Danske Lægemiddel-standarder 2008.0
Statutory Text (3 Articles)
Danske Lægemiddel-standarder 2008.0
Efter indstilling fra Farmakopénævnet fastsætter Lægemiddelstyrelsen herved, at 6. udgave af den Europæiske Farmakopé (European Pharmacopoeia, i det følgende betegnet Ph.
Eur.
6th Ed.) træder i kraft den 1. januar 2008
6. udgave af farmakopéen indeholder 27 nye, 60 reviderede (”revised”) og et meget stort antal korrigerede standarder samt 10 titelændringer for råvarer og lægemidler.
Ingen monografier er udgået i forbindelse med 6. udgave af Ph.Eur.
DLS udkommer 3 gange årligt, i 2008 med denne DLS 2008.0, som udkom den 1. januar, DLS 2008.1 ud-kommer den 1. april og DLS 2008.2 den 1. juli.
Indholdet af såvel DLS 2005 som de tidligere supplementer siden DLS 2005 er indarbejdet i DLS 2008.0, der således fremstår som een samlet udgave.
Det er besluttet, at Danske Lægemiddelstandarder ikke længere vil blive udsendt i bogudgave.
Til gengæld vil brugerne have adgang til hele den gældende DLS i én og samme udgave på internettet.
I forbindelse med den gældende lægemiddellov, Lov nr. 1180 af 12. december 2005 om lægemidler er en lang række bekendtgørelser trådt i kraft.
Der henvises til Lægemiddelstyrelsens hjemmeside, www.laegemiddelstyrelsen.dk, hvor der er en oversigt over gældende love, bekendtgørelser m.m. inden for lægemiddelområdet samt til www. retsinfo.dk.
Fortegnelsen over lægemidler er fra DLS 2007.0 ændret for at gøre søgningen mere logisk, således at der søges på ”slutpræparatet”, f.eks. ”injektionsvæske” snarere end ”pulver til...” Det skal understreges, at disse ændringer kun er udtryk for hjælp til søgning og ikke på nogen måde ændrer den hidtidige praksis m.h.t. navngivning og mærkning.
Fra DLS 2007.1 er præparater i listen ”Lægemidler” med mange gentagelser af samme ”overskrift” efter-fulgt af specifikation af præparatet ændret, således at den fremstår med een overskrift.
Se f.eks.
Technetium [ 99mTc ]
De gældende fortegnelser over standarder og standardtermer kan ses på Lægemiddelstyrelsens hjemmeside: www.laegemiddelstyrelsen.dk
Fortegnelse over standarder for råvarer
Fortegnelse over standarder for lægemidler
Fortegnelse over standarder for lægemiddelsformer og termer, der kan benyttes til mærkning
Fortegnelse over gældende specifikke veterinære standarder for lægemiddelformer og termer, der kan benyttes til mærkning
Fortegnelse over standardtermer for administrationsveje
Fortegnelse over gældende standardtermer for beholdere, lukker mv.
Ikrafttræden sker i henhold til § 52 i Lov nr. 1180 af 12. december 2005 om lægemidler
Meddelelse om ikrafttræden af Danske Lægemiddelstandarder indføres i Statstidende, jfr.
Kongelig anordning nr. 742 af den 13. november 1987.
Generelle bemærkninger til Ph.
Eur.
6th .
Ed.
Contents of the 6th Edition
The 6th Edition consists of all texts published in the 5th Edition, which may subsequently have been revised or corrected, and new texts.
For the information of the reader, lists are given below of monographs and general chapters that are new, or that have been revised, corrected or deleted, and texts whose title has been changed for the 6th Edition.
The version date (01/2008 for volume 6.0) and the reference number (4 digits for monographs and 5 digits for general chapters) are specified above the title of each text (monographs and general chapters).
The ver-sion date makes it possible to identify the successive versions of revised texts in different volumes of the 6th Edition.
Corrections that are indicated by the note ‘corrected 6.0’ under the version date are to be taken into account from the publication date of the volume.
For the 6th Edition, the following systematic modifications have been made to the texts of the European Pharmacopoeia.
In the test for loss on drying (2.2.32) in the monographs, the temperature range of 100-105 °C has been re-placed by 105 °C alone (as the general method states that drying is carried out at the prescribed temperature ± 2 °C), to follow the approach adopted by the Pharmacopoeial Discussion Group for pharmacopoeial har-monisation.
In the test for loss on ignition in the monographs, a temperature range has been introduced.
In tests using atomic absorption spectrometry and atomic emission spectrometry, the precision of the limits has been increased.
In the Characters section, ‘white’ has been replaced by ‘white or almost white’.
In the Labelling section, it will no longer be mentioned that, where appropriate, the label includes statements that the substance is free from bacterial endotoxins, free from pyrogens and sterile since this information is already included in the general monograph Substances for pharmaceutical use (2034).
This also applies to the indication of the name and the concentration of any added substance (excipient, antioxidant, etc.).
In the transparency list, letters designating an impurity followed by ‘deleted’ will no longer be included in the monographs; it is now permissible for the list of impurities to be discontinuous.
Where appropriate, the Chemical Abstracts Service (CAS) registration numbers are given for information in the monographs.
The retention factor Rf has been replaced by the retardation factor RF.
In monographs on antibiotics, the upper limit of content has been increased to 102 per cent when an assay is carried out using liquid chromatography.
In monographs on antibiotics, where appropriate, the definition mentions that the substance is a ‘semisyn-thetic product derived from a fermentation product’ or a ‘fermentation product’.
In monographs on herbal drugs, the usual limit of 2 per cent m/m for foreign matter has been moved from general method 2.8.2.
Foreign matter to the general monograph Herbal drugs (1433); this information has therefore been deleted from the specific monographs for drugs covered by this general monograph.
In monographs on herbal drugs, the reference to identifications A and B (macroscopic and microscopic de-scriptions) has been deleted from the Characters section.
In accordance with the general monograph Substances for pharmaceutical use (2034), the content of residual solvent is taken into account for calculation of the assay content of the substance, the specific optical rota-tion and the specific absorbance.
This information is therefore no longer indicated in the specific mono-graphs concerned.
The general monographs Herbal drugs (1433) and Extracts (0765) specify storage protected from light; this information has therefore been deleted from the specific monographs on substances and preparations cov-ered by these general monographs.
A reference to general chapter 2.1.2.
Comparative table of porosity of sinteredglass filters has been added whenever reference is made to ‘sinteredglass filters’.
A reference to general chapter 2.9.12.
Sieve test has been added whenever particle or granule size is indi-cated by a sieve number.
A reference to general chapter 5.9.
Polymorphism has been added to monographs in which polymorphism is mentioned.
Where the heading ‘Other detectable impurities’ appears in the Impurities section of a monograph, it is now followed by: ‘(the following substances would, if present at a sufficient level, be detected by one or other of the tests in the monograph.
They are limited by the general acceptance criterion for other/unspecified impu-rities and/or by the general monograph Substances for pharmaceutical use (2034).
It is therefore not neces-sary to identify these impurities for demonstration of compliance.
See also 5.10.
Control of impurities in substances for pharmaceutical use)’.
Many monographs have been converted to the new editorial style, which does not entail any changes to their technical content.
The list of monographs on chemical substances and herbal drugs concerned is available on the EDQM website.
SEKTION 1- Ændringer i Ph.
Eur.
6th .
Ed.
Nyoptaget
Følgende standarder er nyoptaget i Danske Lægemiddelstandarder 2008.0
Råvarer
ENGELSK
DANSK
HENVISNING
Bistort rhizome
Slangeurtrhizom
Ph. Eur. 6th Ed.
Dacarbazine
Dacarbazin
Ph. Eur. 6th Ed.
Devil’s claw dry extract
Djævleklorod tørekstrakt
Ph. Eur. 6th Ed.
Dextranomer
Dextranomer
Ph. Eur. 6th Ed.
Dorzolamide hydrochloride
Dorzolamidhydrochlorid
Ph. Eur. 6th Ed.
Felbinac
Felbinac
Ph. Eur. 6th Ed.
Fexofenadine hydrochloride
Fexofenadinhydrochlorid
Ph. Eur. 6th Ed.
Flavoxate hydrochloride
Flavoxathydrochlorid
Ph. Eur. 6th Ed.
Fluorescein
Fluorescein
Ph. Eur. 6th Ed.
Glycerol monocaprylate
Glycerolmonocaprylat
Ph. Eur. 6th Ed.
Glycerol monocaprylocaprate
Glycerol monocaprylocaprat
Ph. Eur. 6th Ed.
Indinavir sulphate
Indinavirsulphat
Ph. Eur. 6th Ed.
Lansoprazole
Lansoprazol
Ph. Eur. 6th Ed.
Macrogol 40 sorbitol heptaoleate
Macrogol 40 sorbitolheptaoleat
Ph. Eur. 6th Ed.
Magnesium citrate, anhydrous
Magnesiumcitrat, vandfri
Ph. Eur. 6th Ed.
Methylergometrine maleate
Methylergometrinmaleat
Ph. Eur. 6th Ed.
Microcrystalline cellulose and carmellose sodium
Mikrokrystallinsk cellulose og carmellosenatrium
Ph. Eur. 6th Ed.
Moxidectin for veterinary use
Moxidectin til veterinær anvendelse
Ph. Eur. 6th Ed.
Norgestimate
Norgestimat
Ph. Eur. 6th Ed.
Notoginseng root
Kinesisk ginsengrod
Ph. Eur. 6th Ed.
Ritonavir
Ritonavir
Ph. Eur. 6th Ed.
Ropivacaine hydrochloride monohydrate
Ropivacainhydrochloridmonohydrat
Ph. Eur. 6th Ed.
Safflower flower
Saflorblomst
Ph. Eur. 6th Ed.
Vinpocetine
Vinpocetin
Ph. Eur. 6th Ed.
Lægemidler
ENGELSK
DANSK
HENVISNING
Cholera vaccine (inactivated, oral)
Koleravaccine (inaktiveret, oral)
Ph. Eur. 6th Ed.
Fluorodopa ( 18 F) (prepared by electrophilic substitution) injection
Fluordopa ( 18 F) injektionsvæske (elektrofil substitution)
Ph. Eur. 6th Ed.
Rabbit haemorrhagic disease vaccine (inactivated)
Haemorrhagisk disease vaccine (inaktiveret) til kaniner (virusbetinger blødersygdom)
Ph. Eur. 6th Ed.
Udgået
Følgende standarder fra den Europæiske Farmakopé er udgået i forhold til DLS 2005
Acriflavinium monochloride (med DLS 2008.0)
Revideret/korrigeret
Følgende standarder er ændret i Ph.Eur. 6.0
Råvarer
Ændret ("Revised") i DLS 2008.0
Adenosine
Allopurinol
Alteplase for injection
Amitriptyline hydrochloride
Ascorbyl palmitate
Benzbromarone
Boldo leaf
Calendula flower
Castor oil, hydrogenated
Cefamandole nafate
Cefepime dihydrochloride monohydrate
Cetyl palmitate
Chlortalidone
Cholecalciferol
Chondroitin sulphate sodium
Chymotrypsin
Clonidine hydrochloride
Clozapine
Copper sulphate, anhydrous
Copper sulphate pentahydrate
Dalteparin sodium
Danaparoid sodium
Diclofenac potassium
Diclofenac sodium
Diethylcarbamazine citrate
Dipyridamole
Dopamine hydrochloride
Enoxaparin sodium
Erythropoietin concentrated solution
Etodolac
Eucalyptus leaf
Fenofibrate
Fenoterol hydrobromide
Fluorouracil
Glucagon, human
Glycerol dibehenate
Gonadotrophin, chorionic
Heparin calcium
Heparin sodium
Heparins, low-molecular-mass
Human albumin solution
Human anti-D immunoglobulin
Human anti-D immunoglobulin for intravenous administration
Human plasma for fractionation
Human prothrombin complex
Hyaluronidase
Hydrochlorothiazide
Insulin, bovine
Insulin, porcine
Ketorolac trometamol
Lidocaine hydrochloride
Macrogol 15 hydroxystearate
Macrogol oleate
Matricaria flower
Medroxyprogesterone acetate
Metamizole sodium
Methenamine
Nadroparin calcium
Nonoxinol 9
Noradrenaline hydrochloride
Noradrenaline tartrate
Oregano
Palmitic acid
Pancreas powder
Paraffin, hard
Parnaparin sodium
Paroxetine hydrochloride, anhydrous
Paroxetine hydrochloride hemihydrate
Pentaerythrityl tetranitrate, diluted
Pepsin powder
Perindopril tert-butylamine
Pholcodine
Promethazine hydrochloride
Riboflavin
Ribwort plantain
Rice starch
Sodium acetate trihydrate
Sodium calcium edetate
Sodium fluoride
Sodium hyaluronate
Squalane
Tinzaparin sodium
Trimipramine maleate
Trypsin
Urofollitropin
Urokinase
Warfarin sodium
Warfarin sodium clathrate
Yohimbine hydrochloride
Lægemidler
Ændret ("Revised") i DLS 2008.0
Avian infectious bursal disease vaccine (inactivated)
Influenza vaccine (surface antigen, inactivated, virosome)
Titelændring
6. udgave af Ph.Eur. indeholder 10 titelændringer.
Gældende titel
Tidligere titel
Aujeszky’s disease vaccine (live) for pigs for parenteral administration
Aujeszky’s disease vaccine (live) for pigs for parenteral administration, freeze-dried
Bovine parainfluenza virus vaccine (live)
Bovine parainfluenza virus vaccine (live), freeze-dried
Bovine respiratory syncytial virus vaccine (live)
Bovine respiratory syncytial virus vaccine (live), freeze-dried
Brucellosis vaccine (live) (Brucella melitensis Rev. 1 strain) for veterinary use
Brucellosis vaccine (live) (Brucella melitensis Rev. 1 strain), freeze-dried, for veterinary use
Canine distemper vaccine (live)
Canine distemper vaccine (live), freeze-dried
Distemper vaccine (live) for mustelids
Distemper vaccine (live) for mustelids, freeze-dried
Feline calicivirosis vaccine (live)
Feline calicivirosis vaccine (live), freeze-dried
Infectious bovine rhinotracheitis vaccine (live)
Infectious bovine rhinotracheitis vaccine (live), freeze-dried
Pine sylvestris oil
Pine silvestris oil
Silica, hydrophobic colloidal
Silica, hydrophobic colloidal anhydrous
SEKTION 2 - Lægemidlers kvalitet
Fremstilling, kontrol og opbevaring af lægemidler skal finde sted i overensstemmelse med de krav, der er angivet i nærværende kapitel, samt de krav, der måtte være anført i de tilhørende lægemiddelformstandarder.
Fremstilling af lægemidler
Råvarer
Generelle monografier
Alle råvarer der indgår i lægemidler og er beskrevet i farmakopéen skal overholde kravene i de relevante generelle monografier.
Disse standarder er listet på omslaget af Ph.
Eur.
6th Ed.
De for råvarer relevante generelle monografier er Extracts (0765), Herbal drugs (1433), Herbal drug preparations (1434), Herbal drug for homoeopathic preparations (2045), Mother tinctures for homoeopathic preparations (2029), Products of fermentation (1468), Products with risk of transmitting agents of animal spongiform encephalopathies (1483), Products of recombinant DNA technology (0784), Substances for pharmaceutical use (2034) og Vegetable fatty oils (1579).
Råvarekvalitet
Råvarer, som anvendes til lægemidler, skal opfylde kravene i den generelle monografi Substances for pharmaceutical use i Ph.
Eur.
6th Ed.
Denne indeholder overordnede krav til testning og specifikationsgrænser for alle råvarer og hjælpestoffer i farmakopéen.
Når det af en standard for en råvare i den Europæiske Farmakopé eller i DLS fremgår, at der stilles specielle krav til renhed af råvaren ved anvendelse til bestemte lægemiddelformer, skal en sådan råvare anvendes til fremstilling af lægemidler tilhørende disse lægemiddelformer.
Restsolvenser i råvarer
Råvarer, der indgår i lægemidler til human anvendelse, skal opfylde CPMP / ICH guidelinen Impurities
Residual solvents (CPMP/ICH/283/95), gengivet i Ph.
Eur.
6th Ed. 5.4 ”Residual solvents”, vedrørende indhold af restsolvenser.
Der henvises i øvrigt til teksten under afsnittet ”Restsolvenser i lægemidler” i denne sektion.
Spongiforme encephalopatiagenser fra dyr
Råvarer, der helt eller delvist er af animalsk oprindelse, hvor der er mulighed for overførsel af spongiforme encephalopatiagenser (TSE) fra dyr, skal opfylde kvalitetskravene i det generelle afsnit Ph.
Eur.
6th Ed., 5.2.8 ”Minimising the risk of transmitting animal spongiform encephalopathy via human and veterinary medicinal products”, samt kvalitetskravene i den generelle monografi Products with risk of transmitting agents of animal spongiform encephalopathy.
Der henvises i øvrigt til teksten under afsnittet »Lægemidler« i dette kapitel.
Lægemiddelstof
Ved fremstilling af et lægemiddel skal det tilstræbes, at det får et indhold af lægemiddelstof, der er i overensstemmelse med lægemidlets deklaration.
