Valtiovarainministeriön päätös rakennusten jälleenhankinta-arvon perusteista
Table of Provisions (22)
Statutory Text (22 Articles)
Rakennusten jälleenhankinta-arvojenmääräämisessä käytetään seuraavia keskimääräisiäarvoja neliömetriä tai kuutiometriä kohti. Josrakennuksen rakennustaso poikkeaaolennaisesti keskimääräisestä rakennustasosta, onnäitä arvoja harkinnan mukaan korotettava taialennettava, kuitenkin enintään 20 prosenttia.
Rakennuksen pinta-alalla tarkoitetaan tässäpäätöksessä sitä alaa, johon lasketaanulkomitoin kaikkien kerrosten, kellareiden jalämpöeristettyjen ullakkohuoneiden pinta-alat.Pinta-alaan ei lasketa parvekkeita, katoksiaeikä tiloja, joissa vapaa korkeus on alle 160cm.
Toimisto-, sosiaali-, varasto- japaikoitustilojen pinta-alat lasketaan sisämitoin.Hissikuilun pinta-ala lasketaan kertomalla hissikuilunpohjan pinta-ala niiden kerrostenlukumäärällä, jotka hissikuilu lävistää. Rakennuksenkuutiotilavuuteen sisällytetään sekä lämpimät ettäkylmät tilat ulkomittojen mukaan laskettuina.Rakennuksen keskimääräinen kerroskorkeussaadaan jakamalla tilavuus pinta-alalla.Jälleenhankinta-arvoja määrättäessä otetaanhuomioon vain täydet neliö- tai kuutiometrit.
Pientalolla tarkoitetaan omakotitaloa,paritaloa tai rivitaloa, jossa käyntiasuinhuoneistoihin on yleensä järjestetty suoraan maantasosta ilman erillistä porraskäytävää.
Pientalojen pinta-alan perusarvo on 2 000 mk/m 2 .
Jos rakennuksen kantava rakenne on puutaja jos rakennus on valmistunut ennen vuotta1960, on pinta-alan perusarvo 1 600 mk/m 2 .
Jos rakennuksen kantava rakenne on puuta ja jos rakennus on valmistunut vuosina 1960–1969, on pinta-alan perusarvo 1 810 mk/m 2 .
Perusarvoa korjataan rakennuksenominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla jaalennuksilla.
1) Rakennuksen pinta-ala on
–
yli 60 m 2 mutta
enintään 120 m 2
perusarvosta vähennetään 3,40 mk jokaiselta alarajan (60 m 2 )ylittävältä neliömetriltä
–
yli 120 m 2
alennus, mk/m 2 204
2) Rakennuksesta puuttuu
mk/m 2
–
vesijohto ja viemäri
alennus
129
–
keskuslämmitys
,,
146
–
sähkö
,,
78
Kun rakennuksen kellaritilat ovatpintarakenteiltaan viimeistelemättömät ja pääasiassavarasto käytössä, käytetään kellarin osaltapinta-alan arvona 685 mk/m 2 .
Asuinkerrostalolla tarkoitetaan vähintäänkaksikerroksista, useita asuinhuoneistoja käsittävää asuinrakennusta, jossa on erillisiä huoneistoja päällekkäin.
Asuinkerrostalojen pinta-alan perusarvo on2 000 mk/m 2 .
Jos rakennuksen kantava rakenne on puutaja jos rakennus on valmistunut ennen vuotta1960, on pinta-alan perusarvo 1 600 mk/m 2 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
1) Rakennuksessa on hissi
lisäarvo, mk/m 2
85
2) Rakennuksen pinta-ala huoneistoa kohden on
–
yli 80 m 2 mutta enintään 120 m 2
perusarvostavähennetään 5,10 mk jokaiselta alarajan (80 m 2 )ylittävältä neliömetriltä
–
yli 120 m 2
alennus, mk/m 2
204
3) Rakennuksen kerrosluku kellarimukaanlukien on
mk/m 2
–
3 kerrosta
lisäarvo
104
–
4 ,,
,,
51
–
5 ,,
,,
0
–
6 ,,
alennus
51
–
7 ,,
,,
104
–
8 kerrosta tai enemmän
,,156
Vapaa-ajan asunnolla tarkoitetaan pääasiassa vapaa-ajan viettoon tarkoitettua rakennusta, kuten kesämökkiä.
