniły się więcej niż 10 % (dotyczy siłowników z napędem sprężynowym),
— kąt obrotu nie zmienił się więcej niż 5 %,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż +10 %.
12.4.2.3. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
12.4.2.3.1. Odporność na oddziaływanie wysokiej
temperatury
Siłownik powinien posiadać konstrukcję umożliwiającą jego prawidłowe funkcjonowanie w warunkach pożaru.
czas: 0 ÷ 8 min. — liniowe podnoszenie temperatury
od temp. otoczenia do 450 °C,
czas: 8 ÷ 30 min. — stabilizowanie temperatury na poziomie 450 °C ± 20 °C.
.go
v.p
l
Parametry testu
Poz. 553
obciążenie — nominalne wg danych producenta,
moment uruchomienia wynika z przekroczenia temperatury zadziałania wyzwalacza,
siłownik wraz z dostarczonym kablem poddaje się następującym narażeniom
W przypadku przewidywanego izolowania siłownika przy pomocy osłony termicznej, parametry narażenia siłownika powinny być zgodne z wykresem widniejącym na rysunku nr 12.4.2.3.1
Rys. nr 12.4.2.3.1
Wynik sprawdzenia uznaje się za pozytywny, jeżeli
12.4.2.3.2 Temperatura zadziałania wyzwalacza (dotyczy siłowników posiadających wyzwalacze termiczne)
rcl
a) siłownik obrotowy przeznaczony do współpracy
z klapą oddymiającą w systemie pożarowej wentylacji oddymiającej w ostatnich 2 minutach wykonał
trzy obroty o kąt nominalny pod obciążeniem nominalnym oraz
— czasy pracy silnikowej nie zmieniły się więcej niż
10 %,
— kąt obrotu nie zmienił się więcej niż 5 %,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż +10 %;
i klimatyzacji, przy zadanej temperaturze uruchomienia wykonał obrót o kąt nominalny oraz utrzymał obciążenie podczas pozostałego czasu próby.
Badanie jest wykonywane zgodnie z normą
PN-EN 54-5 dla przyrostów temperatury: 0,5 °C/min,
3 °C/min, 20 °C/min. Czasy zadziałania wyzwalacza
powinny się zawierać między dolną a górną granicą
czasów zadziałania podaną w poniższej tablicy
w.
b) siłownik obrotowy przeznaczony do współpracy
z klapą przeciwpożarową w systemie wentylacji
Wyzwalacz o temperaturze zadziałania 70 °C
Statyczny próg zadziałania mierzony przy przyroście temperatury 0,5 °C/min nie może być niższy niż 65 °C
i nie wyższy niż 74 °C.
ww
Wyzwalacz o temperaturze zadziałania 90 °C
Badanie jest wykonywane zgodnie z normą PN-EN 54-5 dla przyrostów temperatury: 0,5 °C/min, 3 °C/min,
20 °C/min, przy temperaturze początkowej 65 °C.
Czasy zadziałania wyzwalacza powinny się zawierać między dolną a górną granicą czasów zadziałania podaną w poniższej tablicy
Statyczny próg zadziałania mierzony przy przyroście temperatury 0,5 °C/min nie może być wyższy niż 93 °C.
.go
v.p
l
Wyzwalacz o temperaturze zadziałania 120 °C
Badanie jest wykonywane zgodnie z normą PN-EN 54-5 dla przyrostów temperatury: 0,5 °C/min, 3 °C/min,
20 °C/min, przy temperaturze początkowej 85 °C.
Czasy zadziałania wyzwalacza powinny się zawierać między dolną a górną granicą czasów zadziałania podaną w poniższej tablicy
Statyczny próg zadziałania mierzony przy przyroście temperatury 0,5 °C/min nie może być niższy niż
114 °C.
12.4.2.3.3. Działanie siłownika w temperaturze zadziałania wyzwalacza (dotyczy siłowników
posiadających wyzwalacze termiczne)
Siłownik powinien wykazywać zdolność do poprawnego działania w wysokich temperaturach otoczenia, które mogą krótkotrwale wystąpić w przewidywanych warunkach pracy do momentu zadziałania
wyzwalacza.