Såfremt lægemiddelstoffet består af en råvare, hvor det kvantitative indhold kan variere betydeligt, skal der ved fremstillingen tages højde for resultatet, der er opnået ved den kvantitative bestemmelse af den aktuelt anvendte batch af råvaren.
Droger
Råvarer, der er af plante-, animalsk eller mineralsk materiale og bearbejdet på en sådan måde, at de kan anvendes til lægemidler, betegnes droger.
Droger, der er hele, fragmenterede eller skårne planter, plantedele, alger, svampe eller mosser i ubehandlet form og foreligger i tørret form eller eventuelt i frisk form, skal opfylde kravene i den generelle monografi Herbal Drugs i Ph.
Eur.
6th Ed.
Drogetilberedninger
Råvarer, som er fremstillet ved at behandle droger ved ekstraktion, destillation, presning, fraktionering, rensning, opkoncentrering eller fermentering, betegnes drogetilberedninger.
Drogetilberedninger af plantemateriale skal opfylde kravene i den generelle monografi Herbal Drug Preparations i Ph.
Eur.
6th Ed.
Ekstrakter
Råvarer, som er drogeudtræk, produceret med flygtige opløsningsmdler, inddampet til en vis konsistens og eventuelt indstillet på foreskreven styrke, betegnes ekstrakter.
Ekstrakter er koncentrerede drogetilberedninger og kan være flydende (tynde ekstrakter, fluidekstrakter), tinkturer, tyktflydende (tykke ekstrakter, bløde ekstrakter) eller faste (tørekstrakter).
Ekstrakter skal opfylde kravene i den generelle monografi Extracts i Ph.
Eur.
6th Ed.
Vegetabilske fede olier
Råvarer, som primært består af faste eller flydende triglycerider af fedtsyrer, betegnes vegetabilske fede olier.
Vegetabilske fede olier fremstilles ved presning og/eller udtrækning fra plantefrø eller frugtkerner/-sten evt. efterfulgt af raffinering og hydrogenering.
Vegetabilske fede olier skal opfylde kravene i den generelle monografi Vegetable fatty oils i Ph.
Eur.
6th Ed.
Droger til homøopatiske lægemidler
Råvarer, der er af plante-, animalsk eller mineralsk materiale og bearbejdet på sådan en måde, at de kan anvendes til homøopatiske lægemidler, betegnes droger til homøopatiske lægemidler.
Droger til homøopatiske lægemidler, der er hele, fragmenterede eller skårne planter, plantedele, alger, svampe eller mosser i ubehandlet form og foreligger i frisk eller tørret form, skal overholde kravene i den generelle monografi Herbal drugs for homoeopathic preparations i Ph.
Eur.
6th Ed.
Urtinkturer til homøopatiske lægemidler
Råvarer, som er ekstrakter af droger til homøopatiske lægemidler eller er plantesaft fra disse, betegnes urtinkturer til homøopatiske lægemidler.
Urtinkturer til homøopatiske lægemidler skal opfylde kravene i den generelle monografi Mother tinctures for homoeopathic preparations i Ph.
Eur.
6th Ed.
Hjælpestoffer
Vand til fortynding af hæmodialysekoncentrater
Til fortynding af hæmodialysekoncentrater skal anvendes vand af tilfredstillende kvalitet.
Det anbefales at bruge en kvalitet svarende til monografien ”Haemodialysis solutions, concentrated, water for diluting”, Ph.
Eur.
6th Ed.
Farvestoffer
Lægemidler må, jvf.
EF-direktierne 78/25/EEC og 94/36/EEC, farves med de farvestoffer, der er optaget i nedenstående fortegnelse over godkendte farvestoffer.
Farvestofferne riboflavin, aktivt kul, calciumcarbonat og titandioxid skal opfylde de kvalitetskrav, der fremgår af de i DLS bekendtgjorte råvarestandarder.
De øvrige farvestoffer skal opfylde de krav til identitet og renhed, der fremgår af den gældende fortegnelse over godkendte tilsætningsstoffer til levnedsmidler (Positivlisten), Fødevaredirektoratet.
FORTEGNELSE OVER GODKENDTE FARVESTOFFER I LÆGEMIDLER
EF-nr
Navn
E 100
Gurkemejefarve
E 101
Riboflavin og Riboflavin-5’-phosphat
E 102
Tartrazin
E 104
Quinolingult
E 110
Sunset yellow FCF og Orange yellow S
E 120
Cochenille, carminsyre, carminer
E 122
E 123
Azorubin, carmoisin
Amaranth
E 124
E 127
Ponceau 4R, cochenillerød A
Erythrosin
E 129
Allura Red AC
E 131
Patent Blue V
E 132
Indigotin I, indigocarmin
E 133
Brilliant Blue FCF
E 140
Chlorophyl og chlorophylliner
E 141
Chlorophyl-kobber-komplex og chlorophyllin-kobber-komplex
E 142
Green S
E 150
Karamel, ammonieret karamel og ammonieret, sulfiteret karamel
E 151
Black PN, Brilliant Black BN
E 153
Aktivt kul (Carbo medicinalis vegetabilis)
E 155
Brown HT
E 160
Carotenoider
a.
-,-,-caroten
c.
Paprikaekstrakt, capsanthin, capsorubin
d.
Lycopen
e.
-Apo-8’carotenal (C 30)
f.
-Apo-8’carotensyre (C 30) ethylester
E 161
Xantophyller
b
g
Lutein
Canthaxanthin
E 162
Rødbedefarve (Betaniner)
E 163
Anthocyaniner (drueskalsfarve)
E 170
Calciumcarbonat
E 171
Titandioxid
E 172
E 173
Jernoxider og jernhydroxider
Aluminium
EU Kommissionen har tilladt anvendelse af farvestofferne E 123 (Amaranth), E 127 (Erythrosin), E 161g (Canthaxanthin), E 173 (Aluminium) i lægemidler, selvom farvestofferne ifølge direktiv 78/25/EEC ikke er tilladt.
Farvestofferne E 128 (Rød 2G), E 154 (Brun FK), E160b (Annattoekstrakter), E 174 (Sølv), E 175 (Guld) og E 180 (Litholrubin BK) er det fortsat ikke tilladt at anvende i lægemidler.
Konserveringsstoffer
Konservering af lægemidler kan ske under anvendelse af konserveringsstoffer, for hvilke der er bekendtgjort en standard i DLS, eller som er optaget i den gældende fortegnelse over godkendte tilsætningsstoffer til levnedsmidler (Positivlisten), Fødevaredirektoratet.
Det skal i det enkelte tilfælde sikres, at den benyttede art og koncentration af konserveringsstof udøver en tilstrækkelig konserverende effekt i henhold til Ph.
Eur.
6th Ed., 5.1.3.
”Efficacy of antimicrobial preservation”.
Aromastoffer
Til smagskorrigering og aromatisering af lægemidler skal de begrænsninger, der er anført i Indenrigs- og Sundhedsministeriet bekendtgørelse om aromaer m.m., der må anvendes til levnedsmidler, respekteres.
Beholdere, lukker mv.
(Se desuden Beholdere, lukker mv. i sektion 3).
Glasbeholdere
Glasbeholdere beregnet til lægemidler til parenteralt brug skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.1.
”Glass containers for pharmaceutical use” angivne kvalitetskrav.
Glasbeholdere, hvori øjenbadevande samt vandige øjendråber og øredråber som led i deres fremstilling varmebehandles, skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.1. angivne kvalitetskrav for glas af type I.
Glasbeholdere beregnet til lægemidler bestående af vandige opløsninger til anden anvendelse skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.1. angivne kvalitetskrav for glas af type III.
Plastbeholdere
Plastbeholdere og lukkere af plast skal fremstilles og kontrolleres i henhold til de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.2. ” Plastic containers and closures for pharmaceutical use” angivne retningslinjer.
Plastbeholdere til vandige opløsninger til infusion skal opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.2.1. ” Plastic containers for aqueous solutions for infusion” angivne kvalitetskrav.
Plastmaterialer af polyolefiner beregnet til fremstilling af beholdere til lægemidler skal - med mindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed. 3.1.3.
”Polyolefines” angivne kvalitetskrav.
For faste, doserede lægemidler vil retningslinierne for dokumentation angivet i EU guidelinen ”Plastic Immediate Packaging Materials” kunne følges i stedet for opfyldelse af polyolefin-standarden.
Det skal dokumenteres at plastmaterialet er godkendt til brug i lægemidler og/eller fødevarer, f.eks. ved reference til EU direktiv 2002/72/EEC med senere opdateringer, eller godkendelser fra Bundesinstituts für gesundheitlichen Verbraucherschutz und Veterinärmedizin (BgVV), Tyskland.
Plastmaterialer af polyethylen uden additiver, polyethylen med additiver og polypropylen beregnet til fremstilling af beholdere til præparater til parenteralt brug og øjenpræparater skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i henholdsvis Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.4., 3.1.5. og 3.1.6. angivne kvalitetskrav.
Plastmaterialer af ethylenvinylacetat copolymer beregnet til fremstilling af beholdere til præparater til total parenteral ernæring skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.7. angivne kvalitetskrav.
Plastmaterialer af ikke-blødgjort polyvinylchlorid beregnet til fremstilling af beholdere til vandige præparater der ikke skal injiceres skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.10. angivne kvalitetskrav.
Plastmaterialer af ikke-blødgjort polyvinylchlorid beregnet til fremstilling af beholdere til tørre præparater til oral anvendelse skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.11. angivne kvalitetskrav.
Plastmaterialer af blødgjort polyvinylchlorid beregnet til fremstilling af beholdere til vandige opløsninger til infusion skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.14. angivne kvalitetskrav.
Plastmaterialer af polyethylenterephthalat beregnet til fremstilling af beholdere til præparater der ikke skal anvendes parenteralt - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.15. angivne kvalitetskrav.
Plastbeholdere til blod og blodfraktioner
Plastbeholdere til blod og blodfraktioner skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.3.
”Sterile plastic containers for human blood and blood components” angivne kvalitetskrav.
Plastbeholdere af blødgjort polyvinylchlorid beregnet til blod og blodfraktioner skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.4. eller 3.2.5 angivne kvalitetskrav.
Plastmaterialer af blødgjort polyvinylchlorid beregnet til fremstilling af beholdere til blod og blodfraktioner skal - medmindre andet er fastsat - opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.1.1. angivne kvalitetskrav.
Siliconeolier
Siliconeolier, der anvendes som smøremidler, skal opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.8.
”Silicone oil used as a lubricant” angivne kvalitetskrav.
Siliconelukker
Siliconeelastomerer, der anvendes til lukkemidler, skal opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.1.9.
”Silicone elastomer for closures and tubing” angivne kvalitetskrav.
Gummilukker
Gummilukker til vandige præparater til parenteralt brug skal opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.9.
”Rubber closures for containers for aqueous parenteral preparations, for powders and for freeze-dried powders” angivne kvalitetskrav, med mindre andet er fastsat.
Aerosolbeholdere
Beholdere, beregnet til at indeholde lægemidler under tryk, skal opfylde de angivne kvalitetskrav i lægemiddelformmonografien ”Pressurised Pharmaceutical Preparations” i Ph.
Eur.
6th Ed.
Forfyldte sprøjter
Sprøjter, beregnet til at indeholde lægemidler som forfyldte sprøjter, skal opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed., 3.2.8.
”Sterile single use plastic syringes” angivne kvalitetskrav
Lægemidler
Generelle monografier
Alle lægemidler skal overholde kravene i de relevante generelle monografier i Ph.
Eur.
6th Ed.
Disse standarder er listet på omslaget af Ph.
Eur.
6th Ed.
De for lægemidler relevante generelle monografier er Allergen products (1063), Dosage forms monographs (findes i Dosage Forms kapitlet i den generelle del), Herbal teas (1435), Homoeopathic preparations (findes i Homoeopathic preparations kapitlet i den generelle del), Animal immunosera for human use (0084), Immunosera for veterinary use (0030), Products with risk of transmitting agents of animal spongiform encephalopathies (1483), Products of recombinant DNA technology (0784), Radiopharmaceutical preparations (0125), Vaccines for human use (0153) og Vaccines for veterinary use (0062).
Ikke‑sterile lægemidler
Ikke‑sterile lægemidler skal fremstilles under tilfredsstillende hygiejniske forhold, og de indgående råvarer skal være af tilfredsstillende mikrobiologisk kvalitet.
Med mindre der i lægemiddelstandarden er anført krav til mikrobiologisk kvalitet, skal fremstillingen ske under forhold, der sikrer, at det færdige lægemiddel overholder det angivne i ”Krav til lægemidlers mikrobielle renhed” kategori 3, i DLS, denne sektion.
For lægemidler der udelukkende består af råvarer af vegetabilsk eller animalsk oprindelse (droger), er det dog tilstrækkeligt, at disse overholder krav angivet under kategori 4.
Lægemidler til topikal anvendelse eller til brug i luftvejene, hvor sterilitet ikke er krævet, skal overholde kravene angivet under kategori 2.
Det er ikke tilladt ved fremstilling af lægemidler at benytte lægemiddelstoffer eller hjælpestoffer af vegetabilsk oprindelse, som har været behandlet med ethylenoxid.
Når det fremgår af en standard for en råvare i den Europæiske Farmakopé, at nationale myndigheder kan stille krav vedrørende et højest tilladt antal af mikroorganismer eller fravær af specifikke mikroorganismer, udgør de pågældende krav en del af den i DLS bekendtgjorte standard for råvaren.
Sterile og aseptisk fremstillede lægemidler
Sterile og aseptisk fremstillede lægemidler skal fremstilles og steriliseres i henhold til de i Ph.
Eur.
6th Ed., 5.1.1.
”Methods of preparation of sterile products” angivne retningslinier.
De til validering af sterilisationsprocessen anvendte biologiske indikatorer i henhold til Ph.
Eur.
6th Ed., 5.1.2.
”Biological indicators of sterilisation” kan rekvireres fra Statens Seruminstitut, Artillerivej 5, 2300 København S.
Parenterale lægemidler
Parenterale lægemidler skal opfylde kravene beskrevet i afsnittet ”Parenteral preparations” i Ph.
Eur.
6th Ed.
Endotoxinfrie og pyrogenfrie lægemidler
Når det af lægemiddelformstandarden fremgår, at præparatet skal opfylde prøven for bakterielle endotoxiner eller prøven for pyrogener, skal der til fremstillingen så vidt muligt anvendes råvarer der overholder en prøve for endotoxiner som beskrevet i ”Bacterial endotoxins” Ph.
Eur.
6th Ed., 2.6.14. eller prøven for pyrogener beskrevet i ”Pyrogens” Ph.
Eur.
6th Ed., 2.6.8.
For en råvare, for hvilken det af en standard i den Europæiske Farmakopé fremgår, at nationale myndigheder kan kræve, at ”Bacterial endotoxins” Ph.
Eur.
6th Ed., 2.6.14 eller ”Pyrogens” Ph.
Eur.
6th Ed., 2.6.8. er opfyldt, udgør denne prøve en del af den i DLS bekendtgjorte standard, og råvaren skal mærkes i overensstemmelse hermed.
Spongiforme encephalopatiagenser fra dyr
Et lægemiddel, der helt eller delvist består af råvarer af animalsk oprindelse, hvor der er mulighed for overførsel af spongiforme encephalopatiagenser (TSE) fra dyr, skal opfylde kvalitetskravene i det generelle afsnit Ph.
Eur.
6th Ed., 5.2.8 ”Minimising the risk of transmitting animal spongiform encephalopathy viahuman and veterinary medicinal products”, samt kvalitetskravene i den generelle monografi Products with risk of transmitting agents of animal spongiform encephalopathies.
Ansøgeren/indehaveren af en markedsføringstilladelse skal dokumentere, at lægemidlet fremstilles i overensstemmelse med ovenstående krav om minimering af risikoen for overførsel af spongiforme encephalopatiagenser fra dyr via lægemidler.
Dokumentationen kan eventuelt baseres på et ”Certificate of Suitability” fra EDQM.
Restsolvenser i lægemidler
Lægemidler til human anvendelse skal opfylde CPMP/ICH guidelinen Impurities
Residual solvents (CPMP/ICH/283/95), gengivet i Ph.
Eur.
6th Ed.
”Residual solvents”, vedrørende indhold af restsolvenser.
Til identifikation af restsolvenser kan afsnittet ”Identification and control of residual solvents” i Ph.
Eur.
6th Ed., 2.4.24. anvendes.
Pesticidrester
Når der er mulighed for, at et lægemiddel, der helt eller delvist består af råvarer af vegetabilsk eller animalsk oprindelse, kan indeholde rester af pesticider eller andre bekæmpelsesmidler, skal lægemidlet opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed. 2.8.13.
”Pesticide residues” angivne kvalitetskrav.
Kontrol af lægemidler
Kontrol af lægemidler
Lægemidler skal kontrolleres efter gældende GMP-regler, samt overholde de nedenfor angivne krav.
