Valtiovarainministeriön päätös rakennusten jälleenhankinta-arvon perusteista
Table of Provisions (22)
Statutory Text (22 Articles)
Rakennusten jälleenhankinta-arvojen määräämisessä käytetään seuraavia keskimääräisiä arvoja neliömetriä tai kuutiometriä kohti. Jos rakennuksen rakennustaso poikkeaa olennaisesti keskimääräisestä rakennustasosta, on näitä arvoja harkinnan mukaan korotettava tai alennettava, kuitenkin enintään 20 prosenttia.
Rakennuksen pinta-alalla tarkoitetaan tässä päätöksessä sitä alaa, johon lasketaan ulkomitoin kaikkien kerrosten, kellareiden ja lämpöeristettyjen ullakkohuoneiden pinta-alat. Pinta-alaan ei lasketa parvekkeita, katoksia eikä tiloja, joissa vapaa korkeus on alle 160 cm.
Toimisto-, sosiaali-, varasto- ja paikoitustilojen pinta-alat lasketaan sisämitoin. Hissikuilun pinta-ala lasketaan kertomalla hissikuilun pohjan pinta-ala niiden kerrosten lukumäärällä, jotka hissikuilu lävistää. Rakennuksen kuutiotilavuuteen sisällytetään sekä lämpimät että kylmät tilat ulkomittojen mukaan laskettuina. Rakennuksen keskimääräinen kerroskorkeus saadaan jakamalla tilavuus pinta-alalla. Jälleenhankinta-arvoja määrättäessä otetaan huomioon vain täydet neliö- tai kuutiometrit.
Pientalolla tarkoitetaan omakotitaloa, paritaloa tai rivitaloa, jossa käynti asuinhuoneistoihin on yleensä järjestetty suoraan maan tasosta ilman erillistä porraskäytävää.
Pientalojen pinta-alan perusarvo on 2 317 mk/m 2 .
Jos rakennuksen kantava rakenne on puuta ja jos rakennus on valmistunut ennen vuotta 1960, on pinta-alan perusarvo 1 853 mk/m 2 .
Jos rakennuksen kantava rakenne on puuta ja jos rakennus on valmistunut vuosina 1960-1969, on pinta-alan perusarvo 2 095 mk/m 2 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
Rakennuksen pinta-ala on
-yli 60m 2 mutta enintään 120m 2
perusarvosta vähennetään
3,95 mk
jokaiselta alarajan (60 m 2
ylittävältä neliömetriltä
-yli 120m 2
alennus perusarvosta, mk/m 2
237
mk/m 2
-vesijohtojaviemäri
alennus
149
-keskuslämmitys
,,
169
-sähkö
,,
90
Kun rakennuksen kellaritilat ovat pintarakenteiltaan viimeistelemättömät ja pääasiassa varastokäytössä, käytetään kellarin osalta pinta-alan arvona 794 mk/m 2 .
Asuinkerrostalolla tarkoitetaan vähintään kaksikerroksista, useita asuinhuoneistoja käsittävää asuinrakennusta, jossa on erillisiä huoneistoja päällekkäin.
Asuinkerrostalojen pinta-alan perusarvo on 2 317 mk/m 2 .
Jos rakennuksen kantava rakenne on puuta ja jos rakennus on valmistunut ennen vuotta 1960, on pinta-alan perusarvo 1 853 mk/m 2 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
1)Rakennuksessa on hissi
lisäarvo, mk/m 2
98
-yli 80m 2 mutta
enintään 120m 2
perusarvosta vähennetään
5,93 mk
jokaiselta alarajan (80 m 2)
ylittävältä neliömetriltä
-yli 120m 2
alennus perusarvosta, mk/m 2
237
mk/m 2
- 3 kerrosta
lisäarvo
120
- 4 ,,
,,
59
- 5 ,,
,,
0
- 6 ,,
alennus
59
- 7 ,,
,,
120
- 8 kerrosta tai
enemmän
,,
180
Vapaa-ajan asunnolla tarkoitetaan pääasiassa vapaa-ajan viettoon tarkoitettua rakennusta, kuten kesämökkiä.
Vapaa-ajan asunnon pinta-alan perusarvo on 1 853 mk/m 2 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
Rakennuksen pinta-ala on
- yli 10 m 2 mutta enintään 70 m 2
perusarvosta vähennetään
12,13 mk
jokaiselta alarajan (10 m 2)
ylittävältä neliömetriltä
- yli 70 m 2
alennus, mk/m 2
728
lisäarvo, mk/m 2
154
arvo kuistineliömetriltä,
mk
308
Jos rakennuksessa on sähkö, korotetaan rakennuksen arvoa 1 235 markalla lisättynä 26 markalla jokaista pinta-alan neliömetriä kohden. Rakennuksen arvoa korotetaan, jos rakennuksessa on
-viemäri
1 800 mk
-vesijohto
2 300 ,,
-WC
3 000 ,,
-sauna
3 000 ,,
Tavanomaisesta vapaa-ajan asunnosta kooltaan, käyttötavaltaan taikka rakennus- tai varustetasoltaan olennaisesti poikkeavaa asuinrakennusta pidetään pientalona.