Siłownik spełnia wymagania, jeżeli
1) w czasie narażenia nie zostały wykryte nieprawidłowości działania lub sygnały uszkodzenia, parametry
działania siłownika (bez obciążenia) nie zmieniły się
więcej niż 5 %;
2) zmierzony przed i po narażeniu w czasie sprawdzenia działania pod obciążeniem
— czas zamykania pod obciążeniem (praca sprężynowa) oraz czas otwierania bez obciążenia (praca
silnikowa) nie zmieniły się więcej niż 10 %,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
rcl
Sprawdzenie wymagania polega na poddaniu siłownika działaniu wysokiej temperatury przez okres
umożliwiający osiągnięcie stabilnej temperatury,
w celu przeprowadzenia obserwacji, a następnie, po
powrocie do normalnych warunków otoczenia, wykonaniu sprawdzenia działania siłownika.
uszkodzenia w czasie narażania. W końcowym okresie
narażania, w czasie gdy urządzenie jest uruchomione
należy zmierzyć parametry działania siłownika. Po okresie minimum jednogodzinnego stabilizowania w warunkach normalnych należy sprawdzić podstawowe
parametry działania w cyklu „otwórz — zamknij”.
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy i podłączony do źródła zasilania.
Urządzenie powinno być utrzymywane w stanie spoczynku w czasie okresu narażania, z wyjątkiem końcowego okresu, w czasie którego powinno wykonać pełen cykl „otwórz—zamknij” (z obciążeniem momentem nominalnym).
w.
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy, przy czym szybkość wzrostu temperatury nie powinna przekraczać 1 °C/min
Temperatura
+75 °C
Czas narażenia
4h
Uwaga: narażenie dotyczy urządzeń, których temperatura zadziałania wyzwalaczy nie przekracza 70 °C
Temperatura
110 °C
ww
Czas narażenia
4h
Uwaga: narażenie dotyczy urządzeń, których temperatura zadziałania wyzwalaczy nie przekracza 93 °C
Siłowniki, które wymagają zasilania w stanie spoczynku, powinny być nadzorowane w celu stwierdzenia
niewłaściwego działania lub wystąpienia sygnałów
12.4.2.3.4. Odporność na wilgotne gorąco cykliczne
Siłownik powinien wykazywać zdolność do poprawnego działania w warunkach wysokiej wilgotności względnej, gdy występuje na nim kondensacja pary wodnej.
Sprawdzenie wymagania polega na poddaniu
urządzenia cyklicznym zmianom temperatury między
25 °C a odpowiednio 40 °C lub 55 °C. Wilgotność
względną należy utrzymywać w granicach 93 % podczas występowania wysokiej temperatury oraz powyżej 95 % przy niższej temperaturze, a także podczas
zmian temperatury. Szybkość wzrostu temperatury
powinna być taka, aby na powierzchni urządzenia następowała kondensacja pary.
Urządzenie powinno być zamontowane w normalnym położeniu pracy i podłączone do źródła zasilania.
Urządzenie powinno być utrzymywane w stanie spoczynku w czasie okresu narażania, z wyjątkiem końcowego okresu, w czasie którego powinno wykonać pełen cykl „otwórz—zamknij”.
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy
12.4.2.3.5. Wytrzymałość na wilgotne gorąco stałe
.go
v.p
l
Siłowniki, które wymagają zasilania w stanie spoczynku powinny być nadzorowane w celu stwierdzenia niewłaściwego działania lub wystąpienia sygnałów uszkodzenia w czasie narażania.
Poz. 553
W końcowym okresie narażania, w czasie gdy urządzenie jest uruchomione, należy zmierzyć parametry
działania siłownika. Siłownik spełnia wymagania, jeżeli
1) w czasie narażenia nie zostały wykryte nieprawidłowości działania lub sygnały uszkodzenia,
2) zmierzone przed i w czasie narażenia pod obciążeniem
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
zmieniły się więcej niż 10 %,
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
przekroczyły 60 s,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
Podczas narażania nie są wykonywane pomiary.
Po okresie minimum jednogodzinnego stabilizowania
w warunkach normalnych należy sprawdzić podstawowe parametry działania siłownika w cyklu „otwórz
—zamknij”.
Siłownik powinien wykazywać zdolność do wytrzymania długotrwałego działania wilgoci w środowisku pracy (na przykład zmiany właściwości elektrycznych na skutek absorpcji, reakcji chemicznych
z udziałem wilgoci, korozji elektrochemicznej). Sprawdzenie wymagania polega na poddaniu urządzenia
działaniu stałej temperatury 40 °C oraz stałej wilgotności względnej 93 % w taki sposób, aby na urządzeniu nie występowała kondensacja pary wodnej.
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym
położeniu pracy. W czasie narażenia urządzenie nie
powinno być zasilane.
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy
dwutlenku siarki, stanowiącego czynnik skażający atmosferę.