Lægemiddelstof
Det kvantitative indhold af lægemiddelstof i et lægemiddel må på fremstillingstidspunktet sædvanligvis højst afvige 5% fra det deklarerede.
På grundlag af holdbarhedsundersøgelser vil en større afvigelse, sædvanligvis indtil 10% for den nedre grænse, som følge af nedbrydning inden for opbevaringstiden kunne godkendes.
Faktisk indhold
Det gennemsnitlige indhold af lægemidlet i forbrugerpakningen skal være tilstrækkeligt til, at det deklarerede indhold (antal, masse eller volumen) kan udtages under anvendelse af sædvanlig teknik.
Dosis- og massevariation
Kravene i 2.9.40 ”Uniformity of dosage units” er kun obligatoriske for lægemidler, hvor der er ansøgt om national markedsføringstilladelse efter d. 1. juli 2005.
Dvs. at lægemidler, der har en gældende markedsføringstilladelse, eller som har ansøgt om markedsføringstilladelse inden 1. juli 2005, fortsat kan anvende de hidtidige nuværende krav til dosisvariation (2.9.6.
”Uniformity of content of single-dose preparations”).
Kravene i 2.9.40 gælder ikke for naturlægemidler og traditionelle plantelægemidler.
Kvalitetskrav vedrørende dosisvariation i Ph.
Eur.
6th Ed., 2.9.6.
”Uniformity of content of single-dose preparations” og i 2.9.40 ”Uniformity of dosage units” gælder ikke for multivitamin‑ og mineralpræparater.
Mikrobiel renhed
Lægemidler skal overholde de nedenfor angivne krav til mikrobiel renhed, hvilke svarer til de angivne krav i Ph.
Eur.
6th Ed., 5.1.4.
”Microbiological quality of pharmaceutical preparations”.
Valg af analysemetode
Såfremt der ved udførelse af prøverne skal vælges mellem analysemetoderne membrane filtration, plate count eller serial dilution vælges én af de to førstnævnte, hvor råvarens/produktets egenskaber tillader det.
Serial dilution må kun anvendes, hvis råvaren/produktet har specielle egenskaber, der udelukker anvendelsen af én af de to andre metoder.
Opbevaring af lægemidler
Lægemidler skal opbevares i beholdere, som beskytter indholdet mod kontaminering.
Opbevaringsbeholdere må ikke påvirke indholdet på en sådan måde, at lægemidlet ikke fortsat opfylder specifikationen.
Lægemidler skal i øvrigt opbevares i overensstemmelse med de opbevaringsbetingelser, der fremgår af specifikationen, og som er godkendt i forbindelse med registreringen.
Opbevaringsbetingelser
Opbevaringsbetingelser fastsættes ifølge Guidelines on declaration of storage conditions for medicinal products in the products particulars (CHMP/QWP/609/96/Rev 2 hhv.
CVMP/422/99/Rev 2).
For mærkningen og teksten i produktresuméet for lægemidlet gælder følgende
Holdbarhedsforsøg er udført ved (V)ICH betingelser og lægemidlet opfylder specifikationerne ved almindelige og accelererede betingelser.
Tekst i produktresume
Mærkning
Tillægsmærkning samt tekst i produktresumé*
Lægemidlet er stabilt ved højere temperaturer end
30°C
Ingen særlige opbevaringsbetingelser
Ingen mærkning
Kan mærkes
Må ikke opbevares koldt og/eller må ikke fryses
Må ikke fryses eller udsættes for frost**
Lægemidlet er stabilt ved temperaturer op til 30°C
Må ikke opbevares over 30°C
Kan mærkes
Må ikke opbevares over 30°C
Kan mærkes
Må ikke opbevares koldt og/eller må ikke fryses
Må ikke fryses eller udsættes for frost**
Lægemidlet er stabilt ved temperaturer op til 25°C
Må ikke opbevares over 25°C
Skal mærkes
Må ikke opbevares over 25°C
Kan mærkes
Må ikke opbevares koldt og/eller må ikke fryses
Må ikke fryses eller udsættes for frost**
Lægemidlet er stabilt ved temperaturer op til 5C 3C
Opbevares i køleskab (2°C til 8°C)
eller
Opbevares og transporteres koldt (2C til 8C)
Skal mærkes
Opbevares i køleskab
(2°C til 8°C)
eller
Opbevares og transporteres koldt (2C til 8C)
Kan mærkes
Må ikke fryses
Må ikke fryses eller udsættes for frost**
Lægemidlet er kun stabilt i frossen tilstand
Opbevares frossen ved X°C
eller
Opbevares og transporteres frossent ved XC
Skal mærkes
Opbevares frossen ved X°C
eller
Opbevares og transporteres frossent ved XC
* Hvis det er relevant suppleres de almindelige opbevaringsbetingelser med tillægsmærkning, som også skal fremgå af produktresuméet.
** Gælder kun for veterinære lægemidler.
Andre specielle opbevaringsbetingelser
Opbevaringsproblem
Tillægsmærkning* samt tekst i produktresumé afhængig af emballagen
1
Følsom overfor fugt
Opbevares i original beholder, tæt tillukket
2
Følsom overfor fugt
Opbevares i original emballage
3
Følsom overfor lys**
Opbevares i original emballage
4
Følsom overfor lys**
Beholderen*** opbevares i ydre karton****
* En forklaring på tillægsmærkningen skal fremgå af produktresume, etiket og indlægsseddel, eks. for at beskytte mod lys eller for at beskytte mod fugt.
** For evaluering henvises til Guidelines on Photostability (CHMP/ICH/279/95 hhv.
CVMP/VICH 901/00)
*** Den aktuelle standard term for beholderen skal anvendes, eks. blister, hætteglas etc.
**** Alternative betegnelser kan anvendes, hvis det er relevant.
Ovennævnte opbevaringsbetingelser kan kun anvendes, såfremt den ved ansøgningen fremlagte holdbarhedsdokumentation viser, at der er reelle problemer med fugt- eller lysfølsomhed, og at disse problemer ikke kan afhjælpes ved anvendelse af en mere egnet emballage.
Opbevaringsbetingelser for sterile lægemidler efter åbning eller rekonstituering
Opbevaringsbetingelser fastsættes ifølge Guideline on Maximum shelf-life for sterile products for human use after first opening or following reconstitution (CHMP/QWP/159/96) eller Guideline on Maximum shelf-life for sterile veterinary products after first opening or following reconstitution (CVMP/198/99).
For mærkningen og teksten i produktresuméet for lægemidlet gælder følgende
Lægemidler
Mærkning samt tekst i produktresume
Ukonserverede vandige sterile lægemidler
Kemisk og fysisk stabilitet efter åbning er dokumenteret i x timer/dage ved y°C. Ud fra et mikrobiologisk synspunkt skal præparatet bruges med det samme. Anvendelse af andre opbevaringsbetingelser er på brugerens eget ansvar og må ikke overstige 24 timer ved 2 til 8°C, med mindre rekonstitutionen er udført under kontrollerede og validerede aseptiske betingelser.
Konserverede vandige sterile lægemidler og ikke-vandige sterile lægemidler (eks. olieholdige)
Kemisk og fysisk stabilitet efter åbning er dokumenteret i x timer/dage ved y°C. Ud fra et mikrobiologisk synspunkt kan præparatet maksimalt opbevares i z dage ved tC. Andre opbevaringstider og -betingelser er på brugerens eget ansvar.
z og t skal dokumenteres og z må under normale omstændigheder ikke overstige 28 dage.
Opbevaringstid
Retningslinierne i CHMP guidelinen Start of shelf-life of the finished dosage form (CPMP/QWP/072/96 og EMEA/CVMP/453/01) skal følges.
Udløbsdatoen skal fastsættes fra frigivelsesdatoen for batchen.
Frigivelsesdatoen må, under normale omstændigheder, ikke overstige 30 dage fra fremstillingsdatoen.
Såfremt tidsrummet mellem fremstilling og frigivelse overstiger 30 dage, skal fremstillingstidspunktet anvendes som start på opbevaringstiden.
Ovenstående guideline gælder ikke biologiske, bioteknologiske og lignende produkter.
Opbevares et lægemiddel i en periode som bulkvare (holdetid), skal batcherne, der anvendes i holdbarhedsforsøgene også have været opbevaret som bulkvare i mindst den tilsvarende holdetid og herefter som færdigvare.
Den fastsatte opbevaringstid kan ikke forlænges ved kold opbevaring af lægemidlet.
Den maksimale opbevaringstid, der kan godkendes, er 5 år.
Denne opbevaringstid inkluderer eventuel opbevaring som bulkvare.
Magistrelle lægemidlers kvalitet
Lægemidler, der fremstilles på apotek eller sygehusapotek til den enkelte patient under angivelse af deklaration og uden anden form for navneangivelse (jfr. § 11, stk. 1 i Lov om lægemidler), betegnes magistrelle lægemidler.
De skal fremstilles, kontrolleres og lagerholdes i overensstemmelse med de for lægemidler i øvrigt gældende standarder i Den Europæiske Farmakopé, Danske Lægemiddelstandarder samt Lægemiddelstyrelsens bekendtgørelser, dog med de tilpasninger, der fremgår af de i nærværende kapitel optagne bestemmelser vedrørende magistrelle lægemidlers kvalitet.
Apoteker må ikke fremstille og forhandle magistrelle lægemidler, der kan erstattes af lægemidler, for hvilke der er udstedt markedsføringstilladelse (jfr. § 13 stk. 2 i Lov om apoteksvirksomhed).
Hvis Lægemiddelstyrelsen af sikkerhedsmæssige grunde har afslået at udstede markedsføringstilladelse eller har indraget/suspenderet markedsføringstilladelsen til et lægemiddel, må apotekerne ikke fremstille og forhandle et magistrelt lægemiddel med samme aktive indholdsstoffer (jfr. § 13 stk. 3 i Lov om apoteksvirksomhed).
Bestemmelserne i nærværende kapitel anvendes ved fremstilling på apoteker og sygehusapoteker af lægemidler ved sammenblanding af farmaceutiske specialiteter, magistrelle lægemidler eller lægemidler på særlig tilladelse (jfr. § 29, stk. 1 i Lov om lægemidler), og færdigkonfektionering af farmaceutiske specialiteter, herunder f.eks. opløsning eller dispergering af tørstofpræparater i egnet solvens og påfyldning af farmaceutiske specialiteter i en for anvendelsen egnet primæremballage.
Fremstilling af magistrelle lægemidler
Magistrelle lægemidler skal fremstilles under forhold og betingelser, der efterlever reglerne i Lægemiddelstyrelsens bekendtgørelse nr. 1242 af 12. december 2005 om fremstilling og indførsel af lægemidler og mellemprodukter.
Råvarer
Råvarer til fremstilling af magistrelle lægemidler skal anvendes i en renhed og med tekniske egenskaber, der er egnet for det givne formål.
Det er apotekets eller sygehusapotekets ansvar at sikre sig, at råvarernes kvalitet lever op til dagens standard.
Som grundlag for kvalitetsbedømmelsen anvendes standarden i Den Europæiske Farmakopé eller, hvis en sådan ikke findes, en standard i en anden gældende farmakopé (en national farmakopé eller The United States Pharmacopoeia/National Formulary) eller i en tidligere dansk eller udenlandsk farmakopé.
Hvis der ikke findes en standard for råvaren, skal der foretages en kvalitetsbedømmelse baseret på principperne i den gældende udgave af Den Europæiske Farmakopé.
Apoteket eller sygehusapoteket skal i eget laboratorium analysere råvarerne eller have en kontrakt med et analyselaboratorium om at foretage kontrol af de råvarer, der skal anvendes til fremstilling af det magistrelle lægemiddel.
Omfanget af kontrollen skal følge gældende GMP-regler.
Ved fremstilling af et magistrelt lægemiddel skal der desuden tages hensyn til de tilgængelige oplysninger om råvarernes uforligelighed, tekniske egenskaber og retningslinier for deres varmebehandling samt andre forhold af betydning for deres anvendelse, som er relevante for det pågældende lægemiddel.
Der skal også tages hensyn til de tilgængelige oplysninger om fremstillingsmåden for tilsvarende lægemidler.
Kilder for oplysninger om råvarer og lægemiddelfremstilling er primært Den Europæiske Farmakopé, herunder den generelle monografi Substances for pharmaceutical use, og derudover bl.a. præparatmonografier i British Pharmacopoeia og United States Pharmacopoeia/National Formulary, tidligere officielle monografisamlinger samt værker som The Pharmaceutical Codex (The Pharmaceutical Press, London) og Martindale
The Extra Pharmacopoeia (The Pharmaceutical Press, London).
Også elektroniske medier som f.eks.
Micromedex kan være en mulig kilde til information.
Ordineres et magistrelt lægemiddel under anvendelse af navnet på en farmaceutisk specialitet, men i en afvigende styrke, skal det magistrelle lægemiddel fremstilles under anvendelse af samme lægemiddelstof og den samme relation mellem specialitetens styrkeangivelse og indgående mængde lægemiddelstof.
I den udstrækning, det er muligt, skal det magistrelle lægemiddel fremstilles under anvendelse af det/de samme hjælpestoffer, som er anvendt i den farmaceutiske specialitet.
Ordineres et magistrelt lægemiddel under angivelse af navnet på et lægemiddel, der er beskrevet i en tidligere gældende monografisamling eller i en udenlandsk monografisamling, skal det magistrelle lægemiddel fremstilles i overensstemmelse med forskriften i den pågældende monografisamling.
Ordineres et magistrelt lægemiddel fremstillet uden tilsætning af konserveringsstof skal der ses bort fra eventuelle bestemmelser om konservering i den tilhørende lægemiddelformstandard.
Ved fremstilling af magistrelle lægemidler bør der anvendes almindeligt anvendte hjælpestoffer.
Visse magistrelle lægemidler skal, som det fremgår af Tillæg til lægemiddelformstandarder, senere i denne sektion, fortrinsvist fremstilles under anvendelse af bestemte hjælpestoffer eller mellemprodukter.
Magistrelle lægemidler, der er ordineret som opløsninger i vand, sprit eller olie, skal fremstilles som opløsninger i henholdsvis renset vand, ethanol 96 % eller jordnødolie.
Mellemprodukter
Det er ved fremstillingen af magistrelle lægemidler tilladt at anvende mellemprodukter, når den tilsigtede virkning af lægemidlerne ikke påvirkes heraf.
Ordineres et mellemprodukt som lægemiddel, skal det håndteres i overensstemmelse med den relevante lægemiddelformstandard og benævnes med den relevante standardterm.
Dekokt
Mellemprodukter, der er drogeudtræk fremstillet ved overhældning af drogen med vand og påfølgende opvarmning i vandbad, betegnes dekokter.
Sædvanligvis fremstilles 10dele dekokt ud fra 1 del droge.
Dekokter må ikke opbevares.
Diluendum
Mellemprodukter, der er stamopløsninger af råvarer eller flydende drogeudtræk af angiven styrke, betegnes diluenda.
Det kvantitative indhold af lægemiddelstof i et diluendum må højst afvige 5% fra det tilstræbte.
Infus
Mellemprodukter, der er drogeudtræk, fremstillet ved overhældning af drogen med kogende vand og påfølgende henstand, betegnes infuser.
Sædvanligvis fremstilles af 1 del droge 10 dele infus.
Infuser må ikke opbevares.
Trituration
Mellemprodukter, der er udrivninger af et eller flere lægemiddelstoffer med faste, flydende eller salveagtige hjælpestoffer, betegnes triturationer.
Det kvantitative indhold af lægemiddelstof i en trituration må højst afvige 5% fra det tilstræbte.
Isotoniske vandige opløsninger
Vandige opløsninger, der har samme osmotiske tryk som blod, tåre- og vævsvæskerne, betegnes isoosmotiske.
En 0,9% natriumchloridopløsning, en 1,6% kaliumnitratopløsning og en 3,9% natriumsulfatdecahydratopløsning er isoosmotiske og har en frysepunktssænkning på 0,52 oC.
En isoosmotisk opløsning er isotonisk med blod, tåre- og vævsvæskerne, med mindre det opløste stofs molekyler er i stand til at passere over den aktuelle biologiske barriere.
Vandige opløsninger kan sædvanligvis gøres isotoniske ved at tilsætte natriumchlorid i en sådan mængde, at opløsningens frysepunktssænkning bliver 0,52 oC.
Hvis natriumchlorid bevirker udfældning, kan som isotonigivende stof anvendes f.eks. glycerol, kaliumnitrat (især øjendråber og øjenbadevande) eller natriumsulfatdecahydrat.
For magistrelle øjendråber og øjenbadevande er det sædvanligvis ikke nødvendigt at korrigere for den isotoniændring, som det konserverende stof medfører.
Beregning af den isotonigivende mængde stof kan ske ved hjælp af tallene i nedenstående tabel.
Hvis lægemiddelstoffet ikke er optaget i tabellen, kan stoffets natriumchloridækvivalent, d.v.s. det antal gram natriumchlorid, som 1 g af det pågældende stof erstatter i osmotisk henseende, beregnes som beskrevet i det efterfølgende afsnit.
