2-20-5011/16 · Pärnu Maakohus Kuressaare kohtumaja
Legislator summary
AI generatedJärelevalvet saneerimiskava täitmise üle teostab saneerimisnõustaja Marko Kaevando eelmise poolaasta kohta, mille vastu võlausaldajal võib huvi olla. Esimene aruanne
Legislator headnote
AI generated2-20-5011/16 · Pärnu Maakohus Kuressaare kohtumaja: Esimene aruanne
Keywords
AI generatedRelated Decisions
AI generatedFull text
K O H T U M Ä Ä R U S
Kohus
Pärnu Maakohus
Kohtunik
Rajar Miller
Määruse tegemise aeg ja koht
01.09.2020, Kuressaare kohtumaja
Tsiviilasja number
2-20-5011
Tsiviilasi
Osaühing Pöide AG saneerimisavaldus
Menetlusosalised ja nende
esindajad
Avaldaja: osaühing Pöide AG, registrikood 10295574,
Saneerimisnõustaja: vandeadvokaat Marko Kaevando,
Puudutatud isikud (võlausaldajad):
Tulundusühistu FARM IN, registrikood 12141757,
lepingulised esindajad vandeadvokaat Klen Laus ) ja
vandeadvokaat Siim Maripuu (
Agromix
OÜ,
registrikood
12469624,
lepingulised
esindajad vandeadvokaat Klen Laus ) ja vandeadvokaat
Siim Maripuu (
Era Liisingu Inkassoteenused Aktsiaselts, registrikood
10625474, lepingulised esindajad vandeadvokaat Klen Laus
( ja vandeadvokaat Siim Maripuu )
Scandagra Eesti AS, registrikood 10188677
DA Estonian Machinery AS, registrikood 10702447
Navesti Agro OÜ, registrikood 11943265
Rotaks-R OÜ, registrikood 10019561
Muhu Farmid OÜ, registrikood 11024481
Saaremaa Lihatööstus OÜ, registrikood 11323290
Tuulaja OÜ, registrikood 11394120
Holostovi Kinnisvarahaldus OÜ, registrikood 10131720
Compakt Haldus OÜ, registrikood 11715593
Compakt Maadehaldus OÜ, registrikood 11213845
Saare Erek AS, registrikood 10123057
Menetlustoiming
Saneerimiskava kinnitamine, kirjalik menetlus
RESOLUTSIOON
2-20-5011
1. Kinnitada osaühing Pöide AG saneerimiskava.
2. Järelevalvet saneerimiskava täitmise üle teostab saneerimisnõustaja Marko Kaevando
(
3. Kohustada
saneerimisnõustajat
esitama
saneerimiskava
täitmise
kohta
võlausaldajatele ja kohtule igal poolaastal aruanne, milles kirjeldatakse osaühing
Pöide AG majanduslikku seisundit, saneerimiskava täitmist ja muid olulisi asjaolusid
eelmise poolaasta kohta, mille vastu võlausaldajal võib huvi olla. Esimene aruanne
tuleb esitada hiljemalt 01.03.2021.
4. Kohustada osaühing Pöide AG juhtorgani liikmeid andma saneerimisnõustajale
järelevalve teostamiseks vajalikku teavet ja osutama saneerimisnõustajale abi
järelevalvekohustuste täitmisel.
5. Määrata osaühing Pöide AG saneerimisnõustaja Marko Kaevando tasu suuruseks
saneerimismenetluse algatamisest kuni saneerimiskava kinnitamiseni 4 991,67 eurot,
millele lisandub käibemaks, kokku summas 5 990 eurot ja hüvitatavate kulude
suuruseks 58 eurot, millele lisandub käibemaks, kokku summas 69,60 eurot. Tasu ja
hüvitatavad kulud kogusummas 6 059,60 eurot (sh käibemaks) mõista välja
osaühingult Pöide AG tasumisega Advokaadibüroo Kaevando & Partnerid OÜ-le
(registrikood 11709291), mille kaudu saneerimisnõustaja tegutseb.
6. Riigi Tugiteenuste Keskusel maksta punktis 5 määratud saneerimisnõustaja tasu ja
hüvitatavate kulude summast 6 000 eurot välja osaühing Pöide AG poolt 21.04.2020
tsiviilasjas 2-20-5011 Rahandusministeeriumi tagatiste kontole tasutud deposiidi
arvelt. Väljamakse teha Advokaadibüroo Kaevando & Partnerid OÜ (registrikood
11709291) arveldusarvele nr EE072200221046978771 (Swedbank).
7. Määrata järelevalve teostamise eest alates saneerimiskava kinnitamisest osaühing
Pöide AG saneerimisnõustajale Marko Kaevandole makstava tasu suuruseks 250
eurot, millele lisandub käibemaks, igas kuus kuni saneerimismenetluse lõpetamiseni,
tasumisega Advokaadibüroo Kaevando & Partnerid OÜ-le (registrikood 11709291),
mille kaudu saneerimisnõustaja tegutseb.
8. Saneerimisnõustaja tasu ja hüvitatavad kulud jäävad osaühing Pöide AG kanda.
Muud menetluskulud jäävad menetlusosaliste endi kanda.
9. Toimetada määrus kätte avaldajale, saneerimisnõustajale ja võlausaldajatele.
10. Määrus on kohe täidetav (SanS § 37 lg 1).
Edasikaebamise kord
Kohtumäärusele võib ettevõtja või võlausaldaja esitada määruskaebuse 15 päeva jooksul
kohtumääruse kättetoimetamisele järgnevast päevast arvates, kuid mitte hiljem kui viie kuu
möödumisel määruse tegemisest. Ettevõtja või saneerimisnõustaja võib sama tähtaja jooksul
esitada määruskaebuse saneerimisnõustaja tasu määramise osas.
ASJAOLUD
1. Osaühing Pöide AG (edaspidi Pöide AG) esitas Pärnu Maakohtule 01.04.2020 avalduse
saneerimismenetluse algatamiseks. Kohus algatas 13.04.2020 määrusega Pöide AG
saneerimismenetluse ja nimetas saneerimisnõustajaks ettevõtja avalduse alusel Marko
Kaevando. Kohus määras saneerimiskava vastuvõtmise tähtajaks 05.06.2020 (mida pikendas
2-20-5011
avaldaja ja saneerimisnõustaja taotlusel kuni 10.06.2020) ja saneerimiskava kohtule
kinnitamiseks esitamise tähtajaks 12.06.2020.
2. Pöide AG esitas 12.06.2020 kohtule avalduse võlausaldajate vastuvõetud saneerimiskava
kinnitamiseks. Avaldusega esitatud saneerimiskava on juhatuse liikme ja saneerimisnõustaja
poolt allkirjastatud 26.05.2020.
Saneerimiskava näeb saneerimisabinõudena ette (i)
Pöide AG majandustegevuse
ümberkorraldamise,
sh
ülemineku
piimakarjakasvatuselt
lihaveisekasvatusele;
(ii)
võlausaldajate nõuete ümberkujundamise; (iii) osaühingu osanikele dividendi maksmise keelu
saneerimiskava kehtivuse tähtaja jooksul.