12.4.2.3.6. Wytrzymałość na oddziaływanie atmosfery korozyjnej
Sprawdzenie wymagania polega na narażeniu
urządzenia na działanie atmosfery zawierającej dwutlenek siarki w stałej temperaturze i w warunkach
wysokiej wilgotności względnej. Warunki badania
powinny utrzymywać temperaturę powierzchni urządzenia powyżej punktu rosy. Obecność higroskopijnych materiałów na urządzeniu lub wytworzone produkty korozji mogą spowodować kondensację pary
wodnej. Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy. Do zacisków powinny być
podłączone nieocynowane, miedziane przewody
o odpowiedniej średnicy, tak aby można było wykonać badania funkcjonowania bez wykonywania dodatkowych połączeń. W czasie badania urządzenie nie
jest zasilane.
Siłownik powinien wykazywać zdolność do
wytrzymania efektów korodującego oddziaływania
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy
rcl
Siłownik spełnia wymagania, jeśli zmierzone przed
i po narażeniu pod obciążeniem
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
zmieniły się więcej niż 10 %,
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
przekroczyły 60 s,
ww
w.
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
Warunki badania wytrzymałości na korozyjne oddziaływanie dwutlenku siarki
Podczas narażania pomiary nie są wykonywane.
Po badaniu siłownik należy wyjąć z komory korozyjnej
i stabilizować co najmniej przez 16 h w temperaturze
40 °C, w wilgotności względnej poniżej 50 %, a następnie poddać reklimatyzacji w ciągu 2 h w normalnych warunkach laboratoryjnych. Po okresie stabilizowania w warunkach normalnych należy sprawdzić
podstawowe parametry działania w cyklu „otwórz—
zamknij”.
Siłownik spełnia wymagania, jeśli zmierzone przed
i po narażeniu pod obciążeniem
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
zmieniły się więcej niż 10 %,
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
przekroczyły 60 s,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
12.4.2.3.7. Odporność na udary pojedyncze
Siłownik powinien wykazywać zdolność do poprawnego działania w warunkach udarów mechanicznych, które mogą wystąpić w czasie transportu oraz
w przewidywanych warunkach pracy.
Urządzenie powinno być utrzymywane w stanie
spoczynku w czasie okresu narażania.
Siłownik powinien być zamontowany w normalnym położeniu pracy i podłączony do źródła zasilania.
Należy stosować warunki badania podane w poniższej tablicy
Siłownik powinien być nadzorowany w celu
stwierdzenia niewłaściwego działania lub występowania sygnałów uszkodzenia w czasie narażania oraz
w ciągu następnych 2 min. Po narażeniu należy sprawdzić podstawowe parametry działania w cyklu „otwórz
—zamknij”.
c) dporność na uderzenia mechaniczne na powierzchnię, których mogą doznawać w normalnym środowisku roboczym.
Siłownik spełnia wymagania, jeśli
.go
v.p
l
Sprawdzenie wymagania polega na narażeniu
siłownika na oddziaływanie pojedynczego udaru mechanicznego.
Należy zachować podane niżej parametry
— energia uderzenia: (1,9 + 0,1) J,
— liczba uderzeń na punkt: 1.
1) w czasie narażenia nie zostały wykryte nieprawidłowości działania lub sygnały uszkodzenia;
2) zmierzone przed i po narażeniu w czasie sprawdzenia działania siłownika pod obciążeniem
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
przekroczyły 60 s,
— pobór prądu nie zmienił się więcej niż 10 %.
opisane
w
normie
d) odporność na wibracje o poziomach, które mogą
wystąpić w ich otoczeniu podczas pracy.
Należy zachować podane niżej parametry
rcl
— czasy „otwierania” oraz czasy „zamykania” nie
zmieniły się więcej niż 10 %,
Warunki
narażeń
PN-EN 60068-2-75;
— zakres częstotliwości: 10 Hz do 150 Hz,
— amplituda przyśpieszenia: 4,905 ms–2 (0,5 g),
— liczba osi: 3,
— liczba cykli przemiatania na oś: 1 dla każdego stanu pracy.
a) zdolność do poprawnego działania w wysokich
temperaturach otoczenia, które mogą krótkotrwale
wystąpić w przewidywanych warunkach pracy.
Warunki
narażeń
PN-EN 60068-2-6;
w.
Ponadto w zakresie parametrów eksploatacyjnych
siłowniki obrotowe powinny wykazywać
Należy zachować podane niżej parametry
— temperatura: 55 °C ± 2 °C,
— czas trwania: 16 h.