Den beregnede værdi skal efterprøves eksperimentelt ved måling af opløsningens frysepunktsænkning som beskrevet i ”Osmolality”, Ph.Eur.
6th Ed 2.2.35.
Isotonitabel
I kolonne I er angivet det antal gram natriumchlorid, som 1 gram af det pågældende stof erstatter i osmotisk henseende.
Ved hjælp af disse værdier beregnes, hvor mange g natriumchlorid som må tilsættes, for at en opløsning skal blive isotonisk (svarer til 0,9 % natriumchloridopløsning).
I kolonne II er angivet det antal g vand, som 1 g af det pågældende stof må opløses i for at give en isotonisk opløsning.
Lægemidlet indstilles på ønsket styrke ved yderligere tilsætning af isotonisk væske.
Til injektionsvæsker anvendes sædvanligvis 0,9% natriumchloridopløsning som fortyndingsmiddel.
Beregningseksempler
I II
I
II
Lægemiddelstof A
0,14
15
Lægemiddelstof B
0,16
17
Eksempel
Lægemiddelstof A injektionsvæske 2% 20 ml.
20 ml isotonisk natriumchloridopløsning svarer til 0,180 g NaCl
0,40 g Lægemiddelstof A svarer til 0,40 0,14 = 0,056 g NaCl
Der må tilsættes 0,180 ‑ 0,056 = 0,124 g NaCl
Eksempel
Lægemiddelstof B øjendråber 1% 10 g.
Øjendråberne skal indeholde
0,1 g Lægemiddelstof B,
0,1 17 = 1,70 g sterilt vand,
konserveringsmiddel,
steril 0,9% natriumchloridopløsning
til en samlet vægt af 10 g.
------------------------------------------------
I
II
Ascorbinsyre
0,18
19
Adrenalintartrat
0,16
17
Alun
0,15
16
Aminoacridinumchlorid
0,17
18
Ammoniumchlorid
1,13
125
Amobarbitalnatrium
0,25
27
Amphetaminsulfat
0,21
22
Antazolinhydrochlorid
0,22
23
Apomorphinhydrochlorid
0,14
15
Atropinsulfat
0,10
10
Bacitracin 0‑5%
0,04
3
Barbitalnatrium
0,29
31
Benzalkoniumchlorid
0,03
3
Benzylalkohol
0,16
17
Benzylpenicillinnatrium
0,16
17
Borax 0‑1,0%
0,43
47
Borax over 1,0%
0,36
39
Borsyre
0,48
52
Calciumchloridhexahydrat
0,36
39
Calciumgluconat
0,14
15
Calciumlactatpentahydrat
0,21
22
Calciumlevulinat
0,26
28
Calciumpantothenat
0,17
18
Carbachol
0,33
36
Cetrimid 0‑5,0%
0,08
8
Chinidinsulfat
0,10
10
Chloramin
0,22
23
Chloramphenicol
0,10
10
Chlorhexidindiacetat
0,18 1)
19
Chlorbutanolhemihydrat
0,24
26
Chlorpromazinhydrochlorid 0‑2,0%
0,08
8
Chlorpromazinhydrochlorid 2,1-4,0%
0,05
5
Chlorpromazinhydro-
Chlorid 4,1-5,0%
0,03
2
Cinchocainhydrochlorid 0‑3,0%
0,12
12
Cinchocainhydrochlorid 3,1‑5,0%
0,08
8
Cinchocainhydrochlorid 5,1‑8,0%
0,06
6
Citronsyremonohydrat
0,16
17
Cocainhydrochlorid
0,14
15
Codeinhydrochloriddihydrat
0,15
16
Codeinphosphatsesquihydrat
0,12
12
Caffein
0,08
8
Cuprisulfat 0‑4%
0,15
16
Cuprisulfat over 4,0%
0,13
13
Dexpanthenol
0,17
18
Dihydrostreptomycinsulfat
0,05
5
Dinatriumphosphatdihydrat
0,40
43
Diphenhydraminhydrochlorid 0‑2,0%
0,24
26
Diphenhydraminhydrochlorid 2,1‑4,0%
0,19
20
Diphenhydraminhydrochlorid over 4,0%
0,17
18
Diprophyllin 0‑5,0%
0,09
9
Diprophyllin over 5,0%
0,08
8
Ephedrinhydrochlorid
0,28
30
Ergometrinmaleat
0,12
12
Ergotamintartrat
0,07
7
Ethylendiaminhydrat
0,44
48
Ethylmorphinhydrochlorid
0,15
16
Euflavin 0-3.0%
0,09
9
Fluoresceinnatrium
0,28
30
Fructose
0,18
19
Glucose, vandfri
0,18
19
Glucosemonohydrat
0,16
17
Glycerol
0,41
44
Glycerol (85%)
0,35
38
Histamindihydrochlorid
0,40
43
Histaminphosphat
0,23
25
Homatropinhydrobromid
0,16
17
Hydromorphonhydrochlorid 0‑2,0%
0,20
21
Hydromorphonhydrochlorid 2,1‑4,0%
0,16
17
Hydromorphonhydrochlorid over 4,0%
0,15
16
Hyoscyaminsulfat 0‑5,0%
0,12
12
Isoniazid
0,22
23
Kaliumchlorid
0,76
83
Kaliumiodid
0,35
38
Kaliumnitrat
0,56
61
Kaliumpermanganat
0,39
42
Kaliumsulfat
0,43
47
Lactosemonohydrat
0,09
9
Lidocainhydrochlorid
0,21
22
Magnesiumchloridhexahydrat
0,45
49
Magnesiumsulfatheptahydrat
0,14
15
Mannitol
0,18
19
Mepyraminmaleat 0‑2,0%
0,15
16
Mepyraminmaleat 2,1‑4,0%
0,11
11
Mepyraminmaleat 4,1‑6,0%
0,09
9
Mercurichlorid
0,10
10
Metamizolnatrium
0,19
20
Methadonhydrochlorid 0‑2,0%
0,16
17
Methadonhydrochlorid 2,1‑4,0%
0,13
13
Methadonhydrochlorid 4,1‑6,0%
0,12
12
Methylatropinbromid
0,13
13
Methylatropinnitrat
0,14
15
Methylthioniniumchlorid
0,05 2)
5
Morphinhydrochlorid
0,14
15
Mælkesyre
0,40
43
Naphazolinhydrochlorid
0,24
26
Natriumacetattrihydrat
0,45
49
Natriumbenzoat
0,40
43
Natriumcalciumedetat
0,21
22
Natriumchlorid
1,00
110
Natriumcitrat
0,30
32
Natriumdihydrogen- phosphatdihydrat
0,33
36
Dinatriumedetat
0,20
21
Natriumhydrogencarbonat
0,65
71
Natriumiodid
0,38
41
Natriumpropionat
0,61
67
Natriummetabisulfit
0,66
72
Natriumsalicylat
0,36
39
Natriumsulfatdecahydrat
0,24
26
Natriumthiosulfat
0,30
32
Neomycinsulfat 0‑5,0%
0,09
9
Neostigminbromid
0,19
20
Nikethamid
0,15
16
Nicotinamid
0,21
22
Nicotinsyre
0,25
27
Noradrenalintartrat
0,16
17
Noscapinhydrochlorid
0,07
7
Ouabain
0,04
3
Oxytetracyclinhydrochlorid 0‑3,0%
0,09
9
Papaverinhydrochlorid
0,11
11
Papaverinsulfat
0,03 3)
2
Pentobarbitalnatrium
0,23
25
Pethidinhydrochlorid
0,19
20
Phenazon
0,13
13
Phenethanol
0,26
28
Phenobarbitalnatrium
0,23
25
Phenol
0,33
36
Phenylephrin
0,31
33
Physostigminsalicylat
0,16
17
Pilocarpinhydrochlorid
0,22
23
Pilocarpinnitrat
0,20
21
Polymyxin B sulfat
0‑5,0%
0,05
5
Procainamidhydrochlorid
0,18
19
Procainhydrochlorid
0,18
19
Promethazinhydrochlorid
0‑2,0 %
0,14
15
Promethazinhydrochlorid 2,1‑4,0%
0,10
10
Promethazinhydrochlorid 4,1‑5,0%
0,08
8
Propylenglycol
0,45
49
Pyridoxinhydrochlorid 0‑2,0%
0,34
37
Pyridoxinhydrochlorid over 2,0%
0,30
32
Quininhydrochlorid
0,12
12
Resorcinol
0,27
29
Riboflavinnatriumphosphat
0,08
8
Saccharose
0,10
10
Saltsyre, fortyndet
0,12
12
Hyoscinhydrobromid
0,11
11
Sorbitol
0,16
17
Ethanol 96 %
0,65
71
Streptomycinsulfat
0,06
6
Suxamethoniumchlorid
0,20
21
Sølvnitrat
0,33 4)
36
Tannin
0,03
2
Tetracainhydrochlorid 0‑3,0%
0,16
17
Tetracainhydrochlorid 3,1‑5,0%
0,13
13
Tetracainhydrochlorid 5,1‑6,0%
0,11
11
Tetracyclinhydrochlorid 0‑3,0%
0,11
11
Theophyllinmonohydrat
0,09
9
Thiaminhydrochlorid
0,22
23
Trimethadion
0,21
22
Vinsyre
0,23
25
Zinksulfatheptahydrat
0,12
12
1)
0,18 g natriumchlorid svarer til 0,40 g natriumacetat
2)
0,05 g natriumchlorid svarer til 0,18 g natriumsulfat-decahydrat
3)
0,03 g natriumchlorid svarer til 0,11 g natriumsulfat-decahydrat
4)
0,33 g natriumchlorid svarer til 0,59 g kaliumnitrat
Beregning af natriumchloridækvivalent
Den osmolære koncentration, m osmol/kg, af en opløsning udtrykkes normalt som
m = m
hvor m er opløsningens molalitet, d.v.s. antal mol pr. kg opløsningsmiddel.
Hvis det opløste stof er en ikke-elektrolyt er =1, mens værdien af i øvrigt udtrykker antallet af ioner, der dannes i opløsningen ( = 1 for glucose, = 2 for natriumchlorid, = 3 for calciumchlorid, = 4 for natriumcitrat). er den molale osmotiske koefficient, som tager højde for interaktioner mellem modsat ladede ioner. er desuden afhængig af m, men for opløsninger med koncentrationer i det fysiologiske område, ses normalt bort fra denne afhængighed.
Frysepunktsænkningen, T oC, af en vandig opløsning er proportional med den osmolære koncentration.
Idet m udtrykkes i milliosmol (mosmol) pr. kg
T = 1,86 m /1000
hvor konstanten 1,86 er den molale frysepunktsænkning (oC) for vand.
Man kan af de to ovenstående ligninger beregne frysepunktsænkningen af en opløsning af kendt styrke eller koncentrationen af den opløsning, der har en frysepunktsænkning på 0,52oC, f.eks. koncentrationen af en isotonisk natriumchloridopløsning: m = (0,52 x 1000)/1,86 = 279,6 mosmol/kg.
Idet = 2 for natriumchlorid, beregnes opløsningens molalitet m = 139,8 mmol/kg, når der ses bort fra den molale osmotiske koefficient.
Da molekylvægten af natriumchlorid er 58,45 g, er koncentrationen i g natriumchlorid/kg 0,1398 x 58,45 g/kg = 8,17 g/kg eller 0,82%.
Da koncentrationen af den isotoniske opløsning er 0,9%, viser eksemplet, at man ikke kan se bort fra den molale osmotiske koefficient, som for en vandig opløsning af natriumchlorid har værdien 0,91.
Gentages beregningen af opløsningens molalitet, findes nu m = 153,6 mmol/kg svarende til 8,98 g natriumchlorid pr kg vand, eller 0,9%.
Den følgende tabel viser tilnærmede værdier for den molale frysepunktsænkning for vandige opløsninger af forskellige elektrolytter og ikke-elektrolytter.
Værdien af den molale frysepunktsænkning er jfr. ovenstående ligninger 1,86 .
Molal fryse-
punktsænkning
Stofeksempler
Ikke-elektrolyt
Svag elektrolyt
Di-divalent elektrolyt
Mono-monovalent elektrolyt
Mono-divalent elektrolyt
Di-monovalent elektrolyt
Mono-trivalent elektrolyt
Tetraborat
1,86
2,0
2,0
3,4
4,3
4,8
5,2
6,0
Glucose, saccharose, glycerol
Borsyre, alkaloidbaser
Zinksulfat, magnesiumsulfat
Natriumchlorid, cocainhydro-chlorid
Natriumsulfat, atropinsulfat
Calciumchlorid
Natriumcitrat
Natriumborat
Den molale frysepunktsænkning anvendes til at beregne et stofs natriumchloridækvivalent, d.v.s. det antal gram natriumchlorid, som 1 gram af stoffet erstatter i osmotisk henseende.
Zinksulfat har molvægten 287,5.
Frysepunktsænkningen af f.eks. 1 kg opløsning indeholdende 1 g zinksulfat skal være den samme som frysepunktsænkningen for 1 kg opløsning indeholdende X g natriumchlorid.
Produktet af antal mol og den molale frysepunktsænkning skal derfor have samme værdi for de to opløsninger, d.v.s.
2,0 x 1/287,5 = 3,4 x X/58,5
hvoraf beregnes, at X = 0,12.
Isohydriske vandige lægemidler
Vandige opløsninger med en pH omkring 7,4 kaldes isohydriske, idet pH i blod, tåre- og vævsvæsker er omkring 7,4.
pH i blodet er ved legemstemperaturen mellem 7,30 og 7,45 og opretholdes i dette område ved hjælp af forskellige stødpudesystemer.
Også tårevæsken besidder en vis, svag stødpudekapacitet, hvorimod vævsvæskerne i de fleste organer er uden stødpudekapacitet.
Ved fremstilling af magistrelle lægemidler, der er vandige opløsninger eller dispersioner, der er beregnet til at bringes i direkte kontakt med blod, tåre- eller vævsvæsker, bør det tilstræbes, at formuleringen er isohydrisk og, af hensyn til de fysiologiske forhold på applikationsstedet, uden stødpudeeffekt.
Eventuel justering af formuleringens pH bør derfor fortrinsvist udføres ved hjælp af en opløsning af en stærk syre eller base, primært saltsyre eller natriumhydroxid.
Betimeligheden i at fremstille magistrelle lægemidler med afvigende pH beror på en farmaceutisk vurdering af hensyn til lægemidlets stabilitet, de fysiologiske forhold på applikationsstedet samt mængden af lægemiddel, der skal appliceres.
Der findes ikke generelle regler for anvendelsen af ikke-isohydriske opløsninger og dispersioner, men følgende forhold kan tjene som en rettesnor.
Parenterale lægemidler
Infusionsvæsker fremstilles normalt isohydriske og uden stødpudekapacitet.
Opløsninger med ikke-fysiologisk pH, men pH indenfor intervallet 4 til 8 og uden stødpudekapacitet, kan accepteres, når de indgives langsomt.
Generelt bør basiske opløsninger undgås.
Hvis der anvendes en stødpude, bør opløsningens pH ligge mellem 7,0 og 7.5.
Organismens tolerance over for injektionsvæsker til intravenøs og intraarteriel injektion er generelt større end over for infusionsvæsker på grund af det mindre administrerede volumen.
Anvendelsen af stødpude kan accepteres for opløsninger i det sure område.
Toleransen over for injektionsvæsker med afvigende pH er i øvrigt stærkt afhængig af såvel det administrerede volumen som administrationsstedet, herunder blodgennemstrømning på applikationsstedet.
Forholdene ved subkutan injektion er de mest kritiske, fordi der ikke er lokal stødpudeeffekt, og fordi den administrerede dosis kun langsomt fordeles i vævene.
Magistrelle lægemidler beregnet for injektion direkte på virkningsstedet, f.eks. intraoculær og intratekal injektion, bør være isohydriske og skal være uden stødpudeeffekt.
Øjendråber og øjenbadevande
Vandige opløsninger og dispersioner anses normalt for irritationsfri, når pH ligger mellem 7 og 9.
Hvis pH er mindre end ca. 6, vil øjendråber fremkalde øget tåresekretion.
Hvis stabilitetshensyn nødvendiggør pH under 6, bør der ikke anvendes stødpude.
Tillæg til lægemiddelformstandarder
Ved fremstilling af magistrelle lægemidler skal de regler, der fremgår af de tilhørende lægemiddelformstandarder, suppleres eller tilpasses i overensstemmelse med de følgende anvisninger og bestemmelser.
Creme
Magistrelle cremer fremstilles, når intet andet er ordineret, med følgende cremegrundlag
Basiscreme
I
Polysorbat 80
5 g
Cetostearylalkohol, emulgerende (type B)
50 g
Paraffinolie
50 g
Glycerolmonostearat 40‑50
60 g
II
Methylparahydroxybenzoat
1 g
Glycerol 85%
40 g
Sorbitol
70 g
Vand, renset
724 g
1000 g
I sammensmeltes ved ca.
70C, og II, der forud er opvarmet til kogning og derefter afkølet til 65‑70C, tilblandes under omrøring.
Blandingen omrøres jævnligt under afkølingen.
Hvid creme.
