2-24-41/29 · Tartu Maakohus Tartu kohtumaja
Legislator summary
AI generatedKinnitada 16. aprillil 2024 KG Partners OÜ saneerimismenetluses kohtule esitatud Holm Bank AS-le, Coop Pank AS-le ja Mosaiik Grupp OÜ-le tasutakse 21. juulil 2024
Legislator headnote
AI generated2-24-41/29 · Tartu Maakohus Tartu kohtumaja: Kinnitada 16. aprillil 2024 KG Partners OÜ saneerimismenetluses kohtule esitatud Holm Bank AS-le, Coop Pank AS-le ja Mosaiik Grupp OÜ-le tasutakse 21. juulil 2024
Keywords
AI generatedRelated Decisions
AI generatedFull text
K O H T U M Ä Ä R U S
Kohus
Tartu Maakohus
Kohtunik
Hiie Lindmets
Määruse avalikult teatavaks-
tegemise aeg ja koht
5. juuni 2024, Tartu kohtumaja
Tsiviilasja number
2-24-41
Tsiviilasi
KG Partners OÜ saneerimismenetlus
Menetlustoiming
vastuvõtmata saneerimiskava kinnitamine
Menetlusosalised
ja
nende
esindajad
avaldaja/ettevõtja
KG Partners OÜ
(rg-kood
12580770; aadress Pikk 8-1, Kuressaare linn, 93813
Saaremaa vald; e-post xxxx@xxxxxxxxxx), seaduslik
esindaja G. P.
saneerimisnõustaja Andro Kullerkupp (ik xxxxxxxxx;
OSAÜHING
VERTEX
INVESTMENT;
aadress
Kentmanni
põik
3-19,
10116
Tallinn;
e-post
andro@vertexconsulting.eu)
saneerimiskava
kinnitamata
jätmise
taotluse
esitanud võlausaldaja Eesti Vabariik Maksu- ja
Tolliameti kaudu (rg-kood 70000349; aadress Lõõtsa
tn 8a, 15176 Tallinn; e-post kohtumenetlus@emta.ee),
lepinguline esindaja Ülle Ilves
teised puudutatud võlausaldajad:
-
Coop
Pank AS
(rg-kood
10237832;
e-post
info@cooppank.ee), lepinguline esindaja Kerly
Riivik
-
Holm
Bank AS
(rg-kood
14080830;
e-post
holmbank@holmbank.ee)
-
Leorio Invest OÜ (rg-kood 11898381; e-post
redgate@redgatecapital.ee)
-
Mosaiik Grupp OÜ (rg-kood 12335088; e-post
katrin@mosaiikcafe.ee)
-
AM Kinnisvarahaldus OÜ (rg-kood 16013714; e-
post aarne.mustis@gmail.com)
-
G.
P. (ik 47602250016;
e-post
xxxx@xxxxxxxxxx)
-
InGliss Management OÜ (rg-kood 12964832; e-
post kaupo@xxxxxxxxxx)
-
Lossi 6 Apartments OÜ (rg-kood 16118138; e-post
guldenstubbe@guldenstubbe.ee)
-
Enefit AS
(rg-kood
16130213;
e-post
info@enefit.ee)
Tsiviilasi nr 2-24-41
2/14
Kohtuistungi toimumise aeg
16. mai 2024
RESOLUTSIOON
1. Kinnitada 16. aprillil 2024 KG Partners OÜ saneerimismenetluses kohtule esitatud
vastuvõtmata saneerimiskava.
2. KG Partners OÜ
saneerimismenetluses
rahuldatakse
saneerimiskavaga
puudutatud
võlausaldajate nõuded järgmiselt:
2.1. I rühm (pandiga tagatud võlausaldajate nõuded)
Põhinõudeid
ei
vähendata,
olemasolevaid
kõrvalnõudeid
(so viivitusintress)
vähendatakse 100%.
Võlausaldaja
20.07.2024
21.07.2024
23.08.2024
17.07.2025
Nõude
summa
Holm Bank AS
10 000,00
10 000,00
80 000,00
100 000,00
Coop Pank AS
10 000,00
10 000,00
292 131,41
312 131,41
Leorio Invest OÜ
71 478,00
71 478,00
Mosaiik Grupp OÜ
10 000,00
10 000,00
29 490,00
49 490,00
Maksu- ja Tolliamet
63 504,05
63 504,05
Kokku:
596 603,46
-
Leorio Invest OÜ ja Maksu- ja Tolliameti pandiga tagatud nõuded rahuldatakse
20. juulil 2024
-
Holm Bank AS-le, Coop Pank AS-le ja Mosaiik Grupp OÜ-le tasutakse 21. juulil 2024
ja 23. augustil 2024 10 000 eurot; viimane makse tehakse hiljemalt 17. juulil 2025
2.2. II rühm (seotud ettevõtjatest võlausaldajate nõuded)
Põhinõudeid ei vähendata, kõrvalnõudeid ei ole esitatud.
Võlausaldaja
17.07.2025
Nõude summa
AM Kinnisvarahaldus OÜ
32 460,80
32 460,80
G. P.
34 215,00
34 215,00
InGliss Management OÜ
14 086,01
14 086,01
Lossi 6 Apartments OÜ
40 305,84
40 305,84
Kokku:
121 067,65
-
Kõikide II rühma võlausaldajate nõuded tasutakse ühekordse maksena hiljemalt
17. juulil 2025.
2.3. III rühm (pandiga tagamata võlausaldajate nõuded)
Põhinõudeid
ei
vähendata,
olemasolevaid
kõrvalnõudeid
(so viivitusintress)
vähendatakse 100%.
Võlausaldaja
21.07.2024
23.08.2024
17.07.2025
Nõude
summa
Enefit AS
6 541,86
6 541,86
Maksu- ja Tolliamet
10 000,00
10 000,00
68 299,98
88 299,98
Kokku:
94 841,84
-
Enefit AS pandiga tagamata nõue tasutakse ühekordse maksena hiljemalt 23. augustil
2024
-
Maksu- ja Tolliametile tasutakse 21. juulil 2024 ja 23. augustil 2024 10 000 eurot;
viimane makse 68 299,98 eurot tehakse hiljemalt 17. juulil 2025
2.4. saneerimiskava täitmise tähtpäev on 17. juulil 2025
3. Järelevalvet saneerimiskava täitmise üle teostab saneerimisnõustaja Andro Kullerkupp.
4. Kohustada
saneerimisnõustajat
esitama
võlausaldajatele
ja
kohtule
ülevaade
saneerimiskava täitmise kohta 31. detsembril 2024 ja 1. augustil 2025. Võlausaldaja
Tsiviilasi nr 2-24-41
3/14
põhjendatud huvi korral on saneerimisnõustajal kohustus edastada võlausaldajale
informatsiooni saneerimiskava täitmise kohta ka sagedamini, nt igakuiselt.
5. Kohustada KG Partners OÜ-d andma saneerimisnõustajale järelevalve teostamiseks
vajalikku teavet ja osutama saneerimisnõustajale abi järelevalvekohustuse täitmisel.
Kohustada KG Partners OÜ-d teavitamata saneerimisnõustajat viivitamata tehingutest, mis
väljuvad tavapärase majandustegevuse raamest.
6. Jätta saneerimismenetluse kulud ettevõtja kanda ning võlausaldajate menetluskulud nende
endi kanda.
7. Määrata KG Partners OÜ saneerimisnõustaja Andro Kullerkupu tasu suuruseks
6557,38 eurot, millele lisandub käibemaks 1442,62 eurot, kokku 8000 eurot. Määrata tasu
OSAÜHINGULE
VERTEX
INVESTMENT
(rg-kood
10779220;
KMKR
nr EE100698817;
arvelduskonto
nr EE052200221017089518),
mille
kaudu
saneerimisnõustaja tegutseb. Tasu maksta välja KG Partners OÜ poolt deposiidina
Rahandusministeeriumi kontole tasutud vahenditest.
8. Määrus kuulub viivitamatule täitmisele.
9. Määrus toimetada kätte ettevõtjale, saneerimiskavaga puudutatud võlausaldajatele ja
saneerimisnõustajale. Avaldada saneerimiskava kinnitamise kohta teadaanne väljaandes
Ametlikud Teadaanded.
Edasikaebamise kord
Saneerimiskava kinnitamise peale võib ettevõtja või puudutatud isik, kes on esitanud kohtule
taotluse saneerimiskava kinnitamata jätmiseks, esitada määruskaebuse otse Tartu
Ringkonnakohtule. Määruskaebuse esitamise tähtaeg on 15 päeva alates saneerimiskava
kinnitamise kohta teate avaldamisest väljaandes Ametlikud Teadaanded. Saneerimiskava
kinnitamise määruse peale esitatud määruskaebusel ei ole saneerimiskava täitmise elluviimist
peatavat toimet.