Talous- ja autotallirakennuksena pidetään erillistä saunarakennusta sekä erillistä talous- ja autotallirakennusta.
Jos talous- ja autotallirakennus on lämpöeristetty sekä muutenkin rakennustavaltaan edustaa pitkäaikaiseen käyttöön tarkoitettua rakennusta, arvo on 1 495 mk/m 2 .
Kevytrakenteisen lämpöeristämättömän talous- ja autotallirakennuksen arvo on 794 mk/m 2 . Jos tällainen rakennus on valmistunut ennen vuotta 1970, sen arvo on 602 mk/m 2 .
Toimistorakennuksella tarkoitetaan rakennusta, jonka tilat on pääasiallisesti rakennettu toimistotiloiksi tai joka on pääasiallisesti toimistokäytössä.
Toimistorakennuksen pinta-alan perusarvo on 3 200 mk/m 2 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
Rakennuksen keskimääräinen kerroskorkeus on
-yli 3,2m mutta enintään 3,5 m
perusarvoon lisätään
66 mk
jokaiselta alarajan (3,2 m)
ylittävältä 5 cm:ltä
-yli 3,5 m
lisäarvo, mk/m 2
396
mk/m 2
- rakennuksen kaikki kerrokset ovat
pohjamuodoltaan samanlaisia suorakaiteita
ja pohjakerroksessa on vain vähäisiä
sisäänvetoja tai ulokkeita
alennus
330
- rakennus on muodoltaan verraten
yksinkertainen suorakaiteen tai L-
muotoinen, mutta osa rakennuksesta on
nostettu pilareille tai alimmat kerrokset
ovat varsinaisia toimistokerroksia
laajempia myymälä- tai paikoituskerroksia
0
- rakennus on muodoltaan tavanomaisesta
poikkeava, pohjamuodoltaan H, T, U-muotoinen
tai pohjakerros on yli kaksi kertaa
muita kerroksia suurempi
lisäarvo
169
mk/m 2
- varastojen ja paikoitustilojen
yhteenlaskettu pinta-ala on yli
20 % rakennuksen pinta-alasta
alennus
200
- varastojen ja paikoitustilojen
yhteenlaskettu pinta-ala on vähintään 5 %
mutta enintään 20 %
rakennuksen pinta-alasta
0
- varasto- ja paikoitustiloja on
alle 5 % rakennuksen pinta-alasta
lisäarvo
132
- rakennuksessa ei ole hissiä tai
hissikuilujen yhteenlaskettu pinta-ala
rakennuksen pinta-alasta on enintään 0,5 %
alennus
259
- hissikuilujen yhteenlaskettu pinta-ala
rakennuksen pinta-alasta on yli 0,5 %
0
ja enintään 1 %
- hissikuilujen yhteenlaskettu pinta-ala
rakennuksen pinta-alasta on yli 1 %
lisäarvo
401
- rakennuksessa ei ole koneellista
ilmastointia tai vain ilman koneellinen
sisään- tai ulospuhallus
alennus
259
- rakennuksessa on ilman koneellinen
0
sisään- ja ulospuhallus
- edellisen lisäksi huoneiden ilmastointi
on erikseen säädettävissä ja ilmaa huomattavassa
määrin käsitellään esimerkiksi kostuttamalla
tai jäähdyttämällä
lisäarvo
401
Myymälärakennuksella tarkoitetaan pääasiassa myymälätiloja sisältävää rakennusta.
Myymälärakennuksen tilavuuden perusarvo on 992 mk/m 3 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
Rakennuksen tilavuus on
- yli700 m 3 mutta
enintään 2 500 m 3
perusarvosta vähennetään 12,00 mk
jokaiselta alarajan (700 m 3 )
ylittävältä 100 m 3:ltä
- yli 2 500m 3
mutta enintään
10 000 m 3
perusarvosta vähennetään 12,00 mk
jokaiselta 700 m 3 ylittävältä
100 m 3:ltä 2 500 m 3:iin
saakka ja 1,54 mk jokaiselta 2 500 m 3
ylittävältä 100 m 3:ltä
- yli 10 000m 3
alennus, mk/m 3
335
- yli 20 % mutta
enintään 40 %
perusarvosta vähennetään 5,05 mk jokaiselta
alarajan (20 %) ylimenevältä prosenttiyksiköltä
-yli 40 %
alennus, mk/m 3
101
- vähintään 3 m
mutta
enintään 6,2 m
perusarvosta vähennetään 7,88 mk jokaiselta
alarajan (3 m) ylittävältä 10 cm:ltä
- yli 6,2m
alennus, mk/m 3
255
lisäarvo, mk/m 3
78
Jos myymälärakennuksen kantava rakenne on puuta ja jos rakennus on tilavuudeltaan alle 2 000 m 3 ja jos rakennus on valmistunut ennen vuotta 1960, on tilavuuden perusarvo 770 mk/m 3 . Tällaisen rakennuksen perusarvoa ei korjata edellä 2 momentin 1 kohdassa tarkoitetuilla tilavuuden perusteella laskettavilla alennuksilla.