Blandingen af I og II tåler varmebehandling ved 100C i 20 minutter.
Ved fremstilling af magistrelle cremer skal faste stoffer, der ikke opløses fuldstændig i cremegrundlaget, umiddelbart før anvendelsen sigtes gennem sigte 125.
Magistrelle cremer, der skal konserveres (emulsionscremer, der indeholder mere end 20% vand), kan konserveres med 0,1% parahydroxybenzoat i form af methylparahydroxybenzoat eller en blanding af methylparahydroxybenzoat og propylparahydroxybenzoat (8:2), eventuelt tilsat i form af et diluendum på 10% i ethanol 96%.
Gel
Magistrelle geler, der skal konserveres, kan konserveres med 0,1% parahydroxybenzoat i form af methylparahydroxybenzoat eller en blanding af methylparahydroxybenzoat og propylparahydroxybenzoat (8:2), eventuelt tilsat i form af et diluendum på 10% i ethanol 96%.
Injektionsvæske
Magistrelle injektionsvæsker, der ordineres i enkeltdosis‑beholdere med et deklareret volumen på indtil 20 ml, skal være tilsat følgende overskud af injektionsvæske, beregnet i forhold til det nominelle volumen
- indtil 0,75 ml
20%
- over 0,75 ml og indtil 7,5 ml
10%
- over 7,5 ml
5%
Magistrelle injektionsvæsker, der skal konserveres, kan konserveres med 1% benzylalkohol, 0,5% phenol, 0,1% chlorcresol eller 0,1% methylparahydroxybenzoat.
Kutane væsker
Magistrelle kutane væsker, der skal konserveres (f. eks. slim), kan konserveres med 0,1% parahydroxybenzoat i form af methylparahydroxybenzoat eller en blanding af methylparahydroxybenzoat og propylparahydroxybenzoat (8:2), eventuelt tilsat i form af et diluendum på 10% i ethanol 96%.
Næsedråber
Magistrelle næsedråber, der skal konserveres, kan konserveres med 0,01% benzalkoniumchlorid + 0,05% natriumedetat.
Orale dråber
Magistrelle dråber, der skal konserveres, kan konserveres med 0,1% parahydroxybenzoat i form af methylparahydroxybenzoat eller en blanding af methylparahydroxybenzoat og propylparahydroxybenzoat (8:2), eventuelt tilsat i form af et diluendum på 10% i ethanol 96%; eller med 0,05% kaliumsorbat.
Oralt pulver
Ved magistrel fremstilling af oralt pulver skal, hvis en råvare optræder i kvaliteter med forskellig densitet, vælges den kvalitet, som har den mindste densitet.
Oralt pulver, enkeltdosisbeholder
Magistrelle orale pulvere i endosisbeholdere skal veje mindst 500 mg.
Orale pulvere indeholdende lægemiddelstof i mindre mængde tilsættes lactose eller andet indifferent hjælpestof, således at det enkelte pulvers masse bliver 500 mg.
Ved magistrel fremstilling af orale pulvere i endosisbeholder skal, hvis en råvare optræder i kvaliteter med forskellig densitet, vælges den kvalitet, som har den mindste densitet.
Orale væsker
Magistrelle orale væsker, der skal konserveres, kan konserveres med 0,1% parahydroxybenzoat i form af methylparahydroxybenzoat eller en blanding af methylparahydroxybenzoat og propylparahydroxybenzoat (8:2), eventuelt tilsat i form af et diluendum på 10% i ethanol 96%; eller med 0,05% kaliumsorbat.
Pudder
Ved magistrel fremstilling af pudder skal, hvis en råvare optræder i kvaliteter med forskellig densitet, vælges den kvalitet, som har den mindste densitet.
Salve
Ved fremstilling af magistrelle salver skal faste stoffer, der ikke opløses fuldstændig i salvegrundlaget, umiddelbart før anvendelsen sigtes gennem sigte 125.
Magistrelle salver, der skal konserveres, kan konserveres med 0,1% parahydroxybenzoat i form af methylparahydroxybenzoat eller en blanding af methylparahydroxybenzoat og propylparahydroxybenzoat (8:2), eventuelt tilsat i form af et diluendum på 10% i ethanol 96%.
Suppositorier
Magistrelle suppositorier fremstilles, når ikke andet er ordineret, med hårdfedt som grundmasse og fortrinsvis ved støbning.
Faste stoffer, der er uopløselige i grundmassen, skal umiddelbart før anvendelsen sigtes gennem sigte 125.
Til fremstilling af suppositorier med et lavt indhold af lægemiddelstof (10 mg og derunder) er det tilladt at anvende dette i form af en trituration med lactose.
Suppositorier, fremstillet med en grundmasse på fedtbasis, skal opbevares koldt.
Tabletter
Ved magistrel fremstilling af ikke‑overtrukne tabletter skal det i tabellen angivne system følges i størst mulig udstrækning.
Indhold af
lægemiddelstof mg
Diameter
mm
Tilstræbt
bruttomasse mg ca
Grænser for
bruttomasse mg
0 ‑ 50
6
100
90‑110
51 ‑ 100
8
180
160‑200
101 ‑ 250
10
350
325‑375
251 ‑ 350
12
450
400‑500
351 ‑ 450
12
550
500‑600
451 ‑ 550
13,5
650
600‑700
551 ‑ 650
13,5
750
700‑800
651 ‑1200
15
delelig med 25
(eks.: 950‑1050)
Tabletterne skal fremstilles i cirkelrund form med plane flader og skrå kant og skal med diameter 8‑13,5 mm være forsynet med delekærv.
Tabletter med diameter 6 mm må ikke forsynes med delekærv.
Foreskrives tabletter, der indeholder 50 mg lægemiddelstof eller derunder, forsynet med delekærv, skal tabletterne fremstilles med diameter 8 mm (tilstræbt bruttomasse 180 mg).
Ved magistrel fremstilling af tabletter skal, hvis en råvare optræder i kvaliteter med forskellig densitet, vælges den kvalitet, som har størst densitet.
Lægemiddelstoffer, hvis opløselighed i vand er mindre end ca. 3 mg per ml, skal, medmindre nedennævnte metode A anvendes, opfylde følgende prøve for partikelstørrelse
Lægemiddelstoffet fordeles i en væske med gode dispergeringsegenskaber, hvori stoffet ikke opløses.
Ved mikroskopisk undersøgelse af suspension svarende til 10 g af den faste fase må højst findes 20 partikler, hvis største dimension overstiger 25 m, og heraf må højst 2 overstige 50 m, medens ingen partiklers største dimension må overstige 90 m.
Ved fremstilling af tabletter med et lavt indhold (5 mg og derunder) af lægemiddelstof kan blandingen af lægemiddelstof og hjælpestoffer fremstilles efter en af de nedenfor angivne metoder, idet metode A bør anvendes, når indholdet af lægemiddelstof er 1 mg og derunder.
Metode A
Lægemiddelstoffet opløses, om fornødent ved svag opvarmning, i et egnet flygtigt opløsningsmiddel, hvorefter den for tabletfremstillingen nødvendige mængde lactose (som mindst udgør 60% af den tilstræbte bruttomasse) gennemfugtes med opløsningen, idet der skylles efter 2 gange, hver gang med ca. 10% af den anvendte mængde opløsningsmiddel.
Blandingen omrøres, til den er ensartet fugtet, og hensættes under omrøring, til den er tør.
Efter sigtning (sigte 180) tilblandes stivelse og eventuelle andre stoffer, og blandingen sigtes.
Metode B
Lægemiddelstoffet (sigte 125) udrives med den for tabletfremstillingen nødvendige mængde lactose (sigte 125), og blandingen sigtes.
Stivelse og eventuelle andre stoffer tilblandes, og blandingen sigtes.
Vagitorier
Magistrelle vagitorier, der fremstilles ved støbning, fremstilles som anført for suppositorier.
Øjenbadevand, øjendråber og øredråber
Magistrelle øjenbadevande, samt vandige øjendråber og øredråber skal underkastes en varmebehandling ved den højeste temperatur, det pågældende lægemiddel må udsættes for; hvis lægemidlet fremstilles ex tempore, er det i stedet for varmebehandling dog tilladt at anvende filtrering gennem bakterieretentivt filter, f.eks. et membranfilter med porevidde 0,22 m.
Magistrelle øjenbadevande og øjendråber, der skal konserveres, kan konserveres med 0,5% phenethanol eller med 0,01% benzalkoniumchlorid + 0,05% natriumedetat.
Magistrelle øredråber, der skal konserveres, kan konserveres med 0,5% phenethanol.
Diluenda og opløsningsmidler til fremstilling af øjenbadevande, øjendråber eller øredråber, der har været underkastet en varmebehandling i opbevaringsbeholderne, må opbevares i indtil 2 år, såfremt beholderne er forsynet med tætsluttende lukke.
Når en beholder er anbrudt, må indholdet højst opbevares 1 måned; denne begrænsning gælder ikke for diluenda af konserveringsstoffer og af lægemiddelstoffer med tilstrækkelig baktericid virkning.
På koldt sted må opbevaring kun finde sted i ikke anbrudt beholder med tætsluttende lukke.
Øjensalve
Magistrelle øjensalver fremstilles, når intet andet er ordineret, med følgende øjensalvegrundlag
Basisøjensalve
I
Paraffinolie
200 g
II
Vaselin
800 g
1000 g
II smeltes på vandbad, I tilsættes, og blandingen afkøles under omrøring.
Varmebehandles ved 140C i 3 timer.
Blandingen vil fremstå som en gul salve.
Ved fremstilling af magistrelle øjensalver skal faste stoffer, der ikke opløses fuldstændigt i salvegrundlaget, umiddelbart før anvendelsen sigtes gennem sigte 125.
Kontrol af magistrelle lægemidler
Almindelige bestemmelser
I medfør af § 27 stk. 1 i Lægemiddelstyrelsens Bekendtgørelse nr 1242 af 12. december 2005 om fremstilling og indførsel af lægemidler og mellemprodukter er magistrelle lægemidler fritaget for prøveudtagning og afprøvning i de tilfælde, hvor der kun fremstilles en enkelt eller nogle få pakninger.
Færdigvarekontrol af andre magistrelle lægemidler som lagerholdes skal, udover en kvantitativ bestemmelse samt andre relevante tests som kimtælling, henfaldstid mv., som minimum foretages så nedenstående retningslinier følges.
Parenterale lægemidler og øjendråber
Prøveudtagning og afprøvning skal foretages i forbindelse med hver produktion, uanset batchstørrelsen.
Orale lægemidler samt suppositorier, vagitorier, næsedråber, øredråber og lignende
Prøveudtagning og afprøvning skal foretages første gang, der produceres mere end 10 enheder pr. batch og herefter ved hver tredje efterfølgende batch.
En enhed defineres som en mængde svarende til en normal patientpakning.
Der er dog følgende undtagelser til dette krav
Lægemidler, der indeholder stærktvirkende lægemiddelstoffer, herunder hormoner, antibiotika og morfika, skal afprøves i forbindelse med hver produktion, uanset batchstørrelse.
Lægemidler, der indeholder ikke veldefinerede lægemiddelstoffer, kan for disse stoffers vedkommende nøjes med at blive underkastet en simplificeret identitetskontrol.
Topikale lægemidler
Prøveudtagning og afprøvning skal foretages første gang, der produceres mere end 10 enheder pr. batch og herefter ved hver femte efterfølgende batch.
Der er dog følgende undtagelser til dette krav
Topikale lægemidler, der som aktive indholdsstoffer kun indeholder zinkoxid, svovl og/eller salicylsyre, kan undtages fra afprøvning.
Topikale lægemidler, der indeholder stærktvirkende lægemiddelstoffer, herunder hormoner og antibiotika, skal underkastes afprøvning hver gang, der produceres mere end 10 enheder.
Topikale lægemidler, der indeholder ikke veldefinerede lægemiddelstoffer, kan for disse stoffers vedkommende nøjes med at underkastes en simplificeret identitetskontrol.
Lægemiddelstof
Det kvantitative indhold af lægemiddelstof i et magistrelt lægemiddel må højst afvige 10% fra det deklarerede.
Opbevaring af magistrelle lægemidler
Opbevaringsbetingelser
Opbevaring i vel tillukket beholder skal foretages således, at indholdet på betryggende måde er beskyttet mod forvitring, fordampning eller mod fri tilgang af luftens fugtighed, oxygen og carbondioxid m.v.
Opbevaring i lufttæt tillukket beholder skal foretages således, at luftudveksling med omgivelserne er udelukket.
Opbevaring over tørremiddel skal foretages i vel tillukket beholder eller skab, hvori der er anbragt et egnet tørremiddel.
Opbevaring beskyttet mod lyset skal ske enten på et for lys utilgængeligt sted eller i beholder eller pakning af et sådant materiale, at kortbølget, ultraviolet lys absorberes tilstrækkeligt til at beskytte indholdet mod nedbrydning eller forandring forårsaget af et sådant lys, eller i pakning beskyttet af en yderpakning som giver en sådan beskyttelse.
Opbevaring udelukket fra lyset skal foretages i beholder eller pakning, som er uigennemtrængelig for lys.
Opbevaringstid
Magistrelle lægemidlers opbevaringstid fastsættes på grundlag af en holdbarhedsdokumentation eller en farmaceutisk faglig vurdering.
Opbevaringstiden må højst fastsættes til 2 år, vurdering af holdbarhed for eventuelle mellemprodukter skal indgå.
Lægemiddelstyrelsen kan på grundlag af resultaterne af udførte holdbarhedsforsøg give tilladelse til en længere opbevaringstid.
SEKTION 3 – Fortegnelser og standarder
Standarder for råvarer
Introduktion
Standarder
En standard for en råvare er i fortegnelsen anført ved en titel og en henvisning til farmakopéen eller DLS.
Såvel titlen som henvisningen er i fortegnelsen anført med fed skrifttype.
En standards titel svarer til den engelske titel på en monografi.
Ved henvisningen DLS 2008.0 forstås henvisning til afsnittet om standarder for råvarer i denne sektion.
Selvom disse standarder ikke er optaget i Ph.
Eur, er ”General Notices”, Ph.
Eur.
6th Ed., 1.1.-1.4, også gældende.
Det vil sige at de krav, definitioner etc. der står i General notices skal læses sammen med hver enkelt standard.
Danske navne, synonymer og navneændringer
For hver standard er fastsat et dansk navn.
Almindeligvis er det danske navn en direkte oversættelse af standardens engelske titel.
Ved en sådan oversættelse er stammerne i de enkelte ord så vidt muligt overført uændret, også med hensyn til stavemåde, mens de engelske endelser er bortfaldet eller ændret efter sædvane.
Generelt gælder, at salte, som på engelsk er to ord, på dansk vil være sammentrukket til ét ord.
I en del tilfælde kan det danske navn kun delvis eller slet ikke opfattes som en direkte oversættelse af den engelske titel.
Dette gælder især droger.
De danske drogenavne oversættes med den hidtidige stavemåde, som i vid udstrækning også vil være kendt fra tidligere danske monografisamlinger.
Hvis stamplanten er nævnt i Dansk Feltflora, skal navnet heri anvendes.
For drogestandarderne er de latinske titler endvidere bibeholdt som synonymer til den engelske titel.
For flere råvarer i Ph.
Eur. er der et eller flere danske synonymer for standardens engelske navn.
I disse tilfælde vil det korrekte danske navn være det, som ligger tættest op ad det engelske navn.
De øvrige synonymer vil være mærket med °, således at det fremgår af listerne, såfremt det navn, der er slået op under, ikke er det gældende, danske navn
Søgeord
I første spalte i fortegnelsen er samtlige standarders engelske titler, fastsatte danske navne, danske synonymer samt latinske synonymer for droger opført i alfabetisk orden som søgeord.
Det fastsatte danske navn vil dog ikke optræde i første spalte, hvis standardens engelske titel og det danske navn er identisk, eller kun afviger minimalt.
Der kan sædvanligvis ikke søges alfabetisk under en række tillægsbetegnelser, som f.eks: fortyndet, koncentreret, let, renset, steril, tung, tørret, vandfri, vandsugende.
I stedet opsøges det næstfølgende ord.
For eksempel skal koncentreret saltsyre søges under saltsyre, koncentreret.
Til titlen på en standard i fortegnelsens første spalte svarer det fastsatte danske navn i anden spalte.
Ved at opsøge et fastsat dansk navn eller et synonym i første spalte, findes den tilsvarende standards engelske titel i anden spalte.
Tredje spalte indeholder henvisningen til den monografisamling, hvori standarden forekommer.
Se separat pdf-fil
Fortegnelse over gældende standarder for råvarer
GLYCOPYRRONIUM BROMIDE
Glycopyrroniumbromid
Glycopyrronii bromidum
C 19 H 28 BrNO 3 Mr 398.3
DEFINITION
Glycopyrronium bromide contains not less than 99.0 per cent and not more than the equivalent of 101.0 per cent of (3RS)‑3‑[(RS)‑(2‑cyclopentyl‑2‑hydroxy‑2‑phenylacetyl)oxy]‑1,1‑dimethyl‑pyrrolidinium bromide, calculated with reference to the dried substance.
