Legislator Case Law & Legislation
DU_2009_242 PL

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków i dopuszczalnych norm zużycia wyrobów akcyzowych

11 Articles / Provisions · Poland
Open official source Machine-readable Markdown (.md)

Table of Provisions (11)

Statutory Text (11 Articles)

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 1. Rozporzàdzenie okreÊla

1) wysokoÊç maksymalnych norm dopuszczalnych

ubytków niektórych wyrobów akcyzowych powstajàcych w czasie wykonywania niektórych

czynnoÊci, w trakcie których mo˝e dojÊç do powstania ubytków wyrobów akcyzowych;

2) szczegó∏owy zakres i sposób ustalania norm dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych lub

dopuszczalnych norm zu˝ycia wyrobów akcyzowych;

3) sposób rozliczania ubytków wyrobów akcyzowych, w szczególnoÊci w przypadkach rozpocz´cia

czynnoÊci, w trakcie których mo˝e dojÊç do powstania ubytków wyrobów akcyzowych, lub zmiany warunków technicznych i technologicznych

przy dokonywaniu tych czynnoÊci, do czasu ustalenia w tych przypadkach przez w∏aÊciwego naczelnika urz´du celnego norm dopuszczalnych

ubytków wyrobów akcyzowych.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 2. 1. Ustala si´ maksymalne normy dopuszczalnych ubytków powstajàcych w czasie wykonywania

niektórych czynnoÊci, w trakcie których mo˝e dojÊç do

powstania ubytków

1) alkoholu etylowego nieska˝onego o obj´toÊciowej mocy alkoholu 80 % obj. lub wi´kszej, alkoholu etylowego i pozosta∏ych wyrobów alkoholowych, o dowolnej mocy, ska˝onych, obj´tych pozycjà CN 2207, zwanych dalej „alkoholem etylowym”,

2) alkoholu etylowego nieska˝onego o obj´toÊciowej mocy alkoholu mniejszej ni˝ 80 % obj.; wódek, likierów i pozosta∏ych napojów spirytusowych, obj´tych pozycjà CN 2208, zwanych dalej

„napojami spirytusowymi” oraz ich pó∏produktów

— w wysokoÊci okreÊlonej w za∏àczniku nr 1 do rozporzàdzenia.

2. Ubytki alkoholu etylowego, o których mowa

w rozporzàdzeniu, wyra˝a si´ w jednostkach obj´toÊci

alkoholu etylowego „100 % vol.”, a w przypadku alkoholu etylowego ska˝onego, w jednostkach masy.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 3. Ustala si´ maksymalne normy dopuszczalnych ubytków powstajàcych w czasie wykonywania niektórych czynnoÊci, w trakcie których mo˝e

dojÊç do powstania ubytków piwa obj´tego pozycjà

CN 2203 00, w wysokoÊci okreÊlonej w za∏àczniku

nr 2 do rozporzàdzenia.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 4. Ustala si´ maksymalne normy dopuszczalnych ubytków powstajàcych w czasie wykonywania

niektórych czynnoÊci, w trakcie których mo˝e dojÊç do

powstania ubytków

1) win ze Êwie˝ych winogron, w∏àcznie z winami

wzmocnionymi, moszczu gronowego, innego ni˝

ten obj´ty pozycjà CN 2009, obj´tych pozycjà

CN 2204,

2) wermutu i pozosta∏ych win ze Êwie˝ych winogron

aromatyzowanych roÊlinami lub substancjami

aromatycznymi, obj´tych pozycjà CN 2205,

3) pozosta∏ych napojów fermentowanych (na przyk∏ad cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanek napojów fermentowanych oraz mieszanek napojów

fermentowanych i napojów bezalkoholowych,

gdzie indziej niewymienionych ani niew∏àczonych, obj´tych pozycjà CN 2206 00

— zwanych dalej „wyrobami winiarskimi”, w wysokoÊci okreÊlonej w za∏àczniku nr 3 do rozporzàdzenia.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 5. Ustala si´ maksymalne normy dopuszczalnych ubytków powstajàcych w czasie wykonywania

niektórych czynnoÊci, w trakcie których mo˝e dojÊç do

powstania ubytków

1) olejów lekkich i preparatów oznaczonych kodami

CN od 2710 11 11 do 2710 11 90 oraz ich mieszanin z biokomponentami okreÊlonymi w ustawie

z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach

i biopaliwach ciek∏ych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199,

z 2007 r. Nr 35, poz. 217 i Nr 99, poz. 666 oraz

z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanych dalej „biokomponentami”,

2) olejów Êrednich oznaczonych kodami CN od

2710 19 11 do 2710 19 29,

3) olejów ci´˝kich oznaczonych kodami CN od

2710 19 31 do 2710 19 69 oraz ich mieszanin z biokomponentami

— zwanych dalej „paliwami ciek∏ymi”, w wysokoÊci

okreÊlonej w za∏àczniku nr 4 do rozporzàdzenia.

