Legislator Case Law & Legislation
86602 RO

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007

24 Articles / Provisions · Romania
Open official source Machine-readable Markdown (.md)

Table of Provisions (24)

Statutory Text (24 Articles)

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Prezentul ordin stabileşte următoarele

a) tipurile de dispozitive medicale puse în funcţiune şi aflate în utilizare, care se supun obligatoriu controlului prin verificare periodică prevăzut la art. 5 lit. a) din Legea 176/2000 privind dispozitivele medicale, republicată;

b) instrucţiunile metodologice pentru controlul prin verificări periodice ale dispozitivelor medicale.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

TIPURILE DE DISPOZITIVE MEDICALE

puse în funcţiune şi aflate în utilizare,

supuse controlului prin verificare periodică

1. Instalaţii cu radiaţii ionizante

2. Laseri medicali

3. Instalaţii de medicină nucleară

4. Echipamente de protecţie radiologică

5. Aparate de electrochirurgie cu curenţi de înaltă frecvenţă

6. Aparate de anestezie şi/sau de ventilaţie acţionate electric şi pneumatic

7. Aparate de terapie cu ultrasunete

8. Incubatoare pentru nou-născuţi şi incubatoare de transport

9. Aparate de hemodializă

10. Dispozitive medicale cu funcţie EKG

11. Defibrilatoare cardiace externe

12. Pompe de infuzie

13. Unităţi stomatologice

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

În sensul prezentului ordin, termenii şi expresiile de mai jos se definesc după cum urmează

a) control prin verificare periodică a unui dispozitiv medical - ansamblul de activităţi destinate a evalua menţinerea unor caracteristici stabilite de producător sau fixate de o autoritate în domeniu;

b) limita specificată a valorii unui parametru - intervalul de toleranţă în jurul unei valori impuse sau o valoare minimă sau maximă admisă; aceasta este menţionată în standarde/ norme/instrucţiuni sau în specificaţia tehnică a dispozitivului medical;

c) criteriu de acceptabilitate - cerinţa minimală pe care trebuie să o îndeplinească dispozitivul medical supus verificării;

d) set de criterii de acceptabilitate - ansamblul de caracteristici ale unui exemplar de dispozitiv medical (parametri definitorii, configuraţie şi accesorii, inclusiv software, stare tehnică generală), care conferă un nivel de încredere adecvat privind îndeplinirea cerinţelor esenţiale specifice;

e) parametru definitoriu - mărimea fizică sau funcţia caracteristică a unui dispozitiv medical a cărei abatere de la limitele specificate poate conduce la apariţia unui risc semnificativ în actul medical;

f) mentenanţă - ansamblul de activităţi care au ca scop menţinerea sau restabilirea stării unui dispozitiv medical în condiţii de siguranţă în funcţionare conform scopului propus.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

METODOLOGIE

de stabilire a periodicităţii controlului prin

verificare periodică a dispozitivelor medicale

I. Criterii pentru stabilirea periodicităţii controlului prin verificare periodică a dispozitivelor medicale

1. Clasa de risc, în conformitate cu anexa nr. 9 din Hotărârea Guvernului nr. 911/2005 privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi de punere în funcţiune a dispozitivelor medicale, cu modificările şi completările ulterioare sau, după caz, în conformitate cu anexa nr. 2 din Hotărârea Guvernului nr. 798/2003 privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi de utilizare a dispozitivelor medicale pentru diagnostic în vitro, cu modificările şi completările ulterioare

Clasa de risc Puncte acordate

- I - dispozitive medicale pentru diagnostic în vitro, altele decât cele prevăzute în anexa nr. 2 din Hotărârea Guvernului nr. 798/2003, cu modificările şi completările ulterioare 1

- IIa - glucometre (anexa 2, lista B din Hotărârea Guvernului nr. 798/2003, cu modificările şi completările ulterioare) 2

- IIb 3

2. Vechimea dispozitivului, conform Hotărârii Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe

Vechimea dispozitivului medical Puncte acordate

În cadrul duratei de utilizare normală 1

Peste durata de utilizare normală (aparat recondiţionat) 2

Peste durata de utilizare normală (aparat nerecondiţionat) 4

3. Condiţii de mediu la locul de utilizare a dispozitivului medical

Condiţii de utilizare Puncte acordate

Condiţii normale 1

Condiţii deosebite*1) 2

___________

*1) Funcţionare în bloc operator, terapie intensivă, compartimente de sterilizare, fizioterapie/recuperare etc. sau funcţionare în mediu cu potenţiale deversări/scurgeri de lichide, umiditate mare, vapori, praf, vibraţii etc.