CHARACTERS
A white, crystalline powder, freely soluble in water and in alcohol, very slightly soluble in ether.
IDENTIFICATION
A.
Melting point (Ph. Eur. 6th Ed., 2.2.14) 193C to 198C.
B.
Examine by infrared absorption spectrophometry (Ph. Eur. 6th Ed., 2.2.24) compairing with the spectrum obtained with glycopyrronium bromide NRP.
C.
It gives reaction (a) of bromides (Ph. Eur. 6th Ed., 2.3.1).
TESTS
Solution S Dissolve 0.5 g in water R and dilute to 25 ml with the same solvent.
Appearance of solution Solution S is clear (Ph.
Eur.
6th Ed., 2.2.1) and colourless (Ph.
Eur.
6th Ed., Method II, 2.2.2).
Acidity or alkalinity To 10 ml of solution S add 0.05 ml of phenolphthalein solution R1.
The solution is colourless.
Not more than 0.2 ml of 0.01 M sodium hydroxide is required to change the colour of the indicator to pink.
Add 0.4 ml of 0.01 M hydrochloric acid and 0.05 ml of methyl red solution R.
The solution is red or orange.
Related substances Examine by thin layer chromatography (Ph.
Eur.
6th Ed., 2.2.27) using silica gel G R as the coating substance.
Test solution Dissolve 0.25 g of the substance to be examined in alcohol R and dilute to 5 ml with the same solvent.
Reference solution Dilute 0.5 ml of the test solution to 100 ml with alcohol R.
Apply separately to the plate 5 l of each solution and develop over a path of 15 cm using a mixture of 10 volumes of anhydrous formic acid R, 16 volumes of water and 74 volumes of ethyl acetate R.
Dry the plate at 100C to 105C for 15 min.
Allow to cool and spray with dilute potassium iodobismuthate solution R until the spots appear.
Any spot in the chromatogram obtained with the test solution, apart from the principal spot, is not more intense than the spot in the chromatogram obtained with the reference solution (0.5 per cent)
Loss on drying (Ph.
Eur.
6th Ed., 2.2.32) Not more than 0.5 per cent, determined on 1.000 g by drying at 105C for 3 hours.
Sulphated ash (Ph.
Eur.
6th Ed., 2.4.14) Not more than 0.1 per cent, determined on 1.0 g.
ASSAY
Dissolve 0.300 g in a mixture of 40 ml of acetic anhydride R and 10 ml of anhydrous acetic acid R.
Titrate with 0.1M perchloric acid, determining the end-point potentiometrically (Ph.
Eur.
6th Ed., 2.2.20.).
1 ml of 0.1 M perchloric acid is equivalent to 39.83 mg of C 19 H 28 BrNO 3 .
STORAGE
Store in a well‑closed container.
Rekommanderet af NLN som nordisk lægemiddelstandard.
Nordic Reference Preparations (NRP) og International Chemical Reference Substances (ICRS) kan rekvireres fra
WHO Collaborating Centre for Chemical Reference Substances, S‑10514 Stockholm, Sverige
PLASMA FOR FRACTIONATION, HUMAN
Plasma til fraktionering, humant
Plasma humanum ad separationem
Plasma til fraktionering skal opfylde de i Ph.
Eur.
6th Ed. angivne kvalitetskrav og de anførte donortests skal udføres i overensstemmelse med de af Lægemiddelstyrelsen fastsatte regler for undersøgelse af donorblod for syfilis, hepatitis B, HIV antistoffer og hepatitis C antistof.
WATER, STERILISED
Vand, sterilt
Aqua sterilisata
Sterilt vand skal opfylde de angivne krav for Sterilised water for injections i monografien ”Water for injections” i Ph.
Eur.
6th Ed.
Standarder for lægemidler
Introduktion
Standarder
En standard for et lægemiddel er i fortegnelsen anført ved en titel og en henvisning til farmakopéen eller DLS.
Såvel titlen som henvisningen er i fortegnelsen anført med fed skrifttype.
En standards titel svarer til titlen på en monografi og er et engelsk navn.
Ved henvisningen DLS 2008.0 forstås henvisning til afsnittet om standarder for lægemidler i denne sektion.
Selvom disse standarder ikke er optaget i Ph.
Eur, er ”General Notices”, Ph.
Eur.
6th Ed., 1.1.-1.4, også gældende.
Det vil sige at de krav, definitioner etc. der står i General notices skal læses sammen med hver enkelt standard.
Fastsatte danske navne
For hver standard er fastsat ét dansk navn.
Almindeligvis er det fastsatte danske navn en direkte oversættelse af standardens engelske titel.
Søgeord
I første spalte i fortegnelsen er samtlige standarders titler samt fastsatte danske navne opført i alfabetisk orden som søgeord.
Der kan sædvanligvis ikke søges alfabetisk under følgende tillægsbetegnelser: flydende, frysetørret, human, oral og steril.
I stedet opsøges det næstfølgende ord.
For eksempel skal human plasma søges under plasma, humant.
Til titlen på en standard i fortegnelsens første spalte svarer det fastsatte danske navn i anden spalte.
Ved at opsøge et fastsat dansk navn i første spalte, findes den tilsvarende standards titel i anden spalte.
Tredje spalte indeholder henvisningen til den monografisamling, hvori standarden forekommer.
Se separat pdf-fil
Fortegnelse over gældende standarderfor lægemidler
HÆMATOPOIETISKE STAMCELLER
De nedenfor angivne kvalitetskrav til “hæmatopoietiske stamceller” er en tilpasning til danske forhold af relevante afsnit i Europarådets Guide to safety and quality assurance for organs, tissues and cells, 3rd Ed.
Sygehusafdelinger og virksomheder mv. der håndterer hæmatopopietiske stamceller skal have en tilladelse til vævscentervirksomhed fra Lægemiddelstyrelsen til at udføre testning, forarbejdning, konservering, opbevaring, distribution, import og eksport af hæmatopoietiske stamceller, j.f. §§ 4 og 5 i lov nr. 273 af 1. april 2006 om krav til kvalitet og sikkerhed ved håndtering af humane væv og celler (vævsloven).
Haemotopoietiske stamceller skal håndteres under et af Lægemiddelstyrelsen godkendt kvalitetssystem, der opfylder kravene i bekendtgørelse nr. 984 af 2. august 2007 om kvalitet og sikkerhed ved testning, forarbejdning, konservering, opbevaring, distribution, import og eksport af humane væv og celler.
Definition
Hæmatopoietiske stamceller (HSC) er primitive pluripotente celler, der er i stand til dels at forny sig selv, dels til at differentiere til modne celler af alle hæmatopoietiske linier.
HSC findes i knoglemarven, som stamceller i det perifere blod (PBSC), i fosterets lever og i navlesnorsblod (hæmatopoietiske umbilikale stamceller (HUSC).
Komponenter, der indeholder HSC, fremstilles med henblik på transplantation for at etablere de forskellige typer af celler i blodet til normalt niveau og normal funktion i recipienten.
De transfunderede HSC kan stamme fra recipienten (autologe) eller fra et andet individ (allogene).
Egenskaber
Uanset kilden til HSC svarer disse m.h.t. størrelse og vægtfylde til mononukleære celler (MNC) i perifert blod.
HSC identificeres ved deres evne til at danne kolonier i forskellige in vitro cellekultursystemer eller ved deres specifikke membranmarkører.
Membranmarkøren CD34 anvendes i nogle tilfælde til isolering/oprensning af HSC og anvendes rutinemæssigt som kvalitetskontrolparameter for HSC-komponenter.
HSC har en kort levetid in vitro ved temperaturer over frysepunktet.
Ved temperaturer under -120ºC kan HSC opbevares for længere perioder.
Mængden af HSC ved transplantation skal være så stor, at et succesfuldt anslag af stamcellerne i recipienten er sikret.
Fremstillingsmetoder
Al medicinsk behandling af donor, som er nødvendig for at opnå en tilstrækkelig effektiv HSC komponent skal være i overensstemmelse med medicinske etiske regler og donor eller dennes værge skal give informeret samtykke.
A.
Allogene transplantationer
Udover HLA-typebestemmelse bør udvælgelsen af donorer og laboratorieundersøgelser ske i henhold til vejledning nr. 55 af 3. juli 2006 om kvalitet og sikkerhed ved donation, udtagning og testning (humane væv og celler).
Hvis donor ikke opfylder disse kriterier, kan donor kun anvendes, såfremt der foreligger skriftlig accept fra donors og recipients læge.
B.
Autologe transplantationer
Såfremt patienten/recipienten er smittet med HIV ½, hepatitis B, hepatitis C eller HTLV-I/II, skal personale, der er involveret i undersøgelser af prøver, opsamling, procedering og opbevaring af HSC præparationen, informeres.
Opbevaringen skal sikre, at ingen andre komponenter kontamineres.
Poser skal mærkes ”smittefarlig” og alle utensilier skal bortskaffes/rengøres i henhold til lokale regler for inficeret materiale.
C. Stamcellepræparationer
-Stamceller fra knoglemarv
Knoglemarv høstes ved at aspirere celler fra knogler, oftest hoftebenskammen.
Herefter elimineres knoglefragmenter ved filtration og stamcellerne kan evt. isoleres.
-Stamceller fra perifert blod
HSC opsamles som mononukleære celler ved cytaferese.
Mængden af HSC opsamlet fra perifert blod kan sædvanligvis ikke sikre en succesfuld transplantation med mindre patient/donor forinden er behandlet med vækstfaktorer.
- Stamceller fra navlesnorsblod
Stamceller fra navlesnor ekstraheres fra moderkagen via en navlesnorsvene.
Yderligere oprensning/manipulation af stamcellepræparationer kan være indiceret.
Eksempelvis kan nævnes
-
Fjernelse af granulocytter og erytrocytter.
-
Reduktion/eliminering af maligne celler, der kontaminerer autologe HSC præparationer.
-
Reduktion i antallet af T-lymfocytter i allogene HSC præparationer for at minimere risikoen for Graft Versus Host sygdom.
-
Purging og in vitro ekspansion anvendes af og til for at sikre højere renhed eller et øget antal stamceller i den endelige præparation.
Kryopreservation og optøning
Kryopreservation udføres almindeligvis ved præparation af HSC til autolog anvendelse og stamceller fra navlesnorsblod.
Dette skyldes intervallet mellem opsamlingen af HSC og transfusionen til recipienten.
Cellerne suspenderes i et medium, der indeholder en kryoprotektant (DMSO: dimetylsulfoxid) og protein (plasma/albumin) og nedfryses derefter i kryoposer.
Komponenten opbevares frosset.
Et mærkningssystem, der sikrer sporbarhed, er essentielt.
Ved transplantation skal den frosne HSC-komponent optøs og transfunderes umiddelbart.
Referenceprøver fra HSC-komponenten bør fryses og anvendes ved kvalitetskontrol.
Der skal forefindes et system, der sikrer, at enhver komponent og dens referenceprøver kan lokaliseres.
Mærkning
Etiketten på den tøede enhed skal indeholde følgende informationer
- tappenummer
- komponentens navn/produktkode
Etiketten eller en følgeseddel skal derudover indeholde følgende informationer
- producentens identitet
- tappedato
- volumen
- antikoagulansopløsningens og andre additivers sammensætning og volumen
- recipientens navn og personnummer
- oplysning om evt. procederingsprocedurer og datoen for disse
- lagertemperatur
- allogen transplantation, desuden
-ABO type
-RhD type
-resultat af antistofscreentest for irregulære erytrocytantistoffer
-HLA type
-CMV status
- ved autolog transplantation ”kun til autologt brug”
- smittemærke, hvis donoren er positiv for en af smittemakørundersøgelserne.
Opbevaring og transport
HSC opbevares ved -96ºC til -196ºC.
HSC fundet positiv ved en af de obligatoriske smittemarkørundersøgelser skal opbevares separat, så andre komponenter ikke kan inficeres.
Under transport af de kryopreserverede HSC præparater skal temperaturen holdes under -120ºC.
Alle portioner skal derfor sendes i en stødsikker beholder omgivet af tilstrækkeligt flydende nitrogen.
Uden på transportkassen skal der være en etiket med følgende tekst
”Do not X-ray”, ”Keep frozen”, ”Labile unique human transfusion material”.
STANDARD FOR OPRENSNING AF SÆDCELLER MED HENBLIK PÅ
PARTNER- OG DONORINSEMINATION
Udstedt i medfør af § 19 i lov nr. 273 af 1. april 2006 om krav til kvalitet og sikkerhed ved håndtering af humane væv og celler (Vævsloven).
Anvendelsesområde
Standarden omfatter oprensning af sædceller ved hjælp af oprensningsmetoden ”swim up” og har til formål at sikre en ensartet og høj kvalitet af sædceller, der anvendes ved partner- og donorinsemination.
Regelgrundlag
Det fremgår af vævslovens § 4, at der kun må udføres forarbejdning af væv og celler efter tilladelse fra Lægemiddelstyrelsen.
Den oprensning af sædceller, som finder sted forud for insemination (IUI-H og IUI-D), betragtes som en forarbejdning af cellerne.
Privatpraktiserende gynækologer, sygehuse m.v., der foretager oprensning af sædceller til brug for inseminationsbehandling (gynækologiske klinikker), skal derfor ansøge om Lægemiddelstyrelsens tilladelse hertil.
En gynækologisk klinik, der ønsker at opnå tilladelse til at udføre oprensning af sædceller til brug for inseminationsbehandling, skal opfylde kravene i § 2 i bekendtgørelse om tilladelse til og kontrol med håndtering af humane væv og celler.
Gynækologiske klinikker, der udelukkende udfører oprensning af sædceller ved hjælp af ”swim up” – metoden, anses for at opfylde kravene i § 2 i bekendtgørelse om tilladelse til og kontrol med håndtering af humane væv og celler, hvis de følger denne standard.
Det skal samtidig understreges, at klinikken skal ansøge Lægemiddelstyrelsen om en særskilt tilladelse og opfylde kravene i § 2 i bekendtgørelse om tilladelse til og kontrol med håndtering af humane væv og celler, hvis klinikken udfører andre aktiviteter med væv og celler i form af fx: oprensning af sædceller ved gradient-centrifuge metoden, nedfrysning af sædceller, eller oprensning af sæd fra personer med smitsomme sygdomme, som fx HIV og Hepatitis.
1.
Definitioner
Homolog intrauterin insemination (IUI-H) er indføring af oprenset (separeret fra sædplasma) og opkoncentreret sæd fra kvindens partner i kvindens livmoder omkring ovulationstidspunktet.
Formålet hermed er at forøge koncentrationen af motile sædceller i tubarlumina tæt på det ovulerede æg og derved forøge chancen for befrugtning.
IUI-H er en etableret behandling af ikke-tubarbetinget infertilitet hos kvinden, og hvor der hos manden er påvist normal- moderat nedsat sædkvalitet.
Heterolog intrauterin insemination (IUI-D) er en etableret behandling til kvinder med normal tubar passage, som ikke har en mandlig partner, eller hvor denne har azoospermi eller stærkt nedsat sædkvalitet.
”Swim up-metoden” er en oprensningsmetode, hvor sædprøven overlejres af et bufret medium.
Prøven anbringes i et varmeskab, de motile sædceller vil bevæge sig op mod overfladen, og efter inkubering i varmeskabet høstes sædcellerne.
2.
Personale
Den gynækologiske klinik skal sikre sig, at den ansvarlige person i klinikken er i besiddelse af et eksamensbevis eller anden dokumentation for at have gennemført en akademisk uddannelse eller en uddannelse, der her i landet kan sidestilles med en sådan uddannelse, inden for lægevidenskab, biologisk videnskab eller lignende.
Den ansvarlige person skal have dokumenteret erfaring med oprensning af sædceller.
Klinikken skal sikre sig, at personalet der foretager oprensningen af sædceller, har en relevant faglig baggrund og er trænet i brug af oprensningsmetoden ”swim up”.
3.
Apparatur og materialer
Den gynækologiske klinik skal til vurdering og oprensningen af sædprøver som minimum være i besiddelse af følgende apparatur
1)
Mikroskop; retvendt, fasekontrast.
Sædceller skal vurderes ved ca. 200 ganges forstørrelse.
2)
Standardiseret tællekammer med indbyggede counting grids.
3)
Pipette og pipettespidser
4)
Varmeskab
5)
Kommercielt tilgængeligt medium til oprensning af sædceller ved ”swim up-metoden”
Alt udstyr og materiale, der anvendes til vurdering og oprensning af sædceller, skal være godkendt, vedligeholdt og kalibreret hvor relevant, og der skal på klinikken foreligge en plan for vedligeholdelsen.
Den gynækologiske klinik må kun anvende acceptabelt udstyr, der er godkendt til formålet med oprensningen.
Klinikken skal føre journal, der gør det muligt at identificere kritisk udstyr, utensilier, materialer samt leverandører.
Endvidere skal klinikken benytte engangsudstyr, hvor det er muligt, for at mindske risikoen for krydskontamination.
4.
Kvalitetssikring og sporbarhed
Klinikken skal have et system, der gør det muligt at identificere sædprøven i en hvilken som helst fase af forarbejdningen.