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
1) Rakennuksen pinta-ala on
–
yli 10 m 2 mutta enintään 70 m 2
perusarvosta vähennetään 10,50 mk jokaiselta alarajan (10 m 2 ) ylittävältä neliömetriltä
–
yli 70 m 2
alennus, mk/m 2
630
2) Rakennus on talviasuttava
lisäarvo, mk/m 2
133
3) Rakennuksessa on kuisti
lisäarvo kuistineliömetriltä, mk
265
Jos rakennuksessa on sähkö, korotetaan rakennuksen arvoa 1 070 markalla lisättynä 22 markalla jokaista pinta-alan neliömetriä kohden. Rakennuksen arvoa korotetaan, jos rakennuksessa on
–
viemäri
1 600 mk
–
vesijohto
2 000 ,,
–
WC
2600 ,,
–
sauna
2 600 ,,
Tavanomaisesta vapaa-ajan asunnosta kooltaan, käyttötavaltaan taikka rakennus- tai varustetasoltaan olennaisesti poikkeavaa asuinrakennusta pidetään pientalona.
Talous- ja autotallirakennuksena pidetään erillistä saunarakennusta sekä erillistä talous- ja autotallirakennusta.
Jos talous- ja autotallirakennus on lämpöeristetty sekä muutenkin rakennustavaltaan edustaa pitkäaikaiseen käyttöön tarkoitettua rakennusta, arvo on 1 290 mk/m 2 .
Kevytrakenteisen lämpöeristämättömän talous- ja autotallirakennuksen arvo on 680 mk/ m 2 . Jos tällainen rakennus on valmistunut ennen vuotta 1970, sen arvo on 520 mk/m 2 .
Toimistorakennuksella tarkoitetaan rakennusta, jonka tilat on pääasiallisesti rakennettu toimistotiloiksi tai joka on pääasiallisesti toimistokäytössä.
Toimistorakennuksen pinta-alan perusarvo on 2 760 mk/m 2 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
1) Rakennuksen keskimääräinen kerroskorkeus on
–
yli 3,2 m mutta enintään 3,5 m
perusarvoon lisätään 57 mk jokaiselta alarajan (3,2 m) ylittävältä 5 cm:ltä
–
yli 3,5 m lisäarvo, mk/m 2
342
2) Rakennuksen muoto
mk/m 2
–
rakennuksen kaikki kerrokset ovat pohjamuodoltaan samanlaisia suorakaiteita ja pohjakerroksessa on vain vähäisiä sisäänvetoja tai ulokkeita
alennus
285
–
rakennus on muodoltaan verraten yksinkertainen suorakaiteen tai l muotoinen, mutta osa rakennuksesta on nostettu pilareille tai alimmat kerrokset ovat varsinaisia toimistokerroksia laajempia myymälä- tai paikoituskerroksia
0
–
rakennus on muodoltaan tavanomaisesta poikkeava, pohjamuodoltaan H, T, U-muotoinen tai pohjakerros on yli kaksi kertaa muita kerroksia suurempi
lisäarvo
146
3) Varasto- ja paikoitustilat
mk/m 2
–
varastojen ja paikoitustilojen yhteenlaskettu pinta-ala on yli 20 % rakennuksen pinta-alasta
alennus
173
–
varastojen ja paikoitustilojen yhteenlaskettu pinta-ala on vähintään 5 % mutta enintään 20 % rakennuksen pinta-alasta
0
–
varasto- ja paikoitustiloja on alle 5 % rakennuksen pinta-alasta
lisäarvo
114
4) Hissit
–
rakennuksessa ei ole hissiä tai hissikuilujen yhteenlaskettu pinta-ala rakennuksen pinta-alasta on enintään0,5 %
alennus
224
–
hissikuilujen yhteenlaskettu pintaala rakennuksen pinta-alasta on yli 0,5 % ja enintään 1 %
0
–
hissikuilujen yhteenlaskettu pintaala rakennuksen pinta-alasta on yli 1 %
lisäarvo
346
5) Ilmastointi
–
rakennuksessa ei ole koneellista ilmastointia tai vain ilman koneellinen sisään- tai ulospuhallus
alennus
224
–
rakennuksessa on ilman koneellinen sisään- ja ulospuhallus
0
–
edellisen lisäksi huoneiden ilmastointi on erikseen äädettävissä ja ilmaa huomattavassa määrin käsitellään esimerkiksi kostuttamalla tai jäähdyttämällä
lisäarvo
285
Myymälärakennuksella tarkoitetaan pääasiassa myymälätiloja sisältävää rakennusta.