II. Modul de stabilire a periodicităţii controlului prin verificare periodică a dispozitivelor medicale

1. Pentru fiecare dispozitiv se efectuează suma punctelor acordate conform criteriilor 1-3.

2. În funcţie de punctajul total rezultat se stabileşte periodicitatea verificărilor de control, conform tabelului de mai jos

Valoare punctaj 3-6 puncte 7-9 puncte

Periodicitate (luni) 36 de luni 24 de luni

3. În cazuri excepţionale, când este suspectată o posibilă degradare rapidă a dispozitivului medical, controlul prin verificare periodică se poate face şi la intervale mai mici.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Tipurile de dispozitive medicale puse în funcţiune şi aflate în utilizare, care se supun controlului prin verificare periodică, sunt prevăzute în anexa nr. 1.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

SETUL DE INSTRUCŢIUNI METODOLOGICE

pentru controlul prin verificare

periodică pe tipuri/grupe de dispozitive medicale

Instrucţiunea nr. 1

Instrucţiune privind verificarea periodică a instalaţiilor cu radiaţii ionizante

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie.

2. Verificarea legării la pământ de protecţie

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

3. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

4. Verificarea componenţei/accesoriilor

5. Verificarea sistemelor de alarmare/interblocare (dacă este cazul)

Se simulează condiţiile specifice pentru declanşarea alarmei sau acţionarea interblocării.

6. Verificarea criteriilor de acceptabilitate pentru instalaţiile radiologice prevăzute în anexa nr. 5 la Normele privind radioprotecţia persoanelor în cazul expunerilor medicale la radiaţii ionizante, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii şi familiei şi al preşedintelui Comisiei Naţionale pentru Controlul Activităţilor Nucleare nr. 285/79/2002.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 2

Instrucţiune privind verificarea periodică a laserilor medicali terapeutici şi chirurgicali

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie.

2. Verificarea tipului şi gradului de protecţie împotriva şocurilor electrice

Document de referinţă: SR EN 60601-1, pct. 5.1 şi 5.2.

3. Verificarea etichetării şi clasificării specifice produselor cu laser

Document de referinţă: SR EN 60825-1+A11, cap. 5.

4. Verificarea componenţei/accesoriilor

5. Verificarea sistemelor de alarmare/interblocare (dacă este cazul)

Se simulează condiţiile specifice pentru declanşarea alarmei sau acţionarea interblocării.

6. Verificarea curentului/puterii absorbit(e).

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de specificaţia tehnică.

7. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

8. Verificarea curenţilor de scurgere

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3, tabel IV, conform încadrării specifice.

9. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi partea aplicată să fie mai mari de 10 MOhm la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

10.Verificarea puterii livrate

Se verifică puterea astfel

- la valoarea maximă livrată;

- la 2/3 din valoarea maximă livrată;

- la 1/2 din valoarea maximă livrată;

- la 1/3 din valoarea maximă livrată;

- la valoarea minimă livrată.

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±25% valoarea prescrisă.

11. Verificarea energiei livrate

Se verifică energia astfel

- la valoarea maximă livrată;

- la 2/3 din valoarea maximă livrată;

- la 1/2 din valoarea maximă livrată;

- la 1/3 din valoarea maximă livrată;

- la valoarea minimă livrată.

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±25% valoarea prescrisă.

12. Verificarea lungimii de undă

Valoarea măsurată trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică.

13. Verificarea divergenţei fasciculului şi dimensiunii spotului

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică.

14. Verificarea densităţii de putere, densităţii de energie şi duratei impulsului (se aplică numai la laserii chirurgicali)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 3

Instrucţiune privind verificarea periodică a instalaţiilor de medicină nucleară

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie.

2. Verificarea legării la pământ de protecţie

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

3. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

4. Verificarea componenţei/accesoriilor

5. Verificarea sistemelor de alarmare/interblocare (dacă este cazul)

Se simulează condiţiile specifice pentru declanşarea alarmei sau acţionarea interblocării.

6. Verificarea criteriilor de acceptabilitate pentru instalaţiile radiologice prevăzute în anexa nr. 5 la Normele privind radioprotecţia persoanelor în cazul expunerilor medicale la radiaţii ionizante, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii şi familiei şi al preşedintelui Comisiei Naţionale pentru Controlul Activităţilor Nucleare nr. 285/79/2002.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 4

Instrucţiune privind verificarea periodică a echipamentelor de protecţie radiologică

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie.