Saneerimisnõustaja tasu ja kulutuste hüvitise osas võib ettevõtja, puudutatud isik või
saneerimisnõustaja esitada määruskaebuse Tartu Maakohtu kaudu Tartu Ringkonnakohtule
15 päeva jooksul määruse kättetoimetamisest alates.
Menetluskulude osas võib ettevõtja või puudutatud isik esitada määruskaebuse Tartu Maakohtu
kaudu Tartu Ringkonnakohtule 15 päeva jooksul määruse kättetoimetamisest alates.
ASJAOLUD
1. KG Partners OÜ (ettevõtja) esitas 02.01.2024 Tartu Maakohtule saneerimisavalduse ja
08.01.2024 kaitsemeetmete kohaldamise taotluse.
2. Kohus algatas 17.01.2024 saneerimismäärusega ettevõtja saneerimismenetluse, nimetas
saneerimisnõustajaks Andro Kullerkupu (nõustaja), määras saneerimiskava vastuvõtmise
tähtpäevaks 11.03.2024 ja kohtule kinnitamiseks esitamise tähtpäevaks 18.03.2024 ning
kohustas ettevõtjat tasuma nõustaja esialgse tasu ja kulutuste katteks deposiidina 8000 eurot.
Kohus peatas ettevõtja vara suhtes läbiviidavad täitemenetlused ja muud sundtäitmised,
sh Maksu- ja Tolliameti 18.12.2023 korralduse nr 13-11/69877 sundtäitmise, kuni kava
kinnitamiseni või saneerimismenetluse lõppemiseni, välja arvatud täitemenetluse, mis viiakse
läbi töösuhte alusel tekkinud nõude täitmiseks. Samuti lõpetas kohus ettevõtja pangakontodele
nr EE027700771001494025 (AS LHV Pank) ja nr EE784204278615035104 (Coop Pank AS)
Maksu- ja Tolliameti 18.12.2023 korralduse nr 13-11/69877 täitmiseks seatud arestid.
3.
18.03.2024 määrusega rahuldas kohus ettevõtja ja nõustaja 15.03.2024 taotluse osaliselt
ning määras ettevõtja saneerimismenetluses täiendava tähtaja kuni 16.04.2024, mille jooksul
tuleb esitada puudutatud isikutele muudetud kava, korraldada uus hääletus kava vastuvõtmiseks
ja esitada kava kohtule kinnitamiseks. Kohus avaldas selle kohta teate 19.03.2024 Ametlikes
Teadannetes.
4. Ettevõtja on tasunud nõustaja tasu ja kulude katteks deposiidina kokku 8000 eurot.
Tsiviilasi nr 2-24-41
4/14
5. Nõustaja esitas 16.04.2024 kohtule vastuvõtmata kava koos lisadega, oma arvamuse kava
kohta ja tasutaotluse, samuti hääletusprotokolli. Ettevõtja esitas 16.04.2024 kohtule taotluse
kinnitada vastuvõtmata kava.
6. Nõustaja avaldas 16.04.2024 Ametlikes Teadaannetes teate vastuvõtmata kava
kinnitamise taotluse kohtule esitamise kohta.
7. Maksu- ja Tolliamet (MTA) esitas 30.04.2024 kohtule taotluse jätta vastuvõtmata kava
kinnitamata.
8. Ettevõtja esitas 13.05.2024 täiendava selgituse.
9. Kohus pidas vastuvõtmata saneerimiskava kinnitamise otsustamiseks istungi 16.05.2024.
KOHTU SEISUKOHT
10. Saneerimisseaduse (SanS) § 29 lg 1 näeb ette, et kui puudutatud isikute rühmad ei ole
saneerimiskava vastu võtnud, võib ettevõtja, võlausaldaja või saneerimisnõustaja esitada
kohtule taotluse selle kinnitamiseks.
Ettevõtja esitas kohtule taotluse vastuvõtmata saneerimiskava kinnitamiseks 16.04.2024, seega
SanS § 29 lg-st 2, § 10 lg 2 p-st 3 ja §-st 361 ning 18.03.2024 määrusest tuleneva tähtaja
jooksul. Vastavalt Sans § 29 lg-le 3 on 16.04.2024 esitatud kohtule ka saneerimiskava koos
lisadega, 15.04.2024 hääletusprotokoll ning nõustaja arvamus SanS § 291 järgi.
11. Nõustaja arvamuse kohaselt on kavas kirjeldatud abinõude rakendamisel ettevõtja
majandusliku olukorra parandamine ja kasumlikkuse taastamine kava alusel võimalik ning
ettevõtja on võimeline kõik kohustused täitma planeeritud saneerimistähtajaks 17.07.2025.
Saneerimismenetlus võimaldab ettevõtjal jätkata majandustegevusega ja koguda kapitali
võlausaldajate nõuete rahuldamiseks. Kõik kavaga ümberkujundatavad nõuded on tõendatud ja
õiguspärased. Kava koostamisel võeti aluseks võlausaldajate poolt esitatud korrigeeritud
nõuded. Kava kinnitamata jätmisel rakendub ettevõtja suhtes pankrotistsenaarium. Pankroti
korral ei ole ettevõtja vara arvel selle realiseerimise kiirmenetluse tõttu võimalik rahuldada
kõikide võlausaldajate nõudeid, ebavõrdsesse seisu satuksid eelkõige tagamata nõuetega
võlausaldajad. Nõustaja hinnangul peaks olukorras, kus ettevõtja ei ole püsivalt maksejõuetu,
eelistama pankroti asemel saneerimist, mis on võlausaldajatele pankrotist kasulikum alternatiiv.
Võlausaldajad on jaotatud kolme rühma: esimeses on tagatud nõuetega võlausaldajad, teises
seotud ettevõtjatest võlausaldajad ja kolmandas tagamata nõuetega võlausaldajad. MTA oli
esindatud kahes rühmas – esimeses ja kolmandas. Kuna kava vastu hääletas kaks (Coop
Pank AS ja MTA) proportsionaalselt suure nõudega võlausaldajat, siis sellest tulenevalt võttis
kava vastu ainult üks rühm, so seotud ettevõtjatest võlausaldajate rühm. Enefit AS, kes esimesel
hääletamisel oli kava poolt, jättis teisel hääletamisel oma seisukoha esitamata, kuigi tema jaoks
on muudetud kavas tingimused paremad (lühem tähtaeg).
12. SanS § 292 lg 1 sätestab, et saneerimiskava vastu hääletanud puudutatud isik võib esitada
kohtule põhjendatud taotluse, milles palub jätta saneerimiskava kinnitamata ja selgitab, milles
seisneb tema õiguste oluline rikkumine, kui: 1) ei ole järgitud SanS § 26 lg-s 2 nimetatud
võlausaldajate huvide testi; 2) SanS § 36 lg 1 p-s 2 sätestatud tingimus ei ole täidetud; 3) muu
SanS § 36 lg-s 1 sätestatud tingimus kava kinnitamiseks ei ole täidetud.
Kava vastu hääletanud puudutatud isik MTA esitas kohtule taotluse vastuvõtmata kava
kinnitamata jätmiseks 30.04.2024, seega SanS § 292 lg-st 2 tuleneva tähtaja jooksul, st 14 päeva
jooksul 16.04.2024 Ametlikes Teadaannetes SanS § 29 lg-s 5 nimetatud vastuvõtmata kava
kinnitamise taotluse kohtule esitamise teate avaldamisest.
MTA leiab, et täidetud ei ole SanS § 36 lg 1 p-s 1 ning § 28 lg 5 p-des 5 ja 11 sätestatud kava
kinnitamise tingimused – ettevõtjal on täitmata jooksvad maksukohustused, mis 29.04.2024
seisuga on 15 911,29 eurot; ettevõtjal on tasumata saneerimismenetluse algatamise hetkeks
sissenõutavaks muutunud kogumispensioni maksete võlg 56,34 eurot (võlg taotluse esitamise
ajal 232,17 eurot); ettevõtja ei täitnud maksuvõla tasumise ajatamise otsuseid. MTA on
Tsiviilasi nr 2-24-41
5/14
eeltoodust tulenevalt seisukohal, et ettevõtja on juba pikaaegselt makseraskustes ning nii
jooksvate maksukohustuste õigeaegne täitmata jätmine kui kogumispensioni maksete võla
tasumata jätmine näitab ettevõtja suutmatust täita rahalisi kohustusi, järelikult ka
saneerimiskavaga ettenähtud kohustusi. Kava on üldsõnaline ja pealiskaudne, mh puudub
strateegiliste arendustegevuste kirjelduse ja kokkuvõtte p-s 6.3 sisuline analüüs plaanide ja
eesmärkide saavutamise kohta, abinõude kirjeldus on puudulik ja üldsõnaline, ettevõtja
jätkusuutlikkuse kohta tõsiseltvõetavat analüüsi ei ole, kavas puuduvad igasugused arvnäitajad
kulu vähendamise ja tulu suurendamise kohta. Lisaks eeltoodule leiab MTA, et ettevõtja on
juba maksejõuetu (SanS § 292 lg 1 p 3).