Myymälärakennuksen tilavuuden perusarvo on 860 mk/m 3 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
1) Rakennuksen tilavuus on
–
yli 700 m 3 mutta enintään 2 500 m 3
perusarvosta vähennetään 10,40 mk jokaiselta alarajan (700 m 3 ) ylittävältä 100 m 3 :ltä
–
yli 2 500 m 3 mutta enintään 10 000 m 3
perusarvosta vähennetään 10,40 mk jokaiselta 700 m 3 ylittävältä 100 m 3 :ltä 2 500 m 3 :iin saakka ja 1,35 mk jokaiselta 2 500 m 3 ylittävältä 100 m 3 :ltä
–
yli 10 000 m 3
alennus, mk/m 3
288
2) Kellarin ja muualla kuin kellarissa olevien varastotilojen osuus rakennuksen pinta-alasta
–
yli 20 % mutta enintään 40 %
perusarvosta vähennetään 4,40 mk jokaiselta alarajan (20 %) ylimenevältä prosenttiyksiköltä
–
yli 40 %
alennus, mk/m 3
88
3) Rakennuksen keskimääräinen kerroskorkeus on
–
vähintään 3 m mutta enintään 6,2 m
perusarvosta vähennetään 6,80 mk jokaiselta alarajan (3 m) ylittävältä 10 cm:ltä
–
yli 6,2 m
alennus, mk/m 3
217
4) Rakennus on, kellari mukaan lukien, vähintään kolmikerroksinen
lisäarvo, mk/m 3
68
Jos myymälärakennuksen kantava rakenne on puuta ja jos rakennus on tilavuudeltaan alle 2 000 m 3 ja jos rakennus on valmistunut ennen vuotta 1960, on tilavuuden perusarvo 660 mk/ m 3 . Tällaisen rakennuksen perusarvoa ei korjata edellä 2 momentin 1 kohdassa tarkoitetuilla tilavuuden perusteella laskettavilla alennuksilla.
Teollisuusrakennuksella tarkoitetaan teollisuuden tuotanto- ja varastorakennusta sekä siihen verrattavaa rakennusta, kuten korjaamoa, huoltoasemaa, maalaamoa, työpajaa, pienteollisuusrakennusta, leipomoa ja myllyä.
Teollisuusrakennusten tilavuuden perusarvo on 330 mk/m 3 .
Perusarvoa korjataan rakennuksen ominaisuuksien perusteella seuraavilla lisäarvoilla ja alennuksilla.