2. Verificarea echipamentelor de protecţie radiologică se face conform STAS 2566/1,2/1988.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 5

Instrucţiune privind verificarea periodică a aparatelor de electrochirurgie cu curenţi de înaltă frecvenţă

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-2-2/SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-2-2/SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

4. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari de joasă frecvenţă

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-2-2/SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere de înaltă frecvenţă

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-2-2 pct. 19.3.101, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare din părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea componenţei/accesoriilor

Fiecare electrod din dotarea echipamentului trebuie să nu prezinte întreruperi ale conductoarelor sau izolaţii necorespunzătoare.

8. Verificarea puterii de ieşire

a) valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±25% valoarea prescrisă;

b) puterea maximă de ieşire nu trebuie să depăşească valoarea de 400 W;

c) elementul de reglare a puterii de ieşire trebuie să fie funcţional şi să permită reducerea acesteia la valorile specificate în SR EN 60601-2-2 pct. 50.1 b);

d) la conectarea/deconectarea alimentării echipamentului sau la restabilirea reţelei de alimentare nu trebuie să se modifice regimul de funcţionare, iar puterea de ieşire selectată nu trebuie să crească cu mai mult de 20%.

9. Verificarea monitorizării electrodului neutru

10. Verificarea sistemelor de alarmare/interblocare (dacă este cazul)

Se simulează condiţiile specifice pentru declanşarea alarmei sau acţionarea interblocării.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 6

Instrucţiune privind verificarea periodică a aparatelor de anestezie şi/sau ventilaţie acţionate electric şi pneumatic

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e).

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valorile prescrise.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare din părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea componenţei/accesoriilor

Se verifică circuitul aparatului pentru pacient, dacă este complet şi funcţional.

8. Verificarea frecvenţei de respiraţie

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

9. Verificarea volumului curent şi minut volum conform SR EN 794-1/pct. 51.106

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valorile prescrise.

10. Verificarea presiunii din circuitul de pacient conform SR EN 794-1/pct. 51.106

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

11. Verificarea raportului Inspir/Expir

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

12. Verificarea concentraţiei de oxigen

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

13. Verificarea concentraţiei de gaz anestezic

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±4 % valoarea prescrisă.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 7

Instrucţiune privind verificarea periodică a aparatelor de terapie cu ultrasunete

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de specificaţia tehnică, iar valorile maxime şi minime nu trebuie să depăşească ±15% din valorile prescrise.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1, pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1, pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare dintre părţile aplicate să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea componenţei/accesoriilor

Fiecare electrod din dotarea echipamentului trebuie să nu prezinte întreruperi ale conductoarelor sau izolaţii necorespunzătoare.

8. Verificarea puterii medii la capetele de ieşire

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

Verificările se efectuează conform standardului SR EN 61689:2004.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 8

Instrucţiune privind verificarea periodică a incubatoarelor pentru nou-născuţi şi a incubatoarelor de transport

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firmă producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e).

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±15% valoarea prescrisă.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul).

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare din părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea temperaturii din incintă

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de specificaţia tehnică, iar valorile maxime şi minime nu trebuie să depăşească ±0,5°C din valorile prescrise.

8. Verificarea umidităţii din incintă

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

9. Verificarea fluxului de oxigen

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

10. Verificarea sistemelor de siguranţă la supratemperatură

11. Verificarea sistemelor de alarmare

Verificările se efectuează conform standardelor SR EN 60601-2-19 sau SR EN 60601-2-20:2003.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 9

Instrucţiune privind verificarea periodică a aparatelor de hemodializă

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă.

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±15% valoarea prescrisă.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare dintre părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea conductivităţii apei

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

8. Verificarea temperaturii soluţiei de dializă

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de specificaţia tehnică, valorile maxime şi minime nu trebuie să depăşească ±0,5°C din valorile prescrise.

9. Verificarea presiunii soluţiei de dializă

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

10. Verificarea sistemelor de siguranţă

Verificările se efectuează conform standardului SR EN 60601-2-16:2003.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 10

Instrucţiune privind verificarea periodică a dispozitivelor medicale cu funcţie EKG

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e).