SanS § 36 lg 4 esimese lause alusel annab kohus saneerimiskava kinnitamisel hinnangu
saneerimiskava kinnitamata jätmiseks esitatud võlausaldaja taotlusele.
13. SanS § 36 lg 5 esimese lause kohaselt otsustab kohus saneerimiskava kinnitamise või
kinnitamata jätmise 30 päeva jooksul alates SanS § 292 lg-s 2 nimetatud tähtaja möödumisest.
SanS § 36 lg 1 näeb ette, et kohus võib kinnitada saneerimiskava, mida puudutatud isikute
rühmad vastu ei võtnud, kui on täidetud punktides 1–4 sätestatud tingimused.
13.1. SanS § 36 lg 1 p 1 alusel peab olema järgitud SanS § 28 lg-s 5 sätestatud tingimusi,
v.a seal viidatud § 24 lg-s 4 sätestatud poolthäälte tingimus.
13.1.1. Täidetud on SanS § 28 lg 5 p-des 1 ja 2 märgitud tingimused. Puuduvad andmed, et
ettevõtja oleks teinud alates saneerimismenetluse algatamisest tehinguid, mis väljuvad
tavapärase majandustegevuse raamest, või rikkunud SanS § 11 lg 1 p-s 5 nimetatud
teavitamiskohustust või kava koostamisel nõustaja suhtes koostöö- ja kaasaaitamiskohustust.
13.1.2. Täidetud on SanS § 28 lg 5 p 3 tingimus. Ametlikest Teadannetest nähtuvalt avaldas
nõustaja 18.01.2024 ettevõtja saneerimisteate, mis vastab SanS § 12 nõuetele. Kohtule ei ole
teada, et nõustaja oleks saneerimisteate ja vajalike teavituste edastamisel võlausaldajatele, kelle
nõudeid sooviti ümber kujundada, rikkunud SanS §-s 12 sätestatud korda või tähtaega.
13.1.3. Kava projekti kohta teate avaldamisel ja edastamisel ei rikutud SanS § 20 lg-s 3
nimetatud nõudeid, mh edastati projekt puudutatud isikutele ja teade vastab § 20 lg-s 5
nimetatud nõuetele (SanS § 28 lg 5 p 4). Samuti järgiti kava vastuvõtmisel SanS §-s 24
ettenähtud nõudeid ning hääletamisel ei rikutud puudutatud isikute õigusi (SanS § 28 lg 5 p 6).
SanS § 20 lg 3 kohaselt avaldab saneerimisnõustaja vähemalt kaks nädalat enne SanS § 12 lg 2
p-s 6 nimetatud tähtaja (so saneerimiskava vastuvõtmise ja kohtule kinnitamiseks esitamise
tähtaja) lõppu teate saneerimiskava projekti kohta väljaandes Ametlikud Teadaanded ning
edastab saneerimiskava projekti ja selle kohta avaldatud teate puudutatud isikutele.
Nõustaja 15.03.2024 taotluse alusel määras kohus 18.03.2024 määrusega täiendava tähtaja kuni
16.04.2024, mille jooksul tuleb esitada puudutatud isikutele muudetud kava, korraldada uus
hääletus kava vastuvõtmiseks ning esitada kava kohtule kinnitamiseks.
Nõustaja avaldas 01.04.2024 Ametlikes Teadaannetes SanS § 20 lg 3 alusel teate kava projekti
kohta, märkides, et kirjalikud seisukohad kava kohta tuleb esitada hiljemalt 15.04.2024.
Hääletusprotokollist nähtuvalt edastas nõustaja kõigile kavaga puudutatud kolme rühma
jagatud võlausaldajatele kava projekti koos hääletamise üleskutsega nende äriregistris
avaldatud ja saneerimisteatele vastuseks saadud täpsustatud elektronposti aadressile.
Kava üle hääletamine toimus koosolekut pidamata. Häälte arvu määramisel lähtuti vastavalt
SanS § 24 lg-le 2 võlausaldaja põhinõude suurusest ning teise rühma kuuluva G. P. puhul SanS
§ 24 lg 21 alusel tema osa suurusest. SanS § 24 lg 4 sätestab, et kui puudutatud isikud on
saneerimiskava alusel jaotatud rühmadesse, on kava vastu võetud, kui igas rühmas hääletasid
saneerimiskava poolt puudutatud isikud, kellele kuulub vähemalt kaks kolmandikku rühmas
esindatud häältest. Antud juhul on võlausaldajad jaotatud kolme rühma. Hääletamata jättis üks
võlausaldaja (Enefit AS) 6541,86 häälega. Kava vastuvõtmise vastu hääletas kaks võlausaldajat
(Coop Pank AS ja MTA) kokku 463 935,44 häälega. Kava vastuvõtmise poolt hääletas
esimeses rühmas kolm (60%) võlausaldajat 220 968 (37%) häälega, teises rühmas neli (100%)
Tsiviilasi nr 2-24-41
6/14
võlausaldajat 69 309,73 (100%) häälega ja kolmandas rühmas null võlausaldajat.
Eriarvamusele jäänud võlausaldajad ei nõudnud eriarvamuse sisu kajastamist protokollis.
15.04.2024 hääletusprotokollist nähtuvalt jäeti kava rühmadesse jaotatud puudutatud isikute
poolt vastu võtmata. Kohtu hinnangul vastab hääletustulemuste kohta koostatud protokoll
üldjoontes SanS § 25 nõuetele. Kohus ei ole tuvastanud, et hääletamisel ja hääletamise
korraldamisel oleks lõppkokkuvõttes rikutud võlausaldajate õigusi.
13.1.4. Saneerimiskava sisaldab iseenesest SanS §-s 21 märgitut ja vastab formaalsetele
nõuetele (SanS § 28 lg 5 p 5).
Kohtu hinnangul ei ole kava üldsõnaline ja pealiskaudne määras, et kava tuleks jätta
kinnitamata põhjusel, sest täimata on SanS § 28 lg 5 p 5 tingimus, nagu on leidnud MTA.
13.1.4.1. Kavas sisaldub muu hulgas ettevõtja vara- ja võlanimekiri saneerimiskava esitamise
seisuga, ettevõtja majandusliku seisundi kirjeldus ning nende põhjuste analüüs, mis on kaasa
toonud ettevõtja saneerimise vajaduse (SanS § 21 lg 1 p 1).
Kava kohaselt oli ettevõtjal menetluse algatamise seisuga varasid 878 783 eurot (käibevara
13 942 eurot ja põhivara 864 841 eurot) ning kohustusi 898 900 eurot (lühiajalised kohustused
300 100 eurot ja pikaajalised kohustused 598 800 eurot). Ettevõtte omakapital oli 20 117 euro
ulatuses negatiivne, mis on põhjustatud saamata jäänud müügitulust (plaanitud restoran Naba)
ning samal ajal lühiajaliste kohustuste suurenemisest käivituskulude ja investeeringute
tegemiseks. Ettevõtja finantsseisu on peetud kriitiliseks eelkõige lühiajaliste kohustuste osas.
Puhaskäibekapitali ja lühiajaliste kohustuste negatiivne kattekordaja ning madal likviidsus on
otsene viide saneerimisvajadusele. Põhjusteks, mis on kaasa toonud ettevõtja saneerimise
vajaduse, on koroonapandeemia põhjustatud restorani külastatavuse langus ning seetõttu
müügikäibe vähenemine ja kiire inflatsioon ning samaaegne energiahindade, toiduainete ja
toorme hinnatõus koos EURIBOR-i kiire tõusuga lühikese aja jooksul, mis kogumis on
suurendanud ettevõtja kulusid. Lisaks on restoranide külastatavust mõjutanud tarbijate üldine
ostujõu langus. Samuti on ettevõtja tegevust mõjutanud teise restorani Naba ootamatu
sulgemine 2023. aastal ruumide üürilepingu ennetähtaegse lõppemise tagajärjel enne
turismihooaja algust, seda olukorras, kus investeeringud (sh võetud laenud) restorani
ümberkujundamiseks olid juba tehtud. Seoses restoran Naba ootamatu sulgemisega ei olnud
ettevõtjal võimalik tagasi teenida restorani käivitamisse tehtud investeeringuid. Elektrihindade
tõusu tõttu sulges ettevõtja talviseks hooajaks Saaremaa Veski restorani ja koondas enamus
töötajaid, mis omakorda tekitas ettevõtjale suuri kulusid. Kulude katteks, hinna- ja
palgatõusudest ülesaamiseks võttis ettevõtja täiendavat arvelduslaenu. Kirjeldatud asjaolud
kogumis on loonud olukorra, kus ettevõtja on likviidsusraskustes ning ei suuda jooksvalt ja
tähtaegselt rahuldada kõikide võlausaldajate nõudeid vaatamata turismihooaja käivitumisele.