1) Minister Finansów kieruje dzia∏em administracji rzàdowej

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 6. 1. Ustala si´ maksymalne normy dopuszczalnych ubytków powstajàcych w czasie magazynowania

— finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporzàdzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada

2007 r. w sprawie szczegó∏owego zakresu dzia∏ania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

1) cygar, cygaretek i papierosów, w opakowaniach

jednostkowych, w wysokoÊci nie wi´kszej ni˝

0,002 % iloÊci wydanej z magazynu;

———————

2) tytoniu do palenia, okreÊlonego w art. 98 ust. 5

ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, w opakowaniach jednostkowych, w wysokoÊci nie wi´kszej ni˝ 0,005 % masy wydanej

z magazynu.

2. Rozliczenia ubytków wyrobów, o których mowa

w ust. 1, dokonuje si´ za okresy kwartalne.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 7. 1. Podstawà ustalania przez w∏aÊciwego naczelnika urz´du celnego wysokoÊci norm dopuszczalnych ubytków oraz dopuszczalnych norm zu˝ycia wyrobów akcyzowych jest

1) wysokoÊç rzeczywistych ubytków lub rzeczywistego zu˝ycia w ostatnim okresie obrachunkowym

lub

2) badanie rzeczywistych ubytków lub rzeczywistego

zu˝ycia, lub

3) ocena zaawansowania technologicznego stosowanych urzàdzeƒ i technologii.

2. Badania wysokoÊci ubytków nale˝y dokonaç

w przypadkach przekazania do eksploatacji nowego

(lub po remoncie) dzia∏u produkcyjnego, wprowadzenia zmian technicznych lub technologicznych, które

mogà mieç wp∏yw na wysokoÊç ubytków, lub rozpocz´cia produkcji nowego wyrobu.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 8. Je˝eli ubytek wyrobów akcyzowych powsta∏

w wyniku pope∏nienia przest´pstwa przeciwko mieniu

Poz. 242

lub wynika z zawinionego dzia∏ania lub zaniechania

podatnika, a ustalenie wielkoÊci tego ubytku nie jest

mo˝liwe, wysokoÊç ubytku ustala si´ w drodze oszacowania.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 9. W przypadku rozpocz´cia przez podatnika

dzia∏alnoÊci gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych, do czasu ustalenia przez w∏aÊciwego naczelnika urz´du celnego norm dopuszczalnych ubytków,

powsta∏e ubytki rozlicza si´ w wysokoÊci równej rzeczywistym stratom wyrobów akcyzowych, nie d∏u˝ej

jednak ni˝ przez okres szeÊciu miesi´cy, liczàc od miesiàca nast´pujàcego po miesiàcu, w którym rozpocz´to produkcj´, magazynowanie, przerób, zu˝ycie lub

przewóz.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

§ 10. Rozporzàdzenie wchodzi w ˝ycie z dniem

1 marca 2009 r.2)

Minister Finansów: J. Vincent-Rostowski

———————

2) Niniejsze rozporzàdzenie by∏o poprzedzone rozporzàdze-

niem Ministra Finansów z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie

wysokoÊci maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków

niektórych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,

a tak˝e szczegó∏owych zasad i terminów og∏aszania norm

dopuszczalnych ubytków oraz norm zu˝ycia takich wyrobów (Dz. U. Nr 63, poz. 585 oraz z 2007 r. Nr 114, poz. 781),

które traci moc z dniem 1 marca 2009 r. w zwiàzku z wejÊciem w ˝ycie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku

akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11).

Za∏àczniki do rozporzàdzenia Ministra Finansów

z dnia 24 lutego 2009 r. (poz. 242)

Za∏àcznik nr 1

MAKSYMALNE NORMY DOPUSZCZALNYCH UBYTKÓW

ALKOHOLU ETYLOWEGO

I. 1. Przy rektyfikowaniu alkoholu etylowego surowego oraz innego alkoholu etylowego nieoczyszczonego dopuszczalne ubytki alkoholu

etylowego, okreÊlone procentowo od iloÊci alkoholu etylowego wprowadzonego do aparatu

destylacyjnego, wynoszà

1) dla aparatów o dzia∏aniu okresowym

a) przy wydajnoÊci do 7000 dm3

alkoholu etylowego rektyfikowanego

100 % vol. na dob´

0,75 %,

b) przy wydajnoÊci ponad 7000 dm3

alkoholu etylowego rektyfikowanego

100 % vol. na dob´

0,65 %;

2) dla aparatów o dzia∏aniu ciàg∏ym

a) przy wydajnoÊci do 10 000 dm3

alkoholu etylowego rektyfikowanego

100 % vol. na dob´

0,63 %,

3

b) przy wydajnoÊci od 10 000 dm

do 25 000 dm3 alkoholu etylowego

rektyfikowanego 100 % vol.

na dob´

0,53 %,

c) przy wydajnoÊci powy˝ej 25 000 dm3

alkoholu etylowego rektyfikowanego

100 % vol. na dob´

0,49 %;

3) dla aparatów pracujàcych w procesie doÊwiadczalnym normy ubytków, o których mowa w pkt 1 i 2, podwy˝sza si´ o 1,0 pkt.