Warunki
narażeń
PN-EN 60068-2-2;
opisane
w
normie
ww
b) zdolność do poprawnego funkcjonowania przy
niskich temperaturach otoczenia.
Należy zachować podane niżej parametry
— temperatura
–10 °C ± 3 °C
(dla I kategorii środowiskowej),
–25 °C ± 3 °C
(dla II kategorii środowiskowej),
opisane
w
normie
e) wytrzymałość na długotrwałe wpływy wibracji
o poziomach odpowiednich dla środowiska roboczego. Należy zachować podane niżej parametry
— zakres częstotliwości: 10 Hz do 150 Hz,
— amplituda przyśpieszenia: 9,81 ms–2 (1 g),
— liczba osi: 3,
— liczba cykli wibracji na oś: 20,
Warunki
narażeń
PN-EN 60068-2-6;
opisane
w
normie
f) odporność na wyładowania elektrostatyczne dla
granicznych wartości napięcia probierczego 8 kV
dla wyładowań w powietrzu i 6 kV dla wyładowań
kontaktowych do powierzchni przewodzących.
Warunki
narażeń
opisane
w
normie
PN-EN 50130-4 i normie PN-EN 61000-4-2 + A2;
— czas trwania: 16 h.
Warunki
narażeń
PN-EN60068-2-1;
opisane
w
normie
g) odporność na zakłócenia sinusoidalne przewodzone indukowane przez pola o częstotliwościach radiowych w zakresie od 150 kHz do 200 MHz,
i) odporność na udary napięciowe o wysokiej energii,
które mogą być indukowane w kablach zasilających
i sygnałowych o wartościach
Warunki
narażeń
opisane
w
normie
PN-EN 50130-4 i normie PN-EN 61000-4-6 +A1;
— dla linii zasilających prądu przemiennego
linia do linii (zakłócenia symetryczne): 1 kV,
linia do ziemi (zakłócenia niesymetryczne): 2 kV,
.go
v.p
l
przy napięciu probierczym 10 Vrms dla modulacji
AM i PM.
h) odporność na serię szybkich, elektrycznych zakłóceń impulsowych o niskiej energii, które mogą być
wytwarzane przez przekaźniki, styczniki, przełączanie obciążeń indukcyjnych itp. i mogą być indukowane do układów sygnałowych i zasilania sieciowego przy poziomach
— 2 kV do zacisków zasilania sieciowego,
— 1 kV do zacisków wejściowych, sygnałowych,
danych i sterujących.
Warunki narażeń opisane w normie PN-EN 50130-4;
Warunki narażeń opisane w normie PN-EN 50130-4;
Warunki
narażeń
opisane
w
normie
PN-EN 50130-4 i normie PN-EN 61000-4-5:+ A1;
j) odporność na krótkotrwałe obniżenia i zaniki napięcia sieciowego, takie jak te, które są spowodowane
przez przełączanie obciążenia i działanie urządzeń
zabezpieczających w obwodach rozdziału mocy.
Wartości obniżeń podano w poniższej tablicy
13.1.3. Znaki bezpieczeństwa — techniczne środki
przeciwpożarowe
Znaki służące do oznaczania technicznych środków przeciwpożarowych powinny spełniać wymagania zawarte w normie PN-N-01256-4, z wyłączeniem
znaku „dźwig przeciwpożarowy” tablica 1, pozycja 8
tej normy. Oznaczenie dźwigów dla ekip ratowniczych
powinno być zgodne z normą PN-EN 81-72 w zakresie
wzoru i kolorystyki znaku. Znak ten powinien spełniać
wymagania normy PN-N-01256-4 wg pkt 2.2 i 2.3 tej
normy.
rcl
k) odporność na wpływ pól elektromagnetycznych
wytwarzanych przez urządzenia radiowe nadawczo-odbiorcze, radiotelefony, stacje radiowe i telewizyjne itp. w zakresie częstotliwości od 1 MHz do
2.000 MHz przy natężeniu pola 10 V/m i modulacji
AM i PM, przy czym w zakresach 415 ÷ 466 MHz
i 890 ÷ 960 MHz przy natężeniu pola 30 V/m;
— dla linii stałoprądowych niskiego napięcia i linii
sygnałowych
linia do ziemi (zakłócenia niesymetryczne): 1 kV,
Warunki narażeń opisane w normie PN-EN 50130-4;
l) zdolność do poprawnego działania w przewidywanym zakresie zmian napięcia zasilającego
+15/–10 %.
w.