13.1.4.2. Kavas on välja toodud ettevõtja vara väärtus pankrotimenetluse korral, kui
pankrotimenetlus viidaks läbi saneerimiskava esitamise seisuga, võttes arvesse ka raha väärtuse
muutust ajas, ning vara väärtus, kui saneerimiskava täidetakse, näidates mõlemal juhul ära ka
pandiesemete väärtused (SanS § 21 lg 1 p 11).
Pankrotistsenaariumi arvutustabelist nähtub nii ideaalolukord (stsenaarium 1), kui ettevõtjalt
sissenõutavad nõuded laekuksid täies mahus, varade müük toimuks bilansilise jääkväärtusega
ja kogu varade müügist saadavat tulu kasutatakse võlgade tasumiseks, kui ka olukord, milles
on arvestatud 30% väiksema väärtusega põhivaraga (stsenaarium 2), tulenevalt asjaolust, et
pankrotimenetlus on oma iseloomult kiire menetlus. Pankrotistsenaariumi 1 korral on vahendite
jääk pärast võlgade tasumist -43 318,57 eurot, millest MTA tagamata nõuded moodustavad
-13 936,85 eurot, ning pankrotistsenaariumi 2 korral on vahendite jääk pärast võlgade tasumist
-305 830,87 eurot, millest MTA tagamata nõuded on -98 394,72 eurot. Nõustaja selgituse
kohaselt on tabelites lihtsustamise eesmärgil eeldatud, et kogu vara müügist saadavat tulu
kasutatakse võlgade tasumiseks, aga tegelikkuses saab pankrotivara arvel rahuldada
võlausaldajate nõudeid alles pärast pankrotimenetluse kulude kandmist ning muude
pankrotimenetlusega seotud väljamaksete tegemist.
Tsiviilasi nr 2-24-41
7/14
Nõustaja on välja toonud, et ettevõtja vara realiseerimise väärtust, ebatõenäoliselt laekuvaid
nõudeid, katkevat edasist majandustegevust ning pankrotimenetluse kulude ja muude
pankrotimenetlusega seotud väljamaksete suurust arvestades on enam kui tõenäoline, et
ettevõtja pankroti korral ei ole tema vara arvel võimalik rahuldada kõigi võlausaldajate nõudeid.
Samas saneerimismenetlus võimaldaks jätkata majandustegevusega ja ainsaks võlgade
katteallikaks ei oleks sissenõutavad võlad ja bilansilised varad, vaid ka tulu
majandustegevusest. Lisaks toimuks saneerimise abil ettevõtte päästmine, mitte kaotamine.
Arvestades, et ettevõtja taotleb saneerimisega nõuete vähendamist marginaalselt, saaksid
saneerimise tulemusena kõikide võlausaldajate nõuded võrreldes pankrotiga oluliselt suuremas
mahus rahuldatud.
13.1.4.3. Kavas sisaldub muu hulgas kirjeldus ettevõtja prognoositava majandusliku seisundi
kohta pärast saneerimist ning põhjendused, miks saneerimiskaval on mõistlikud väljavaated
vältida ettevõtja maksejõuetust ja tagada tema elujõulisus, sealhulgas kava õnnestumise
eeltingimused (SanS § 21 lg 1 p 2).
Ettevõtja tegevuseks raskuste ületamisel on kulu vähendamine ja tulu suurendamine. Kulude
vähendamine toimub püsikulude vähendamisest (hooajavälisel ajal tegutsetakse minimaalse
kulubaasiga ja turismihooajal palgatakse juurde töötajaid, kuid tööjõukulu suhet käibesse
hoitakse jätkusuutliku majandustegevuse tagamiseks optimaalsena) ja tegevuse tõhustamisest
(käibe suurendamine madalhooajal erinevate ürituste korraldamisega) tuleneva säästu arvel,
samuti remondikulu vähendamisega (veski aknad vahetatakse välja rahalise võimekuse
olemasolul). Tulu suurendamine toimub 1) turunduse võimendamise läbi (sotsiaalmeedia
kanalites ettevõtja nähtavuse tõstmine, igakuised investeerimisüritused ja terviseloengute
sarjad); 2) pileti müügitulu suurendamisest aiakontsertidel, vestlusõhtutel, külalispeakokkade
õhtusöögi sarjadel; 3) uutest hinnakorrektsioonidest; 4) ärimudeli muudatustest (enda
toodetava napsu tootmismahu suurendamine kolm korda ja ka toote turustamine
kaubandusvõrku) ja 5) varade müügist saadava erakorralise tulu arvel (omanikule kuuluva
korteriomandi müük). Kuigi finantsprognoosid näitavad võimalust saneerimisperioodil suur
osa võlakohustustest tasuda äritegevusest saadud tuluga ja omanikule kuuluva kinnisvara
müügist saadud erakorralise sissetulekuga, on prognoosides eeldatud osade praeguste
laenukohustuste refinantseerimine uue laenulepinguga. Seotud isikute antud laenud ettevõtjasse
plaanitakse kapitaliseerida sellises ulatuses, mis tagaks seadusele vastava omakapitali seisu.
Arendustegevuste eesmärgiks on makseraskuste ületamine, ettevõtja likviidsuse taastamine
ning ettevõtja jätkusuutliku majandamise ning kasvu tagamine.
Kohtu hinnangul ei ole eespool märgitust tulenevalt põhjendatud MTA väide, et kavas puudub
arendustegevuste osas sisuline analüüs plaanide ja eesmärkide saavutamise kohta. Kuigi kavas
puuduvad arvnäitajad kulude vähendamise ja tulude suurendamise kohta, on kavast nähtuvalt
strateegilisest tegevusest tulenev muutus juba arvestatud prognoosis tulude ja kulude sisse.
Nõustaja on selle kohta lisanud kavale pro forma kasumiaruande ja rahavoogude prognoosi
(kava lisa 1). Prognoosid on koostatud realistliku turuinfo ja varasema müügikogemuse põhjal,
kuid konservatiivsemalt kui turuinfo seda võimaldaks. Positiivset mõju rahavoole annab
viivitusintresside vähendamine nullini 2024. aasta esimesel poolaastal. Vähendatud
intressikulu aitab ettevõtet uuele kasvule. Bilansiprognoosi tähtajaks 2027. aastal on ettevõtte
omakapital positiivne ja seadusele vastav. Käibekapital on üle poole miljoni euro, millest
enamuse moodustab raha. Suhteliselt suur raha jääk tuleneb sellest, et prognoos ei sisalda
täiendavaid investeeringuid ja prognoosi lihtsustamiseks on eeldatud, et kogu ümberkujundatud
võlg refinantseeritakse, kuigi osaliselt on võimalik võlgasid vähendada ärituludest.
Kava kohaselt on ettevõtja jätkusuutlik majandamine pärast saneerimist vaatamata tekkinud
likviidsusprobleemidele võimalik. Ettevõtjal on mastaapne restoranihoone, peo- ja
seminariruumid, oskusteave, meeskond ning püsiklientuur. Kavas kirjeldatud strateegilisi
meetmeid ja saneerimisabinõusid rakendades oleks ettevõtjal võimalik majandusraskused
ületada, likviidsus taastada, parandada kasumlikkust ning tagada jätkusuutlik majandamine,
Tsiviilasi nr 2-24-41
8/14
säilitades ise seejuures võtmetöötajad ning oskusteabe. Saneerimismenetluse kaudu on
võimalik vältida tõenäolist pankrotti, võimaldades saneerimisperioodil peatada võimalike
viiviste ja leppetrahvide arvestuse ning mõistlikul viisil planeerida edaspidist äritegevust.
Kuigi ettevõtjal on käesoleval hetkel likviidseid vahendeid väga piiratult, võimaldab peagi
käivituv turismihooaeg ja omanikule kuuluva kinnisvara müügist saadav ettevõttesse suunatav
raha normaalse äritegevusega jätkata ja sh ka saneerimiskava väliseid kohustusi tasuda.
Vähesel määral ollakse valmis enne hooaja algust ettevõtet omaniku laenuga lühiajaliselt
finantseerima, et mitte koguda täiendavaid jooksvaid võlgasid.
13.1.4.4. Kavas on välja toodud isikud, keda saneerimiskava puudutab, ja nende nõuete
suurused või huvide sisu, mis on saneerimiskavaga hõlmatud (SanS § 21 lg 1 p 31) ja
võlausaldajad, keda saneerimiskava ei mõjuta, ning selle põhjused (SanS § 21 lg 1 p 42).
Saneerimiskava puudutab kümmet võlausaldajat, kes on jagatud kolme eraldi rühma. Ettevõtjal
on nende ees rahalisi kohustusi kokku 812 512,95 eurot. Nõustaja on toonud välja, et
rühmadeks jagamine on vajalik võlausaldajate ebavõrdse kohtlemise vältimiseks ja igas rühmas
koheldakse võlausaldajaid ühetaoliselt. Kavaga on hõlmatud valdav osa võlausaldajate
nõuetest. Saneerimismenetluses osalevate võlausaldajatena ei käsitleta liisingupartnereid.