2. Przy dodatkowym oczyszczaniu alkoholu etylowego rektyfikowanego wysokoÊç ubytków, o których mowa w ust. 1, zmniejsza si´ o 0,25 pkt.

3. WydajnoÊç dobowà dla poszczególnych gatunków rektyfikatów ustala si´ w oparciu o Êrednià

godzinowà wydajnoÊç pomno˝onà przez 24.

4. Przy odwadnianiu alkoholu etylowego dopuszczalne ubytki alkoholu etylowego wynoszà

0,75 % iloÊci alkoholu etylowego wprowadzonego do aparatu destylacyjnego, z tym ˝e

w przypadku stosowania metody sit molekularnych dopuszczalne ubytki wynoszà 1,0 % iloÊci

alkoholu etylowego wprowadzonego do urzàdzeƒ odwadniajàcych.

5. Do ubytków przy rektyfikacji i odwadnianiu alkoholu etylowego zalicza si´ równie˝ ubytki powsta∏e w laboratoriach zak∏adowych i przy pobieraniu prób z klosza alkoholu etylowego, zwiàzane z badaniem przebiegu tych procesów.

II. 1. Przy produkcji napojów spirytusowych i spirytusu butelkowanego dopuszczalne ubytki alkoholu

etylowego, okreÊlone w przeliczeniu na alkohol

etylowy 100 % vol., zawarty w przekazanych do

magazynu gotowych wyrobach, wynoszà

1) dla wódek, z wy∏àczeniem

wymienionych w poz. 2

1,7 %;

2) dla wódek smakowych i zio∏owych 2,3 %;

3) dla okowit (wódek naturalnych)

zbo˝owych

2,3 %;

4) dla okowit (wódek naturalnych)

pozosta∏ych

2,6 %;

5) dla brandy (weinbrand), brandy

zbo˝owej, rumu i whisky (whiskey) 2,6 %;

6) dla napojów spirytusowych

ja∏owcowych, kminkowych,

any˝owych i gorzkich (bitter)

2,6 %;

7) dla napojów spirytusowych

owocowych

3,3 %;

8) dla likierów, z wy∏àczeniem

wymienionych w pkt 10 i 11

3,6 %;

9) dla kremów

4,3 %;

10) dla likierów z dodatkiem jajka

4,8 %;

11) dla likieru jajecznego (advocaat, avocat

lub advokat) i likieru z dodatkiem

przetworów mlecznych

5,8 %;

12) dla spirytusu butelkowanego

2,0 %.

Poz. 242

2. Dopuszczalne ubytki alkoholu etylowego, o których mowa w ust. 1, obejmujà straty powsta∏e

w cyklu produkcyjnym, niezale˝nie od iloÊci oddzia∏ów produkcyjnych i ich lokalizacji, z wy∏àczeniem ubytków powsta∏ych w czasie magazynowania (le˝akowania) i wydawania pó∏produktów oraz maderyzacji alkoholu etylowego surowego.

3. Do ubytków alkoholu etylowego w cyklu produkcyjnym zalicza si´ równie˝

1) ubytki powsta∏e w laboratoriach zak∏adowych

zwiàzane z badaniem przebiegu procesu produkcji;

2) ubytki zwiàzane z likwidacjà nienaprawialnych braków napojów spirytusowych i spirytusu butelkowanego.

4. W przypadku niezakoƒczonego cyklu produkcji

napojów spirytusowych i spirytusu butelkowanego ustala si´ ni˝ej wymieniony podzia∏ norm

dopuszczalnych ubytków, o których mowa

w ust. 1, przy czym dopuszczalne ubytki powstajàce w czasie sporzàdzania zestawu sà ustalane

od iloÊci alkoholu etylowego zawartego w przekazanym (sprzedanym) wyrobie, a dopuszczalne

ubytki powstajàce w trakcie rozlewu — od iloÊci

alkoholu etylowego zawartego w gotowych wyrobach przekazanych do magazynu

III. 1. Przy maderyzacji alkoholu etylowego surowego

dopuszczalne ubytki alkoholu etylowego ustala

si´ na ka˝dy dzieƒ maderyzacji, od obj´toÊci pobranego alkoholu etylowego 100 % vol. w wysokoÊci

1) w naczyniach metalowych

0,09 %;

2) w naczyniach kamionkowych

0,075 %.

2. Okres trwania maderyzacji przyj´ty do obliczania ubytków wynosi dla alkoholu etylowego surowego nie wi´cej ni˝

1) zbo˝owego

12 tygodni;

2) owocowego

16 tygodni.

3. Dopuszczalne ubytki alkoholu etylowego powsta∏e przy maderyzacji rozlicza si´ ∏àcznie

z ubytkami okreÊlonymi w cz´Êci II w ust. 1.