13.1. ZNAKI BEZPIECZEŃSTWA — OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA, EWAKUACJA I TECHNICZNE
ŚRODKI PRZECIWPOŻAROWE
13.1.1. Znaki bezpieczeństwa — ochrona przeciwpożarowa
ww
Znaki bezpieczeństwa do stosowania w ochronie
przeciwpożarowej powinny spełniać wymagania zawarte w normie PN-N-01256/01 lub normie PN-ISO 7010.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
13.2. OPRAWY OŚWIETLENIOWE DO OŚWIETLENIA
AWARYJNEGO
13.2.1. Wymagania ogólne
Oprawy oświetleniowe do oświetlenia awaryjnego
powinny spełniać wymagania normy PN-EN 60598-2-22
Część 2-22. Wymagania szczegółowe — Oprawy oświetleniowe do oświetlenia awaryjnego.
14.1. TELEKOMUNIKACYJNE KABLE STACYJNE DO
INSTALACJI PRZECIWPOŻAROWYCH
13.1.2. Znaki bezpieczeństwa — ewakuacja
Znaki ewakuacyjne stosowane do oznaczania drogi ewakuacyjnej oraz czynności związanych z ewakuacją powinny spełniać wymagania zawarte w normie
PN-N-01256/02 lub normie PN-ISO 7010.
Telekomunikacyjne kable stacyjne do instalacji
przeciwpożarowych powinny spełniać wymagania
aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu.
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Oznaczenie dźwigów powinno być zgodne z normą PN-EN 81-73 w zakresie wzoru i kolorystyki znaku.
Znak ten powinien spełniać wymagania normy
PN-N-01256-4 wg pkt 2.2 i 2.3 tej normy.
14.2. PRZEWODY I KABLE ELEKTRYCZNE ORAZ
ŚWIATŁOWODOWE STOSOWANE DO ZASILANIA I STEROWANIA URZĄDZENIAMI SŁUŻĄCYMI OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ
Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone
stosownym dokumentem.
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe,
stosowane do zasilania i sterowania urządzeniami słu-
15.1. DŹWIGI DLA STRAŻY POŻARNEJ
.go
v.p
l
żącymi ochronie przeciwpożarowej, powinny spełniać
wymagania aprobaty technicznej lub polskiej normy
wyrobu. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
Poz. 553
14.3. ZAMOCOWANIE PRZEWODÓW I KABLI ELEKTRYCZNYCH ORAZ ŚWIATŁOWODOWYCH STOSOWANYCH DO ZASILANIA I STEROWANIA
URZĄDZENIAMI SŁUŻĄCYMI OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ
Dźwigi dla straży pożarnej powinny spełniać wymagania zasadnicze dla dźwigów i ich elementów
bezpieczeństwa oraz wymagania określone w normie
PN-EN 81-72. Spełnienie wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
15.1.2. WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE
15.1.2.1. Dźwigi dla straży pożarnej powinny posiadać
oznaczenia i opisy w języku polskim oraz podawać komunikaty w języku polskim.
15.1.2.3. Do urządzeń powinna być dołączona opracowana przez producenta w języku polskim
instrukcja przeprowadzenia odpowiednich
prób i badań potwierdzających prawidłowość
jego działania po zainstalowaniu w obiekcie.
ww
w.
rcl
Zamocowania przewodów i kabli elektrycznych
oraz światłowodowych, stosowanych do zasilania
i sterowania urządzeniami służącymi ochronie przeciwpożarowej, powinny spełniać wymagania aprobaty technicznej lub polskiej normy wyrobu. Spełnienie
wymagań powinno być potwierdzone stosownym dokumentem.
15.1.1. WYMAGANIA OGÓLNE
ww
w.
rcl
.go
v.p
l
— 7372 —
Wydawca: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Redakcja: Rządowe Centrum Legislacji — Departament Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego
al. J. Ch. Szucha 2/4, 00-582 Warszawa, tel. 22 622-66-56
Skład, druk i kolportaż: Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów — Wydział Wydawnictw i Poligrafii,
ul. Powsińska 69/71, 02-903 Warszawa, tel. 22 694-67-52; faks 22 694-60-48
Bezpłatna infolinia: 800 287 581 (czynna w godz. 730–1530)
www.wydawnictwa.cokprm.gov.pl
e-mail: wydawnictwa@cokprm.gov.pl
Tłoczono z polecenia Prezesa Rady Ministrów w Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów — Wydział Wydawnictw i Poligrafii,
ul. Powsińska 69/71, 02-903 Warszawa
Zam. 1204/W/C/2010
ISSN 0867-3411
Cena 8,50 zł (w tym 7 % VAT)