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±15% valoarea prescrisă.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare dintre părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea sensibilităţii

8. Verificarea benzii de frecvenţă

9. Verificarea vitezei de înregistrare

10. Verificarea constantei de timp

11. Verificarea filtrelor

Verificările se efectuează conform standardelor SR EN 60601-2-25:2001 şi SR EN 60601-2-51:2003.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 11

Instrucţiune privind verificarea periodică a defibrilatoarelor cardiace externe

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de specificaţia tehnică, valorile maxime şi minime nu trebuie să depăşească ±15% din valorile prescrise.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari permanenţi

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare dintre părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea energiei livrate

Se verifică energia în 3 puncte, astfel

- la valoarea maximă livrată;

- la 2/3 din valoarea maximă livrată;

- la 1/2 din valoarea maximă livrată;

- la 1/3 din valoarea maximă livrată.

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

8. Verificarea timpului de încărcare la energie maximă

Valoarea măsurată trebuie să fie de maxim 15 s.

9. Verificarea modului de lucru (manual, cardioversie)

10. Verificarea sistemelor de siguranţă

Verificările se efectuează conform standardului SR EN 60601-2-4:2003.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 12

Instrucţiune privind verificarea periodică a pompelor de infuzie

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2.

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e).

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±15% valoarea prescrisă.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari permanenţi

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare dintre părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea ratei de administrare

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±10% valoarea prescrisă.

8. Verificarea presiunii de ocluzie

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

9. Verificarea volum bolus-ului

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

Verificările se efectuează conform standardului SR EN 60601-2-24:2003.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

Instrucţiunea nr. 13

Instrucţiune privind verificarea periodică a unităţilor stomatologice

Criterii de acceptabilitate la evaluarea parametrilor definitorii de securitate şi de performanţă

1. Verificarea tipului şi a gradului de protecţie electrică

Document de referinţă: SR EN 60601-1 pct. 5.1 şi 5.2.

2. Verificarea identificării şi a marcărilor exterioare

Echipamentul trebuie să fie identificat cel puţin prin

- model sau tip, module;

- firma producătoare;

- seria de fabricaţie;

- valoarea tensiunii electrice de alimentare;

- puterea absorbită.

3. Verificarea curentului/puterii absorbit(e)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±15% valoarea prescrisă.

4. Verificarea legării la pământ de protecţie (dacă este cazul)

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 18, conform încadrării specifice.

5. Verificarea curenţilor de scurgere staţionari

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele specificate de SR EN 60601-1 pct. 19.3 tabel IV, conform încadrării specifice.

6. Verificarea rezistenţei de izolaţie

Valorile măsurate între partea legată la reţea şi oricare dintre părţile aplicate trebuie să fie de cel puţin 10 MOhm, la o tensiune de încercare de 500 Vcc.

7. Verificarea componenţei/accesoriilor

Se verifică circuitul de pacient dacă este complet şi funcţional.

8. Verificarea iluminării pentru proiectorul mobil, negatoscop, conform SR EN ISO 9680:2002 - Aparate de iluminare operatorie dentară; valorile maxime şi minime nu trebuie să depăşească ±10% din valorile prescrise.

9. Verificarea petei luminoase

10. Verificarea presiunii de alimentare a unităţii stomatologice cu aer şi cu apă

Verificarea presiunii pentru turbine, micromotoare pneumatice, instrument de detartraj pneumatic cu set de manometre 0...4 bar.

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de specificaţia tehnică şi de SR EN ISO 7494: 2001 - Unituri dentare.

11. Verificarea fluxului luminos şi a energiei luminoase cu set de radiometre

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de specificaţia tehnică.

12. Verificarea turaţiei pentru micromotoare şi braţ Doriot

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

13. Verificarea debitului de aer/apă pentru absorbitorul de salivă, aspiratorul de salivă, seringa injector şi apa la pahar

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

14. Verificarea forţelor de acţionare

Valorile măsurate trebuie să se încadreze în limitele date de producător în specificaţia tehnică, iar în absenţa acestora nu trebuie să depăşească cu mai mult de ±20% valoarea prescrisă.

Verificările se efectuează conform SR EN ISO 7494-1:2006 şi SR EN ISO 7494-2:2003.

NOTĂ

Rezultatele verificărilor se consemnează într-un raport de încercări.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

(1) Controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale este constituit din următoarea succesiune de activităţi

a) evaluarea parametrilor definitorii de securitate, prin examinare şi testare;

b) evaluarea parametrilor definitorii de performanţă, prin examinare şi testare;

c) verificarea îndeplinirii setului de criterii de acceptabilitate pentru dispozitivul medical (valori impuse, limite specificate, accesorii etc.);

d) emiterea unui raport de încercări care să conţină rezultatele obţinute în urma examinărilor şi testărilor;

e) emiterea unui buletin de verificare periodică, în baza căruia dispozitivul medical poate fi utilizat.