Majandustegevuse ümberkorraldamine:
Pöide AG juhatus on koos saneerimisnõustajaga põhjalikult analüüsinud osaühingu
majandusnäitajaid ja neid mõjutavaid tegureid ning on jõudnud arusaamisele, et
piimakarjakasvatuse jätkamine ei ole praeguses olukorras jätkusuutlik. Arvestades osaühingule
kuuluvaid ja tema kasutuses olevaid varasid on osaühingule majanduslikult otstarbekam minna
piimakarjakasvatuselt üle lihaveisekasvatusele. Siinjuures on arvestatud järgmisi kaalutlusi:
(i) ehkki mõningad tootmissisendite (eelkõige kütuse) hind on COVID-19 haigust põhjustava
koroonaviiruse pandeemiast tingitud majanduskriisi tõttu langenud, sõltub piimakarjakasvatuse
kasumlikkuse taastamine eelkõige toorpiima kokkuostuhinnast. AS Saaremaa Piimatööstus
poolt pakutav kokkuostuhind on juba pikemat aega olnud ca 10 % madalam Eesti keskmisest
kokkuostuhinnast ning osaühing ei saa seda mõjutada, samas ei saa osaühing müüa toorpiima
ka kellelegi teisele. Seega ei ole ettenähtav, kas ja millal võiks piimakarjakasvatus muutuda
uuesti kasumlikuks, kuna see sõltub eelkõige AS Saaremaa Piimatööstus hinnapoliitikast;
(ii) just piimakarjakasvatuse puhul on olnud pikemat aega probleemiks kvalifitseeritud tööjõu
puudus, mida on viimastel aastatel püütud leevendada vöörtööjõu (eelkõige Ukrainast pärit
võõrtööliste) rentimisega. Tulenevalt COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse
pandeemilise levikuga väljakuulutatud eriolukorras kehtestatud ning ka pärast eriolukorra
tühistamist kehtima jäänud piirangutest riiki sisenemisel on võõrtööjõu kasutamise edasised
väljavaated ebaselged, eriti arvestades võimuerakondade poliitikute seisukohti selles
küsimuses. Lihaveisekasvatus nõuab võrreldes piimakarjakasvatusega oluliselt vähem tööjõudu
- kui hetkel on osaühingu piimakarjakasvatusega hõivatud 15 töötajat, siis sama arvu lihaveiste
kasvatamiseks piisab hinnanguliselt 3-4 töötajast. Seega aitab üleminek piimakarjakasvatuselt
lihaveisekasvatusele oluliselt vähendada osaühingu tööjõukulusid;
(iii) juhatus on kogu saneerimismenetluse kestel pidanud osaühingu suuremate võlgnikega
(eelkõige teised loomakasvatajad, kes on ostnud osaühingu toodangut) läbirääkimisi osaühingu
nõuete rahuldamise üle. Läbirääkimiste käigus on selgunud, et võlgnike likviidsusprobleemide
tõttu saaks osaühingu nõuded kõige kiiremini rahuldada tasaarvestuste teel selliselt, et osta
võlgnikelt lihaveiseid, mille eest tasumisele kuuluvad summad tasaarvestada osaühingu
nõuetega võlgnike vastu. Mitme võlgnikuga on põhimõtteline kokkulepe sellise lahenduse
rakendamiseks ka olemas;
(iv) eeltoodut arvestades saab osaühingule kuuluva või tema kasutuses oleva vara baasil
alustada lihaveisekasvatust ilma olulisi lisainvesteeringuid tegemata, korraldades täiendavalt
üksnes loomade soetamise. Osaühingu kasutuses on OÜ-le Audla kuuluvad laudad (Hellamaa
farm), mis on põhimõtteliselt sobivad ka lihaveiste pidamiseks, kuigi vajavad mõningat
korrastamist, ning piisavalt loomade karjatamiseks sobilikke maid. Osaühing tegeleb ise ka
loomasööda tootmisega;
Eeltoodut arvestades kavandab juhatus praeguse piimakarja loomade müügi alustamist 2020.a
juulis ning selle lõpuleviimist hiljemalt 2020.a detsembriks. Selline müügiperioodi pikkus on
2-20-5011
praeguses majanduskeskkonnas optimaalne ning võimaldab osaühingul probleemideta saada
kätte ka kõik kehtivates õigusaktides piimakarjakasvatajatele ettenähtud toetused 2020.a eest.
Piimakarja müügist saadavate rahaliste vahendite ja hiljemalt 2020.a lõpuks väljamakstavate
toetuste arvel kavatseb juhatus teha ka esimesed väljamaksed saneerimiskavaga hõlmatud
võlausaldajatele nende nõuete rahuldamiseks. Paralleelselt alustab osaühing lihaveiste
soetamist, millest peaks eelduslikult tekkima müügitulu alates 2021.a sügisest, mille arvel saab
teha saneerimiskavaga hõlmatud võlausaldajatele edasised väljamaksed. Juhatus peab
mõistlikuks alustada lihaveiste soetamist 2020.a septembrist, et eelnevalt realiseerida (vähemalt
osaliselt) praegused piimakarja loomad ja teha osaühingu kasutuses olevates lautades vajalikud
korrastustööd.
Juhatus on kindel, et üleminek piimakarjakasvatuselt lihaveisekasvatusele võimaldab
osaühingu majanduslikku seisundit oluliselt parandada. Esiteks saab osaühing käivitada
lihaveisekasvatuse sisuliselt ilma täiendavaid investeeringuid tegemata, kuivõrd loomad
omandatakse osaühingu võlgnikelt nõuete tasaarvestamise teel ning muud lihaveiste
kasvatamiseks vajalikud ressursid (maa ja laudad) on osaühingul olemas. Teiseks võimaldab
see oluliselt hoida kokku tööjõukulusid (nagu eespool märgitud, on hetkel osaühingu
piimakarjakasvatusega hõivatud 15 töötajat, samas kui sama arvu lihaveiste kasvatamiseks
piisab hinnanguliselt 3-4 töötajast). Kolmandaks on ka äritegevuse marginaalid lihaveiste
kasvatamisel märkimisväärselt paremad – nt lihaveiste kasvatamisega tegeleva Audla OÜ
(mille enamusosanik on samuti Saaremaa Lihatööstus OÜ) ärirentaablus ja puhasrentaablus
olid 2018.a vastavalt 20,2 % ja 13,8 %, samas kui osaühingul olid need vastavalt 5,4 % ja 3.3
%.
Võlausaldajate nõuete ümberkujundamine:
Saneerimiskavaga on hõlmatud nõuded, mis olid tekkinud saneerimismenetluse algatamise
ajaks, s.o kuni 13.04.2020.a tekkinud nõuded. Pärast nimetatud kuupäeva tekkinud nõudeid
saneerimine ei mõjuta, st kõiki saneerimismenetluse ajal majandustegevuse jätkamisest
tulenevaid jooksvaid kulusid teenindatakse ja tasutakse vastavalt esitatud arvetele, samuti
makstakse tähtaegselt ja täies ulatuses välja edasise majandustegevuse käigus võetavad
kohustused lepingupartnerite ees. Seetõttu ei ole saneerimiskavas vaja käsitleda jooksva
majandustegevusega kaasnevaid kohustusi ja kulusid (tööjõukulud, rendikulud jne), kuid neid
on arvestatud saneerimiskavaga hõlmatud nõuete rahuldamise graafiku koostamisel.
Saneerimiskavaga ei ole hõlmatud pandiga tagatud nõudeid, so Maaelu Edendamise SA
nõudeid, mis tulenevad osaühingu poolt 2018.a novembris sõlmitud laenulepingust ning mis on
tagatud osaühingu vallasvarale seatud kommertspandiga summas 300 000 eurot
(saneerimismenetluse algatamise hetke seisuga oli vastavate nõuete suurus kõrvanõudeid
arvestamata 175 880 eurot). Teisi pandiga tagatud nõuetega võlausaldajaid ei ole.
Samuti ei ole saneerimiskavaga hõlmatud osaühingu poolt sõlmitud kapitalirendilepingutest
tulenevaid liisinguandjate (AS Luminor Bank, Luminor Liising AS ja Swedbank Liising AS)
nõudeid. Osaühing on eelnimetatud lepingute alusel saanud enda kasutusse majandustegevuse
(eelkõige taimekasvatuse) jätkamiseks hädavajalikud masinad ja seadmed, lepingud on
kehtivad ning nendest tulenevad nõuded ei ole suuremas osas sissenõutavaks veel muutunud.
Lisaks ei ole saneerimiskavaga hõlmatud nõudeid, mille suurus oli saneerimismenetluse
algatamise päeva seisuga 10 000 eurot või vähem. Selliste nõuetega võlausaldajaid oli 51 ning
nende nõuete kogumaht oli 78 044 eurot (arvestamata kõrvalnõudeid). Selliste väikeste
nõuetega võlausaldajate koguarv on märkimisväärselt suur ning nende kaasamine
saneerimiskavasse ja nende ümberkujundamine ning saneerimiskava täitmine nende suhtes
tooks kaasa ebaproportsionaalse halduskoormuse, mida on mõistlik vältida nende
saneerimiskavast välja jätmise teel. Saneerimiskavaga hõlmamata nõuded on osaühingu poolt
juba tasutud või tasutakse tavapärases korras esimesel võimalusel.
2-20-5011
Eeltoodust tulenevalt on saneerimiskavaga hõlmatud kokku 14 võlausaldaja nõuded
kogusummas 1 115 177,66 eurot, sellest põhinõuded summas 1 007 748,10 eurot ja
kõrvalnõuded (intressid ja viivised) summas 107 429,56 eurot. Kuivõrd kõigi kavaga hõlmatud
võlausaldajate nõuded on pandiga tagamata ning saneerimiskava näeb ette nende rahuldamise
võrdsetel alustel, ei näe saneerimiskava ette rühmade moodustamist.
Saneerimiskavas nähakse ette nõuete ümberkujundamine nende täitmise tähtaja pikendamise
teel, st nõuded ajatatakse ja need täidetakse osamaksetena, kusjuures ajatatud nõuetelt
võlausaldajatele intressi ei maksta.
Saneerimiskavas nähakse ette, et sellega hõlmatud nõuded rahuldatakse täies ulatuses 78 kuu
(s.o 6,5 aasta) jooksul pärast saneerimiskava kinnitamist osamaksetega, kusjuures esimene
osamakse tehakse saneerimiskava lisas 3 toodud graafikus märgitud suuruses 6 kuu jooksul
pärast saneerimiskava kinnitamist (eelduslikult 2020.a detsembris) ning järgmised osamaksed
saneerimiskava lisas 3 toodud graafikus märgitud suuruses tehakse hiljemalt iga järgneva 12
kuu jooksul. Seejuures rahuldatakse saneerimiskavaga hõlmatud põhinõuded täies ulatuses 66
kuu (s.o 5,5 aasta) jooksul ning saneerimiskava kehtivuse viimasesse aastasse jääb kavaga
hõlmatud kõrvalnõuete (intressi- ja viivisenõuete) rahuldamine, millest suurema osa moodustab
osaühingu enamusosaniku Saaremaa Lihatööstus OÜ intressinõue.