Samuti ei ole kavaga hõlmatud lühiajalised võlakohustused (kokku 71 909,40 eurot). Seda
põhjusel, et tegemist on jooksvate kuludega, mille katmine toimub tavapärasest äritegevusest.
Lühiajalised võlakohustused kajastavad klientide poolt tehtud ettemakseid, aga ka arveid, mille
tähtaeg ei ole veel saabunud ja arvestuslikku töötasu töötajatele, mille väljamakse ei ole veel
toimunud ning arvestuslikku tööjõumaksu, mille tähtaeg ei ole veel saabunud. Saneerimiskava
tegemise käigus koostatud rahavoo prognoos näitab, et lühiajaliselt on vajalik omanike täiendav
finantseerimine ja juba vähem kui aasta jooksul taastuvad ettevõtja müügitulud, mis
võimaldavad asuda ka eelnevate perioodide kava väliseid lühiajalisi võlgasid osade kaupa
tasuma.
13.1.4.5. Kavas on märgitud töötajate olukorra kirjeldus saneerimiskava esitamise seisuga ja
saneerimiskava mõju ettevõtja töötajatele (SanS § 21 lg 1 p 5).
Ettevõtja juures töötab kava esitamise seisuga ehk madalhooajal üheksa inimest (perenaine,
teenindajad, kokk, nõudepesija, napsumeister, koristaja). Hooaja välisel ajal hoitaksegi palgal
ainult kriitilise tähtsusega töötajaid ja administratiivtöötajaid ei palgata. Suviti ehk kõrghooajal
tõuseb töötajate arv 2-3 kordseks ning siis antakse tööd kuni 30-le inimesele.
Ettevõtja soovib saneerimise abiga säilitada kõik praegused töökohad, et olla valmis uueks
turismihooajaks. Saneerimismenetluse lõpetamisega kaasneks töötajate kohene koondamine ja
restorani sulgemine.
13.1.4.6. Kavas sisalduvad muu hulgas saneerimiskava tingimused, sealhulgas eelkõige
töötajate esindajate teavitamise ja nendega konsulteerimise kord, ettevõtja hinnangulised
rahavood, saneerimiskava raames oodatav uus rahastamine, selle suurus, allikad ja tingimused
ning põhjused, miks uus rahastamine on kava rakendamiseks vajalik (SanS § 21 lg 1 p 6).
Kavast nähtub, et vastavalt SanS §-le 141 on ettevõtja töötajate esindajat, kelleks on ettevõtja
tegevjuht, teavitatud saneerimisest.
Kohus ei nõustu MTA etteheitega selle kohta, et kavas on abinõude kirjeldus puudulik ja
üldsõnaline. Kava kohaselt on saneerimisabinõudeks kohustuste täitmise tähtaja pikendamine,
rahaliste nõuete osamaksetena täitmine ja kõrvalnõuete vähendamine (SanS § 22 lg 1 p-d 1–3).
Kavast nähtuvalt võlausaldajate põhinõudeid ei vähendata, kuid vähendatakse võlausaldajatel
olemasolevaid kõrvalnõudeid (so viivitusintress) 100%. Holm Bank AS-le, Coop Pank AS-le
ja MTA-le (tagamata nõue) tasutakse põhiosamakseid vastavalt Coop Pank AS-i
maksegraafikule 21.07.2024 ja 23.08.2024, mõlemal korral 10 000 eurot ning viimane
osamakse 17.07.2025. Ülejäänud kavaga puudutatud isikutele makstakse vastavalt kavas
märgitud graafikule: Leorio Invest OÜ-le ja MTA-le (tagatud nõue) 20.07.2024 vastavalt
71 478 eurot ja 63 504,05 eurot ning Enefit AS-le 23.08.2024 6541,86 eurot. Teise rühma
Tsiviilasi nr 2-24-41
9/14
võlausaldajate nõuded tasutakse 17.07.2025. Saneerimisperioodi määramisel lähtuti
realistlikust müügiprognoosist, finantsraskustest taastumisvõimekuse analüüsist ja suurima
võlausaldaja Coop Pank AS-i kehtiva laenulepingu lõpptähtajast. Kohustuste täitmiseks, mida
ei kata tulud äritegevusest, kasutatakse nii omanikulaenu (rahavoogude aruande kohaselt kokku
43 050 eurot) kui ka omaniku korteriomandi müügist saadavat tulu (rahavoogude aruande
kohaselt 289 000 eurot, 16.05.2024 kohtuistungist nähtuvalt 279 000 eurot), millest on
eelnevalt tasutud tagatud laenud ja kohustused. Ettevõtja kohustused koosnevad peamiselt
võlgadest töötajatele, maksuvõlgadest, võlgadest tarnijatele ning saadud laenudest. SanS § 22
lg 2 järgi ei saa saneerimiskavas ümber kujundada töölepingu alusel tekkinud nõudeid.
Ülejäänud nõuded (sh maksunõuded) on ümberkujundatavad. Peamiseks saneerimise abinõuks
on nõuete ümberkujundamine selliselt, mis vähendaks lühiajalist survet väljaminevatele
rahavoogudele ja suurendaks likviidsust.
Kavas on täiendavalt selgitatud, et ettevõtja jätkab laenuintresside tasumist nii jooksvalt
tekkivate (Coop Pank AS-le) kui juba sissenõutavaks muutunute osas (Holm Bank AS-le ja
Leorio Invest OÜ-le). Sissenõutavaks muutunud laenintresside tasumised algavad 2024. aasta
maikuust, igakuiselt 21. kuupäeval. Samuti jätkatakse Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES)
laenukäenduse intresside tasumist. Kava täitmiseks müügis olev korteriomand tuleb müüa
hiljemalt 20.07.2024. Kinnistuga tagatud laenude/kohustuste tasumine toimub koheselt läbi
notari deposiitkonto, kust siis teostatakse ettevõtja nimel otse maksed Leorio Invest OÜ-le ja
MTA-le, ülejääk kapitaliseeritakse ettevõttesse.
Kuigi finantsprognoosid näitavad võimalust saneerimisperioodil suur osa võlakohustustest
tasuda ka äritegevusest saadud tulu, omanikulaenu ja omanikule kuuluva kinnistu müügist
saadava tuluga, on prognoosides eeldatud osade praeguste laenukohustuste refinantseerimine
uue laenulepinguga. Kavast nähtuvalt algavad refinantseerimise läbirääkimised 15.09.2024, et
leida parim lahendus ettevõtja finantskohustuste ümberstruktureerimiseks ja jätkusuutlikkuse
tagamiseks.
Nõustaja on välja toonud, et kava kinnitamise korral piisab ettevõtja käibevarast (13 942 eurot
29.12.2023 seisuga) ettevõtte tegevuse jätkamiseks, sest jooksvad rahavood koos omanike
täiendava finantseerimisega võimaldavad katta kõik jooksvad kulud ja teenida tulu.
Rahavoogude prognoosist nähtub, et ettevõtja raha jääk perioodi lõpus on positiivne, seejuures
on ümberkujundatud nõuete tasumine juba sisse arvestatud. Asjaolu, et peale nõuete tasumist
on rahavoog positiivne, annab nõustaja hinnangul kindlust, et saneerimise abil on ettevõtja
jätkusuutlik majandustegevus võimalik. 2024. aasta lõpus on rahavoogude prognoosi kohaselt
ettevõtjal raha 152 387 eurot: sissetulekud kokku 1 199 775 eurot (sh müügitulu (lähtutud
ettevõtja möödunud perioodide reaalselt saavutatud müügimahtudest) 711 250 eurot, tulu vara
müügist 289 000 eurot, omaniku laen 43 050 eurot, käibemaks tuludelt 156 475 eurot), millest
on maha arvatud väljaminekud 1 047 688 eurot (sh võlausaldajate nõuete vähendamine kokku
221 524 eurot). 2025. aasta lõpus on rahavoogude prognoosi kohaselt ettevõtjal raha
95 053 eurot:
sissetulekud
kokku
1 314 746 eurot
(sh müügitulu
839 956 eurot
ja
refinantseerimislaen
290 000 eurot)
ning
väljaminekud
kokku
1 372 081 eurot
(sh võlausaldajate nõuete vähendamine kokku 522 689 eurot).
13.1.5. Kavast nähtuvalt on moodustatud eraldi rühmad (SanS § 28 lg 5 p 9). Kavas esitatu
põhjal on kohus seisukohal, et rühmade moodustamine vastab ettenähtud tingimustele ja
piisavalt ühetaoliste huvidega samas rühmas olevaid võlausaldajaid koheldakse võrdselt ja
proportsionaalselt nende nõudega (SanS § 28 lg 5 p 8).