(2) Controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale se efectuează de un organism independent de producător, utilizator sau de cel care asigură mentenanţa dispozitivului medical.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

TARIFELE

practicate de Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale în cazul controlului

prin verificare periodică a dispozitivelor medicale

1. Tarife la încercarea dispozitivelor medicale (DM)

Nr. crt. Tipul activităţii Tarif (lei)

1. Încercări de securitate dispozitive electromedicale 205

2. Încercări de securitate sisteme electromedicale conţinând n dispozitive 205+(18 x n)

3. Încercări de performanţe dispozitive electromedicale 180

4. Încercări de performanţe sisteme electromedicale conţinând n dispozitive 180+(10 x n)

5. Încercări funcţionale dispozitive medicale neelectrice 180

6. Emitere sau modificare a buletinului de verificare periodică 18

7. Eliberarea la cererea clientului a unui exemplar original al raportului de încercări 35

2. Tarife la încercarea dispozitivelor medicale cu generator de radiaţii (DM-GR)

Nr. crt. Tipul activităţii Tarif (lei)

1. Încercări de securitate dispozitive electromedicale 265

2. Încercări de securitate sisteme electromedicale conţinând n dispozitive 265+(18 x n)

3. Încercări conform criteriilor de acceptabilitate Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare pentru: Rx fix post grafie, Rx fix post scopie, Rx fix două posturi, Rx mobil grafie, Rx mobil C-arm (inclusiv pentru litotriptor), Rx mamografie, Rx Angiograf, Rx dentar panoramic, osteodensitometru simulator de iradiere în terapie 1800

4. Încercări conform criteriilor de acceptabilitate Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare pentru: aparat de radiografie dentară intraorală 1200

5. Încercări conform criteriilor de acceptabilitate Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare pentru: - computer tomograf - echipament rezonanţă magnetică nucleară - simulator computer tomograf - echipamente pentru imagistică direct digitală 1950

6. Încercări conform criteriilor de acceptabilitate Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare pentru: - accelerator liniar - cobaltron - echipament brahiterapie HDR - echipament brahiterapie cu debit de doză redus - iradiator 1800

7. Încercări conform criteriilor de acceptabilitate Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare pentru dispozitive pentru medicină nucleară 1200

8. Verificare echipament de radioprotecţie 100

9. Execuţie radiografie pentru echipament de radioprotecţie 18

10. Încercări de performanţă pentru laser terapeutic 800

11. Încercări de performanţă pentru laser chirurgical 1200

12. Încercări de performanţă pentru dispozitive medicale electrice conexe DM-GR 265

13. Încercări de performanţă pentru dispozitive medicale neelectrice conexe DM-GR 180

14. Verificări pentru autorizare/reautorizare Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare 30% din valoarea tarifului de bază

15. Emitere sau modificare a buletinului de verificare periodică 18

16. Eliberarea unui exemplar original al raportului de încercări 70

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

(1) Controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale prevăzut la art. 4 se efectuează de către Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale, prin laboratoarele proprii acreditate şi prin departamentul inspecţie.

(2) Dispozitivele medicale care intră şi sub incidenţa altor autorităţi (Inspecţia de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune şi Instalaţiilor de Ridicat, Biroul Român de Metrologie Legală, Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare) trebuie să respecte toate reglementările aplicabile.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

(1) Periodicitatea verificării fiecărui exemplar de dispozitiv medical se stabileşte în funcţie de clasa de risc a dispozitivului, vechimea acestuia şi condiţiile de mediu în care este utilizat, dar nu va fi mai mare de 3 ani.

(2) Metodologia de stabilire a periodicităţii controlului prin verificare periodică a dispozitivelor medicale este prevăzută în anexa nr. 2.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Setul de instrucţiuni metodologice pentru controlul prin verificare periodică pe tipuri/grupe de dispozitive medicale este prevăzut în anexa nr. 3.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Tarifele practicate de Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale în cazul controlului prin verificare periodică a dispozitivelor medicale sunt prevăzute în anexa nr. 4.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

(1) Pentru unele activităţi de control prin verificare periodică se pot încheia şi abonamente, pe bază de contract, care pot oferi condiţii reciproc avantajoase.

(2) Tarifele prevăzute în anexa nr. 4 includ şi cheltuielile de deplasare.