Det skal i den forbindelse være muligt at identificere donor eller partner og at identificere den fagperson og det udstyr, der har oprenset sædprøven.
Systemet skal også give mulighed for at finde og identificere alle relevante oplysninger vedrørende produkter og materialer, der har været i kontakt med sædcellerne.
Der skal føres journal over forarbejdningen, der specificerer og dokumenterer alle processer og anvendt udstyr, medium mv.
For kritisk udstyr, medier mv., der er i kontakt med cellerne, skal dokumentationen endvidere indeholde batchnummer/lotnummer.
Klinikken skal råde over procedurer, der sikrer en hensigtsmæssig bortskaffelse af affald.
Affald der har været i kontakt med sædprøven, skal klassificeres som sygehusaffald.
Den gynækologiske klinik skal opbevare følgende oplysninger til sikring af sporbarhed
1.
Donoridentifikation
–
Identifikation af sædbank
–
Entydigt donoridentifikationsnummer
–
Dato for oprensning
2.
Partneridentifikation
–
Entydig identifikation af partner
–
Dato for ejakulation og oprensning
3.
Identifikation af den oprensede sædprøve
–
Identifikationsnummer/- kode og lot- eller batchnummer
–
Sublotnummer (hvor relevant)
–
Beskrivelse af den oprensede sædprøve (jf. pkt. 6), oprindelse, anvendte oprensningstrin, materialer og medier, der er kommet i kontakt med sædprøven og har indflydelse på dens kvalitet og/eller sikkerhed.
Disse oplysninger skal opbevares på et passende og læsbart oplagringsmedie i 30 år.
5.
Dokumentation og registre
Den gynækologiske klinik skal modtage partners sæd i et entydigt mærket sædglas.
Den person på klinikken, der modtager sædprøven, skal sikre sig, at der er tale om partners sæd, fx i form af en erklæring fra partner.
Den gynækologiske klinik må kun foretage oprensning af donorsæd fra sædbanker o.l., der har en dækkende tilladelse efter vævslovens § 4.
Ved oprensning af donorsæd, der hidrører fra et andet land indenfor Den Europæiske Union eller Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde, skal klinikken sikre sig, at sædbanken har en tilsvarende tilladelse efter lovgivningen i det pågældende land.
Alle registeroplysninger, som er af kritisk betydning for kønscellernes sikkerhed og kvalitet, skal bevares mindst 10 år efter den kliniske anvendelse eller bortskaffelse.
Den gynækologiske klinik skal føre et register, der som minimum indeholder oplysninger om antallet af sædprøver, som den gynækologiske klinik har modtaget og oprenset.
6.
Vurdering af sædprøven
Den gynækologiske klinik skal vurdere og registrere sædkvaliteten ved alle partner- og donorinseminationer.
Som et minimum skal følgende parametre bestemmes
Råsæd
Volumen af sædprøven
Totale antal sædceller
Totale antal motile sædceller
Totale antal progressiv motile sædceller (sædceller med fremadrettet motilitet)
Oprenset sæd: Volumen
Totale antal motile sædceller
Totale antal progressiv motile sædceller (sædceller med fremadrettet motilitet)
I de tilfælde, hvor der i den oprensede prøve slet ikke findes levende sædceller skal inseminationsbehandlingen afbrydes.
7.
Oprensning af sædceller
Klinikken skal benytte ”swim up-metoden” til forarbejdning af sædceller med henblik på partner- eller donorinsemination.
Oprensningen skal endvidere ske på en måde, der sikrer en minimal risiko for krydskontaminering.
Formålet med sædoprensningen er
1)
at udskille sædcellerne og dermed fjerne antigene proteiner, frie oxygen-radikaler, mv.
2)
at opkoncentrere de motile sædceller, således at inseminationsvolumet begrænses, idet uterus kun kan rumme 0,25 - 0,50 ml.
Det medium, der anvendes til oprensningen af sædcellerne, skal være kommercielt tilgængeligt og valideret til formålet.
Forskriften fra producenten af det medium, der anvendes til oprensningen, skal overholdes i alle detaljer.
Forskriften fra producenten af mediet skal endvidere foreligge på dansk (oversat af leverandøren eller klinikken).
Mediet må kun anvendes inden for dets holdbarhedsperiode.
Nedenstående metoder er vejledende for ”swim up”-metoden
Partnerinsemination
1)
Partners sæd modtages i nøje mærket sædglas indenfor en time efter ejakulation.
2)
Sædglasset placeres i varmeskab ved 37 °C indtil sæden er tyndtflydende.
3)
Sædvolumet bestemmes og resultatet noteres.
4)
Sædportionen blandes godt og der udtages 5µl med pipette, som fyldes i et tællekammer.
5)
Sædparametre bestemmes (som beskrevet under punkt 6)
6)
Sæden suges op i en sprøjte og placeres i bunden af glasset med mediet.
Dette gøres nemt ved at en kanyle påsættes sprøjten.
7)
Glasset sættes på skrå (herved forøges overfladen) i varmeskab ved 37 °C i 60 min.
8)
De motile sædceller høstes (ca. 0,6 ml) efter endt inkubation med kanyle fra det øverste lag af mediet, og er efter tælling klar til brug.
9)
Det udtagne volumen noteres, og der skal udtages en prøve til tælling i et tællekammer.
10)
Sædparametre bestemmes (beskrevet i pkt. 6), og resultaterne noteres.
Der skal udover koncentration ligeledes angives det totale antal motile sædceller, som anvendes til inseminationen.
Donorinsemination
1)
Sædprøven optøs.
Sæden suges op i en sprøjte og placeres i bunden af glasset med mediet til oprensning af sædprøven.
2)
Glasset sættes på skrå (herved forøges overfladen) i varmeskab ved 37 °C i 60 min.
3)
De motile sædceller høstes efter endt inkubation med kanyle fra det øverste lag af mediet, og er herefter klar til brug.
4)
Det udtagne volumen noteres, og der skal udtages en prøve til tælling i et tællekammer.
5)
Sædparametre bestemmes (beskrevet i pkt. 6), og resultaterne noteres – der skal udover koncentration ligeledes angives det totale antal motile sædceller, som anvendes til inseminationen.
Lægemiddelformer og termer, der kan benyttes til mærkning
Introduktion
Ph.Eur. kommissionens dokument vedrørende standardtermer erstattes af den nu gældende udgave
Standard Terms – Pharmaceutical dosage forms, Routes of administration, Containers, 5th edition, December 2004.
De opdaterede og aktuelt gældende standardtermer er også tilgængelige (med password) på Kommissionens hjemmeside
http://www.edqm.eu/StandardTerms/
Lægemiddelform ud fra kombination af farmaceutisk formulering og beholder
I enkelte situationer er det nødvendigt, at lægemiddelformen er en kombination af den farmaceutiske formulering og beholderen.
Det gælder hvor kun specielle typer af beholdere adskiller formuleringer af samme lægemiddel
Eksempler
–
”Injektionsvæske, opløsning, fyldt injektionssprøjte” hhv.
”Injektionsvæske, opløsning, flerdosisbeholder”.
–
”Kutanspray, opløsning, trykbeholder” hhv.
”Kutanspray, opløsning, pumpespray”.
–
”Injektionsvæske, opløsning, enkeltdosisbeholder” hhv.
”Injektionsvæske, opløsning, flerdosisbeholder”.
For lægemidler, der registreres både med og uden applikator gælder det ligeledes, at dette skal fremgå af lægemiddelformen.
Eksempel
–
”Vagitorier med applikator” hhv.
”Vagitorier uden applikator”.
Lægemiddelform som kombination af farmaceutisk formulering og administrationsvej
I enkelte situationer er det nødvendigt at lægemiddelformen er en kombination af den farmaceutiske formulering og administrationsvejen.
Det gælder hvor en lægemiddelform generelt kan administreres via flere administrationsveje og hvor kun administrationsvej adskiller formuleringer af samme lægemiddel.
Hvis et lægemiddel registreres med flere formuleringer, der skal administreres forskelligt, skal administrationsvejen fremgå af lægemiddelformen.
Eksempel
”Injektionsvæske, opløsning, til intravenøs anvendelse” hhv.
”Injektionsvæske, opløsning, til subkutan anvendelse”
Hvor den samme formulering er registreret til at kunne administreres på flere måder, skal disse fremgå af lægemiddelformen.
Eksempel
–
”Øjen- og øredråber, opløsning”
Standarder for lægemiddelformer og termer der kan benyttes til mærkning
Se separat pdf-fil
Fortegnelse over gældende standarder
for lægemiddelformer og termer der kan benyttes til mærkning
Standarder for lægemiddelformer og termer der kan benyttes til mærkning
Badeadditiv
Et badeadditiv er beregnet til tilsætning til bad eller badevand.
Dentalemulsion
Dentalemulsion er en emulsion, beregnet til applikation på tænder.
Dentalgel
Dentalgel er en gel, beregnet til applikation på tænder.
Pulver og solvens til dentalgel er et pulver med tilhørende solvens, beregnet til fremstilling af dentalgel.
Dentalopløsning
Dentalopløsning er en opløsning, beregnet til applikation på tænder.
Dentalpasta
Dentalpasta er en pasta, beregnet til applikation på tænder.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Dentalpulver
Dentalpulver er et pulver, beregnet til applikation på tænder.
Dentalsuspension
Dentalsuspension er en suspension, beregnet til applikation på tænder.
Dentalvæske *
Dentalvæske er en betegnelse beregnet til mærkning af såvel dentalemulsion, dentalopløsning som dentalsuspension.
Depotinjektionsvæske, opløsning
Depotinjektionsvæske, opløsning er beregnet til injektion i bindevæv, hvor lægemiddelstoffet helt eller delvist frigives langsomt til det omgivende væv eller blodbanen..
Depotkapsler *
Depotkapsler er en betegnelse beregnet til mærkning af hårde eller bløde kapsler, hvor lægemiddelstof er helt eller delvis beregnet til langsomt at frigives og absorberes fra mavesæk og/eller tarm eller til lokalvirkning i mavesæk og/eller tarm.
Depotøjendråber
Depotøjendråber er øjendråber, hvor lægemiddelstoffet helt eller delvist er beregnet til langsomt at frigives til virkning i øjet.
Dispersion
Dispersion er et lægemiddel bestående af 2 eller flere faser.
Termen kan kun anvendes i tilfælde hvor suspension eller emulsion ikke er dækkende.
Ved anvendelse af termen Dispersion skal administrationsvejen indgå som en del af den fulde lægemiddelform.
Endocervikal gel
Endocervikal gel er en gel, beregnet til applikation i livmoderen.
Endotracheopulmonal instillationsvæske *
Endotracheopulmonal instillationsvæske er en opløsning eller en suspension, beregnet til instillation i luftrør og lunger.
Betegnelsen kan anvendes til mærkning af såvel opløsning som suspension.
Endotracheopulmonal instillationsvæske, pulver og solvens til opløsning
Endotracheopulmonal intillationsvæske, pulver og solvens til opløsning er et pulver med tilhørende solvens, beregnet til fremstilling af endotracheopulmonal instillationsvæske, opløsning.
Endotracheopulmonal instillationsvæske, pulver til opløsning
Endotracheopulmonal instillationsvæske, pulver til opløsning er et pulver, beregnet til fremstilling af endotracheopulmonal instillationsvæske, opløsning.
Enterogranulat
Enterogranulat er et granulat, hvor lægemiddelstoffet er beregnet til absorption fra eller lokalvirkning i tarmen.
De fremstilles under anvendelse af overtræk, der hindrer frigivelse af lægemiddelstof i mavesækken.
Enterogranulater skal opfylde kravene for Granules, Gastro-resistent Granules, Ph.
Eur.
6th Ed. samt nedenstående prøve.
PRØVE
Henfald
Enterogranulat svarende til 1 dosis overhældes med 100 ml 36‑38C varm 0,1 N saltsyre.
Blandingen hensættes under jævnlig omrystning, og efter 2 timer må granulatkornene ikke vise tegn på henfald.
Væsken erstattes med 100 ml 36‑38C varm phosphatstødpude pH 6,8 R, og blandingen hensættes under jævnlig omrystning 1 time.
Herefter skal granulatet være opløst eller dispergeret.
Såfremt enterogranulatets resistens i 0,1 N saltsyre eller henfaldet i phosphatstødpude pH 6,8 R ikke kan konstateres, bestemmes indholdet af lægemiddelstof i de to henfaldsvæsker.
Herved må der i de 100 ml 0,1 N saltsyre højst kunne påvises 10 % af den pågældende lægemiddelstofmængde, og der skal mindst være udløst 80% af lægemiddelstofmængden i de 100 ml phosphatstødpude pH 6,8 R.
Enterokapsler *
Enterokapsler er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af hårde eller bløde kapsler, hvor lægemiddelstof er beregnet til absorption fra eller lokalvirkning i tarmen.
De fremstilles under anvendelse af kapselmateriale eller overtræk, der hindrer frigivelse af lægemiddelstof i mavesækken.
Enterokapsel kan anvendes til mærkning af enterokapsel, blød og hård.
Gastroenteralvæske *
Gastroenteralvæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af en emulsion, opløsning eller suspension beregnet til anvendelse til mave og/eller tarmkanal.
Betegnelsen kan anvendes til mærkning af såvel gastroenteralvæske, emulsion, opløsning som suspension.
Granulat
Granulater er faste lægemidler, der består af korn af så vidt muligt ensartet størrelse.
Granulater er beregnet til oral anvendelse, eventuelt efter forudgående opløsning eller udrøring.
Hvis et granulat er beregnet til andet end oral administration, vil det fremgå af navnet, ”granulat til…”.
De indeholder lægemiddelstof beregnet til umiddelbart at frigøres for at absorberes fra mavesæk og/eller tarm eller til lokalvirkning i mavesæk og/eller tarm.
De fremstilles ved granulering eller pelletering af pulverformede stoffer.
Granulater doseres sædvanligvis efter volumen.
Granulater skal opfylde kravene for Granules, Uncoated granules eller Coated granules, Ph.
Eur.
6th Ed. samt nedenstående prøve.
PRØVE
Henfald
Granulat svarende til 1 dosis eller indholdet i 1 afdelt granulat overhældes med 100 ml 36‑38C varmt vand, og blandingen hensættes ved 36‑38C under hyppig svingning af kolben.
Efter henstand 1/2 time skal granulatet være opløst eller dispergeret.
Granuler
Granuler er præparater til homøopatisk brug af faste stoffer fremstillet af saccharose, lactose eller en blanding af disse ved tilsætning af en fortynding af den homøopatiske urtinktur.
Anvendes oralt eller sublingualt.
Implantat
Implantater er faste lægemidler og indeholder lægemiddelstof i doseret mængde beregnet til langsomt at frigives efter implantation i væv.
En tablet eller en kæde til implantation betegnes henholdsvis Tablet til implantation og Kæde til implantation.
Implantater skal opfylde kravene for Parenteral preparations, Implants, Ph.
Eur.
6th Ed., samt nedenstående prøve.
PRØVE
Massevariation
Implantater skal holde prøven »Uniformity of mass of single‑dose preparations« i Ph.
Eur.
6th Ed., 2.9.5.
Imprægneret gaze
Imprægneret gaze er gaze eller andet egnet materiale, imprægneret med et eller flere lægemiddelstoffer i opløsning eller halvfast form.
Imprægneret tampon
Imprægneret tampon er en tampon fremstillet af absorberende materiale, imprægneret med en opløsning af et eller flere lægemiddelstoffer.
Infusionsvæske *
Infusionsvæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel infusionsvæske, emulsion, opløsning som suspension.
Inhalationsdamp *
Inhalationsdamp er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel opløsning, salve, tablet og væske til inhalationsdamp.
Inhalationsgas
Inhalationsgas er en gas, beregnet til inhalation.
Inhalationspulver *
Inhalationspulver er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel inhalationspulver, i kapsler som discs.
Inhalationsspray *
Inhalationsspray er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel inhalationsspray, emulsion, opløsning som suspension.
Inhalationsvæske til nebulisator *
Inhalationsvæske til nebulisator er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel inhalationsvæske til nebulisator, emulsion, opløsning som suspension samt hvor inhalationsvæsken til nebulisator udelukkende består af aktivt lægemiddelstof.
Injektionsvæske *
Injektionsvæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel injektionsvæske, emulsion, opløsning som suspension.
Injektionsvæske, koncentrat og solvens til *
Koncentrat og solvens til injektionsvæske er en betegnelse, der kan anvendes til til mærkning af koncentrat og solvens til injektionsvæske, opløsning som suspension.
Intrauterint indlæg
Intrauterint indlæg er et indlæg, beregnet til brug i uterus, hvor lægemiddelstoffet helt eller delvist frigives langsomt.
Kapsler *
Kapsler er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af hårde eller bløde kapsler.
Kapsler med modificeret udløsning *
Kapsler med modificeret udløsning er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af hårde eller bløde kapsler, fremstillet med specielle hjælpestoffer eller ved en procedure, som giver modificering af hastigheden eller stedet hvor lægemiddelstoffet udløses.