IV. 1. Naturalne ubytki powstajàce w czasie magazynowania alkoholu etylowego, liczone w stosunku do obj´toÊci alkoholu etylowego 100 % vol.,

nie mogà przekroczyç

1) w czasie przechowywania — 0,0007 % od

sumy dziennych pozosta∏oÊci alkoholu etylowego; podstawà obliczenia tej sumy sà

dzienne stany alkoholu etylowego wykazywane w ewidencji magazynowej;

2) przy przyj´ciu alkoholu etylowego do magazynu

a) je˝eli przyj´cia dokonano sposobem wagowym — 0,05 % od iloÊci okreÊlonej

w dokumencie sprawdzenia i przyj´cia,

przeliczonej w oparciu o urz´dowe tabele

alkoholometryczne na jednostki obj´toÊciowe; nie dotyczy to przyj´cia przy zastosowaniu wagi zbiornikowej,

b) je˝eli przyj´cia dokonano sposobem obj´toÊciowym — 0,10 % iloÊci ustalonej

w cysternie, w której dostarczono alkohol

etylowy,

c) w przypadku przewodowego przemieszczenia alkoholu etylowego wewnàtrz jednostki gospodarczej — 0,025 % od iloÊci

przyj´tej ustalonej w dziale przyjmujàcym

alkohol etylowy;

3) przy wydawaniu alkoholu etylowego z magazynu

a) 0,09 % od iloÊci wydanej,

b) w przypadku przewodowego przemieszczenia alkoholu etylowego wewnàtrz jednostki gospodarczej — 0,025 % od iloÊci

wydanej, ustalonej w dziale odbierajàcym

alkohol etylowy.

2. Rozliczenia ubytków w magazynie alkoholu etylowego dokonuje si´, porównujàc rzeczywisty

ubytek wszystkich magazynowanych rodzajów

alkoholu etylowego nieska˝onego z sumà ubytków, wyliczonà na podstawie norm ustalonych

w ust. 1.

3. Przy magazynowaniu alkoholu etylowego ska˝onego stosuje si´ normy ubytków w wysokoÊci ustalonej w ust. 1, liczone w stosunku do

masy tego alkoholu etylowego, oddzielnie dla

Poz. 242

ka˝dego alkoholu etylowego ska˝onego okreÊlonym ska˝alnikiem.

4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje si´ do gorzelni

rolniczych, w których magazynowanie alkoholu

etylowego odbywa si´ w systemie magazynu

zamkni´tego.

V. 1. Przy magazynowaniu pó∏produktów zawierajàcych alkohol etylowy (nalewów, soków owocowych konserwowanych alkoholem etylowym,

alkoholu etylowego owocowego lub zestawów

napojów spirytusowych, o których mowa

w cz´Êci II ust. 1 pkt 2—11) normy ubytków, liczone procentowo od sumy dziennych pozosta∏oÊci alkoholu etylowego zawartego w pó∏produktach, wynoszà

1) dla pó∏produktów o mocy do 25 % vol. przechowywanych w naczyniach drewnianych —

0,005 %, a w naczyniach metalowych lub innych — 0,0025 %;

2) dla pó∏produktów o mocy powy˝ej 25 % vol.

przechowywanych w naczyniach drewnianych i kamionkowych o pojemnoÊci do

600 litrów — 0,0115 %, a w naczyniach drewnianych i kamionkowych o pojemnoÊci ponad 600 litrów — 0,01 %;

3) dla pó∏produktów o mocy powy˝ej 25 % vol.

przechowywanych w naczyniach metalowych — 0,0018 %.

2. Przy le˝akowaniu alkoholu etylowego owocowego, winnego, zbo˝owego lub specjalnego,

normy ubytków alkoholu etylowego, liczone

procentowo od sumy dziennych pozosta∏oÊci,

wynoszà

1) w naczyniach drewnianych

o pojemnoÊci do 600 litrów

0,0115 %;

2) w naczyniach o pojemnoÊci ponad 600 litrów

a) drewnianych

0,01 %,

b) metalowych

0,0018 %;

3) przy le˝akowaniu whisky

0,03 %.

3. Podstawà obliczenia sumy dziennych pozosta∏oÊci alkoholu etylowego zawartego w pó∏produktach, o których mowa w ust. 1 i 2, sà ich

dzienne stany wykazywane w ewidencji magazynowej.

4. Przy wydawaniu z naczyƒ produkcyjnych pó∏produktów, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje si´ normy ubytków naturalnych, liczone

w stosunku do wydanej iloÊci tych pó∏produktów, w wysokoÊci

1) dla nalewów na owoce Êwie˝e

10,0 %;

2) dla nalewów na owoce suszone

9,0 %;

3) dla soków owocowych konserwowanych alkoholem etylowym (morsów)

o mocy do 25 % vol.

4,0 %;

4) dla soków owocowych konserwowanych alkoholem etylowym (morsów)

o mocy od 25 % do 70 % vol.