Teollisuusrakennuksella tarkoitetaan teollisuuden tuotanto- ja varastorakennusta sekä siihen verrattavaa rakennusta, kuten korjaamoa, huoltoasemaa, maalaamoa, työpajaa, pienteollisuusrakennusta, leipomoa ja myllyä.
Teollisuusrakennusten tilavuuden perusarvo on 386 mk/m 3 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
Rakennuksen keskimääräinen kerroskorkeus on
- yli 3,8 m mutta
enintään 5,8 m
perusarvosta vähennetään 19,80 mk jokaiselta
alarajan (3,8 m) ylittävältä 0,5 m:ltä
- yli 5,8 m mutta
enintään 8,8 m
perusarvosta vähennetään 19,80 mk jokaiselta
3,8 m ylittävältä 0,5 m:ltä 5,8 m:iin saakka
ja 9,87 mk jokaiselta 5,8 m ylittävältä 0,5 m:ltä
-yli8,8m
alennus, mk/m 3
138
mk/m 3
- rakennus on pääasiassa lämmittämätön
varastorakennus, jossa ei ole
sosiaali- tai toimistotiloja
alennus
110
- rakennuksen vesipisteiden määrä on
vähäinen, sosiaali- ja toimistotiloja
on yhteensä enintään 3 % rakennuksen
pinta-alasta ja rakennus on
pääosin lämmittämätön
alennus
69
- rakennus on pääasiassa hallimaista
teollisuustilaa, jota ei yleensä
lämmitetä yli 18° C, sekä sosiaali-
ja toimistotiloja on yhteensä yli 3 %
mutta alle 15 % rakennuksen
pinta-alasta
0
- rakennuksen tuotantotilojen lämpötila
on yleensä yli 18° C, sosiaali-
ja toimistotiloja on vähintään 15 %
rakennuksen pinta-alasta tai ns. märkiä
tiloja on yli 30 % rakennuksen pinta-alasta
sekä rakennuksessa on automaattinen
palosammutusjärjestelmä
lisäarvo
68
mk/m 3
- rakennuksessa ei ole koneellista
ilmastointia ja työtiloissa on vain
yleisvalaistus sekä sosiaali- ja toimistotiloja
on yhteensä enintään 3 % rakennuksen pinta-alasta
alennus
69
- rakennuksessa on ilman koneellinen sisään-
tai ulospuhallus, valaistus on pääasiallisesti
yleisvalaistusta sekä sosiaali- ja
toimistotilojen yhteinen osuus rakennuksen
pinta-alasta on yli 3 %
mutta alle 15 %
0
- rakennuksessa on ilman koneellinen sekä sisään-
että ulospuhallus, runsaasti työpistevalaistusta,
sosiaali- ja toimistotiloja on yhteensä vähintään
15 % rakennuksen pinta-alasta ja rakennuksessa
on automaattinen palohälytysjärjestelmä
lisäarvo
68
lisäarvo, mk/m 3
59
- yli 5 000 m 3
mutta enintään
10 000 m 3
vähennetään sen perusarvosta
12,13 mk alarajan (5 000 m 3 )
ylittävältä jokaiselta 1 000 m 3:ltä
- yli 10 000m 3
alennus, mk/m 3
61
Muun kuin edellä lueteltuihin ryhmiin kuuluvan rakennuksen arvioimiseen käytetään lähinnä soveltuvan rakennuksen arvioimisperusteita. Mikäli rakennuksella on useita käyttötarkoituksia, arvioidaan jälleenhankinta-arvo pääasiallisen käyttötarkoituksen mukaan. Jos kuitenkin huomattava osa rakennuksesta on muussa kuin pääasiallisessa käyttötarkoituksessa, voidaan rakennuksen osat arvioida erikseen.
Jos rakennus on sen laatuinen, että siihen ei voida lainkaan soveltaa edellä 4-19§:ssä olevia arviointiperusteita, tai jos kysymyksessä on rakennelma, pidetään tällaisen rakennuksen tai rakennelman jälleenhankinta-arvona 70 prosenttia vastaavan rakennuksen tai rakennelman rakennuskustannuksista.
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1991, ja sitä sovelletaan vuodelta 1990 toimitettavassa tulo- ja varallisuusverotuksessa.