Denne lægemiddelform omfatter ikke depotkapsel eller enterokapsel.
Klysma *
Klysma er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af rektal opløsning, suspension og emulsion.
Kollodium
Kollodium er en væske, der sædvanligvis indeholder pyroxylin i en blanding af ether og ethanol.
På applikationsstedet vil der dannes en fleksibel film.
Koncentrat, sterilt *
Sterilt koncentrat er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel koncentrat til infusionsvæske, opløsning som koncentrat til injektionsvæske, opløsning.
Kutanspray *
Kutan spray er en opløsning, et pulver eller en suspension beregnet til forstøvning eller applikation på huden ved hjælp af en spray.
Betegnelsen spray kan anvendes til mærkning af såvel kutan spray, opløsning, pulver som suspension.
Kutanvæske *
Kutanvæske er en opløsning, en emulsion eller en suspension beregnet til applikation på huden.
Betegnelsen kutanvæske kan anvendes til mærkning af såvel kutanvæske, opløsning, emulsion som suspension.
Medicineret svamp
Svamp, som er imprægneret med én eller flere aktive substanser.
Dækker flere administrationsveje
Mundhulevæske *
Mundhulevæske er en opløsning eller en suspension, beregnet til brug i mundhulen.
Lægemiddelformen omfatter ikke gurglevand.
Betegnelsen kan anvendes til mærkning af såvel mundhulevæske, opløsning som suspension.
Neglelak, medicinsk
Medicinsk neglelak er en opløsning eller suspension, beregnet til applikation på neglene.
Næsedråber *
Næsedråber er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel næsedråber, emulsion, opløsning som suspension.
Næsespray *
Næsespray er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel næsespray, emulsion, opløsning som suspension.
Opløsning til intravesical anvedelse
Opløsning til intravesical anvendelse er en opløsning, beregnet til anvendelse i urinvejene.
Lægemiddelformen omfatter ikke blæreskyllevæske.
Opløsning til iontoforese
Opløsning til iontoforese er en opløsning, beregnet til anvendelse ved iontophorese.
Opløsning til modificering af blodfraktioner
Opløsning til modificering af blodfraktioner er en opløsning, som anvendes til ekstrakorporal modificering af en blodfraktion, som returneres til patienten efter modificeringen.
Mærkningsterm
Blodfraktions modifier.
Opløsning til priktest
Opløsning til priktest er en opløsning, beregnet til anvendelse ved priktest ved hjælp af en priktestapplikator.
Oral væske *
Oral væske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel oral emulsion, oral opløsning som oral suspension.
Orale dråber *
Dråber er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel orale dråber, emulsion, opløsning som suspension.
Periodontalindlæg
Periodontalindlæg er et indlæg beregnet til placering mellem tandkødet og tanden, hvor lægemiddelstoffet helt eller delvist frigives langsomt (indenfor tandkødsranden /den periodontale membran).
Pulver og solvens til endocervikal gel
Pulver og solvens til endocervikal gel er et pulver med tilhørende solvens, beregnet til fremstilling af endocervikalgel.
Pulver og solvens til vævsklæber
Pulver og solvens til vævsklæber er et pulver med tilhørende solvens, beregnet til fremstilling af vævsklæber.
Pulver og solvens til øjendråber
Pulver og solvens til øjendråber er pulver og et tilhørende solvens, beregnet til fremstilling af øjendråber, opløsning eller suspension.
Pulver og solvens til øredråber
Pulver og solvens til øjendråber er pulver og et tilhørende solvens, beregnet til fremstilling af øredråber, suspension.
Pulver til infusionsvæske*
Pulver til infusionsvæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af pulver til infusionsvæske, opløsning.
Pulver til injektionsvæske*
Pulver til injektionsvæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel pulver til injektionsvæske, opløsning som suspension.
Pulver til opløsning til nebulisator
Pulver til opløsning til nebulisator er et pulver, beregnet til fremstilling af inhalationsvæske til nebulisator, opløsning.
Pulver til suspension til nebulisator
Pulver til opløsning til nebulisator er et pulver, beregnet til fremstilling af inhalationsvæske til nebulisator, opløsning.
Rektalvæske *
Rektalvæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel rektal emulsion, rektal opløsning som rektal suspension.
Smeltetabletter
En smeltetablet er en hurtigt udløsende tablet, beregnet til placering på tungen eller eventuelt til opløsning i vand, inden anvendelse.
Termen kan anvendes til såvel en frysetørret tablet (oral lyophilisate) som til en tablet fremstillet ved komprimering eller lignende (orodispersible tablet).
Solvens til parenteral brug
Solvens til parenteralt anvendelse er et solvens, beregnet til rekonstitution eller fortynding af parenterale lægemidler.
Solvens til rekonstitution af øjenbadevand
Solvens til rekonstitution af øjenbadevand er et solvens, beregnet til rekonstitution af øjenbadevand.
Solvens til rekonstitution af øjendråber
Solvens til rekonstitution af øjendråber er et solvens, beregnet til rekonstitution af øjendråber.
Tabletter*
Betegnelsen tabletter kan anvendes til mærkning af såvel tabletter, overtrukne tabletter som filmovertrukne tabletter.
Tandproteselak
Tandproteselak er en opløsning eller suspension, beregnet til applikation på tandprotese.
Vaginal kapsler *
Vaginal kapsler er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af vaginalkapsler, hårde eller bløde.
Vaginalskyllevæske*
Vaginalskyllevæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af en opløsning, emulsion eller suspension beregnet til skylning i vagina.
Vagitorier *
Vagitorier er en betegnelse, der kan anvendes til faste doserede vaginale lægemiddelformer, vaginalkapsler er dog undtaget.
Hurtigt henfaldende vagitorier henfalder hurtigt efter administration.
Vævsklæber
Vævsklæber er et klæbemiddel eller en lim, beregnet til sammenhæftning af væv.
Vævskultur, levende
Levende vævsækvivalent er et dyrket, levende væv til brug for rekonstruktion af dele af kroppen.
Det skal udspecificeres hvilken type væv (f.eks. epidermis, dermis, brusk eller muskel) der anvendes.
Øjendråber *
Øjendråber er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel øjendråber, opløsning som suspension.
Øredråber *
Øredråber er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel øredråber, emulsion, opløsning som suspension.
Øreskyllevæske *
Øreskyllevæske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel øreskyllevæske, emulsion, opløsning som suspension.
Ørespray *
Ørespray er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel ørespray, emulsion, opløsning som suspension.
Se separat pdf-fil
Fortegnelse over gældende specifikke veterinære standarder for lægemiddelformer og termer der kan benyttes til mærkning
Standarder for specifikke veterinære lægemiddelformer og termer der kan benyttes til mærkning
Badevand *
Badevand er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel badevand, emulsion, opløsning som suspension.
Badevand er beregnet til dyr.
Bikubestrip
Bikubestrip består af en matrix imprægneret med lægemiddelstof, som frigives ved fordampning eller ved fysisk kontakt over en fastsat periode.
Halsbånd
Halsbånd består af en matrix med lægemiddelstof, til anvendelse rundt om halsen på et dyr.
Lægemiddelstoffet frigives ved diffusion, ad mekanisk vej eller ved fordampning over en fastsat periode.
Intramammarie *
Intramammarier indeholder lægemiddelstof, sædvanligvis i doseret mængde, og er beregnet for dyr til indføring i mælkekirtlen gennem pattekanalen.
Intramammarierer en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel intramammær emulsion, opløsning, salve som suspension.
Forbrugerpakninger indeholdende intramammarier skal være forsynet med en egnet indføringsspids.
Intramammarier skal opfylde kravene for Intramammary preparations for veterinary use, Ph.
Eur.
6th Ed.
Intrarumenalt indlæg *
Intrarumenalt indlæg er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel kontinuert intrarumenalt indlæg som periodevis intrarumenalt indlæg.
Intrauterinemulsion
Intrauterinemulsion er en emulsion til intrauterin anvendelse hos dyr.
Intrauerinemulsion er steril.
Intrauterinopløsning
Intrauterinopløsning er en opløsning til intrauterin anvendelse hos dyr.
Intrauerinopløsning er steril.
Intrauterinsuspension
Intrauterinsuspension er en suspension til intrauterin anvendelse hos dyr.
Intrauerinsuspension er steril.
Intrauterinvæske *
Intrauterin væske er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel intrauterin emulsion, opløsning som suspension.
Medicineret manchet
Medicineret manchet består af en matrix med lægemiddelstof, sat fast på en anordning til anvendelse f.eks. rundt om halsen på et dyr.
Lægemiddelstoffet frigives ved diffusion, ad mekanisk vej eller ved fordampning over en fastsat periode.
Nebulisationsopløsning
Nebulisationsopløsning består af en opløsning af lægemiddelstof, som med en nebulisator omdannes til en aerosol.
Lægemidler af denne lægemiddelform anvendes til medicinsk behandling af dyreflokke.
For lægemidler til tilsvarende behandling af enkelte dyr henvises der til kravene for Preparations for inhalation , Ph.Eur.
6th Ed.
Opløsning til behandling af fisk, koncentrat til
Koncentrat til opløsning til behandling af fisk er et koncentrat, som skal fortyndes til en opløsning til brug ved behandling af fisk ved nedsænkning i opløsningen.
Oral suspension til brug i drikkevand
Oral suspension til brug i drikkevand er en suspension, som skal opblandes i dyrets drikkevand inden anvendelse, og kan bruges til behandling af et eller flere dyr (massebehandling).
Pattebadevand *
Pattebadevand er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel pattebadevand, emulsion, opløsning som suspension.
Pattespray *
Pattespray er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af pattespray, opløsning.
Pattespray er beregnet til at sprøjte på dyrepatter.
Pattestift
Pattestift er en stift, beregnet til indføring i pattekanalen hos dyr.
Pellets
Pellets er et granulat af stor kornstørrelse, normalt fremstillet ved ekstrudering.
Pellets er beregnet til dyr og indeholder sædvanligvis foderstof.
Navnet på dyrearten skal indgå i betegnelsen.
Pellets skal opfylde kravene og prøver for Granules, Ph.
Eur.
6th Ed.
Pour-on *
Pour-on er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel pour-on, emulsion, opløsning som suspension.
Pour-on er beregnet til dyr.
Premix, medicineret *
Medicineret premix er en betegnelse, der kan anvendes til premix til medicineret foder.
De består af blandinger af et eller flere lægemiddelstoffer i en egnet grundmasse.
De anvendes udelukkende til opblanding med foder inden administration til dyr.
Premix fremstilles som pulver eller granulat.
Pulver til opløsning i drikkevand
Pulver til opløsning i drikkevand er et pulver bestående af enten udelukkende lægemiddelstof eller lægemiddelstof og hjælpestoffer, og er beregnet til dyr.
Pulveret skal opblandes i dyrets drikkevand inden anvendelse, og kan bruges til behandling af et eller flere dyr (massebehandling).
Pulver til suspension til behandling af fisk
Pulver til suspension til behandling af fisk er et pulver, som skal opslemmes til en suspension til brug ved behandling af fisk ved nedsætning i suspensionen.
Røgpapir til bier
Røgpapir til bier består af et stykke papir imprægneret med lægemiddelstof,og frigiver røg ved antænding.
Røgstift til bier
Røgstift til bier består af en stift imprægneret med lægemiddelstof, og frigiver røg ved antænding.
Slikkesten
Slikkesten er en fast blok fremstillet ved presning.
Lægemiddelstoffet frigives når dyret slikker på blokken.
Spot-on *
Spot-on er en betegnelse, der kan anvendes til mærkning af såvel spot-on, emulsion, opløsning som suspension.
Spot-on er beregnet til dyr.
Uteritorier, kapsler
Uteritorie, kapsler er bløde kapsler, beregnet til intrauterin brug hos dyr.
Uteritorier, tabletter
Uteritorie, tabletter er tabletter, beregnet til intrauterin brug hos dyr.
Vaginalsvamp
Vaginalsvamp er en svamp imprægneret med lægemiddelstof, beregnet til vaginal brug hos dyr.
Ørebrik
Ørebrik består af en matrix med lægemiddelstof, sat fast på en anordning beregnet til fastsætning på øret af dyr.
Lægemiddelstoffet frigives ved diffusion, ad mekanisk vej eller ved fordampning over en fastsat periode.
Premix
Premix er en betegnelse, der kan anvendes til premix til foderlægemiddel.
De består af blandinger af et eller flere lægemiddelstoffer i en egnet grundmasse.
De anvendes udelukkende til opblanding med foder inden administration til dyr.
Premix kan fremstilles som pulver, granulat, i halvfast eller flydende form.
Administrationsveje
Se separat pdf-fil
Administrationsveje
Introduktion
Ph.Eur. kommissionens samling af standardtermer findes i den nu gældende udgave Standard Terms – Pharmaceutical dosage forms, Routes of administration, Containers, 5th edition, December 2004.
De opdaterede og aktuelt gældende standardtermer er også tilgængelige (med password) på Kommissionens hjemmeside
http://www.edqm.eu/StandardTerms/
Beholdere, lukker mv.
Se separat pdf-fil
Beholdere
Introduktion
Ph.Eur. kommissionens samling af standardtermer findes i den nu gældende udgave Standard Terms – Pharmaceutical dosage forms, Routes of administration, Containers , 5th edition, December 2004.
De opdaterede og aktuelt gældende standardtermer er også tilgængelige (med password) på Kommissionens hjemmeside
http://www.edqm.eu/StandardTerms /
Appendiks I
Forkortelser, symboler og definitioner
Forkortelser
DLS 2008.0
Danske Lægemiddelstandarder 2008.0
CRS
Chemical Reference Substance
NLN
Nordisk Lægemiddelnævn
NRP
Nordic Reference Preparation
Ph. Eur.
European Pharmacopoeia, Den Europæiske Farmakopé
Ph. Eur. 6th Ed.
European Pharmacopoeia, sjette udgave
Symboler
*
Angiver termer, der som samlebetegnelse kan anvendes som lægemiddelformbetegnelser ved mærkning (Short terms).
○
Angiver danske synonymer til gældende råvarenavne eller lægemiddelformbetegnelser. Disse synonymer kan ikke anvendes i forbindelse med registrering af nye lægemidler, i hhv. kompositionsskemaer eller som lægemiddelformbetegnelser
Ved forkortelser af enheder i det internationale enhedssystem er anvendt de internationalt vedtagne symboler, som fremgår af Handelsministeriets og Industriministeriets bekendtgørelser om det internationale enhedssystem (SI).
Definitioner
Lægemiddelstof
Ved et lægemiddelstof forstås en råvare, der betinger et lægemiddels virkning.
Hjælpestof
Ved et hjælpestof forstås en råvare, der anvendes ved fremstilling af lægemidler, og som ikke er et lægemiddelstof.
Lægemiddelform
Ved en lægemiddelform forstås den fysiske form, som lægemidlet fremstilles som til administration hos brugeren.
Specifikation
Ved en specifikation forstås en forskrift, der definerer kvaliteten af råvaren eller lægemidlet, jvf.
Lægemiddelstyrelsens bekendtgørelse nr. 1180 af 12. december 2005 om lægemidlers kvalitet.
Specifikationen skal omfatte de nødvendige angivelser af råvarens eller lægemidlets oprindelse, sammensætning og fremstillingsmåde, de anvendte validerede analysemetoder og tilhørende grænser som skal kunne opfyldes, samt opbevaringsbetingelser.
Specifikationen opstilles af råvare- eller lægemiddelfremstilleren og skal godkendes i forbindelse med ansøgning om udstedelse af markedsføringstilladelse.
Standard
Ved en standard forstås en af myndighederne publiceret forskrift, der definerer kvaliteten af en råvare, et lægemiddel eller en lægemiddelform.
For standarder er der flere steder i DLS også brugt betegnelsen monografi, især ved specifikke henvisninger til standarder i Ph.
Eur.
Det skal her understreges at begge betegnelser har samme betydning i DLS.
Appendiks II
Love, bekendtgørelser m.v.
Der henvises til Lægemiddelstyrelsens hjemmeside, www.laegemiddelstyrelsen.dk, hvor der er en oversigt over gældende love, bekendtgørelser m.m. indenfor lægemiddelområdet.
Desuden henvises til nedenstående liste af bestemmelser, der ikke henhører under Lægemiddelstyrelsens lovgivningsområde.
Miljøministeriets bekendtgørelse nr. 329 af 16. maj 2002 om klassificering, emballering, mærkning, salg og opbevaring af kemiske stoffer og produkter.
Fødevarestyrelsens bekendtgørelse nr. 433 af 3. juni 2005 om aromaer m.m. der må anvendes til fødevarer.
Sundhedsstyrelsens bekendtgørelse nr. 24 af 19. januar 2006 om sikkerhed i forbindelse med bloddonation.
Indenrigs- og Sundhedsministeriets lov nr. 273 af 1. april 2006 om krav til kvalitet og sikkerhed ved håndtering af humane væv og celler (Vævsloven).
Gældende fortegnelse over godkendte tilsætningsstoffer til fødevarer (Positivlisten 2005 med ændringer), Fødevarestyrelsen.