SanS § 21 lg 2 sätestab, et kui saneerimiskava puudutab erineva õigusliku seisundiga isikuid,
tuleb saneerimiskavas ette näha, et puudutatud isikuid koheldakse eraldi rühmadena. Eraldi
rühmad moodustatakse vähemalt: 1) pandiga tagatud nõuetega võlausaldajatest; 2) pandiga
tagamata nõuetega võlausaldajatest; 3) võlausaldajatest, kelle nõue rahuldataks madalamas
järgus vastavalt pankrotiseaduse (PankrS) § 153 lg-le 41; 4) ettevõtja osanikest või
aktsionäridest, kui kavas nähakse nõude ümberkujundamise meetmena ette kohustuse
Tsiviilasi nr 2-24-41
10/14
asendamine juriidilise isiku osa või aktsiaga. SanS § 21 lg 3 järgi võib lisaks SanS § 21 lg-s 2
sätestatud puudutatud isikute rühmadele moodustada muid puudutatud isikute rühmi lõikes 2
nimetatud rühmade sees. Ühe rühma võivad moodustada puudutatud isikud, kellel on
ühesugused huvid, mis põhinevad kontrollitavatel kriteeriumidel ja on ühetaolised. Ettevõtja
lähikondsetest võlausaldajatest moodustatakse eraldi rühmad. Lähikondseks loetakse PankrS
§ 117 lg-s 2 nimetatud isikud.
Kavas on ette nähtud kolm puudatud isikute rühma. Esimese rühma moodustavad pandiga
tagatud
nõuetega võlausaldajad, kelle nõuded kokku 596 603,46 eurot kuuluksid
pankrotimenetluses rahuldamisele PankrS § 153 lg 1 p 1 järgus (SanS § 21 lg 2 p 1). Esimeses
rühmas asub ka kava kinnitamata jätmise taotluse esitanud MTA. Teise rühma moodustavad
PankrS § 117 lg-s 2 nimetatud ettevõtja lähikondsed võlausaldajad nõuetega kokku
121 067,65 eurot (SanS § 21 lg 3 kolmas ja neljas lause). Kolmanda rühma moodustavad
pandiga tagamata nõuetega võlausaldajad (SanS § 21 lg 2 p 2) nõuetega kokku 94 841,84 eurot
(MTA asub ka kolmandas rühmas tulenevalt SanS § 21 lg-s 4 sätestatust).
13.1.6. SanS § 28 lg 5 p 7 kohaselt võib kohus jätta saneerimiskava kinnitamata ja lõpetada
saneerimismenetluse, kui selgub, et SanS § 26 lg-s 2 nimetatud võlausaldajate huvide testi ei
ole järgitud ning võlausaldaja on hääletanud saneerimiskava vastu ja esitanud SanS § 26 lg 1
p 11 alusel taotluse saneerimiskava kinnitamata jätmiseks. Võlausaldajate huvide testi järgimata
jätmisele saab tugineda ka SanS § 292 lg 1 p 1 alusel. Antud juhul ei ole kava vastu hääletanud
puudutatud isik MTA saneerimiskava kinnitamata jätmise taotluses tuginenud SanS § 292 lg 1
p 1 alusel võlausaldajate huvide testi järgimata jätmisele.
SanS § 26 lg 2 kohaselt tuvastatakse võlausaldajate huvide testiga, et ükski eriarvamusel olev
võlausaldaja ei ole saneerimiskava kohaselt ebasoodsamas seisus, kui ta oleks
pankrotimenetluse läbiviimisel ja pankrotiseaduses ettenähtud rahuldamisjärkude kohaldamise
korral. Pankrotimenetluse kohta võrdlusandmete koostamisel lähtutakse sellest, et
pankrotimenetlus viiakse läbi saneerimiskava esitamise seisuga, võttes arvesse ka raha väärtuse
muutust ajas.
MTA leidis 16.05.2024 kohtuistungil, et ta on kava kohaselt ebasoodsamas seisus kui pankroti
korral, sest pankrotimenetluses saaks MTA pandiga tagatud nõue täies ulatuses rahuldatud, aga
praegusel juhul on MTA kõrvalnõuet (maksuintress) ilma pandipidaja nõusolekuta ja
põhjendust esitamata vähendatud summas 10 150,46 eurot.
Kohus märgib, et MTA osaleb sarnaselt teiste võlausaldajatega saneerimismenetluses ning
maksunõudeid koheldakse seal sarnaselt muude nõuetega. Seega ei eelistata maksunõudeid
teistele ümberkujundatavatele nõuetele ja maksunõudeid saab sarnaselt muude nõuetega
ettevõtja saneerimismenetluses ümber kujundada, mh ajatada ja võlasummat vähendada
(maksukorralduse seaduse (MKS) § 1141 lg 1 ja SanS § 22 lg 2), nagu on antud juhul taotlenud
ettevõtja (vt ka RKTKm nr 3-2-1-122-09, p 17). Keelatud ei ole ka pandiga tagatud nõuete
ümberkujundamine, seejuures ei ole seadusandja sidunud saneerimismenetluses pandiga
tagatud nõuete ümberkujundamise lubatavust pandipidaja nõusolekuga (vt ka RKTKm nr 3-2-
1-25-11, p 43, 46). Kui kohus kinnitab saneerimiskava, mis näeb ette maksuvõla vähendamise,
võib MTA sel juhul maksuvõla kustutada (MKS § 114 lg 2).
Kohus leiab, et kohtule esitatud kava alusel ei kohelda MTA-d oluliselt halvemini võrreldes
teiste I rühma (pandiga tagatud nõuetega) võlausaldajatega. Kava järgi toimub pandiga tagatud
võlausaldajate võlasumma vähendamine üksnes kõrvalnõuete arvel selliselt, et täies ulatuses
jäävad täitmata võlausaldajate kõrvalnõuded (Holm Bank AS-l 9000 eurot, Leorio Invest OÜ-l
997,28 eurot, Mosaiik Grupp OÜ-l 3510,34 eurot ja MTA-l 10 150,46 eurot). Põhinõuded
tasutakse kõigile võrdses, so 100% ulatuses. Ettevõtja ei ole kavas taotlenud üksnes osade
pandiga tagatud võlgade ümberkujundamist ega erinevate pandiga tagatud põhinõuete
ümberkujundamist erinevas ulatuses.
Tsiviilasi nr 2-24-41
11/14
Kohtu hinnangul on nõuete ümberkujundamine poolte õigustatud huve ja õigusi kaaludes
põhjendatud. Kui pankrotimenetluse eesmärgiks on võlausaldaja nõuete rahuldamine võlgniku
vara arvel võlgniku vara võõrandamise kaudu (PankrS) § 2), siis ettevõtte saneerimine on
abinõude kompleksi rakendamine ettevõtte majanduslike raskuste ületamiseks, tema
likviidsuse taastamiseks, kasumlikkuse parandamiseks ja jätkusuutliku majandamise
tagamiseks (SanS § 2). Seejuures tuleb arvestada ettevõtja, võlausaldaja ja kolmanda isiku
huvidega ja kaitsta nende õigusi (SanS § 1). Seega on ettevõtte saneerimismenetluses isikute
huvid vastandlikud. Ühelt poolt ettevõtja, kes soovib ajutistes majandusraskustes olles
saneerimise teel kohustuste vähendamise abil ettevõtet säilitada, ja teiselt poolt võlausaldaja,
kellel on õigus nõuda võlgnikult kohustuste täitmist. Saneerimismenetluses on ettevõtja huvid
mõnevõrra olulisemad kui võlausaldaja huvid, mis annab mõnetise õigustuse ka võlausaldajate
õiguste kahjustamisele. Siiski ei tohi võlausaldajaid seada saneerimisega oluliselt halvemasse
olukorda, kui nad oleksid tõenäoliselt ettevõtja pankrotimenetluse korral (vt ka RKTKm nr 3-
2-1-25-11, p 51).
Pandiga tagatud nõuetele on asjaõigusseaduse (AÕS) § 280 järgi tagatud panditud eseme arvel
rahuldamise eelisõigus teiste nõuete suhtes. Ka PankrS § 153 lg 1 p 1 järgi rahuldatakse
pandiga tagatud tunnustatud nõue esimeses rahuldamisjärgus. Vaidlust ei ole selles, et
pandieseme (omanikule kuuluv korteriomand) väärtus (kohtule teadaolev võimalik müügihind
279 000 eurot) katab MTA tagatava nõude 73 654,51 eurot (põhinõue 63 504,05 eurot ja
kõrvalnõue 10 150,46 eurot). Ka pankrotistsenaariumi arvutustabeli kohaselt saaks MTA
pandiga tagatud nõue pankrotimenetluses rahuldatud nii stsenaariumi 1 kui stsenaariumi 2
korral (eelduslikult ka koos kõrvalnõudega ja üldiste pankrotimenetluse kulude kandmisega
10/100 ulatuses PankrS § 153 lg 2 järgi). Samas on MTA-l ka pandiga tagamata nõue, millest
88 299,98 eurot on põhinõue ja 7116,54 eurot kõrvalnõue, kokku 95 416,52 eurot.