Dividendi maksmise keeld:
Osaühing ja tema osanikud võtavad saneerimiskava kinnitamisel kohustuse mitte maksta
saneerimiskava kehtivuse tähtaja jooksul osanikele dividende. Selliselt tagatakse, et osanikele
ei tehta äriühingu varast väljamakseid enne saneerimiskavaga hõlmatud võlausaldajate nõuete
rahuldamist.
3.
12.06.2020 esitas saneerimisnõustaja kohtule arvamuse Pöide AG saneerimiskava kohta
ja saneerimisnõustaja tegevuse ja kulutuste aruande.
Saneerimisnõustaja leiab, et osaühingu majanduslikud raskused ja saneerimisvajadus on
tekkinud mitme teguri koostoimel, sh: (i) tootmissisendite kallinemine, mida osaühing ei saa
märkimisväärselt mõjutada, kuna need sõltuvad eelkõige vastavate kaupade või teenuste
turuhinnast; (ii) toorpiima kokkuostuhinna langus (selle langetamine Saaremaa Piimatööstus
AS-i poolt), mida osaühing ei saa samuti oluliselt mõjutada, kuna puuduvad reaalsed
alternatiivid toorpiima müümiseks kellelegi teisele peale Saaremaa Piimatööstus AS-i; (iii)
osaühingu klientide makseraskused, mille puhul võib teha ettevõtja varasemale juhatusele
(praegune juhatuse liige asus ametisse 2019.a oktoobris) teha ilmselt etteheiteid, et ei ole
õigeaegselt või piisavalt efektiivselt tegeletud võlgnevuste sissenõudmisega ning on jätkatud
kauba müümist juba võlgnevuses olevatele klientidele.
Saneerimisnõustaja leiab, et arvestades osaühingu makseraskuste tekkimise põhjuseid ühelt
poolt ja osaühingu kasutuses olevaid ressursse teiselt poolt, on kavas ettenähtud abinõud
(majandustegevuse
ümberkorraldamine,
s.o
piimakarjakasvatuse
lõpetamine
ja
lihaveisekasvatuse alustamine, võlausaldajate nõuete ümberkujundamine, dividendi maksmise
keeld) mõistlikud ja optimaalsed selleks, et ületada osaühingu majanduslikud raskused, tagada
tema majandustegevuse jätkusuutlikkus ning ka enam kui poolte töökohtade säilimine.
Saneerimisnõustaja
hinnangul
võimaldab
piimakarjakasvatuse
lõpetamine
ja
lihaveisekasvatuse alustamine osaühingu majanduslikku olukorda parandada ja tema
kasumlikkuse taastada (st saneerimine on tõenäoline), arvestades alljärgnevaid asjaolusid:
(i) üleminek piimakarjakasvatuselt lihaveisekasvatusele võimaldab oluliselt vähendada kulusid,
sh tööjõukulusid. Võrreldes piimakarjakasvatusega (millega on hetkel osaühingus hõivatud 15
töötajat) nõuab lihaveisekasvatus oluliselt vähem tööjõudu (sama arvu lihaveiste kasvatamiseks
piisab hinnanguliselt 3-4 töötajast);
2-20-5011
(ii)
üleminek
piimakarjakasvatuselt
lihaveisekasvatusele
kõrvaldaks
osaühingu
majandustulemuste sõltuvuse ühest suurest kliendist, so Saaremaa Piimatööstuse AS-st ja
viimase poolt dikteeritavast toorpiima kokkuostuhinnast. Lihaveiseid oleks võimalik turustada
erinevatele ostjatele ja seda ka väljaspool Saaremaad, mistõttu oleks välistatud samasuguse
sõltuvuse tekkimine ühest konkreetsest kliendist ja tema poolt pakutavatest hindadest;
(iii) osaühingule kuuluva või tema kasutuses oleva vara baasil on võimalik alustada
lihaveisekasvatust ilma olulisi lisainvesteeringuid tegemata, kuivõrd osaühingu kasutuses
olevad laudad (Hellamaa farm) sobivad ka lihaveiste pidamiseks, osaühingul on piisavalt
loomade karjatamiseks sobilikke maid ning osaühing tegeleb ise ka loomasööda tootmisega.
Loomad on võimalik soetada osaühingu võlgnikelt osaühingu nõuete tasaarvestamise teel (st
ka selleks ei ole vaja leida täiendavaid rahalisi vahendeid) ning sellekohased esialgsed
kokkulepped on võlgnikega sõlmitud. Ülaltoodud ressursside olemasolu tõttu on osaühing
lihaveisekasvatuse alustamisel oluliselt paremas olukorras võrreldes muu samasugust tegevust
alustava ettevõtjaga;
(iv)
äritegevuse
marginaalid
on
lihaveisekasvatuses
oluliselt
paremad
võrreldes
piimakarjakasvatusega. Nagu ka saneerimiskavas on välja toodud, olid lihaveiste
kasvatamisega tegeleva Audla OÜ (mille enamusosanik on samuti Saaremaa Lihatööstus OÜ)
ärirentaablus ja puhasrentaablus 2018.a vastavalt 20,2% ja 13,8%, samas kui
piimakarjakasvatusega tegelenud osaühingul olid need vastavalt 5,4% ja 3,3%.
Saneerimisnõustaja hinnangul on ettevõtja majandusliku olukorra parandamiseks ja tema
kasumlikkuse
taastamiseks
vajalik
ka
võlausaldajate
nõuete
ümberkujundamine
saneerimiskavas kirjeldatud viisil, s.o nõuete ajatamise ja nende osamaksetega täitmise teel.
Osaühingule tuleb anda aega majandustegevuse ümberkorraldamiseks ning piisava likviidsuse
tekitamiseks, mis võimaldaks võlausaldajate nõuete rahuldamise kõrval kanda ka edasise
igapäevase majandustegevusega seotud kulud. Võlausaldajate nõuete ümberkujundamine
sellisel viisil on vaieldamatult kooskõlas seadusega - SanS § 22 lg 1 p 1 ja 2 järgi võib
võlausaldaja nõude ümberkujundamine saneerimismenetluses seisneda mh kohustuse täitmise
tähtaja
pikendamises
(ajatamises)
või
rahalise
nõude
täitmises
osamaksetega.
Saneerimisnõustaja hinnangul saab pandiga tagamata nõudeid saneerimiskava alusel rahuldada
tõenäoliselt oluliselt suuremas ulatuses kui pankrotimenetluses.
Võlausaldajate nõuete vähendamist (sh kõrvalnõuete vähendamist) ei peetud vajalikuks, kuna
prognooside kohaselt on võimalik kõik nõuded täita täies ulatuses mõistliku aja jooksul.
Saneerimisnõustaja on seisukohal, et ka kava täitmise tähtaeg on kooskõlas seadusega ja
kohtupraktikaga. Praegusel juhul on kava täitmise tähtaeg (78 kuud, s.o 6,5 aastat alates kava
kinnitamisest)
optimaalne,
arvestades
kavandatavat
osaühingu
majandustegevuse
ümberkorraldamist. Selline kava tähtaeg on määratud lähtudes osaühingu juhatuse koostatud
rahavoogude prognoosidest, so lähtudes edasise majandustegevuse käigus tekkivate jooksvate
kulude katmisest eelduslikult ülejäävast rahajäägist. Kuigi lihaveisekasvatusest müügitulu
tekkimine võtab mõistetavalt aega (prognoositavalt tekib see alates 2021.a sügisest), on seni
võimalik osaühingu igapäevase majandustegevusega seotud kulud kanda ning teha 2020.a lõpus
(s.o 6 kuu jooksul pärast kava kinnitamist) võlausaldajatele esimesed väljamaksed kava
täitmiseks piimakarja müügist ja 2020.a eest saadavate toetuste arvel.
Kokkuvõtvalt on saneerimisnõustaja hinnangul saneerimismenetlus kõige efektiivsem viis
Pöide AG võlausaldajate ja ettevõtja huvide kaitsmiseks. Saneerimismenetlus ja
saneerimiskava täitmine võimaldab ettevõtjal oma majandustegevus ümber korraldada (minna
piimakarjakasvatuselt üle lihaveisekasvatusele), ajutised makseraskused ületada ning jätkata
tegevust
kasumlikult,
säilitades
seejuures
pooled
olemasolevatest
töökohtadest.
Saneerimiskava tähtaeg on optimaalne, arvestades ühelt poolt kavaga hõlmatud nõuete mahtu
ning teiselt poolt kavandatavat majandustegevuse ümberkorraldamist ja osaühingu
2-20-5011
prognoositavaid majandustulemusi. Rakendatavad saneerimisabinõud ei ole võlausaldajaid
ebamõistlikult kahjustavad ega piiravad, mh rahuldatakse kõik kavaga hõlmatud võlausaldajate
nõuded (sh kõrvalnõuded) saneerimiskava täitmisel täies ulatuses, s.o suuremas ulatuses, kui
neid oleks võimalik rahuldada pankrotimenetluses.