4,5 %;

5) dla alkoholu etylowego owocowego

i destylatów

3,0 %.

5. W magazynach pó∏produktów napojów spirytusowych, o których mowa w cz´Êci II ust. 1

pkt 2—11, ogólny ubytek magazynowy alkoholu

etylowego zawartego we wszelkiego rodzaju

pó∏produktach porównuje si´ z sumà dopuszczalnych ubytków alkoholu etylowego zawartego w tych pó∏produktach. Wyniki obrachunków

przeprowadzonych w magazynach pó∏produktów nie mogà byç kompensowane wynikami

obrachunków przeprowadzonych w magazynach alkoholu etylowego lub w dzia∏ach produkcyjnych, z wyjàtkiem przypadku magazynowania (przechowywania) pó∏produktów w pomieszczeniach dzia∏ów produkcyjnych napojów

spirytusowych.

VI. Ubytki alkoholu etylowego powsta∏e przy oddzielaniu osadów z pó∏produktów (opró˝nienie

naczyƒ) oraz w wyniku obróbki nowych naczyƒ

drewnianych (∏ugowanie), a tak˝e przy p∏ukaniu

naczyƒ s∏u˝àcych do transportu, je˝eli zosta∏y

ustalone w obecnoÊci uprawnionego na podstawie odr´bnych przepisów pracownika organu

podatkowego, uznaje si´ za dozwolone i rozlicza

oddzielnie.

VII. Przy magazynowaniu napojów spirytusowych

i spirytusu butelkowanego normy ubytków naturalnych alkoholu etylowego z powodu st∏uczki, liczone procentowo od obj´toÊci alkoholu

etylowego 100 % vol. zawartego w wyrobach

gotowych wydanych z magazynu, ustala si´

w wysokoÊci nie wy˝szej ni˝ 0,07 %. Rozliczenia

ubytków alkoholu etylowego z powodu st∏uczki

dokonuje si´ za okresy kwartalne.

VIII. Ubytki alkoholu etylowego, których normy ustalono w cz´Êciach I—V, rozlicza si´ narastajàco za

okresy roczne.

Poz. 242

IX. 1. Przy przewozie alkoholu etylowego, napojów

spirytusowych lub ich pó∏produktów naturalny

ubytek liczony w stosunku do wys∏anej obj´toÊci alkoholu etylowego 100 % vol. nie mo˝e

przekroczyç

1) w cysternach samochodowych 0,10 %;

2) w cysternach kolejowych 0,01 % za ka˝dy

dzieƒ przewozu;

3) w innych naczyniach s∏u˝àcych do transportu

0,04 % za ka˝dy dzieƒ przewozu, przy czym

dzieƒ wys∏ania i dzieƒ przyj´cia przesy∏ki liczy

si´ jako jeden dzieƒ przewozu.

2. W przypadku przelewu wyrobów, o których mowa w ust. 1, do innych naczyƒ podczas przewozu, naturalny ubytek nie mo˝e przekroczyç

0,15 % iloÊci przelanej, przy czym pierwszy

i ostatni dzieƒ przewozu tych wyrobów w tych

samych naczyniach s∏u˝àcych do transportu liczy si´ jako jeden dzieƒ.

3. Normy dozwolonych ubytków ustalone w ust. 1

powi´ksza si´ o

1) 0,09 pkt — gdy pomiar by∏ dokonany w zbiorniku dostawcy;

2) 0,25 pkt — gdy pomiar by∏ dokonany w zbiorniku odbiorcy, a wyrób dostarczono w cysternie;

3) 0,35 pkt — gdy pomiar by∏ dokonany w zbiorniku odbiorcy, a wyrób dostarczono w innych

ni˝ cysterna naczyniach s∏u˝àcych do transportu.

4. Naturalny ubytek powstajàcy w czasie przewozu

napojów spirytusowych i spirytusu w butelkach,

liczony procentowo od obj´toÊci alkoholu etylowego 100 % vol., nie mo˝e przekroczyç 0,04 %

iloÊci wyrobów pobranych do przewozu, ustalonej na podstawie dokumentu przewozu.

Za∏àcznik nr 2

MAKSYMALNE NORMY DOPUSZCZALNYCH UBYTKÓW PIWA

I. 1. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków powstajàcych w czasie produkcji piwa wynoszà

2. Normy dopuszczalnych ubytków, o których mowa w ust. 1, dzieli si´ na poszczególne fazy produkcyjne, w∏aÊciwe dla browaru: warzelnia, fermentacja i le˝akownia lub tankofermentory oraz

rozlew, odr´bnie dla ka˝dego rodzaju piwa,

z okreÊleniem wskaêników procentowych rozlewu piwa do ró˝nych naczyƒ s∏u˝àcych do transportu.

3. W przypadku sch∏adzania brzeczki goràcej za pomocà tacy, normy ubytków ustalone w ust. 1

podwy˝sza si´ o 3 pkt.