Pankrotistsenaariumi 1 korral moodustavad MTA tagamata nõuded -13 936,85 eurot ja
pankrotistsenaariumi 2 korral -98 394,72 eurot (koos kõrvalnõudega on tagamata nõuete jääk
eelduslikult suuremgi). Kuigi saneerimismenetluses saab pandiga tagatud nõuet pandipidaja
nõusolekuta vähendada üksnes ulatuses, milles pandiese tegelikult nõuet ei taga (vt ka RKTKm
nr 3-2-1-25-11, p 61), on kohus eeltoodu põhjal seisukohal, et kokkuvõttes on MTA nõuete
rahuldamise määr ettevõtja saneerimismenetluses oluliselt suurem kui pankrotimenetluses.
Käesoleval juhul täidetakse kava alusel MTA nõuded kokku summas 151 804,03 eurot, sellest
pandiga tagatud nõue 63 504,05 eurot ja pandiga tagamata nõue 88 299,98 eurot.
MTA on õigustatult viidanud kehtivale kohtupraktikale, mille kohaselt materiaalõiguslikult
lubatavalt arvestatud intressi-, viivise- või leppetrahvinõudeid ei või kavas tühistada või
vähendada seda põhjendamata, isegi kui seda tehakse kõigi võlausaldajate suhtes ühtemoodi.
Üldiselt kehtib ka siin nn pankotihinnangu põhimõte, st tuleks võrrelda, millises ulatuses saaks
võlausaldaja oma nõude(d) rahuldatud ettevõtja pankrotimenetluses (vt ka RKTKm nr 3-2-1-
25-11, p 54). Kohus on eespool leidnud, et antud juhul on ka kõrvalnõudeid vähendades
arvestatud MTA huve. Nõustaja selgitas 16.05.2024 istungil, et saneerimine on võimalik ja
ettevõtjale jõukohane, kui olemasolevaid kõrvalnõudeid vähendatakse nullini. Sel juhul on
ettevõtja võimeline tasuma põhinõudeid 100% ulatuses. Kohus märgib, et seaduse mõttega ei
ole kooskõlas kinnitada kava, mida ettevõtja tõenäoliselt täita ei suuda. Käesolevalt ei toimu
ettevõtja kõrvalnõuetest vabastamisel võlausaldajate huvide olulist kahjustamist.
13.1.7. SanS § 28 lg 5 p 11 kohaselt võib jätta saneerimiskava kinnitamata ja lõpetada
saneerimismenetluse, kui saneerimiskaval ei ole mõistlikku väljavaadet ettevõtja maksejõuetust
ära hoida või ettevõtja elujõulisust tagada.
SanS § 2 esimese lause kohaselt on ettevõtja saneerimine saneerimiskava alusel abinõude
kompleksi rakendamine ettevõtja majanduslike raskuste ületamiseks, tema likviidsuse
taastamiseks, kasumlikkuse parandamiseks ja jätkusuutliku majandamise tagamiseks. PankrS
§ 1 lg 2 järgi on võlgnik maksejõuetu, kui ta ei suuda rahuldada võlausaldaja nõudeid ja see
suutmatus ei ole võlgniku majanduslikust olukorrast tulenevalt ajutine. PankrS § 1 lg 3 järgi on
Tsiviilasi nr 2-24-41
12/14
juriidilisest isikust võlgnik maksejõuetu ka siis, kui võlgniku vara ei kata tema kohustusi ja
selline seisund ei ole võlgniku majanduslikust olukorrast tulenevalt ajutine. Saneerimisel tuleb
seega eristada ettevõtja püsivat maksejõuetust ja ajutist makseraskust, mis on
saneerimismenetlusega ületatav.
Kohus ei nõustu MTA seisukohaga, et kaval ei ole mõistlikku väljavaadet ettevõtja
maksejõuetust ära hoida või elujõulisust tagada. Põhjendatud ei ole ka MTA seisukoht, et
ettevõtja suutmatust nõudeid rahuldada ei saa pidada ajutiseks makseraskuseks, vaid ettevõtja
on juba maksejõuetu.
30.12.2023 seisuga on ettevõtjal bilansi järgi vara 873 795 eurot ja kohustusi 911 738 eurot
ning omakapital -37 943 eurot ei vasta äriseadustiku nõuetele. Aruandlusperioodi
majandustegevuse tulemiks on kahjum 198 746 eurot, eelmiste perioodide kahjum oli
119 115 eurot. 30.12.2023 seisuga ületavad ettevõtja lühiajalised kohustused (313 735 eurot)
käibevara (17 407 eurot) 18 korda ja maksevõime tase on eriti nõrk. Käibevarast ca 25%
(4286 eurot) moodustavad nõuded ostjate vastu. Lühiajalistest kohustustest on suurima
osakaaluga maksuvõlg ca 28% (88 425 eurot). Põhivara on 856 387 euro väärtuses ja
pikaajalisi kohustusi 598 002 eurot, sh laenukohustused 75 981 eurot. Põhivara on võrreldes
31.12.2022 seisuga (1 016 453 eurot) vähenenud 169 687 euro võrra. Äriregistri andmetel on
ettevõtjal tasumata maksukohustused alates 12.09.2022, mida saab pidada pikaajaliseks
maksuvõlaks. 16.05.2024 istungil kinnitas MTA, et ettevõtjal on lisaks ümberkujundatavatele
nõuetele jooksev maksuvõlg ca 9800 eurot. Mh on ettevõtjal tasumata saneerimiskavaga
hõlmamata menetluse algatamise hetkeks sissenõutavaks muutunud kogumispensioni maksete
võlg 56,34 eurot, mis käesoleval ajal on juba 232,17 eurot.
Nõustajale on ettevõtja 31.12.2023 raamatupidamisbilansis toodud andmed teada, ometi on
nõustaja hinnangul ettevõtte saneerimine tõenäoline. Kavast nähtuvalt on majandusraskuste
tekkimise põhjusena märgitud asjaolud loonud olukorra, kus ettevõtja on likviidsusraskustes.
Rakendades kavas kirjeldatud strateegilisi meetmeid ja saneerimisabinõusid on ettevõtjal
võimalik majandusraskused ületada. Ettevõtja finantsseis on kriitiline eelkõige lühiajaliste
kohustuste osas. Peamine äritegevuse finantseerimisallikas lühiperspektiivis on peagi käivituva
turismihooajaga kaasnevad müügitulud. Lisaks on kava täitmiseks müügis ettevõtja omanikule
kuuluv korteriomand. Kinnisvara müügist saadud tulu kasutatakse ettevõtte laenude ja
kohustuste tasumiseks, samuti kapitaliseeritakse ülejääk ettevõttesse. Jooksvad rahavood koos
omaniku täiendava finantseerimisega võimaldavad katta kõik jooksvad kulud ja teenida tulu.
Ettevõtja eesmärk on vähendada ka lühiajalist survet väljaminevatele rahavoogudele. Võlgade
vähendamine saneerimisperioodi lõpus on osaliselt plaanitud ühekordse refinantseerimisega.
Kõik saneerimisabinõud on eesmärgipärased, mis aitavad ettevõtjal taastada jätkusuutliku
majandustegevuse. Kava aluseks on võetud realistliku taastumistempoga finantsprognoos,
millest ilmneb, et ettevõtja on võimeline ka konservatiivse stsenaariumi järgi
saneerimismenetlusega ümberkujundatud nõuded tasuma 2025. aasta suveks, jättes endale
seejuures piisava likviidsuse majandustegevuse jätkamiseks. Suuremad võlausaldajad on
näidanud kava koostamise perioodil üles koostöövalmidust ka saneerimismenetluse ajal.
Kohus märgib, et peab ettevõtja kava realistlikuks ja realiseeritavaks. Saneerimiskava tegemise
käigus koostatud rahavoo prognoos näitab, et lühiajaliselt on vajalik omaniku täiendav
finantseerimine, aga aasta jooksul taastuvad ettevõtja müügitulud tasemele, mis võimaldavad
lisaks kavas ettenähtule asuda ka eelnevate perioodide kava väliseid lühiajalisi võlgasid osade
kaupa tasuma. 16.05.2024 kohtuistungil avaldatu kohaselt on turismihooaeg alanud ja ettevõtte
madalseis möödumas. I kvartali käive 63 000 eurot vastas prognoositule, graafikus ollakse ka
kuludega. Suveperioodil kasvab ettevõtte käive hüppeliselt – kui talvisel perioodil on
keskmiselt 98 klienti päevas, kes kulutab keskmiselt 20 eurot, siis suvisel perioodil on kliente
üle 300-400. See on Saaremaa eripära, et suvel ettevõtja käive märgatavalt tõuseb. Veski on
suvel igapäevaselt avatud ja kasvavast müügitulust on ettevõtja asunud tasuma ka jooksvat
Tsiviilasi nr 2-24-41
13/14
maksuvõlga. Lisaks ollakse broneerimisprotsessis kinnistu müümisega, et vajalikke
lisavahendeid juurde saada.