4. Võlausaldajad Tulundusühistu FARM IN, Agromix OÜ ja Era Liisingu Inkassoteenused
Aktsiaselts esitasid kohtule 10.06.2020 SanS § 26 kohase (ühise) avalduse Pöide AG
26.05.2020 saneerimiskava kinnitamata jätmiseks ja saneerimismenetluse ennetähtaegseks
lõpetamiseks. Kokkuvõtlikult väidavad võlausaldajad, et Pöide AG jätkusuutlik tegevus ei ole
tõenäoline, võlausaldajaid on ebavõrdselt koheldud, saneerimiskava täitmise periood on
põhjendamatult pikk, võlausaldajate huvid oleks pankrotimenetluses paremini kaitstud, selge
pole
saneerimise
vajalikkus
ja
saneerimismenetluses
on
rikutud
ettevõtja
kaasaaitamiskohustust.
5. Pöide AG ja saneerimisnõustaja esitasid kohtule 08.07.2020 vastavalt kohtu nõudele
täiendavaid andmeid ja selgitusi seoses võlausaldajate avalduses esitatuga.
KOHTUMÄÄRUSE PÕHJENDUSED
6. Tulenevalt SanS § 28 lg 1 tuleb võlausaldajate vastu võetud saneerimiskava esitada
kohtule kinnitamiseks SanS § 10 lg 2 p 3 nimetatud tähtaja jooksul. Saneerimiskava on esitatud
kohtule kinnitamiseks tähtaegselt ja saneerimiskavale on lisatud hääletusprotokoll koos
lisadega. Seega on SanS § 28 lg 1 tulenevad formaalsed eeldused täidetud ja kohus saab
kontrollida sama paragrahvi lõikes 2 sätestatud asjaolusid. Samuti peab kohus andma SanS §
28 lg 3 järgi hinnangu võlausaldajate avaldusele saneerimiskava kinnitamata jätmiseks.
SanS § 28 lg 2 kohaselt kontrollib kohus vastuvõetud saneerimiskava kinnitamisel, kas: 1)
SanS §-s 12 nimetatud saneerimisteade on võlausaldajale edastatud ja kas see vastab seaduses
esitatud nõuetele; 2) saneerimiskava projekt on SanS § 20 lõike 3 kohaselt võlausaldajale
tutvumiseks edastatud; 3) SanS § 23 lõikes 1 nimetatud teade saneerimiskava vastuvõtmise
koosolekul osalemiseks või üleskutse seisukoha esitamiseks on võlausaldajale edastatud; 4)
saneerimiskava vastab SanS §-s 21 ettenähtud nõuetele; 5) saneerimiskava vastuvõtmisel on
järgitud SanS §-s 24 ettenähtud nõudeid, eelkõige kas saneerimiskava poolt on antud nõutav
arv hääli ja hääletamisel ei ole rikutud võlausaldaja õigusi.
7. Saneerimisnõustaja saatis Pöide AG võlausaldajatele saneerimisteated 14-22.04.2020.
Saneerimiskavaga
hõlmatud
võlausaldajatele
saatis
saneerimisnõustaja
26.05.2020
saneerimiskava koos üleskutsega esitada oma seisukoht kava kohta. Võlausaldajate seisukoha
avaldamise tähtaeg oli 10.06.2020.a kl 21:00. Kohus leiab, et saneerimisteade, saneerimiskava
projekt ning üleskutse seisukoha esitamiseks on võlausaldajatele nõuetekohaselt esitatud
(SansS § 28 lg 2 p 1-3).
8. Saneerimiskavaga
on
hõlmatud
võlausaldajat,
kes
hääletasid
kirjalikult
saneerimiskava vastuvõtmise üle otsustamisel ühes rühmas. Saneerimiskava ei näe ette
võlausaldajate rühmitamist, kuna tegemist on sarnaste õigustega (pandiga tagamata nõuetega)
võlausaldajatega, kelle nõuded rahuldatakse kava järgi ühesuguste põhimõtete kohaselt.
Kohtule esitatud hääletusprotokollist ja selle lisaks olevatest võlausaldajate seisukohtadest
nähtuvalt osales hääletamisel (esitas oma seisukoha) 14-st võlausaldajast 13. Saneerimiskavaga
hõlmamata võlausaldajad ei ole hääletamisel osalenud. Saneerimiskavaga hõlmatud
võlausaldajate häälte arv kokku 1 007 747. Saneerimiskava poolt oli 8 võlausaldajat häälte
arvuga kokku 673 299, s.o üle poole võlausaldajatest, kelle nõuded annavad kokku 66,81 %
häältest. Vastu hääletas 5 võlausaldajat (häälte arv kokku 315 909). Hääletamata jättis 1
võlausaldaja (häälte arv 18 539). Lähtuvalt SanS § 24 lg 3 on saneerimiskava vastu võetud, kui
selle poolt hääletas vähemalt pool kõigist võlausaldajatest, kellele kuulub vähemalt kaks
kolmandikku (66,66%) kõigist häältest. Antud juhul oli kava vastuvõtmiseks vajalik kahe
2-20-5011
kolmandikuline poolthäälte arv 671 831. Kohtule ei ole esitatud andmeid selle kohta, et
võlausaldajate häälte arv oleks ebaõige, st ei oleks võrdeline SanS § 12 ja 13 alusel kindlaks
tehtud võlausaldaja põhinõude suurusega. Kohus leiab, et hääletamisel ei ole võlausaldajate
õigusi rikutud ja Pöide AG saneerimiskava tuleb lugeda võlausaldajate poolt nõuetekohaselt
vastu võetuks.
9. Kohtu hinnangul vastab saneerimiskava SanS §-s 21 ettenähtud nõuetele. Kohus on
seisukohal, et saneerimiskavas koheldakse sarnaseid võlausaldajaid võrdselt ja rakendatavad
saneerimisabinõud on põhjendatud. Saneerimiskava sisaldab nõuetekohaselt ettevõtte
majandusliku seisundi kirjeldust saneerimismenetluse algatamise seisuga, samuti on
saneerimiskavas analüüsitud põhjusi, mis on kaasa toonud ettevõtte saneerimise vajaduse.
Saneerimiskava
sisaldab
ettevõtte
prognoositavat
majanduslikku
seisundit
pärast
saneerimismenetluse lõppemist ja saneerimiskava täitmise tähtaega.
Saneerimiskava näeb ettevõtte kasumlikkuse taastamise peamise sisulise majandusliku
abinõuna ette ülemineku ettevõtte seniselt põhitegevusalalt - piimakarjakasvatus,
lihaveisekasvatusele. Kavas on kohtu hinnangul piisavalt analüüsitud ja põhjendatud, miks ja
kuidas majandustegevuse ümberkorraldamine selliselt põhjendatud ja eesmärgipärane on.
Ettevõtja on hinnanud, et lihaveisekasvatusele üleminek ei nõua olulisi lisainvesteeringuid kuna
ettevõttel või tema kasutuses on ka lihaveiste pidamiseks sobivad laudad ja karjatamiseks
sobilikud maad ning ettevõtte toodab ise ka loomasööta. Täiendavaid rahalisi investeeringuid
ei nõua ettevõtja hinnangul ka lihaveiste soetamine, mida ettevõtja plaanib kava kohaselt teha
selliselt, et ettevõtte lihaveisekasvatusega tegelevatelt võlgnikelt ostetakse loomad
tasaarvestades ostuhinda ja võlgnikest müüjate võlgnevusi ettevõtja ees. Üleminek
lihaveisekasvatusele võimaldab kava kohaselt vähendada kulusid, sh tööjõukulusid. Kavast
nähtuvalt hindab ettevõtja lihaveisekasvatust ka üldiselt piimakarjakasvatusest rentaablimaks.
Kava täitmise prognoosid rahavooliselt on ettevõtja arvestusel sellised, et kulude kandmiseks
ja kohustuste täitmiseks saneerimise vältel jääb rahalisi vahendeid piisavalt. Kohtule kava
kinnitamata jätmiseks avalduse esitanud võlausaldajad on väljendanud kava osas kriitikat, mh
rahavoogude planeerimise ja lihaveisekasvatuse kasumlikkuse osas, kuid kohus leiab, et
võlausaldajate
väited
ei
anna
alust
pidada
ettevõtte
majandustegevuse
edukat
ümberkorraldamist kavas esitatud kujul ebatõenäoliseks. Lähemalt käsitleb kohus
võlausaldajate vastuväiteid allpool punktis 11.
Lisaks majanduslikule tegevuse ümberkorraldamise meetmele näeb kava ette 14 võlausaldaja
nõuete ümberkujundamise nende ajatamise ja osamaksetega tasumise teel. Ümberkujundamisel
nõudeid ei vähendata ja kavaga hõlmatud nõuded, sh kõrvalnõuded, tasutakse täies ulatuses 6,5
aasta jooksul. Seejuures põhinõuded 5,5 aasta jooksul iga-aastaste osamaksetega ja viimasel
aastal tasutakse kõik kõrvalnõuded (intressid ja viivised). Ümberkujundatavateks nõueteks on
kava kohaselt valitud kõik pandiga tagamata nõuded (välja arvatud kapitalirendilepingutest
tulenevad liisinguandjate nõuded), mis saneerimismenetluse algatamise seisuga olid suuremad
kui 10 000 eurot. Kohus leiab, et nõuete ümberkujundamine kavas ettenähtud viisil on
saneerimisabinõuna õiguspärane ja saneerimise eesmärkidega kooskõlas.