1) Rakennuksen keskimääräinen kerroskorkeus on
–
yli 3,8 m mutta enintään 5,8m
perusarvosta vähennetään 17,10 mk jokaiselta alarajan (3,8 m) ylittävältä 0,5 m:ltä
–
yli 5,8 m mutta enintään 8,8 m
perusarvosta vähennetään 17,10 mk jokaiselta 3,8 m ylittävältä 0,5 m:ltä 5,8 m:iin saakka ja 8,60 mk jokaiselta 5,8 m ylittävältä 0,5 m:ltä
–
yli 8,8 m
alennus, mk/m 3
120
2) Lämmitys ja vesijohto sen mukaan, mikä lähinnä vastaa rakennuksen ominaisuuksia
mk/m 3
–
rakennus on pääasiassa lämmittämätön varastorakennus, jossa ei ole sosiaali- tai toimistotiloja
alennus
95
–
rakennuksen vesipisteiden määrä on vähäinen, sosiaali- ja toimistotiloja on yhteensä enintään 3 % rakennuksen pinta-alasta ja rakennus on pääosin lämmittämätön
alennus
60
–
rakennus on pääasiassa hallimaista teollisuustilaa, jota ei yleensä lämmitetä yli 18Ý C, sekä sosiaali- ja
toimistotiloja on yhteensä yli 3 % mutta alle 15 % rakennuksen pintaalasta
0
–
rakennuksen tuotantotilojen lämpötila on yleensä yli 180 C, sosiaali- ja toimistotiloja on vähintään 15 % rakennuksen pinta-alasta tai ns.märkiä tiloja on yli 30 % rakennuksen pinta-alasta sekä rakennuksessa on automaattinen palosammutusjärjestelmä
lisäarvo
58
3) Ilmastointi ja valaistus sen mukaan, mikä lähinnä vastaa rakennuksen ominaisuuksia
–
rakennuksessa ei ole koneellista ilmastointia ja työtiloissa on vain yleisvalaistus sekä sosiaali- ja toimistotiloja on yhteensä enintään 3 % rakennuksen pinta-alasta
alennus
60
–
rakennuksessa on ilman koneellinen sisään- tai ulospuhallus, valaistus on pääasiallisesti yleisvalaistusta sekä sosiaali- ja toimistotilojen yhteinen osuus rakennuksen pinta-alasta on yli 3 % mutta alle 15 %
0
–
rakennuksessa on ilman koneellinen sekä sisään- että ulospuhallus, runsaasti työpistevalaistusta, sosiaali- ja toimistotiloja on yhteensä vähintään 15 % rakennuksen pinta-alasta ja rakennuksessa on automaattinen palohälytysjärjestelmä
lisäarvo
58
4) Rakennus on vähintään kolmikerroksinen
lisäarvo, mk/m 3
51
5) Jos vähintään kolmikerroksisen rakennuksen tilavuus on
–
yli 5 000 m 3 mutta enintään 10 000 m 3
vähennetään sen perusarvosta 10,60 mk alarajan (5 000 m 3 ) ylittävältä jokaiselta 1 000 m 3 :ltä
–
yli 10 000 m 3
alennus, mk/m 3
53
Muun kuin edellä lueteltuihin ryhmiin kuuluvan rakennuksen arvioimiseen käytetään lähinnä soveltuvan rakennuksen arvioimisperusteita. Mikäli rakennuksella on useita käyttötarkoituksia, arvioidaan jälleenhankinta-arvo pääasiallisen käyttötarkoituksen mukaan. Jos kuitenkin huomattava osa rakennuksesta on muussa kuin pääasiallisessa käyttötarkoituksessa, voidaan rakennuksen osat arvioida erikseen.
Vesivoimalaitoksen ja sen rakenteiden jälleenhankinta-arvosta on määrätty erikseen.
Jos rakennus on sen laatuinen, että siihen eivoida lainkaan soveltaa edellä 4–19 §:ssä olevia arviointiperusteita, tai jos kysymyksessä on rakennelma, pidetään tällaisen rakennuksen tai rakennelman jälleenhankinta-arvona 70 prosenttia vastaavan rakennuksen tai rakennelman rakennuskustannuksista.
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1989, ja sitä sovelletaan vuodelta 1988 toimitettavassa tulo- ja varallisuusverotuksessa.