Kohus leiab eeltoodu põhjal ümberkujundatavate kohustuste iseloomust ja suurusest, ettevõtja
varast, võimalikest rahavoogudest ning muudest olulistest asjaoludest (ettevõtja on olulise
tähtsusega turismiobjekti Saaremaa Veski omanik) lähtudes, et esitatud kava täitmine on
tõenäoline, ajutised makseraskused saneerimise teel ületatavad ja ettevõtja jätkusuutlik
majandamine pärast saneerimist võimalik. Indikaatoriks, et ettevõtja elujõulisuse taastamine on
ilmselt tõenäoline, saab pidada ka seda, et kava vastuvõtmise vastu hääletas kaks võlausaldajat
kümnest.
13.1.8. Kohus võib jätta kava kinnitamata ja lõpetada menetluse, kui kavaga nähakse ette uue
rahastamise vajadus, kuid uus rahastamine ei ole saneerimiskava elluviimiseks vajalik ja
kahjustab ebaõiglaselt võlausaldajate huve (SanS § 28 lg 5 p 10).
Nõustaja on kavas selgitanud, et saneerimisperioodi alguses vajab ettevõtja lisaks ärituludele
täiendavat
finantseerimist, mida tehakse
seotud
isikute antud
laenudega.
Kuigi
finantsprognoosid näitavad võimalust saneerimisperioodil suur osa võlakohustustest tasuda
äritegevusest saadud tuluga ja omanikule kuuluva kinnisvara müügist saadud erakorralise
sissetulekuga, on prognoosides plaanitud võlgasid vähendada ühekordse refinantseerimisega
saneerimisperioodi lõpus. Refinantseerimise läbirääkimised algavad 15.09.2024, et leida parim
lahendus ettevõtte finantskohustuste ümberstruktureerimiseks ja jätkusuutlikkuse tagamiseks.
Seega saab asuda seisukohale, et uus rahastamine on saneerimiskava elluviimiseks vajalik.
Kohtu hinnangul ei kahjusta osade praeguste laenukohustuste refinantseerimine uue
laenulepinguga ebaõiglaselt võlausaldajate huve.
13.2. SanS § 36 lg 1 p 2 alusel peab saneerimiskava olema heaks kiitnud vähemalt üks
puudutatud isikute rühm, välja arvatud SanS § 21 lg 2 p-s 4 nimetatud rühm või muu rühm, kes
saneerimiskava alusel ettevõtja väärtuse hindamise tulemusel ei saaks väljamakseid ega
säilitada huve või kellel ei ole mõistlikku eeldust saada väljamakseid ega säilitada huve, kui
kohaldatakse pankrotiseaduses ettenähtud rahuldamisjärke. Nimetatud tingimus on täidetud,
sest kava kiitis heaks üks puudutatud isikute rühm, kes ei olnud SanS § 21 lg 2 p-s 4 nimetatud
rühm. Kuigi teise rühma moodustavad seotud ettevõtjatest võlausaldajad, sh võlausaldajast
osanik G. P. , ei nähta kavas nõude ümberkujundamise meetmena ette kohustuse asendamist
juriidilise isiku osaga.
13.3. SanS § 36 lg 1 p 3 järgi peab saneerimiskavaga olema tagatud, et eriarvamusele jäänud
puudutatud võlausaldajate rühmi koheldakse vähemalt sama soodsalt kui mis tahes sama
järguga rühma ning soodsamalt kui mis tahes madalama järguga rühma. SanS § 36 lg 2 alusel
lähtutakse järkude järjekorra määramisel pankrotiseaduses sätestatud rahuldamisjärkudest, kuid
see ei puuduta väljamaksete järjekorda. SanS § 36 lg 1 p 4 järgi ei või ükski puudutatud isikute
rühm saneerimiskava alusel saada rohkem, kui on tema kogunõue ettevõtja vastu. SanS § 36
lg 1 p-des 3 ja 4 sätestatud tingimused on täidetud (vt määruse p 13.1.6).
14. Eeltoodut, aga ka saneeritava ettevõtte huvisid, samuti kava kinnitamise ja kinnitamata
jätmise tagajärgi arvestades nii ettevõtjale kui ka kavaga puudutatud võlausaldajatele, kinnitab
kohus KG Partners OÜ saneerimiskava. Kohtu kinnitatud saneerimiskava on täitedokument
saneerimiskavaga ümberkujundatud nõude suhtes ja saneerimiskavas nimetatud tähtaja jooksul
ei saa nõuet maksma panna (SanS § 45 lg 5).
15. Järelevalvet saneerimiskava täitmise üle teostab saneerimisnõustaja Andro Kullerkupp
(SanS § 50 lg 1), kellel tuleb mh esitada saneerimiskava täitmise kohta võlausaldajale ja kohtule
igal poolaastal aruanne (SanS § 50 lg 2).
16. Ettevõtjal on kohustus anda saneerimisnõustajale järelevalve teostamiseks vajalikku
teavet ja osutada saneerimisnõustajale abi järelevalvekohustuse täitmisel (SanS § 50 lg 5).
Ettevõtja peab viivitamata teavitama saneerimisnõustajat tehingutest, mis väljuvad tavapärase
majandustegevuse raamest (SanS § 11 lg 1 p 5).
Tsiviilasi nr 2-24-41
14/14
Menetluskulud ning saneerimisnõustaja tasu ja kulutused
17. SanS § 41 lg 1 alusel kannab saneerimismenetluse kulud ettevõtja ja võlausaldajate
menetluskulud jäävad nende endi kanda.
18. Saneerimisnõustaja palub 16.04.2024 taotluses kinnitada oma tasuks 8000 eurot ning
määrata
tasu
saajaks
OSAÜHING
VERTEX
INVESTMENT
(arvelduskonto
nr EE052200221017089518), mille kaudu nõustaja tegutseb.
SanS § 18 lg 2 kohaselt on saneerimisnõustajal saneerimiskava kinnitamisel õigus saada oma
kohustuste täitmiseks tehtud vajalike ja põhjendatud kulutuste eest hüvitist ja tasu oma
ülesannete täitmise eest. SanS § 18 lg 3 esimese lause järgi otsustab kohus saneerimisnõustaja
tasu ja kulutuste hüvitise suuruse saneerimiskava kinnitamisel tema tegevuse ja kulutuste
aruande alusel, mis on esitatud SanS § 10 lg 2 p-s 3 nimetatud tähtaja jooksul.
Justiitsiministri 09.01.2009 määruse nr 1 „Saneerimisnõustaja tasu ja hüvitatavate kulutuste
arvestamise kord ning tasu piirmäärad“ (määrus) § 2 kohaselt lähtub kohus saneerimisnõustaja
tasu määramisel saneerimisnõustaja ja ettevõtja vahelisest kokkuleppest saneerimisnõustaja
tasu kohta. Kui ettevõtja ja saneerimisnõustaja vahel selline kokkulepe puudub või kokkuleppes
ettenähtud tasu suurus kahjustab kohtu hinnangul ilmselgelt võlausaldajate huve, määrab kohus
saneerimisnõustaja tasu suuruse määruse §-de 4 ja 5 või 6 alusel. Esitatust ei nähtu, et nõustajal
ja ettevõtjal oleks kokkulepe tasu kohta. Seetõttu lähtub kohus tasu määramisel määruse §-dest
4 ja 5. Määruse § 4 lg 1 kohaselt on saneerimisnõustaja tasu suuruse arvestamise aluseks
ülesannete täitmisele kuluv aeg ning määruse § 4 lg 4 esimese lause kohaselt arvestab kohus
tasu suuruse määramisel saneerimisnõustaja töö mahtu, keerukust ja kutseoskusi. Määruse § 5
lg 1 näeb ette, et kui saneerimisnõustaja ja ettevõtja vaheline kokkulepe saneerimisnõustaja tasu
suuruse kohta puudub või kui kohtu hinnangul kahjustab sellest tulenev tasu suurus ilmselgelt
võlausaldajate huve, peab määruse § 4 alusel määratud saneerimisnõustaja tasu suurus jääma
§-s 5 sätestatud tasu alam- ja ülemmäära vahele.
Nõustaja ajakulu oli kokku 80 tundi ja tunnitasu 100 eurot, millisel juhul on tasu suuruseks
8000 eurot. Nõustaja taotletav tasu on oluliselt väiksem määruse § 5 lg-s 2 sätestatud
alammäärast ega kahjusta võlausaldajate huve.
Kohus leiab, et saneerimisnõustaja tasu suuruseks tuleb määrata 8000 eurot, sh käibemaks
1442,62 eurot, kuivõrd osaühing, mille kaudu nõustaja tegutseb, on käibemaksukohustuslane
(KMKR number EE100698817). Arvestades töö mahtu ja keerukust ning nõustaja kutseoskusi
on taotletav tasu vastavuses nõustaja töö panusega. Nõustaja tasu tuleb välja maksta kohtu
deposiidist
ja
kanada
OSAÜHING
VERTEX
INVESTMENT
arvelduskontole
nr EE052200221017089518.
(allkirjastatud digitaalselt)
kohtunik