4. W przypadku pasteryzacji piwa w butelkach

w browarze o rocznej produkcji do 20 tys. hl piwa, normy ubytków ustalone w ust. 1 podwy˝sza si´ o 3 pkt.

5. Je˝eli w trakcie obrachunku miesi´cznego zostanie stwierdzone, i˝ faktyczne wskaêniki procentowe rozlewu do butelek i beczek (lub innych

pojemników) ró˝nià si´ od przyj´tych przy ustaleniu norm dopuszczalnych ubytków ogó∏em

wi´cej ni˝ o 5 pkt, podatnik dokonuje, za okres

obj´ty obrachunkiem, korekty miesi´cznych ob-

rotów w ewidencji piwa gotowego, uwzgl´dniajàc normy ubytków ustalonych przez w∏aÊciwego naczelnika urz´du celnego przy rozlewie do

ró˝nych rodzajów naczyƒ.

6. W przypadku sprzeda˝y brzeczki goràcej lub piwa b´dàcego w toku produkcji ustalenie normy

dopuszczalnego ubytku nast´puje przez odniesienie ubytków (zaników) fazowych do odpowiednich etapów produkcji, przebytych u sprzedajàcego.

Poz. 242

II. 1. Dopuszczalne ubytki powstajàce przy magazynowaniu piwa w butelkach lub puszkach ustala

si´ w wysokoÊci nie wi´kszej ni˝ 0,02 % iloÊci

wydanej z magazynu. Rozliczenia ubytków z powodu strat magazynowych dokonuje si´ za

okresy kwartalne.

2. Dopuszczalne ubytki powstajàce w czasie przewozu piwa w butelkach lub puszkach ustala si´

w wysokoÊci nie wi´kszej ni˝ 0,04 % iloÊci piwa

pobranego do przewozu, ustalonej na podstawie dokumentu przewozu. Ubytki te sà rozliczane odr´bnie dla ka˝dej przesy∏ki piwa.

7. Do ubytków powstajàcych w czasie produkcji piwa zalicza si´ równie˝ ubytki powsta∏e w laboratoriach zak∏adowych, zwiàzane z kontrolà produkcji i ocenà wyrobów gotowych.

III. 1. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce podczas przewozu piwa cysternami

wynoszà

1) norma ubytku naturalnego z tytu∏u za∏adunku

(poz. 1 tabeli) przys∏uguje nadawcy;

cie przewozu a iloÊcià tego piwa okreÊlonà

w dokumencie przyj´cia;

2) norm´ ubytku naturalnego z tytu∏u wy∏adunku (poz. 3 tabeli) stosuje si´ wówczas, gdy

podczas przyj´cia przesy∏ki piwa nie mo˝na

ustaliç jego iloÊci w naczyniu s∏u˝àcym do

transportu; ubytek dopuszczalny obliczony na

podstawie tej normy nale˝y porównaç z ró˝nicà mi´dzy iloÊcià piwa okreÊlonà w dokumen-

3) normy ubytków ustalone w tabeli stosuje si´

niezale˝nie od pory roku, odleg∏oÊci i czasu

przewozu.

2. W razie koniecznoÊci przelania piwa podczas

przewozu dopuszczalny ubytek nie mo˝e przekroczyç 0,3 % iloÊci przelanej.

Za∏àcznik nr 3

MAKSYMALNE NORMY DOPUSZCZALNYCH UBYTKÓW WYROBÓW WINIARSKICH

I. 1. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków powstajàcych w czasie produkcji wyrobów winiarskich wynoszà (w procentach)

2. I faza obejmuje cykl produkcyjny od sporzàdzenia nastawu do zakoƒczenia procesu fermentacji

i przekazania wyrobu winiarskiego na le˝akowni´.

II faza obejmuje cykl produkcyjny od chwili przyj´cia wyrobu winiarskiego do le˝akowni i zakoƒczenia wszystkich czynnoÊci produkcyjnych oraz

nape∏nienia opakowaƒ jednostkowych.

3. WysokoÊç ubytków nale˝y obliczaç w procentach

1) w I fazie od iloÊci nastawów obciàgni´tych

i przekazanych do II fazy w okresie obrachunkowym, bez wzgl´du na to, w jakim okresie

nastawy zosta∏y sporzàdzone, z tym ˝e obj´toÊç wyrobu winiarskiego w okresie fermentacji burzliwej mo˝e byç wi´ksza od obj´toÊci

ustalonej w nastawie maksymalnie o 3 %;

2) w II fazie od iloÊci otrzymanego wyrobu winiarskiego po zakoƒczeniu fermentacji g∏ównej, przyj´tego do le˝akowni oraz od zwi´kszajàcych obj´toÊç dodatków;

3) w przypadku przerobu wyrobu winiarskiego

pochodzàcego z zakupu od iloÊci wyrobu winiarskiego wzi´tego do dalszego przerobu.