(3) Pentru retragerea lucrărilor se va percepe o taxă de 10-80 % din valoarea totală calculată, în funcţie de stadiul lucrării în momentul retragerii acesteia.

(4) La solicitarea de efectuare a verificărilor tehnice propriu-zise în regim de urgenţă se aplică o majorare cu 25% a tarifului normal. În cazul în care clientul solicită şi eliberarea buletinului de verificare periodică în ziua efectuării verificărilor tehnice, se aplică o majorare cu 50% a tarifului normal.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Fiecare unitate sanitară are obligaţia să asigure controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale puse în funcţiune şi aflate în utilizare, de tipul celor prevăzute în anexa nr. 1, indiferent dacă are sau nu are încheiat contract cu casa de asigurări de sănătate judeţeană sau a municipiului Bucureşti, după caz.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

În termen de 6 luni de la intrarea în vigoare a prezentului ordin, fiecare unitate sanitară are obligaţia de a finaliza următoarele aspecte rezultate din cap. III al Legii nr. 176/2000, republicată

a) să desemneze o persoană responsabilă cu menţinerea evidenţei dispozitivelor medicale aflate în utilizare şi a legăturii în acest sens cu Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale;

b) să instituie un registru general al dispozitivelor medicale aflate în utilizare, în care să se menţioneze în mod expres

1. denumirea/tipul dispozitivului medical, producătorul, ţara;

2. seria/anul de fabricaţie, numărul de inventar;

3. codul de clasificare conform Hotărârii Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe;

4. actul de provenienţă;

5. data punerii în funcţiune;

6. evidenţa reparaţiilor şi a altor operaţii de întreţinere/cine le execută;

7. evidenţa verificărilor periodice;

8. implicarea în eventuale incidente în utilizare (data, locaţia, descrierea incidentului, personalul responsabil, acţiunile corective etc.);

9. mişcarea internă în cadrul unităţii (de unde provine, noul loc de utilizare, data etc.);

c) să asigure planificarea pentru controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale aflate în utilizare, în condiţiile prezentului ordin.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Sancţiunile pentru nerespectarea prevederilor prezentului ordin sunt cele prevăzute în Legea nr. 176/2000, republicată.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Unităţile sanitare trebuie să prevadă în bugetul de venituri şi cheltuieli sumele necesare controlului prin verificări periodice ale dispozitivelor medicale din dotare.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Sumele aferente controlului prin verificare periodică se asigură din sumele prevăzute în acest scop în bugetele de venituri şi cheltuieli ale unităţilor sanitare publice finanţate integral din venituri proprii şi din bugetul aprobat Ministerului Sănătăţii Publice pentru unităţile direct subordonate, finanţate integral de la bugetul de stat.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Structura de specialitate din cadrul Ministerului Sănătăţii Publice, Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale prin departamentele tehnic - laboratoare şi inspecţie, precum şi toate unităţile sanitare care au în utilizare dispozitive medicale de tipul celor cuprinse în anexa nr. 1 vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Punctul V din anexa la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 608/2005 privind aprobarea tarifelor practicate de Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale pentru activităţile desfăşurate, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 539 din 24 iunie 2005, se abrogă.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Anexele nr. 1-4 fac parte integrantă din prezentul ordin.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Prezentul ordin intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2008.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

p. Ministrul sănătăţii publice,

Bogdan Cristian Nica

Bucureşti, 27 septembrie 2007.

Nr. 1.662.

ORDIN nr. 1.662 din 27 septembrie 2007 · MINISTERUL SĂNĂTĂŢII PUBLICE · MONITORUL OFICIAL nr. 742 din 1 noiembrie 2007

privind controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale puse în funcţiune şi aflate în utilizare

Având în vedere prevederile art. 5, 6, 7 şi 13 din Legea nr. 176/2000 privind dispozitivele medicale, republicată, ale Hotărârii Guvernului nr. 2.281/2004 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Oficiului Tehnic de Dispozitive Medicale,

în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 862/2006 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Sănătăţii Publice, cu modificările şi completările ulterioare,

văzând Referatul de aprobare al Direcţiei logistică, administrativ, relaţii publice şi mass-media nr. E.N. 10.056 din 27 septembrie 2007,

ministrul sănătăţii publice emite următorul ordin

Capitolul I

Dispoziţii generale

Capitolul II

Controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale

Capitolul III

Dispoziţii tranzitorii şi finale

Need to analyze how this provision applies to your matter?

Cross-reference this statute against case law, commentaries, and related legislative provisions inside Legislator AI.

Open in Legislator →