Kava näeb saneerimisabinõuna ette ka ettevõtja ja osanike kohustuse mitte maksta
saneerimiskava kehtivuse tähtaja jooksul osanikele dividende, mis tagab, et ühingu varast ei
tehta osanikele väljamakseid enne kavaga hõlmatud nõuete rahuldamist. Kohtu hinnangul
kujutaks dividendide maksmise keeld endast olemuslikult küll pigem saneerimiskava täitmist
tagavat abinõud, kuid saneerimise eesmärkidega on võimaliku omanikutulu väljavõtmise
piirang vaieldamatult kooskõlas.
10. Järgnevalt käsitleb kohus võlausaldajate tulundusühistu FARM IN, Agromix OÜ ja Era
Liisingu Inkassoteenused Aktsiaselts esitatud saneerimiskava kinnitamata jätmise avalduses
toodud vastuväiteid.
2-20-5011
SanS § 26 kohaselt võib võlausaldaja esitada kohtule avalduse saneerimiskava kinnitamata
jätmiseks, kui ta on hääletanud saneerimiskava vastu, tema õigusi on saneerimiskava
koostamise või saneerimiskava vastuvõtmise käigus oluliselt rikutud või saneerimiskava alusel
koheldakse teda oluliselt halvemini võrreldes teiste võlausaldajatega. Sellest tulenevalt saab iga
võlausaldaja tugineda iseenda õiguste rikkumisele ja iseenda diskrimineerimisele võrreldes
teiste võlausaldajatega ega saa tugineda teiste võlausaldajate õigusi puudutavatele asjaoludele.
Kohus peab vajalikuks märkida, et võlausaldajad on kohtule vastuväiteid esitades jätnud mitmel
puhul selle tähelepanuta ega ole põhjendanud, kuidas asjaolu, millele vastuväide tugineb,
konkreetse(te) võlausaldaja(te) õigusi rikub.
11. Võlausaldajad on esitanud kohtule avalduse saneerimiskava kinnitamata jätmiseks
muuhulgas põhjendusel, et nende hinnangul ei ole ettevõtte jätkusuutlik tegevus kava alusel
tõenäoline. Võlausaldajad tuginevad kriitikas kava suhtes asjatundja Urmas Võimre arvamusele
(I kd tl 63-65).
Võlausaldajad leiavad, et saneerimiskava kohaselt kavandatud põhivarainvesteeringud,
prognoositavad materiaalse põhivara kulumid ning vabad rahavood ei ole omavahel kooskõlas
ning saneerimiskava ei ole sestap elluviidav. Võlausaldajad põhjendavad seda U. Võimre
arvamusega, mille kohaselt ettevõtja on vabu rahavooge arvutades kasutanud põhivara-
investeeringute arvestamisel vale lähenemist ja korrektse lähenemise puhul ei piisaks vabadest
rahavoogudest ümberkujundatud nõuete rahuldamiseks. U. Võimre kalkulatsioon neto-
investeeringute väidetavalt korrektse arvutamise korral näitab rahajääki iga-aastaselt
saneerimiskava tähtaja lõpuni negatiivsena. Kohtule ei nähtu võlausaldajate avaldusest ühtegi
põhjendust, kuidas etteheidetav võimalik ebakorrektne arvutus võlausaldajate (eraldiseisvalt
igaühe neist) õigusi rikub ja seega vastuväiteks SanS §-st 26 tuleneva aluse annab.
Samas, hinnates võlausaldajate seisukohta SanS § 28 lg 5 p 2 kontekstis, mis võimaldab kohtul
jätta saneerimiskava kinnitamata, kui mh võlausaldajate avaldusest selgub, et ettevõtte
saneerimine on ebatõenäoline, leiab kohus, et võimalik eksimus rahavoogude prognoosimisel
ei anna antud juhul põhjust pidada saneerimist tingimata ebatõenäoliseks. Kohus ei teosta
saneerimiskava kinnitamise üle otsustades saneerimiskavale põhjalikku majanduslikku
analüüsi, sh eriteadmisi nõudvat finantsarvestuslikku kontrolli. Saneerimiskava on olemuselt
prognoos. Enesest mõista seondub prognoosi usaldusväärsus sellega, kas prognoosimisel on
kasutatud õigeid ja asjakohaseid meetodeid. U. Võimre arvamusest ei nähtu samas kohtu
hinnangul sisulist põhjendust miks tema hinnangul ettevõtja rahavoogude prognoosarvutus
korrektne ei ole ja vastupidi tema arvutus on. Võlausaldajate poolt vastuvõetud saneerimiskava
kinnitamise üle otsustamisel ei ole kohtul kasutada sõltumatuid eksperte ja nende hinnanguid
kava rakendamise edukusele, erinevalt olukorrast, kus kohus lahendab võlausaldajate poolt
vastuvõtmata saneerimiskava kinnitamist. Kohus arvestab, et saneerimisnõustaja on andnud
kavale (sh kava edukuse prognoosile) positiivse hinnangu. Samuti arvestab kohus, et kavaga
hõlmatud võlausaldajate enamus on andnud kavale ja selle edukuse prognoosile positiivse
hinnangu kava vastuvõtmise poolt hääletades. Kuivõrd kava on prognoos, on alati on olemas
võimalus, et prognoos ei pruugi täituda ja saneerimine ebaõnnestub. Kui ettevõtja on jooksvate
kohustuste katmiseks ja võlausaldajate nõuete rahuldamiseks vajalike rahavoogude
planeerimisel oluliselt eksinud (teinud nt põhimõttelise finantsarvestusliku vea), ilmneb see
saneerimismenetluses kava täitmisel eelduslikult kiiresti ja kui ettevõtja ei suuda sellele
kohaselt reageerida ja teha majandustegevuses jooksvaid korrektuure, mis võimaldavad kava
täita, on tulemuseks saneerimiskava tühistamine ja saneerimismenetluse lõpetamine. Kohtu
hinnangul on saneerimisnõustaja roll ja kohustused kava täitmise üle järelevalvet teostades selle
tagamiseks piisavad.
U. Võimre arvamusele tuginedes toovad võlausaldajad välja kahtluse, et lihaveisekasvatuse
kasumlikkus võib olla küsitav ja seotud suurte riskidega. Arvamuses endas toetutakse näitena
Pöide AG lihaveisekasvatusega tegeleva võlgniku Folia Agro OÜ negatiivsetele
2-20-5011
majandustulemustele ja järeldatakse, et lihaveisekasvatuse näol on tegemist tegevusalaga, kus
majandustulemused võivad olla väga kehvad ja saneerimiskava elluviimine seega seotud suurte
riskidega. Kohus leiab, et selliselt ei ole võlausaldajate kahtlus kava täidetavuse osas kuigi
veenvalt põhistatud ega anna alust järelduseks, et ettevõtja prognoos lihaveisekasvatusele
ümber orienteerudes kasumlikkus taastada ja võlausaldajate nõuded rahuldada, oleks eos
perspektiivitu. Saneerimiskavas on ettevõtja toonud välja positiivse näite lihaveisekasvatusega
tegeleva Audla OÜ majandustulemuste toel, mis lubab pidada tõenäoliseks ka majanduslikult
edukat lihaveisekasvatust.
12. Võlausaldajad heidavad oma avalduses ette võlausaldajate ebavõrdset kohtlemist, mis
kohtule arusaadavalt avaldub võlausaldajate hinnangul kolmes aspektis.
12.1. Esmalt leiavad võlausaldajad, et saneerimiskava kaitseb üksnes Pöide AG-ga seotud
võlausaldajate huve, kellega on saneerimise kestvus ja tingimused läbi räägitud ja
kooskõlastatud, kuid sõltumatud võlausaldajad on jäetud ilma võimalusest kava vastuvõtmist
mingilgi määral mõjutada ning olukord, kus saneerimiskava võetakse vastu võlgniku
lähikondseteks olevate võlausaldajate häältega ei ole saneerimise eesmärkidega kooskõlas.
Kohus märgib, et SanS § 28 lg 5 p 2 võimaldab kohtul jätta saneerimiskava kinnitamata, kui
saneerimiskava alusel koheldaks võlausaldajat võrreldes teiste võlausaldajatega oluliselt
halvemini. Nii ei saa võlausaldaja oma vastuväidetes tugineda mitte sellele, et saneerimiskava
on vastu võetud seotud isikute häältega, vaid eelkõige omaenda õiguse rikkumisele. Kohtu
hinnangul ei ole ükski vastuväite esitanud võlausaldaja oma õiguste rikkumist põhjendanud.
Võimalus kava vastuvõtmist mõjutada saab võlausaldaja jaoks realiseeruda eeskätt kava
vastuvõtmise üle hääletades ja kava kinnitamisele vastuväiteid esitades. Vaidluse all ei ole fakt,
et 14-st kavaga hõlmatud võlausaldajast 7 on Pöide AG-ga seotud isikud. Selle on välja toonud
ka saneerimisnõustaja oma arvamuses kavaga ümberkujundatavate nõuete tõendatust ja
õiguspärasust käsitledes (I kd tl 119 pöördel). Kohus nõustub saneerimisnõustajaga, et
saneerimismenetluse seisukohast ei ole sel faktil tähtsust ja ettevõtja lähikondsetest
võlausaldajatel on saneerimismenetluses samasugused õigused nagu ülejäänud võlausaldajatel.