4. Ka˝da z faz procesu produkcyjnego podlega odr´bnemu rozliczeniu, przy czym niewykorzystane dozwolone ubytki lub stwierdzone nadwy˝ki

w jednej fazie nie mogà byç wykorzystane na

pokrycie nadmiernych ubytków w drugiej fazie.

Niewykorzystane dozwolone ubytki lub stwierdzone nadwy˝ki w jednym rodzaju wyrobu winiarskiego nie mogà byç wykorzystane na pokrycie nadmiernych ubytków w innym rodzaju.

Dozwolone ubytki niewykorzystane w roku obrachunkowym sà przenoszone na nast´pny rok

w rzeczywistej wysokoÊci, jednak˝e nie wy˝szej

od wysokoÊci dopuszczalnych ubytków, obliczonych od równoczeÊnie przenoszonych iloÊci napojów.

5. Przy produkcji wyrobów winiarskich z moszczu

Êwie˝ego (niemagazynowanego), normy ubytków ustalone w ust. 1 dla I fazy produkcji podwy˝sza si´ o 0,8 pkt.

6. Przy produkcji wyrobów winiarskich musujàcych, normy ubytków ustalone w ust. 1 dla II fazy produkcji podwy˝sza si´ o 2 pkt.

7. W przypadku stosowania uzupe∏niajàcych procesów lub operacji technologicznych dopusz-

Poz. 242

czalne ubytki ustalone w ust. 1 dla II fazy podwy˝sza si´

1) przy maderyzacji o 1 pkt,

2) przy gazowaniu o 2 pkt

— od iloÊci wyrobów winiarskich wzi´tej do tych

operacji.

8. Przy ponownym przerobie wyrobów winiarskich, zwróconych z handlu lub z magazynu wyrobów gotowych, ustala si´ maksymalne dopuszczalne ubytki w wysokoÊci 2 % iloÊci przyj´tej do przerobu.

9. Przy sprzeda˝y (wysy∏ce) wyrobów winiarskich

luzem, na zasadzie pisemnych uzgodnieƒ mi´dzy zainteresowanymi podatnikami, nast´puje

podzia∏ ubytków II fazy, w zale˝noÊci od zaawansowania procesu technologicznego u sprzedawcy.

10. Przepis ust. 8 stosuje si´ równie˝ przy przerobie

w∏asnych wyrobów winiarskich.

11. Do ubytków powstajàcych przy produkcji wyrobów winiarskich zalicza si´ równie˝ ubytki powsta∏e w laboratoriach zak∏adowych, zwiàzane

z kontrolà przebiegu produkcji i ocenà wyrobów

gotowych.

II. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków przy

przerobie wyrobów winiarskich pochodzàcych

z zakupu nie mogà przekroczyç 3,0 %. Przepis cz´Êci I ust. 6 stosuje si´ odpowiednio.

III. 1. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàcych w czasie magazynowania wyrobów winiarskich w butelkach (st∏uczka magazynowa) lub w innych opakowaniach jednostkowych ustala si´ w wysokoÊci nie wi´kszej ni˝

0,03 % iloÊci wydanej z magazynu. Rozliczenia

ubytków powstajàcych w czasie magazynowania dokonuje si´ za okresy kwartalne.

2. Dopuszczalne ubytki powstajàce w czasie przewozu wyrobów winiarskich w butelkach lub

w innych opakowaniach jednostkowych ustala

si´ w wysokoÊci nie wi´kszej ni˝ 0,04 % iloÊci

wyrobów winiarskich pobranych do przewozu,

ustalonej na podstawie dokumentu przewozu.

Ubytki te sà rozliczane odr´bnie dla ka˝dej przesy∏ki wyrobów winiarskich.

IV. 1. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce podczas przewozu wyrobów winiarskich cysternami wynoszà

1) norma ubytku naturalnego z tytu∏u za∏adunku

(poz. 1 tabeli) przys∏uguje nadawcy, je˝eli pomiar iloÊci nadanej zosta∏ dokonany w naczyniu s∏u˝àcym do transportu;

2) norm´ ubytku naturalnego z tytu∏u wy∏adunku (poz. 3 tabeli) stosuje si´ wówczas, gdy

podczas przyj´cia przesy∏ki wyrobu winiarskiego nie mo˝na ustaliç jego iloÊci w naczyniu s∏u˝àcym do transportu. Ubytek dopuszczalny obliczony na podstawie tej normy nale˝y porównaç z ró˝nicà mi´dzy iloÊcià wyrobu winiarskiego okreÊlonà w dokumencie

Poz. 242

przewozu a iloÊcià tego wyrobu okreÊlonà

w dokumencie przyj´cia;

3) zasad´ okreÊlonà w pkt 2 stosuje si´ odpowiednio w przypadku wy∏adunku wyrobów

winiarskich przewo˝onych transportem kolejowym;

4) normy ubytków ustalone w tabeli obowiàzujà

niezale˝nie od pory roku, odleg∏oÊci i czasu

przewozu.

2. W razie koniecznoÊci przelania wyrobu winiarskiego podczas przewozu, dopuszczalny ubytek

nie mo˝e przekroczyç 0,3 % iloÊci przelanej.

Za∏àcznik nr 4

MAKSYMALNE NORMY DOPUSZCZALNYCH UBYTKÓW PALIW CIEK¸YCH

I. 1. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce w czasie magazynowania poszczególnych paliw ciek∏ych wynoszà dla

1) olejów lekkich i preparatów

oznaczonych kodami CN

od 2710 11 11 do 2710 11 90

oraz ich mieszanin

z biokomponentami

0,0015 %,

2) olejów Êrednich oznaczonych

kodami CN od 2710 19 11

do 2710 19 29

0,0014 %,

3) olejów ci´˝kich oznaczonych

kodami CN od 2710 19 31

do 2710 19 69 oraz ich mieszanin

z biokomponentami

0,0006 %

— od sumy dziennych pozosta∏oÊci paliw ciek∏ych; podstawà obliczenia tej sumy sà dzienne

stany paliw ciek∏ych wykazywane w ewidencji

magazynowej.

2. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce w czasie prze∏adunku poszczególnych paliw ciek∏ych w sk∏adzie podatkowym wynoszà dla

1) olejów lekkich i preparatów

oznaczonych kodami CN od 2710 11 11

do 2710 11 90 oraz ich mieszanin

z biokomponentami

0,10 %,

2) olejów Êrednich oznaczonych kodami

CN od 2710 19 11 do 2710 19 29

0,08 %,

3) olejów ci´˝kich obj´tych kodami CN

od 2710 19 31 do 2710 19 69 oraz ich

mieszanin z biokomponentami

0,04 %

— od iloÊci paliw ciek∏ych poddanych prze∏adunkowi.

3. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce w czasie przyj´cia paliw ciek∏ych do

magazynu wynoszà dla

1) olejów lekkich i preparatów

oznaczonych kodami CN

od 2710 11 11 do 2710 11 90

oraz ich mieszanin

z biokomponentami

0,10 %,

2) olejów Êrednich oznaczonych

kodami CN od 2710 19 11

do 2710 19 29

0,08 %,

3) olejów ci´˝kich oznaczonych kodami

CN od 2710 19 31 do 2710 19 69 oraz

ich mieszanin z biokomponentami

0,04 %

— od iloÊci przyj´tych paliw ciek∏ych.

4. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce w czasie wydania paliw ciek∏ych

z magazynu wynoszà dla

1) olejów lekkich i preparatów

oznaczonych kodami CN

od 2710 11 11 do 2710 11 90

oraz ich mieszanin

z biokomponentami

0,10 %,

2) olejów Êrednich oznaczonych

kodami CN od 2710 19 11

do 2710 19 29

0,08 %,

3) olejów ci´˝kich oznaczonych

kodami CN od 2710 19 31

do 2710 19 69 oraz ich mieszanin

z biokomponentami

0,04 %

— od iloÊci wydanych paliw ciek∏ych.

5. Ubytki paliw ciek∏ych, o których mowa

w ust. 1—4, rozlicza si´ narastajàco za okresy

roczne.

II. 1. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce w czasie przewozu paliw ciek∏ych

wynoszà dla

1) cystern samochodowych 0,10 % od iloÊci wys∏anej;

2) cystern kolejowych 0,5 % od iloÊci wys∏anej;

3) innych naczyƒ s∏u˝àcych do transportu

0,04 % od iloÊci wys∏anej za ka˝dy dzieƒ przewozu, przy czym dzieƒ wys∏ania i dzieƒ przyj´cia przesy∏ki liczy si´ jako jeden dzieƒ przewozu paliw ciek∏ych.

2. Maksymalne normy dopuszczalnych ubytków

powstajàce w czasie transportu paliw ciek∏ych

rurociàgiem przesy∏owym dalekosi´˝nym wynoszà 0,06 % od iloÊci wys∏anej.

3. Ubytki paliw ciek∏ych, o których mowa w ust. 2,

rozlicza si´ narastajàco za okresy roczne, ∏àcznie

dla wszystkich wys∏anych w tym okresie paliw

ciek∏ych, uwzgl´dniajàc sum´ stwierdzonych

nadwy˝ek, bez wzgl´du na odbiorc´ i rodzaj paliwa ciek∏ego.

4. W przypadku przelania paliw ciek∏ych do innych

naczyƒ w czasie przewozu, dopuszczalny ubytek

nie mo˝e przekroczyç 0,20 % iloÊci przelanej.

Dz.U. 2009 nr 32 poz. 242 notInForce

242

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 24 lutego 2009 r.

w sprawie maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków i dopuszczalnych norm zu˝ycia

wyrobów akcyzowych

Na podstawie art. 85 ust. 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3,

poz. 11) zarzàdza si´, co nast´puje

Need to analyze how this provision applies to your matter?

Cross-reference this statute against case law, commentaries, and related legislative provisions inside Legislator AI.

Open in Legislator →