Vastuolu saneerimise eesmärkidega kohus siin ei näe.
12.2. Teiseks väidavad võlausaldajad avalduses, et tulundusühistu FARM IN nõudeid on kavas
kujundatud ümber põhjendamatult osas, milles võlausaldaja nõuded ei olnud saneerimis-
menetluse algatamise ajaks sissenõutavaks muutunud. Vastuväite kohaselt oli tulundusühistul
FARM IN menetluse algatamise, s.o 13.04.2020 seisuga, võlgniku vastu sissenõutavaks
muutunud nõudeid summas 22 556,86 eurot ja nõue summas 79 287,60 eurot muutus
sissenõutavaks alles 04.05.2020. Viidatakse, et samas soovitakse saneerimiskavaga ümber
kujundada tulundusühistu FARM IN nõuet summas 102 058,35 eurot ehk nii sissenõutavaks
muutunud kui tol hetkel veel sissenõutavaks muutumata osas. Seda olukorras, kus
saneerimiskavas on selgelt märgitud, et saneerimiskavaga on hõlmatud nõuded, mis olid
tekkinud saneerimismenetluse algatamise ajaks ehk 13.04.2020 kuupäeva seisuga. Vastuväites
leitakse, et kuivõrd valdav osa tulundusühistu FARM IN nõuetest on tekkinud võlgniku
saneerimismenetluse ajal, on selliste nõuete saneerimine vastuolus hea usu põhimõttega
olukorras, kus võlgnik on tekitanud endale kohustusi saneerimismenetluse ajal kindlas
teadmises et sellised kohustused ei kuulu ühelgi juhul kohaselt täitmisele ning neid kavatsetakse
saneerida.
Pöide AG ja saneerimisnõustaja vastusest kohtunõudele (II kd tl 1-2) nähtub, et tulundusühistu
FARM IN nõue tuleneb pooltevahelisest raamlepingust, mille alusel tulundusühistu FARM IN
müüs Pöide AG-le erinevaid kaupu. Vastuses selgitatakse, et raamlepingu tingimuste järgi
tekkis ostjal kohustus tasuda müüja tarnitud kauba eest põhimõtteliselt juba selle vastuvõtmise
hetkest ning kuigi kauba eest tasumise tähtaeg tuli sätestada igakordselt ostukinnituses, oli
müüjal õigus nõuda ostjalt kauba eest kohest tasumist sõltumata algselt määratud
maksetähtaegadest, kui avaldaja ei ole raamlepingust tulenevaid kohustusi kohaselt täitnud.
2-20-5011
Saneerimismenetluse algatamise hetkeks (s.o 13.04.2020 seisuga) oli müüja tarninud
raamlepingu alusel ostjale kaupa kokku maksumusega 101 928,46 eurot, mille eest oli esitanud
arveid summas 48 991,12 eurot (sellest 22 556,86 euro maksetähtaeg oli möödunud ning 26
434,26 euro maksetähtaeg oli saabumata) ning esitamata oli ostjale arveid enne
saneerimismenetluse algatamist tarnitud kauba kauba eest väärtuses 52 937,34 eurot.
29.04.2020 teataski müüja, et nõuab ostjalt kogu võlgnetava summa tasumist hiljemalt
04.05.2020, esitades ostjale ühtlasi ka sellise maksetähtajaga arved (mh kauba eest, mille eest
ei olnud saneerimismenetluse algatamise ajaks arvet esitatud). Sellest tulenevalt teatas
tulundusühistu FARM IN 05.05.2020 avaldusega saneerimisnõustajale, et tema nõue Pöide AG
vastu oli 13.04.2020 seisuga 102 058,35 eurot, sellest põhinõue 101 928,46 eurot. Seega on
tulundusühistu FARM IN saneerimisnõustajale saadetud avalduses ise teatanud, et tema
põhinõude suurus 13.04.2020 seisuga oli 101 948,73 eurot ning just sellises suuruses ongi tema
nõue saneerimiskavas kajastatud. Pöide AG ja saneerimisnõustaja toovad esile, et
tulundusühistu FARM IN väide tema ebavõrdse kohtlemise kohta võrreldes teiste
võlausaldajatega on põhjendamatu. Kõikide kavaga hõlmatud võlausaldajate puhul lähtuti
nende kavaga hõlmamisel nõuete tekkimise ajast, mitte nende sissenõutavaks muutumise ajast.
Kohus leiab, et tulundusühistut FARM IN ei ole kavas teiste võlausaldajatega võrreldes
ebavõrdselt koheldud. Vaidlust võlausaldaja nõude suuruse ja põhjendatuse üle ei ole ega ole
ka saneerimiskava koostamise ajal olnud. Saneerimiskava lisaks oleva nõuete rahuldamise
graafiku (I kd tl 122) järgi on tulundusühistu FARM IN kavaga hõlmatud nõude suurus
102 058,35 eurot, põhinõue 101 928,46 eurot ja kõrvalnõue 129,89 eurot. Kohtule esitatud
tulundusühistu FARM IN vastuses saneerimisteatele (II kd tl 4) on võlausaldaja avaldanud, et
„avalduses kirjeldatud asjaoludest tulenevalt moodustavad osaühingu Pöide AG poolt
Võlausaldajale tasumisele kuuluvad summad kokku 101 948,73 EUR, mis oli Võlausaldaja
varaline nõue osaühingu Pöide AG vastu 13.04.2020.a. seisuga“. Välja on toodud ka
kõrvalnõuete summa 129,89 eurot. Vastus on juhatuse liikme allkirjastatud. Kohus osundab, et
juhul, kui nõude suuruse üle saneerimismenetluse algatamise seisuga olnuks võlausaldaja ja
saneerimisnõustaja vahel erimeelsusi (mida antud juhul kohtule esitatust nähtuvalt siiski ei
olnud ja saneerimisnõustaja on võlausaldaja nõudega nõustunud), tulnuks võlausaldaja nõude
suuruse üle otsustamine suunata SanS § 13 kohase protseduuri järgi kohtule. Saneerimiskava
kinnitamise üle otsustamise staadiumis kohus kavaga ümberkujundatavat nõuet sisuliselt ei
hinda.
Vaidlust ei ole ka selle üle, et saneerimiskava hõlmab saneerimismenetluse algatamise ajaks
tekkinud nõudeid, s.o nõudeid, mis on tekkinud seisuga 13.04.2020, kuid mis ei pidanud olema
sama kuupäeva seisuga veel sissenõutavaks muutunud. Seda möönab võlausaldaja ka oma
vastuväites. Võimalusele, et tulundusühistu FARM IN nõuet kavasse hõlmatud mahus ei oleks
mingis osas saneerimismenetluse algatamise seisuga üldse tekkinud, võlausaldaja oma
vastuväites kohtule arusaadavalt sisuliselt ei tugine. Võlausaldaja väidab ühest küljest, et tema
kavaga hõlmatud nõue ei olnud saneerimismenetluse algatamise ajaks osaliselt veel
sissenõutavaks muutunud, ent teisalt markeerib kokkuvõtlikult, et valdav osa tema kavaga
hõlmatud nõuetest on tekkinud saneerimismenetluse ajal ehk pärast saneerimismenetluse
algatamist. Kohus märgib, et nõude tekkimine ja nõude sissenõutavaks muutumine ei ole
kattuvad kategooriad. Võlausaldaja on seejuures kohtule esitatud tõenditest nähtuvalt (II kd tl
4-24) menetluse käigus oma nõude alust (raamlepingu alusel saneerimismenetluse algatamise
seisuga Pöide AG-le tarnitud kaupade eest tasumisele kuuluvad summad, sh tarnitud kauba eest
tähtaegselt tasumata arved; tarnitud kauba eest väljastatud arved, mille tasumise tähtaeg ei
olnud saabunud; ja tarnitud kauba eest veel esitamata arved) ja suurust saneerimismenetluse
algatamise seisuga (mis vastab saneerimiskavva hõlmatud nõudele) ise aktiivselt positsioonilt
sisustanud ja saneerimisnõustajale avaldanud. Võlausaldaja ei ole kohtule esitatud vastuväites
toonud välja asjaolusid ega tõendeid, millest kohus võiks järeldada, et saneerimiskavas oleks
2-20-5011
võlausaldaja nõue mingis osas põhjendamatult ümber kujundatud nõudena, mida ei olnud
saneerimismenetluse algatamise seisuga veel tekkinud. Seega on võlausaldaja tulundusühistu
FARM IN teiste kavaga hõlmatud võlausaldajatega võrdses positsioonis.
12.3. Kolmanda võlausaldajate ebavõrdset kohtlemist sisustava asjaoluna toovad võlausaldajad
avalduses välja kahtluse, et võlausaldaja DA Estonian Machinery AS nõue (milline on
saneerimiskavaga hõlmatud) võib neile laekunud info kohaselt olla saneerimismenetluse ajal
kogu ulatuses tasutud. Mistahes tõendeid oma väite kohta võlausaldajad esitanud ei ole. Pöide
AG ja saneerimisnõustaja vastusest kohtunõudele (II kd tl 2) ja saneerimisnõustaja esitatud DA
Estonian Machinery AS kinnitusest (II kd tl 26) nähtub kohtule veenvalt, et DA Estonian
Machinery AS saneerimiskavaga hõlmatud nõuet ei ole Pöide AG poolt tasutud ja
võlausaldajate põhistamata kahtlus ebavõrdsest kohtlemisest on alusetu.
13. Võlausaldajad
leiavad
avalduses,
et
pankrotimenetluses
alternatiivina
oleks
võlausaldajate huvid paremini kaitstud. Seisukohta põhjendades viidatakse U. Võimre
arvamuses väljendatud seisukohtadele, et saneerimiskavas ei arvestata raha väärtuse
vähenemisega, teatud varade väärtused on alahinnatud ning ei saa väita, et saneerimine asetaks
võlausaldajad oluliselt paremasse seisu võrreldes pankrotiga.
Saneerimiskavas esitatud pankrotihinnangu kohaselt, milles on võrreldud võlausaldajate nõuete
rahuldamise tõenäolist ulatust saneerimis- ja pankrotimenetluse raames, oleks pandiga
tagamata võlausaldajate nõudeid võimalik pankrotimenetluses eelduslikult rahuldada ca 60%
ulatuses. Saneerimiskava näeb ette kavaga hõlmatud nõuete ümberkujundamise ajatamise ja
osamaksetega tasumise kaudu ja kuivõrd nõuete vähendamist ette ei nähta, tasutakse nõuded
kava täitmise tähtaja lõpuks, s.o 6,5 aastase perioodi jooksul, 100% ulatuses.
Võlausaldajate etteheitega raha väärtuse vähenemise põhjendamatust arvestamata jätmisest
saneerimis- ja pankrotistsenaariumite võrdlemisel kohus iseenesest nõustub. Raha aegväärtuse
arvesse võtmise vajadust tunnustab ka Riigikohus lahendis 3-2-1-25-11, millele võlausaldajad
vastuväites asjakohaselt viitavad. Võlausaldajate vastuväites leitakse U. Võimre arvamusele
toetudes, et kavas ümberkujundatud nõuete nüüdisväärtus on nõuete nominaalväärtusest
oluliselt väiksem. U. Võimre on arvamuses toonud välja, et saneerimisel oleva ettevõtte puhul
peaks diskontomäär olema vähemalt 10%, tõenäoliselt rohkemgi. Oma kalkulatsioonis on U.
Võimre seejuures lähtunud 15%-lisest diskontomäärast ja selle alusel leidnud, et kavas
ümberkujundatud nõuete nüüdisväärtus on 61,5% nimiväärtusest. Kohus leiab, et
saneerimisega eelduslikult saavutatav nõuete rahuldamine nüüdisväärtuses 61,5% ulatuses ei
ole põhimõtteliselt erinev pankrotimenetluse kaudu eelduslikult saavutatavast rahuldamisest ca
60% ulatuses. Seejuures lähtub võlausaldajate hinnang diskontomäära põhjendatuks peetava
10-15% vahemiku kõrgemast määrast, mistõttu on võimalik, et ümberkujundatavate nõuete
rahuldamise ulatus nüüdisväärtuses võib madalama diskontomäära põhjendatud rakendamisel
olla ka vastavalt enam kui 61,5% ja seeläbi rohkem saneerimismenetluse kasuks.
Vastuväites väljendatud seisukoht, et teatud varade väärtused (ja sestap nõuete rahuldamise
määr pankroti korral) on kavas alahinnatud, jääb kohtu hinnangul paljasõnaliseks. U. Võimre
arvamuses, millele võlausaldajad tuginevad, on seatud kahtluse alla pankroti korral Pöide AG-
le kuuluvatele kinnisasjadele omistatud väärtus ja võlgnike vastu suunatud nõuete rahuldamise
ulatus, kuid seda, milline oleks asjatundja või võlausaldajate hinnangul vara n-ö õige ja
põhjendatud väärtus ja kui suures ulatuses nõuete rahuldamist võlgnike poolt oleks põhjendatud
prognoosida, arvamusest ega vastuväidetest ei selgu. Kohtu hinnangul on saneerimiskavas
toodud prognoosid võimaliku pankrotivara suuruse ja selle arvelt menetluskulude katmise ning
võlausaldajate nõuete rahuldamise ulatuste osas piisavalt põhjendatud ja usutavad. Kavast ega
võlausaldajate vastuväitest ei nähtu asjaolusid, mis annaks aluse neid hinnanguid ilmselgelt või
vähemasti olulises osas ebaõigeks pidada.
2-20-5011
Kohus osundab, et saneerimise ja pankrotimenetluse võrdluses võlausaldajate nõuete
rahuldamise ulatust hinnates ei ole kriteeriumiks mitte see, et saneerimine peaks andma
võlausaldajatele pankrotimenetlusest tingimata parema tulemuse (nõuete rahuldamise suuremas
ulatuses), vaid see, et saneerimise tulem ei oleks võlausaldaja jaoks pankrotimenetlusega
võrreldes oluliselt halvem. Eelviidatud lahendis 3-2-1-25-11 on Riigikohus, nagu võlausaldajad
ka oma avalduses esile toonud, selgitanud, et hinnata tuleb, kas võlausaldajatele tagatakse
saneerimismenetluses kava täitmisel nõuete rahuldamine oluliselt mitte väiksemas ulatuses
sellest, mida neil oleks tõenäoliselt võimalik saavutada pankrotimenetluses. Järelduseks, et
antud juhul koheldaks võlausaldajaid pankrotimenetluses paremini ja nõuetele saaks
saneerimiskava täitmisega võrreldes pankrotimenetluses rahulduse suuremas ulatuses, kohtu
hinnangul alust ei ole.
Võlausaldajate välja toodud argument, et pankrotimenetluse tingimusis oleks võimalik
kontrollida nõuete alust ja põhjendatust ning välistada varade peitmist ja põhjendamatuid
kohustusi, ei ole kohtu hinnangul alus pankrotimenetluse soosimiseks muidu põhjendatud
saneerimismenetluse asemel. On mõistetav, et kavale vastu hääletanud ja kava kinnitamisele
vastuväite esitanud võlausaldajatel võib olla kahtlus saneerimiskavaga hõlmatud ettevõtja
lähikondsetest võlausaldajate nõuete osas. Küll aga on saneerimismenetluses nähtud seadusega
ette eelduslikult objektiivne ja usaldusväärne protseduur võlausaldajate nõuete suuruse ja
tõendatuse kontrollimiseks saneerimisnõustaja poolt. Kohtule ei ole esitatud andmeid, mis
võiks seada kahtluse alla saneerimisnõustaja kohustuste korrektse täitmise võlausaldajate
nõuete, teiste hulgas ettevõtja lähikondsetest
võlausaldajate nõuete põhjendatuse
kontrollimisel.
14. Võlausaldajad leiavad avalduses, et saneerimiskava täitmise periood 78 kuud (6,5 aastat)
on põhjendamatult pikk ja ei arvesta võlausaldajate huvidega saada oma nõuded rahuldatud
võimalikult lühikese aja jooksul. Väidetakse, et selline periood ei anna võlausaldajatele kindlust
oma nõuete rahuldamise osas ja periood ei tohiks ületada 3 aastat.
Kohus leiab, et kava täitmise tähtaeg on piisavalt põhjendatud ega ei riku võlausaldajate õigusi.
Kavast nähtuvalt on ettevõtja arvestanud tähtaja määramisel rahavoogude prognoose ja
vajadust kanda ka pärast saneerimismenetluse algatamist majandustegevuse jätkamisest
tekkivad kulud ja kohustused. Saneerimisnõustaja on oma arvamuses pidanud kava tähtaega
optimaalseks ning seaduse ja kohtupraktikaga kooskõlas olevaks. Kohtule ei nähtu kavast ja
sellele lisatud rahavoogude prognoosist, et ettevõtja kavandaks kava täitmise tähtaja jooksul
selgelt põhjendamatuid kulutusi või märkimisväärset raha ülejääki, mis võiks võimaldada
ümberkujundatud kohustuste täitmist iga-aastaselt oluliselt suuremas summas ja selliselt
ajatamist lühema perioodi peale. Kava täitmise tähtaeg 6,5 aastat ei ole kohtu hinnangul ka
üldiselt ebamõistlikult pikk ega praktikas tavapärasest eristuv. Kohus arvestab ka seda, et
kavaga hõlmatud nõudeid ei vähendata ja täidetakse põhiosas iga-aastaste maksetega 5,5 aasta
jooksul, jättes kava täitmise viimasesse aastasse üksnes kõrvalnõuete tasumise. Vastuväite
esitanud võlausaldajate puhul tähendab see seda, et sisuliselt saavad nende nõuded tasutud 5,5
aastaga. Kava kohaselt on võlausaldaja Agromix OÜ kõrvalnõuete suurus 200,08 eurot,
tulundusühistu FARM IN kõrvalnõuete suurus 129,89 eurot ja Era Liisingu Inkassoteenused
AS kõrvalnõuete suurus 0,00 eurot.
15. Võlausaldajad leiavad avalduses, et saneerimiskava põhjal ei ole neile selge saneerimise
vajalikkus. Avalduse põhjendustest ei nähtu seejuures kohtule, kuidas võimalik ebaselgus
vastuväite esitanud võlausaldajate õigusi rikub ja vastuväiteks SanS §-st 26 tuleneva aluse
annab. Sisuliselt heidetakse võlausaldajate poolt kohtule arusaadavalt ette seda, et ettevõtja ei
ole lähikondsetest võlgnike nõuetega piisavalt tegelenud ja ei ole selliste nõuete rahuldamisest
huvitatud ning lähikondsetest võlgnike vastu üleval olevate nõuete rahuldamine oleks võimalik
ka ettevõtja pankrotimenetluses. Kohus on eelpool (p 13) juba väljendanud seisukohta, et
2-20-5011
pankroti- ja saneerimismenetluse võrdluses ei ole antud juhul põhjust pidada pankrotimenetlust
võlausaldajate jaoks soodsamaks ja nõuete rahuldamist suuremas ulatuses tagavaks.
16. Võlausaldajad leiavad avalduses, et ettevõtja on rikkunud SanS § 14 tulenevat
kaasaaitamiskohustust, mistõttu saneerimismenetlus tuleks SanS § 14 lg 3 (ja § 39 lg 2 p 1)
kohaselt lõpetada. Avalduses tuuakse välja, et võlausaldaja tulundusühistu FARM IN on
pöördunud nii saneerimisnõustaja kui ka ettevõtja poole teabepäringuga saamaks selgust
ettevõtja majandusliku seisundi ja saneerimismenetluse oluliste asjaolude osas. Võlausaldaja
küsimused puudutasid ettevõtja ja temaga seotud võlausaldajate nõuete tekkimise asjaolusid ja
ettevõtja võlgnike nõudeid. Avalduse kohaselt ei ole ettevõtja võlausaldaja pöördumisele
reageerinud ja saneerimisnõustaja on keeldunud küsimustele vastamast põhjendusel, et
küsimused ei puuduta Pöide AG majanduslikku olukorda ega saneerimiskava koostamist.
Kohus on seisukohal, et võlausaldaja väited saneerimismenetluse lõpetamiseks alust ei anna.
Ettevõtja kaasaaitamiskohustuse sisuks on SanS § 14 lg 1 ja 2 tulenevalt vajaliku teabe andmine
kohtule ja saneerimisnõustajale, samuti saneerimisnõustaja abistamine tema ülesannete
täitmisel. Seega teabe andmise osas ei ole ettevõtja otse võlausaldajate suhtes kohustatud isik
ja etteheiteks ettevõtja suunal puudub õiguslik alus. SanS § 14 sätestatud kaasaaitamiskohustust
saab täita või rikkuda üksnes ettevõtja. Sestap on ainetu põhjendada väidet ettevõtja poolsest
kohustuse rikkumisest saneerimisnõustaja tegevuse või tegevusetusega (keeldumisega
võlausaldajale küsitud teavet andmast, seejuures omamata tähtsust, kas keeldumine on
põhjendatud või põhjendamatu). SanS § 14 lg 3 (ja 39 lg 2 p 1) annab kohtule aluse
saneerimismenetluse
lõpetamiseks,
kui
ettevõtja
kaasaaitamiskohustust
ei
täida.
Saneerimisnõustajal on küll SanS § 16 lg 3 p 4 tulenevalt üheks ülesandeks anda võlausaldajale
tema taotlusel teavet ettevõtte majandusliku olukorra ja saneerimiskava koostamise kohta, kuid
erinevalt ettevõtja kaasaaitamiskohustuse täitmata jätmisest ei too võimalik minetus
saneerimisnõustaja tegevuses kaasa saneerimismenetluse lõpetamist. Seadus selleks alust ei
anna. Seega ei näe kohus põhjust hinnata sisuliselt ka võlausaldaja saneerimisnõustaja suunal
esitatud etteheite põhjendatust. Lisaks ei nähtu kohtule, et võlausaldaja ei pruukinud olla kava
vastuvõtmise üle hääletades piisavalt informeeritud. Võlausaldaja on hääletanud kava vastu ja
puudub mõistlik põhjus eeldada, et suurema informeerituse korral (kui ettevõtja või
saneerimisnõustaja oleks võlausaldaja küsimustele vastanud) hääletanuks võlausaldaja
teistmoodi.
17. Eeltoodust lähtuvalt on kohus seisukohal, et Pöide AG avaldus võlausaldajate
vastuvõetud saneerimiskava tuleb rahuldada ja saneerimiskava kinnitada. Kohus on tuvastanud,
et kava vastuvõtmisel on järgitud seaduse nõudeid ja võlausaldajate õigusi ei ole rikutud. Kohtu
hinnangul on saneerimiskava alusel ettevõtja likviidsuse taastamine ja jätkusuutlik
majandamine tõenäolised ja võlausaldajate vastuväited ei anna alust kava kinnitamata
jätmiseks.
SANEERIMISNÕUSTAJA TASU JA MENETLUSKULUD
18. Saneerimisnõustaja on esitanud kohtule oma töö aruande ja tasu taotluse. Nõustaja palub
määrata tasu suuruseks 4 991,67 eurot pluss käibemaks ja hüvitatavate kulude suuruseks 58
eurot pluss käibemaks. Kokku tasu ja hüvitatavad kulud koos käibemaksuga 6 059,60 eurot
palub saneerimisnõustaja välja mõista Advokaadibüroo Kaevando & Partnerid OÜ kasuks.
19. Saneerimisnõustaja tasu ja kulutuste katteks on ettevõtja tasunud kohtu deposiiti 6 000
eurot. Saneerimisnõustaja palub tasu 6 000 euro ulatuses maksta välja deposiidist.
20. SanS § 18 lg 2 kohaselt on saneerimisnõustajal õigus saada saneerimiskava kinnitamisel
tasu oma ülesannete täitmise eest. Sama paragrahvi lg 3 kohaselt otsustab kohus tasu suuruse
saneerimisnõustaja tegevuse ja aruande alusel. Kohus võib määrata, et tasu makstakse
osamaksetena. Kohus võib tasu määramisel ära kuulata ka ettevõtja. Saneerimisnõustaja ja
2-20-5011
eksperdi tasude ja hüvitamisele kuuluvate kulutuste arvestamise kord ning tasude piirmäärad
on kehtestatud justiitsministri 09.01.2009.a määrusega nr 1. Määruse § 2 kohaselt lähtub kohus
saneerimisnõustaja tasu määramisel saneerimisnõustaja ja ettevõtja vahelisest kokkuleppest
saneerimisnõustaja tasu kohta. Kui ettevõtja ja saneerimisnõustaja vahel selline kokkulepe
puudub või kokkuleppes ettenähtud tasu suurus kahjustab kohtu hinnangul ilmselgelt
võlausaldajate huve, määrab kohus saneerimisnõustaja tasu suuruse. Käesolevas menetluses on
saneerimisnõustaja tasu ettevõtjaga kokku lepitud ning ettevõtja on kinnitanud, et nõustaja tasu
ja kulutuste hüvitamise taotluse osas tal vastuväiteid ei ole ja tasu vastab kokkulepitule (II kd tl
2).
21. Kohus leiab, et saneerimisnõustaja poolt taotletud tasu suurus on vastavuses
saneerimisnõustaja töö panusega ja tasu suurus ei kahjusta võlausaldajate huve. Tasu suurus
vastab justiitsministri 09.01.2009. a määrusega nr 1 § 4 ja 5 sätestatule.
22. Saneerimisnõustaja ülesanded jätkuvad ka pärast võimalikku saneerimiskava kinnitamist
kohtu poolt (SanS § 50). Saneerimisnõustaja teeb Pöide AG saneerimismenetluses
saneerimiskava kehtivuse jooksul täiendavaid, eelkõige saneerimiskava täitmise järelevalvega
seotud toiminguid. Vastavalt SanS § 50 lg 6 kohaldatakse järelevalve teostamise ajal
saneerimisnõustaja suhtes SanS § 17, 18 ja 19 sätteid ning järelevalve teostamise eest
saneerimisnõustajale makstava tasu suuruse määrab kohus kindlaks saneerimiskava
kinnitamisel. Justiitsministri 09.01.2009.a määruse nr 1 § 9 lg 1 tulenevalt lähtutakse
järelevalve teostamise eest tasu määramisel määruse §-dest 2, 3 ja 4, ehk ka järelevalve
teostamise tasu puhul on esmaseks lähtekohaks ettevõtja ja saneerimisnõustaja kokkulepe.
Ettevõtja ja nõustaja on avaldanud kohtule, et kokku on lepitud järelevalve teostamise eest
saneerimisnõustaja tasu suuruseks 250 eurot kuus, millele lisandub käibemaks (II kd tl 2). Tasu
järelevalve teostamise eest palutakse välja mõista tasumisega Advokaadibüroole Kaevando &
Partnerid OÜ, mille kaudu saneerimisnõustaja tegutseb. Kohus peab sellist tasu suurust
järelevalve teostamise eest põhjendatuks ja võlausaldajate huve mittekahjustavaks.
23. Muud määruses nimetamata menetluskulud jäävad TsMS § 172 lg 1 alusel kulu kandnud
menetlusosalise enda kanda.
(allkirjastatud digitaalselt)
Rajar Miller
kohtunik